DE KERKEN LEZERS SCHRIJVEN maatschappij DS. RUITENBERGTHEOLOGIE DOOR LEKEN IS MOGELIJK HERFSTIGE BELEVENISSEN ROND POELEN REGENWATER 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 21 OKTOBER 1960 en de NA BISSCHOPPELIJKE KRITIEK Verschil protestanten en rooms-katholieken Op de vergadering; van St. Adel- bert, gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze ver eniging van wetenschappelijk ge vormde en of leidinggevende rooms-katholieken heeft de Haar lemse bisschop mgr. dr. J. A. Ii. van Dodevvaard in milde be woordingen kritiek geoefend op het feit, dat leken niet alleen theo logie bedrijven, maar ook kenbaar maken. Theologie vraagt scholing, het is een apart vak, beoefend door een aparte stand en de leek moet zich op dat gebied niet onafhankelijk bewegen. Daar kwam het bisschoppelijk woord op neer. In zijn antwoord aanvaardde de voorzitter van de jubilerende ver eniging mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst deze vermaning, maar hield toch staande, dat de leek moet meedenken met de theo logen. In „Het Vrije Volk" van 1 oktober geeft ds. L. H. Ruitenberg zijn me ning hierover in een artikel ge titeld: „Riuim baan voor leken". Hieronder volgen een aantal be langrijke gedeelten uit zijn betoog. Deze woordenwisseling is niet njeuw. De hervorming heeft haar kracht gekregen, ornaat de leken méé gingen theologiseren. Calvijn is een van de bekendste leken on der de eerste hervormers, leek dan in de zin van: geen priesterlijke opleiding. In zulk een woordenwis seling konit iets naar voren, dat ook buitenstaanders goed doen in de gaten te houden. Men leert er véél van, namelijk de ander beter te begrijpen. Ieder 'niet-rooms- katholiek heeft wel eens ervaren, dat hij, zich wagend over de grond slagen van het geloof te spreken van zijn rooms-katholielte ge- sprekgenoot te horen kreeg: dat moet je maar aan de pastoor vra gen, dat weet is niet. Omgekeerd verbaast menig rooms-katholiek zich over de (in hun ogen) eigen- wijzigheid waarmee protestanten over hun dominee praten en duide lijk laten merken, dat zij het in alle gemoedrust niet met hun her der en leraar eens zijn. Het feit, dat vele rooms-katholieken be trekkelijk weerloos te midden van anderen kwamen te staan (waar door de afval bevorderd werd) heeft méér scholing en méér dis cussie nodig gemaakt. Het deel nemen aan het r.k. geloofsleven in al zijn uitingen moest aangevuld worden met méér kennis. Vandaar r.k. bijbelvertalingen, r.k. bijbel uitleggingen, méér dogmatische scholing. Maar vandaar nu ook het verschijnsel, dat leken de be hoefte krijgen, zelfstandig de theo logie te beoefenen en dan wel eens tot conclusies komen die de bis schoppen onwelgevallig zijn. Theologie Het zware woord valt: Theologie. Voor de R.K. Kerk een studie, die door een eigen, daartoe geroepen groep binnen de kerk beoefend dient te worden. Het is het naden ken over en het ordenen van wat God in de bijbel en de traditie der kerk aan openbaring heeft ge schonken. Voor de protestant een vrije we tenschap, die de bijbel als uit gangspunt heeft en nu met ge bruikmaking van alle wetenschap pen wijsbegeerte, taalkunde, ge schiedenis, sociologie, psychologie ordent, wat de bijbel te verstaan geeft. De kerk maakt gebruik van de theologie. Maar de leiding van de kerk behoeft waarlijk met in de handen van een theoloog te zijn. In beginsel bijvoorbeeld kan een ouderling-niet-vaktheoloog praeses van de Generale Synode der Ne derlandse Hervormde Kerk zijn. In sommige christelijke gemeenten (bijvoorbeeld bij de doopsgezin den) wordt een theologische op leiding voor de herder en leraar niet vereist. Gevolg: in het protestantisme functioneert de theologie heel an ders dan bij de rooms-katholieken. Bij de' protestanten behoort de theoloog niet tot een aparte stand. Dat wil niet zeggen, dat men geen belangstelling voor de theologie heeft. Integendeel. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat. de leiding van alle kerken steeds nadruk kelijker verbreding en ver dieping van de theologische studie vraagt. Maar daarbij komt het protestantisme nooit in de verleiding deze theologen tot een aparte stand samen te bundelen. Wie de leden van de raad van kerk en theologie van de Hervormde Kerk nagaat, ontdekt, dat hier ook een aantal met-theologen onder zijn. En deze raacl is het hoogste theologische advies college dat de Hervormde Kerk kent. Het verlangen om ook de „leken" (een r.k. woord, dat de protestant in deze zin niet kent) in de theologie te laten delen, is een bewijs van windverandering in de R.K. Kerk. De waarschu wing van de Haarlemse bis schop, zo zegt ds. Ruiten berg, is een bewijs van de stevigheid van de rots waar op de stoel van Petrus is gevestigd. Ds. W. G. Overbosch Twee fouten in moderne kerkbouw Ds. W. G. Overbosch uit Amster dam, die 's zondags voor het IKOR geregeld over nieuwe ker ken spreekt, heeft voor de Friese Bouwkrïng in Leeuwarden een lezing gehouden over de moderne kerkbouw onder de titel: „Kerk bouw lof der overbodigheid". Volgens spreker worden er bij de opdrachtgeving voor de bouw van nieuwe kerken in deze tijd vaak twee fouten gemaakt: in de eer ste plaats beoordeelt men de ver houding tussen kerk en wereld verkeerd en in de tweede plaats vergist men zich in het doel van de inwendige kerkruimte. Ds. Overbosch vond het onjuist om bij de moderne kerkbouw nog uit te gaan van de „volkskerk gedachte". Met cijfers lichtte hij toe, dat de „volkskerksituatie" voorbij is. Toch probeert men steeds weer in de nieuwe stads wijken aan een nieuwe kerk „ka thedrale" vormen te geven. Vol gens spreker haalt men kerk en wereld te veel door elkaar. Men mag van de kerk geen zalencom plex maken, aldus spreker; hier mee doet men te kórt aan de functie van een kerk. De bijge bouwen mogen niet aan de kerk gekoppeld worden; door zulk een koppeling aan de kerk gaat de belangeloosheid van de dienst aan de wereld, die in die gebouwen verricht wordt, te niet en werkt men een doorgaande verzuiling in de hand. De bijgebouwen moe ten op zodanige afstand van de kerk gescheiden worden gehou den, dat de belangeloosheid eruit blijkt. Sprekende over het doel van het kerkinterieur, de kerkruimte, zei ds. Overbosch. dat de kerk een ruimte moet zijn, die dient om er de Heer te verwachten. Een zaal is geen kerk en een kerk in geen zaal. De ware betekenis van de zondag en de eredienst gaat al te veel verloren in deze tijd, zo zei ds. Overbosch. Wij gaan in de eerste plaats niet naar de kerk om er elkaar te ontmoeten, maar om er God te ontmoeten. De kerk is in de eerste plaats Gods huis en daarna gemeentewoning. De kerk moet een surplus aan ruimte heb ben. Daarnaast is er in de kerk ook zeker plaats voor wandschilderin gen, beeldhouwwerken en derge lijke, die de kerk voor de kerk ganger tot een kerkgebouw stem pelen. Dat wilde ds. Overbosch de noodzakelijke „lof der overbodig heid" noemen. ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Knopkruid verdrong onkruid in vele boomgaarden Nog steeds is er een afwisse ling tussen mooie dagen en da gen van regen, maar de neer slag heeft het in de laatste tijd toch wel sterk gewonnen. Hoe sterk is wel gebleken uit de alarmerende berichten over een dijkdoorbraak bij een mij als zeer rustig bekendstaand rivier tje en verder nog in eigen om geving door de noodkreten om hulp bij de aardappeloogst. Hoe erg het hier en daar wel was bleek, toen ik bij een land bouwer tussen Krabbendijke en Nisse beweerde, dat er van uit de woning prachtig uitzicht te bewonderen viel op een met riet omzoomde plas. door BAREND ZWERFMANS Ik stond wel zeer verbaasd, toen een der jonge leden van het gezin daar op onmiddellijk reageerde met: ..Maar dat is geen plas, dat is ons ondergelopen aardappelland! Dat riet staat maar langs een slootje". Deze ietwat natuurlijke poel, waarop meeuwen en waterhoentjes zwom men, moest dus gevoegd worden bij de talrijke onnatuurlijke die de Poel tussen de beide dorpen schenen te hebben veranderd in een soort re creatiegebied. Zoiets als de Loos- drechtse of Vinkeveense plassen. Leek dit slechts zo voor de mensen en zeker niet voor de boeren, er wa ren alle tekenen, dat de vogels zich er best schener te vermaken. Honderden meeuwen dreven er sier lijk en rustig rond, bepaald genietend van de vrede en rust in een onver wachte vakantietïjd. Onder de een den waren er .echter net als bij de mensen, die ver van huis hun wilde haren moesten tonen. Met geweld stoven ze achter elkaar aan door het ondiepe water, dat ongelooflijk hoog opzij spatte. Leve de drukte en hel kabaal! Ook de derde categorie was vertegenwoordigd, zij die zelfs in de vakantietijd met zichzelf geen raad weten, blijven staan waar ze staan, verveeld en triest. Zo stonden er de kieviten als gekluisterd aan hun vas te plekjes, ver van elkaar, sommige in het water, hoewel er toch droge plekjes waren overgebleven. Ze stonden er feitelijk als dissonan ten in een tijdelijk verrijkt natuur landschap, een werkelijk schoon ge heel van wei en water ingesloten door de pittoreske dorpjes van de Poel. Ze stonden er even nutteloos als de automatische drinkbakjes voor het vee aan paaltjes middenin een rijkdom van zoet drinkwater. Een vreemd wereldje daar op die za terdag en enigszins in overeenstem ming met het doel, waarvoor wij er waren. De boer daar had ons enkele plan ten gezonden, waaroiider één, die ons vreemd voorkwam. Niet de plant zelf, die we als Doortiappel herkenden, niet omdat deze plot seling daar opdook. Doornappels bekend om hunstekelige vruchten en de giftige geur van de bloemen duiken steeds op onverwachte plaatsen op. De stekels aan de vruchten bleken echter gering in aantal en zeer grof van vorm. Leiden moest er aan te pas komen. Daar deelde men ons mee, dat de plant wel Datura ferox zou heten en dat deze elders dit jaar ook was gevonden. Voor Zeeland bleek ze tot heden niet genoteerd to staan en is dus onze publlkatie een primeur. Wat niet zeggen wil, dat de plant ook niet elders is waargenomen, ze kan er zelfs nog staan, waarom wc de vrucht op ware grootte maar iets versmald hebben afgebeeld. Graag zullen we vernemen of planten met zulke grof-stekelige vruchten soms ook op een andere plaats staan. De landbouwer zond ons ook een handvol planten van het Knopkruid. dat uit de Nieuwe Wereld aange voerd ons gehele land snel heeft ver overd. Hele boomgaarden en akkers staan er thans mee bedekt, terwijl we ons herinneren in onze rubriek eerste vondsten van een enkele plant te Kapelle en Wilhclminadorp te heb ben vermeld als „bijzonder". Er zijn zelfs twee soorten van dit brutale onkruid, waarvan in onze provincie vooral de gladstengelige Galinsoga parviflora de grootste oppervlakte voor "zich opeist. Volgens een goede kennis wist ook de harige soort Ga linsoga clllata enkele boomgaarden 'n beslag te nemen. Vooral dit jaar schijnt hier en daar als het. overige inlandse onkruid door deze planten te zijn verdrongen. Hiel en daar spreekt men al van een na tuurlijke bron voor groen bemesting! Hoe het zij, beide soorten zijn één jarige planten, die enorm veel zaad produceren; ze hebben een extra kans gekregen, wuar de enorme Knopkruid drukte iri het bedrijf en de weinige H gunstige dagen, de landbouwers en fruittelers geen kans liet zich met het onkruid-probleem in te laten, Zelfs op het tussen de weilanden ge- isoleerde plekje, waar we ons be vonden stond het er vol van. Teruggaande genoten we dubbel van de (lastige) schoonheid van het met plassen doorspekte grasland in de Poel, waarvan hel oppervlak spie gelingen vertoonde van populieren, wilgen en doorn bosjes, van drijvende vogels en jagende wolken, hier en daar ook nog van groepjes koebees ten en van een eenzame dromendé kievit. Hoewel we ons gedrongen ge voelen mét de boeren te hopen, dat deze onverwachte schoonheid spoedig tot het verleden mag behoren, zullen cle vele schone indrukken opgedaan op dit tochtje ons nog lang in de her innering blijven. „Engelse zondag" voor West-Duitsland Dr. Adenauer heeft een aantal ver tegenwoordigers van rooms- katholieke organisaties beloofd, dat iets van de „Engelse zondag" ook in West-Duitsland ingevoerd zal worden. Uitvoering van dit plan zal het houden van bijeen komsten op politiek, sociaal en cultureel gebied en misschien zelfs op sportgebied 's zondags .uitslui ten. Dr. Adenauer zou gezegd heb ben dat de zondag weer een rust dag en een dag voor het gezin moet worden. De woordvoerder van het Duitse ministerie kon niet zeggen wan neer een dergelijke regeling inge voerd zal worden, maar hij zei, dat de noodzakelijke wettelijke maatregelen al bekeken waren. Een wettelijk zondagsverbod zou fabrieksarbeid en diensten, die op zondag noodzakelijk zijn niet uit sluiten. maar men wil naast deze uitzonderingen komen tot de re gel: niet werken op Deze stap werd door de Rooms- Katholieke Kerk voorgesteld. In West-Duitsland worden alle sport gebeurtenissen voetbalwedstrij den, atletiekwedstrijden enzovoort op zondag gehouden. Bioscopen ;hebben er, zoals bij ons, hetzelfde programma als door de week en •ars en nachtgelegenheden zijn op zondag geopend. De bondskanse lier verwacht veel protesten op de veranderingen en het einde dat zal komen aan een oude traditie. Mauretanië zelfstandig De Westafrikaanse woestijnrepubliek Mauretanië is woensdag de jongste zelfstandige staat ter wereld gewor den. De Franse premier, Debré, en de Mauretanische regeringsleider Mok- tar Ould Daddah hebben in Parijs de verdragen getekend waarbij Frank rijk alle tot dusver aan de Frans- Afrikaanse volkerengemeenschap voorbehouden bevoegdheden, zoals defensie, financiën en buitenlandse handel, aan Mauretanië overdraagt. Vlissingen-Middelburg Naar aanleiding van het verslag van de voetbalwedstrijd VlissingenMid delburg op zondag j.l. wil ik enkele dingen in het midden brengen. Ten eerste de vergelijking om de spelers van Vlissingen gelijk, ja zelfs lager aan te slaan dan ezels. Dit Is voor deze jongens een grote vernedering. Dan de mening, dat de jongens van Vlissingen die van Middelburg wel eens even klop zouden geven. Hoe uw verslaggever hieraan komt, is mij even helder als koffiedik. De spelers waren er wel terdege op ingesteld, dat zij het deze middag heel zwaar zouden krijgen. Nee, bij deze elf spelers was er niet één, die deze wed strijd te licht heeft opgevat. En ten slotte de raad van uw verslaggever óm twee andere spelers op te stel len. Ik vraag mij af hoe uw verslag gever hiertoe komt. Heeft hij wel eens in deze competitie een wedstrijd van het tweede elftal gezien Ik ver moed van niet en hoe kan hij er dan over oordelen om juist die spelers op te stellen. Dit overigens zonder.enige afbraak te willen doen aan de capa citeiten van deze spelers. Over het spel van Middelburg wil ik hier niet veel schrijven. Maar dat dit afge stemd was op afbraakvoetbal zijn met mij vele toeschouwers eens, be halve echter uw verslaggever, die het vertoonde spel nogal ophemelt. Vlilsingen W. C. .Bos Noot van dc redactie: De geachte in zender geeft een verkeerde uitleg aan een zin in genoemd verslag. Onze verslaggever meende in deze zin tot uitdrukking te brengen, dat de Vlis- 9 De 20-jarige Amerikaanse student Mark H. Higgins, die bij Albert Schweit zer in Lambarene werkte, is ongeveer 3 maanden geleden, toen hij een reis door Kongo maakte, door een Kongolese sol daat doodgeschoten, zo is pas thans in Washington bekendgemaakt. singse aanvallers steeds in dezelfde 'fout vervielen. Inderdaad heeft de verslaggever deze competitie nog geen enkele wedstrijd van het tweede van Vlissingen gezien. In oefenwed strijden van Vlissingen heeft hij echter voldoende kennis kunnen ne men van de capaciteiten van de beide bedoelde spelers. eHt spel van Mid delburg afbraakvoetbal te noemen getuigt niet van waardering voor de tegenstander. Er zat wel degelijk op bouw in het Middelburgse spel. De Middelburgse doelkansen waren min der talrijk, maar stuk voor stuk ge vaarlijker dan die van Vlissingen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Huizen (N.-H.) vacature L. J. J. den Esten te Dirksland. Be roepen te Vriezenveen toezegging P. H. Borgers te Birdaard. Bedankt voor 1 Hedel T. Langerak te Vinkenveen. Beroepbaarstelling de heer M. Rus-* ter Ficaris, Panweg 36 te Zeist is be roepbaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Melbourne (Victoria) Australië vacature P. H. Pellicaan (reform church) J. F. A. v. d. Bom te Sydney Australië voorheen te Gro ningen. Beroepen te Blacktown New South Wales (reform church) H. W. Kuitert studentenpredikant te Am sterdam die voor dit beroep bedankte. Beroepen te Arun P. J. Westerneng, kandidaat te Edam. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Tweetal te Amernuiden T. Dórre- steyn te Opheusden en C. v. d. Woes- tijne te Barneveld. Beroepen te Gel- dermalsen H. Ligtenberg te Rotter dam-West en dr. C. Steenblok te Gouda. EXAMENS Geslaagd voor het zendingsexamen aan het zendings-seminari te Baarn H. L. W. Héssel te Hilversum. in Andalusië In El Arahal vindt men, als in zovele spaanse dorpen de centrale ,,-wasbank'.' D&ar wrijven op wasdag de senoritas het wasgoed schoon op de stenen verhoging. Dat het goed zo doende meer slijt van het wassen dan van het dragen is duidelijk genoeg. De nederlandse huisvrouw is zo gelukkig dat zij op h&&r wasdag gebruik kan maken van een prachtige serie wasapparaten van de Koninklijke DRU: DRU standaard-wascombinatie DRU wascombinatie de Luxe DRU-MATIC wascombinatie met vol automatisch wasgedeelte DRU enkelvoudige wasmachine DRU centrifuge voor 2'/2 of 4 kg wasgoed DRU-MATIC wascombinatie Het plaatje hierboven laat de DRU-MATIC wascombinatie zien: een combinatie van wasmachine met „vol-automatisch wasgedeelte" én spoelcentrifuge, hét ideaal van iedere huisvrouw! Wat u niet op het plaatje kunt zien is de DRU I kwaliteit, want kwaliteit laat zich niet afbeelden. Vraag daarom eerst de kleurige DRU wasmachinefolder, die u 1 alles vertelt wat u graag wilt weten. Daarna rustig kijken bij uw winkelier en uw keus is gemaakt: DRU... ook voor I uPrijs f 945.-; 2-kleurig bovenblad f 27.50 DRU-ULFT. Stuur mij onmiddellijk Ba&Cj^n uw gratis kleurenfoldor met de hele serie 1 wasapparaten, die DRU maakt. IOp briefkaart plakken of in open enveloppe met 4 ets porti H verzenden aan DRU-ULFT (Dit adres is voldoende). M GA ZELF EENS KIJKEN'. In onderstaande'zaken (alfabetische volgorde) bent U van harte welkom. Morgen al! GEBIt. v. d. BERG, Elfiktro - Radio - Televisie, Bellamypark 6, Vlissingen. Telefoon 2650. Firma JAC. DE BRU1JN, Langeviele 30-34, Middelburg. Telefoon 3654. Firma DE GOUDEN NAGEL, Walstraat 106. Vlissingen Telefoon 2691. Fiijna J. v. d. KLOOSTER, Radio-T.V.-Wasapparaten, Ganzepoortstraat 6, Goes. Telefoon 6714. Firma J. KOPPEJAN, Kamperfoeliestraat 21, Goes. Telefoon 6257.' Firnia C. v. d. KREEK E A Zn., 's-Heer-Hendrikskinderenstr. 2, Goes. Telefoon 6806 Firma M. P. ME1JERS. Kanaalstraat 62, Souburg Telefoon 253. Firma B. M1DAVA1NE v.h. v. KOON, Langeviele 62-64, Middelburg. Telefoon 2330

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 14