PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Moboetoe verbreekt contact met Verenigde Naties Nieuw-Guinea niet voor '70 zelfstandig Dé Gaulle schermt met referendum West Zeeuwsch-Vlaanderen gist naar nieuwe grenzen... BIJ TREFFEN POLITIE 135 BALOEBAS GEDOOD Va ndaag 203e jaargang - no. 250 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per ■week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 24 okt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per num. Minim, p. advertentie ƒ4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-00, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3540); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094. Wilde rel in Leopoldstad Opniëuw is de toestand in Kongo verward en gespannen. Er hebben zich gedurende het weekeinde in verschillende delen ernstige ongeregeldheden voorgedaan. De volgende berichten kwamen over de toestand binnen. Zaterdag heeft kolonel Moboetoe de betrekkingen met de Verenigde Naties verbroken. Hammarskjölds vertegenwoordi ger in Kongo, Rajeshwar Dayal zou de kolonel naar diens zeg gen als een kind hebben behandeld. Zaterdagavond braken in Leopoldstad relletjes uit, waarbij burgers en militairen met elkaar in botsing kwamen. Eenheden van het Kongolese leger hebben zich zondag als wilden gedragen en hebben in de Afrikaanse wijk van Leopold stad verscheidene personen gedood en anderen gearresteerd. Waarnemers wijzen ér op, dat kolonel Moboetoe het gezag over het leger dreigt te verliezen. In Noord-Katanga zijn volgens de Noordrodhesische politie 135 leden van de oproerige Baloebastam door Katangese politie- eenheden gedood. In Stanleystad is de commandant van de Kongolese troepen op last van Gizenga, de vice-president onder Loemoemba, die er in geslaagd is de Oost-Provincie te bereiken, met twee van zijn officieren gearresteerd. dat hij wil proberen in New York „tot een maximum aan overleg te komen". Kolonel Moboetoe is voornemens de terugreis via Londen, Parijs en Brussel te maken. Hij wilde ook de hoofdsteden van Ghana en Guinee, Accra en Conakry, bezoeken, „indien zij aldaar mijn veiligheid waarbor gen". Ook in Noord-Katanga heerst nog steeds onrust. De gevechten, waarbij 135 Baloeba's werden gedood, bra ken donderdag uit nadat een blanke officier van de Katangese politie was gewond door de pijl van een Ba- loeba. De Katangese politie had zich naar het gebied begeven na een bot sing tussen Baloeba's en leden van de Gwile-stam, die tien dagen ge leden plaatsvond. „Wanordelijk gespuis" Moboetoe's breuk met de Ver enigde Naties kwam nadat de V.N. naar verluidt, geweigerd zouden hebben zijn gezag te er kennen en ïu plaats daarvan hun steun gaven aan de premier van de provincie Leopoldstad, Cleoplias Kamitatoè. Naar verluidt hopen de V.N. nog steeds dat het Kongolese parlement dat verleden maand door Moboe toe werd „geneutraliseerd" weer in de gelegenheid gesteld zal worden in zitting bijeen te komen. De V.N.- vertegenwoordigers schijnen niet veel op te hebben met het Kongolese leger, dat sinds de muiterij in juli, weing discipline heeft getoond. De. speciale vertegenwoordiger van de V.N. in Leopoldstad, Rajeshwar Dayal, zei dat het Kongolese leger „wanordelijk gespuis"- is. H wordt de vijftiende ver jaar- li dag van de Verenigde Naties §j gevierd ter gelegenheid waar- m vafi twee postzegels in waar- den van vier en acht cent wor- den uitgegeven. Daarnaast geeft het Philadelphia-orkest H onder leiding van Eugene Or- mandy een concert in de hal H van de Algemene Vergadering te New York. Erasmusprijs uitgereikt aan Chagall en Kokoschka Prins Bernhard heeft de laat ste dag van het congres der „Fondation Europeénne de la culture" in Kopenhage, de Eras- musprijzen 1960 van de aan de „Fondation" verbonden stich ting Praemium Erasmianum, in zijn kwaliteit van regent dier stichting uitgereikt aan de schil ders Marc Chagall en Oskar Kokoschka. De Prins merkte op dat er door de eeuwen heen in Europa vele voor beelden te vinden zijn van kunste naars, die hun faam en betekenis ontlenen aan het feit, dat zij ver bui ten hun landsgrenzen een inspireren de invloed uitoefenen. Hij zag in de door hem genoemde argumenten ge gronde redenen om erkentelijkheid te uiten ten aanzien van die kleine, maar voor geestelijke instandhou ding en ontwikkeling van Europa zo belangrijke groepen scheppende kun stenaars. „Wij zijn er trots op dit te kunnen doen door aan een tweetal eminente vertegenwoordigers uit hun midden het Praemium Erasmianum toe te kennen". 9 De Deense rea dat de Deense bijdrage aan verschillen de hulpprogramma's van de Verenigde Naties, die ongeveer zeven miljoen kro nen per jaar bedroegen, tot dertien mil joen zullen worden verhoogd. Twaalf miljoen daarvan is bestemd voor de technische hulpverlening en liet *pe- clale fonds. De V.N. zijn oólc gealarmeerd door de gemelde terugkomst van Belgische officieren. Naar ver luidt hebben vijf Belgische officie ren zich bij de Kongolese pantser brigade in Thijsstad aangesloten. Deze brigade beschikt over 39 pantserwagens, elk uitgerust met machinegeweren en kanonnen. Naar New York Moboetoe vertrekt morgen naar New York. Moboetoe lichtte in een par ticulier gesprek - met de vertegen woordiger van „A.F.P." te Leopold stad, die hij dit meedeelde, nog toe, Een moment vit het bezoekdat ko ning Boudewijn en Dona Fabiola za terdag aan Antwerpen hebben ge bracht. De hoge gasten onderhielden zich ge ruime tijd met een aantal oorlogs invaliden en oudstrijders, 'die bij het stadhuis hun opwachting vlaakten. Minister Toxopeus: Bijstandskorps voor ambtenaren Minister Toxopeus van binnen landse zaken heeft zaterdag ria terugkeer te Hollandia van zijn rondreis over Nederlands Niéuw Guinea, een persconferentie ge houden. Minister Toxopeus ont kende voorts nadrukkelijk te hebben gezegd, dat in verband met de internationale politieke ontwikkeling, 't toekennen van zelfbestuur vóór 1970 bestaan baar zou ziju. Het lijkt de mi nister te kort en onverstandig» om dit te doen vóór 1970. Ook op economisch gebied moet er nog veel gebeuren, aldus de heer Toxopeus, die hieraan toevoegde „Aan zelfbeschikking heeft men niets als er geen onderbouw is van de eco nomie". Op een vraag, welke maatregelen de regering denkt te nemen om een einde te maken aan de huidige situa tie van toenemende onzekerheid on der de ambtenaren over hun positie, deelde de minister mede, dat beslo ten Is tot vorming van een „bij stands-korps", waarin alle ambtena ren-Nederlanders, zowel de uitge zondenen onder hen als die, welke in Nieuw-Guinea in dienst zijn geno men, zullen worden opgenomen. Het beginsel hierbij is dat alle Ne derlandse ambtenaren in dit korps zullen worden opgenomen en daar door een status zullen krijgen, die in materieel opzicht overeenkomst met die van de ambtenaren in Nederland: bij beëindiging der werkzaamheden een gegarandeerde overtocht naar Nederland, recht op buitenlands ver lof. wachtgeld enz. De bedoeling is Voorts, dat er in Nieuw-Guinea een rechtspraak zal komen voor ambte- naren, gelijksoortig als die welke in Nederland bestaat. Commentaar leverend op een arti kel in de „Nieuw-Guinea Koerier" waarin een interview was vervat met de voorzitter van de „Parna", de heer Wajoi, zette de minister uiteen, dat in een overigens vertrouwelijk gesprek hij be paald niet heèft gezegd „dat een der allereerste dingen, die aan de in te stellen Nieuw-Guinea-raad zal worden voorgelegd, de streef datum is". Dit is een zaak,; waar over de Nieuw-Guinea-Raad zelf zal moeten beslissen. Oude vrouw komt in vlammen om Zondagmorgen omstreeks elf uur is in Meerveldhoven dé 82-jarige me vrouw II. Smetsers door brand om het leven gekomen. Vermoedelijk is de vrouw in aanraking gekomen met de brandende kachel in de huiska mer. Haar man, die in dezelfde kamer ziek te bed lag, werd wakker van haai4 geschreeuw. Hij sprong uit het bed en probeerde de vrouw met water en een deken voor de vlammen, te vrij waren. Toen hem dat niet lukte riep hij de buren te hulp. Toen deze mét hem het huis ingingen, bleek de vrouw al dood te zijn. Dev 78-jarrge heer Smetsers is met brandwonden in een ziekenhuis te Eindhoven opgenomen. Verhoging van kinderbijslag met 4 procent Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft medegedeeld, dat het de regering gebleken is, dat de financiële uitkomsten van de kïn- dërbijslagvenzekering ten aanzien lijke premieverlaging gedogen. De re gering is van ordeel, dat liet in de huidige omstandigheden in het kader van het door haar te voeren sociaal- economisch beleid gewenst is, de pre- mieruïmte niét geheel aan te wen den voor premicverlaging. doch naast een premieverlaging tevens een ver betering afin te brengen in de kinder bijslaguitkeringen. Zij is voornemens een wetsvoorstel in t.e dienen tot verhoging van de kin derbijslagen met circa vier procent, waarbij bijzondere aandacht zal wor den besteed aan de grotere gezinnen. Het is de bedoeling van de regering deze verhogingen, waarmede een be drag van ruim twintig miljoen gulden gemoeid zal zijn, te doen ingaan op 1 oktober I960- Ook voor de kinder bijslagen voor rentetrekkers, gepen sioneerden en kleine zelfstandigen zullen overeehkomstige verhogingen worden voorgesteld. Caro van Eyck, draagster van de Bouwmeèsterring, heeft za- H terdagavond in het Amster- damse Concertgebouw tijdens de ..Grand Gala du Disque" de ,JEdisons 19C0uitgereikt. Op de foto ziet men haar met H Witty Alberti en Roelof Stal- s knecht, die beiden een Edison |f verwierven. fuiiiuiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiDiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Twee kidneren met step te water gereden en verdronken Twee kinderen uit het gezin Cramer aan de Kortsteekerweg in Alphen aan de Rijn zijn met een step in de Rijn gereden en verdronken. Het waren de 3-jarige Willem en de 5-jarige Dirk, die op zo tragische wijze de dood vonden. Hun ontzielde lichamen werden na enkele uren dreggen geborgen. Zichtbaarheidstijden van Echo-satelliet De Amerikaanse ballonsatelliet „Echo" zal, zo deelt de sterrenwacht in Utrecht mee, in de komende dagen weer te zien zijn. Dat zal zijo op: 25 oktober om 5.27 uur; op 26 okto ber om 5.02 uur en 7.07 uur en op 27 oktober om 6.40 uur, telkens vrij hoog in het zuiyen. OVER ALGERIJE-BELE1D Waarschuwing aan tegenstanders Generaal De Gaulle heeft zon dag zijn reis door Zuidwest- Frankrijk beëindigd. Op een bij eenkomst te Nice, waar naar schatting 40.000 mensen aan wezig waren, heeft hij zater dagavond de politieke leiders vaal Frankrijk, of ze nu tot de linker- of de rechtervleugel be horen, duidelijk ervoor gewaar schuwd, dat hij het parlement zal passeren en zich recht streeks tot het volk zal wenden, als zij elkaar nog langer in de Protesten ook in deze streek te verwachten! TALLOZE GISSINGEN zijn te horen in W. Zeeuwsch-Vlaande ren nu de minister van binnen landse zaken Gedeputeerde Sta ten van Zeeland heeft uitgeno digd om met spoed een plan tot gemeentelijke herindeling voor deze streek voor te bereiden. Zo als bekend heeft de minister dit verzoek gedaan naar aanlei ding van een hem voorgelegd plan ter ruiling van gronden tussen de gemeenten Groedc en Breskeus. Minister Toxopeus meent, dat hij vooruitlopend op de gemeentelijke herindeling in West Zeeuwsch-Vlaanderen geen medewerking meer moet verlenen aan incidentele grenswijzigingen. Het enige positieve in deze uit spraak is dus, dat er een herin deling van gemeenten komt. Daarbij mag met de voor beelden Walcheren en Schou- wen-Duiveland voor ogen ook als vaststaand worden aan genomen. dat er eveneens in Zeeuwsch-Vlaanderen vele pro testen zullen komen tegen grenswijzigingen en mogelijke samenvoegingen Het voorbeeld biervoor is overi gens ook in West Zyeuwsch- Ylaandereii zeil' Ie vinden... Toen namelijk in 1941 Sint-Kruis en Eede bij Anrdenburg gevoegd werden, was aan deze samenvoe ging een storm van protesten in de beide kleine gemeenten voor afgegaan! Bijna twintig jaar la ter kan burgemeester J. M. A. C. van Dongen echter vaststellen, dat het zó toch goed was! Alle veïmoedens, verwachtingen en veronderstellingen omtrent aard en omvang dor herindeling, blijven gis singen zonder meer. Met alïe respect ^VWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVN In bebouwde kom van Nieuwvliet niet meer 800 zielen, toch telt Niewuvliet niet meer dan 438 inwoners.... v*vwv\*vwvvv*vwvwwv voor de verbazingwekkende vinding rijkheid van de diverse bestuurders, raadsleden, ambtenaren van secreta- riën, waterschappen eri vele anderen, die zich in do afgelopen dagen heb ben bozig gehouden met een soort „privii-herindeling", al dan niet met bijbehorende tekeningen.... Eén der amateur-indelers was zelfs al zo ver gegaan dat hij precies wist te vertellen hóéveel burgemees ters en ambtenaren-ter-secretarie in dc toekomst rullen worden gehand haafd en het aantal dat op wachtgeld zal worden gesteld...! Nogal drastisch Uitgaande van het enige positieve punt dat de minister heeft aange roerd dus de op komst zijnde her indeling is het toch wel de alge mene verwachting dat Ged. Staten en de bewindsman het niet zullen la ten bij een aantal correcties van de soms grillig lopende grenslijnen. De ze verwachting wordt dan gebaseerd op de ervaringen met onder meer Schouwen-DuiveJand. waar naar de mening van sommigen de herindeling - of samenvoeging - nogal drastisch is verlopen en verder op het streven én van de minister van binnenlandse zaken én van enkele politieke partij en, om aan een aantal kleinere plaat sen het predikaat gemeente te ont nemen. Néémt men de kaart van Zeeuwsch- Vlaumlereti met de gemeentelijke in deling ter hand, dan valt hét wel onmiddellijk op dat bij hetvaststel len der grenzen beslist geen linialen zijn gebruikt. Deze grilligheid zal overigens weinig mensen slapeloze nachten bezorgen, (Zie slot pag. 2 kol. 5 haren blijven zitten oyer de Al gerijnse kwestie of over het Franse „kernzwaard". Hij zei: Er zijn nog steeds Fransen, die het er op aanleggen dat wij elk aar naar de keel vliegen. Zij hande len in het belang van een groep of uit misplaatste ambitie. Zij zullen niet alleen geen succes hebben, maar het Franse volk zak hen zeker spoe dig veroordelen en zal hiertoe," indien nodig, de gelegenheid krijgen. Enkele Gaullistische parlementsle den, die met De Gaullehebben ge sproken tijdens diens reis, hebben de indruk gekregen, dat hij voorberei dingen treft om een nieuwe volks stemming te laten houden. Het Fran se volk zou op die manier in staat worden gesteld om De Gaulles poli tiek van zelfbeschikking voor de Algerijnen te bekrachtigen. Deze parlementsleden meenden voorts dat De Gauile ook nog wel van plan kan zijn om de grondwet in die zin te wijzigen, dat hij nog meer macht krijgt en het parlement minder. Maandagmiddag om drie uur zal de nationale vergadering de motie van wantrouwen tegen het kabi net van premier Michel Debré in behandeling nemen. Politieke waarnemers verwachten welis waar dat de regering zal winnen, «maar haar prestige in de assem blee zal er niettemin onder lijden. Donderdag houdt generaal Salan, de voormalige opperbevelhebber in Al gerije waar hij niet meer mag ko men, een persconferentie. Men ver wacht dat hij een beweging zal be ginnen van burgers (een „rassem- blement civique") voor een Frans Algerije. ENKELE OPKLARINGEN Aanvankelijk enige verspreide mist banken. Overigens plaatselijk opkla ringen met hier en daar een enkele bui. Weinig wind en dezelfde of iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 25 oktober - Zon op 07.22 onder 17.26 Maan op 12.41 onder 21.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1