PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KATANGEES ULTIMATUM AAN DE V.N. Wilson kandidaat voor voorzitterschap Labour Noordbevelandse wegen vragen duizenden guldens „provisorisch herstel" Goudkoorts heerste op Londense markt BILT KAMITATOE DREIGT MET UITROEPING VAN „ONAFHANKELIJKE STAAT LEOPOLDSTAD" WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 203e jaargang - no. 248 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. b. den Boer. Adjunct: W. de Pegter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vlissmgen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, -ed. tel. 2425. adin. tel. 20S4. Vrijdag 21 oktober '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per ro.tn. Mlnirn. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.23. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 859300 P.Z.C.. Middelburg. Nieuwe crisis in Kongo Duizenden arbeiders hebben te oensdag in Parijs gestaakt: hef ■waren de arbeiders van de Franse stautsautomobielfabrickcn van Renault, die op deze wijze protesteerden tegen het ontslag dat drieduizend van hun kameraden is aangezegd, omdat deze overbodig geworden zouden zijn. Tijdens de staking werd een grote protestdemonstratie gehouden. De Kfi^angese regering heeft de vertegenwoordigers van de Ver enigde Naties een ultimatum overhandigd naar aanleiding van nieuwe incidenten, die zich woensdag en donderdag in Luena en Kabalo hebben voorgedaan. President Tsjombe beeft gedreigd Katanga ontslagen te achten van alle vorige verbintenissen met de Verenigde Naties omdat de V.N. in gebreke gebleven zouden zijn, een nieuwe overeenkomst om de orde in de woelige gebie den van het noorden te handhaven uit te voeren. President Tsjombe uitte zijn dreigement tijdens een bijeenkomst in zijn ambtswoning met de eerste V.N.-functlonaris in Katanga, Berendsen. Na het onderhoud begaf Tsjombe zich naar het vliegveld van Elisabethstad om troepen te inspecteren, die per vliegtuig uit het noorden waren terugge keerd. Onder hen bevonden zich enkele gewonden. Een woordvoerder van de V.N. heeft gezegd geen commentaar te kunnen geven voordat verbin ding was verkregen met Kabalo. Terreur door de troepen van Moboetoe Cleophas Kamitatoe, gouver neur van de provincie Leopold stad, heeft donderdag gedreigd binnen- 48 uur een „onafhanke lijke staat Leopoldstad" te zul len uitroepen, „indien kolonel Moboetoe Kongo's „sterke man" en opperbevelhebber van het leger zijn troepen niet beter in de band kan houden en ben niet belet terroristische handelingen te bedrijven". De hoge vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Leopold stad' heeft het Kongolese leger „een wanordelijke bende" ge noemd en kolonel Moboetoe op nieuw laten verzoeken zijn sol daten te disciplineren. In Leo poldstad zijn gemengde pa trouilles van V.N. soldaten .en Kongolese politiemannen op straat verschenen. Moboetoe zei te geloven dat de Ver enigde Naties niets nalaten om hem de macht uit handen te nemen. Gou verneur Kamitatoe verklaarde don derdag op een persconferentie dat hij het dragen van wapens in heel Leo poldstad had verboden. Er is sinds drie dagen een wettelijk uitgaansver bod voor Leopoldstad van kracht. Kamitatoe zei ook dat hij, „vanwege de huidige staat van wetteloosheid", een donderdag ingaand verschijnings verbod van een maand had opgelegd aan alle in de provincie Leopoldstad verschijnende dagbladen en periodie ken. Neutrale zone Aan kolonel Moboetoe heeft Kamita toe geschreven dat die „het leger in de hand moet houden en moet belet ten, dat het onwaardige daden .be drijft". Hij deelde mede dat Kongolese militairen zondagavond jl. een be paalde wijk van Leopoldstad wa ren binnengevallen en er alle man nen uit hadden gejaagd, waarna Z.K.H. pins Bernhard heeft gisteren in Kopenhagen het vierde congres van de Europese Stichting voor Cul tuur geopend. De prins is president van deze stichting. Foto: op 't vlieg veld Kastrup werd Z.K.Ii. de prins verwelkomd door de voormalige Deense minister van buitenlandse za ken. de heer Ole Björn Kraft (rechts). de vrouwen en dochters van de verjaagden werden aangerand. „Indien het leger geen einde maakt aan dergelijke handelingen zullen wij een neutrale zone in Leopoldstad in het leven moeten roepen, teneinde de burgers in staat te stellen in veiligheid te le ven", aldus gouverneur Kamita toe. De gouverneur deelde verder nog me de, dat de Verenigde Naties hem woensdag 372 man aan politietroepen ter beschikking hebben gesteld om te helpen bij de handhaving van de orde. De totale sterkte van de politiemacht in de provincie Leopoldstad onder zijn commando bedraagt ongeveer 2.800 man. Als Moboetoe niet binnen 48 uur mocht hébben geantwoord, zou Kamitatoe mobilisatie van de burger bevolking gelasten om de bevolking te beschermen tegen „rovers en wille keur". Naar Kasai terug Kamitalie zei Albert Kalondji, de leider van de Baloeba-stam, te hebben verzocht alle leden van zijn stam naar de provincie Kasai te doen terugkeren, om een oorlog tussen de Baloeba- en Loeloea- stammen te voorkomen; volgens Kamitatoe zouden de gevechten tussen deze twee stammen ook in de provincie Leopoldstad zijn toe genomen. Aan de. leiders van de Loeloea-stam zou hij een. zelfde verzoek richten. Indien het parlement er niet in slaag de de geschillen tussen president Ka- savoeboe en Loemoeniba te regelen, zou hij voorstellen de door kolonel Moboetoe ingestelde „Raad van com missarissen" niet langer iii de provin cie Leopoldstad te doen zetelen, doch naar een neutraalgcbied over te bren gen. Greenwood trekt zich terug De 44-jarige Harold Wilson, een voormalige minister van handel, heeft zich kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de Britse Labourpartij. Hij is lid van het „schaduwkabinet" van de tegenwoordige partijvoorzit ter Hugh Gaitskell en van het dagelijks bestuur van de partij. Hij heeft steeds de officiële La- bourpolitiek van trouw aan de Navo gesteund. Deze politiek heeft de steun van ongeveer 200 van de 256 Labour-parlements- leden. Betogingen voor „vrede in Algerije" verboden De Franse regering heeft gisteren de massale „vrede in Algerije"-betoging van studenten en arbeiders, die op 27 oktober in Parijs zou worden ge houden, verboden. De Parijse prefect van politie kon digde het verbod aan, terwijl vele van de grootste jeugd- en arbeiders bewegingen in den lande bezig waren plannen te maken voor een reusachti ge optocht uit protest tegen het be leid van president De Gaulle ten op zichte van Algerije. De linkse oppositie onder de par lementsleden. die voor eenzijdige afschaffing van kernwapens is, wilde de 49-jarige Anthony Green wood kandidaat voor het partij voorzitterschap stellen, maar de ze heeft nu besloten van de kandi datuur af te zien. De nieuwe voor zitter wordt op 2 november bij ge heime stemming- door de Labour- parlementsleden gekozen. Wilson heeft een verklaring uitgege ven, waarin hij zegt dat hem tijdens en na de jaarlijkse partijconterentie in Scarborough door vele partijgeno ten van links en rechts, maar voor al van 't centrum dringend is verzocht zich kandidaat te stellen. Hij had die verzoeken aanvankelijk afgewezen en de liöop uitgesproken dat de strijd binneu de partij zou ophouden. Vakraad metaal wil voorstellen opnieuw toelichten De vakraad metaal ls gistermiddag bijeen geweest ter bespreking van de brief van de staatssecretaris van so ciale zaken, de heer B. Roolvink, waarin deze aan het College van Rijksbemiddelaars heeft doen weten, dat de brief van de minister-presi dent aan de Stichting van de Arbeid, waarin als regerings-standpunt werd meegedeeld dat C.A.O.'s tussentijds niet mogen worden opengebroken, beschouwd moet worden als een alge mene aanwijzing in de huidige loon politiek. De vakraad metaal meent dat de voorstellen die hij ten aanzien van de lonen in de metaalindustrie heeft ingediend conform de richtlij nen zijn die de regering heeft gesteld. Ti)o vakraad heeft daarom gistermid dag: .besloten voor te stellen deze loon- voorstellen nogmaals toe te lichten aan de Stichting van de Arbeid. Mas gedood bij instorting te Eindhoven De 54-jarige weduwnaar W. van der Looy is woensdagmiddag om het le ven gekomen bij een instorting in een gedeeltelijk gesloopte woning in het stadsdeel Strijp in Eindhoven. PROCES IN FREIBURG Eis tegen Pommerenke achtmaal levenslang 156 jaar tuchthuis De openbare aanklager in het proces tegen de 23-jarige hulparbeider Hein- rïeh Pommerenke heeft donderdag in Freiburg achtmaal levenslange tucht huisstraf en 156 jaar tuchthuis aan afzonderlijke straffen geëist. Tevens eiste hij dat de beklaagde levenslang van de burgerrechten vervallen zou worden verklaard. Volgens de openbare aanklager is be wezen dat Pommerenke vier moorden en verkrachtingen heeft begaan, der tien pogingen tot moord en verkrach ting heeft gedaan en andere misda den, waaronder roof, heeft gepleegd. De beklaagde heeft 65 zware misda den toegegeven. De openbare aankla ger zei dat Pommerenke de grootste misdadiger is die sedert meer dan honderd jaar ih Duitsland is berecht. V.S. verzekeren: geen wijziging van goudprijs Een ware goudkoorts heeft gisteren de prijs van goud op de Londense markt doen stijgen tot 39 a 41 dollar per ounce fijn goud. Deze prijs lag 4 a G dollar boven de officiële prijs. Handelaars in edele metalen ver klaarden, dat zich een dergelijke toe stand, die zij fantastisch noemden, nog nimmer heeft voorgedaan op de markt. Een handelaar deelde mede, dat deze felle strijd cmn bet bezit van goud in het begin van deze week was begonnen, nadat Zwitserse bankiers hun cliënten hadden aangeraden Amerikaanse dollars om te zetten in goud. Ais gevolg van dit alles vroeg men zich in Londen af, of de Verenig- Krant verschijnt aan twee zijden van oceaan tegelijk _j Donderdag is voor de eerste maal in de geschiedenis een H dagblad met een zelfde inhoud praktisch gelijktijdig aan bei- de zijden van de Atlantische Oceaan uitgekomen. Dit was de „New York Times"' die dank zij een nieuw elektro nisch systeem van teledruk in Parijs haar internationale editie uitgeeft, nauwelijks een kwartier nadat het blad in New York de persen heeft ver laten. "Vierentwintig pagina's tekst van groot formaat worden per kabel en radiografisch met de snelheid van het licht uit New York overgebracht naar de drukkerij in- de Parijse Rue Lafayette. IiiiniiuiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiuiiHiii de Staten op den duur de dollar zul len devaluëren door de goudprijs te verhogen, zo zei deze handelaar. De prijsstijging van gisteren kwam op een waardedaling van de dollar met ruim 8 procent op de vrije goud- markt. De prijs was bij normale slui tingstijd 37 h 39 dollar per ounce ge worden. De Amerikaanse regering heeft daarop gisteravond officieel me degedeeld, dat zij zal blijven voortgaan goud te kopen en te verkopen tegen 35 dollar per oun ce. Tevoren was gemeld, dat een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van financiën ver- ldaard had, dat de Amerikaanse regering de nog niet eerder voor gekomen sterke stijging van de goudprijs op de Londense markt, „nauwkeurig gadesloeg". In antwoord op een vraag of de Verenigde Staten misschien een hogere prijs voor goud zouden aanbieden zei de woordvoerder, dat dit „zelfs niet op de een of an dere wijze of in de een of andere vorm werd overwogen en dat dit evenzeer een onmogelijkheid was als het dit steeds geweest is". Nadat de scherpe prijsstijging van goud op de Londense markt bekend was geworden, concen treerde gistermorgen de belang stelling op de Londense effecten- markt zich op aandelen van goud- mijnmaatschappijen. Dit had een scherpe koersstijging tot gevolg. Vraag naar mijnen Op de New Yorkse effectenbeurs wa ren goudmijnaandelen, bij de eerste handel het meest opvallend doordat zij reageerden op de prijsstijging van goud op de Londense markt. Bij deze goudmijnaandelen gaf Mclntyre Por cupine een flinke koersstijging tij dens de eerste handel te zien en ook de Dome Mines en de American South African Investment stegen in koers. Na de regerings-mededeling daalden de noteringen vap de goud mijn aandelen. DUPE VAN „IJZEREN GORDIJN" Afwerking van wegen duurde té lang Nauwelijks is op Noord-Beve- laud de vreugde over de opening van de Zandkreekdain bij Kat- seveer wat geluwd of men wordt al geconfronteerd met ernstige verkeersproblemen. De wegen op bet eiland met name in de driehoek Kortgene-Colïjnsplaat- Kats en zeer speciaal rond Kats worden zwaar op de proef gesteld. Vele wegen zijn te smal, terwijl de fundering niet berekend is op de zware ATachtauto's, die er dag-ïn-dag- uït overheen denderen. Door de overvloedige regenval van de laatste weken, die de bermen zacht als brij heeft gemaakt, klemt het wegenvraagstuk des te meer. De provincie, de ge meente Kortgene en het water schap „Noord-Beveland" heb ben al vele duizenden guldens voor provisorische verbetering van de wegen moeten uitgeven. „Tendele zijn wij de dupe van liet i z.g. „ijzeren gordijn" in de nieuwe weg van de dam naar de veerhaven ten noorden van Kats," vertelde ons de dijkgraaf van het waterschap Noord-Beveland, de heer M. W. van Arenthals. Ter hoogte van kilometer- paal 2 in deze circa 3.5 km lange weg, houdt de bestrating plotseling op. Een stuk weg van 300 meter lengte moet hier nog worden aange legd. Een slepende onteigeningspro cedure is er de oorzaak van, dat op een strook van 300 meter niet aan wegenaanleg kon worden begonnen. „Eén mande eigenaar van de strook grond jaagt ons nu op kosten", zei de dijkgraaf bitter. „Want als de weg van de dam naar de nieuwe veerhaven gereed zou zijn, zouden de Noord- en Zuïd-Langeweg, de Boomdijk en de Korte Groeneweg van het zware verkeer kunnen worden ontlast. Nu worden deze wegen kapot gereden door zware vracht auto's". Duizenden Wat die kosten nu wel zijn? De heer Van Arenthals noemde een uit gaaf van 5500, die het aandeel van het waterschap vormt in de verbre ding van de noordelijke Huisdijk, die in de verbinding naar Kortgene is op genomen. Als de strook van 300 me ter in de weg dam-Kats zou zijn aangelegd, zou deze uitgaaf overbo dig zijn geweest... Thans wordt een gedeelte van de Huisdijk in de rich ting Kats provisorisch verbreed en hersteld. De kosten bedragen 3500. Het waterschap zou het geld in kas (Zie slot pag. 5 kol. 1 VERWACHT. TIJDELIJK REGEN Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. Overwegend mati ge, in het Waddengebied af en toe wind tussen oost- en zuidoost, in het zuiden van het land later ruimend naar zuid- tot zuidwest. ZON EN MAAN 22 oktober Zon op 07.16 onder 17.32 Maan op 09.20 onder 19.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1