PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Frans kabinet stelt vertrouwenskwestie in het debat over eigen atoomstrijdmacht Uitvoer van Amerika naar Cuba verboden Industrie kiest „Moermond" voor vorming en harding jongemannen EERSTE SNEEUW IN DUITSLAND KONGOLEZEN BESCHULDIGEN V.N. VAN INMENGING 203e jaargang - no. 247 Dagblad, uitgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok, ABONNEMENTSPRIJS 53 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 20 okt. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359200 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes. Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 52»); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, -ed. tel. 2425. adrn. tel. 205 Vijf partijen tegen het regeringsplan Op het plateau van de Zugspitze in Duitsland is de eerste sneeuw gevallen. Duizenden liefhebbers zagen hierin een mooie aanleiding om hun ski's weer eens K onder te binden. Soustelle sticht anti-gaullistische beweging Algerijnen wensen „arbitrage" Het Franse kabinet heelt gisteren premier Debre gemaclitigd In de Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie te stellen om het regeringsplan tot uitrusting van een onafhankelijke ge vechtsgroep met kernwapens aangenomen te krijgen. Dit plan heeft dinsdag in de Nationale Vergadering grote tegenstand ontmoet. Afgevaardigden van vijf politieke groeperingen wens ten het project op te schorten, in afwachting van besprekingen tussen Frankrijk en de andere Navo-landen over een geïnte greerde kernstrijdmacht. Het stellen van de vertrouwenskwes tie zou betekenen, dat het plan automatisch wordt aangenomen, tenzij binnen vierentwintig uur een motie van afkeuring wordt ingediend. Om de regering ten val te brengen, is een absolute meerderheid van de 552 afgevaardigden vereist. Van verschillende zijden werd ver der gewerkt aan plannen voor een nationale betoging op 27 oktober voor „Vrede in Algerije" die waar schijnlijk door de regering zal wor den verboden. Algerijnse senatoren Zestien Algerijnse senatoren vroe gen om „arbitrage" door een derde partij in het geschil om Algerije, als Frankrijk en de Algerijnse verzets strijders, niet tot overeenstemming kunnen komen over rechtstreekse on derhandelingen. De senatoren drie van de Unie voor de Nieuwe Repu bliek (U.N.R.), 11 van de democrati sche linkervleugel en 2 partijlozen hebben een communiqué uitgegeven, waarin zij hun steun betuigen aan De Gaulles politiek van zelfbeschik king voor Algerije. Zij willen echter dat de onderhandelingen over de toe passing van het recht tot zelfbe schikking gelijktijdig gevoerd wor- Diverse aspecten van het beleid gekritiseerd In de eerste grote politieke storm sinds De Gaullo iets meer dan twee jaar geleden aan de macht kwam, deden zich de volgende ontwikkelin gen voor: Jacques Soustelle, vroeger een van De Gaulles vooraanstaande mede werkers, kondigde de vorming aan van een nieuwe politieke beweging tegen De Gaulles politiek van een „Algerijns Algerije". Op een pers conferentie zegt hij dat De Gaullo „geheel gefaald heeft" en dat zijn po litiek „desillusies en teleurstelling" heeft veroorzaakt. Anti-openbreekclausule in algemene aanwijzing (Van onze Haagse redactie)-^ Het standpunt van do regering, vol gens hetwelk collectieve arbeidsover eenkomsten tussentijds niet mogen worden opengebroken, dient aan de bestaande algemene aanwijzing voor de gedifferentieerde loonpolitiek te worden toegevoegd. De staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid, de heer B. Roolvink, beeft dit schriftelijk medegedeeld aan het College van Rijksbemiddclaars. De brief van de staatssecretaris is door 't college inmiddels doorgezonden aan de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid. De brief van de staatssecretaris is het logisch gevolg van het standpunt van de regering zoals dit aanvankelijk in de brief van de minister-president, prof. De Quay, op 1 oktober werd meegedeeld. Schot uit alarmpistool jongen moet oog missen Een lagere scholier uit Nijmegen heeft woensdag een schot in het oog gehad met een alarmpistool, dat zo dicht bij 't oog werd afgevuurd, dat de knaap het oog zal moeten missen. Enkele scholieren vermaakten zich met het wapen in de Waterstraat in Nijmegen. Juist toen de jongeman het pistool van nabij wilde bekijken, oordeelde een ander dat het tijd was voor een demonstratie. De volle la ding kwam op het oog terecht. den met hec overleg over een wapen stilstand. Zoals békend heeft Dc Gaulle verklaard dat er eerst een wapenstilstand moet komen. Politieke waarnemers geloveu dat dc revolte niet zo zeer is gericht tegen het wetsontwerp zelf als tegen het beleid van De Gaulle in het algemeen zijn standpunt ten opzichte van Algcrije.inbegrepen alsmede zijn hou ding van zijn eigen weg te willen gaan wat betreft de Ver. Naties, de Navo en Europese eenheid en - zijn weigering het parlement werkelijk zeggenschap te geven in het vaststel len van dc nationale politiek. De Gaulle, zich welbewust van de toe nemende ontstemming jegens zijn be leid, is van plan vanavond een nieuAvo rondreis door de provincie te maken. Ditmaal zal hij zich begeven naar liet zuidoosten van Frankrijk en de Rivièra. Vijf partijen De moeilijkheden van de regering in de Assemblée namen dinsdagavond toe toen vijf partijen een motie in dienden waarin geëist werd dat het wetsontwerp naar de commissies zou worden teruggezonden. De - partijen waren de socialistische, de M.R.P., onafhankelijke en boerenpartij, de de mocratische entente (radicalen) en de eenheid van de republiek (extre me rechtse nationalisten). Dit was een directe uitdaging die de regering niet kon negeren en Debré voelde de noodzaak het drastische wapen van een vertrouwensmotie te gebruiken om de revolte neer te slaan. De minister van voorlichting, Louis Terrenoire, kondigde na de kabinets zitting aan dat de premier de ver trouwenskwestie zou stellen zowel voor het verwerpen van de motie als voor de aanvaarding van het betrok ken wetsontwerp. H.M. de koningin heeft dinsdag avond in Amsterdam een studenten- gala-avond bijgewoond. Na de op voering van het toneelstuk Thor en de engelen" liet II.M. zich enke len der medespelenden aan zich voor stellen: v.l.n.r.: II. H. Wind (Os man), J. Roggeveen (Merlijn) en G. V. L. Smeenk (Tadfritf.). LEVENSMIDDELEN UITGEZONDERD Castro beweert invasie dreigt Het Amerikaanse ministerie van handel heeft de uitvoer uit de Verenigde Staten naar Cuba verboden met uitzondering van die van medicijnen en enige soorten levensmiddelen. De Amerikaanse autoriteiten heb ben voorts verboden Ameri kaanse schepen zonder goed keuring aan Cubaanse belangen te verkopen, over te dragen of te verhuren. Dit is de tweede Amerikaanse maat regel van deze aard, die de laatste maanden is genomen. Enige tijd gele den stelde het ministerie van handel voorafgaande goedkeuring verplicht voor de uitvoer van commerciële voertuigen of jeeps naar Cuba. Het ministerie verklaarde, dat dergelijke voertuigen voor militaire doeleinden zouden kunnen worden gebruikt. In een memorandum aan de alge mene vergadering van de Verenig de Naties heeft de Cubaanse rege ring meegedeeld dat in de komen de dagen een grootscheepse inva sie van Cubaans grondgebied wordt verwacht. Deze invasie zou door de Verenigde Staten georga niseerd zijn. Het handelsembargo dat Amerika heeft afgekondigd op vrijwel alles wat Cuba uit Amerika betrekt, wordt door de Cubaanse regering uitgelegd als een aanwijzing dat de invasie op handen is. Het advies aan Ameri kaanse staatsburgers om Cuba te verlaten, dat door het Amerikaans ministerie van buitenlandse zaken uitgegeven is, vormt een andere aanwijzing, aldus het memoran dum. Bovendien zijn, aldus dil memorandum, de Cubaanse rege ring betrouwbare gegevens handen gevallen, waaruit nieuw bewijs kan worden geput dat een met Amerikaanse hulp opgezette invasie van Cuba binnen enkele dagen zal worden uitgevoerd. Plan voor een atoommacht van de Navo André Fontaine van liet Franse blad Le Monde meent te weten, dat de twee kandidaten voor bet Amerikaanse presidentschap hebben ingestemd met een plan van Eisenhower voor een „At lantische atomische; strijd macht. Deze zou beschikken over een vloot atoomduikboten met internationale bemannin gen, voorzien van polarisraket- ten met kernladingen. Het be heer van deze strijdmacht zou berusten bij een civiel orgaan binnen de Navo. Frankrijk en West-Duïtsland krijgen daarin waarschijnlijk vetorecht, aldus de Franse journalist. De Westduitse minister van lands verdediging Josef Strauss heeft in een gesprek met een vertegenwoor diger van de onafhankelijke „Frank furter Allgemeine" verklaard dat West-Duitsland de Amerikaanse plannen steunt, om van de Navo 's werelds vierde kernmacht te maken Met ingang van 1 oktober 1.1. zijn de bevoegdheden van de minister van ver keer en waterstaat Ingevolge de wet bui tengewoon pensioen zeelieden oorlogs slachtoffers overgedragen aan de minis ter van maatschappelijk werk. Het des betreffende koninklijk besluit van 30 september is opee,nomen in liet staats blad van dinsdag J.l. VERKLARING VAN NUSSBAUMER „Deportatie terroristen werd verhinderd" De Kongolese hoge commissaris voor binnenlandse zaken, «José Nussbau- iuer. heeft tijdens een persbijeen komst te Lcopoldstad Avoensdag ver klaard dat de Verenigde Naties zicli in korte tijd tweemaal hebben ge mengd in de binnenlandse aangele genheden van Kongo, Zij hebben een poging om Maurice Mpolo te arreste ren verijdeld en hebben de deporta tie van gevaarlijke terroristen naar Loeloeaburg verhinderd. „Wij kun nen ons niet. indenken Avaarom de Verenigde Naties naar het schijnt altijd de oproerkraaiers beschermen", zo zei Nussbaumer. Kongolese soldaten trachtten Maurice Mpolo, die door Loemoemba tot mi nister van sportzaken was benoemd, aan te houden toen deze met een ge leide van Ghanese soldaten op straat was. Er ontstond toen een kort hand gemeen tussen de Kongolezen en de Ghanese V.N.-soldaten waarvan Mpo lo gebruik maakte om te vluchten. Hij is nog niet achterhaald." Het tweede incident speelde zich af op het vliegveld Ndjifi. Een twintig tal Loemoembisten zou uit Leopold- stad worden overgebracht naar Loe- loeaburg, maar opnieuw kwamen Ghanese V.N.-soldaten tussenbeide met als gevolg dat een besluit van de Kongolese' autoriteiten niet kon worden uitgevoerd. In verband met de aanslag op Albert Ndele zijn tot dusver 22 leden van de jeugdbeweging van Loemoemba's partij aangehouden. Ndele werd vrij dag bij het verlaten van het Memlïng- hotel overvallen en mishandeld door fanatieke leden van de jeugdbewe ging die Loemoemba in het leven ge roepen heeft. Bij de gearresteerden heA'onden zich ook Anicet Kasjamoera, minister van voorlichting in de regering-Loemoem- ba, en Jason SendAve, die door Loe moemba benoemd was tot regerings commissaris voor de provincie Ka- tanga. MORELE EN MENTALE TRAINING Vierwekelijkse cursussen starten in maart van het volgend jaar ACHTER DE NAAM „Stichting tot oprichting en instandhouding van OutAvard Bound zee- en bergscholen in Nederland" staat een aantal grote Nederlandse industrieën, dat karaktervorming en verbetering van het mo reel van zijn jonge AAerknemers voorstaat. Op het- slot „Moermond" te Kenesse zullen aan deze en ook andere jongelui „cursussen" in karakter vorming AA-orden gegeven. De „OutAvard Bound"-stichting heeft het slot Moermond, dat als internaat dienst zal doen, voorlopig voor een periode van tien jaar van de "beherende 9tïchting gehuurd. De betrokken industrieën en i ook voor particulieren staat deze i mogelijkheid open zullen jon- I gemannen tussen zestien en twin- j tig jaar naar het slot te Renesse zenden, Avaar zij gedurende 26 dagen een avontuurlijke tijd te gemoet gaan. De „Outward vat zeezeilen, kano\raren. paard rijden, atletiek, trektochten en „activiteiten ten bate van de ge meenschappen", die onder meer werkzaamheden voor de domei nen zullen omvatten, zoals het aanbrengen van helmbeplanting "emoet gaan. ue „ouiwtuu i en het bewaken van dijken. Sound" scholen beogen namelijk Het gehele programma is er op ge- een aanvulling te zijn op het richt, geestelijk en lichamelijk van werk van de vormingsinstituten, de jongelui zoveel te vergen, dat de waar in hoofdzaak „gepraat" grens van het „onbereikbare" wordt wordt. I benaderd. Een soort „shocktherapie" Op „Moermond" daarentegen zul- dus, die de jongens een groter men iën de zaken wat forser worden tale Aveerstand moet geven, het mo- aangepakt. Het programma om- reel dus moet opvoeren. Omdat al en Luik. Zoals gemeld wordt het 1 Avelijk op 15 december in Brussel in gezegend. deze activiteiten in groepsverband worden bedreven, hoopt men de jon gelui ook meer verantwoordelijk heidsgevoel en gevoel voor maat schappelijke verplichtingen bij te brengen. Alles is er op gericht, dg jongelui te „harden", zodat zij een maal terug in het bedrijf beter in staat zullen zijn „schokken" op te vangen. Daarvoor is een „niet praten, maar doen" methode gekozen. Bij dat „doen" zal men ruwe cn gevaarlijke activiteiten niet schuwen. Zo wordt het zeezeilen met primitieve vaartui gen bedreven: het lesrooster wordt voor geen enkele weersomstandgheid geAvijzigd. Over het devies van de uit Engeland stammende „Outward Bound" scho len „Karaktertraining door avon tuur" gaf woensdagmiddag tijdens een persqonferentie op het slot „Moermond" de heer A. Vosveld, voorzitter van het voorlpig bestuur, een uiteenzetting. De vorming van de aankomende jeugd is een van de grootste problemen van de indus trieën, aldus de heer Vosveldper-1 r T soneelschef der N.V. Thomson's Ha- I zON EN" MAAN" venbedrijf te Rotterdam omdat j -1 oktober (Zie slot pag. 2 kol. 2) nTp Prins Bernhard brengt bezoek aan Perzië Prins Bernhard zal op 29 okfobor naar Iran vertrekken om op uitnodi ging van de sjah daar enkele dagen als gast te verblijven. Uiterlijk 6 noA'ember hoopt de prins in Neder land terug te keren. Op zijn reis die gemaakt Avordt in de Fokker „Friendship" zal de prins Avorden vergezeld door zijn particu lier secretaris, dr. F. A. de Graaff, en zijn adjudant luitenant-kolonel C. C. Geertsema. Dona Fabiola in Brussel teruggekeerd Dona Fabiola, de verloofde van ko ning BoudeAvijn, is woensdag na een vijftiendaags verblijf in Madrid per vliegtuig in Brussel aangekomen. Samen met haar verloofde zal zij donderdag aanAvezig zijn op een groot banket, dat wordt aangeboden door de Belgische bank voor Ge meentekredieten en waarvoor alle 2600 burgemeesters van België een uitnodiging hebben ontvangen. Dona Fabiola, een boeket rozen in de hand, werd aan de voet van de lan- dingstrap met een handkus door koning Boudewijn begroet. Arm in arm begaA'en zij zich naar de wachtende hofauto onder luid gejuich van de talrijke Belgen, die de toekomstige vorstin op het vliegveld waren komen venvelko- men. Koning BoudeAvijn en Dona Fabiola zullen de komende dagen een offici- DEZELFDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking en slechts lüer en daar enige regen. Zwakke lot ,o v-w. vcm niatige Avind tussen zuidoost en oost. van de indus- Weinig verandering in temperatuur. 07.15 onder 17:54 OS.05 onder 18.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1