HOFNAR 27 ct Eén verzekering bij arbeids ongeschiktheid RIGOLETTO Super Bolknak Moderne Zuidamerikaanse jeugd wordt 's avonds weer Spaans SNELVERF 500 nooit fijner gerookt! PROCO WATERSKIËN HET TOT SlOT EEN SERENADE BELGIË SLUIT OPNIEUW ELF ONRENDABELE MIJNEN VRIJDAG 21 OKTOBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sociale Verzekeringsraad adviseert: Voor alle werknemers (Van onze Haagse redactie) In een advies aan de minister en de staatssecretaris van socia le zaken pleit de Sociale Verze keringsraad voor één wettelijke voorziening tegen geldelijke ge volgen van arbeidsongeschikt heid ongeacht de oorzaak daar van. ti beginsel neemt de Ver zekeringsraad het standpunt in, dat de voorzieningen in de hui dige ziekengeld-, invaliditeits- en ongevallenverzekering dienen te worden ondergebracht in één verzekering, welke arbeidsonge schiktheidsverzekering ware te noemen, aldus het advies. Om bijzondere redenen zal de zie kengeldverzekering echter voor alsnog niet volledig in de ar- beidsongescliiktheïdsverzeke ring worden opgenomen. In het advies, dat op 26 februari 1954 door de toenmalige staatsse cretaris van sociale zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, werd gevraagd, wordt betoogd dat een arbeidsonge schiktheidsverzekering: zich in prin cipe zal uitstrekken tot iedere vorm van arbeidsongeschiktheid, ongeacht de oorzaak daarvan, voorzover die ongeschiktheid bij de aanvang van de verzekeringsplicht niet bestond. Verzekerden De verzekeringsplicht zal zich die nen uit te strekken, aldus het advies, lot al degenen, die in dienst van derden tegen loon werkzaam zijn, alsmede de daarmee op grond van hun arbeidsverhouding gelijk te stel- len categorieën van personen. Voor de verzekeringsplicht dient geen loon grens en evenmin een minimum-leef tijdsgrens te gelden. Bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd dient de ver zekeringsplicht een einde te nemen. De mogelijkheid dient te worden geo pend de verzekering vrijwillig voort te zetten, indien de verzekeringsplicht om andere reden dan het bereiken van bedoelde leeftijd een einde neemt. In verband daarmee ware na de be ëindiging van de verzekeringsplicht aan de aanspraken der verzekering een zekere nawerking te geven. Ken arbeidsongeschiktheidsverze kering zal, gelet op het voorwerp, dat daaraan ten grondslag ligt, in loonderving ten gevolge van arbeidsongeschiktheid voorzien en derhalve het karakter van een loondervingsverzekering dragen. In verband met dit karakter der verzekering waren de aanspraken in principe tot geldelijke scha deloosstelling ter zake van loon derving te beperken. Aanspraken De aanspraak op deze geldelijke schadeloosstelling zal in het alge meen ingaan, nadat de arbeidsonge schiktheid 26 weken heeft geduurd en voortduren zolang er gehele of gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid bestaat. In verband daarmede zal de maximuin-uitkeringsduur krachtens de ziektewet tot 26 weken moeten worden teruggebracht. De geldelijke schadeloosstelling be draagt in het algemeen bij volledige arbeidsongeschiktheid gedurende de eerste 26 weken 80 procent en daar na 70 procent van het loon en in ge val van gedeeltelijke arbeidsonge schiktheid een evenredig deel van dat percentage, met dien verstande dat de uitvoeringsorganen bevoegd zullen zijn om gedurende het tijdvak •van twee jaren, waarin het risico be- drijfstakgewijze wordt gedragen, daarvan naar boven af te wijken. In de gevallen, waarin het percen tage arbeidsongeschiktheid niet nauwkeurig is vast te stellen, zfil het uitvoeringsorgaan bevoegd zijn het invaliditeitsklassenstelsel, dat in het advies van de S.E.R. over de herzie ning van de invaliditeitsverzekering is voorgesteld, te volgen, met dien verstande, dat wanneer arbeidson geschiktheid geacht moet worden tussen de 25 en 50 procent te zijn gelegen, het percentage daarvan op 35 zal zijn te stellen. Hoewel de genees- en heelkundige behandeling tot het terrein van de gezondheidszorg behoort. zal de voorgestelde arbcidsongeschiktheids- Advertentie DUBBELDEKKEND DE BESTE LAKVERF verzekering toch de mogelijkheid van de verstrekking van een dergelijke behandeling dienen te bevatten. De middelen Het opbrengen van de middelen voor een arbeidsongeschiktheids verzekering zal door het heffen van premie van de werkgevers dienen te geschieden, welke pre mie ieder voor de helft door de werkgevers en de werknemers zal zijn op te brengen. De bedrijfstakgewijze uitvoerings organisatie ingevolge de organisa tiewet sociale verzekering brengt mede. dat het risico in principe bedrijfstakgewijze wordt gedra gen. Het risico van langdurige ar beidsongeschiktheid is evenwel 'n maatschappelijk risico, dat gelij kelijk door het bedrijfsleven dient te worden gedragen. Kosten Ten einde beide aspecten tot zijn recht te doen komen, beveelt de Soc. Verzekeringsraad aan, dat de kosten der geldelijke schadeloosstellingen voor de gevallen van arbeidsonge schiktheid, welke niet langer duren dgn twee jaar nadat de aanspraak daarop ingevolge de arbeidsonge schiktheidsverzekering is ingegaan, geheel te doen dragen door de be drijfstakken, waarover de afzonder lijke bedrijfsverenigingen haar wer kingssfeer uitstrekken. Dit houdt dus in, dat in afwijking van het ad vies van de S.E.R. wordt voorgesteld, dat de ter dekking van deze kosten over bedoelde periode te heffen pre mie per bedrijfsvereniging kan ver schillen. De kosten der na het verstrijken van deze termijn te verstrekken uitkerin gen worden gelijkelijk door het be drijfsleven in zijn geheel gedragen, weshalve do daarvoor te heffen pre mie uniform zal zijn. JHet uniforme deel van de op te brengen premie zal door de bedrijfsverenigingen moeten worden gestort in een verevenings fonds, waarvan de naam algemeen invaliditeitsfonds ware te geven. Ten aanzien van de uitvoering van de medische aspecten van een ar beidsongeschiktheidsverzekering be staat er in de Sociale Verzekerings raad verschil van mening. Tachtig miljoen jaar oude resten van dinosaurus ontdekt In 'n kleine Franse plaats' zijn de fossiele resten van 'n dinosaurus gevonden, die naar schatting 80 miljoen jaar oud moet zijn. De ontdekking werd gedaan in St.-Esteve-Janson ongeveer 18 km ten noorden van Aix-en-Provence. Een voorman die toezicht hield op het leggen van leidingen voor de Franse nationale elektriciteitsbedrijven zag toevallig een hoop beenderen in het zandsteen. Hij liet het werk onderbreken en riep plaatselijke geologen. Deze lieten op hun beurt de assistent-direc teur van het paleontologisch laboratorium van het Parijse museum voor natuurhistorie, Leonard Ginsburg, overkomen om leiding te geven bij het delicate werk de beenderen bloot te leggen en te sorteren. Ginsburg werkte 15 dagen en vond wervels, schouderbladen, een stuk van het bekken en bijna alle ledematen van de dinosaurus. Hij vond ook krokodillentanden, schildpadschalen en fragmenten van dinosauruseieren in hetzandsteen. vv^^^^^^^^>v^^wvvvvwvvvvwws^/vvyvvvv^^vs^A/ww Morgen haarwassen met crème shampoo met ei Kijk ia de spiegel: uw but lijkt jooget, is jonger ea via «a ongekende schoonheid. Dit de nieuwe Proco Crème e shampoo Begin volgend jaar gaan zilveren rijksdaalders rollen De neuwe zilveren rijksdaalders zul len begin volgend jaar in circulatie worden gebracht: de papieren rijks daalders zullen dan niet buiten om loop worden gesteld. Minister Zijlstra deelt dit mee in een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer over de begroting van het staats- muntbedrijf voor 1959. De produktie van rijksdaalders is wat achtergeraakt op het programma, zo deelt de minister mee, doordat in 1959 afgezien van drie miljoen munten, die voor het buitenland werden gemaakt, nog twaalf miljoen kwartjes, dubbel tjes, stuivers en centen werden ge slagen, waarmee bij het opstellen van de begroting voor dat jaar geen reke ning was gehouden. Deze extra hoe veelheid was nodig om te voldoen aan de aanhoudende vraag naar specie. Land van contrasten Jaren geleden speelde zich in Santiago, de hoofdstad vau Chili, het volgende voorval af dat typerend was voor de toen geldende verhoudingen: een gezelschap jongelui uit de gegoede kringen was bijeen in een van de meest gerenommeerde hotels van de Stad. Er werd wat gedronken en pret gemaakt en toen 't feestje in volle gang was, kwam men op de gedachte het partijtje te be sluiten met een dinertje in een restaurant buiten de stad. Er kwamen taxi's voor, die de jongens en meisjes naar de plaats van bestemming vervoerden. Vrolijk keerde het jonge gezel schap 's avonds laat huiswaarts, niet bevroedend, dat hun uit stapje ver strekkende gevolgen zon hebben. Want wat gebeurde? Toen de vaders van de jonge dochters hoorden, dat deze met de jongens zo-maar-een-hele-dag-uit waren geweest, riepen zij de jonge mannen ter verantwoording en eisten van hen dat zij met de meisjes zouden trouwen en wel onmiddellijk! Geschrokken en timide geworden door de barse toon van de verbolgen vaders gaven de jonge mannen toe. Slechts één wist aan de opgedrongen trouwpartij te ontkomen door de vlucht te nemen naar Argentinië. Vandaag aan de dag komt zoiets niet meer 'voor: de Chilenen zijn niet meer zo bekrompen als voorheen, ze zijn moderner geworden, meer Ame rikaans. Do vrouw gaat liaar eigen weg en kiest, zelf haar partner voor het leven. In tegenstelling met andere landen, waar de vrouwenemancipatie na veel strijd tot stand is gekomen, is dat in de Zuidamerikaanse landen niet het geval geweest. Waarschijnlijk komt dat door de oudspaanse ridderlijk heid van de Zuidamerikaan. De her innering aan vroegere tijden toen l Zuid-Amerika arm was aan blanke vrouwen, leeft nog altijd voort. Die 1 vrouwen, gering in getal, waren luxe wezentjes, die in hangmatten onder de palmen lagen en zich koelte toe wuifden met een waaier. Enige vorm van arbeid werd niet van hen ver langd, waarom ook, ei' waren kleur lingen genoeg om het werk te doen. Nu mag er sinds die tijden veel ver anderd zijn in Zuid-Amerika, ge kleurde dienstboden zijn er nog al tijd genoeg. Men behoeft slechts de deur te openen of er springt er één - - bij wijze van spreken - - naar binnen! Zuid-Amerika is het land van grote tegenstellingen Moderne opvattingen zijn verweven met oude, diepgewortelde tradities. Achter het gordijn In Bogota, bijvoorbeeld, zo schrijft liet Zwitserse week blad „Die Weltwoche" wa terskiën de meisjes en jon gens 's middags alsof zij in Miami waren. Maar 's avonds worden die moderne jonge mensen weer geheel Spaans. Dan brengen de jongens de meisjes een serenade. En de zelfde meisjes, die luttele uren daarvoor in bikini over de golven voortjoegen, laten hun aanwezigheid slechts ra den door het bewegen van een gordijn. Meer niet, want dat zou niet „fijn" zijn. Voor een ervaren cavalier zal het echter mogelijk zijn uit het bewegend spel van de gordij nen af te leiden, of zijn hulde op prijs wordt gesteld of niet. Waterskiën en serenade deze combinatie is wel teke nend voor de tegenwoordige stand van de emancipatie in de hogere Zuidamerikaanse kringen. Een goed gesitueerde Columbiaanse vrouw bezit vanzelfsprekend een eigen auto; er zijn er zelfs die eën privé-vliegtuig hebben. Het komt steeds meer voor, dat Zuidameri kaanse vrouwen naar Noord-Ameri- ka of naar Europa gaan om daar te studeren. Na hun met pracht en praal gesloten huwelijk begeleiden zij hun echtgenoten op diens buitenlandse reizen. Zij spreken Frans en Engels, zijn bekend in New York, Parijs en Eenentwintig Cubanenonder wie vijftien veroordeelden uit de gevan genis in Havanna, zijn in een kleine motorboot naar de Verenigde Staten gevlucht. In Key West kwamen zij aan land. De groep gelukkige Cuba nen werd gefotografeerd in Miami, waar Amerikaanse immigratie-amb tenaren de vluchtelingen hebben on dervraagd. VLAG HALFSTOK IN BORINAGE Mijnwerkers hielden betoging in Brussel De Belgische nationale raad voor de steenkoolmijnen heeft woensdag de regeringsplannen goedgekeurd voor de sluiting van 11 onrendabele mijnen in Zuid-België in de loop van 1961. Een bijzondere commissie zal in de komende maand nog enkele mijnen aanwijzen, die voor sluiting in aan merking komen, waardoor voor 31 december 1961 wederom twee miljoen ton produktiecapaciteit- van de Bel gische mijnindustrie zal zijn stilge- Londen en zijn bovenal een goede en charmante gastvrouw. Natuurlijk zijn dat uitzonderingen, die geenszins typisch zijn voor de doorsnee bevolking. Er zijn ook verschillen van regionale aard. In Rio de Janeiro bijvoorbeeld worden de middagvoorstellingen in de bioscopen uitsluitend door vrou wen bezocht, in Sao Paulo daarente gen gaan de vrouwen slechts zelden zonder mannelijke begeleiding naar de film. In de beruchte wijken van Buenos Aires zijn de vrouwen na vijf urn 's middags niet meer veilig; in San tiago zal geen man het in zijn hoofd halen een vrouwelijk wezen lastig te vallen. In Caracas en in Lima gaan de vrou wen elegant gekleed, in La Paz do- mineren nog altijd de klederdrachten. Zuid-Amerika is het land van con trasten; rijkdom naast grote armoe de, hypermoderne steden naast india nendorpen Bogota is zo'n stad, maar de handte kening van een vrouw is er nog al tijd waardeloos. In Chili daarentegen kan geen man een huis kopen, of zijn vrouw moet het contract medeonder tekenen. Het meest verrassende van de vrouwenemancipatie, is de rust en gelatenheid waarmee de an ders zo revolutionair gezinde Zuidamerikaan dit ook voor hem ingrijpende probleem op- neemt. Het schijnt, dat de Zuid- amerikaanse vrouwen hun j rechten, waaronder ook het stemrecht zo maar in de schoot zijn geworpen Of dat nu te danken is aan hun j edelmoedige en ridderlijke man-1 nen, of aan de beminnelijke, maar feministische vrouwen, j blijft een open vraag. Onder de mijnen, die in de loop van het volgende jaar zullen worden ge sloten, is ook de mijn „Bois du Ca- zier", waarin bij de „ramp van Mar- cinelli" destijds honderden mijnwer kers om het leven kwamen. De slui tingen van deze mijnen vormen een onderdeel van het saneringsprogram ma van de Belgische kolemndustrie, dat met medewerking van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal wordt uitgevoerd. In de afge lopen drie jaar zijn reeds mijnen met een totale capaciteit van 6.300.000 ton gesloten. Dit zal eind volgend jaar zijn opgelopen tot 8.300.000 ton. Eind 1957 produceerden de Belgische ko lenmijnen ongeveer 30.000.000 ton. De mijnrad keurde voorts het be sluit van de Belgische regering voor een aflopende subsidierege ling aan de niet-rendabele mijnen goed. Hiermee zal een tot eind 1963, wanneer het saneringspro gramma zal zijn voltooid en het prdduktïevermogen van de kolen- mdustrie in overeenstemming zal zijn gebracht met de afzetmoge lijkheden, een bedrag van 1385 miljard Belgische frank zijn ge moeid (bijna 104 miljoen gulden). Toen de leden van de mijnraad woens dagmiddag de vergadering verlieten, waarop zij de regeringsmaatregelen hadden goedgekeurd, werden zij met gejouw ontvangen door enige tiental len mijnwerkers uit de Borinage, die voor een betoging naar Brussel wa ren gekomen. Enige honderden be togers, die spandoeken met zich mee droegen met „de Borinage sterft uit" en ..genoeg beloften" hadden toen hun post voor het gebouw al verlaten. In de mijnsterken rondom Bergen lag het werk als gevolg van een 24-uurs proteststaking nagenoeg stil. Ruim 10.000 arbeiders hadden naar schatting aan de oproep van de drie vakbonden (socialistisch, katholiek en liberaal) gehoor gegeven. In de Bo rinage hingen vele vlaggen halfstok en de winkels waren enkele aren ge sloten. In Brassel verliep de betoging zonder ernstige incidenten. Advertentie/

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9