PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verenigde Naties ondernemen een pacificatie-actie in Katanga Hotel, huizen en winkels op gedempte haven St. Annaland BILT CENTRA VAN WOELIGE GEBIEDEN WORDEN DEFENSIE-ZONES VAN V.N.-TROEPEN HULP IN PAKISTAN MOEILIJK DOOR POVERE VERBINDINGEN I DRIE BRUILOFTEN I WERDEN ÉÉN j HEKSENKETEL J HEVIGE EXPLOSIE OP BRITS SCHIP BIJ LAS PALMAS VERWACHT. 203e jaargang - no. 245 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 18 okt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mui. 8 regels) 25 cent per regel met ccn minimum van 1—5- „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VUsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, teL 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuren. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. -ed. tel. 2425, a dm. tel. 2094. Geleidelijke ontwapening van opstandelingen Maandag is op een persconferentie te Elizabethstad, die door president Tsjombe werd bijgewoond, de tekst gepubliceerd van een zondag tussen Tsjombe en generaal Rikhey, de militaire ad viseur der Verenigde Naties in Kongo, gesloten akkoord. Krach tens deze overeenkomst zullen de strijdkrachten van de Ver. Na ties in Katanga meer activiteit ontplooien en in Katanga defen sieve operaties uitvoeren in een ruimere betekenis „om een snel le pacificatie in sommige gebieden tot stand te brengen". Alle belangrijke centra van de woelige gebieden worden defensïezo- nes van de Ver. Naties waar de aanwezigheid van gewapende personen, afgezien van troepen der V.N., verboden zal zijn. De bezette posten zullen door voldoende strijdkrachten verdedigd worden die van de wapens gebruik zouden kunnen maken tegen invallen van gewapende benden en pogingen tot plundering. In de door de V.N. bezette posten zullen de Ivatangese regering en de Katangese politie aanwezig zijn. Volgens Belga voorziet de overeen komst ook in de „geleidelijke ontwa pening" van opstandige elementen en ii iet-inmenging van Katangese strijd krachten in de „pacifistische-opera- ties". De Katangese autoriteiten zul len slechts dan het beheer over het noorden van de provincie overnemen wanneer de rust is hersteld, aldus heeft Belga uit welingelichte bronnen vernomen. De „reusachtige pacificatiecam pagne" zou gisteren beginnen. De laatste maanden zijn Katangese troe pen opgetreden tegen opstandige Ba- loebastammen in het noorden. De Baloeba's zijn afkomstig uit de aan grenzende provincie Kasai en werden aangelokt door goedbetaalde betrek kingen bij Katangese mijnbouwmaat- 8chappijen. Hammarskjöld pleit Onmiddellijk na opening van de maandagochtendzitting van de Algemene Vergadering der Ver- enigde Naties in New-York, nam secretaris-generaal Hammarskjöld gisteren het woord om te ant woorden op öe kritiek, die tijdens de debatten over de buitenlandse politiek was geleverd op de rol, Nieuwe Russische aanval op Hammarskjöld I)e Sowjet-Unie heeft maandag een nieuwe felle aanval gedaan op secre taris-generaal Hammarskjöld en hem beschuldigd van partij kiezen in het ideologisch conflict tussen oost en west, van partijdigheid in alle handelingen van de Verenigde Na ties en van het misbruiken van be- grotingsgelden. De aanval werd ingezet door A. Ro- schin, de Russische afgevaardigde in de administratieve en begrotings commissie der Verenigde Naties tij dens een vergadering over de V.N.- begroting voor 1961. Roscliin zei, dat de gebeurtenissen van de laatste tijd hebben aange toond, dat de activiteit van de secre taris-generaal zich meer en meer buiten de bepalingen van het Hand vest begint te bewegen, en dat de secretaris-generaal meer en meer gaat deelnemen aan de politieke pro blemen, waarvoor de Verenigde Na ties zich zien gesteld. De secretaris generaal, die zichzelf in deze poli tieke strijd heeft betrokken, is een partijdige deelnemer in deze strijd geworden ten gunste van de ene partij tegen een andere, aldus Ro- schin. Maandag is men. in Rotterdamop het kruispunt CoolsingelAert van Nesstraat (bij het stadhuisbegon nen aan de eerste fase van de bouto voor de Rotterdamse metro. die de Verenigde Naties in Kongo hebben gespeeld. Hammarskjöld zwaaide hoge lof toe aan de „on bekende" functionarissen van de Verenigde Naties, die hun taak in Kongo onder de moeilijkste om standigheden, voortdurende span ning en met eindeloze werkdagen verrichten. Hij betoogde, dat wel over tal van zaken met betrekking tot Kongo is gesproken, maar weinig over de noodzaak te voorzien in de behoeften van het Kongolese volk, liet handha ven van een minimum aan bestuur, het verzekeren van het vervoer, de bestrijding van ziekten e.d. Het is juist dit wat deze mensen van de Verenigde Naties hebben gedaan, ver van liun familie, onder voortdurende Uitgaansverbod in Leopoldstad In Leopoldstad is maandag een uitgaansverbod afgekondigd. Men mag niet meer op straat tussen S uur 's avonds en half zes 's morgens. De café's moe ten om zes uur 's avonds sluiten. druk en zonder op eigen voordeel uit te zijn. De secretaris-generaal zette verder uiteen, dat de buitengewone bevoegd heden van de V-N.-strijdmacht in Kongo na de ineenstorting van het Kongolese nationale leger, slechts ten doel hadden een minimum aan veiligheid voor de bevolking van Kon go te garanderen- Ondanks de waar devolle bijdragen, die tal van Afri kaanse landen aan deze strijdmacht hebben geleverd, was het onvermij delijk om, ter wille van het functio neren van de grootste luchtbrug in de geschiedenis, een beroep te doen op de technische hulp en diensten van de gróte mogendheden. Hammarskjöld zei ervan overtuigd te zijn, dat de aanwezigheid der V.N.- strijdmacht in Kongo van slechts tij delijke aard is en dat, dank zij deze strijdmacht en het optreden der V.N. op civiel gebied, dit land weldra een werkelijke onafhankelijkheid en een toestand van stabiliteit zal kunnen genieten. AANTAL VERWOESTE BEHUIZINGEN 35.000 Op Ramgati zouden 1500 doden zijn Hulpbrïgades waren maandag onafgebroken in de weer om hulp te brengen aan de door een cycloon en een vloedgolf getrof fen gebieden in Oost-Paldstan, waar minstens 3.000 mensen en mogelijk veel meer zijn omgeko men. Zelfs een week na deze ramp worden de pogingen om de ver afgelegen eilandjes in de monding van de Ganges, die het zwaarst te lijden hebben gehad, te bereiken bemoeilijkt door de primitieve verbindingen. De te legraafdraden zijn afgebroken en de berichten over do toestan den in het rampgebied komen slechts druppelsgewijs in Dacca binnen. De gouverneur van Oost-Pakistan, die een inspectiereis naar de getrof fen streken heeft gemaakt, is maan dag in Dacca teruggekeerd en heeft een conferentie op hoog niveau bij eengeroepen voor het opstellen van verdere hulpmaatregelen. Hij deelde mede, dat alle noodzakelijke maatre gelen zullen worden getroffen en waarschuwde tevens voor het gevaar van epidemieën. In berichten uit Tsjittagong wordt ge meld, dat het verlies aan mensenle vens daar betrekkelijk gering is, het aantal slachtoffers wordt op zestien geschat. Het nabij gelegen eiland Sandwip zou echter zwaar hebben ge leden. De plaatselijke autoriteiten vorde ren thans rivierschepen om het gebied af te zoeken. Het zal mo gelijk nog verscheidene dagen du ren alvorens de volle omvang van de ramp bekend is. Volgens een bericht in een plaatselijk blad zou den er alleen al op het eiland Ramgati vijftienhonderd slacht offers zijn. De meeste van de 35.000 verwoeste woningen waren bamboe-hutten met rieten bekleding. Er werden ongeveer 300 scholen beschadigd. jvroede vaderen van CataniaSi cilië, hebben besloten aparte bussen voor mannen en vrouwen te laten rij den. Dit naar aanleiding van klach ten van vroutoen, dat zij dikwijls in de bussen door mannen werden las tig gevallen. liiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijni Student gaat voor aap zitten M Een Delftse student is van plan om uit protest tegen artikel 60 van de wet op het hoger on- derwijs hedenmiddag op de m markt te Delft in een apekooi te kruipen en daarin geduren- de 24 uur te blijven. De kooi is beschikbaar gesteld door de diergaarde Blijaorp te Rotter- dam. n Aan de opsluiting zal een op- tocht door de stad voorafgaan, waarin de kooi wordt meege- voerd. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bij Van Vlissingen 45-urige werkweek De directie der P. F. van Vlissingen en Co's katoenfabrieken te Helmond, heeft vrijdag op een bijeenkomst van de ondernemingsraad besloten met in gang van 1 januari 1961 de 45-urige werkweek te doen ingaan. piiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifliiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniinj H Een restauratiezaal in het Ita- liaanse stadje Genzano waar ee drie pas gehuwde paartjes met M hun gasten gelijtijdig van het feestelijk huwelijksmaal geno- ee ten, veranderde zondag al ee spoedig in een van zuidelijk temperament overkokende hek- senketel, toen een onhandige M gast van paar no. 1 het hou- ten schot, dat het van paar no. 2 scheidde, omverwierp. Het schot kwam boven op het bruidspaar no. 2 terecht, juist op het moment dat het het on- derwerp was van de feestre- ze de van een van zijn gasten. De ee zo onverwachts onderbroken spreker „nam" het niet en ging H zonder omhaal de schuldige te lijf, een voorbeeld dat weldra door zijn medegasten werd ge- M volgd. In het algemene tumult f§ kon het niet uitblijven of ook |j het schot tussen paren no. 2 en 3 sneuvelde, met het resul- j= taat dat de gasten van alle partijen, inclusief de drie jon- ge echtparen, alles bijeen een M goede honderd feestelingen, in ee H een verbitterde stijd gewikkeld ee raakten. Uitslag: een aantal ee gewonden en elf arrestaties. n ilHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiuiffliniifliiiiniiiiiiiiniifi Vijfjarig meisje te Vreeswijk verdronken De vijfjarige Joke van der Hoeven in Vreeswijk, is gistermiddag omstreeks twaalf uur verdronken in een sloot nabij de ouderlijke woning. Het meis je is daarin terecht gekomen, terwijl het met een autoped aan het spelen was. Niemand heeft het ongeval zien gebeuren. PASSAGIERS IN NACHTGEWAAD AAN DEK Doden en gewonden onder bemanning In de nacht van zondag op maandag, heeft zich een ontploffing voorge daan in de machinekamer van het 27.000 ton metende Britse passa gierschip „Capetown Castle". Onder de bemanning viel een aantal slacht offers en onder de 280 passagiers ontstond paniek. Naar verluidt zijn 3 of 4 mensen gedood en 14 gewond. Van drie der gewonden werd de toe stand zeer kritiek genoemd. Geen van de passagiers liep letsel op. De schepelingen van wie de dood vaststaat, zijn drie Engelsen, onder wie de eerste machinist. Deze men sen stierven in de ziekenauto's op weg naar het ziekenhuis. De „Capetown Castle", een schip van de Union Castle Line, liep, zoals gewoonlijk, de haven van Las Pal- mas binnen om te bunkeren. De ka pitein gaf bevel de machines te stop pen en vervolgens op achteruit te zetten de normale procedure toen het schip de haveningang na derde. Toen de machines achteruit SCHETSPLAN IS GEREED werden gezet, klonk een zware ont ploffing. Er was geen elektriciteit meer en de passagiers dromden, in nachtgewaad, de gangen op die in duisternis waren gehuld. De loods, die op het punt stond aan boord te komen, pleegde overleg met de kapitein en haastte zich naar de wal terug om hulp te halen. Inmid dels had de „Capetown Castle" reeds op twee mijl van de wal, het anker uitgeworpen, om niet op drift te ge raken. Een ander schip van de Union Castle Line, de „Windsor Castle", lag in de haven van Las Palmas en verliet die snel om hulp te verlenen. Alle passagiers van het beschadigde schip werden door de „Windsor Castle" overgenomen. Waarschijnlijk zullen ze per vlieg tuig naar Londen worden ge bracht. Ook blusboten en andere kleine sche pen waren snel te hulp gekomen. Naar verluidt is na de ontploffing ook brand uitgebroken, maar is het spoedig gelokt die te blussen. Vol gens een ander, niet bevestigd, be richt, is door de ontploffing een gat in de scheepshuid geblazen. Het schip lijkt echter geen gevaar van zinken te lopen. Verkeersplein en parkeerterrein PRECIES een jaar na de afslui ting van de oude haven van Sint-Annaland is een bestem mingsplan ter tafel gekomen voor de twee hectare meten de vlakte, die na het volspui ten van de oude haven ont stond. Hoewel het hier nog slechts een schetsplan be treft, staat toch reeds vast, dat een belangrijk deel van dit terrein zal worden be bouwd. Er zijn winkels, wo ningen en een hotel geprojec teerd, gegroepeerd aan een met zomen omzoomd ver keersplein. Via dit plein zal dan het uit de richting van Oud-Vossemeer komende verkeer het dorp worden binnengeleid. Zo zal tegelij kertijd een goede „entree" naar liet dorp zijn verkregen. Thans is nog al het verkeer aangewe- I zen op de wat „moeizame" weg j via de nauwe Tonhuïsstraat. Met het plan, dichtbij de nieuwe liaven i een hotel te bouwen, houdt uiter aard verband het besluit van de gemeente een krediet van acht duizend gulden beschikbaar te stellen voor een drijvende ponton in de nieuwe haven, waaraan zeil jachten zullen kunnen meren. Sint-Annaland houdt dus terdege re kening met de groeiende toeris- tenstroom. Zo is in 't plan ook een deel van de gedempte oude haven fereserveerd als parkeerterrein, 'ussen het verkeersplein en de be bouwing is ruimte over voor de aanleg van plantsoenen en groen stroken. Dam verhoogd In het schetsplan zijn de huizen zowel arbeiders- als middenstands woningen op de dam geprojec teerd, waarmee de oude haven een jaar geleden op 14 oktober weid afgesloten. In verband daarmee zal de dam nog worden verhoogd. Van uit deze woningen zal men een fraai uitzicht over de nieuwe ha ven en het water hebben, hetgeen vanzelfsprekend ook vanuit het ho tel het geval zal zijn. Dit hotel komt echter niet op het terrein van de oude haven, maar In de daarnaast liggende hock ten oosten van de toegangsweg tot de nieuwe haven, nabij de kunstmest- loóds van de coöperatieve aan- en verkoopvereniging „Eiland Tho- len". In dit schetsplan - ontworpen door ir. H. Klokke uit Amersfoort spreekt door bouw van winkels en het hotel de nevenfunctie van nieu we haven van Sint-Annaland mee, die behalve voor landbouw- en in dustriële doeleinden ook dienst baar zal zijn aan het watertoe risme. Hoewel reeds een jaar van de nieuwe haven een druk gebruik wordt ge maakt, is deze nog niet geheel ge reed. De kop van de oostelijke ha- vendam moet nog met basalt wor den afgewerkt en ook wacht nog enig schilderwerk aan de steigers en de herbestrating van de toelei- dende wegen. Lang zal nu de of ficiële ingebruikneming van de ha ven niet meer op zich laten wach ten. De datum van oplevering was bijkomende werken de aanvoer van basalt stagneerde werd de aannemer destijds vijf maanden uitstel verleend. Intussen wordt in het terrein van de oude haven reeds een klein deel van de riolering voor de komende bebouwing aangelegd. Toen na de ramp van 1953 de Thool- se zeeweringen aan een nauwgezet onderzoek werden onderworpen, was de conclusie, dat vier havens zouden moeten worden afgesloten die van Sint-Maartensdijk én Scherpenisse, die beide "aan de thans afgesloten Pluimpot waren Directeur Leipziger Messe naar westen gevlucht De directeur van de beroemde Leipzi- fer Messe (de jaarbeurs), Hans oachim Spangenberg is samen met zijn vrouw naar het westen gevlucht. Hij was de tweede bekende persoon lijkheid uit Oost-Duitsland, die in de afgelopen week de tocht naar de vrijheid maakte. Ook Werner Seharch, de president van de Wielerfederatie, heeft vorige week om politiek asiel verzocht. gelegen, die van Stavenisse wel ke komend voorjaar wordt afge sloten en de oude haven van Sint-Annaland. Eén nieuwe haven kwam er, die te Sint-Annaland, vierhonderd meter lang en honderdveertig meter breed. Bij het baggeren van deze haven werd de vrijkomende grond gebruikt om de oude haven vol te spuiten. DEZELFDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met van liet westen uit plaatselijk enige re gen. Overwegend zwakke wind en ongeveer dezelfde temperaturen. 'ZON EN MAAN 19 oktober Zon op 07.11 onder 17.38 Maan op 05.38 onder 17.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1