Dr. Mansholt waarschuwt Europees Parlement voor prijsverhogingen Oefening „Hordenloop had meer weg van een „zwemwedstrijd" IN 1959 GROTERE INLOOP OP HET TEKORT AAN WONINGEN FABLO COMMODORE WWHITE shirts Hagenaars bouwen goedkope zevenkamer-woningen Modelwoning trok 10 PROVINCIALE ZEEUWSE GO RANT VRIJDAG li K 1960 Debat over landbouwbeleid Niet naar Duitse prijzen richten Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de E.E.G.-com- missic, die de leiding: heeft gehad hij het ontwerpen van een gemeen schappelijk landbouwbeleid voor de zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap, heeft donder dag het Europese parlement ge waarschuwd voor een landbouwpo litiek, die uitgaat T an hoge prijzen en drastische afsluiting van de Europe se markt. Hij kwam tijdens het de bat over de landbouw in het parle ment in het geweer tegen een ont werpresolutie van de landbouweom- missie, die de basis van het debat vormde. In dat ontwerp wordt ge pleit voor een optrekken van de' landbouwprijzen in de zes landen aan het Duitse prijspeil, dat het hoogste van de zes landen is. Voorts vraagt de resolutie, waar over vandaag zal worden gestemd, om een straffe regeling van de in voer van landbouwprodukten aan de band van een jaarlijkse behoeftera ming op grond van de geschatte pro- duktie en consumptie. De heer Mansholt had middenin het debat het woord gevraagd om de afgevaardigden er op te wijzen, dat ze zich op een gevaarlijk pad be vonden. Natuurlijk moeten we stre ven naar een goed inkomen voor de boeren. Zij mpete'n een zo hoog mo gelijke prijs voor hun produkten krijgen, zo verklaarde hij. maar daarbij moeten we niet a priori de hoge prijzen in Duitsland die vol komen kunstmatig zijn. als richt snoer nemen. Daarvoor bestaat geen enkele economische grond. Het kan alleen maar leiden tot het kweken van overschotten. Verbaasd Hij was overigens verbaasd over het plotselinge opduiken van deze ge dachte. Bij vroegere besprekingen, ook in het Europese parlement, was steeds gesteld, dat de prijzen in de landbouw door een complex van fac toren, zowel in als buiten de land bouwsector, en zowel economisch als politiek, moesten worden bepaald. Hij drong er dan ook op aan, dat het parlement dit als richtsnoer zou aanbevelen. Wat de invoerpolitiek betreft, wil de ontwerpresolutie van de land- bouwcommissie teruggrijpen op een stelsel, dat de E.E.G.-com- missie zelf al heeft laten varen, Baby dood gevonden De recherche van de gemeentepolitie in Oss stelt een onderzoek in naar de dood van een baby (waarschijn lijk enkele maanden te vroeg gebo ren) waarvan het stoffelijk over schot gisteren gevonden is. Het lijkje van het kind (van het vrouwelijk geslacht) werd aange troffen in een straat aan de rand van de stad. Een hond had het onge klede lijkje in de bek. In de namiddag heeft dr. Zeldenrust uit Den Haag er sectie op verricht. Daarbij zijn sterke aanwijzingen verkregen, dat het hier een geval van moord betreft. De mogelijkheid dat het kindje door de hond zou zijn gedood, wordt uitgesloten geacht. Het parket uit 's-Hertogenboseh heeft zich ter plaatse op dé hoogte gesteld. BIoemen-Bertha in Den Haag begraven Op de algemene begraafplaats In Den Haag is gistermiddag onder buitengewoon grote belangstelling uit alle lagen van de Nederlandse bevolking het stoffelijk overschot van mejuffrouw' Bertha Gerritsen, bij bijna alle studenten en oud-stu denten bekend als „BIoemen-Bertha" tor aarde besteld. De ljaar was bedekt met vele kran sen van studentensenaten.. Achter de lijkstoet liepen de besturen van de senaten van de meeste universi teiten en hogescholen in ons land. Namens studentenorganisaties voer den in de aula twee sprekers het woord. Zij noemden BIoemen-Bertha het symbool van de wijze waarop een vrouw haar sympathie en leven kan wijden aan de vreugde van an deren. BIoemen-Bertha zal een le gende worden voor de komende ge neratie, een vrouw die een aparte, eigen kleur heeft kunnen geven aan gemeenschappen van jonge mensen. „De heren moeten vrolijk zijn" zei BIoemen-Bertha altijd tegen de stu ren stelsel, dat in feite neerkomt op contingentering aan de hand van geraamde importbehoeften. De heer Mansholt zette uiteen dat de commissie wel met een jaarlijkse balans en een stelsel van invoervergunningen wil wer ken, doch alleen maar om te kun nen ingrijpen als op een bepaald ogenblik de markt t overvoerd dreigt te worden. Voor een stel sel als de landbouw-connnissie be pleit, zou men toestemming aan de, G.A.T.T. moeten vragen. Het gevolg daarvan zou zeker zijn, dat de G.A.T.T. voorwaarden stelt, die de bewegingsvrijheid van de gemeenschap op ander gebied drastisch beperkt. Eenstemmigheid Het betoog van de vroegere minis ter van landbouw sloot aan bij het verzet, dat verscheidene Nederland se afgevaardigden tegen de duide lijke protectionistische neiging van de ontwerp-resolutie hadden aange tekend. Hun houding wordt voorts gedeeld door de gehele socialistische fractie. De Duitse socialiste, mevr. K. Strobel, heeft niet minder dan acht amendementen ingediend om te proberen het protectionistische ele ment in de ontwerpresolutie af te zwakken. De Nederlandse liberale afgevaar digde, mr. F. G. van Dijk, verklaar de donderdagochtend echter, dat hij liever tégen een duidelijk protectio nistisch gestemde resolutie stemde, dan vóór een geamendeerd ontwerp, dat onduidelijk was op dit punt en ruimte overliet voor verschillende interpretaties. De grote tegenspeler van de Neder landse opvatting in het debat was de Duitse christendemocraat Lücker, voorzitter van de Beierse Boeren bond. Hij geloofde, dat men niet ongerust behoefde te zijn over een aanpassing van het Europese prijs peil aan het Duitse. „Sedert de E.E. G. in 1958 in werking trad, zijn de graanprijzen in Nederland en Frank rijk reeds meer dan twintig procent gestegen, terwijl ze In Duitsland en België onveranderd bleven". DUIZEND HUIZEN MEER DAN IN 19S8 In jaren nog geen vermindering van bouw In 1959 werd met 1000 woningen meer op het woningtekort ingelopen dan in 1958, hoewel in eerstgenoemd jaar minder woningen werden opge leverd. De grotere inloop is vooral toe te schrijven aan oen veel gerin gere repatriëring uit Indonesië. Het statistisch woningtekort beliep op 1 januari 1960 rond 100.000. Dit deelt de directeur-generaal van de volkshuisvesting en de bouwnij verheid mee in zijn jaarverslag over 1959, dat dezer dagen is verschenen en waaraan het volgende is ontleend. Er valt een zekere bevrediging van de behoefte aan duurdere woningen te constateren. Bij het beschikbaar stellen van rijkssteun voor de wo ning-voorziening móet derhalve thans de aandacht vooral gericht worden op woningen voor de gezinnen met de inkomens van arbeiders en kleine middenstanders. Door de inmiddels genomen maatregelen op het gebied van de woningbouwsubsidies kan worden verwacht, dat de bouw in de vrije sector zal toenemen en zowel de gesubsidieerde woningbouw als de particuliere initiatieven zich meer op de goedkopere sector zullen richten. De bouwkosten, die reeds in '58 een daling vertoonden, kwamen in '59 op ene peil dat 4 a 5 procent beneden dat van 1957 lag. Deze ontwikkeling, tezamen met een geringe verlaging van de gemid delde inhoud der woningen, heeft een geleidelijke daling van de ge middelde huurprijzen van nieuwe woningwetwoningen van ge middeld 13,68 per week in 1957 tot gemiddeld f 12,84 in 1959 mogelijk gemaakt. De grondprijs, die de laatste jaren sterk is gestegen, heeft een deel van het effect van de lagere bouwkosten tenietgedaan In '59 kon een begin worden ge maakt met enkele grote woningbouw projecten, die sterk geïndustriali seerd tot stand worden gebracht. Naar mag worden verwacht zullen ook door deze experimenten wegen gevonden worden tot verlaging van de bouwkosten. In lengte van jaren zal van vermin dering van het woningbouwprogram ma geen sprake kunnen zijn. Voor een ruime toekomst zal de bouw van 80.000 woningen per jaar een mini mum moeten zijn. De aanwas der be volking vraagt thans naar schatting 50.000 woningen per jaar. Over enige jaren zal dit getal stijgen tot 60.000, doordat het grote aantal geboorten in de eerste tijd na de bevrijding zich dan in een belangrijke toeneming van het aantal huwelijken zal gaan manifesteren. Het aantal gemeenten waarvoor geen tekort meer werd berekend, nam in totaal met 43 toe van 281 op 1 jan. '59 tot 324 op 1 jan. '60. Bij een jaar lijkse bouw van 80 a 90.000 wonin gen zal hettekort, behoudens wellicht in enige grotere gemeenten, in onge veer vijf jaar kunnen worden ingelo pen. Gedurende het verslag werd voor 40.048 woningen rijkssteun op grond van de woningwet toegezegd tot een totaalbedrag van ruim 14 miljoen of rond 352 per woning per jaar. In het verslagjaar werden krachtens het besluit bevordering eigenwoning- bezit voor 16.690 woningen toeslagen op de premie verleend. Hiermede was een bedrag gemoeid van ruim 18,5 miljoen. denten. „Onze bloemen, die wij van daag aan Bertha hebben gegeven, kunnen helaas geen teken van vreugde zijn". Aan de groeve bracht* een broer van mejuffrouw Gerritsen dank voor de betoonde belangstel ling. Zeeleeuw Fritzi speelt met achtervolgers op de Theems Een heerlijk visontbijt stond Fritzi, de zeeleeuw, donderdag aan de oever van de rivier de Theems in Londen te wachten, maar hij moest het zelf komen halen. Fritzi, een drie jaar oude zeeleeuw uit Californië, die circa 5000 gulden waard is, is eergisteren in het groezelige water van de Theems geplonst vanaf de boot, waarop hij met andere circusdieren optrad in een publiciteitsstunt voor een- liefdadigheidsvoorstelling. Op alle bruggen over de Theems, van Westminster tot Wandsworth, bleef het verkeer stilstaan, terwijl iedereen toekeek hoe Fritzi vrolijk krijgertje speelde met de politieboten en andere vaartuigen, die de achtervolging hadden ingezet. Gisteren werd de jacht voortgezet met een speciaal net. Er is een beloning van 500 gulden uitgeloofd voor diegene die Fritzi zal weten te verschalken. Dodelijk ongeval op overweg Gistermiddag omstreeks kwart voot vijf is op een ""beveiligde overweg te Westerwijdv.rel (Middelstum) een groentewagen op een passerende locomotief gereden. De enige inzittende, de 37-jarige chauffeur B. Ridder uit Thesinge (Den Boer) heeft de van rechts ko mende locomotief vermoedelijk niet opgemerkt omdat hij teveel aan dacht aan de linkerkant van de weg besteedde, waar het zicht op de spoorbaan door een huis belemmerd wordt. De chauffeur was op slag dood. Het treinverkeer tussen Bedum en Ste- dum moet gedurende anderhalf uur met bussen worden onderhouden. sanfor en no-ironl 15.90 met TRU©/y boord-uit-één-stuk Dertig B.B.-ers gaan week onder de grond Ongeveer 30 mensen zullen in de week van 24 tot 30 oktober zeven etmalen achtereen in een ondergrond se commandopost van „Bescherming Bevolking" verblijven, om na te gaan of onder deze omstandigheden het commando-apparaat normaal in func tie gehouden kan worden en welke invloed dit heeft op psyche en phy- siek van de deelnemers. Ruim .30.000 studenten en vakbonds leden hebben donderdag in Tokio een betoging gehouden uit protest tegen de moord op de socialistenleider Asanoema. Foto: Een betoger wordt door de po litie stevig aangepakt. „Karei Doorman" schuldig aan aanvaring De Belgische raad van onderzoek voor de zeevaart heeft donderdag in het vonnis over de aanvaring van het vorige jaar tussen het Neder landse vliegdekschip „Karei Door man" en het Belgische vissersvaar tuig „Frans Elza" het Nederlandse oorlogsschip schuldig verklaard aan het niet nakomen van de voorschrif ten, die volgens het internationale reglement gelden voor het voorko men van aanvaringen op zee. Bij deze aanvaring op de Noordzee kwamen op 25 september van het vorige jaar alle vijf bemanningsle den van het uit Oostende afkomstige vissersvaartuig om het leven. In de 20 pagina's tellende motive ring van het vonnis zegt de ra'ad, dat door deze gedragslijn van de „Karei- Doorman" de mogelijkheid en het dreigend gevaar van de aanvaring is ontstaan. Over de gedragingen van de „Frans Elza" zegt het vonnis, dat de raad niet met zekerheid heeft kunnen vaststellen op welk moment het vis sersvaartuig manoeuvres heeft ge maakt, die aan de ramp zijn vooraf gegaan, noch of het vaartuig zich schuldig heeft gemaakt aan een on geoorloofde óf onwettelijke daad. De raad is van oordeel, dat de „Frans Elza" niet aansprakelijk kan worden gesteld voor de aanvaring. OOK ELDERS IN HET LAND grote belangstelling Op de najaarsvergadering van de stichting „Woningzaken voor het be drijfsleven", die gisterochtend in Eindhoven gehouden is, Is het woord fevoerd door de beer A- J. van der oorn, uit Den Haag, werkzaam bij de P.T.T., die mef de lieer J. B. RÖmpli, eveneens uit Den Haag af komstig, een plan heeft verwezen lijkt voor de bouw van 62 zevenka mer-woningen in het Haagse uitbrei dingsplan „Marialioeve". De heer Van der Toorn vertelde on der meer,dat de kubieke meterprijs van deze woningen gelijk is aan die van woningwetwoningen, terwijl de 62 huizen gebouwd werden op pre miebasis. 'De maandelijkse lasten lig gen tussen de f125,en f150,en nij is van mening, dat het in het ka der van de huidige premieregeling mogelijk is meer van dergelijke hui zen te bouwen. De heren Van der Toorn en Römph zijn door* eigen moeilijkheden op woongebied op het idee gekomen zelf eens uit te reke nen of het bouwen van een woning niet goedkoper kan. Dank zij onder andere de medewerking van archi tecten en aannemers waren zij in staat om inderdaad een goedkope, ruime premiewoning te realiseren. Regen, kou, modder engezang Zwaar geploeter door de bagger (Van een onzer verslaggevers) Het Verhaal van de 41e pant serinfanteriebrigade van de vierde divisie, die gisteren in de oefening „Hordenloop" een grote aanval in Brabant uitvoerde, is een verhaal van kou en regen. Uur na uur, dag en nacht stortte 't water uit de donkere wolkenmas sa's op het Brabantse land. Het doorweekte de ruim 9000 voortploeterende militairen, het zette hele stukken land blank en het wide zelfs de lagere plekken op de droge hei. De regen was er de oor zaak van dat de 41e brigade op de vierde dag van de oefe ning, de dag van de eerste grootscheepse aanval op de „vijand" uren achter was op het schema. Divisie-comman dant generaal-majoor F. van der Veen zei: „Het terrein dat „genomen" moet worden is al bijzonder moeilijk, dit weer maakt dat er een maxi mum aan krachtsinspannin gen van de mannen wordt ge vergd". Om vier uur in de nacht werd alarm geblazen in het Mastbos bij Breda, waar de 41e pantserbriga de In bivak lag. Aan een korte, kille en natte nachtrust kwam abrupt een einde, maar geen sol daat die dit jammer vond. Klokslag zes uur zette de 41e bri gade met een kleine 700 grote en kleine terreinvoertuigen en „Dum my-tanks" zich in beweging. Door België, langs Turnhout, trokken de colonnes oostwaarts, langzaam weer naar het noorden afbuigend. Alles liep gesmeerd, ondanks de regen, die onbarmhartig op de mannen in de open laadbakken neerplensde. Opdracht De opdracht van de 41e brigade was de door de verdediging van de eerste divisie (langs de Zuid ■Willemsvaart) gebroken vijande lijke eenheden, achter de ooste lijke verdedigingslijn, de Maas, terug te drijven. Omstreeks elf uur wilde de divi- siecouimandant de grote aanval in de omgeving van Oirschot doen uitvoeren, maar het werd bijna rier uur later voor het tot een daadwerkelijk treffen kon komen. Vooral de laatste kilometers door drassig hei- en bosterrein hielden de pantserbrigade enorm op. Er werd geploeterd door de bagger als tot nu toe bij een militaire oefening in Nederland nog vrijwel niet was voorgekomen. In stelling Intussen was de 42e pantserbri gade van de vierde divisie na een a niet minder ratte rit én een ijs koud bivak op de Straatsche hei- ,de bij Oirschot in stelling gegaan. Een bataljon van het regiment Oranje Gelderland uit Steenwij- kerwold lag er in de eerste linie, ingegraven in schuttersputten, on zichtbaar in het woeste terrein. Dit was de vijand van'de 41e bri gade en als herkenning diende een groene strip schuimrubber, die de militairen als een Romeinse kam op hun helm droegen. Omstreeks drie uur Vond de grote* slag plaats, infanteristen liepen snel door het terrein, zochten dek king, stormden weer voorwaarts, vuurden met hun lichte en zwaar dere handvuurwapens. Langzaam maar zeker werden de „groenen" door de mannen van de 41o bri gade, „de blauwen" teruggedre ven. Laat in de middag verzamelde ko lonel Rothuizen zijn brigade en in; de avond trok men verder, gehin derd door de weer vrij gelaten of gevluchte mannen van de 42e bri gade. Het ging in de richting Bu- del. Door het Brabantse land reden weer honderden voertuigen met duizenden infanteristen aan boord. Kletsnat en doodmoe waren ze. „Maar we blijven zingen",, riep een soldaat uit een wegtrekkende truck. Zijn kameraden vielen hem bij en weer eens klonk het lijflied van de vierde divisie tijdens de oefening „Hordenloop", weliswaar niet in feilloos Engels maar wel opgeruimd: ..Into each life some rain must fall Tal van overheidsregelingen hebben natuurlijk invloed gehad op het plan, doch steeds stonden de wensen en verlangens van de kopers voorop. De heer Van der Toorn deelde mede, dat er plannen zijn om ook in andere steden op dezelfde basis de woningnood te helpen lenigen. Een modelwoning in Den Haag trok in één maand maar liefst 19.000 belangstellenden. Vrijspraak in helmenaffaire Het gerechtshof te Arnhem heeft gistermorgen uitspraak gedaan In de zaak tegen de 66-jarige kantoorbe diende L. B. te Doesburg die ervan werd verdacht als controleur van de D. M. L. gewichtlijsten bij de fabri cage van helmen bij de Verblifa te Doesburg en te Krommenie te heb ben vervalst. Hierdoor zouden vele duizenden te lichte helmen bij het le ger in circulatie zijn gekomen. Het gèrechtshof achtte niet bewezen dat verdachte het ten laste gelegde heeft begaan en sprak hem vrij. Het hof overwoog dat verdachte niet op zettelijk bedriegelijk de gewichtlijs ten heeft vervalst teneinde door de Verblifa geproduceerde te lichte hel men te doen accepteren en dat de D. M. L. ze niet uitsluitend heeft geac cepteerd aan de hand van de via de gewichtlijsten verstrekte gegevens. De procureur-generaal had tegen B. een jaar gevangenisstraf met aftrek gevorderd. De rechtbank had B. destijds veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf, nadat de officier van justitie vier jaar had geëist. W. A. M. Lautenslager in Den Ha$g overleden In het Roode-Kruisziekcnliuis In Den Haag is woensdag op 61-jarige leef tijd overleden de heer W. A. M. Lau tenslager, directeur personele zaken van het departement van defensie. Tevoren is de heer Lautenslager di recteur dienstplichtzaken van dit departement geweest. Dc overledene was reserve-luitenant kolonel bij de infanterie buiten dienst. Het stoffe lijk overschot wordt maandag om 10.30 uur ter aarde besteld op de algemene begraafplaats in Den Haag aan de Kerkhoflaan. Hiermede geven wij met droefheid kennis van de geboorte van een levenloos zoontje en broertje. C. Stroo. J. Stroode Pagter. Adri. Middelburg, 13 oktober 1960. Oude Vlisslngseweg 70 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieve moeder, KATHALIJNTJE FREMOUW, weduwe van J. DEN DEKKER, op de leeftijd van ruim 88 jaar. Fam. Den Dekker Cadzand, 13 okt. 1960. Mariastraat M 80.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6