„Oorzaak grensincidenten' ligt bij botersmokkel naar België" (^UcLE|<V Lagere garantieprijs voor melk, maar voor een hoger kwantum NIEUWE EXAMENREGLEMENTEN VHMO WORDEN GEHANDHAAFD VRIJDAG 21 OKTOBER I960 PROVINCIALE ZEEUWSE O O R A N 'i ZEGSMAN VAN ZUIDERBUREN MEENT Douane is geprikkeld en wil hogere salarissen (Van onze Haagse redactie) Van alleszins bevoegde Belgische zijde in Nederland vernemen wij dat de uitermate strenge controle die de Belgische douane sinds enkele dagen aan de Nederlandse grens uitoefent, het ge volg is van een zeer duidelijke opdracht die door de Belgische regering aan de douaniers is verstrekt. Met alle mogelijke douane-middelen willen de Belgen thans paal en perk trachten te stellen aan de enorme botersmokkel van Nederland uit. Dat het bij een dergelijke strenge controle komt tot liet inbeslag nemen van lunclipakketjes e.d. acht men begrijpelijk. Dit is een gevolg van de geprikkeldheid bij een groot aantal douaniers, die door Nederlandse grenspassanten om hun „super-secuur heid" worden geplaagd. Een andere achtergrond van de ijver van de Belgische douane is de hoop die bij deze ambtenaren leeft op een spoedige verhoging van hun wedde. met de materie bekende Belgische woordvoerder, dat van de „om koopbaarheid der douane". Onoir- bare praktijken irf deze sector ko- Smokkel Onze Belgische zegsman vertelde dat per maand niet minder dan gemid deld 700.000 kilogram boter door grote en amateursmokkelaars naar België wordt vervoerd. Deze hoeveel heid hebben de Nederlandse en de Belgische douane vrij nauwkeurig en op een niet moeilijke wijze kun nen schatten. Er wordt thans door heel wat Neder landse kranten gesteld, dat de Belgen de Benelux-geest kapot maken, zo ging de zeer goed geïnformeerde Bel gische woordvoerder door, „maar wij kunnen ons toch niet jaarlijks een verlies van 15 miljoen gulden permitteren? Daarom moet de Bel gische douane, die in het eerste half jaar van 1960 bijna 100 auto's met smokkelboter aanhield, wel zo streng optreden". Onze Belgische zegsman gaf toe, dat de schuld voor het boterconflict aan twee zijden ligt. Enerzijds zal de Nederlandse .regering de subsidie ten aanzien van akkerbouw- en zuivel- produkten meer naar Belgische maatstaven moéten afbuigen, ander zijds zal de Belgische regering er wel toe moeten overgaan een meer sub sidie-verlenende politiek ten aanzien van onder meer de boter te voeren en voorts zal de Belgische overheid de fabricage van boter op de boerderijen moeten verbieden. Mogelijkheden Als mogelijkheden om uit de hoter- impasse te komen zag onze Belgi sche zegsman voorts: 1. Nederland moet het vetgehalte van de melk verhogen, de bo- terprijs stijgt hierdoor en het smokkelen wordt minder inte ressant. Ook wist hij waar door men maar niet tot een dergelijke maatregel kwam. Het produktschap zuivel kau niet tot overeenstemming ko men, zo zei hij, en de oorzaak hiervan is de druk die achter de schermen wordt uitgeoefend door enkele grote profiteurs van de botersmokkel. 2. In de grenszone van 10 kilometer moet een limiet worden gesteld voor de opslag van boter bij de winkeliers. Er ligt daar namelijk zo onnoemelijk veel meer dan de consumenten die de klantenkring vormen aan kunnen. Duizenden kilo's smokkelboter wachten in deze winkels op vervoer. Het pro duktschap zuivel heeft op dit ver zoek als antwoord, aldus onze zegsman, „de controle op een der gelijke limiet kost te veel". 3. In de Brabantse grenszone, zeker in de 10 km-zone, zou meer gelet moeten worden op de handhaving van de winkelsluitingswet. Tot 12 uur 's nachts kan men in de grenswinkeltjes voor boter te recht. Nu de pascontrole door de marechaussee is opgeheven, kan de minder belaste marechaussee wellicht met een dergelijke con troletaak worden belast, zo vond onze Belgische zegsman. 4. Een moeilijk te bewijzen punt, dat hij evenwel toch niet wilde overslaan, vond onze zeer grondig G. M. Lambers ten onrechte lid van zuivelschap (Van onze Haagse redactie) Is de heer G. M. Lambers, die woens dag met een tweetal andere heren voor het eerst de bestuursvergade ring bijwoonde, ten onrechte lid van het produktschap voor zuivel De lieer S. van der Ploeg bracht woensdag tijdens de rondvraag aan liet eind van de vergadering van het zuivelschap deze vraag ter sprake. Aan de hand van det wetsbepalingen meende de heer Van der Ploeg tot de conclusie te moeten komen boven staande vraag bevestigend te moeten beantwoorden. De heer Lambers is namelijk bezoldigd secretaris van de gewestelijke raad van het landbouw schap Drente. En de wet laat niet toe, dat een dergelijke functionaris lid is van het bestuur van een pro duktschap. De heer Lambers zelf zette uiteen, dat het K.N.L.C. met de desbetref fende instanties over zijn aanwijzing tot bestuurslid overleg had gepleegd. De conclusie van dit overleg was, dat er geen bezwaar was, temeer waai de neer Lambers met ingang van 1 januari a.s. zijn functie als bezol digd secretaris van de gewestelijke raad van het landbouwschap in Drente vaarwel zegt. Voorzitter Van Dam vond de zaak echter ernstig ge noeg om haar aan een onderzoek te onderwerpen, zodat in de volgende vergadering van het produktschap hierover wel opnieuw zal worden ge sproken. men voor, zo zei hij. IMaar het is moeilijk de vinger op de rotte plek to leggen. Opzegging Benelux Reeds verschillende keren heeft de Belgische minister van landbouw zich laten ontvallen dat hij opzegging van het Benelux-verdrag zou voor staan als er niet spoedig, een eind komt aan het ontwrichten van een deel van de Belgische economie door de botersmokkel uit Nederland. Op 1 november zal het Benelux-uniever- drag ondertekend moeten worden. Het zou toch wel heel spijtig zijn, als we na 15 jaren opbouw de Bene lux zouden moeten laten springen vanwege deze boteraffaire, afdus on ze zegsman. Officieel was er op de Belgische am bassade in Den Haag nog niets over de regeringsmaatregelen in Brussel bekend. De Belgische ambassadeur, baron F. X. J. M. G. van der Straten- Waillet, heeft aan zijn regering in lichtingen gevraagd omtrent de mo gelijke instructies die door Brussel aan de douanebeambten zijn gege ven. Een officieel antwoord had hij nog niet ontvangen, zo zei de am- Advertentie Je ligt lekker zacht, hè? Maar toch recht. Ja, helemaal! En wat zei u over een miljoen? Klopt! Je ligt op een miljoen luchtkussentjes - ieder met een vochtwerend anti-reuma waslaagje. Moeilijk hoor! Maar hij is wel mooi! Een echte Keurkapok- matras, jongedame, mèt keurlabel. Beter kan ik je niet raden. KEURKAPOKMATRASSEN zijn o.a. verkrijgbaar bij: MEUBELHUIS „RENAISSANCE" Bellamypark 46-48 - VLISSINGEN - Telefoon 2988 TEXTIELHANDEL - WONINGINRICHTING BRUUWENAAR VAN DE KAMER Langeviele 6-8 - MIDDELBURG - Telefoon 2670 Kroesjfsjew in T.V.-reisverslag: „Ook Rusland heeft raketten op atoom duikboten" „Duitse vraagstuk moet naar het schijnt in 1961 worden opgelost" De Russische premier Kroesjtsjew heeft donderdag in het Lenïn-stadion te Moskou een uiteenzetting gege ven van wat hij in New York be sproken heeft. Daarbij kwam hij onder meet tot de mededeling dat de Sowjet-Unie evenals de Verenigde Staten door kernenergie voortge stuwde onderzeeërs heeft, die met- raketten zijn bewapend. Ook viel hij de Ver. Naties weer aan. Gedurende twintig minuten sprak Kroesjtsjew en zijn rede werd door radio en televisie uitgezonden. Hij verklaarde dat een vredesver drag van groot belang is voor het verminderen van de spanningen in de wereld. Het westen heeft met aller lei kunstgrepen de opstelling van dit vredesverdrag vertraagd. Het Duitse vraagstuk moet worden opgelost" zo betoogde hij, en hij voegde eraan toe: „Naar alle schijn moet het in 1961 worden opgelost". Het zal een erkenning moeten in houden van de stand van zaken zo als die op het o-renblik is, namelijk dat er twee Duitslanden bestaan welker grenzen, zoals die na de Tweede Wereldoorlog zijn vastge steld, niet meer veranderd kunnen of mogen worden, aldus de Russische premier. Hij noemde secretaris-generaal Ham- marskjöld „een dienaar van het Amerikaanse monopoliekapitaal" en zei ook dat het communisme wel een vreedzaam samen bestaan met het kapitalisme wenst doch er niet om zal bedelen. De aanwezigen namen met algemene stemmen een resolutie aan waarin zij Kroesjtsjews beleid in New York goedkeurden. Nog dit jaar mammoet memorie van antwoord (Van onze parlementaire redacteur) De minister van onderwijs, kunsten en wetenscnappen mr. Cals heeft donderdag in de Tweede Kamer tij dens zijn verdediging, van de nieuwe hoger-onderwijswet meegedeeld, dat het zijn bedoeling is de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot re geling van het voortgezet onderwijs de zogenaamde mammoetwet nog vóór het einde van het lopende kalenderjaar bij de Tweede Kamer in te dienen. Voorts deelde hij mee, dat hij nog in 1960 de nota over de spreiding van het hoger onderwijs aan de Kamer hoopt aan te bieden. In deze nota zal de regering opening van zaken geven over de vraag, of zij de stichting van een nieuwe universiteit of hogeschool in Ne- t derland noodzakelijk vindt en waar deze eventueel zal komen. P.T.T. wijzigt tarieven De P.T.T. heeft meegedeeld dat het binnenlandse port voor brieven boven 20 t-ni. 100 gram dat thans 25 cent bedraagt, met ingang van 1 decem ber 1960 zal worden verlaagd tot 24 cent. Deze tariefswijziging komt te gemoet aan de bezwaren van het publiek tegen het bestaande tarief, die een gevolg zijn van do omstan digheid, dat men veelal alleen over postzegels van 12 cent beschikt, en van de veronderstelling, dat brieven van een (iets) hoger gewicht dan 20 gram met 2 postzegels van 12 cent, toereikend zijn gefrankeerd. Het port op brieven boven 20 tot en met 40 gram, bestemd voor Surina me, de Nederlande Antillen, Neder lands Nieuw-Guinea, België en Lu xemburg, wordt in verband met het vorenstaande met ingang van ge noemde datum eveneens verlaagd van 25 tot 24 cent. sinaasappel citroen vruchtenlimonade STUBENROUCH ZWICHT NIET Wellicht verbetering na overleg vaste commissie (Van onze parlementaire redacteur) De staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen drs. Stubenrouch heeft donder dag in de Tweede Kamer meege deeld dat hij alsnog in overleg zal treden met de vaste commis sie van onderwijs uit de Kamer over de wijzigingen, die bij ko ninklijke besluiten van 27 sep tember j.l. in de examenregle menten voor het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs zijn aangebracht. Indien mocht blijken, dat het mogelijk is, ver beteringen aan te brengen, zal hij deze in overweging nemen. De staatssecretaris kwam tot deze uitspraak toen hij antwoordde op vragen, die hem over deze materie door de heer Kleywegt van de P.v.d. A., die de kat de bel had aangebon den en andere Kamerleden waren ge steld. Hij erkende, dat de wijziging in de manier van afnemen van de examens door velen wordt betreurd, maar hij voegde er onmiddellijk aan toe dat naar zijn gevoelen aan het merendeel der kritici de gelegenheid heeft ont broken het voor en tegen van de ge troffen maatregelen rustig te over wegen. Die maatregelen zijn door de nood der omstandigheden een te kort aan examinatoren ingegeven. Hef overleg, dat de staatssecreta ris gevoerd heeft alvorens hij met de wijziging van de examenregle menten kwam is beperkt geweest. Hij heeft niet gesproken met de raad van leraren bij het V.H.M.O. Wel heeft hij met enkele leden van die raad en van de door deze raad ingestelde „commissie ter bestudering van de eindexamens" een vertrouwelijk en langdurig onderhoud gehad. Bij die gelegen- Ook Cals jr. moet examen doen (Van onze parlementaire m redacteur) gl p Er hing een wat geladen stem- ming in de Tweede Kamer toen daar donderdag een niet g| malse kritiek geoefend werd op de nieuwe examenregeling H voor het middelbaar en voorbe- reidend hoger onderwijs. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. s Cals, zorgde voor een vrolijke p ontspanning toen hij meedeel- de, dat hij als huisvader ten zeerste bij de nieuwe regeling geïnteresseerd is. „Mijn oudste zoon moet komend jaar eind- M ee examen gymnasium b afleg- II gen", zo onthulde hij. „De oudste dochter vau staats- gj secretaris Scholten doet eind- f| ee examen gymnasium a. U begrijpt dus, dat er wel enig intern beraad is geweest al- h vorens de nieuwe regeling in ej zee werd gestuurd iiiiiiiiufiiiiiiiiiiiiiiiinniljiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiii held heeft hij de aandacht geves tigd op de noodzaak om nu met een nieuwe regeling te komen. Met wat bij die bespreking ter ta fel is gekomen, is bij de nadere uitwerking van de concepten voor de regeling rekening gehouden. Over de besluiten die tot stand zijn gekomen in veelvuldige besprekingen met een werkgroep uit de inspectie V.HJM.O., waarvan de leden zowel jarenlang ervaring bij de eindexa mens bezitten als deskundig zijn op de verschillende vakgebieden, is het gebruikelijke advies van de onder wijsraad gevraagd. Bezwaar had de staatssecretaris tegen het openbaar maken van de door hem ontvangen adviezen. De regeling, die een verkorting van het examen inhoudt en loting voor wat betreft de vakken, waarin een kandidaat mondeling niet zal worden ondervraagd, blijft van kracht. De staatssecretaris was het niet eens met de socialistische afgevaardigde de heer Goedhart, dat de examenmi sère misschien kon worden vermin derd door de honoraria van de exa minatoren te verhogen. Niettemin was hij bereid de kwestie van deze honoraria te bezien. Goede ideeën bespaarden het rijk twee miljoen gulden In de rolzaal op het Binnenhof heeft de rijks-ideeënbusorganisatie haar zesde jaarvergadering gehouden. De voorzitter, jhr. mr. A. J. M. van Nis pen tot Pannerden, begroette daar onder anderen de minister-president, prof. dr, J. E. de Quay, als gast. Het afgelopen jaar. zo zei de voor zitter, zijn er kwalitatief veel betere ideeën uit de bus gekomen dan het jaar daarvoor. Negenenzestig ideeën -werden beloond met een prijs van 100 of meer tegen negentwintig in het jaar daarvoor. In totaal zijn er de afgelopen zes jaar 7000 ideeën binnengekomen, waarvan er 2400 zijn beloond. De besparing voor het rijk bedraagt zeker twee miljoen gulden. De wisselprijs voor het departement met de hoogste score aan ideeën ging naar het ministerie van defensie. De jaarprijs voor het beste oogsten van ideeën werd uitgereikt aan de direc teur van de Wieringermeer-IJsel- meerpolders, ir. A. P. Minderhoud. Hij ontving een door de rijksmunt geslagen plaquette als blijk van er kenning van ingezonden ideeën. Nederlandse burgemeesters naar Israël Vijfendertig Nederlaudse burgemees ters vertrekken zaterdagmorgen 12 november a.s. per Ei Al van Schip hol. Zij gaan deelnemen aan het 15e congres van de international Union of Local Authorities te Tel Aviv. De groep Nederlandse burgemeesters zal de reis maken met een Brittannia van de nationale Israëlische lucht vaartmaatschappij. Van de Nederlandse delegatie maken onder anderen deel uit: prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de Internatio nal Union of Local Authorities, de heer N. Arkema, secretaris-generaal van deze vereniging, mr. G. van Hall, burgemeester van Amsterdam, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemees ter van Den Haag, de heer Ch. G. Matser, burgemeester van Arnhem, mr. W. baron Michiels van Kesse- nich, burgemeester van Maastricht, mej. mr. J. Zeelenberg, wethouder van Roteterdam, de heer H. Ploeg jr., wethouder van Utrecht, de heer J. M. P. J. Verstegen, directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. Verder worden te Tel Aviv venvacht de burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, de burgemeesters van Stockholm. Kopenhagen, Wenen, Bo logna, Milaan, Zagreb, de voorzitter van de gemeenteraad van Londen en vertegenwoordigers uit vele landen, w.o. Frankrijk, Amerika, Japan, Zuid-Afrika, Snanje, Liberia, Jamai ca, Ghana, Ceylon en Zwitserland. Het congres wordt op 16 november geopend. Het onderwerp van de be sprekingen zal luiden: de taak van de gemeentebesturen in de ontwikke lingsgebieden. Landbouwschap in advies Ongewijzigd peil voor gerst (Van onze Haagse redactie) 1-Iet Landbouwschap heeft in een schrijven ann de minister van land bouw en visserij zijn advies uitge bracht over het garantiebeleid en het prijsbeleid voor het komende melkprijsjaar en oogstjaar. Hierin stelt het Landbouwschap voor om dc garantieprijs voor de melk voor het melkprijsjaar 1960-1961 vast te stel len op 28,65 per 100 kg melk met 3,7 procent vet voor een kwantum van 5,31 miljard kg melk. De huidige, garantieprijs bedraagt 28,90 voor een kwantum van 5 miljard kg melk. Ten aanzien van de akkerbouwpro- dukten adviseert het Landbouwschap de minister om de vaste prijs voor tarwe te bepalen op 30.50 per 100 kg (huidige prijs ƒ31). De minimum-garantieprijs voor gerst wil het Landbouwschap bepaald zien op ƒ27 per 100 kg (huidige mini mum-prijs ook 27). De minimum-garantieprijs voor ha ver (op kleigrond) op 25,75 per 100 kg (huidige minimum-garantieprijs eveneens ƒ25.75). Voor suikerbieten stelt het Land bouwschap voor een vaste prijs van ƒ53 per 1000 kg bij 16 procent sui ker (huidige prijs is 54 per 1000 kg suikerbieten). Voor de fabrieksaardappelen advi seert het Landbouwschap een garan tieprijs van ƒ7 per 100 kg (huidige garantieprijs ƒ7,10). V oergraantoeslag Bovendien stelt het Landbouw schap voor een bedrag van 15 mil joen gulden beschikbaar te stellen voor het verlenen van een extra voergraantoeslag aan de gemeng de zandbedrljven. Deze extra voergraantoeslag acht het Land bouwschap om tweeërlei redenen gerechtvaardigd. In de eerste plaats om de bijzondere positie van de gemengde zandbedrijven. samenhangende met de relatief ongunstige produktie-omstandig- heden van deze bedrijven en de grote afhankelijkheid van het be drijfsresultaat van de prijsvor ming van varkensvlees en eieren. Op een te Den Haag gehouden pers conferentie ter toelichting van het advies aan de minister heeft de voor zitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, met nadruk gesteld, dat het Landbouwschap óverwegend bezwaar heeft tegen een bevriezing van het te garanderen kwantum melk op 5 miljard kg. Het kwantum van 5,31 miljard kg melk hangt onverbrekelijk samen met de voorgestelde garantieprijs van 28,65. De heer Biewenga sprak er zijn vreugde over uit, dat er, wat de garantiebeleid betreft, overeenstem ming met de minister is bereikt. De kostprijzen van het Landbouw Eco nomisch Instituut zijn weer in waar de hersteld en uitgangspunt gewor den van de garantieprijs. H erziening Het Landbouwschap verwacht, dat in het- komende prijsjaar de na te streven prijstoenadering in het verband van de E.E.G. als on derdeel van de ontwikkeling van het gemeenschappelijk landbouw beleid, zekere repercussies zal hebben voor het prijspeil van ver schillende landbouwprodukten in Nederland. Het Landbouwschap neemt aan. dat de minister, zodra over de prijstoenadering overeen stemming is bereikt aissen de partnerlanden, zonodig alsnog wij ziging zal worden gebracht in de vastgestelde garantieprijzen. De heer Biewenga constateerde, dat de loonkostenstijging in de landbouw 10 a 11 procent heeft bedragen. Deze loonkostenstijging is geheel door de gestegen produktiviteit opgevangen. Zelfs is er nog niets overgebleven voor verbetering van loon- en ar beidsvoorwaarden na afloop van de geldigheid der huidige c.a.o.'s. Het Landbouwschap meent, dat deze ach terstand straks moet worden inge haald. Desondanks is men voor en kele produkten toch nog tot een. 'la- Li Engeland wordt een invasie van winkies verwacht. Deze winkies zijn plastic poppen met armpjes en been tjes, die zich vastklemmen, en be weegbare ogen hebben. Na de hoela hoep zijn deze poppen in Japan al een ware rage geworden. In ieder geval kunnen we vaststel len, dat de winkies steivardess Ma rion Robertson al in hun greep heb ben. gere garantieprijs kunnen komen, zo betoogde de heer Biewenga. Produktie Volgens schatting zal in het nieuwe melkjaar de melkproduktie een hoog te bereiken van 6 miljard kg. Ter motivering van het kwantum van 5,31 miljard kg melk zegt het Land bouwschap in zijn schrijven aan de minister, dat de herziening van de uitgangspunten voor de kostprijsbe rekeningen, met name de toegepaste negatieve selectie van de L.EJ.-kost- pvijsbedrijven. ertoe heeft geleid, da: in de berekeningen geen elementen meer zitten, die verband zouden kun nen houden met een economisch on verantwoorde produktie. zoals vorig jaar door de minister werd gesteld. Dit betekent, aldus het Landbouw schap, dat de hoeveelheden produk- tiefactoren zowel als de opbrengst- hoeveelheden thans een economisch verantwoorde produktie-organisatie weerspiegelen. Ofschoon het Land bouwschap op deze grond zou kun nen pleiten voor een garantie voor alle door de veehouders afgeleverde melk, heeft het hiervan afgezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 15