Bescherm Dirk Dronkers had in 1866 al een Drie-Eilandenplan klaar RDTER5EPT De oesterproef móet doorgaan WONING NIET AANGESLOTEN OP WATERLEIDINGNET PROVINCIALE ZEEUWSE CORANx DONDERDAG 20 OKTOBER 1960 TWEE AFLEVERINGEN ZEEUWS TIJDSCHRIFT Drs. Verburg over Zeeland en het nut van reputatie-behartiging EEN KLEINE HONDERD jaar geleden liad Dirk Dronkers, de befaam de voorvechter voor de Zeeuws-Limburgse spoorweg en een man met een zeer vooruitziende blik, op papier een Drie-Eiïandenplan klaar! Dat kan men nog eens lezen in het artikel „De aannemer Dirk Dronkers en het drama van de Zeeuws-Limburgse spoorweg" door M. P. de Bruin In de jongste aflevering van het Zeeuws Tijdschrift. Het Is een uitvoerig en zoals bij De Bruin gebruikelijk uitstekend gedocumenteerde verhande ling, die het onvermoeide streven van Dronkers voor afdanuning en spoorwegverbinding in een scherp daglicht stelt. En waarin dan ook nog eens het licht valt op Dronker's brochure „De Zeeuwsche Spoorweg", nadat in 1865 in het Staatsblad de wet tot onteigening was verschenen voor de percelen, benodigd voor de spoorweg van Goes langs. Mid delburg naar Vlissingen en van een kanaal van Vlissingen, met daarbij behorende werken. Dronker's brochure, zo schrijft De Bruin thans, ging voornamelijk om het behoud van de mond van liet in 1817 klaargekomen haven kanaal. Hij (Dronkers) wil de afbuiging bij Kleverskerke naar Veere niet, want „als moge het ook in een ver verschiet zijn, die haven kan in eene rechte lijn ver lengd worden door Noord-Beve land naar den Roompot, even be westen Kolijnsplaat, tegen welke kosten men in dien tijd niet zal opzien, in verhouding tot de grote belangen aan handel en scheep vaart, maar bovendien zal er een aanzienlijk bundertal opgewassen en het eiland Noord-Beveland met de eilanden Zuid-Beveland en Walcheren verenigd zijn". Op het achter de brochure bijgevoegde kaartje, zo vervolgt De Bruin, zijn de< dammen gepland op plaatsen, die niet veel van de ligging van de huidige verschillen. Een Drie- eilandenplan avant-la-lettre! „Ook hiervan ls niets terecht geko-r men", zo verzucht De Bruin en een soortgelijke verzuchting slaakt drs. M. C. Verburg in zijn artikel „Doet Zeeland genoeg aan reputatie-behartiging?". dat hij begint met een citaat uit het ar tikel van De Bruin en wel over de open brief van Zelandus, „Zee- lands vernedering", die aldus drs. Verburg in het artikel van De Bruin geplaatst wordt „te midden van de reeks gebeurtenis sen of liever niet-gebeurtenissen, die Midden-Zeeland enkele decén- nia van zijn gedroomde spoorver binding afhielden". „Zelandus" deed dus aan beeldvor ming over Zeeland en die is in den lande wel wat verbeterd, zo constateert drs. Verburg in zijn artikel, waarin hij overigens de gelegenheid benut om de provin cie een klein prikje te geven. „Vele diensten doen het hunne, ieder langs eigen lijnen. De pro vincie heeft een eigen documen tatieblad (hoe zeer er prijs op wordt gesteld blijkt uit klachten, dat er in twee jaar geen aanvul ling is verschenenen een mededelingenblad, dat wat moei te heeft kritieke situaties op de voet 'te volgen". Verburg stipt dan vervolgens ver scheidene vormen van „beeldvor ming" aan, van het Zeeuwse foto boek tot en met bezoeken van se natoren. en concludeert, dat Zee land zijn potentieel, dat er nu is - en in 1860 niet was redelijk verkoopt. Niettemin heeft hij ook kritiek; er schort iets aan de ver spreiding. ,.De brochure over Zeeland en de Mammoetwet van de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel waarvoor ik zelf de adressenlijst samenstelde bleek niet in handen te zijn van mevr. Schouwenaar-Fransen, onderwijs- specialiste voor de V.V.D. in de Eerste Kamer. Zij kende evenmin de lager-onderwijspublikatie van de Stichting Zeeland. Honderden „Prettige feestdagen" voor militairen overzee s ONGEVEER zestig Zeeuwse militairen in de Nederlandse s Antillen, Nieuw-Guinea en Su- riname zullen tegen Kerstmis een grammofoonplaat ontvan- gen. waarop hen prettige feest- dagen wordt toegewenst door hun familieleden en waarop zij js een babbeltje over de toestand thuis kunnen beluisteren. Evenals voorgaande jaren or- ganiseren de „O.S. en O." van ee de Marine en „Welzijnszorg" n =f van land- en luchtmacht ook dit jaar een „opname-tournee" door talrijke Nederlandse ste- 2É H den, waarop verwanten van militairen in de overzeese rijks- H delen gelegenheid krijgen dezen n j§ hun groeten over te brengen. Zo waren woensdag Middel- burg en Vlissingen aan de s beurt. Talrijke ouders, verloof- s den. broertjes en zusjes van H Zeeuwse dienstplichtigen over de grens namen in „De Meer- paal" te Vlissingen en in het 1 Protestants Militair Tehuis in n Middelburg de gelegenheid te baat om hun stem op de plaat te „vereeuwigen". De band re- n corderopnamen zullen op een grammofoonplaat worden ge- bracht, die wordt opgestuurd, De opname-tournee door Ne- derland neemt ongeveer vier tot vijf weken in beslag. In die periode worden vijfentwm- m tighonderd plaatjes geprodu- p ceerd. exemplaren komen dus nog op de relatief verkeerde plaats. Het kost weinig moeite dit systeem te verbeteren het brengt veel op", aldus drs. Verbui-g. Uit de overige inhoud van dit vierde nummer in de tiende jaargang stippen wij nog aan een als altijd met vele fraaie foto's verlucht, in gezellige trant geschreven ver haal van vogelkenner J. Vijver berg, „Ook de Vlake verdwenen" een interessant artikel van G. J. van Oorschot over drie in de 19e eeuw over Zeeland versche nen aardrijkskundige boekjes, het Zeeuws Prentenboek van L. W. de Bree en de Zeeuwse kroniek van M. P. de Bruin, de laatste hande lend zoals bekend over op Zeeland betrekking hebbende pu- blikaties. Vorig nummer Door omstandigheden werd de be spreking van het voorlaatste nummer (het derde in de tiende jaargang) vertraagd. Het bevat o.m. een uitvoerig, met reproduk- ties geïllustreerd artikel van dr. Jan V. L. Brans over Ferdinand Sturm, de in Zierikzee geboren schilder, die in <je Spaanse kunst geschiedenis voortleeft onder de naam Hernando Sturmio. Mej. E. M. Staab, directeur-arts van het Bureau van de Prov. Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland, geeft een beeld van de werkzaamheden van deze raad, waarin zij voorts een stukje geschiedenis van de volksgezondheid doet herleven. Dr. C. de Galan constateert in een aan dit onderwerp gewijd artikel, dat de agrarische sector in het totaal van de Zeeuwse bestaans- bronnen een vooraanstaande plaats inneemt en voorts bevat ook dit numer naast nog een boekbespreking van dr. P. J. Meertens over „Ontworsteld Land" de gebruikelijke rubrie ken „Zeeuws Prentenboek" van L. W. de Bree en de Zeeuwse kroniek van M. P. de Bruin. v. B. Hogere begroting van landbouwschap goedgekeurd Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren de begroting 1961 goedgekeurd. De geraamde uitgaven belopen 6.851.075,—, dat is 610.010.—ho ger dan de raming voor 1960. De in komsten worden geraamd op 7.170.280,Als algemene reser ve staat 319.205,op de begro- teing. De rekening 1959 sluit met een voor delig saldo van 990.462,43, waarin mede begrepen de voordelige saldi over de jaren 1954 tot en met 1958. Het voordelige saldo over 1959 al leen bedraagt f 115.851.53. De heer Yska drong er op aan. de gewestelijke raden van het Land bouwschap meer tot leven te bren- egen. De voorziteter deelde mee, dat deze zaak de aandacht van het da gelijks bestuur heeft. Het rapport van een door het Land bouwschap en de directeur-generaal van de arbeidsvoorziening ingestelde commissie over de binding van jeug dige landarbeiders werd naar de hoofdafdeling sociale zaken verwe zen. UPJ- met? PHAKMACEUTISCHE FABRIEK GED. STATEN TOT TWEEDE KAMER: Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een brief gericht tot de le den van de visserijcommissie uit de Tweede Kamer inzake de oester- proef. Zij wijzen er op, dat de mede delingen van de minister van Land bouw en Visserij in de memorie van toelichting bij de begroting van 1961 aanzienlijk minder positief zijn dan een verklaring van de ambtsvoorgan ger van de minister op 28 augustus 1957. Deze deelde toen het provin ciaal bestuur van Zeeland sehrifte- lijk mee, dat hij instemde met de oêsterproef en met proeven voor de mosselverwatering. Het benodigde zeewater zal via een inlaatwerk over de afsluitdam beschikbaar komen, aldus de toenmalige minister. Ged. Staten vragen nu de^speciale aandacht van de Kamercommissie voor deze aangelegenheid. Zij hand haven dus onverkort als mening van het provinciaal bestuur, dat de oesterproef er moét komen! Ged. Staten hebben bij hun brief een nota van het Bureau bijzondere werken en van het E.T.I. voor Zeeland ge voegd, alsmede een kaart. In deze nota's zijn vele grotendeels reeds bekende gegevens opgenomen. Aan de hand van thans ter be schikking staande gegevens en uitgaande van vrij ongunstige omstandigheden, wordt door bio logen van het laboratorium te I Wemcldinge een jaarlijkse pro- dkutie mogelijk geacht van 3 I miljoen stuks in het proef bassin. Hierbij wordt uitgegaan van een bezinkbassin met een oppervlak te van plus minus 80 hectare, terwijl het in- en uitlaatwerk een netto doorsnede heeft van onge veer 10 m2. De benodigde inves tering zal ca. negen miljoen gul den bedragen. Als de proef slaagt, dan zal de pro- duktie in het Veerse Meer kunnen worden opgevoerd tot ca. 10 miljoen per jaar. Ter vergroting van inlaat- werken en andere voorzieningen zal dan een extra-investering van vier miljoen nodig zijn. Bij deze uitbouw moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat voor de afslui ting van de Oosterschelde spuimidde- len in de afsluitdam van het Veerse Gat moeten worden aangebracht om het Veerse Meer te verzoeten. Deze spuiwerken kunnen dezelfde zijn als de inlaatwerken voor de oesterteelt. In dat geval zullen de geïnvesteerde kosten voor een belangrijk deel ten laste van de normale Deltawerken komen. In het memorandum van hel E.'f. I. wordt de huidige betekenis van de- oester- en mo.sseleultuur uiteenge zet, terwijl voorts beschouwingen worden gewijd aan het overplaatsen van de oestercultuur bij het wel slagen van de proeven naar de Grevelingen. Tevens wordt op het belang van de proef gewezen voor het verwateren van mosselen. De aanleg van verwaterplaatsen in het noorden van het land zal namelijk waarschijnlijk op grote technische moeilijkheden stuiten, terwijl daar het transportprobleem te groot is. Het memorandum concludeert dat verwatering van mosselen in Zee land de voorkeur verdient. KANTONRECHTER MIDDELBURG Man overtrad een gemeentelijke verordening Het bezit Aan een woning kan vele voor-, maar ook nadelen opleveren. Dit heeft de tuinman -J. van 't W. uit 's Heerenlioek tot zijn teleurstelling ondervonden. Toen na de oorlog het woningtekort in Nederland bijzonder nijpend was, had Van 't YV. een huis je gekocht, dat hij verhuurde. Maar nu, vijftien jaren later, bracht dit be zit de tuinman in aanraking met tie waarnemend kantonrechter te Mid delburg, mr. J. Kolkman, omdat hij niet voldaan had aan de gemeente lijke verordening om zijn woning aan te sluiten op de waterleiding, zoals het ten laste gelegde luidde. Woensdagochtend stond Van 't W. hiervoor terecht, die deze overtreding volmondig toegaf. Toch maa.kte de tuinman het de officier van justitie, mr. T. Lebret, en de kantonrechter, mr. J. Kolkman, niet gemakkelijk. Uitvoerig betoogde hij, dat het geen onwil van hem was geweest, maar dat de financiële consequenties van deze vernieuwing hem veel te hoog waren. Nog niet zo lang geleden was het huisje op het elektriciteitsnet aangesloten en hiervoor had hij met de elektriciteitsmaatschappij een fi nanciële regeling moeten treffen om dit te betalen. En hierboven komt nu nog de aansluiting op het waterlei dingnet. Ook door verkoop van de woning had Van 't W. geprobeerd van de last af te komen, maar dit was hem nog niet gelukt. Voorschriften moeten nu eenmaal na geleefd worden. Hierover waren zo wel officier als kantonrechter het eens. Alleen over de strafmaat had den beide magistraten een verschil lende mening. De officier vorderde een boete van 100, waarvan 95 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar met als bijkomende voorwaar de, dat 5 maanden na het begin van de proeftijd de zaak in orde is: of een \yaterleiding of 't huis verkocht. Dit laatste hield de kantonrechter in zijn vonnis aan. Alleen de boete ver minderde mr. Kolkman tot 75, waarvan 70 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar plus de bij komende voorwaarde. Parkeren Een kleine overtreding had de heer J. It. uit Wemeldinge op zijn naam. Op 28 september had E. in Krabben- dijke zijn auto niet helemaal rechts van de weg en bovendien te dicht bij een kruising geparkeerd. De eis hier voor luidde 5 en 10. „'t Is toch verschrikkelijk" was de reactie van verdachte op deze cis, waar mr. Le bret echter niet in het minst van ou der de indruk kwam. Evenmin de kantonrechter, die conform de eis vonniste. „Het was maar voor 1 mi nuutje" probeerde R. nog, die echter geen vaste grond onder do voeten kreeg. Verdachte deed ook zijn beklag over het gedrag van de verbalisant, die hem onheus bejegend zou hebben. „Ik ben mishandeld", zei R. „Het lij ken wel Russische methoden". De kantonrechter wees hem er op, dat dit bij de behandeling van deze zaak niet ter sprake kwam. Als R. het niet eens was met het gedrag van de ver balisant moest hij maar een klacht indienen. Een schikking van 10 had de of ficier van justitie de Middelburg se mevrouw P. P. de K. doen toe komen voor het rijden met een bromfiets op een toeristenrijwiel pad. Teveel, was haar mening en daarom was zij voorgekomen. Met een boete van 5 leek haar deze overtreding voldoende ge straft. Hier hield de officier ech ter geen rekening mee en eiste 10, die de kantonrechter in zijn vonnis nog verlaagde tot een boete van 7.50. „En geen vijf gulden" vroeg de Mid delburgse enigszins teleurgesteld. „Ik ben nog nooit gewaarschuwd", maai de kantonrechter sloot de discussie met een zakelijk: „Er wordt hier niet gemarchandeerd". De landarbeider A. van H. uit Arne- muiden werd voor een zelfde overtre ding beboet met f 5, maar liler lagen de „papieren" ook wat anders. De eis was 8. De Middelburgse vei-tegcnwoordiger J. A. J. had in een bestelauto gere den, waarvan de achterlichten defect waren. Tien gulden was de eis. Het vonnis 7.50. Voor het niet verlenen van voorrang, waardoor mevrouw J. E. H. H. uit Middelburg met haar bromfiets in botsing was gekomen met een bestelauto, was de boete con form de eis 30 of 6 dagen. Omdat de parkeerlichten van zijn vracht auto 's nachts niet hadden gebrand werd de koopman P. van H. uit Wis- senkerke beboet met 10. De eis was 12.50. De Vlissinger M. van E. kreeg conform de cis een boete van 10, omdat hij als bromfietsberijder geen voorrang had verleend aan een politieauto. De landbouwer J. M. uit Borssele werd tenslotte vrijgespro ken van het feit, dat hij een minder jarige knaap op een bromfiets had laten rijden. Nagekomen advertenties. Op 19 oktober 1960 is onverwachts overleden onze geachte patroon de Weledelgestrenge heer BARTEL ADRIAAN VAN VERRE notaris te Middelburg. Het personeel: W. P. de Nooijer, M. I. de Vos. J. Kemeling. Geen faillissementen in Zeeland in september Het totaal aantal in de maand sep tember in Nederland uitgesproken faillissementen bedroeg 156, aldus blijkt uit een faillissementsstatistiek, 'opgegeven door Van der Graaf en Co N.V. te Amsterdam. In september van het afgelopen jaar was dit aantal 117. In Zeeland werden in september geen faillissementen uitgesproken. In dezelfde periode in 1959 1. Het totaal aantal definitief verleende sur seance van betaling in september be droeg in Nederland 8, waarvan geen enkele in Zeeland. Eveneens werden in Zeeland geen voorlopige surseance van betaling verleend, terwijl dit landelijk 14 maal gebeurde. Verzoe ken om verlenging van surseance van betaling werd in september in Neder land in 3 gevallen gedaan en verlen ging van surseance van betaling werd 1 maal toegestaan, in beide gevallen geen enkele maal in Zeeland. Collectes De collecte ten bate van Herwonnen Levenskracht (t.b.c. bestrijding) bracht in Aardenburg 79 op. De Zeeuwse collecte bracht in Aar denburg in totaal 105,87 op n.l. 56 te Aardenburg. 20,60 te Eede, 10,64 te St. Kruis en 18,63 te Draaibrug. Tot onze grote droef heid overleed heden in het rusthuis der Gere formeerde Gemeente onze geliefde vader, froot- en overgrootva- er, JOHANNES LEFÈVRE weduwnaar van JOHANNA BA AI JENS in de hoge ouderdom van 96 jaar. Uit aller naam: J. LEFÈVRE. Middelburg. 19 oktober 1960. Seisstraat. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op zater dag 22 oktober 1960. Vertrek van het sterf huis 11 uur. Heden is in volle vrede ontslapen onze lieve man. vader, behuwd- an grootvader, WILLEM VAN OVERBEEKE op de leeftijd van 67 jaar. Kattendijke: S. van Overbeeke- Burger. Schoondijke: Iz. A. van Overbeeke J. P. van Overbeeke- Cappon en kinderen. Kattendijke: B. van Overbeeke. J. A. van Overbeeke en verloofde. Dc teraardebestelling zal plaatshebben a.s. saterdag te 14.30 uur op de Algemene Be graafplaats te Katten dijke. Liever geen bloemen. Enige kennisgeving voor Zeeland. Op ons rust de droeve plicht kennis te geven van het onvex-wachts heengaan van mijn echtgenoot, onze yader, mijn zoon, BARTEL ADRIAAN VAN VERRE notaris te Middelburg, oud 56 jaar. Middelburg: J. B. van Verre-Hangard. Rotterdam: Tilly van Verre. Amsterdam: Tony van Verre. Middelburg: A. H. van Verre. Middelburg, 19 oktober 1960. Parklaan 2. De crematie zal plaatsvinden op maandag 24 ok tober a.s. te Driehuis-Westerveld na aankomst van trein 13.31 uur. Liever geen bezoek. Geen bloemen. Geen toespra ken. De overledene ligt opgebaard in het Gasthuis te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 16