PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Politiepersoneel demonstreerde teleurstelling op salariscongres Tsjombe eist heengaan V.N.-chef in Katanga Zeeuwse analyse van industrialisatienota BILT BRITS DROOGDOK GEZONKEN 203e jaargang - no. 249 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. H. clen Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 okt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per rn.ra. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum V3n 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissineen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, t«L 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. -ed. tel. 2425. i „Regering weigert, politie steigert" „Wensen hebben niets met ruimte, alles met achterstand te maken" (Van onze Haagse redactie). Ruim tweeduizend politieambtenaren uit alle delen vau liet land vulden vrijdagmiddag het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag tot aan de nok. Na het mislukte overleg met de regering wilde de politie thans in een speciaal salaris-congres openlijk uiting geven aan haar op vatting, dat de regering onrecht tegenover do politie heeft gepleegd door op dit ogenblik niet over te willen gaan tot een verbetering van de salaris sen op grond van het op (i mei van dit jaar door de commissie-Boot uitge brachte werkclassifieatierapport, hoewel al in 1957 door de toenmalige regering was verklaard, dat dit uit te brengen rapport zonder meer als basis zou worden aanvaard voor het nadien eventueel te plegen georga niseerd overleg inzake de salariëring van het lager politiepersoneel. De huidige regering is echter van oordeel, dat het rapport op korte termijn geen factor kan zijn bij het in beschouwing nemen van de bezoldiging van de politie. Hoe de politie over deze gang van zaken denkt bleek ook uit de op schriften op de tientallen borden in de zaal van het congres. „Recht voor de handhavers van het recht"; „sa laris-nood. anïmodood"; „regering weigert, politie steigert"; „Een man een man, een woord een woord" en ..Regering neem een wijs besluit, keer ons meer salaris uit". Dit waren slechts enkele spreuken, die de gela den stemming, die nu al lang onder de politie heerst, tot uitdrukking brachten. Deze stemming bleek ook uit de reacties van het congres op hetgeen door de voorzitters van de drie samenwerkende politiebonden naar voren werd gebracht. Met ap plaus en gejoel, soms ook door ge fluit, werden de sprekers onderbro ken. Tal van gasten De leiding van het congres berustte hij de heer A. K. Mud. voorzitter van de Nederlandse Politiebond, die In zijn openingswoord tal van voor aanstaande figuren kon begroeten. Onder hen waren de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonk man. vele leden van de verschillende fracties uit de Eerste en Tweede Ka mer, vertegenwoordigers van de drie vakcentrales: N.V.V., K.A.B. en C. N.V., leden van de regeringsdelega tie uit het georganiseerd overleg. Voorts mr. F. R. Mijnlieff, directeur- generaal voor de openbare orde en veiligheid van het departement van binnenlandse zaken en mr. J. C. van der Minne, directeur-generaal, hoofd van de directie politie van het de partement van justitie. Stukje geschiedenis De heer D. Rook. voorzitter van de Bond van Christelijke Politieambte naren. schetste de gang van zaken tot september 1960. De overeen stemming over de werkwijze van de werkclassificatiecommissie hield vol gens hem in, dat de door haar op te stellen beschrijvingen, vergelijkingen enz. van functies, rangschikking van de functies naar hun belangrijkheid, aanduiding van eventueel nevenloon- bepalende factoren, zomede de op stelling van de uiteindelijke rangor de van de functies, waarbij met de ze factoren is rekening gehouden, zonder meer, zowel door de regering als door de vakorganisaties, zouden worden aanvaard als basis van het nadien eventueel te plegen nader ge organiseerd overleg niet betrekking tot de salariëring: van het lager po litiepersoneel. „IJ kent de recente ontwikkeling", aldus de heer Rook, die vervolgde: „Ik vraag of het: een man een man, een woord een woord, soms niet meer meer geldt ten op zichte van de politie. Geldt voor de legering niet meer, dat trouw, ook de trouw aan het eens gegeven woord, de grondslag is van alle deugden Ruimte De heer A. K. Mud, voorzitter van de Nederlandse Politiebond besprak de regeringsvoorstellen van septem ber 1960. Zij hielden o.a. in: dat het werkclassifieatierapport op korte P.Z.C.-zaterdagnummer EEN ANALYSE voor Zeeland van de zevende industrialisa tie-nota is deze week aan de orde op pagina negener wordt nauwkeurig uit de doeken ge daan, wat er voor Zeeland uit de bus komt. Verder in dit 22 pagina's tellende P.Z.C.-zater- dagnummer: Stemmen uit de kerken (pag. 3); ..Tussen der tien en twintig", met o.m. iets over een ..Bijzonder Geluid" cn nogmaals ..Kruis of Munt" (pag. 9): analyse industriali satie-nota. (pag.' 11); de strijd vragen voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen„Weer zien met Corsica" door Antho ny van Kampen (pag. 13): feuilleton en de ubriek „Zec- landica" (pag. 1.5); letterkun dige kroniek en kunst (pag. J7); radio en T.V. en Films in Zeeland (pag. 10) eu Kinder krant plus puzzel en klanken uit de ether op pagina 21. termijn geen factor kon zijn bij het in beschouwing nemen van de bezol diging van de politie. Dit standpunt van de regering was gebaseerd op overwegingen van techniek van de werkclassificatie. De regering zag evenwel aanleiding tot enkele maat regelen c.q. vergoeding van incon- veniënten, welke aan de politiedienst zijn verbonden. De maatregelen, die de regering in dit verband aan de orde stelde, waren een wijziging van de voor de politie geldende over- werk-regeling en een inconveniënten- toeslag voor de „betrokken" politie ambtenaren, groot 40 gulden per maand. Bovendien werd meegedeeld, dat de regering besloten had, dat drie miljoen van het bedrag, dat met de beide maatregelen gemoeid zou zijn, gefinancierd zou moeten wor den uit de zogenaamde „franje" van 1.2 procent, dat wil dus zeggen: uit de voor 1960 en 1961 vooraf vast gestelde ruimte voor algemene ver beteringen voor het gehele overheids personeel. De heer Mud zei in de overleg vergadering van 16 september het voorstel van de regering als ir reëel en inconsequent bestempeld te hebben. „Het is mij ten enen male onbegrijpelijk, dat de rege ring gemeend heeft de politievak organisaties met het ondermaatse voorstel van de 40 gulden incon- veniënten-toelage en het op de lange baan schuiven van het werkclassifieatierapport te kun nen trakteren. In het overleg heb ik deze gang van zaken namens de bonden als een hoogst onele gante handelwijze aangemerkt ten opzichte van de politieambte naren, die zes jaar lang getoond hebben geduld te kunnen oefenen in de stellige verwachting dat aan hen, na het uitbrengen van het werkclassifieatierapport, ein delijk recht zou worden gedaan", aldus de heer Mud. De heer Mud wees er op, dat de le gering hierna is gekomen met de ar gumenten van de „ruimte" en van de (Zie slot pag. 3 kol. 4) „Ethiopiërs wilden leven als prinsjes" President Tsjombe van Katanga heeft vrijdagavond de terugroeping geëist van Ian Berendsen, de hoogste V.N.-functionaris in Katanga, en een deel van zijn militaire staf. In een verklaring van Tsjombe werd gezegd dat Berendsen vrijdag bij zijn terug keer uit Kabalo heeft meegedeeld, dat het merendeel van de Katangese be sehuldigingen van donderdag aan liet adres van de V.N. ongegTond was. Volgens Tsjombe zijn evenwel alle punten van zijn beschuldigingen on weerlegbaar bewezen. O'sjonvhe zegt: er diep van overtuigd te zijn, dat het- absoluut onmogelijk is eerlijk samen te werken met degenen wier terug roeping hij geëist heeft. Volgens Tsjombe is vastgesteld, dat Ethiopische troepen van de V.N. hebben geplunderd. Minister Moenongo vertelde verslaggevers, dat de Ethiopiërs als „kleine prinsjes" wilde leven. Zij hadden zelfs een vrachtwagen met wapens aan plunderende Baloeba-opstan- delingen overhandigd en kleren en voedsel gestolen. Berendsen verklaarde vrijdag, dat op maandag, de eerste dag'van de uit voering van de nieuwe overeenkomst Nederland aanvaardt Franse uitnodiging Officieel is vrijdag in Den Haag vernomen, dat de Nederlandse re gering haar ambassadeur in Parijs gemachtigd heeft de Franse uitnodi ging voor een gesprek van de „Zes" op niveau van regeringsleiders op vijf december a.s. te aanvaarden. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal de minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay, naar Parijs .vergezellen. met Katanga, waarbij de V.N. volle dige verantwoordelijkheid in zekere zones, waaronder Kabalo krijgen, de V.N.-troepen in Kabalo een aanval iadck'ri verhinderd die anders een Vrnsttg bloedbad tot gevolg zou hebben gehad. Men had van de V.N.- tróepen verwacht, dat zij in een uiterst korte tijdspanne een pacifica tie tot stand brachten, die eerder nog niet met andere en gewelddadiger methoden tot stand gebracht had kunnen worden. Berendsen zei ten slotte, dat er in sommige gevallen een minder goede verstandhouding geweest zou kunnen zijn tussen de blanken in Kabalo en Ethiopische mi litairen. Misschien waren er ook door enkele militairen diefstallen gepleegd. Maar er was instructie gegeven, dat zulke diefstallen, als zij zich mochten voordoen, streng gestraft moesten worden. ■HhIHHHhHHHI Op de Noordzee, twee en een halve mijl ten zuiden van het lichtschip Texel is gisteren een droogdok, 93 meter lang, 27 meter breed en 10 me ter hoog, dat door de Britse zeesleep boten Masterman en Tradesman van Aberdeen naar Zaandam zou worden gesleept, gezonken. Er waren geen runners aan boord. Het dok ligt op een zeer gevaarlijke plaats voor de scheepvaart onder de Nederlandse LAATSTE NIEUWS OOSTENRIJKSE REGERING AFGETREDEN De Oostenrijkse regering is heden morgen vroeg afgetreden nadat men niet tot overeenstemming had kun nen komen over de begroting voor 1961. Volgens de Oostenrijkse grondwet moet de regering het begrotingsvoor stel voor het volgende jaar voor 22 oktober aan het parlement voorleg- gen. De Oostenrijkse coalitiepartijen de socialisten en de Oostenrijkse volkspartij zijn niet tot een over eenkomst kunnen komen over het grootste geschilpunt, een verhoging van de door de staat betaalde pen sioenen. De zevende industrialisatie nota, die onlangs verscheen, bevat vele belangrijke gege vens voor Zeeland. Aan de hand van deze nota kan wor den becijferd, dat voor de ja ren 1959 tot en met 1963 al leen al aan „infrastructuur werken" 55,6 miljoen gulden naar Zeeland zal gaan. Op ne venstaande kaart zijn de vele objecten aangegeven, die voor een deel reeds onder handen zijn dan wel waarmee binnenkort begonnen zal wor den. Vandaag brengen wij op pa gina 11 een uitvoerige analy se van de industrialisatienota voor zover zij Zeeland be treft. Hieruit blijkt, dat deze provincie dank zij allerlei sti mulerende maatregelen reeds nu een versnelde economi sche groei doormaakt. kust, namelijk in de vaarroute tus sen de lichtschepen „Texel" en „Doe ree". Het loodswezen heeft er een wrakboei geplaatst. De zeesleepboot „Simson" uit IJniui- den heeft een tijdens het langzame zinken van het dok daaruit wegge dreven 27 meter lange en 15 meter brede stalen ponton op sleeptouw genomen naar IJmuiden. Beide Brit se sleepboten waren er niet in geslaagd, om dit restant van het gezonken dok vast te maken en op sleeptouw te nemen. Verzekeraars en eigenaar van het dok gaven daarna de opdracht aan de „Simson". (Luchtfoto A.N.P.) Nabij Scarborough In noordoost-Enge- land Is bij opgravingen, die in opdracht van het ministerie van openbare werken waren uitgevoerd, een lijkenhuisje uit het stenen tijdperk gevonden. De vondst werpt „belangrijk nieuw licht" op de be grafenisgewoonten in Engeland, 4000 Jaar geleden. KORTE PREDIKATIE „Wij moesten feest vieren en vrolijk zijn Lukas 15 32. Woorden uit de gelijkenis van de „Verloren Zoon." In deze geschiede nis gaat onze aandacht meestal uit naar de jongen, die azijn geld heeft opgemaakt met vrienden en vrouwen en bij de varkens is te recht gekomen. Het is te begrijpen, want wij kunnen een roman om hem heen verzinnen. Zijn oudste broer is slechts een heel gewone oppassende jongen die ijve rig werkt op het bedrijf van zijn vader en altijd het vaderlijk gezag erkend heeft. Van zo'n man gaan er twaalf in een dozijn. Toch is hij juist voor ons de meest belangrijke figuur. Met hem tekent Jezus Christus zijn toehoorders. Ook ons. Wij hebben meestal niet veel van die verloren zoon. Wij zouden ons zelfs doodschamen als wij zo souden zijn. Wij willen wel geboeid worden door zijn leven in een ver haal, maar wij danken God dat wij zo niet zijn. Het gaat dan ook in deze gelijkenis om de ergernis van die keurig net te oudste zoon over het gedrag van zijn vader, die de zwerver, die op een schoen en slof weerkeert, ont vangt als een vorst. Het is de ergernis van de hoorders van Jezus, dat hij omgaat met tol lenaren en zondarenhet schuim van de maatschappij. Zij zien niet in, dat als God in Christus bij deze men sen wil zijn, Hij zeer zeker ons n iet zal afwijzen. Maar dat is nu net ivat die oudste zoon niet wil, wat wij meestal ook niet willen. Gods Heil moest ér alleen zijn voor de nette en de vrome mensen die het verdiend hebben. Maar het wonder van het Evangelie is dat God begint met het slechtste. Hoeren en tollenaren zullen U voor gaan in het Rijk Gods. En wie dat niet wil, zal buiten staan. Maar wie het verstaat viert feest en leert van harte vrolijk zijn. Wemeldinge. K. IV. Slik. VERWACHT... NU EX DAN REGEN Half tot zwaarbewolkt en plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind tussen oost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 23 oktober 07.1S onder 17.30 10.33 onder 19.47, Zon op Maan op 24 oktober Zon op Maan op onder 17.28 onder 20.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1