PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWEEDE KAMER LAAKT MAJOOR K. Ministerieel verzoek: militaire hulp aan Zeeuwse aardappeloogst Nationale actiedag in Frankrijk BILT MINISTERS DE QUAY EN BEERMAN BEZIEN JOURNALISTIEKE VERANTWOORDELIJKHEID GEKOOIDE STUDENT ANALISTE WERD GETROFFEN DOOR RÖNTGENSTRALEN 203e jaargang - no. 246 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 19 okt. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie ƒ4.—. Jng. mededelingen driemaal tarief, kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent pêf regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, teL 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, -ed. tel. 2425, adm. tel. 2094. Debat over militair aankoopbeleid In Delft heeft de derdejaarsstudent in de natuurkunde A. A. Blokland zich op de markt in een kooi laten opsluiten met studietafel en bed om op deze wijze te protesteren tegen de beperking der studievrijheid. Publikaties bekritiseerd (Van onze parlementaire redacteur) De openbare behandeling in de Tweede Kamer van het verslag van de commissie, die een onderzoek lieeft ingesteld naar het mi litaire aankoopbeleid, de zogenaamde commissie-Koersen, die werd ingesteld nadat de Kamer bij de bespreking van de „hel- menaffaire" een desbetreffende motie-Vermeer had aangeno men, heeft weinig of geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Dat kon ook niet anders, aangezien de commissie zeer uitvoerig op de zaken was ingegaan en de minister van defensie aan de Kamer had meegedeeld dat op een aantal door de commissie ge wraakte punten voorzieningen zijn getroffen en verbeteringen zijn aangebracht. Dat neemt niet weg, dat er enkele uitspraken vielen, die niets aan duidelijkheid te wensen overlieten. mondelinge terechtwijzing aan de betrokkene. Majoor K. is door minis ter Staf gerehabiliteerd en in een an dere functie geplaatst. Daaruit blijkt geenszins de bedoeling, aldus de be windsman, om hem „te zoeken" of hem een „duw" te geven. Volledig vertrouwen sprak minis ter Visser uit in.de directeur-ge- Onaanvaardbare houding van hoofdofficier De voorzitter van de commissie, de heer Koersen van de K.V.P., noemde het onaanvaardbaar voor de Kamer dat iemand van de standing van een hoofdoffi cier hij had liet oog op ma joor Koopmann of een even hoog staand burger zich publie kelijk over de commissie uitlaat zoals na het verschijnen van het eerste deel van het rapport is geschied. De lieer Koersen zei dat hij hierover graag het oor deel van de regering zou lioren. Mr. Van Rijckevorsel, een partijge noot van de heer Koersen, stelde hier tegenover, dat dé commissie een ern stige fout heeft gemaakt door een bepaalde persoon, ook hij bedoelde majoor K. in het rapport bij her haling een duw te geven. Hij noemde dit overbodig en vond dat het in te genstelling staat tot wat tegenover andere personen is gedaan. De heer Koersen die als voorzitter van de commissie het rapport verdedigde meende, dat de heer Van Rijckevorsel niet voldoende in het oog, hield, dat de commissie van het begin af angst vallig vermeden heeft in rechtskwes ties te treden. De commissie heeft al leen beleidsvragen beoordeeld. In het hele rapport is de naam van majoor lv. niet genoemd, al dus de heer Koersen, die vond dat de heer Van Rijckevorsel, als hij aanmerkingen had willen maken, dit over de zaak zelf had moeten doen. Door het feit, dat majoor Koopmann zijn meerderen heeft beschuldigd heeft hij zelf do zaak toegespitst. Dan kan men zich er niet van afmaken, zo zei de heer Koersen, door te zeggen: hij was maar een ondergeschikte figuur. Weinig passend Ook de minister van defensie, ir. Vis ser, gaf zijn oordeel over het optre den van majoor K. Hij noemde de beledigende brief, die deze geschre ven heeft, alsmede de klacht die hij geuit heeft over zijn superieuren bovendien een ongegronde klacht weinig passend voor een officier. Van militaire zijde heeft men ge meend te moeten volstaan met een Te-geii de vroegere president van Turkije, Baya, is een straf van vijf jaar geëist. De ex-president, die men op de linkerfoto tussen twee bewa ker ziet gaan, werd, ervan beschul digd, een kostbare hond, welke hij van de koning van Afghanistan ge kregen-heeft ten eigen bate verkocht te hebben voor (te- som van 25.000 gulden. Baya verklaarde van dit geld een fontein te hebben laten aanleg gen. De rechter toont de kostbare hond. neraal van defensie, de heer S. D. Duyverman en in de brigade-gene raal W. J. K. Kaldenbach, die door majoor K. waren aangevallen. Een commissie-Musch heeft de beschuldigingen van majoor K. onderzocht. De conclusies van haar rapport vormden de grond-0 slag voor de krijgstuchtelijke maatregelen tegen majoor K. Het geheime rapport van de commis sie-Musch, een interne aangelegen heid, is door een der Nederlandse bla den gepubliceerd. Dit blad, aldus de minister, heeft het rapport op on rechtmatige wijze in bézit gekre gen. Trouwens, al eerder is uit ge heime rapporten gepubliceerd. De be windsman deelde mee, dat hij de zaak had voorgelegd aan justitie. Publikaties Hiermee zat de Kamer in de kwes tie van de publikaties over de zaak-majoor Koopmann. De heer Koersen had de minister gevraagd of het niet mogelijk is om in over leg met de journalistieke organi saties te komen tot een verdieping van het besef der journalistieke verantwoordelijkheid, speciaal wat betreft do publicaties door één De 27ste oktober Voor vrede in Algerije Franse verhouden, die zeggen samen ongeveer 2 miljoen leden te hebben, hebben dinsdag aan- gekondigd, dat zij van plan zijn om van de 27ste oktober „een nationale actiedag" voor een vrede door onderhandelingen in Algerije te maken. De betrokken bonden, die het besluit in gelijkluidende communiques heb ben bekendgemaakt, zijn de Franse Nationale Unie van studenten, de grootste Franse studentenorganisa tie waarvan het plan uitgaat, de on der communistische leiding staande C.G.T. (Algemeen Verbond van Vak verenigingen), de partijloze nationale federatie van leerkrachten en bond van christelijke leerkrachten. Deze organisaties wekken op tot „massale deelneming" aan demon straties en andere acties „voor vrede en onderhandelingen in Algerije, voor wederzijdse waarborgen van de rechtvaardige toepassing van het be ginsel van zelfbeschikking en voor de waarborging van de democratie van haar fundamentele beginselen'?. Later heeft het christelijke verbond van vakverenigingen in een commu niqué de aangesloten organisaties aangespoord, zich solidair te tonen met de oproep van de nationale stu dentenunie. Het socialistische vak- Hamburg krijgt grootste markthal ter wereld (Van onze correspondent) Binnen andex-half jaar zal Hamburg kunnen beschikken over de grootste overdekte markt ter wereld. De 40.000 vierkante meter grote hal wordt 220 meter lang en 186 meter breed en zou ruimte kunnen bie den aan duizend eengezinswoningen. Dwars door de hol worden 6 meter brede wegen aangelegd, waarlangs de vrachtwagens fruit en groenten rechtstreeks bij de verkopers kun nen afleveren. verbond „Force Ouvriere" heeft ge weigerd zich op nationaal plan bij de organisators van de actie aan te slui ten. De socialistische vakverenigin gen mogen wel deelnemen aan beto gingen in Parijs. De plannen voor de „actiedag" heb ben de vijandigheid opgewekt van een groep van centrum- en rechtse jeugdorganisaties, die haar een „schandelijke provocatie" noemen, „die een daadwerkelijke verdediging van verraad en desertie betekent". Schrijver beschuldigd Maandag is in Parijs de Franse schrijver-geleerde Michel Leiris in staat van beschuldiging gesteld, naar aanleiding van zijn ondertekening van het intellectuele ..manifest". Lei- ris was hierdoor de 27ste van de oor spronkelijke 121 ondertekenaars, die thans door de magistratuur die de zaak in onderzoek heeft in staat van beschuldiging werd gesteld. Evenals de anderen wordt hij medeplichtig geacht aan uitlokking tot desertie, insurbordinatie en ongehoorzaam heid. Twee straaljagers neergestort boven Groningen Gistermiddag zijn in het lucht ruim boven Musselkanaal en Stadskanaal twee straaljagers met elkaar in botsing gekomen. Het waren Duitse straaljagers van het type F-86-D Sabres van de basis Oldenburg. Een der straaljagers kwam in Musselka naal terecht op een schuurtje achter een huis. De vlieger, lui tenant Holtgrewe uit Olden burg, wist zich per valscherm te redden. Omwonenden schoten onmiddellijk te hulp, om te trachten een ongeluk op de spoorbaan te beletten. De vlie ger kwam echter neer in het gras voor de spoorbaan en was volkomen ongedeerl. De andere vlieger kwam om. De resten van de straal jagers werden een ki lometer uit elkaar gevonden. De beide .straaljagers maakten deel uit van een formatie van vier. Wrak stukken er van liggen verspreid over een gebied met een straal van vijf tien tot twintig kilometer. De twee toestellen zijn op 500 meter hoogte frontaal met elkaar in botsing ge komen. De klap was zo hevig, dat tot op tien kilometer afstand de ruiten rinkelden. Tien seconden later werd een ontploffing gehoord.". Een der vliegtuigen is uit elkaar gespat, het andere toestel is in de gemeente Bor ger in de grond geslagen. ONGEVAL IN R.C.N. TE PETTEN Geen enkel verband met radio-activiteit (Van een speciale verslaggever) Naar eerst thans bekend is geworden heeft op 29 april jl. in een der labo ratoria van het reactorcentrum Ne derland in Petten een bedrijfsongeval plaatsgevonden, waardoor een 33-jari ge analiste, mej. G. B. ernstig werd gewond. Het ongeval vond plaats met een zogenaamde röntgespecto- graaf, een instrument dat niet alleen te Petten doch in veie laboratoria gebruikt wordt. Ten tijde van het on geval was te Petten het splijtbaar materiaal voor de lage-flux reactor nog niet ontvangen dit kwam pas op 22 juni uit de V.S. en was deze reactor ook nog niet in bedrijf ge steld. Dit geschiedde pas op 28 sep tember. Bovendien «bevindt het labo ratorium waar de spectograaf is op gesteld zich in een andere duinvallei dan de reactor zelf. Het ongeval houdt dan ook geen enkel verband roet eventuele radio-activiteit, zo werd ons van de zijde van het R.C.N. medegedeeld. Het RCN gaf over de toedracht van het ongeval en de gévolgen ervan de volgende bijzonderheden: „Mej. G. B. die reeds lange tijd met röntgenspectograaf en soortgelijke apparatuur vertrouwd was, ontdekte tijdens haar werkzaamheden een mankement, en heeft toen in haar ijver om dit kostbare apparaat voor NA OVERLEG MET LANDBOUWSCHAP De minister van landbouw, de heer V. G. M. Marijnen lieeft zich dinsdagmiddag na een uit voerig overleg met een delegatie van het Landbouwschap onder leiding van de heer A. W. Bïe- wenga bereid verklaard een ver zoek te richten tot zijn amb- genoot van defensie om militai ren in te zetten voor het redden van de Zeeuwse aardappeloogst. Deze medewerking wordt afhan kelijk gesteld van de mogelijk heden waarover de minister van defensie beschikt. .Zoals bekend heeft de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap maandagmorgen een tele gram aau de minister van land bouw verzonden. Hierin werd een dringend beroep gedaan op de bewindsman om zijn mede werking te geven voor spoedige inzet van militairen voor het rooien van de nog te velde staan de aardappeloogst van ruim 2.500 ha. Voorts zal de minister zo hem hiertoe verzoeken berei ken zijn medewerking verlenen bij het treffen van een regeling voor schoolver zuim, waardoor ook de leer lingen van de middelbare landbouwschool en van de twee hoogste klassen van de lagere landbouwscholen bij het binnenhalen van de aard appeloogst worden ingescha keld. Regeling mogelijk voor schoolverzuim De minister was aanvankelijk van oordeel, dat de Zeeuwse organen niet voldoende doorslaggevende argumen ten hebben aangevoerd om liet inzet ten van militairen te rechtvaardigen. Na de bespreking van gistermiddag heeft de lieer Marijnen toegezegd al het mogelijke voor bet redden van de Zeeuwse aardappeloogst te zullen doen. Reecis vorige week meldden wij, dat de Zeeuwse aardappeloogst ten ge volge van de overvloedige regenval op het land staat te rotten. Het se cretariaat van het landbouwschap te Goes heeft in de afgelopen dagen honderden verzoeken om hulp ont vangen. „Met smart wacht ik op mi litaire hulp", zei ons de landbouwer D. J. Dees te Oudelande, die nog 50% van zijn aardappelen in de grond heeft zitten. Dat is bijna 8 ha, voeg de hij eraan toe. Deze landbouwer zit werkelijk te springen om hulp, in casu dus van militairen. In vele delen van Zeeland is de si tuatie op dit ogenblik urgent. Hoe wel het maandag een prachtige dag dag was, bracht dinsdag gisteren op vele plaatsen weer volop regen. „Deze week komt er bij ons nog niets van het werk op de aardappelpercelen", ver klaarde ons de voorzitter van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, de heer G. -T. de Jager, te Anna Jacoba- polder. Medewerking Het besluit van de minister van land bouw om de medewerking in te roe pen van zijn ambtgenoot van defen sie, betekent voor de Zeeuwse boeren al een hele opluchting. Want voor de bespreking van gistermiddag met de delegatie van het Landbouwschap was de minister nog- niet geheel over tuigd van de noodzaak tot het inscha kelen van militairen. De woordvoer ders van net Landbouwschap hebben de minister van landbouw kunnen overtuigen, dat het praktisch uitge sloten is, dat de Zeeuwse aardappel oogst zonder (militaire) hulp kan worden gered. „De noodzaak voor militaire hulp is nog nooit zo groot geweest!" zei ons de heer De Jager uit Anna Jacoba- pokier. Hoeveel militairen noilig zijn? Minstens duizend man, maar liever veel meer, vervolgde hij. „We blijven echter afhankelijk van het weer", zei hij verder, „want als het weer niet. omslaat kunnen we zelf* met een hele divisie niets uitrichten: ernstige beschadiging te behoeden en zonder haar directe chef te waar schuwen zelf getracht dit manke ment op te heffen. Hierdoor kwam zij enige tijd aan een röntgenstraling bloot te staan. Van de aanvang af bleef mej. B. on der medische controle en zij is, toen de eerste ziekteverschijnselen zich voordeden, direct naar prof. dr Prak ken te Amsterdam verwezen. Het ziekteverloop was gunstig en op 3 oktober jl. werd mej. B. uit het zie kenhuis ontslagen en nam zij haar intrek in een pension te Amsterdam. In de ochtenduren verblijft zij in een revalidatiecentrum aldaar. Zeer bin nenkort zal zij haar eigen kamers te Alkmaar weer betrekken en vandaar het revalidatiecentrum bezoeken. Naar de mening van de behandelende geneesheren zal mej. B. binnen af zienbare tijd hersteld zijn. Over de aard van de ziekte vernemen vrij nog, dat de huid van handen, ge laat en borst van mej. B. na enige tijd verkleurde en verbrandingsver schijnselen vertoonde, terwijl haar handen stijf werden. Dit laatste is ook de reden, dat zij in een revalida tiecentrum wordt behandeld. Boven dien kreeg zij een zenuwschok door het gebeurde. Ontwerp-resolutie vóór Loemoemba India en de Verenigde Arabische Re publiek hebben zich aangesloten bij het plan van Ghana, Guinea en Ma rokko een ontvverp-résolutie in te dienen waarin de Verenigde Naties worden uitgenodigd de V.N.-delegatie van Loemoemba in de zetel van Kongo toe te laten. Twee soldaten bij botsing met trein zwaar gewond De sneltrein Meppel-Groningen is gisteravond omstreeks acht uur dichtbij Koekange op een niet bevei ligde overweg in botsing gekomen met een militaire vrachtwagen. Een deel van de trein ontspoorde, waar door de baan was versperd. Bij de botsing vloog de vrachtauto in brand, waardoor ook de bovenlei ding werd beschadigd. Twee militai ren van de vrachtwagen zijn zwaar gewond overgebracht naar het Dia- conessenliuis in Meppel. Het zijn de dienstplichtig soldaten P. van der Laar uit Leerdam en In- genhou uit Bergen in Limburg. De door de trein gegrepen wagen was een drietonner met aanhanger, die deel uitmaakte van een militaire co lonne die juist bezig was de overweg over te steken. Waarschijnlijk ope reerde de colonne daar in verband met de oefening Hordeloop". VERWACHT. ZUIDELIJKE WIND Opklaringen en later slechts hier en daar enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 20 oktober Zon op 07 13 onder 17.36 Maan op 06.51 onder 17.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1