Chr. school van Veere verhuist Ontslag kapitein v.d. Voorde ingetrokken 'OUDE PROEVER Zeeuwse Almanak WENNEKER olijfje ZUSTER KLOOSTERMAN HIELD PAARDEN (OP HOL) TEGEN Z.L.M. EN HORECA KOMEN MET SERVEERSTERSCURSUS Agenda 2 P R O V 1 N C 1ALE Z E E U W S E COURAN2 VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 Onmiddellijk nadat don derdagmiddag; tegen vier uur in de christe lijke school aan de Ka pel lestraat in Veere de bel had geluid, pakte een groepje leerlingen in de gang gereed staande veHingkisten op en begon kordaat met het inpakken van boeken. Het was name lijk in het oude verval len schooltje verhuizen geblazenzaterdagmid dag betrekken het per soneel en de 59 jongens en meisjes een nieuw ge bouw aan de Wijngaard straat. In de grote slagschadu wen van de Veerse Dom krijgt de Vereniging voor Bijzonder Onder wijs op Gereformeerde Grondslag 'n drieklassi- ge school, die voor de nieuwe bewoners een ware verademing zijn. Wanneer het lid van Ge deputeerde Staten. A. Schbut het gebouw za terdagmiddag officieel zal hebben geopend, komt er voorgoed een einde aan de langzamer hand wel erg primitieve omstandigheden waaron der het hoofd van de school, de heer C. Cas- telein en mej. M. van Leeuwen de laatste ja ren hun leerlingen de nodige kennis hebben moeten bijbrengen. „De kachel heb ik vandaag maar niet meer aange maakt", zo vertelde de heer Castelein ons gis termiddag, „anders was het weer een compleet rookhol geworden". In de nieuwe school zal ook hier onder definitief een streep worden gezet. In de drie klassen van het rondom in het licht staande gebouwtje zijn radiatoren aangebracht! Overigens zullen deze drie lokalen niet continu in gebruik zijn. Daarom is het dichtst bij de weg liggende lokaal geblin deerd, zodat hier in een handomdraai een school- filmvoorstelling kan worden gegeven. „Valerius-school" zal het gebouw heten, waar met ingang van volgen de weëk bijna 60 "jon gens en meisjes twee maal per dag naar bin nen gaan. Een naam, die extra wordt geaccen tueerd, wanneer het ca rillon zijn klanken onder meer van deze componist over het stadje en daarmee ook over de nieuwe school uitstrooit. In 1955 kwamen de eerste plannen voor ver vanging van de uit 1871 daterende school op ta fel. Na verloop van tijd kreeg de wens van het schoolbestuur een plaatsje op de urgentie- lijst en in juni van dit jaar kon de toenmalige voorzitter, de heer W. Wouters, de eerste steen op het plein inmetselen. Naast de drie leslokalen bevat het nieuwe school gebouw architect was de heer L. Beije uit Veere en aannemer de firma J. de Visser uit Vrouwenpolder een kamer voor het hoofd, een ruime gang, een ruimte waarin de cen trale verwarming is on dergebracht en verschil lende toiletten. (Foto P.Z.C.) „Atlantic Lady" voor reparatie in Vlissingen Donderdagmiddag, rond zes uur, heb ben 5 sleepboten de 12.985 ton me tende Liberiaanse tanker „Atlantic Lady" in de buitenhaven van Vlis singen gebracht. Het schip kwam voor reparatie naar de Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Het passeren van de sluizen moest j in verband met de grootte van het j schip, uiterst voorzichtig geschieden. Collecte De collecte voor de Nationale Reclas sering bracht te Retranchement 26,27 op. De oplaag van de Provinciale Zeeuwse Courant stijgt nog steeds. Het bij controle door de Nederlandse Accountants Maatschap te Middelburg vastgestelde aantal beta lende abonnees bedroeg op 30 september 1938 27.979 op 30 september 1939 28.702 op 30 september 1960 29.366 Een gestadige en gezonde groeidie er op wijstdat de gedegen inhoud van de P.Z.C. door de Zeeuwse bevolking in al haar geledingen wordt gewaardeerd. Middelburgse jongen liep weg met rond f 1500 Met medeneming van een aanzien lijk geldsbedrag is vorige week een bijna 16-jarige jongen uit zijn ouder lijk huis te Middelburg weggelopen. Van een familielid nam hij een geldbedrag van f 900 weg, terwijl hij zich voorts een spaarbankboekje met een waarde van f 600 toeeigen de. De Middelburgse politie heeft Interpol gewaarschuwd, die thans tracht de knaap op het spoor te ko men. Het is niet de eerste maal, dat hij er vandoor is gegaan. Hij is avon tuurlijk van aard en de politie ver moedt, dat hij naar het buitenland vertrokken is. HAAGSE HOF BEVESTIGT: Acht maanden voor verduistering Belgisch geld Overeenkomstig het advies van de procureur-generaal heeft het Haags Gerechtshof het vonnis van de recht bank te Middelburg bevestigd, waar bij de 30-jarige vertegenwoordiger L. G. H. uit Vogelwaarde wegens ver duistering was veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek. Ten nadele van de brouwerij en mou terij ,,'t Sas" te Boortmeerbeek in België had verdachte een bedrag van 135.000 Belgische franken of 10.000 niet afgedragen aan de hotelhouder T. te Vlissingen en evenmin had hij het geld teruggegeven. De verdachte beweerde dit laatste wel te hebben fedaan, maar dit werd ontkend dóór e directieleden van de brouwerij. Deze zaak ontstond toen de ijsclub .Vlissingen" haar consumptietent wil de laten exploiteren door middel van de brouwerij, die er op haar beurt T. als exploitant in zou zetten. Verdach- tes lezing was dat hij het geld niet aan T. had overgedragen omdat de huurovereenkomst, die als onderpand zou gelden, nog niet was getekend. Hij zou het geld wel naar België heb ben teruggebracht. H.M.D.T.'s najaars opvoering: „De kinderen van Eduard" Het Middelburgs Dilettanten Toneel heeft voor zijn najaarsopvoering in studie genomen het blijspel in 3 bedrijven van Mac. Gilbert Sauvajori „De kinderen van Eduard" (Les en- fants d'Edouard), in Nederland ook fespeeld door het beroepstoneel „Plet Rotterdams Toneel). De op voeringsdata zijn voorlopig bepaald op 10, 11 en 12 januari a.s. Lading ijzer ging schuiven bij Stavenisse Het motorschip „Antilope" dat uit Duitsland kwam met een lading ijzer, bestemd voor België, kwam op liet Keeten nabij Stavenisse in moei lijkheden, doordat de lading ging schuiven. Het schip maakte slagzij, doch wist op eigen kracht de haven van Wemeldinge te bereiken. Daar werd de lading opnieuw gestuwd. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 7 WNWWWVWWVWWWV Ontslag lid Pachtkamer Middelburg verleend Bij koninklijk besluit van 24 septem ber j.l. is aan S. A. N. van Oeveren op zijn verzoek met ingang van 1 februari 1961 eervol ontslag verleend uit zijn functie van tweede lid van de pachtltamer van het kantonge recht te Middelburg, onder dankbe tuiging voor de als zodanig bewezen diensten. VAN TOT IN-DE-BOTER. DE BELGISCHE douaniers, die dezer dagen in samenwerking met de Rijkswacht onder de ge meente Kemske (B.) een auto 0 wilden aanhouden, vielen wel met hun neus in de boter. Toen de bestuurder de douane op merkte, reed hij zijn auto in een DRUKTE.. Dat de toeristen 's zomers wel eens voor een overstelpende drukte, een drukte om moedeloos onder te wor den, kunnen zorgen, bleek ons en- j hele dagen geleden uit een trouw hartig verhaal van de eigenaar van een Vlissings restaurant. ,JIet was verschrikkelijk", vertelde hij, „de mensen stroomden binnen, bestelden vele maaltijden en ik moest alles alleen doen". Toen bovendien de bakker zijn neus in de keuken stak en vroeg hoeveel brood de restaurateur moest hebben, zonk de moed hem hélemaal in de schoenen. Echter niet lang. „Toe bakker, help me een handje en maak alsjeblieft een paar kroppen sla schoon?" De bakker toog aan liet werk. Daarna kwam de slager die de op dracht kreeg „een boterham of wat" te snijden. Ook hij toog aan het werk. „Kwartiertje later kwam er iemand 'van de verzekering, en die kon ik juist goed aan de vleesmolen gébrui ken. De buurman die iets kwam le nen kon mooi een paar pannen aard appelen schillen en binnen korte tijd was het me in de keuken een drtukte van belang". ,Dat zal wel", beaamden wij. „En toen een uur later de grootste drukte eindelijk voorbij was", ging de res taurateur eerder, „waren ze zo moe dat ze met z"n allen aan de toog nog even wat kwamen drinken-.*» sloot langs de weg en koos te voet het hazenpad, beschermd door liet nachtelijk duister. Het bleek, dat de auto achttienhon derd kilo boter bevatte, die een waarde van ongeveer 7500 vertegenwoordigde. ONDERSCHEIDEN. Na dit uitstapje over de Zeeuwse grens gaan we terug naar Axel, waar de kringsecretaris van het Rode Kruis afdeling Zeeland, de heer A. D. Constandse de bronzen medaille van deze organisatie uit reikte aan de Axelse gemeentebo de, de heer J. v. d. Berge. Deze onderscheiding werd verleend voor de goede zorgen, die de heer Van de Berge steeds heeft besteed aan de voorraden en materialen, die in het rampendepot van het Rode Kruis zijn opgeslagen. Ook waarne mend burgemeester A. J. M. Kesbeke en het bestuur van de plaatselijke Rode-Kruisafdeling waren bij deze korte plechtigheid tegenwoordig. ANDERS ONDERSCHEIDEN. Een andere onderscheiding viel de heer G. Tiersen uit Aardenburg ten deel. Hij is namelijk vijfentwintig jaar lid van de muziekvereniging „Aardenburgse Fanfare". Ter gele genheid van dit jubileum ontving hij een fraai uitgevoerd diploma. WEINIG KLEERSCHEUREN. De Schouwse Westhoek heeft drie dagen storm met betrekkelijk weinig kleerscheuren doorstaan. Het waterpeil bleef aanzienlijk lager dan de vorige storm, waar door slechts op enkele plaatsen aan cle kust een lichte duinafname was te constateren. Wat meer last veroorzaakte de grote massa's regenwater. Er zijn moeilijk heden bij het rooien van bieten en aardappelen en het vervoer ervan is de eerste dagen vrijwel uitgesloten. De fruitkwekers hebben eveneens last van het overtollige water. Nat geplukt fruit is van mindere kwali teit. De meeste kwekers waren ech ter al met de pluk klaar. Ernstig verkeersongeval te Retranchement Belgische autobestuurder zwaar gewond Donderdagavond omstreeks half tien vond op de provinciale weg onder de gemeente Retranchement een ernstig verkeersongeval plaats. Een Belgi sche auto, bestuurd door de heer de M. uit Oostende vloog kende oorzaak uit de 1 erf van sloot op het la de landbouwer door onbe- en kwam P. terecht. De gevolgen waren ernstig. De be stuurder, de heer H. de M. kreeg een schedelbaslsfractuur. De achter hem zittende J. de M. werd uit de wagen geslingerd en kwam onder de ge kantelde wagen terecht. IJlings toe geschoten omwonenden zagen kans de wagen recht te zetten en de zwaargewonde bestuurder van de auto te bevrijden. Ook de heer J. de M. was gewond. Beiden werden naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Twee andere Inzitten den, de heren G. en V. kwamen met de schrik vrij. VOERMAN WERD MEEGESLEURD „Ze stonden zomaar ineens stil" Gistermorgen rond half acht draafden twee op hol geslagei. paarden niets ontziend over de Koudekerkseweg onder Middel burg. Aan de wagen achter de paarden hing de 18-jarige voer man A. R. in een levensgevaarlij ke positie: met een voet vastge klemd, trokken de paarden hem ruw en onbarmhartig over de straatstenen, recht op twee, per bromfiets naderende verpleeg sters af Eén der verpleegsters, zuster C. Kloosterman (34) uit Vlissingen kwam onmiddellijk in actie. Ra zendsnel wierp ze haar bromfiets opzij en rende vervolgens op de paarden af. „Niet doen! Niet doen!" riep de andere verpleegster geschrokken, maar zuster Kloosterman was al bij de paarden, greep snel de teu gels en trok eraan totdat de die ren stil stonden. „Ze stonden zomaar ineens stil", vertelde de zuster later, „met hur koppen naar beneden". Het klonk wat laconiek, maar ze verklaarde eerlijk „doodsbang" te zijn ge weest. „Maar toen ik de voerman ik wist eigenlijk helemaal niet of het een man of een vrouw of een jongen was steeds meer voorover zag vallen, moest ik wel doorzetten". „Hij reed helemaal links", ver telde zuster Kloosterman. Ze stond juist op het punt om hem toe te roepen dat hij meer rechts moest houden, toen hij, nadat hij onwel was geworden, voorover viel. De paarden schrokken en sloegen meteen op hol. Pas toen de dieren tot rust waren gekomen, kon de toegesnelde va der van de voerman de teugels van zuster Kloosterman overne men. Daarna kon het slachtoffer worden onderzocht en dokter Sloos uit Koudekerke worden ge waarschuwd. Deze constateerde een gebroken dijbeen. „Ze Drachten hem per ambulan ce naar het ziekenhuis en ik ging naar mijn werk op „Ter Hooge zo besloot zuster Kloosterman haar relaas. BESLISSING VAN GED. STATEN Functie als kapitein op lijn Katseveer-Zierikzee Gedeputeerde Staten van Zee land hebben het'ontslag van ka pitein J. van de Voorde nit Wol- phaartsdijk ingetrokken. De lieer Van do Voorde, die 34 dienstjaren heeft bij de Provin ciale Stoombootdiensten en die tot 1 oktober j.l. kapitein was op de motorveerboot „Noord- Beveland" tusèen Wolphaarts- (Slot van pag. I) scholen heeft aan het begin van dit jaar in Axel het onderwerp „serveersterscursus" opnieuw aan de orde gesteld. Het was de direc trice van de christelijke landbouw- huishoudschool van de Z.L.M. in Oostkapelle, mej. P. M. de Wilde, die haar collega's polste of soms wat gedaan kon worden in deze richting. Tijdens dezo vergadering herinnerden de dames zich een enquête van V.V.V. en Horeca onder de bad gasten waarin hun oordeel werd gevraagd over cle bediening en de uiterlijke verzorging van het per soneel in de bedrijfstak. Onder het motto „er moet toch echt eens wat gebeuren" zijn de dames aan het werk gegaan. „Goed per soneel vasthouden in Zeeland", was dc „ondertitel" van de plan nen, die in onderling overleg tus sen Z.L.M., Horeca en Nijver heidsonderwijs langzamerhand hun vage vormen kwijtraakten. Dc pogingen tot samenwerking hadden nu meer succes. Enige tijd geleden was men zover dat er advertenties konden worden geplaatst, waarin de aspirant-ser veersters voor deelname a&n de nieuwe cursus konden worden op geroepen. Met meer persoonlijk gerichte propaganda zullen de or ganisatrices van de cursus hun voornemen nog verder onder de aandacht van het Zeeuwse horeca- personeel brengen, Uitbreiding De enige voorwaarde om tot deze vorm van onderwijs te worden toegelaten is, dat gegadigden twee jaar lang werkzaam moeten zijn in het hotel- of restaurantbedrijf Het is de vraag of er voldoende animo bestaat. Misschien, dat do, normen van toelating nog ver laagd moeten worden. Een oorspronkelijk plan van een dek en diencursus in vier lessen, die de huishoudscholen zelf wilden verzorger, krijgt dus nu een flin ke uitbreiding. verworven kennis op de cursus wordt gehonoreerd met een diplo ma van de Stichting Vakonderwijs Horeca plus een getuigschrift va. de huishoudschool. Als alles door- faat het aantal deelnemers is aarvoor bepalend kan Zee'and tegen het volgende seizoen een quantum goed geoefend personeel aan zijn toeristenindustrie afleve ren. dijk en Kortgene, krijgt een ge lijkwaardige functie op de Oos- tergcheldeüjn, dus op de veer dienst Katseveer-Zierikzee. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Van de Voorde na een z.g. „ïn- vaarperiode" als kapitein van de tweede boot op deze lijn zal worden aangewezen. Kort voordat de veerdienst Kortgene- Wolphaartsdijk in verband met de openstelling van de weg over de Zandkreekdam 20U worden opgehe ven, werd kapitein v. d. Voorde op wachtgeld gesteld. Zowel op Noord- Beveland als op Zuid-Beve^and wek te deze maatregel nogal beroering. Het Noordbevelandse Brugeomité en de gemeenteraad van Woiphaartsdijk schreven daarop een rekest aan Ge deputeerde Staten over het ontslag van de heer Van de Voorde. Gedepu teerde Staten werd daarin met klem verzocht het ontslag te willen annuleren. Gedeputeerde M. J. van Poelje deelde ons desgevraagd mede, dat Gedeputeerde Staten er thans in zijn geslaagd een oplossing in de kwestie-v. d. Voorde te vinden. Het besluit om hem op wachtgeld te stellen zal worden ingetrokken. Hij blijft in zijn tegenwoordige rang van kapitein gehandhaafd. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de heer Van de Voorde weer ka pitein wordt op de „Noord-Beveland". Momenteel wordt namelijk nagegaan of dit schip beier Is dan de „Zand- kreek", welke veerboot naast de „Ko ningin Emma" als tweede boot op de lijn Katseveer-Zierikzee dienst doet. Momenteel fungeert een stuurman als kapitein op de „Zandkreek". De tweede veerboot op cTe Oosterschelde- lijn wordt met name gedurende de zomermaanden en op drukke dagen ingelegd. Wanneer evenwel na ingebruikne ming van de nieuwe veerhaven te Kats zon blijken, dat het verkeer van en naar Schouwen-Dtriveland bedui dend zou toenemen, is het niet uitge sloten, dat de tweede veerboot op de ze lijn permanent zal varen. Hierover is echter nog geen enkele beslissing genomen. MILITAIRE HULP VOOR AARDAPPELOOGST liet Landelijk Contactorgaan voor de Arbeidsvoorziening heeft gunstig be schikt op het verzoek van de Gewes telijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, om medewerking te verlenen voor liet te hulp roepen van militairen, teneinde van do aardap peloogst nog te redden wat te redden valt. Met de militaire autoriteiten is thans overleg gaande over het aantal mili tairen dat voor dit doel beschikbaar kan worden gesteld, alsmede over het tijdstip waarop deze wijze van hulpverlening kan aanvangen. Wat dit laatste betreft spelen de weers omstandigheden uiteraard een grote rol. Inmiddels ontvangen de plaatselijke sociale commissies van het Land- bouw-schap de nodige instructies, op dat, zodra de mogelijkheden daartoe aanwezig zijn, onmiddellijk kan wor den gestart. Het landelijk contactorgaan vraagt bovendien, ook nu de verruimde oogstverlofregeling, die onlangs bij de graanoogst in het noorden des lands heeft gegolden, toe te passen. Deze verruimde regeling houdt in, dat militairen, die oogstverlof krij gen, ook mogen werken op een ander bedrijf dan dat waar zij vlak voor hun opkomst in militaire dienst werkzaam waren. Gevraagd is, do militairen tegen ni"""',ag a.s. be schikbaar te stellen. 't Is een kivestie van kunnen Want wie wil kén lekker koken. Als U tenminste Maizena Duryea gebruikt het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. VANDAAG. Middelburg: City: Hannibal. 20 uur, 14 Jaar; Electro: Liefde zonder uitzicht, 19 en 21.15 uur. 18 jaar: Kunsthandel Van Benthem en Jutting tentoonstel ling schilderijen Z,BK, 9—18 uur. tisslngon Alhambra: De mummie. 20 uur. 14 jaar: Luxor: Porto Fino, pa radijs der liefde. 20 uur, 18 Jaar; Toonzaal Frans Maas. tekeningen van Peter Gabriëlse, Goe» Grand: Paspoort der Schande, 20 uur, 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2