Absurd scherpe maatregelen van Belgische douane aan de grens Rotterdamse metrobouw begonnen „EEN ORKAAN VAN GEZOND VERSTAND" ONTMASKERD R1JKSKART0RERGEB0UW IR DONDERDAG 20 OKTOBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 VOLKOMEN VAN SLAG AF Eén ons vlees is contrabande Van Belgische zijde zijn aan de grenskantoren zeer scherpe maatregelen genomen tegen de invoer van levensmiddelen. Het controlesysteem op de invoer van levensmiddelen is bijzonder voor de grensgangers zo hoog opgevoerd, dat een kilo appelen of één ons vlees als contrabande wordt aangemerkt. Van Neder landse douanezijde vindt men dit optreden van Belgische col lega's bijzonder vreemd, om het met een heel zacht woord te zeggen. Men betitelt deze bela chelijke verscherping als een absurde situatie. De Belgische douanen zijn op het ogenblik volkomen van slag af. Aan een van de vier grenskantoren rond Maastricht werden grensgan gers aangehouden met één kg appe len die ze in Maastricht hadden ge kocht. Met de wet in de hand zou er voor één kg appelen een uitvoer vergunning moeten zijn. Maar nor maal wordt zo'n uitvoervergunning natuurlijk niet voor 1 kg- gegeven. „Geen uitvoervergunning Breng dan de appelen maar terug", eisen de Belgische douanen. Een Belgische grensganger die met een in Ne derland gekocht wittebrood naar huis fietste kreeg te horen: „Dat kun je ook in België kopen". De grens beambte nam de man het wittebrood af en gooide liet in het kanaal Maastricht-Luik. W hisky De één heeft geluk en de ander pech. Het ligt er helemaal aan hoe de douaniers de pet hebben staan. De overdreven strengheid van de controle verschilt ook van grenskantoor tot grenskantoor. Op sommige plaatsen worden zelfs voetgangers en fietsers ge visiteerd. Tussen de Nederlandse en Belgische douaniers is zelfs ru zie ontstaan over een fles whisky die de concertmeester van het Limburgs Symfonieorkest, die in Luik woont,* de heer Emile Koch, als geschenk mee naar huis nam na een solistisch optreden met 't Limburgs Symfonieorkest In Minister gaat akkoord Kapperstarieven omhoog fooien worden afgeschaft (Van onze Haagse redactie) De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, heeft het kap- persbedrijf toestemming verleend bij opheffing van het fooienstelsel de tarieven te verhogen. Deze tarief verhoging zal voor het damesvak 10 procent en voor het heren vak 15 procent mogen bedragen. De tarief- verhoging gaat in gelijktijdig nipt het algemeen verbindend verklaren van de nieuwe C.A.O., waarin de af schaffing van fooien is overeengeko men. Het kappersbedriji' zal echter voor deze tariefverhoging moeten uitgaan van de tarieven zoals deze golden op 1 januari 1960. Bij de nieu we verhoging worden de tariefver hogingen, die sommige ltappersbe- drijven na die datum zelfstandig hebben doorgevoerd, buiten werking gesteld. Omstreeks 1 december a.s. za! naar wordt verwacht de nieuwe C.A.O. voor het kappersbedrijf ,na goedkeuring door het college van rijksbemiddelaars, in werking treden. Na die datum zullen in het kappers- bedrijf dus geen fooien meer mogen worden gegeven. De C.A.O. houdt de bepaling in, dat personeel, dat even tueel toch fooien aanneemt, op staande voet ontslagen kan worden. Van het publiek wordt op dit gebied alle medewerking verwacht. De wrakstukken van een Duitse straaljager liggen verspreid in een veld bij Musselkanaal. Het toestel botste dinsdagmiddag op een hoogte ran 5 km boven hét plaatsje tegen een andere machine. Beide toestellen stortten neer. De piloot van een van de toestellen vond de dood, de ande re wist zich met behulp van zijn schietstoel in veiligheid te brengen. Maastricht. De heer Koch werd niet het hoogste bedrag van 1600 frank (120 grilden) beboet wegens het smokkelen van sterke drank". De heer Koch valt ook nog niet onder de grensgangers, want Luik ligt buiten de tien kilome- terstrook. Hoger hand Van Nederlandse zijde is men er vast van overtuigd dat de Belgische col lega's „van hoger hand" opdracht hebben gekregen de invoer van le vensmiddelen te weren. Over wie „hoger hand" is tast men echter nog. in het duister. Is het een opdracht van het Brusselse ministerie in ver band met de nationale bezuiniging na de Kongolese kwestie, of zit de Belgische middenstand hier achter, die met lede ogen ziet dat veel Bel gen in het grensgebied en in 't bij zonder in Maastricht, royale inko pen doen? Ergernis Deze verscherpte toestand aan de grens van Belgische zijde is funest voor de verstandhouding tussen de douanen van beide landen. Op de meeste plaatsen zitten Belgen en Nederlanders samen in één grens kantoor. De Nederlandse douanen er geren zich over het optreden van hun Belgische collega's en de toe stand onder één dak zij liet dan echter geen Benelux-dak wordt er alleen maar meer gespannen door. Nauwelijks een maand geleden lire- gen de Nederlandse grensdouanen nog van de hoogste douane-autori teiten de opdracht voor het normale grensverkeer binnen de Benelux- grenzen zo soepel mogelijk te zijn. De op het belachelijke af overdre ven haarkloverijen van de Belgische douanen aan bepaalde Maastrichtse grensposten werkt deze Benelux- gedachte niet in de hand. Teruggebracht lot een lauw briesje Men zal zich herinneren, hoe enkele maanden geleden in vele Nederland se dagbladen een advertentie over een hele pagina verscheen, die de weergave bevatte van een rede van de grondlegger van de beweging tot Morele Herbewapening, dr. Frank Buchman. De titel van deze rede was: „Een orkaan van gezond ver stand" eu er zullen stellig Nederlan ders zijn geweest die er min of meer van onder de indruk zijn gekomen. Tot welke schaal die orkaan van ge zond verstand boven de wereld is aangeblazen is niet precies bekend, maar men kan de omvang ongeveer afleiden uit de verspreiding van de voorafgaande brochure „Ideologie en coëxistentie", die een jaar geleden volgens een opgave van dr. Buch man zelf in 24 talen 73 miljoen ge zinnen heeft bereikt. De orkaan heeft nu een staartje gekregen; in het pas verschenen maandelijkse bulletin van het gezaghebbende International Press Institute wordt de vraag ge steld of de dagbladen een dergelijke advertentie zonder meer moeten pu bliceren of dat zij daarbij kritisch te werken moeten gaan. Het is namelijk gebleken, dat de bewuste advertentie enkele on nauwkeurigheden bevatte, om het zacht te zeggen. Misschien herin nert men zich hoe de advertentie (en dus de rede van dr. Buchman zelf) begon met de mededeling dat die uitdrukking: „Een orkaan van gezond verstand" de kop was geweest „in een courant die in de toonaangevende kringen ïn Washington wordt gelezen". Een onderzoek wees uit. dat dit blad niet de Washington Post. The New York Times of, welk ander vooraan staand Amerikaans blad was geweest maar de Bethesde-Chevy Chase Ad vertiser, een eenmaal in de week ver schijnend. gratis verspreid adverten tieblaadje waarin de eigenaar elke week een stukje schrijft onder het pseudoniem „Pikbroek". Enfin, mis schien wórdt het blaadje wel in toon aangevende kringen in Washington gelezen. Nog een deze gro£e advertentie werden hun waarheid onderzocht. Toen Tsjoe en Laï in India aankwam voor zijn besprekingen met premier Nehroe zouden de Times of India en de Hindustan Times zijn uitgekomen met een artikel van een hele pagina, dat als kop droeg: „Morele Herbe wapening de volgende stap zowel voor communisten als voor niet-com- munisten". Dit suggereerde, dat deze beide belangrijke bladen zich op een nadrukkelijke en opzienbarende wij ze voor de beweging hadden uitge sproken. Het bleek echter, dat het hier helemaal niet om redactionele ar tikelen, maar om advertenties van de Morele Herbewapening zelf handelde. De hoofdredacteur van de Times of India liet weten, dat zijn blad nooit of tc nimmer eni ge bijval voor de Morele Herbe wapening had getoond. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat hij na deze ervaring ïn dé toekomst nog tot de beweging zal worden bekeerd. De verleiding is groot om met het citeren van onthullingen van deze aard voort te gaan. Een redacteur van de „Neue Zürcher" nam de pas sage over de Japanse mijn Miike on der loep. Daar hadden hevige gevech ten onder de arbeiders plaats gehad. „De leidster van de georganiseerde vrouwen van de mijn zei: „U hebt ons de oplossing voor de haat ge bracht. Zonder deze oplossing zouden meer mensen gedood en gewond zijn. Morele Herbewapening is het ant woord op elke onrechtvaardigheid en op elke gevoel van haat". Dit was nonsens; de gevechten in de mijn duurden voort en de Morele Herbe wapening had op de gang van zaken niet de minste invloed. Zo kon men doorgaan. De orkaan van gezond ver stand kwam uit het onderzoek te voorschijn als een lauw windje met een verdachte geur. De leiders van de Morele Herbewa pening beschikken over veel geld en goede relaties waarmee zij tort et a travers hun ideeën (een vage broe derschap van zelfbesc.huldigers ïn combinatie met een platvloers antï- communisme) trachten door te du wen. De NItC publiceerde in juli van dit jaar een verontwaardigd artikel, waarin werd onthuld, dat „invloed rijke kringen in de Morele Herbe wapening" hadden geprobeerd het blad tot andere gedachten te bren gen „via diegenen onder hun zake lijke relaties, die ook zakelijke zeg genschap hebben bij onze courant". De vraag is wel gesteld of deze be weging officiële Amerikaanse steun geniet, maar waarschijnlijk komen de fondsen uit de kassen van een aantal grote ondernemingen, ook in ons land. Het zou verhelderend wer ken wanneer eens werd onthuld wie deze reclamecampagnes hebben be taald en dus mede schuldig zijn aan deze misleiding. Intussen is de publikatie in het jongste IPI-Report van groter waarde voor de democratie en de vrije wereld dan alle snorkerige en onwaarachtige beweringen van Het Rijkskautorenge- bouw op de hoek Axelse- straat-Kosegracht te Terneuzen groeit lang zaam maar zeker naar zijn hoogste punt van 18 meter boven de begane grond. Het betonwerk voor de toekomstige be huizing van het rijkswa- terstaatspersoneel (rechts) en voor dat van het Gewestelijk Arbeids bureau (linies), is nu vol tooid. Het hoofdgebouw, dat hoog boven de beide an dere vleugels zal uitste ken en waar de Rijksbe lastingdiensten zullen worden ondergebracht, krijgt er nog één verdie ping bij. Voor het stor ten van deze hoogste etage wordt thans door de werknemers van de gebroeders Janssens N.V. uit Venray, de be kisting aangebrachti Het nieuwe Rijkskanto- rengebouw krijgt aan de Rosegrachtzijde een lengte van 82 meter, ter wijl de vleugel in de Axelsestraat 44 meter lang wordt. Onder het gebouw zijn enorme kel ders gebouwd voor op slagruimte, centrale ver warming en een garage. Aan de zijde van tfe Ro- segracht wordt een rui me parkeerplaats aange legd. De gebroeders Janssens hebben de bouw van het kantoren complex in september 1959 aangenomen voor de som van 972.000. (Foto P.Z.C.) Metaalbedrijf gaat korter werken J. B. van Heijst en Zonen iii.Deu Haag, fabrikanten van radiatoren en ketels en van staleu ramen, heeft van de vakraad voor de metaalin dustrie toestemming gekregen tot verkorting van de werktijd voor haar fabrieken in Den Haag en Wierden. Hier werken momenteel ruim 800 arbeiders. De wekelijkse werktijd van het fa- briekspersoneel, die momenteel 48 uur bedraagt, wordt voorlopig ge middeld een uur verkort en om de week is er een vrije zaterdag. Daar toe werkt men de ene week 49, de andere 45 uur. (de Morele Herbewapening bij elk aar. Men moet deze beweging on danks haar vage idealisme en on danks het feit, dat zij ongetwij feld verscheidene eerlijke mensen in haar ban heeft getrokken, toch als een woekering zien. Een woekering, die gevaarlijk is door de geweldige fondsen waarover zij kan beschikken en door de geweten loosheid waarmee de leiding probeert zichzelf tot het geweten van de vrije wereld te proclameren. De kracht van de vrije wereld is, dat een dérge- lijk verschijnsel ïn het openbaar on derzocht en gesignaleerd kan wor den en dat op een gegeven ogenblik alle geld en alle relaties niet toerei kend zijn om zo'n onthullend zuive ringsproces tegen te gaan. Tientje beloning voor vondst vanf3000 (Van onze correspondent) Er bleef slechts een schrale beloning over voor de 19-jarige H. Valïze, be steller bij de P.T.T., die dinsdagavond op het Stationsplein te Venlo een portefeuille met 3000 gulden vond. De besteller die post afhaalde van de binnenkomende treinen en de porte feuille vond. kon zijn ogen niet gelo ven toen hij zag, dat de inhoud een slordige 3 mille bevatte. Hij informeerde bij een militair, die in de buurt stond of die mogelijk de portefeuille verloren had doch toen dit niet het geval bleek te zijn, meld de bij zich met de vondst in de hal van 't station bij een loketbeambte. Daar kreeg de eerlijke postbode te horen dat een reiziger caféhouder uit Venlo reeds enkele malen te vergeefs had geïnformeerd naar zijn portefeuille met kostbare inhoud die hij was kwijtgeraakt. Spoedig hierna kwam de gewaar schuwde eigenaar opdagen, die uiter aard zeer verheugd, was, dat hij zijn portefeuille met haar kostbare in houd weer in handen kreeg. De waardering voor de eerlijke brie venbesteller kwam echter nauwelijks tot uiting toen hij hem een bankbil jet van tien gulden overhandigde. 0 In New York zijn een IG-jarige en een 17-jarige jongen ter dood veroordeeld, omdat zij vorig Jaar twee jongens, die zij zouden hebben aangezien voor leden van een concurrerende jeugdbende, had den doodgestoken. Zij hoorden het von nis onbewogen aan. OP COOLSINGEL WORDT GROTE BOUWPUT GEGRAVEN Vier ondergrondse stations kunnen eventueel als schuilplaats dienen Hoewel het opbreken van de bestra- 'P - dezer dagen in feite het begin bete ring- op de Coolsingel bij de Meent kende van de aanleg van de Rotter damse metro, ligt het toch in de be doeling aan het meer spectaculaire graafwerk een officieel tintje te ge ven, mogelijk in de geest van „een eerste spade in de grond". Dit werd gistermiddag van de zijde der ge- meento Rotterdam medegedeeld. Overwogen wordt de minister van verkeer en waterstaat to vragen deze handeling te verrichten. Wat er nu binnenkort te gebeuren staat? In het hulpwerkdok, dat op het Weena tegenover het Zalencen trum wordt gegraven en dat 90x45 meter groot zal worden met een diep te van 18 meter om met een zand laag- „als vaste grond" de diepte tot 7 nieter terug te brengen zullen gedeelten van de ondergrondse sta tions worden gebouwd, plus een zes tal tunnelstukken, die elk ongeveer GO meter lang worden. Men zal er naast elkaar drie tunnelstukken te gelijk kunnen gereedmaken. Dit bouwdok krijgt een aansluitend kanaal van 10 meter diepte, afgeslo ten met een deur. Wat de stations be treft, die twee verdiepingen hoog worden: hiervan zal alleen het onder ste gedeelte in eerste instantie ge reed worden gemaakt. De bovenver dieping, die een toevoerhal voor de reizigers bevat, zal eerst in beton ge goten worden nadat het uitvaren is gebeurd. Aan dit bouwdok met aansluitende sleuf zal tot half augustus 1961 ge arbeid moeten worden. Daarna zal het ongeveer vijf maanden duren vooraleer het eerste tunnelstuk ge reed is. Met het heien van de stalen i damwanden, die het dok zullen afper ken. zal half november een aanvang worden gemaakt. Dat staal krijgt oen dikte van 22 m.m. Het heien zal niet „met stoom" geschieden, maar met z.g. dieselblokken. Dit geeft j minder lawaai en spaart de omgeving voor rook en roet. De 80.000 m3 I grond, die daar verplaatst zal moe- ten worden, zal eensdeels gebruikt i worden voor opspuiting van daarvoor I in aanmerking komende terreinen en anderdeels voor ophoging van plant soenen. Bijzondere problemen j De bouwput aan de Coolsingel zal 35 1 meter lang worden en 15-meter-bréed en een diepte krijgen van 12 meter. Voor de damwand aldaar is 800 ton staal nodig. Dit zal een volkomen dro ge bouwput worden, in tegenstelling tot die op het Weena. Het werk op de Coolsingel levert nog bijzondere problemen op, omdat des tijds bij de Coolsingeldemping van de Aert van Nesstraat af tot het Hof plein ter verzekering van de stevigte van het wegdek houten palen zijn ge heid, waarop een betonnen vloer is gelegd. Voorzover nodig zal nu een en ander verwijderd moeten worden. Op de Leuvehaven, waar bij de ri vier eveneens een station is gepro jecteerd, wordt de bouwput 200 me ter lang en 17 meter breed. Ook dit station wordt ter plaatse op de nor male manier gebouwd. Op het eiland van Brienenoord wordt eveneens met het heien van een dam wand voor de zogenaamde werkput begonnen. Daar zullen voor het on- derwater-tunnelgeaeelte 12 segmen ten worden gebouwd. De ondergrondse stations, vier in ge tal, zullen in principe gereed wor den gemaakt om in geval van nood tot schulplaats voor de bevolking te dienen. Die bij het stadhuis zal even tueel het gemeentelijk apparaat in staat stellen in noodgevallen zijn be sturende taak te kunnen blijven ver vullen. Zo is er onder meer gedacht aan voorzieningen ten aanzien van de ventilatie. De Coolsingel zal. zodra de werk zaamheden daar het tramverkeer on mogelijk maken, voor het vervoer per rail afgesloten worden. Verschei dene tramlijnen zullen dan omgelegd worden en via de Van Oldenbarne- veltstraat gaan rijden. Men houdt dan voor zoveel mogelijk de tram nog op de Coolsingel namelijk van de Blaak af tot de Van Oldenbarnevelt- straat omdat de halte Rotterdam- sche Bank een buitengewoon drukke is. Daar noteerde men per dag ruim 23.000 passagiers. Voor de lijnen 1, 3 en 11 komt er als voordeel van de omlegging bij, dat zij ook langs het Centraal Station gaan rijden. Turkse diplomaten lieten bom in Saloniki plaatsen Dinsdag is een aanklacht gepubli ceerd tegen de voormalige bewind hebbers van Turkije, waarin gezegd wordt, dat een bom, die vijf jaar ge leden in het Turkse consulaat te Saloniki (Griekenland) ontplofte, naar Griekenland gebracht is door Turkse consulaire functionarissen. De jongste aanklacht heeft betrek king op de anti-Griekse relletjes van september 1955 in Istanboel. De bom zou geplaatst zijn met medeweten van de consulaire functionarissen. De voormalige consul-generaal en de vice- consul in Saloniki bevinden zich onder de elf beklaagden, die in de tenlaste legging genoemd worden. De bomontploffing in Saloniki heeft geen slachtoffers geëist, doch zij was wel de aanleiding tot de relletjes in Istanboel. Voor het eerst zijn uit voerige bijzonderheden gepubliceerd over het aantal slachtoffers en de schade door de relletjes in Istanboel. Volgens de jongste tenlastelegging zijn drie mensen om het leven ge komen. Er werden 73 kerken, 1 fa briek. 8 heiligdommen, 2 kloosters en 5538 gebouwen, winkels en eigen dommen, toebehorend aan 3584 Grie ken, in de as gelegd, verwoest of beschadigd. De plaatser van de bom, One Ektay Engin, ontsnapte later naar Turkije. Ex-president Bayar, ex-premier Menderes en ex-minister van bui tenlandse zaken Zorloe hebben woensdag de tegen hen ingebrach te beschuldiging dat zij de anti- Griekse onlusten in Istanboel op 6 en 7 september 1955 ontketend en aangewakkerd hebben, met klem ontkend. Hetzelfde deden de zeven andere verdachten in het monsterproces van Yassiada, wie dezelfde feiten ten laste werden gelegd. Menderes sprak langer clan twee uur en zijn ontkennin gen werden gesteund door enkele andere verdachten van de 36 te gen wie bij dit eerste monsterpro ces de doodstraf is geëist. Amerikaans vliegtuig stort neer; zeven doden Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht met een bemanning van 7 koppen is kort na het opstijgen van de luchtbasis Langlcy in de staat Virginia neergestort op een onbe woond eiland. Men heeft geen overlevenden gevon den. Drie lichamen zijn geborgen. Canadese invitatie voor prinses Beatrix Volgens Canadese persberichten heeft prinses Beatrix een uitnodi ging aanvaard om naar Ottawa te komen voor het huwelijk van haar vriendin barones Renee Röell. Het bezoek van de prinses zal een infor meel karakter dragen. Er is, aldus deze persberichten, nog geen datum vastgesteld voor het huwelijk van barones Röell met de heer T. Brad- hrook Smith, ambtenaar van liet Ca nadese ministerie van financiën. Barones Renee Röell is de dochter van de hofdame van de huidige ko ningin tijdens de oorlog. Volgens de berichten in de Canadese pers heeft barones Röell dinsdag gezegd dat prinses Beatrix geen bruidsmeisje zal zijn. Het huwelijk is een rustige familie-aangelegenheid en dc prinses brengt een informeel bezoek om aan «en privé plechtigheid deel te nemen. Barones RoëlI is de stiefdochter van cle chef van het protocol van 't Canadese ministerie van buitenland se zaken, de heer Feaver. Na de oorlog is Den Haag drieëneenhalf jaar diens standplaats geweest. De baro nes ging in die tijd samen met de prinses naar school en beiden stu deerden later aan de Leidse univer siteit. aldus de Canadese persbe richten. Van de zijde van het hof is mede gedeeld. dat de. berichten niet kun nen worden bevestigd, omdat de da tum van het huwelijk van barones Röell nog niet is vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3