Bij formering van prot.-chr. groep opnieuw tweedracht in Oosterland Schakende advocaat verloor moordzaak NIEUWE BOERENLEENBANK TE HAAMSTEDE ZOMER 1961 KLAAR TAÖTERK-POLIS van de „UTRECHT" STA§TERK POLIS ZUIDZANDE KRIJGT VOORTAAN HOGERE RIJKSUITKERING RAAD RITTHEMINLIJVING BIJ VLISSINGEN ONNODIG 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 18 OKTOBER 1960 OUDE WRIJVINGEN WEER AAN DE ORDE A.R.-voorzitter legde functie neer nadat men zonder hem vergaderde Bij de verkiezingen voor de raden voor de vier nieuwe gemeenten op Schouwen-Duiveland 17 november a.s. zullen in de nieuw te vormen gemeente Duïveland een slordige 140 sternen verloren gaan. Indien althans zoals wordt verwacht een 140 kiezers hun stem zullen geven aan de lijst die door de samenwerkende A.-R.-Kiesverenigiug van Oosterland en „Ge meentebelang" van Sirjansland zal worden uitgebracht. Deze formatie dankt zijn ontstaan aan een ontwikkeling die het gevolg is van de in Oos terland nog altijd bestaande wrijvingen, die destijds bet aftreden van de raadsmeerderheid tot gevolg hadden. Voor de gemeente Duïveland hebben de A.R.-Kiesverenigingen en de plaatselijke C.H.U .-afdelingen één lijst uitgebracht. Aanvankelijk was er sprake van dat ook de A.R.-Kies- vereniging van Oosterland in deze protestants-christelijkè groepering vertegenwoordigd zou zijn. Om tot samenwerking te komen werd een vergadering belegd, waarin voorzit ter J. M. de Waal daartoe een voor stel deed. De heer De Waal wees er in deze vergadering op dat samen werking met de C.H.U. van Ooster land alleen mogelijk zou zijn, indien gezien de recente gebeurtenissen in de raad geen samenwerking werd gezocht met de S.G.P. en ook de heer j. op 't Hof, thans lid voor de A.R. van de raad van Oosterland niet als kandidaat naar voren werd ge schoven. Zoals bekend bleven na 't uittreden van de raadsleden de S.G. P-raadsleden aan en aanvaardde met de heer op 't Hof onlangs een raads- zetel. Een dergelijke samenwerking' en het stellen van de heer Op 't Hof als kandidaat zou dus, zo overwoog de heer De Waal aanleiding tot nieu we wrijving kunnen zijn. Climax De meerderheid iii de OosterJand- se A.R.-Kieskring ook burge meester S. W. A. Laurense be hoort tot de leden bleek achter de heer Op 't Hof te staan en voel de weer bitter weinig- voor de ou de C.H.-wethöuder, de heer A. Stoutjesdijk, die thans bovenaan de kandidatenlijst voor de Protes- tans Christelijke Groep in Duive- land staat. Het conflict in de Oosterlandse A.R. kreeg een climax toen men zonder voorzitter De Waal een vergadering (Advertentie Vergelijken U kiest de CO-OP! Raad Schoondijke Herziening uitbreidingsplan opgeschort Ged. Staten maakten bezwaar tegen gevolgde procedure De raad van Schoondijke heeft maandagavond besloten de herzie ning van het uitbreidingsplan van deze gemeente op te schorten, omdat Gedeputeerde Staten hebben gecon stateerd, dat de procedure die sinds 1956 gevolgd is, niet klopt met het geen de wet voorschrijft. Loco-bur- meester Joh. de Feyter legde uit. dat in de wet staat dat de publikaties, die een onderdeel van de procedure tot vaststelling van een uitbreidings plan zijn, in een dagblad dienen te geschieden. Begin 1956 nu besloten i. en W. van Schoondijke om de of ficiële advertenties te plaatsen in een wekelijks verschijnend nieuws- en advertentieblad, dat gratis huis aan huis bezorgd wordt in geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen, omdat men er op deze wijze zeker van kon zijn, dat alle gemeentenaren de publika ties zouden lezen. G. S. heeft nu bezwaar gemaakt te gen deze gang van zaken en meent dat de wet geweld is aangedaan om dat daarin gesproken wordt van een dagblad en dat is iets anders dan een weekblad. De dagelijks verschijnen de Staatscourant, waarin de publika ties ook zijn opgenomen, wilden G.S. niet aanmerken als een dagblad. De raad van Schoondijke heeft be sloten de door G.S. aangewezen weg te volgen en de gehele „advertentie campagne" in een dagblad te herha len. De raad verwacht dat hiermee enige tijd gemoeid zal zijn. belegde, een bijeenkomst waarin werd besloten samenwerking te zoe ken met de S.G.P. De S.G.P. werd inderdaad benaderd maar bleek niets voor samenwerking te voelen. Toen volgde een samengaan met „Gemeen- lebelang" van Sirjansland. Een groep I die de kandidatuur van de heer Op 't Hof voorstaat, omdat deze uit Sir jansland afkomstig is. Het bijzonde re van de situatie is dus dat een deel van de A.R.-kiezers in de gemeente Duiveland achter de Protestants- Christelijue groepering is geschaard terwijl een ander deel met het Sir- janslandse „Gemeentebelang" in zee gaat. Dit dus omdat voor de C.H. van Oosterland de heer Op 't Hof en even tueel S.G.P.-leden als kandidaten niet acceptabel zijn en omdat voor een belangrijk deel van de A.R. van Oos terland de heer Stoutjesdijk dat ook niet zou zijn. Voor een zetel zullen ongeveer 195 stemmen nodig zijn en men schar, dat de combinatie A.R.- Oosterland-Gemeentebelangen Sir jansland hooguit tot 140 stemmen komt. Voor de Protestants Christelij ke groep is zij ongunstig. De heer De Waal heeft, na de vergadering voor zijn functie bedankt. Ook enkele le den zijn afgetreden. ANNEX KASSIERSWONING Gebouw zou al in 1940 worden aanbesteed Gisteren, maandag, is te Haamstede de bouw van een nieuwe coöperatie ve boerenleenbank annex kassiers woning aanbesteed. Daarmee werd een al meer dan twintig jaar oud voornemen uitgevoerd, want ia do meidagen van 1940, juist vóór het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog, was het plan voor de bouw van een nieuwe bank eveneens be- stedingsklaar.... De oorlog haalde uiteraard een lelijkè streep door de plannen van de „Coöperatieve Boe renleenbank I-Iaamsteae", die ook in de naoorlogse jaren gehuisvest bleef in de tot bank getransformeerde kas- sïerswoning aan de Burgliseweg. Het bestuur kon zich alleen koeste ren met het bezit van het eveneens aan de Eurghseweg schuin tegen over het bestaande gebouw gele gen perceel grond, waarop in 1940 de eerste paal geslagen had moeten worden. Het naast de hervormde pastorie gelegen perceel bleef in het bezit van de bank en thans is het dus zover, dat hier binnenkort wér kelijk de eerste paal wordt geslagen. Het wordt een nieuw, royaal op gezet bankgebouw, modem van. opzet en inrichting, maai* met een traditioneel uiterlijk, om niet in conflict te komen met de be staande bebouwing. Nog volgen de zomer zal men de in de naoor logse jaren ten behoeve van de hank nog verruimde woning van de kassier, de heer H. J. A. Blom kunnen verlaten en kan een nieuw, representatief gebouw be trokken worden. Bank en kassierswoning komen on der één kap. Van de weg af gezien is het rechtergedeelte van het ge- houw gereserveerd voor de bank. De ingang komt aan de zijkant. Van hieruit betreedt men hall en wacht kamer, die weer toegang geven tot een groot kantoor, een privékan- toor en enkele via deze appartemen ten te bereiken ruimten zoals de kluis en de safeloketten. Boven deze kantoorruimten zijn op de eerste verdieping een bestuurska mer en een archief geprojecteerd. Het linkergedeelte van deze verdie ping is weer gereserveerd voor ap partementen van de kassierswoning. Omzet Voor de „Coöperatieve Boerenleen bank Haamstede", die in 1959 de om zet ot elf miljoen gulden zag stijgen, betekent de nieuwe huisvesting ui teraard een grote verbetering. Het deel van de oude kassierswo ning, dat als bank werd ingericht, is veel te klein. Men mist er een grote kluis, een goede spreekgele- genheid, een bestuurskamer en ook De voorgevel van de nieuwe coöpe ratieve boerenleenbank te Haamsle de. De nieuwe bank zal nog deze winter aan de Burghseweg 'worden gebouwd, op een naast de hervormde pastorie gelegen strook grond. Van de weg af gezien is in het linkerge deelte de kassiersivoning onderge bracht. de eigenlijke kantoorruimte voldoet met meer aan de eisen. Het bezit van een representatief bankgebouw werd in de na-oorlogse jaren weer urgenter, toen in de zo mermaanden de buitenlandse gasten van de Schouwse Westhoek van de diensten van de coöperatieve boeren leenbank gebruik begonnen te ma ken. Een nieuwe functie dus voor de bank, die een wat opvallender plaats vroeg. Die krijgt de bank: opschriften „Coöperatieve Boe- - renleenbank" en „Spaarbank" in neon zullen hier aan de voorgevel van het gebouw nog toe bijdra gen. Het voorfront van het door architect A. Nienehuis van het Bouwbureau voor de Landbouw ontworpen ge bouw wordt zestien meter breed. De diepte van het gebouw varieert van ruim negen tot ruim zestien meter. De bouwkosten bedragen f 100,395, het bedrag althans, waarvoor het werk gisteren aan de laagste in schrijver, C. A. Prince te Haamste de, werd gegund. Advertentie) Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND! Advertentie De noodzakelijke aanvulling op A A.O.W. en A.W.W. WIE NU LEEFT, DIE NU ZORQTI Van mr AO.W. of A.W.W. .alleen kunt u er niet komen. Zorg er daarom voor iets extra's achter de hand te heb ben en. neem als nood zakelijke aanvulling een Vraagt inlichtingen: N.V. Levensverzekering Maatschappij „UTRECHT" Leidsmeg 2, vmcht INTERLAND IN VLISSINGEN Slachtoffer kan ook de schuldige zijn (Red. drs. M. C. Verburg) De Utrechtse advocaat en televisie- schaakcommentator mr. E. D. Span jaard is een romantische houwdegen. In een geruite blouse en het colbertje aan de kapstok zit hij vaak gebo gen over het bord. Hij hanteert graag een tweesnijdend zwaard, zo als mj laatst als pleiter deed in de geruchtmakende Utrechtse moord zaak: het slachtoffer kan evengoed de schuldige zijn als de moordenaar. In deze rol zagen wij Spanjaard aan het achtste bord in de eerste ronde van de interland Nederland- Engeland. Hij is nog niet aan manslag toe of zijn slachtoffer slaat toe en bezorgt hem een pijn lijke nederlaag. Wit: Mr. E. D. Spanjaard. Zwart: D. V. Mardle. Ben-Oni. I. d4 Pf6; 2. c4, c5; 3. dó, e6; 4. Pc3, g6; 5. e4, Lg7; 6. Lg5, li6; 7. Ld 2, Beter is 7. Lh4, 70—0; 8. Del, Wit loopt waanvoorstellingen na en deplaceert de eigen stukken. 8Ifh79. Ld3, d6; 10. Pfe2, edö; II. cdo, Beter is 11. ed5, omdat de e-pion zwak is en Ld3 barricadeert. Overi gens staat zwart al iets beter. 1 1Pbd7; 12. f4? Deze zet is de oorzaak van het ver lies. Wit wil Pe5 verhinderen, maar verzwakt zijn koningstelling. Dit gevoegd bij de zwakte van e4 en Ld3 is voldoende. 1 2Te8; 13. 0—0. c4!; 14. Lc2. Pc5, De aanval op c4. 15. Pg3, Pg4; Nu alle witte stukken slecht staan doet zwart een directe aanval op de koning. Er dreigt Ld4t en Dh4. 16. h3, Ld4f17. Klil, Pf2f; 18. Kh2, Dli4; Dreigt 19Pg4f; 20. Kill, Dg3; 21. hg4, Dh4 mat. 19. Pce2, Lh3; 20. Pd4, Op 20. gh3, Dh3f21. Kgl, Pg4f en mat. 20Pg4+. Wit capituleert vanwege 21. Khl, Dg3 met mat op g2 of h2. SLOTSTELLING. I w i m 1 1 j i L a 1 1 m 1 fH k A W M .j«ï 1 f® 1 m m m H lig Wit: Kh2, Del, Tal. Tfl, Pd4, Pg3, Lc2, Ld2, pionnen a2, b2, d5, e4, f4, Zwart: Kh7, Dh4v Ta8, Pg4, Lh3, pionnen a7, b7, g6, h6. Te8, Pc5, c4, d6, f7, BEGROTING 1961 IN GEMEENTERAAD Wijziging invoeringsdatum werkclassificatie Tn de jongste vergadering van de gemeenteraad van Zuidzande heeft het college van burgemeester en wet houders de gemeentebegroting voor 1961 aangeboden. Burgemeester H. P. Everwijn deelde hierbij mede, dat de gewone dienst, welke in totaal aan geeft een bedrag van 194.020,71, met een post voor onvoorziene uitga ven van 639,07, alleen sluitend kon worden gemaakt door de geraamde posten zeer zuinig te houden., In de begroting zijn nog geen nieuwe nos- ten opgenomen. Er staan wel enkele nieuwe liapitaalswerken op de nomi natie om uitgevoerd te worden, doch het college van burgemeester en wet houders wil met voorstellen hierom trent wachten tot de nieuwe financi ële verhoudingswet een feit is gewor den en dus meer definitieve gegevens bekend zullen zijn over de financiële situatie der gemeente. Verder werd aangeboden de gemeen te-rekening over 1959, die op de ge wone dienst in inkomsten een bedrag (Advertentie) Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND! m aangeeft van 182.575,33 en in uitga ven 183.794,48, dus een nadelig slot van 1.219,15, waartegenover echter nog staat een vordering op het Rijk van ruim 1500,zodat aeze dienst uiteindelijk zal sluiten met een batig slot. De kapitaalsdienst van deze re kening sloot nadelig met een saldo van 21.010,10. Verder werd nog voorgelegd een wijziging der begroting voor I960. Deze begroting werd tot op heden nog niet goedge keurd door Gedeputeerde Sta ten. Van dit college was bericht ingekomen, dat was geadvi seerd aan het ministerie van Binnenlandse Zaken om aan de gemeente Zuidzande met in gang van 1959 een subjectieve verhoging van de algemene uit kering uit het Gemeentefonds te verlenen van 4700,en vervolgens met ingang van 1960 een verdere verhoging van 3000,Door met deze be dragen thans rekening te hou den kon de begroting voor 1960 sluitend worden gemaakt, zij zal dus nu waarschijnlijk door het Provinciaal Bestuur kunnen worden goedgekeurd. Afwijzend beschikte de raad op ver zoeken om subsidie voor 1961 van de Federatie van Verpleeginrichtingen voor langdurige zieken, de afdeling Reclassering van het Leger des Heils, de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen; de Militaire Matigheids Missie, de Bond tegen liet schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam en de Stichting Bevordering en Exploitatie van R.K. Vlassersscho- len in Zeeuwsch Vlaanderen. Tenslotte besloot de raad nog wijzi ging aan te brengen in de datum van invoering van de werkclassificatie voor de gemeentewerklieden. Op aandrang van het Ministerie van Binnenlandse Zaken werd destijds be sloten om deze belonings-methode zo mogelijk in te voeren vóór 1 januari 1961, doch zoals bij dit eerste besluit werd verwacht is men thans hiermee nog niet zover gevorderd, dat richt lijnen hieromtrent kunnen worden verstrekt, die ook bruikbaar zijn voor de kleine gemeenten met een'gering aantal werklieden. De raad besloot dan ook nu het tijd stip van invoering der werkclassifi catie te verleggen naar 1 januari Geen eensgezindheid over lid visserijbestuur Ondanks vele besprekingen is het bedrijfsleven er niet in geslaagd een voordracht op te stellen om te voor- zienn in een vacature, ontstaan door hel bedanken van de heer C. -J. C. Verhaart in het bestuur der visse rijen op de Zeeuwse Stromen. Aan het ministerie van financiën is door de verenigingen Zevibel en Zeeuwse Oester een voordracht ge zonden met als eerste de heer J. W. Bol-Koppe en als tweede op de voordrachtslijst de heer C. Sinke. De verenigingen Vervoer, Vebo en Vis- serijbeTangen stelden echter een al fabetische voordracht op met de na men van de heren L. Mieras en Joh. van der Stee. Examens .assistent" bij de Voor het examen Dienst der de heer C. de Vos, ami Douane te Zuiddorpe. Collecte De Zeeuwse collecte heeft te Hoe- dekenskerke een bedrag opgebracht (Advertentie) Vergelijken U kiest de CO-OP! Prof. Rijksen sprak voor reclasseringsraad Mening van gedetineerden over strafrechtspleging Het feit, dat het ministerie van jus titie er toe overgegaan is om de me ning van gedetineerden te vragen over de strafrechtspleging, mag als een prijzenswaardige bijzonderheid geboekstaafd worden. Over deze me ningen en de reacties daarop van verschillende zijden heeft prof. R. Rijksen, hoofd van het studie- cn voorlichtingscentrum van het minis terie van justitie, maandagavond en kele bijzonderheden verteld tijdens een bijeenkomst van de reclasserings raad te Middelburg in het Schutters hof. Het onderzoek onder de gedetineer den is verricht in 8 huizen van bewa ring en 11 gevangenissen, waarin door respectievelijk 64% en 63% dei- gedetineerden aan het onderzoek werd deelgenomen. In totaal kon het ministerie „putten" uit de inhoud van 900 brieven. Uit de reacties op de meningen van de gedetineerden is onder meer ge bleken, dat niet altijd is begrepen waarom het hier precies ging. Dit onderzoek had niet tot doel om func tionarissen van politie, justitie, ge vangeniswezen, reclassering enz. in de gelegenheid te stellen hun mening te uiten over de juistheid van rech terlijke beslissingen. Het doel was veel meer een onderzoek naar de subjectieve beleving van de straf rechtspleging door de gedetineerden. Prof. Rijksen gaf zijn toehoorders een algemeen inzicht in de beleving der gedetineerden. Naast enkele indi viduele aspecten bij een kleinere groep, gaven vrijwel alle deelnemers een vrij genuanceerde beschrijving van hun beleving. Prof. Rijksen ver klaarde hierbij, dat de gedetineerde zich in het algemeen door het straf recht in zijn waarde als mens tekort gedaan voelde. Hij constateerde wan begrip bij justitie, politie enz., die hem geen kans gegeven hadden. Hoewel dit zonder een onderzoek niet bevredigend te beantwoorden is, meende prof. Rijksen, dat een zo ge- iijkluidend negatief beleven veroor zaakt kan worden door het aspect, dat cr door het misdrijf een wel licht bredere kloof ontstaan is tus sen de dader en de samenleving. Zelfs al wordt de misdaad niet ont dekt, voegde prof. Rijksen er aan toe. Na de pauze gaf hij zijn toehoorders gelegenheid tot een ruime en interes sante gedachtenwisseling. De verga dering stond onder leiding van mr. J. L. Andreae. Ernstige val van bromfiets De heer S. R. uit Hulst, kwam toen hij met zijn bromfiets op weg was naar zijn werk te Clinge, dermate ernstig te vallen, dat Iiij met een zware hersenschudding en diverse verwondingen moest worden opgeno men in het ziekenhuis te Hulst. Dr. Casparie uit Hulst verleende eerste hulp. Collecte De in Oosterland gehouden Zeeuwse collecte ten bate van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk Cultureel werk heeft f 132.27 opt bracht. opge- „VERZORGINGSPEIL IS GOED" „Liever naar Souburg of Nieuw- en Sint-Joosland" Bij de bespreking' van de gemeente lijke herindeling op Walcheren in de te. Ritthcm gehouden raadsvergade ring heeft wethouder J. Cevaal op gemerkt dat samenvoeging met Vlis- singen wellicht zin zou hebben wan neer de gemeente geen behoorijk ver- zorgingspeil zou hebben. „Als er één gemeente goed wordt beheerd dan is het Ritthem wel", zo zei hij. Hij merkte voorts op dat van de zijde van G.S. weinig medewerking is on dervonden inzake de agrarische be langen der gemeente. Slechts de heer Schlingemann zou in de provin ciale staten voor landbouw en vee- teeltbelangen op de bres hebben ge staan. De raad was unaniem van oor deel dat samenvoeging met Sou burg. wanneer deze gemeente zelfstandig zou blijven zeker te prefereren is boven samenvoeging met Vlissingen. Wanneer Souburg niet zelfstandig blijft zou Ritthem de voorkeur geven aan samen voeging met Nieuw- en St. Joos- land. De heer W. J. Cevaal merk te nog op dat vele boeren uit Wel- zinge uit agrarisch oogpunt lie ver bij Nieuw- en St.-Joosland zouden worden gevoegd. De raad ging akkoord met het voor stel aan de minister van financiën vergoeding te vragen voor de zout- schade aan de kerktoren. De gemeentebegroting voor 1961 wees in ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 103.549,37 aan, terwijl de post onvoorzien f 8474,90 bedroeg. De raad stelde het bedrag per leerling voor het bijzonder lager onderwijs voor liet jaar 1961 op f 45. Bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten zal een rekening-courant van 1' 50.000 worden aangegaan. Voor het herstel van de zoutschade aan de bijzondere lagere school zal de gemeente een bedrag, groot f 16.836, ontvangen, zijnde bijna honderd procent der ge maakte kosten. De raad besloot een bedrag van f 1200 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een versterker-geluids installatie met twee luidsprekers en microfoons voor de plaatselijke orga nisaties. De ringrijdersvereniging had hiertoe een verzoek aan het col lege van b. en w. gericht. De raad benoemde in de commissie schoolartsendienst voor Walcheren de heer Th. J. Andriessen, burge meester van Ovezande. Voor de aan schaf van nieuwe boeken door de plaatselijke bibliotheek-commissie stelde de raad f 200 beschikbaar. Het gemengd zangkoor „Ons Lied" en het jeugdkoor zullen beide een sub sidie van i' 100 ontvangen. Het ver zoek van de sportvereniging „A.T. L.A.S." om het sportterrein te doen verlichten werd afgewezen, daar hier mee een bedrag van f 3500 gemoeid zou zijn. Bij de rondvraag informeerde de heer J. Osté naar de stand van zaken bij de verlichting van het uurwerk in de kerktoren. De voorzitter merkte op dat de werkzaamheden wegens het koude jaargetijde tot na Pasen 1961 zijn gestaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6