PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aanslag op hoge commissaris van financiën in Kongo Den Haag erkende het Zeeuwse (Sloe-)gelijk Troepen in actie in Zuid-Rhodesië Communisten ruiden negerbevolking op BILT AMERIKAANS lAKENMAN REDDE NDELE TERNAUWERNOOD Tornado treft Malta VERWACHT. 203e jaargang - no. 243 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. I-IoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 15 okt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing_ mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mar. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisstngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg. G. F- de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel 2425, aam, tel. 2034. Bloedige rel na persconferentie Een twintigtal aanhangers van Loemoemba heeft gisteren ge tracht de hoge commissaris voor financiën, Albert Ndele, te vermoorden, toen hij een persconferentie in het Memlinghotel te Leopoldstad verliet. De groep ontvoerde twee assistent-commissarissen en reed met hen weg naar de Afrikaanse wijk. Het incident had om half zes gisteravond plaats. De aanhangers van Loemoemba kwamen aangereden in een blauwe vrachtauto. Zij sprongen er uit, renden op Ndele toe, schopten Iiem, staken met messen en wierpen hem tegen de grond. Vermoedelijk kreeg het slachtoffer een hersenschudding. De twee assistenten werden overwelgd en naar een wachtende anto gesleept. Een Ghanese militair keek toe, wist kennelijk niet wat hij doen moest en deed toen maar niets. Het hele incident duurde nauwelijks een minuut. Twee assistenten ontvoerd Een schreeuwende menigte negers liep voor het hotel te hoop. De me nigte riep in spreekkoor „Ghana naar huis" en „Verenigde Naties ver dedigen alleen Loemoemba". Ndele heeft het aan een Amerikaan se zakenman te danken dat liij niet ontvoerd is. Deze Amerikaan, George Wittman, trok Ndele de hal van het hotel binnen. Binnen enkele minuten was politie ter plaatse. Twaalf Afrikaanse perso neelsleden van het hotel werden ge arresteerd. Zij werden een vracht auto letterlijk binnengeschopt en -geslagen. De politie trok een kordon om het hotel, doch de aanvallers, die kennelijk volgens een goed voorbe reid plan werkten, waren allen al ontsnapt. Ndele glimlachte zwakjes toen hij een. ziekenauto werd binnengedra gen. Hij had bijna géén kleren meer aan het lichaam en bloedde hevig aan het achterhoofd. De twee ontvoerden bleken later te zijn de commissaris voor bin nenlandse zaken, Jose Nussbau- mer, en zijn plaatsvervanger Da niël Randolo. Later werden zij in de Afrikaanse wijk weer vrij ge laten. Zwarte lijst Voor het Incident plaats vond, had Ndele aan de pers verteld dat 25 Bel gen op een zwarte lijst waren gezet en dat hun belet zou worden Kongo binnen te komen. Hij was niet bereid hun namen te noemën. Voorts zwaaide Ndele lof toe aan de Ghanese troepen in Kongo, voor de doeltreffende wijze waarop zij de vei ligheid en orde hadden gehandhaafd. De houding van die troepen was heel vyat beter dan die van hun politici, verklaarde Ndele en hij liet de waar schuwing horen: „Er zijn al twee ambassades (die van Rusland en Tsjechoslowakije) gesloten en dat zou nog wel eens kunnen gebeuren". Ook zeide hij dat volgende week „technische onderhandelingen" zou den beginnen met Katanga. Aan die opmerking werd de betekenis ge hecht dat de commissarissen zouden proberen contact met Tsjombe op te nemen, om de handel tussen Katanga en de rest van Kongo weer op gang te brengen. De opmerking waarmee Ndele zijn persconferentie besloot, werd door hetgeen hem even later zelf over kwam, in een vreemd licht gesteld. Hij zeide namelijk: „Heren, het uur van dramatische en sensationele ge beurtenissen is voorbij. Die gebeurte nissen zullen worden vervangen door zware plichten om ons land weer op te bouwen". P.Z.C.-zaterdagnummer VEERTIEN DAGEN DAM in praktijk" was het motto voor een reportage over Noord-Beveland, dat vandaag veertien i.gen gele den zijn vaste verbinding met het va'ste land kreeg. Het bevalt de Noordbevelanders uitstekénd, zoals men kan lezen op pagina vijftien. Verder in dit 20 pagina's tellend© P.Z.C.-zaterdagnummer: Stem men uit de kerken fnag. 3); Zeeuwen bij de Deltawerken (pag. 7); Radio en T.V. plus Films in Zeeland (nag. 9); let terkundige kroniek en kunst (pag. 13); „Veertien dagen „dam" in praktijk'" (nag. 15); feuilleton plus de kioniek (pag. prof. Renier uit Londen (pag. 171 en de Kinderkrant met puzzel op pagina 19. Voorzorgsmaatregelen Inheemse wijken omsingeld Zwaargewapende Rliodesïsclte soldaten hebben vrijdag de in heemse woonwijken van Salis bury, Gwelo en Boelawajo om singeld, voordat het grootste deel van de inwoners van het werk terugkeerde. De Zuidrhodesïsche premier Sir Edgar Whitehead had eerglste- avond aangekondigd, dat de mi litairen steun zouden verlenen aan de politie bij een actie te gen Afrikaanse oproerkraaiers, leeglopers en zwarthandelaars. Voordat de troepen binnenrukten vlogen vliegtuigen van de Zuidrho- desische luchtmacht boven de wijken om biljetten uit te strooien. Hierin stond: „Wij zijn gekomen om een eind te maken aan de plunderingen en het stenen-gooien zoals dat heeft plaats gehad. U bent degenen die ons hierbij kunt helpen. Laat U niet inti mideren door dreigementen van bui ten de wet gestelden in uw gemeen schap. Doet een beroep op politie en militairen om bescherming en wijst de herrie-makers aan." De territoriale troepen moeten als beschermers optreden van negers, die door rasgenoten worden be dreigd. Afrikanen, die zich be dreigd gevoelen, kunnen een toe vlucht zoeken in de posten, die dc militairen zullen inrichten. De militairen kunnen geen arresta ties verrichten. Zij hebben slechts de bevoegdheid de politie te helpen, wanneer deze hierom vraagt. Men verwacht dat de politie later de Afri kaanse dorpen zal binnengaan en na sporingen zal doen naar elementen, die de orde kunnen verstoren. Enos Nkala, algemeen secretaris van dc „Afrikaanse Nationalistische De mocratische Partij", verklaarde en kele minuten voor het binnenkomen der troepen in zijn kantoortje tegen over verslaggevers: „Dit is een staat van oorlog, die tot een ramp kan lei den. Ik acht dit een rechtstreekse uit daging van het Afrikaanse volk, die tot nieuwe gewelddaden kan leiden". Hij zei ook: „Indien Engeland geen tweede Kongo wenst, moet het de eisen der Afrikanen inwilligen". Met een brede armzwaai groet Kroesjtsjew de belangstellenden, die hem op het vliegveld van New York uitgeleide doen bij zijn vertrek naar At oskou. Zuidafrikaans minister „Vele landen zelf zonder schone hémden" Ofschoon de leden van de Ver enigde Naties hadden gehoopt, dat met het vertrek van Kroesj tsjew het geschreeuw en de op winding over het conflict tussen oost en west zonden zijn ge luwd, heeft de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Eric H. Louw, vrijdag de kwes- Straaljager in brand; vlieger ernstig gewond Omstreeks twee uur gistermiddag is tijdens een oefenvlucht aan boord van een F 86 K Sabre straaljager van de vliegbasis Twente brand ont staan. De vlieger zag zich genood zaakt op de dichtstbijzijnde vlieg basis Deelen, een noodlanding te ma ken. De gereedstaande brandweer bluste het brandende toestel. Het toestel is totaal vernield. De straaljager werd bestuurd door de 28-jarige eerste luitnant M. M. J. Dekker, gehuwd en wonende te Enschede. De vlieger maakte gebruik van zijn schietstoel onmiddellijk nadat het toestel de grond had geraakt. Hij kwam enkele tientallen meters van het brandende vliegtuig op de grond neer en liep daarbij ernstige verwon dingen op. Eisenhower na afscheid goodwill-ambassadeur? De „New York Times" meldt uit Los Angeles, dat een hoge functionaris in de verkiezings- s campagne voor Nixon heeft ge- zega, dat Eisenhower zich bc- reid heeft verklaard na zijn vertrek uit het Witte Huis als H reizende goodwill—ambassadeur s voor de nieuwe repubikeinse president op te treden. Of hij dat ook voor een democrati- sche president wil doen, zou afhangen van de internationale toestand. - n lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH tie nieuw leven ingeblazen door het internationale commnnisme te beschuldigen van het opruien van de negerbevolking in zijn door blanken bestuurde land. „Wij in Zuid-Afrika hebben gegron de redenen om de tekenen van een groeiende communistische invloed in Afrika met bezorgdheid te bezien", zei minister Louw. „Wij hebben reeds ervaring opgedaan met deze invloe den in eigen land. Ondanks alles wat wij hebben gedaan, om de positie van de Bantoes en de andere niet-Euro- peanen te verbeteren, hebben wij moeten constateren, dat overeenkom stig de communistische penetratie- politiek in Afrika, zekere élementen zich bezig houden met ondermijnen de activiteiten, en dat deze vooral werkzaam zijn onder de Bantoes. „Een aantal leiders van het Afri kaanse nationale congres, welke organisatie ondermijnende activi teiten ontwikkelt, en welke ver antwoordelijk was voor de relle tjes te Sharpville, staan bekend als communisten, en sommigen van hen hebben hun opleiding in Rusland ontvangen." Minister Louw drong tevens aan op een nieuw top-gesprek, zonder even wel een datum te noemen, tussen dé leiders van de Verenigde Staten, En geland, Frankrijk en Rusland. Hij verklaarde voorts, dat vele van de 41 landen die zich voorstanders hadden getoond van een discussie over de apartheidspolitiek, „zelf niet met schone handen voor het hof ver schijnen". Minister Louw noemde India, Zweden, Noorwegen, Saoedï- Arabië, Irak, Liberia, Ghana, Malak- ka, Indonesië en enige staten in Mid- den-Amerika waar de burgerrechten zouden worden onderdrukt. Antwoord Voordat de algemene vergadering tot maandag uiteenging, antwoordde de Liberiaanse afgevaardigde Henry Ford Cooper op de uitlatingen van minister Louw. Hij waarschuwde de Zuidafrikaanse regering dat de vol keren van Afrika niet zouden toe staan dat hun „broeders in Zuid- Afrika" in een „staat van onderwor penheid" zouden blijven leven. Hij daagde de Zuidafrikaanse regering uit een onpartijdig onderzoek naar de omstandigheden in haar land toe te laten. De Indische minister van defensie, Itrisjna Meuon, zal maandag de be schouwingen over de internationale politiek beëindigen. Een tornado welke gepaard ging met windstoten tot meer dan 270 km per uur heeft vrijdag Malta getroffen. Gebouwen stortten als kaartenhuis jes in elkaar. De schade is over het gehele eiland zeer aanzienlijk. De te velde staande gewassen en vele bo men werden uit de grond gerukt eu meegezogen. Van gehele huizenblok ken werden, deuren, ramen, dakpan nen en tuinmuren weggeslagen. Een transformatorhuisje van de elek triciteitsvoorziening werd van de fundamenten gerukt en op een huis geworpen. Het huis werd geheel ver nield. De bewoners geraakten onder het puin bedolven. Van een viermoto rig vliegtuig van de Britse lucht macht dat over het eiland vloog wer den de ruiten van de cockpit dooi' ha gelstenen vernield, zo heeft een zegs man van de luchtmacht meegedeeld. Er mag niet worden geklaagd over Haagse mededelingen rond het Sloehavenplan: de stroom van goede berichten be gon onlangs op de derde dinsdag van september, toen in de mil joenennota wei'd aangekondigd, dat voor het begin van dit groot se project in 1961 viereneenhalf- miljoen gulden beschikbaar was. In de begroting van Verkeer en Waterstaat werd daarna een spe cificatie van dit bedrag gege ven, waarna begin oktober in de zevende industrialisatienota werd medegedeeld, dat ook via bet ministerie van Economische Za ken belangrijke bedragen be schikbaar zouden komen. Het plan is zelfs mét de afvalwa ter-leiding in de kanaalzone ingedeeld in de categorie „projec ten van uitzonderlijke betekenis". Binnenskamers is er blijkbaar hard gewerkt om Den Haag van het Zeeuwse gelijk rond het Sloe te overtuigen. En niet succes; de overeenkomst bijvoorbeeld tus sen enkele cijfers uit de zevende industrialisatienota en die uit een memorandum, door het E.T.I. in juni j.l. verstrekt aan Eerste-Ka- merleden, is opvallend. Economi sche Zaken heeft kennelijk de Zeeuwse cijfers geaccepteerd. Dat alles stemt tot tevredenheid, maar wij hebben er reeds eer der op gewezen nu vooral wordt de vraag urgent, wat het antwoord aan Zeeuwse zijde zal zijn. De laatste jaren is in de ver gaderingen van de Zeeuwse Staten herhaaldelijk aange drongen op publikatie van de z.g. „Sloebrochure". Bij de provin ciale begroting 1960 werd destijds aangekondigd, dat deze brochure met medewerking van de indus trie-adviseur, dr. ir. F. Q. den Hollander, spoedig zou verschij nen. Tot dusver evenwel is liet hoekslte nog niet uitgekomen. Zou dat een bijzondere leden hebben Is het dan nu de tijd om met dit stuk voor de draad te komen? We zijn geneigd om de eerste vraag bevestigend te beantwoor den. Want de feiten hebben uit gewezen, dat Gedeputeerde Sta ten langs andere wegen hebben bereikt wat nodig was. Het doel van de brochure immers zou moe ten zijn althans die indruk hadden wij regering en parle ment in de eerste plaats te over tuigen van het grote belang, dat het Sloehavenplan voor Neder land had. Zolang er van rege ringszijde slechts vage toezeggin gen werden gedaan, was het over wegen van deze vorm van propa ganda inderdaad noodzakelijk. Maar het provinciaal bestuur heeft nu kans gezien om zonder een brochure zijn „Sloe-doel" te bereiken. Hetgeen op zichzelf een gunstige gang van zaken is: het middel van een speciaal samenge steld boekje wordt zo gauw dooi de tegenpartij van wie in dit geval het geld moet komen beschouwd als een „pressie-mid del". En daarom moet men die pressie pas dan hanteren als blijkt, dat „gewone" middelen zonder het vereiste effect blijven. Om tactische redenen dus hebben Ged. Staten kennelijk hun Sloe brochure binnenskamers gehou den. Of het nu wél de tijd is met deze uitgave voor de dag te komen? Bij de beantwoor ding van deze vraag moet men zich voor ogen stellen, dat de functie van de brochure na de miljoenennota 1961 een andere behoort te zijn dan daarvoor. De aanvankelijke „richting" rege ring en parlement behoeft met deze uitgave niet langer meer te worden ingeslagen, omdat Den Haag inmiddels overtuigd is van de waarde, die het Sloehavenplan voor de Nederlandse economie kan hebben. En die overtuiging wordt gehonoreerd met diverse (Zie slot pag. 2 kol. 4 Vrijdag is op de Rijn het wrak van de Belgische tanker „Diamant'' gelicht. Op de achtergrnd de gezon ken Deense veerboot Tina Scarlett", die steeds dieper in de Rijnbodem, wegzakt. KORTE PREDIKATIE TOT RUST GEROEPEN. „Kom t allen tot Mij en 17c zal U rust geven." (Mattli. 11 £8). Daar is een stem, die roept. De stem, van Eén, Die U en mij, ons allen tot Zich roept. Door de tijden heen komt deze stem zacht en nodigend uit een ver verleden tot ons. Maar zij spreekt ons nu in het heden duidelijk en dringend aan. Wonderlijk, zoals de stem van Jezus ook nu nog ons oor bereikt! Doch raakt zij ook ons hart Het woord, dat hierboven staat is voor U misschien overbekend. Weet ge echter dat liet ook voor U is be stemd, dat ook U deze roepstem geldt f Wie ge dan ook zijt f Een predikatie hoe kort dan ook wil niet alleen maar gelezenmaar zal vooral eigenlijk gehoordmoe ten worden. Door so velerlei andere roepstemmen uit de wereld heen, blijft deze éne klinken. Terwijl die andere verstom men en vele daarvan allang zijn ver geten, wordt Jezusroep door de eeu wen heen géhoord „Komt tot Mij Horen wij wel werkelijk, dat Hij ook ons roept Hoe dringend en verlokkend die an dere stemmen tot ons mogen komen, toch is het de bittere ervaring, dat ze ons uiteindelijk op een of andere manier teleurstellen, ons geen rust brengen, en wij vinden de ware vre de niet. Jezus nodigende roepstem kunt ge horen in de Kerk. En overalwaar het Evangelie verkondigd wordt, of waar de Bijbel opengaat en gelezen wordt, niet uit gewoonte, maar met een waarlijk ootmoedig luisterend hart. Dan komt Hij voor ons te staan als de waarlijk LevendeDie door God in de wereld is gezonden om ons men sen- hier op aarde die altijd weer vergeten, dat zij van God zijn te rukken uit het verderf, waar wij anders reddeloos aan zijn overgele verd. Daarom roept Hij ons: ,jKomt toch tot Mij Jezus weet meer nog dan wijzelf, hoe vermoeid en belast wij zijn. Wij wil len dat zelf vaak nog niet eens toe geven. Maar uiterlijk mogen we ons nog zo rustig en gerust, voordoen, toch worden we innerlijk allemaal door een zekere onrust beheerst en verteerd. „Naar Mij heen zo roept ons de Heer. En Hij belooft ons rust. Hij wil en kan en zal ons de rust geven, waar ons hart Tiaar smacht. Want door Hem is eenmaal al de oorzaak: van onze onrust teniet gedaan, door dat Hij al onze schuld op Zich geno men heeft, en die aan het kruis 'heeft uit gedelgd. Hoort het dan De gestorven en op gestane, de eeuwig-levende Heer roept U ook tot Zich. Zijn stem, Zijn liefde gaat naar U uit. Geeft daar aan toch gehoor Om rust te krijgen, de ware rust, de vrede van binnen, die blijft en standhoudt ondanks alles wat ons nog tracht te verontrusten. De ware rustomdat wij rust hebben gevonden in God. Baarland. H. G. BENEDER. NOORDELIJKE WIND Opklaringen, maar voornamelijk ln de kustprovincies ook nog enkele verspreid voorkomende buien. Zwak ke tot matige noordelijke wind. Mtd- dagtemperaturen van 10 tot 12 gra den. ZON EN MAAN 16 oktober Zon .op 07.06 Maan op 02.12 17 oktober Zon op 07.08 Maan op 03.19 onder 17.45 onder 16.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1