flmtoua Europees parlement voor zo vrij mogelijk verkeer met buitenwereld Geen reden voor ongerustheid over munitie-opslag in schepen ik zie meer in 'h aristona OHZEWOB/SDAG-TtP Kreymborg OMBUIGING EMIGRATIEBELEID IS NIET AANVAARDBAAR DINSDAG 18 OKTOBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 ECONOMISCHE RESOLUTIE AANGENOMEN Nauwe samenwerking tussen E.E.G. en zeven van E.V.A. bepleit (Advertentie) Het Europese parlement heeft zich gisteren te Straatsburg uit gesproken voor een zo vrij mo gelijk economisch verkeer van de Europese Economische Ge meenschap met de buitenwereld en nauwe samenwerking tussen de E.E.G. en de zeven landen van de Europese Vrijhandelsas sociatie (E.V.A.). Die samen werking zou zodanig tot stand moeten komen, dat het Europe se handelsverkeer zich ban vol trekken zonder het bestaan van deze twee groepen als zodanig aan te tasten. Het parlement verklaarde dit in een maandag' aangenomen resolutie over cie handelspolitiek na een debat, waarvoor de Nederlandse K.V.P.-af gevaardigde, mr. P. A. Blaisse, als rapporteur van de parlementscom missie voor de handelspolitiek, de basis had gelegd. De heer Blaisse pleitte met name voor coördinatie van de handelspoli tiek van de zes ten aanzien van lan den met lage lonen (bijvoorbeeld Ja pan), met staatshandel (zoals de Sowjet-Unie) en met meervoudige wisselkoersen (zoals de Zuidameri- kaanse landen). De heer Blaisse wees voorts op de noodzaak van een uitzonderingsposi tie voor de ontwikkelingslanden. Als we die landen helpen met technische en financiële steun, zo zei hij, moe- Twee mensen omgekomen door kolendampvergiftiging In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Ide (gemeente Vries) de 37- jarige mejuffrouw G. M. C. Ham- rninga uit Ide en de 67-jarige lieer Tl. Westerbork uit Groningen door koolmonoxyde-vergiftigïng om het leven gekomen. De heer Westerbork was bij mejuf frouw Hamminga op bezoek. De ka mer waarin zij zaten, werd verwarmd met een petroleumradiator. Deze is vermoedelijk lek geweest, waardoor de kamer met het giftige gas werd gevuld. Toen de ouders van mejuf frouw Hamminga zondagmorgen op bezoek kwamen, zagen zij, dat het licht in de woning nog brandde. Door het stuk slaan van 'n raam verschaf ten zij zich toegang tot het huis, waar beide personen dood werden aangetroffen. ten. we ze ock in de gelegenheid stel len hun groeiende produktie op de Euromarkt af te zetten. In de door het parlement aangenomen resolutie is deze opvatting tot uitdrukking ge komen in de verklaring, dat er ten aanzien van de ontwikkelingslanden gestreefd moet worden naar stabili satie van de grondstoffenprijzen, ver laging van de invoerrechten in de E. E.G. op grondstoffen en verruiming van de invoer van tropische produk- tèn als koffie, thee, cacao, tabak en suiker. Overleg intensiveren „Het parlement dringt er in de resolutie op aan, dat het overleg in het kader van het „Comité van 21" (de 18 O.E.E.S.-landen, de Verenigde Staten, Canada en de E.E.G.-commissie) wordt geïnten siveerd en dat de begonnen onder handelingen over een Europese goederenlijst spoedig in positieve zin zullen worden gevoerd, tenein de tot een voor beide groeperingen bevredigend resultaat te komen. Het parlement is van mening, dat bij het zoeken naar vorengenoem de oplossing op korte termijn, ook de wenselijkheid van een definitie ve regeling van de betrekkingen tussen de E.E.G. en de E.V.A. aan wezig blijft. Hierbij dient ook de mogelijkheid te worden overwo gen van een toetreding van de landen van de E.V.A. tot de E.E.G. dan wel een associatie. Het parlement heeft tenslotte nog de wens uitgesproken, dat zo spoe dig mogelijk associatieverdragen met de Nederlandse Antillen, Griekenland en Turkije worden gesloten. „CAEDMON RECORDS" Werk van Shakespeare wordt op de plaat vastgelegd Beroemde Londense acteurs f Een kleine grammo- foonplatenmaatschapr pïj in Amerika is bezig alle werken van Sha kespeare vast te leg gen, en tot dusver zijn er drie albums versche nen. De maatschappij, die onder de naam „Caed- nion Records" bekend staat, is opgezet door twee vrouwen, Barbara Holdridge en Marianne Mantell, die toen zij be gonnen tweeduizend dollaT bezaten. Zij hadden heel revolu tionaire ideeën over wat men op de plaat zou aioeten vastleggen en toen geen der bestaande maatschappijen er aan wilde, begonnen zij voor zichzelf. Hun eerste plaat bestond uit een weergave van de stem van de grote Britse dichter Dylan Thomas, die er in toestemde een keuze uit zijn eigen werken voor te lezen. Kort daarna begonnen zij aan het grootste project, dat tot dusver ooit door een particu liere grammofoonpla tenmaatschappij is on dernomen: het vastleg gen van alle werken van Shakespeare. De opnamen worden in Engeland gemaakt, om dat Britse acteurs beter geschikt bleken voor een dergelijke omvang rijke taalt dan hun Amerikaanse collega's Do bekendste Londense acteurs werken er aan mee. Zij geven voor de opnamen eigenlijk vol ledige opvoeringen met de bijbehorende gelui den, die men ook op het toneel zou horen; Het eerste Shakespea- gekomen en het bevat re-album is dit jaar uit- hèt drama „Macbeth", Ffrancon-Davis als La dy Macbeth en Stanley Holloway als de portier. Verleden maand zijn er nog twee albums uitge komen, met „Othello" en „de getemde Feeks". De sterren, die daarin te horen zijn, zijn Cyril Cusaclt, Anna Massey, Celia Johnson, Trevor Howard en Margaret Leighton. Er staan in totaal 40 albums op stapel, met alle 37 toneelstukken van Shakespeare en al zijn poëzie. Nasser wijst voorstel van Ben Goerion af Het Israëlische voorstel voor een ontmoeting tussen Ben Goerion en Nasser is zaterdag door de leider van de V.A.R. in een rede te Aleppo van de hand gewezen. Hij sprak van „im perialistische manoeuvres". we hebben ons geld best besteed... Scholier beslecht ruzie met het mes De 15-jarige II. R. uit Den Haag is eergisteravond levensgevaarlijk ge wond in het ziSkenhuis aan de Zuid- wal in Den Haag opgenomen, nadat een 16-jarige scholier hem een mes steek in de hartstreek had gegeven. De jongens hadden in een café aan de Loosdunseweg ruzie gekregen. Zij zetten deze. twist buiten het café voort en bij een wegopbreking pakte R. een steen, waarmee hij zijn 16- jarige tegenstander op het hoofd wil de slaan. Deze wachtte de slag niet af, maar trok zijn mes en stak R. in de hartstreek. Andere cafébezoe kers, die bezorgd met het tweetal waren meegelopen, grepen de 16-ja- rige en leverden hem over aan de politie. Anderen brachten het slacht offer naar het ziekenhuis. Twee Amerikanen uit Rusland uitgewezen Het Russische persbureau Tass heeft de uitwijzing bevestigd van twee Amerikaanse toeristen, die in juli in de Sowjet-Unie zijn gearresteerd. Een van hen zou hebben bekend tijdens zijn verblijf in de Sowjet-Unie spio nage gepleegd te hebben. Hij was ver oordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf maar had gratie gekregen omdat hij spijt betuigd had. Alleen geldig woensdag 19 okL Jongenstrui 100* wol grote steek gestreept en effen multicolours en uni 7 jaar nU ÓP tt/aa/lócy^ 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland: jj Lange Delft 60-62, Middelburg; Wal- straat 84, Vlissingen. Op aanvrage i bezoeken wij U gaarne. Danseres Ida Rubinstein in Frankrijk overleden Ida Rubinstein, actrice en danseres die zich in het begin van deze eeuw wereldnaam verwierf, is, naar thans bekend is geworden, op 20 september in Vence (Franse Rivièra), waar zij tien jaar lang teruggetrokken maar zonder materiële zorgen leefde, over leden. Zij werd 75 jaar. Ida Rubinstein werd uit rijke Russi sche ouders geboren en ging in 1909 op 18-jarige leeftijd met het ballet van Diaghileff naar Parijs waar zij grote triomfen vierde. In 1912 vorm de zij haar eigen dansgroep waar mee zij in de gehele wereld optrad. Zij trok zich in 1939 bij het uitbre ken van de oorlog terug en wijdde zich voor de rest van haar leven aan liefdadigheidswerken. Tot haar beste vrienden behoorde de Italiaanse dichter Gabriëlle d'Annun- zio. Zij is wel de beste actrice van haar generatie genoemd. Avro-commissie onderzoekt grieven van actiecomité (Van een speciale verslaggever.) De A.V.R.O.-commissie, die de be schuldigingen van liet actie-comité „Vrienden van de A.V.R.O." moet on derzoeken, is bekend. Zij wordt gevormd door mr. A. M. J. de Jager, oud-kantonrechter in Utrecht, P. Mijnarendse, voorzitter van Hou en Trouw, en oud handels- raad en mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van de Stichting van de Arbeid. Deze leden hadden zich al enige tijd geleden bereid verklaard zitting te nemen in de commissie, maar de A. V.R.O. kon er. maar steeds niet toe overgaan hun namen bekend te ma ken. De Japanse socialistische partij heeft haar leider Jnejirp Asandema, die door een student om het leven is ge bracht, herdacht. Foto: tijdens zijn herdenkingsrede kon de secretaris generaal van de partij, Eda (rechts), zijn tratien niet bedwingen. Links de weduwe, mevrouw Asandema, met haar dochter Kinuya. CHR. EMIGRATIE CENTRALE „Situatie in Zuid-Afrika principieel niet gewijzigd" Een ombuiging van het emigratie- beleid enkel op grond van de volle werkgelegenheid en de krappe ar beidsmarkt in Nederland is niet aan vaardbaar. Emigratie is van struc turele aard, een levensbeslissing. De voorziening van de arbeidsmarkt fluctueert met de conjuncturele ver houdingen. Dit wordt gezegd in een resolutie welke het hoofdbestuur van de Christelijke Emigratie Centrale heeft aangenomen in een onlangs ge houden buitengewone vergadering. In deze vergadering heeft net bestuur zich beraden op twee vraagstukken, namelijk de grondslagen van het emigratïebeleïd en de emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika. In de resolutie wordt voorts gezegd: De economische en maatschappelijke ontwikkeling der jongste periode heb ben reeds tot een sterke beperking van de emigratie uit Nederland ge leid. Daarnevens valt op te merken, dat sommige bedrijfstakken (b.v. de bouwvakken) sterker getroffen wor den door het werken van vakbekwa me arbeiders in het buitenland (in casu Duitsland) dan door het vertrek van deze werkkrachten tengevolge van emigratie. Een analyse van de emigratie-cijfers der laatste jaren bevestigt niet de opvatting, dat een grote stroom ge schoolde vaklieden ons land verlaat. Het hoofdbestuur stelt zich op het standpunt dat continuïteit van het gevoerde emigratiebe- leid van uitgesproken betekenis is, wil Nederland zijn entree in de immigratielanden, de muiti en bilaterale overeenkosten en de financiële medewerking van sommige dezer landen niet prijsgeven. Emigratie heeft zeer zeker econo mische aspecten, doch daarnaast in niet mindere mate geestelijke, sociale en culturele. Temeer reden om de vrijheid van emigratie van Neder landse burgers een vrijheid die de facto niet meer zou bestaan, indien de faciliteiten van overheidswege werden gestaakt ten volle te waar borgen en het beleid en de organisatie, die internationaal menigmaal bewon dering afdwong, in opzet en wezen te handhaven, aldus het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur van de Christelijke Emigratie Centrale, hoezeer van over tuiging, dat én bij het Rijk, én bij de maatschappelijke organen, een effi ciënt beheer geboden is, wijst de aan tijgingen af, alsof het eigen belang van de bij uitvoering van de migratie betrokken personen, van bepalende invloed op hun houding zou zij'n. Ten aanzien van het tweede, punt (de emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika) stelt het hoofdbestuur vast, dat de situatie aldaar principieel niet is gewijzigd, zonder dat het zich een oordeel aanma tigt óver de gebeur tenissen in Zuid-Afrika, die aanleiding gaven tot diep ingrijpende maatrege len van de zijde van de overheid en waarin velen in ons land een reden zien emigratie naar do Unie te ont raden. Ken goede geldbelegging is zo'n ARISTONA. Met hoge rente in dc vorm van véél TV-plezier! Zie dat scherpe beeld, 7.ie die mooie vorm. Technisch en esthetisch af! Daarom ziet iedereen meer Ln 'n ARISTONA! IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! (Van onze Haagse redactie) Den Haag. Op een persconferentie in Den Haag heeft maandag middag de onlangs be noemde public relations officer van de minister van defensie, prof. dr. J. J. de Jong meege deeld dat er en dit naar aanleiding van uit latingen die de afgelo pen maanden zo hier en daar zijn gehoord geen enkele reden voor ongerustheid hoeft te bestaan over de geva ren die verbonden zijn aan de opslag van muni tie in daarvoor door de regering aangetrokken binnenschepen. Het ge vaar voor calamiteiten is zelfs zo gering dat er onder de schippers, die niet hun familie op het schip blijven wonen, veel animo bestaat om zo als zij dat in hun ler- noemen „voot de defensie te gaan lig gen". Er liggen enkele honder den schepen gevuld met munitie voor de land macht over een aantal plaatsen in Nederland verspreid. Vrijwel al de ze schepen liggen buiten de bevaren wateren op flinke afstanden van be woonde huizen en ver keerswegen. Zowel aan boord als in de omge ving zijn ruime veilig heids- en bewakings maatregel en genom en Zo liggen bijvoorbeeld de schepen op minstens honderd meter van elk aar, de opstapeling van de munitie aan boord geschiedt zeer zorgvul dig, op gezette tijden wordt de munitie gecon troleerd. Het merendeel van de munitie aan boord van de schepen is bestemd voor de Nederlandse landmacht. Een gedeelte is'opgeslagen ten behoe ve van de NATO, met name Duitsland met wel ke NATO-partner zoals bekend in januari een bilaterale overeenkomst betreffende munitieop slag is gemaakt. Het ligt in de lijn der verwach tingen dat het aantal lig plaatsen in de toekomst zal worden uitgebreid, maar deze uitbreiding zal niet van grote om vang zijn. De meeste munitie is opgeslagen in depots te land. In de schepen bevinden zich beslist geen atoomladin gen. zo werd voorts mee gedeeld. TACTISCH NUT Het grote nut van de op leg van munitie in sche pen is van tactische aard. Immers, schepen kan men gemakkelijk verhalen, hetgeen in tijd van oorlog van belang kan zijn. 1-Iet verkrijgen van grond voor de bouw van munitiemagazijnen stuit begrijpelijkerwijs vaak op moeilijkheden omdat „defensie" veelal het oog laat vallen op terreinen die ook voor recreatie en industrie aantrekkelijk zijn. Het gebruiken van sche pen voor munitie-opslag is een acht jaar geleden pas goed begonnen, toen de opbouw van het Ne derlandse leger na de te rugkeer van de troepen uit Indonesië, op gang kwam. Er is veel ruimte voor munitie-opslag no dig, want de steeds nieu were automatische wa pens eisen vrij grote voorraden. In de afgelo pen jaren is nog nooit een ongeluk met muni tieschepen voorgeko men. De veiligheidsmaatrege len zijn genomen aan de hand van gegevens, die gebaseerd zijn op proe ven die o.m. in Engeland zijn genomen. Maatregel ter verlichting verpleegsterstekort (Van onze Haagse redactie). Binnenkort kan een wetsontwerp worden verwacht waarbij geregeld zal worden dat meisjes die niet in het bezit zijn van de tot nu toe ver eiste vooropleiding voor verpleegster (TVIulo) in de gelegenheid zullen vvor- dan gesteld als ziekenverzorgsters in ziekenhuizen te werken. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft thans dit wetsontwerp in voor bereiding. Het doel van de met het wetsont werp beoogde maatregel is het ver pleegsterstekort te verlichten. De „vooidopige verplegingsraad" heeft over deze materie een voorontwerp gemaakt en dit ter beschikking van de minister gesteld. In het vooront werp wordt de minister geadviseerd het beroep van ziekenverzorgster een beschermde titel te verlenen. Over de minimum leeftijd van de begin nende ziekenverzorgsters is nog geen overeenstemming bereikt. Men denkt aan 16 jaar, dezelfde leeftijd als die voor zogenaamde verpleeghulpen in particuliere verpleeginrichtingen e.d., maar het wordt niet uitgesloten ge acht dat de minister als minimum een leeftijd van 18 jaar zal stellen, een limiet gelijk aan die voor leer ling-verpleegsters. De raad voor de volksgezondheid zal over het voor ontwerp van de voorlopige verple gingsraad zeer spoedig advies uit brengen, zo vernemen wij van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid. Trekking woningbouw- lening Amsterdam 1951 In Amsterdam ïs de negende trek king gehouden van de 2procent woningbouw-premielening 1951 ten laste van de gemeente Amsterdam. Uitgeloot werden 50 series van 10 obligaties van f 1000 elk, t.w. de series 114, 153. 273. 406, 570, 776. 982. 1002. 1278. 1763. 2242. 2352, 2780. 2798, 3029, 3224, 3573, 3599, 3614. 3703, 4196, 5431, 4753, 5188, 5596, 5621, 5680, 6050, 6173, 6316, 6344, 6615, 6755. 7168. 7245. 7470, 7499, 8081, 8232, 8704, 8843, 8992, 9272, 9311, 9354. 9470. 9616. 9684, 9994, 9998. De premie van f 50.000 viel op obli- gatienummer 5 van serie 7499. De premie van f 10.000 viel op nummer 2 van serie 2352 en die van f 5000 op nummer 9 van serie 2242. Vijf obligaties werden uitgeloot met een premie van f 1000, t.w. nummer 3 van serie 3573, nummer 2 van serie 4531, nummer 10 van serie 6615, nummer 7 van serie 7215 en num mer 3 van serie 9354. Voorts viel de bezitters van de volgen de 12 obligaties een premie van f 500 ten deel: nummer 9 van serie 114, nummer 3 van serie 153, nummer 10 van serie 406, nummer 2 van serie 1278, nummer 5 van serie 2780, nummer 8 van serie 3224, nummer 4 van serie 3573, nummer 9 van serie 4531, nummer 2 van serie 5621, nummer 2 van serie 9616, nummer 8 van serie 9684 en nummer 3 van serie 9994. Tenslotte werden de overige S40 obligaties van bovengenoemde series uitgeloot met f 125 elk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7