Terneuzense Industrieweg kreeg nieuwe timmerfabriek SPORT EN WEDSTRIJDEN STEMMEN UIT DE KERKEN HONDERD JAAR CHRISTELIJK NATIONAAL ONDERWIJS Waar zijn onze schepen? 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RAN 7 ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 BURGEMEESTER RIJPSTRA HAALDE HANDLE OVER Ere-zilver voor scheidende bedrijfsleider G. J. Minnik INDUSTRIEWEG is voor Terneuzen al lang- niet meer een naam, waarin voor jaren een vrome wens opgesloten ligt. Van tijd tot tijd wordt aan weerszijden van het plaveisel van deze straat een fabriek of werkplaats in het produktieproces betrokken. Vrijdagmiddag was dat de nieuwe tim merfabriek van de N.V. Verlinde. Afgevaardigden van gemeente, bedrijfs leven, organisaties en zakenrelaties betraden de ruim 600 vierkante meter grote hal om er getuige te zijn van een aantal feestelijke toespraken, de uitreiking van de eremedaille in zilv er verbonden aan de Orde van Oran je Nassau aan bedrijfsleideKG. J. Minnik en het hoogtepunt van de mid dag: het moment, waarop burgemeester mr. H. Rijpstra met een forse handomdraai een vierzijdige schaafmachine in werking zette. Langzaam kwam dc motor van deze - ]kom tot d «-«nodigden hct°gSuid^r^nCoverst^^door'het j roteren van de afzuiginstallatie en binnen een minuut was het in de nieuwe fabriekshal een oorverdovend lawaai: alle machines droegen daar het hunne toe bij. Temidden van dit alles drukte de burgemeester de di recteur van het bedrijf, de heer J. A. Verlinde, de hand. Zijn lang ge koesterde wensen waren in vervul ling gegaan. In plaats van de te beperkte ruimte in de Terneuzense binnen stad staat hem en zestien man personeel in het vervolg een tim merfabriek ter beschikking, waar in de outillage tot in de puntjes is verzorgd en waar het voor een vakman goed toeven is. Die indruk kregen de genodigden vrijdagmiddag in ieder geval. Zij het dat de werkomstandigheden de ze dag van de officiële opening ui teraard niet ..normaal" waren: ge stoken in het zondagse pak liet het personeel de werking van dc ver schillende machines zien aan om standers. Bemoeienis „Het gemeentebestuur is trots op de opening van dit fraaie, nieuwe be drijf". zo stak burgemeester Rijnstra even tevoren allen die achter de bouw van de vernieuwde timmerfa briek staan een pluim op de hoed. De heer Rijpstra herinnerde daarbij aan de bemoeienis die de gemeente steeds met deze 90 jaar oude hout verwerkende industrie heeft gehad. Hij wenste de heer Verlinde en zijn staf van personeel dan ook veel suc ces. Bij zijn waarderende woorden had de burgemeester een speciale plaats ingeruimd voor de heer Minnik, die 42 jaar zijn krachten aan het be drijf gegeven heeft en er nu wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd een punt achter gaat zetten. Onderstreept door een hartelijk applaus van de aanwezigen speldde burgemeester Rijpstra de scheidende bedrijfsleider de versier selen van de koninklijke onderschei ding op de borst. I tooide fabriekshal een plaatsje had den gevonden, had ook de heer Ver linde even tevoren zijn naaste me dewerker een korte hulde gebracht. Hij betitelde de heer Minnik als ..het bekende schaap met vijf poten", die met stiptheid, trouw en vriendschap de fabriek heeft helpen opbouwen tot wat deze thans is. Met een ge schenk onder couvert en een atten tie aan diens echtgenote nam de heer Verlinde officieel afscheid van dit personeelslid. Gelukwens Vier sprekers betraden daarna de katheder om de heer Verlinde en zijn voorganger en vader met het gereedkomen van de nieuwe fa briek geluk te wensen. „Wij gaan de goede kant uit", zo vatte de heer K. van Dijk, hoofdinspecteur-directeur van de Arbeidsvoorziening in Zee land zijn felicitatie samen. Namens de P.Z.E.M. voerde de districtsin genieur R. A. M. Vis het woord. De Bond van Timmerfabrikanten in Nederland bood zijn gelukwensen aan bij monde van de heer D. Cop- poolse uit Grijpskerke, waarna ten slotte de heer R. Krol dit namens het accountantskantoor in Den Haag deed. De nieuwe fabriek aan de Terneu zense Industrieweg, met de bouw waarvan in maart van dit jaar een begin werd gemaakt, legt zich voor namelijk toe op toeleveringen aan het bouwbedrijf en de scheepsbouw. Met een forse handomdraai aan een handle bracht burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen vrijdagmid dag een grote schaafmachine in de nieuwe 600 vierkante meter grote hal van Verlindes Timmerfabriek op loeren. Aan de Industrieweg was hiermee een nieuw bedrijf in het produktieproces opgenomen. De di recteur van de fabriek, de heer J. A. Verlindekeek bij deze symbolische handeling belangstellend toe. De schaakolympiade Fraaie zege van schakers op de Philippijnen In de vijfde ronde van de schaak olympiade, waarvan de partijen in Leipzig worden gespeeld, heeft Ne derland vrijdag niet 3 gewon nen van de Philippijnen. De "gedetailleerde uitslag was: Dorja (Phil.)dr. Euwe (Ned.) 0 1; Donner (Ned.)Naraja (Phil.) 1 0; De Cassio (Phil.)Bouwmees ter (Ned.) Prins (Ned.) Avechila (Phil.) 10. De uitslagen van vrijdagavond in groep 2 zijn: PhilippijnenNederland Vit 31 i OostenrijkRusland 2% en 1 afgebr. partij: ItaliëIndia 22; ArgentiniëMonaco 20 en 2 af gebr. partijen: PolenPortugal 2% Viz en 1 afgebr. partij. Dc stand in de groep waarin Neder land speelt is. na vijf ronden: 1. Rusland 16% punt en 1 afgebr. partij; 2. Argentinië 16 punten cn 2 afgebr. partijen; 3. Oostenrijk 11% pnt. en 1 afgebr. partij; 4. Polen 10% pnt. en 1 afgebr. partij; 5. Ita lië 9% pnt.; 6. Nederland 9 pnt.; 7. Portugal 8 pnt. en 1 afgebr. partij; 8. India 6% pnt.; 9. Philippijnen 6 pnt.: 10. Monaco 2% pnt. en 2 afge broken partijen. De leiders in de overige groepen zijn Zuid-Slavië (16 pnt.). Spanje en V. S. (beiden 16 pnt.) en Tsjecho-Slo- wakije (14 pnt. en 1 afgebr. partij). Wijzigingen in het voetbalprogramma In het amateurvoetbalprogramma voor zondag zijn enkele wijzigingen gekomen. Uitgesteld werden de vol gende wedstrijden: in de derde klas D BSC—Zeelandia en in de 2e klas B Goes IIHontenisse II en Internos IIHulst II. In de reserve 2e klas B werden ingelast: Goes IIInternos II. In de zaterdagcompetitie werd in de landelijke vierde klas van de KNVB de wedstrijd ArnemuidenSprang- uitgesteld. Districtswedstrij den marechaussee Het district Terneuzen der konink lijke marechaussee (omvattend de gehele provincie Zeeland) staat weer aan de leiding in de jaarlijk se wedstrijden om cle kolonel Van der Kroon-beker. Zoals bekend wor den deze wedstrijden telkens ge houden onder de marechaussee dis trieten Terneuzen, Bergen op Zoom. Breda en Eindhven, alle behorende tot de eerste divisie. Tot nu toe werden de volgende wedstrijden ge houden: veldloop: 1 Bergen op Zoom, 2 Terneuzen. 3 Breda, 4 Eindhoven. Volleybal: 1 Terneuzen, 2 Bergen op Zoom, 3 Breda, 4 Eindhoven. Kaartlees-oriëntatierit: 1 Terneu zen, 2 Breda, 3 Eindhoven, 4 Bergen op Zoom. Atletiek; 1 Bergen op Zoom, 2 Ter neuzen, 3 Breda, 4 Eindhoven. Schieten: i Bergen op Zoom. 2 Ter neuzen, 3 Breda, 4 Eindhoven. Na vijf onderdelen is de stand om 1930, lezers Nu? In 1930 werd de historische ontwikkeling in. Nederland op de rem gezet. Stop hij deradio tenminste.Daarwerd de verzuiling wettelijk vastge legd... Maar k - meent u dathet anders - heter kan? Meent u mét ons dat een nationaal omroepbestel (waarin elke overtuiging tot uiting kan komen, maar kunst en ontspanning ontzuüdzijn) pas een waarlijk Nederlandse oplossing is? Meent u mét ons dat het typisch Nederlands is om een goed streven te steunen, zonder te vragen „of het plan wel van mijn zuil Jcomt" ÏZulk een redelijke, constructieve instelling is heel wat ouder dan van1930 - maar jong genoeg voor de toekomst! Door u nu te abonneren op Vrije Geluiden - het radio-tv-blad van de VPRO - steunt u ons streven naar een nationale omroep. En u abonneert utevens op Neerlands meest-overzichtelijke, volledig ste en onpartijdige program mablad. De kosten? 3.25 per kwartaal. Het adres? VPRO, postbus 11, Hilversum (ook voor aanvrage proefnummer). s Glazenwasser maakte val van twaalf meter De 59-jarige Amsterdamse glazen wasser J. Silleman is gisterochtend van de derde verdieping van een wo ning aan de Willemsparkweg in Am sterdam twaalf meter naar omlaag gestort. In het Wilhelminagasthuis constateeerde een arts de dood. de kolonel Van der Kroon-beker als volgt: 1 Terneuzen 17 punten. 2 Bergen op Zoom 16 punten, 3 Breda 11 punten, 4 Eindhoven 6 punten. Er moeten nog twee onderdelen wor den afgewerkt. In 1958 en 1959 werd de beker reeds gewonnen door het district Terneuzen. CSlot van pag. 3) rijke positie in het maatschappelijk' leven". In 1935 kwam zij dus defini tief tot stand. Lid van deze vereni ging zijn advocaten, ingenieurs, no tarissen. artsen, architecten, burge meesters en al dat soort lui. Slechts een kwart van de leden is niet-acade- misch gevormd. Op die herdenking dan van haar 2o-jarig bestaan heeft de huidige voorzitter, F. G. J. baron van Voorst tot Voorst een rede gehou den die nog al wat reacties heeft opgeroepen. „De Nederlandse katholieken van 1960 zijn niet meer dezelfde als die van 1935". Van een periode van „braafheid" en v^n ,.op de plaats rust", al dus deze voorzitter zijn we nu beland in een periode van beweeg lijkheid, ongeduld en verontrus ting. Er leven allerlei „verontruste ge dachten in brede kringen van geeste lijkheid en leken". Wat we in 1935 nog ..braaf hebben geslikt of werkelijk au serieux hebben genomen, is voor ons van betekenis veranderd". De officiële instellingen nemen „onze ontwikke ling maar zeer ten dele over". Velen houden zich nog aan wat officieel is voorgeschreven, „maar niet van har- e". omdat het officiële standpunt „onbruikbaar is geworden voor onze eigen tijd". Boete en berouw Hij vraagt dat op zeer korte termijn een grotere vrijheid van spreken mo gelijk moet worden gemaakt. De voorzitter had toen het oog op de ver houdingen binnen de r.lc.-kerk, vooral op de verhouding tussen priesters en leken. Hij heeft gesproken over een kerk van boete en berouw, niet van macht en grootheid. Binnen die kerk. zal er een „herverkaveling" moeten Plaatsvinden tussen priester en leek. 'ussen kerk en wereld zal er „een open en eerlijke dialoog" moeten plaatsvinden, wat onder meer ook zal inhouden een herziening van re gels en instituten. „Zou het niet mogelijk zijn dat de kerkelijke hiërarchie ons bij voort during zou gaan opwekken, in ieder geval vrijheid zou geven, om geheel open naar de ander toege wend, enthousiast- in de wereld te staanook op die wijzen, die in lijk ol' niet wenselijk werden ge- vóorafgaaude decennia als gevaar- li walificeerd?" Na die feestrede van de voorzitter van „St. Adelbert" bleek niet ieder een buiten deze vereniging even fees telijk gestemd te zijn en nadien heb ben geestelijken van lagere en hogere rang blijk gegeven van hun onge rustheid. Wat moet het worden wan neer aan de „volgzaamheid" een ein de komt? Enkelen voelden zich aan de vooravond van een complete revo lutie. De redactie van „De Bazuin" staat hen nu in het laatste nummer te woord. Ook de theologen dienen bij hun lcesi le blijven. Zij vraagt of „een zwijgende kudde, waarvan men dus niet eens meer kan weten of er nog wel leven in zit", te verkiezen is boven een kudde die haar herders het een en ander te doen geeft. Steeds minder Kan een lastig kind niet „heel wat betere perspectieven openen dan een suf en daarom (schijnbaar) gehoor zaam kind?" Bovendien, zijn er geen gebieden, „randgebieden van het ge loofsleven", waarop men het de pries ter moet ontzeggen om alleen te kun nen oordelen En wat betreft het ge zag van de Paus en bisschoppen, wil men een waarschuwing laten horen wanneer zij „al te zeer afdalen in het concrete profane vlak". Heeft paus Pius XII niet te veel voorgeschreven „De vraag of katholieken lid mogen zijn van bepaalde niet katholieke so ciale of politieke organisaties vereist ter oplossing niet alleen kennis van theologie doch ook kennis van zaken op dit speciale levensterrein". „Wan neer de theologen in deze vragen als solisten gaan. optreden, kan men hun met het volste recht het spreekwoord toevoegen: Schoenmaker blijf bij je leest". „De theoloog kan steeds minder spre ken zonder met de psycholoog, psy chiater, socioloog, historicus, politi cus, de man van het organisatieleven en de dichters in gesprek te treden", wanneer het gaat om de confrontatie van geloof en leven. In deze discussie wordt iets openbaar van hetgeen er in de kerk van Rome omgaat en, zo we het anders nog niet wisten, blijkt ook hieruit niet dat er iets in beweging is gekomen, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. II. THANS RUIM 1000 SCHOLEN Maandag herdenking in Utrecht (Van onze parlementaire redacteur). Maandag a.s. herdenkt de Vereniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs ïn Utrecht het feit dat zij honderd jaar geleden werd opgericht, 's Morgens om half elf is cr 'n dienst in de Domkerk, waarin voorgaat de Nederlands hervormde predikant, dr. H. J. Houders, tweede voorzitter der vereniging en waaraan muzikale me dewerking wordt verleend öoot de or ganist Stoffel van Viegen en twee koren. 's Middags om half drie is er een bij eenkomst in Tivoli, waarin prof. dr. H. Smitskamp. voorzitter der vereni ging de gedachtenisrede uitspreekt en ook de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. Cals, het woord zal voeren. Deze bijeenkomst wordt gevolgd door een receptie. Voorts zal ter gelegenheid van het jubileum op ruime schaal een ge denkboek verschijnen dat in po pulaire vorm een beeld geeft van de geschiedenis, de doelstellingen en de werkzaamheden der vereni ging- De Vereniging voor Christelijk Na tionaal Schoolonderwijs, die als leden ruim duizend scholen telt bezocht door 200.000 kinderen en die achttien in specteurs in dienst heeft, heeft lange jaren de schoolstrijd in Nederland, die in sterke mate het politieke den ken en handelen heeft beheerst, bege leid en geleid. Aanvanklijk was het hoofddoel van de vereniging materiële en morele steun te verlenen aan besturen die een christelijke school wilden oprich ten. Ook besteedde zij veel aandacht aan de opleiding van onderwijskrach ten voor het christelijk onderwijs. In latere jaren, vooral 11a do ondenvijs- pacificatie in 1920, is de vereniging zich gaan bewegen op pedagogisch terrein. De vereniging draagt een in terkerkelijk karakter. Alle voorstan ders van christelijk onderwijs, onge acht hun kerkelijke belijdenis kunnen in de vereniging een plaats vinden. Belgisch schip op Lek geramd en gezonken Op de Lek ter hoogte van de N.V. Schiedamse Scheepswerf in Schoon hoven is gistermorgen omstreeks half vijf een Belgisch schip, dat voor anker lag en was geladen met klei en krijt, aangevaren door een ander Belgisch vaartuig. De Belgische boot werd midscheeps getroffen en is gezonken. Schippers van enkele^ anaere daar liggende schepen hebben dc opvarenden ge red. Het gezonken schip, het Belgische motorschip" „Suca" meet 349 ton. De schipper, de heer J. Koreman en zijn echtgenote uit Brussel sliepen toen hun schip werd aangevaren. De op varenden hadden nog slechts tijd om wat kleding te grijpen, maar aan boord van de „Johannes" uit Rotter dam,' die eveneens de rivier opkwam, bleek dat de vrouw haar schoenen nog had vergeten. Aan boord van de „Johannes" werd het echtpaar har telijk opgenomen. Eerste atoomduikboot in Engeland te water gelaten Koningin Elisabeth heeft vrijdagmor gen op de scheepswerven van Vickers Armstrong de eerste Britse atoom onderzeeboot te water gelaten, dc „Dreadnought"- Het schip meet 3500 ton en heeft een lengte van 85, en een breedte van 11 meter. De „Dreadnought" is uitgerust met de meest moderne apparatuur voor de navigatie, communicatie en de op sporing van vijandelijke onderzeebo ten. Het schip heeft torpedo's aan boord, doch zal voorzover bekend niet met atoomwapens worden uitgerust. Hoewel de „Dreadnought" geheel in Engeland werd ontworpen en ge bouwd, is de kernreactor van Ameri kaanse oorsprong. De algehele voltooiing van de „Dread nought" zal nog ongeveer twee jaar Ln beslag nemen. .21 to Philadel. MARATHON 20 v. Roltord :HT 19 to IJmuh NEDERLANDEN O Calcutta. !2 to Penii bij Lagos LEOPOLOSKERK 2 ARENDSKERK CALTEX ROTTERDAM I CONGOKUST 20 v. Al I v. Plymouth OMMENKERK 20 v. Mombasa ORANJE NASSAU 21 ORANJESTAD 21 ta Plymouth HEEMSKERK 21 v. Brei I SPILBERGEN 22 to Hong. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Tandarts Arn. Peeters, Middelburg, maandag 24 oktober AFWEZIG. Heden overleed, na een langdurig lijden, nog onverwachts, onze lieve echtgenoot, vader, zoon. broeder, behuvvd- broeder en oom, de heer ADRIAAN WILLEM VERMEULEN, op de leeftijd van 47 jaar. Zijn diepbedroefde familie A. Vermeulen Morel. Adri en verloofde. Willem. Johan. Fam. Vermeulen. Fam. Morel. Waterlandkerkje. 21 oktober 1960. Molenstraat 68. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve man, vader, behuwd-, groot- en overgrootva der, HUIBREGT LUITWIELER, oud-boswachter van „Berkenbos", in de ouderdom van ruim 78 jaar. Uit aller naam, M. Luitwieler Zegers. Oostkapelle, 21 oktober 1960. Molenweg 8. Dc begrafenis zal plaatshebben dinsdag 25 oktober te Oostka pelle om 12 uur. Heden nam de Here tot Zich, na een geduldig gedragen lijden, ln de ouderdom van ruim S3 jaren, onze innig ge liefde vader, behuwd- en grootvader, JACOBUS IZAAK BRAKMAN, sinds'7 november 1959 weduwnaar van ADRIANA JOZINA VOOGDT. Drager van de ere-me- daille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Openbaring 14 vers 13. Groede C. P. A. de Feijter— Brakman. J. C. M. de Feijter. C. W. Brakman. A. B. Brakman Smies. Adri. Lineke. Goes P. C. J. Brakman. Groede W. C. Brakman. J. BrakmanSnoep. Koos. Piet. Marijke. Ineke. Hamersveld A. J- Pothoven Brakman. D. J. Pothoven. Ada. Groede Koos Brakman. Groede, 21 okt. 1960. Blekestraat A 294. De teraardebestelling zal plaatshebben op dinsdag 25 oktober a.s. Vertrek van het sterf huis des namiddags om 3 uur. Heden nam God tot Zich, ons aller lieveling, zoontje, broertje en kleinzoontje. ADJE, in de bloeiende leeftijd van 3 jaar en 9 maan den. Joh. Eversdijk. A. Eversdijk v. d. Brink Piet. Opa. Kapelle, 21 okt. 1960. De begrafenis vindt plaats op maandag 24 oktober om 12 uur. Heden overleed ons al ler neefje en vriendje, ADJE, ln de aanvallige leef tijd van 3 jaar en 9 maanden. Familie Eversdijk. Kapelle, 21 okt. I960.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 4