PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RAMP IN OOST PAKISTAN: 3000 DODEN Moboetoe sprak met Tsjombe in Katanga Nog steeds geen wettelijke bijdrageregeling voor waterschappen BILT Kust geteisterd door cycloon en vloedgolf MALEISE PREMIER MET NIEUW GUINEA-IDEE NAAR ENGELAND EN VERENIGDE STATEN NIEUWE STANDAARDMETER VERWACHT.. 203e jaargang no. 244 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 17 okt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per m.ro. Minlm. p. advertentie 4.—. Jng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VKsslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 ïynen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3341;' Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuren, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, *ed. tel. 2425, adm. t-i. 2394. Ernstigste catastrofe sinds mensenheugenis in dat gebied Mededeling op SchipholIndonesië stemt niet volledig ermee in (Van een onzer redacteuren) Op wellicht geen plekje ter wereld zal er dit weekeinde intensie ver over Nieuw-Guinea gesproken zijn, dan op Schiphol. Zater dagavond was daar de premier van Malakka, Toenkoe Abdoel Rahman, een uur lang op doorreis naar Engeland en de Verenig de Staten, waar hij zijn bemiddelingsplannen inzake Nieuw-Gui nea tussen Indonesië en Nederland aan respectievelijk Macmil- lan en Eisenhower zal voorleggen., Zondagmorgen arriveerde de Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. Luns op Schip hol na een verblijf van ruim een maand in de Verenigde Staten en de Nederlandse Antillen. Zowel de Maleise premier als de Ne derlandse minister stond de journalisten uitvoerig te woord. De heer Rahman vertelde dat hij zijn bemiddelingspoging in de kwestie Nieuw-Guinea als een „heilige mis sie" (a sacred, not a secret mis sion) zag, die hij graag tot een goed einde zou brengen. De Indonesische minister van defen sie, generaal Nasoetion. had hij eni ge dagen geleden van clo inhoud van zijn bemiddelingsplannen op de hoog te gesteld. Ook president Soekarno was over deze materie geïnformeerd. Het had veel moeite gekost de be middelingsplannen aan Nasoetion te „verkopen, een volledige instemming met de plannen was niet verkregen. „Dat kan men ook niet verwachten, maar niettemin geloof ik dat er een redelijke, zij het kleine, kans is op succes". Zekere indicatie Zijn de bemiddelingsplannen met Indonesische regeringsvertegen woordigers vrij diepgaand bespro ken, hiervan is ten aanzien van Nederland nog geen sprake. Op het vliegveld van Koeala Loeni- poer had de heer Rahman aan de Nederlandse ambassadeur dr. R. H. van Gulik „een zekere indica tie van de bemiddelingspoging" gegeven. Over de aard van zijn voorstellen wilde hij op dit tijd stip evenwel nog niets loslaten. ..Eerst «il ik de mogelijkheden met andere regeringsleiders van Engeland, de Verenigde Sta ten en Australië doorpraten, daarna zal ik contact opnemen met de Nederlandse regering", zo zei de heer Rahman. „Denkt U dat de Papoea's met het voorstel zullen instemmen zo werd hem gevraagd. Ook hierop gaf de heer Rahman een ontwijkend ant woord „Zij kennen de voorstellen niet". Voor het „waarom" van zijn bemid delingspoging gaf de heer Rahman een rëële verklaring „Malakka ligt zo dicht bij Indonesië en Nieuw-Gui nea dat wij bang zijn voor militaire ontwikkelingen in dit gebied. Die Resolutie voor ontspanning in Verenigde Naties Vijftien landen hebben een ontwerp resolutie laten circuleren onder de leden van de Verenigde Naties, waar in de Algemene Vergadering wordt verzocht er bij alle landen on aan te dringen zich te onthouden van acties «lie de spanning in de wereld zouden kunnen verhogen, zo is zondag van gezaghebbende zijde in New York meegedeeld. Deze vijftien landen zijn Oostenrijk, Bolivia, Birma, Ecuador, Finland Ghana, India, Indonsesië, Mexico, Marokko, Panama, Tunesië, de VAR, Venezuela en Joego-Slavië. In de re solutie wordt de Algemene Vergade ring voorts verzocht nosmaals te verklaren dat de kracht van de V.N. steunt op de samenwerkin? van de leden. De vijftien landen willen dat er direct maatregelen worden geno men om tot een oplossing van de dringende wereldvraagstukken te ko men. Agent overvallen op pad naar Meyendel Tn de nacht van zaterdag op zondag is een agent van de Haagse gemeen tepolitie door drie man overvallen en bedreigd. Een kort gevecht in het duister veroorzaakle lichte schade aan het tenue v an de Hermandad. De drie overvallers ontkwamen. Het motief voor dc overval is niet be kend. De agent surveilleerde met dc fiets aan de hand op het pad naar Meyen del in de buurt van de watertoren, t oen hij om 3 uur plotseling van ach teren werd aangevallen door drie mannen. In het korte gevecht slaag de de agent er in zijn pistool vrij te maken, waarop de drie overvallers met grote spoed in het duister ver dwenen. Enkele schoten uit het pis tool konden geen effect sorteren. Do zaak is in handen van de recherche. willen we, het koste wat het kost, voorkomen". Hij zei te zoeken naar een interna tionale regeling. Politieke waarnemers In Den Haag daarentegen zijn van ihe- ning, dat de voorstellen van de heer Rahman bij de Nederlandse l egering weinig tegemoetkomend heid zullen vinden. Een begrijpe lijke opvatting, aangezien het een wat vreemde figuur is dat een be middelaar wel de instemming voor zijn plannen van één der „belang hebbende partijen" tracht te ver krijgen terwijl hij het Indone sische standpunt natuurlijk goed kende en het pas nodig acht over de hele materie met de ande re mogendheid te spreken wan neer hij zich van steun van ande ren heeft voorzien. De premier van Abdoel Rahman. Malakka, Toenkoe Minister Luns Zondagmorgen zei minister Luns op Schiphol dat hij nog slechts weinig wist van de bemiddelingspoging van premier Rahman. „Uit ae kranten weet ik dat de Nederlandse ambassa deur dr. Van Gulik een indicatie van de plannen zou hebben gekregen. Als dat zo is, dan moet dat toch wel een bijzonder vage indicatie zijn ge weest", aldus minister Luns. De heer Luns zei dat hij zeker pre mier Rahman zal ontvangen, wan neer deze zoals de bedoeling is tussen 12 en 21 november, wanneer hij weer in Londen is, de wens te kennen zal geven een gesprek met hem te hebben. De minister weigerde te zeggen dat hij in principe de be middelingspogingen van de heer Rah man toejuicht. „We weten nog niets, maar zodra over deze materie gegevens binnen komen, zullen we deze bestuderen", zo zei hij. Over de kwestie Nieuw-Guinea en de houding van Indonesië heeft mi nister Luns in de Verenigde Staten uitvoerig gesproken met president Eisenhower en V.N.-secretaris-gene- raal Hammarskjöld. Deze materie is ook in gesprekken met andere staats lieden ter sprake gekomen. „Ik heb nogmaals kunnen constate ren", zo zei minister Luns nog, „dat het Amerikaanse standpunt, zoals dat werd gesteld door wijlen minis ter Dulles in 1958, nog steeds onge wijzigd is. Het communiqué dat de heer Dulles toen uitgaf kwam zo als men zich wellicht nog herinnert neer op de regering van de Ver enigde Staten keurt ieder gebruik van geweld bij het oplossen van der gelijke kwesties, ten strengste af. „Dit standpunt heeft de Amerikaan se regering duidelijk gemaakt bij de gebeurtenissen met de „off shore-is lands" bij Formosa", zo lichtte mi nister Luns toe. Boven de kust van Oost-Palds- tan heeft een cycloon gewoed, die gevolgd werd door een vloed golf. Er zouden 3.000 mensen om het leven zijn gekomen. Sinds mensenheugenis is er in dit gebied nog niet zo'n hevige vloedgolf waargenomen, zo wordt uit Karatsji gemeld. Dc woedende storm joeg in de vroe ge morgenuren van maandag 10 ok tober G uur lang over de Baai van Bengalen en het vasteland van Oost- Pakistan en liet een spoor van lijken en vernielde hutten achter in dc ge bieden van Tsjittagong, Barisal en Xoakali. Ook een zestal eilanden in de baai werden geteisterd. Aangeno men wordt dat een aantal slachtof fers door de op de storm volgende vloedgolf mee naar zee is gespoeld. De storm, die een snelheid bereikte van 10 km per uur, wierp visserboten om. Grote schepen hebben overleven den opgepikt en naar Calcutta en an dere havens gebracht. In de loop van de vorige week zijn er uit het rampgebied maar a£ en toe berichten binnengedruppeld. De om vang van de ramp is eerst gisteren - zondag - bekendgemaakt. Het getroffen gebied ligt- circa 300 km ten oosten van Calcutta en bij de monding van de Ganges, waarvan het water in de loop van de vorige week sterk steeg tengevolge van zware re genval. Donderdag werden in Monghir (Noordoost-Indaa) 40 lijken geborgen. Het waren de lichamen van mensen die drie dagen eerder ai een boot wa ren omgeslagen. Dinsdag werd be richt dat het water van de Ganges de stad Lucknow bedreigde. Deze stad telt 750.000 inwoners. Vliegtuigen werden toen ingeschakeld om mensen te evacueren cn voedsel boven de be dreigde gebieden neer te werpen. Tijdens de elfde algemene conferentie over maten en gewichten, is te Parijs besloten de „standaardmeter" die van platinum en iridium is, te vervangen door een nieuwe standaard, echter van het gas „krypton". De standaardmeter, wordt sinds 1889 bij een temperatuur van 0 gra den Celsius, bewaard in de kluis van Breteuil, te Sèvres in Frank rijk. Aan deze standaardmeter worden alle meters en centimeters getest. De eeuw van de ruimtevaart eist echter een grotere exactheid dan de standaard van Sèvres kan geven. Men heeft al jaren geleden vastgesteld dat de standaard van Sèvres een millimeter korter was dan hij, ingevolge de definities welke Franse geleerden in 1889 op stelden, diende te zijn. Daarmee was voor de wetenschap van te genwoordig de betrouwbaarheid van de standaard van Sèvres ver loren gegaan. De nieuwe standaardmeter wordt er een van oranje-rood gekleurd „krypton". Dit gas heeft de eigenschappen waarmee de wetenschap tevreden is. Een bepaalde hoeveelheid van het gas zal, bij een be paalde temperatuur, langs optische weg de exacte lengtebepaling mogelijk maken. Aan de hand van de nieuwe lengtebepaling zal men dan de meter „corrigeren". Men heeft hiertoe besloten omdat een afwijking van een duizendste millimeter bij het maken van bepaalde onderdelen voor gyrosko- pen die In ruimteraketten worden gebruikt, onnauwkeurigheden in de koers van de raketvlucht tengevolge kan hebben. De duizendste millimeter in de gyroskoop kan, door de veroorzaakte afwijking in de raketvlucht, tot gevolg hebben dat een ruimteschip dat bijvoor beeld naar de maan wordt afgeschoten en door gyrosltopen „auto matisch wordt bestuurd, zijn doel op 1500 km afstand voorbijschiet. De Britse conservatieve partij heeft J echtgenote werd deelgenomen. Zo- in verband met het congres in Scar- als de foto laat zien geschiedde dat borough een groot bal gehoudenin de beste stemming, waaraan ook door Macmillan en zijn „KONGOLESE PROBLEMEN DIEPGAAND BESPROKEN" Beiden verklaren communisten in Kongo ongewenst Kolonel Moboetoe, de „sterke man" in Lcopoldstad is zondagmorgen in Eli- zabethstad aangekomen om te trach ten mefc president Tsjombe van Ka- tanga tot een voorlopige schikking te komen, aldus is uit welingelichte bron aldaar vernomen. Van dezelfde zijde is te verstaan gegeven, dat kolonel Moboetoe president Tsjombe zou voorstellen, deel uit te maken van een regering voor heel Kongo. Kolonel Moboetoe heeft de gehele zondagochtend met president Tsjom be geconfereerd. De leden van het Katangese kabinet waren in de ambts woning van president Tsjombe ver zameld, ook toen de besprekingen 's middags werden voortgezet. Na de besprekingen, die tot half vijf plaatselijke tijd eindigden, maakte Moboetoe een rit door de straten van Elizabethstad. Om half zeven stapte hij samen met Pivato, leider van een vroegere delegatie, die niet door Tsjombe werd ontvangen, in een vliegtuig van de Sabena, om de te rugreis naar Leopoldstad te aanvaar den. Moboetoe heeft verklaard, dat hij de wens te kermen had gegeven, een gesprek met Tsjombe te hebben. Hij zei voorts zeer tevreden te zijn over het onderhoud. Tsjombe had niet laten blijken een voorstander van afscheiding van Ka- tanga te zijn. De Katangese president had te ken nen gegeven, geen communisten in Kongo te willen hebben „en dat wil len wij ook niet", aldus Moboetoe. Op de vraag hoe het staat met de kansen op een ronde-tafelconferentie van Kongolese leiders, zei Moboetoe slechts: „wij hebben de Kongolese problemen diepgaand besproken." Tsjombe van zijn kant zei, dat voor het ogenblik het voornaam- POLDERBOND VERGADERDE IN GOES IN GOES VERGADERDE zaterdag de Zeeuwse Polderbond, ruim een jaar nadat deze bond tijdens een bijeenkomst in Hulst een dringend telegram aan minister Korthals had gezonden over het uitblijven van de definitieve regelingen inzake rijksbijdra gen aan de polders en waterschappen in het deltagebied. Nu ruim een jaar later moest helaas worden vastgesteld, dat in zake deze wetgeving nog altijd dezelfde onzekerheid heerst. Het enige nieuwe aspect uit het afgelopen jaar was een beleidszwen- king van minister Korthals: aan de Eerste Kamer deelde deze bewindsman enige maanden geleden mede, dat hij van 't aanvan kelijke voornemen om twee bijdragenwetten in te dienen (één algemene wet en één bijdragewet Deltawerken, die gekoppeld zouden zijn) was teruggekomen. Er komt nu alleen maar een „Bijdragenwet Deltaregeling". Deze onverwachte beleidszwen- king alsmede de nog altijd heersende onzekerheid rond de finan ciële verhouding rijk-waterscliappen vormden liet hoofdthema van de openingsrede, die voorzitter P. J. J. Dekker zaterdagmor gen in de Goese Prins van Oranje hield. „Wij zijn ernstig veront rust", zei de heer Dekker. „Deze ommekeer in het beleid mag niet leiden tot verder uitstel! De wettelijke regeling moet er spoedig komen!" De heer Dekker had de gang van [ten van minister Algera in 3957. zaken nog eens grondig aan dc tand waarbij de algemene bijdragenwet van de stukken nagegaan: de f- I een „tweede kering" voor de bijdra- genregeling deltawerken was ge noemd, het optreden daarna van nieuwe ministers, de beleidszwenking tenslotte van excellentie Korthals. De heer Dekker deed deze bewinds man overigens geenszins tekort: uit de handelingen van de Eerste Kamer las hij nauwkeurig voor wat 's mi nisters overwegingen voor diens be- leids-ommekeer waren geweest, na melijk het overstappen op een an der systeem. De „tweede kering" van de algemene wet zal nu worden op genomen in de Bijdragenwet Delta werken, terwijl voor de calamiteuze polders in Zeeland een bevredigende regeling in uitzicht werd gesteld. Bo vendien verliezen de meeste dezer waterkeringen hun zeewerend karak ter, aldus de bewindsman. De minis ter vindt deze nieuwe in uitzicht ge stelde voorstellen beter dan een al gemene bijdragenregeling, omdat die in wezen een „subsidiewet" zou zijn, die van de autonomie van de water schappen weinig zou overlaten. Tegen «leze opvatting plaatste de heer Dekker gistermorgen vier kanttekeningen. Ten eerste: het probleem van de calamiteuze polders wordt niet opgelost door de afsluiting zeega ten. Een deel van de dijken, die huiten de afsluitdammen vallen, wordt namelijk beheerd door vijf tot acht calamiteuze polders. Ten tweede: de bezwaren te gen een algemene bijdragenwet als subsidiewet zijn overdreven. Het verlenen van rijksbijdragen be hoeft niet gepaard te gaan met rijksbevoogding, vooral niet om dat de waterschappen hun eigen belastingheffing houden. Ten derde: zonder een algeme ne bijdragenwet bestaat géén uit zicht op een rijksbijdrage voor 'n niet als deltawerk te beschouwen project, evenmin op een rijksbij drage in de boven de draagkracht van de waterschappen uitgaande onderhoudskosten van de water keringen. Ten vierde de vraag moet wor den gesteld of het opnemen van de algemene regeling in de bij dragenwet Deltawerken uitslui tend een formele aangelegenheid is dan wel of deze nieuwe rege ling nadeliger zal zijn dan bij liet tot staud komen van twee afzon derlijke wetten. „Laat deze heleidszwenking Loch vooral geen aanleiding zijn tot ver der uitstel", zo vroeg de heer Dekker dringend over de hoofden van de Zeeuwse polderbestuurders heen aan de regering. Nu moeten immers voortdurend incidentele regelingen worden getroffen onder voorbehoud van aanpassing aan later tot stand tc komen wettelijke voorschriften. Daardoor vindt de alom bestreden (Zie slot pag. 2 kol. 5 ste probleem is, het weer in goe de banen leiden van het bestuur in Kongo. De toekomstige structuur van Kongo was een kwestie van later zorg. Tsjombe heeft zaterdag op een ontvangst te Elizabethstad een beroep op België gedaan om de „onafhankelijkheid van Ka- tanga te erkennen." Hij zei, dat België niet in staat was te onder kennen welke zijn ware vrienden zijn. Foto In Leopoldstad heerst ontstemming over de V.N.-troepen nadat een plaat selijk dagblad een foto van de aan slag op Ndele, vice-voorzitter van Moboetoe's „raad van commissaris sen" had gepubliceerd. Hierop ziet men dat Ndele, terwijl hij door de aanhangers van Loemoemba wordt afgetuigd, zijn armen uitstrekt naar een werkloos toeziende Ghancse VN.- soldaat. De aanval op Ndele was het ernstig ste incident in een reeks van terro ristische acties van jeugdige aanban? gers van Loemoemba. Zij vielen leden van de Abako-jeugd aan, die Moboe- toes „raad van commissarissen" steunen, en ontvoerden een van hen. Tijdens een gevecht tussen een bende Baloebakrijgers cn een de tachement Katangese politietroe- pen, dat zaterdag op de spoor baan tussen Loeena en Boekama [•laats had, ïs een Belgische onder- uitenant gedood, terwijl drie an dere Belgische en acht Katange se leden van het detachement ge wond raakten. Sneeuw in België, Oostenrijk, Italië Vrijdag zijn in de Belgische Arden nen de eerste sneeuwvlokken geval len. Nadat de mist, die verscheidene dagen over deze streek had gehan gen was opgetrolcken, daalde de tem peratuur tot het vriespunt. In het gehele Oostenrijks-Beierse Alpengebied is zware sneeuwval gemeld, waardoor dit weekeind het wintersportseizoen kon begin nen. Op de Zugspitze en andere bergen boven het peil van 5000 voet ontstond een sneeuwdek van een decimeter. Duizenden hebben de ski's al ondergebonden. Sneeuw, slagregens en aardverschui vingen hebben in het noorden van Italië verbindingen verbroken en grote schade aangericht. Een aardverschuiving bclinmerde het verkeer op de Brenner-verkeers- weg. He wegverkeer langs de grote en kleine St. Bernliard pas naar Frankrijk en Zwitserland werd na genoeg geblokkeerd door de sneeuw. DEZELFDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar enige regen. Zwakke tot matige, langs de Waddenknst tijdelijk krachtige wind uit noordelijke rich tingen. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN IS oktober Zon op 07.09 onder 17.40 Maan op 04.27 onder 17.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1