ZELANDICA f 25 BARON BLUFF DE BRUID DE JEUGD MAAKT AANSPRAAK OP DE WERELDTITEL DAMMEN ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 t /an sommige gemeenten in Zeelandvroeger V kleine stadjes, is nooit een enigszins uitvoe rige geschiedenis' verschenen. Van Brouwersha ven is er slechts een beknopte samenvatting van 1956. Dit is te betreuren omdat dit stadje in haar geschiedenis zeer bewogen tijdperken heeft ge kend, tijdperken die zeker tot de verbeelding spreken. Als het er rustig toas, zoals in de 18e eeuw, werd de bevolking opgeschrikt door de operaties van een handig oplichter als Abraham Mag garis, alias Johan Cato Kamerling. Het artikel: „De Hervormde Gemeente van Brouwershaven in de zestiende en zeventiende eeuw" van L. M. Verseput in de jongste aflevering (1960, 1) van het Nederlands Archief voor Kerkge schiedenis, begint met de opmerking dat de reformatie op Schouwen en Duiveland in twee golven kwam: een doperse en een gerefor meerde. Omstreeks 1535 verschijnen de dopers. Na een periode, waarin vele wederdopers hun geloof met de dood moesten bekopen, treedt schijnbaar een stilstand in, maar sinds 1566 komt de gere formeerde stroming met kracht opzetten. Spoedig wordt te Brou wershaven de invloed merkbaar. Er blijkt weinig eerbied voor de sacramenten. Een ordonnantie van 1569 wil orde op zaken stellen. „Als iemand in zijn uiterste zich niet de laatste sacramenten laat toedienen en niet katholiek sterft, zal hij begraven worden op de plaats waar de misdadigers terechtgesteld worden en zal zijn bezit verbeurd verklaard worden". In 1572 kiest o.a. Erouwershaven de zijde van de Prins en twee jaar later horen we daar van de eerste predikant: Joannes Arcerius. Bijzonder moeilijk zijn de jaren 1575 en 1576 voor de jonge gemeenten op Schouwen en Duiveland door de bezetting der Spanjaarden. Wanneer deze in november 1576 weg trekken, laten zij een uitgeplunderd en geïnundeerd eiland achter. In 1577 wordt Gerardus Pauli als eerste vaste predikant te Brou wershaven vermeld, die later als predikant van Scherpenisse wordt afgezet wegens openbare dro nkenschap, onkuisheid en twistziekte. Onder ds. Johannes Taay of Tayus, predikant van 1591 tot 1625 blijkt behoefte te ontstaan aan een tweede herder en leraar. Het aantal lidmaten is meer dan 400, die in en buiten de stad wonen. Ook het aantal doopsgezinden is groot, zo groot dat zij aan hun „vermaner noch eenen anderen daerbij gevoucht hebben". De uit breiding van de doopsgezinden is dan ook een van de redenen voor een tweede predikant. „Het weerleggen van deze doopsgezinden en het andere werk laten de predikant geen tijd om zijn drie preken voor te bereiden, die hij zondags wegens de grote toeloop moet houden". De tweede predikant komt er, maar het duurt tot 1630 voor de tweede predikantsplaats definitief gevestigd wordt. Twee eeuwen zijn er steeds twee predikanten geweest. In 1818 wordt de tweede predikantsplaats opgeheven. „De afgenomen welvaart en het veminderde aantal lidmaten zijn hiervoor de oorzaak". De doops gezinden waren voor de kerkeraad een bron van zorg, maar ook hun aantal nam dermate af, dat de gemeente in het midden van de 18e eeuw werd opgeheven. Uit het artikel blijkt duidelijk hoe sterk de zeggenschap was van de overheid in kerkelijke zaken, vooral bij het beroepen van predikanten en kerkvoogdij. De kerkvoogdij was aangewezen op de inkomsten uit het pondgeld op haring en belasting op bier. Deze bron van inkomsten was dezelfde als voor de reformatie. Zodoende ook was de kerk zeer afhankelijk van de welvaart van de stad zelf. Wanneer we het kerkelijk leven te Brouwershaven overzién, aldus Verseput, dan blijkt het opgewekt en levend te zijn. „Het min of meer kleinsteedse karakter, waardoor het zich van de omringende dorpen onderscheidt, komt tot uitdrukking in de twee predikantsplaatsen en het grote aantal lidmaten. Toen in de achttiende eeuw de welvaart afnam en de bevolking terugliep, had dat ook zijn weerslag op de kerkelijke gemeente. Thans is zij van meer bescheiden omvang en alleen de Imposante gotische kerk houdt de herinnering aan het grootse verleden levend". W/VWS*N*\«VVVVVVVVVVWVVNAA*VVWS<*A<\V^^AAAWV Borculo haalt bakzeil en de bioscoop is weer open is, zal haar poorten weer openen. De raad van Borculo heeft woensdag avond besloten de belasting op bio scoopbezoek in Borculo weer terug te brengen van 25 op 20 procent. De 5000 inwoners van dit Achterhoek- se stadje hebben het enkele maanden zonder bioscoop moeten doen, omdat de raad ongeveer vier maanden ge leden besloot de belasting tot 25 pro cent te verhogen. De exploitant van het theater, de heer Peters, kondigde aan, dat in dat geval de exploitatie van het theater tot de onmogelijkhe den zou gaan behoren en sloot de poorten toen de verhoging er toch door kwam. Kort geleaen besloot de jeugd van Borculo te gaan demon streren ten faveure van de opvatting van de bioscoopdirectie. Deze demon stratie is nu overbodig geworden. (Advertentie) <Pon£a cent modern toiletpapier per rol. i Advertentie i BABA SY EEN NATUURTALENT Verrassende eindspelzet van 20-jarige Schegolev Mevrouw Rika Hopper, ereburgeres van Amsterdam, hoopt a.s. maandag, 2J) oktober, haar 83e verjaardag te vieren. Toeristenverkeer door de lucht weer goedkoper Van 1 januari a.s. af zullen scheeps bemanningen, die per vliegtuig naar hun schip of naar huis moeten wor den vervoerd, van de luchtvaart maatschappijen op enkele reizen tus sen België, Nederland, Hamburg en Scandinavië, recht op 30 procent kor ting krijgen voor een minimum van 10 zeelui en 40 procent voor mini maal 15. Dit is naar Scandinavian Airlines System meldt besloten op de ver- keerseonferentie van de International Air Transport Association (IATA), waaraan in Cannes vertegenwoordi gers van 80 luchtvaartmaatschappij en hebben deelgenomen. Men bereikte overeenstemming over passagierstarieven op vrijwel alle der belangrijkste luchtlijnen in de ge hele wereld voor de ongekend lange periode van ruim 2 jaar. In de voorstellen, die thans aan de re gering voor goedkeuring zullen wor den voorgelegd, zijn o.a. opgenomen nieuwe goedkope tarieven ter bevor dering van toerisme, speciaal buiten de normale seizoenen. i Aavei tentie/ BINNE NVERINGBED seei/eM fjoosiwifl SCHUIMRUBBERBED Eenendertig mensen zijn omgekomen en zestien gewond doordat een autobus in de omgeving van Cuzco in Lima in een ravijn stortte. (Red. L. Anderson.) De 20-jarige Russische student Schegolev heeft reeds in de eerste partij van het toernooi om liet wereldkampioenschap dammen blijk gegeven van bij zondere klasse te zijn. De 42- jarige Surinaamse kampioen Sen a Kaw werd in strategisch opzicht volkomen overspeeld. Deze partij toonde tevens aan, dat de Surinamer bepaald niet van weredklasse is. De belang stelling zal behalve naar de gerenommeerde namen van een Koeperman, Deslaudiers, Bom en Dukel voornamelijk uit gaan naar Schegolev en Baba Sy (25). Deze Senegalees ver sloeg Verpoest en dat wil altijd nog wel wat zeggen. Baba Sy is een natuurtalent, dat vooral in simultaanseances uit zonderlijke prestaties behaalde. Tijdens zijn verblijf in Nederland dit voorjaar, won hij van de 400 simultaan-partijen er 364, speel de 33 remises en verloor slechts 3 partijen. Zijn gemiddelde snel heid was dikwijls minder dan 5 minuten per partij. In een vierkamp te Haarlem ein digde hij op de eerste plaats vóór o.a. de Nederlandse kampioen Wim de Jong. Toch zal moeten blijken of hij als toernooispeler voldoende theoretisch geschoold is om het tegen de Russen te kunnen opnemen. Want hoewel ook Schegolev blijk baar met grote virtuositeit het slap pe koord der fantasie bewandelt, heeft hij niet nagelaten de nodige veiligheidsmaatregelen te treffen, zodat hij niet al te pijnlijk in het vangnet gespannen door de ste vige koorden der theorie kan wor den opgevangen. Bezien we enkele facetten van zijn partij tegen Sen A Kaw, dan valt reeds direct de ori ginele opening op. Met wit spelend gaat het als volgt: 1. 3329 2024; 2. 29 x 20 15 x24; 3. 38—33 17—22; HOOG EN LAAG WATER 23 oktober uur meter uur meter uur meter uur meter nap nap nap .4». nap Vlissingen 3.25 2.30 15.35 2.31 9.43 1.97 22.11 2.07 Terneuzen 3.53 2.44 16.06 2.46 10.15 2.14 22.44 2.24 Hansweert 4.47 2.54 16.52 2.52 10.54 2.27 23.20 2.37 Zierikzee 5.13 1.58 17.14 1.60 10.26 1.47 22.52 1.57- Wemeldinge 5.32 1.89 17.40 1.88 10.43 1.71 23.09 1.83 24 oktober Vlissingen 4.03 2.25 16.16 2.25 10.26 1.96 22.50 1.95 Terneuzen 4.35 2.41 16.46 2.41 10.59 2.13 23.23 2.11 Hansweert 5.19 2.51 17.29 2.46 11.35 2.26 23.58 2.25 Zierikzee 5.49 1.56 17.53 1.60 11.04 1.49 23.31 1.49 Wemeldinge 6.10 1.86 18.19 1.88 11.26 1.73 23.50 1.74 15. De volgende morgen zou de eerste spring-rit plaatsvinden en de genodigden bestegen vol waardigheid de gereedstaande Benzol 1908. Het trof burgemeester Koestap ech ter minder aangenaam, dat ook de verslaggever uit Schaperlo ter plaat se was. „Die heeft zijn neus niet buiten de grenzen van de gemeente te steken", meende hij ongemakke lijk. Baron Bluff glimlachte min zaam. „Wij moeten dankbaar zijn voor publiciteit, burgemeester" sprak hij. „Hm", zei de burgevader, „laten we dan beginnen met de demonstratie en tonen hoe vooruitstrevend ons Hunderlo is". Baron Bluff voldeed aan dit verzoek en haalde de hendel over. Nu, de vinding werkte perfect; de goed ge oliede voet drukte de Benzol 1908 met kracht omhoog. Alleen had de baron er niet direct aan gedacht, dat men zich nog in de garage be vond, hetgeen tot gevolg had, dat de inzittenden onzacht met het plafond in aanraking kwamen. De verslaggever volgde nauwlettend de manoeuvre en luisterde naar de kreten. „Hm", mompelde hij, „men streeft wel omhoog, maar wij zien j er toch niet direct een verbetering in. Enfin kopij genoeg 4. 42—38 11—17; 5. 48—42 10—15; 6. 31—26 7—11. De eerste zet van wit wijst al op het zoeken naar verwikkelingen. Het antwoord van zwart wijst op het tegendeel. De derde zet van wit is de consequentie van de eerste zet en doelbewust gericht op een flankaan- val. De vierde en vooral do vijfde zet 4842 geven de zekerheid: dit is een speler, die weet hij wil. 48 42 wordt in een Wedstrijdpartij als vijfde zet nagenoeg niet ge speeld, doch het is een zet van allure, die men alleen speelt als men óf niet dammen kan óf als men van grote klasse is. Daar voor de eerste veronderstelling geen plaats is, blijft de enige conclusie: van Schegolew zal van dit toernooi nog veel plezier be leven. Hetzelfde kan gezegd worden van zwarts derde zet, alleen met dit ver schil, dat Schegolew deze voortzet ting bepaald niet gespeeld zou heb benNiettemin weet de Surina mer zich ondanks de door hem zelf opgelegde moeilijkheid in de opening, in het middenspel aar dig te herstellen. Na de 16e zet is de lastpost op veld 22 verdwenen, maar wit is na de 25e zet heer en meester van het centrum geworden. De betere speltechniek van de Rus geeft hier de doorslag Zwart is vol ledig naar de rand gedrongen en te genover het sterke centrumspel van wit kan hij niet veel anders dan een afbraakpolitiek volgen, die uiteinde lijk tot zeer groot terreinverlies moet leiden. Bij de 52e zet heeft wit een logisch opgebouwde formatie, die met 17 krachtzetten als volgt tot winst leidt. Wit: 8 schijven op 27, 28, 32, 33, 34, 37, 39 en 44. Zwart: 8 schijven op 12, 14, 17, 19, 23, 25, 26 en 35. 52. 27—22 12—18; 53. 22x24 26—31; 54. 23x10 31x42 55. 10—5 42—47; 56. 33—29 25—30; 57. 34x25 47—41; 58. 32—27 41—36; 59. 27—21 17x26; 60. 24—20 36—18; 61. 5—23 18—1; 62. 20—15 26—31; 63. 39—34 1—6; 64. 15—10 6x50- Waarschijnlijk heeft U zich al afge vraagd, waarom dit eindspel gepubli ceerd wordt, want wonderen voorbe houden zal wit toch gemakkelijk win nen. Ik vind de manier, waarop wit dit zo ogenschijnlijk eenvoudige spel be handelt echter dermate Instructief, dat ik het U niet gaarne wil onthou den. Laten we eerlijk bekennen, dat U en ik als 64e zet voor wit niet 1510, maar 2318 hadden ge speeld, want een schijf toegeven, al hebben we belangrijk mate riaalvoordeel is toch wel het laatste wat we doen. Dit wil dus zeggen, dat wit het vol gende afspel voldoende moet hebben berekend. 65. 10—4 31—36; 66. 4—15 50—45; 69. 1510 en zwart geeft op. 67. 23—28 3540; 68. 28—50 36—41; KERKNIEUWS NED. HEBT. KERK Beroepen te Naarden, toezegging J. C. Bregman te Bergenheim. GEREF KERKEN Beroepen te Dordrecht, vacature C. M. van der Loo, C. W. de Vries te Deventer. Beroepen te 's-Gravemoer, J. van Drie, kandidaat te Leusden. EVANGELISCH LUTHERSE KERK Beroepen te Paramaribo dr. A. Wei land, hervormd predikant te Meeden in Groningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenhage A. Els- te W (Advertentie) Wilt Gij Onderwijzer worden? Er is momenteel een groot gebrek aan Onderwijzers. Wij raden U aan zo spoedig mogelijk een prospectus aan te vragen bij: RESA-H1LVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus) Tel. 45432 Onderwijzersakte (Eersteen 2e Leerkring) Tolk-Vertaler (Fr., D. en Engels) Hoofd correspondent en V.T.H.-diploma, H.B.S* Gymnasium en MULO A en B. jLavc FEUILLETON DOOR: BARBARA STANTON Nog vorige maand moest ik een schitterend aanbod van de televisie afslaan, omdat mijn ver schijning noodlottig zou zijn geweest voor de verkoop! Maar genoeg over mij; nu nog even wat je baan aan gaat. Te oordelen naar je blief moet je bedreven zijn in machineschrijven en stenografie. Meestal dicteer ik mijn tekst, maar soms, wanneer ik 's nachts niet kan slapen, krabbel ik een hoofdstuk met potlood. Denk je, dat je eruit wijs kunt worden?" vroeg zfc, terwijl ze Sally een stuk beschre ven papier overhandigde, 't Was al lerminst schoonschrift, maar volko men leesbaar voor iemand met ge zond verstand en wat fantasie. „Bovendien", vervolgde juffrouw Ricer, „verlang ik, dat je je belast met zakenbrieven, post van z.g. be wonderaars en bewonderaarsters, en met de huishoudrekeningen, want mijn hoofd staat niet naar cijfers. Dit wil niet zeggen, dat je de inkopen van mijn keukenmeid moet controle ren: zij en Blake zijn al meer dan twintig jaar bij me en we begrijpen elkaar. Allebei zijn ze grondig ver wend, koppig en in menig opzicht erg lastig, maar ik kan met buiten die twee en dat weten ze opperbest. Vandaar, dat ze me schandelijk op de kop zitten, maar hun harten bevin den zich op de juiste plaats en daar om moet ik je eerlijkheidshalve waar schuwen, dat ingeval het tussen jou en hen tot een openlijke strijd komt, jij degene bent, aie het veld zal moe ten ruimen! Als de nood dringt, kan ik mijn eigen kopie tikken en ver zenden, maar ik zou er nooit in sla gen omeletten of puddingen te fabri ceren zoals mijn trouwe keukenprin ses het doet. Misschien klinkt het erg egoïstisch", grinnikt© de schrijfster andermaal, „maar wat zal ik je zeg- fen? Een van de weinige voordelen ie een lichaamsbouw als de mijne biedt, is,' dat een mens kan eten en drinken wat hij of zij lust, in het ge lukkige besef, dat een paar pond meer of minder geen noemenswaar dig verschil maakt. Tussen twee haakjes, ik hoop, dat je niet een van die overtuigde dieetmensen bent, die van noten en konijnenvoer leven, want dan zou de keukenmeid je al dadelijk minachten". Sally kon gelukkig verzekeren, dat ze, wat ze ook at, niet meer dan een pond of twee van haar normale ge wicht, circa honderd tien pond, af week. „Jou gelukskind!", riep de schrijf ster uit. „Ik woog al honderd veertig pond toen ik twaalf was. Maar laat eens kijken, waarvoor moet ik je nog meer waarschuwen? Je zult al gauw bemerken, dat ik, als ik midden in een verhaal ben vooral wanneer het wat vlotten wil in staat ben om zonder ophouden voort te gaan, maar tussentijds en wanneer ik op mijn flat in Londen zit, heb je heel wat vrijaf. Als je iets wenst, aarzel dan niet, erom te vragen en als je iets hindert, steek het dan niet onder stoelen of banken en loop niet rond met het gezicht van een martelares. Ik heb Beryl haar congé gegeven vanwege die gewoonte. O, ik beweer allerminst, dat ik je een ideale baan aanoied. Zoals je ziet. zou er aan 't huis heel wat moeten gebeuren, maar het is toch minder onherbergzaam dan 't op het eerste gezicht lijkt. De bijbehorende ter reinen zien er treurig uit, want Hal lows, mijn tuinman-chauffeur-duvels toejager, heeft het land aan hard werken. Ik zou hem al maanden ge leden de dienst hebben opgezegd, als ik maar een betere kon vinden. Aan de andere kant moet erkend, dat hij zich in de oorlog goed heeft gedra gen, vrij eerlijk is en me dikwijls aan 't lachen maakt. Maar kom, wanneer je 't erop wilt wagen, zal ik, dunkt me, je je kamer maar eens la ten zien". Die kamer, hoewel even schamel als de rest van het huis, was groot en luchtig; het meubilair weliswaar oud, maar van goede kwaliteit. Op een tafeltje naast het bed stond een draagbare radio, terwijl tegen een van de wanden een dubbele rij plan ken was aangebracht, waarop een grote collectie boeken. Het venster bood een schitterend uitzicht op het omringende landschap. „Ik had bloemen in de kamer willen zetten", zei juffrouw Ricer, „maar zoals gewoonlijk met m'n beste be doelingen het geval is, heb ik het vergeten. Misschien neem je de wil dan maar voor de daad". „Natuurlijk", glimlachte Sally, die juist even tevoren had besloten het eens met deze betrekking te pro beren. Ze betwijfelde niet of ze zou het met juffrouw Ricer wel kunnen vinden. De inlichtingen over 't dienstperso neel klonken nogal alarmerend, maar vermoedelijk zou ze er niet zo heel veel mee te maken hebben. Ongetwijfeld zou Cherry Tree Housé des winters koud en saai zijn, maar ze behoefde geen contract voor lan ge duur te tekenen. Met zes pond per week. plus kost en huisvesting, zou ze beter af wezen dan in haar oude baantje, vooral ook omdat er niet veel gelegenheid bestond om geld uit te geven. Evenals ze nu reeds ander half jaar had gedaan, zou ze haar moeder met een paar pond per week kunnen helpen. Ze ontveinsde zich niet, dat ze zich soms erg eenzaam zou voelen, voor al in de slappe tijd, waarop juffrouw Ricer had gedoeld, maar och je kon in een drukke stad even eenzaam zijn als midden op het platteland. Hier zou tenminste niemand over stuur raken als ze naar haar kamer ging om nog eens flink uit te huilen. Prince, nu even vriendelijk als hij zich nog een half uur geleden vijan dig had betoond, zou een idéale met gezel blijken voor landelijke zwerf tochten („maar niet met deze schoe nen", dacht Sally spijtig). Tegen de hond kon ze, wanneer ze daar zin in had, gerust praten, maar hij was niet in staat iets te zeggen, dat het ver leden, met al zijn bitter-zoete herin neringen, weer bij haar opriep. Gelukkig had juffrouw Ricer haar niet gecondoleerd met Peters over lijden, want ook nu nog liep ze kans om bij de minste of geringste aan leiding in tranen uit te barsten. Al les bij elkaar genomen was ze blij, dat ze op de advertentie had geschre ven, wat ze dan ook bij hun terug keer in de studeerkamer van de schrijfster openlijk erkende. „Nu ik hoop. dat die blijdschap zal voortduren, juffrouw Brennan", ant woordde juffrouw Ricer vriendelijk. „Of zou je maar niet liever je wave naam houden? Dat voorkomt ge praat onder het personeel en boven dien hoop ik, dat ik je Rosalie mag noemen". „Dat spreekt vanzelf", zei Sally, verheugd, dat deze hinderpaal zo ge makkelijk uit de weg was geruimd. Ze besefte nu de dwaasheid van haar vroegere mening, als zou ze door het opgeven van een nieuwe naam haar identiteit kunnen verbergen. „Goed zo! Maar voor we definitief tot een besluit komen, moeten we het nog even over één ding eens worden. Ik ben bang, dat 't de indruk maakt van een geraamte in de hangkast. O, je behoeft niet ongerust te zijn" ging de schrijfster haastig voort bij het zien van Sally's gelaatsuitdrulcking. „Er zijn hier geen spoken, ik ben geen slaapwandelaarster en er liggen geen lijken onder de planken van de vloer. Maar vier van mijn laatst© secretaressen zijn er vandoor gegaan om wat ik je nu ga vertellen, zodat het mijn plicht is je vooraf te waar schuwen". Sally's belangstelling steeg, toen juf frouw Ricer naar de deur schommel de om zich te overtuigen of die ge sloten was. Met zachtere stem ging ze daarop voort: (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 11