PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroesjt: sjew's eis om debat over spionagevluchten afgewezen Spoedige wijziging loonregels gevraagd Zeven doden door verkeersongevallen Z.L.M. en horeca „kweken" serveersters BILT GESPREK OVER DE KOLONIËN ONTMOET GEEN BEZWAREN 203e jaargang - no. 242 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 14 okt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mak. 8 regels) 25 cent per regel tnet een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 8546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg. G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuren. Brouwerijstraat 2; Zieritaee. réd. tel 2425. adm. tel. 2094. Applaus in assemblee voor Boland Drie muizen levend terug van reis door de ruimte Van Cape Canaveral is donderdag 'n Atlasraket gelanceerd met drie mui zen aan boord. De assemblee van de Verenigde Naties heeft donderdagmiddag Kroesjtsjews eis tot het houden van een debat over de Ameri kaanse „agressie" tegen Rusland met 54 tegen 10 stemmen, met 33 onthoudingen afgewezen. De Sowjetrussisclie premier Nikita Kroesjtsjew behaalde 's och tends zijn eerste overwinning in de algemene vergadering van de Verenigde Naties, doordat de assemblee besloot het debat te beginnen over zijn eis tot verlening van onmiddellijke zelfstan digheid aan alle koloniën. Het was ook de eerste keer, dat Kroesjtsjew met het applaus van de andere gedelegeerden in stemde, nadat de Amerikaanse afgevaardigde Wilcox en de Brit se gedelegeerde Ormsby-Gore hadden verklaard, dat er van hun kant geen bezwaar bestond tegen een'debat in de assemblee. hij de Roemeense spreker wilde af hameren. „Laten wij ons niet zo gedragen als of deze zaken, waarmee oorlog of vrede gemoeid zijn, alleen door de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk kunnen wor den beoordeeld", zei Kroesjtsjew. Wij vallen slechts qp omdat wij de mach tigste middelen hebben om volkeren uit te roeien." Splinternieuwe hamer De voorzitter van de algemene ver gadering Frederick Boland, die eer gisteravond de zitting abrupt had verdaagd na een persoonlijke aanval op hem gedaan door de Roemeense afgevaardigde Mezïncescoe, ontving een hartelijk applaus toen hij gister morgen in de zaal verscheen. Kroesj tsjew gaf een gematigde vuistroffel weg, dit keer echter met een brede grijns op het gezicht. Boland had een gloednieuwe voorzit tershamer in de hand, nadat de oude woensdagavond was gebroken toen 2000 doden De Nederlanders hebben zich deze week bezonnen op de verkeers ramp, die zich jaarlijks in ons land voltrekt. Het mooie initiatief tot die bezinning is uitgegaan van Prinses Wilhelmina en wij moeten haar daarvoor dankbaar zijn. H.M. Koningin Juliana heeft zich als eerste bij dit initiatief aangesloten en een beroep op allen gedaan om meer aandacht te schenken aan de ..anderen" in het wegverkeer. Dat beroep spreekt voor zichzelf en daaraan behoeft dus niets te worden toegevoegd. Het had zó moeten zijn, dat iedere Nederlander na die koninklijke toespraak voor een spiegel was faan staan en aan zijn spiegelbeeld ad gevraagd „Wat heb je gedaan om het verkeer langs de weg veili ger te maken en wat kan je daar voor in de toekomst doen Velen zullen dat niet gedaan hebben, want in Nederlarid en in de omringende landen trekt men zich te weinig aan van de verkeersramp. Die ramp wordt helaas te gemakkelijk aan vaard als een normaal risico van het verkeer. In de laatste vijf jaar stierf in Ne derland langs de weg zo ongeveer de bevolking van een stad als Zie- rikzee. Dit jaar zullen de statistieken van het C.B.S. wettigen die verwach ting tweeduizend mensen in Ne derland gedood worden in het ver keer cn er zullen 50.000 ernstig ge wonden vallen. Tweeduizend dat is de bevolking van een dorp als Schoondijke. Wan neer dat dorp plotseling van de. aard bodem werd weggevaagd, dan zou ér een noodkreet over de gehele we reld gaan en ieder zou diep onder de indruk zijn. Nu de doden langs de weg één voor één vallen, gaat er geen noodkreet op nu is er alleen maar sprake van een kille risico-factor Toch zal er aan dat moordende snelverkeer iets gedaan moeten worden, want die verkeersramp mag niet voortduren. Veel kan er verbeterd worden door beter gedrag van het verkeerspubliek langs de weg. maar er zijn ook nog andere mogelijkheden, die helaas te weinig worden aangegrepen. De eerste mogelijkheid is verlaging van de maximum-snelheid voor mo torvoertuigen, een verlaging, die al veel eerder ingevoerd had moeten worden en waarmee de overheid de betrokken minister helaas te lang aarzelt. De tweede is het doen van aanmer kelijk grotere uitgaven voor het ver beteren van wegen, van moeilijke kruispunten en het voorzien in een straffere wegbebakening. Dat zal veel geld kosten en daarom moet in de begroting van het rijk, provincie en gemeenten een hogere prioriteit worden verleend aan de uitgaven voor verkeersverbeteringen. De derde mogelijkheid is een inten siever toezicht op het verkeer en een sterke uitbreiding van de verkeers- politie. De vierde mogelijkheid is een wijzi ging in de rechtspleging. Niet ten onrechte heeft H.M. de Koningin er op gewezen hoe dom het is. wanneer de weggebruiker alleen op zijn rechten staat. Men kan wel recht hebben op de weg. (Zie slot pag. 3 kol. 1) Afkeuring Bij de opening van de morgenzit ting had president Sekoe Toere van Guinee zijn afkeuring geuit over het gedrag van de commu nistische gedelegeerden welke er gisteren toe had geleid, dat voor zitter Boland de zitting van de assemblee voortijdig beëindigde. In zijn toespraak tot de assem blee eiste Kroesjtsjew ook nog, dat de Verenigde Staten hun spijt zouden betuigen over de inciden ten met de U-2 en de RB-47- vllegtuigen. Indien zij dit voor de assemblee zouden doen, zou de Sowjet-Unie onmiddellijk de kwestie laten rusten zei hij. De Amerikaanse gedelegeerde Wadsworth vroeg hierop onmid dellijk het woord en wees het ver- Het echtpaar Armstrong-Jones Is een avondje uit geweest, zonder of ficieel vertoon. Net als alle andere bezoekers, woonde het een voorstel ling in een Londens theater bij. Bij het uitgaan ivas er ook nog even tijd, om met een andere bezoeker een praatje te maken. zoek van de Sowjet-Unie van de hand. Terwijl hij dit deed luisterde Kroesj tsjew rustig toe, zonder zijn gebrui kelijke roffelconcert ten gehore te brengen. Standpunt Wadsworth wees er op, dat de Ver enigde Staten nog altijd van mening waren dat het RB-47 vliegtuig onge veer 80 km buiten de grenzen van de Sowjet-Unie was neergeschoten, dat Rusland een onpartijdig onderzoek had verhinderd, en dat men had gé- weigerd om het internationale Rode Kruis de twee Amerikaanse overle venden te laten bezoeken. „Dit doet de wenselijkheid nog meer uitko men", zo sprak Wadsworth, om alle feiten naar voren te halen in de ver gadering van de eerste politieke com missie." De neuskegel landde 25 minuten na de lancering in het doelgebied en werd 20 minuten later waargenomen i en door een schip opgevist. Van bevoegde zijde ïs gezegd, dat het dagen en zelfs weken kan duren voordat bekend is of de muizen die de tocht overleefden, nadelige gevol gen hebben ondervonden van hun passage door de stralingsgordel-Van Allen. De 26 meter lange raket, die volgend jaar waarschijnlijk de eerste men selijke ruimtevaarder zal vervoeren, was gericht op een deel in het zui den van de Atlantische Oceaan, een 8000 kilometer van Cape Canaveral verwijderd. De muizen twee vrouwtjes en een mannetje „Sally, Amy en Moe" genaamd zaten in een cilindervor mige, beschermde cel, voorin de neuskegel van de raket, een vrij nieuw RVX-2-A model, oorspronke lijk ontworpen voor het vervoer van een kernlading. Door Stichting van den Arbeid Schrijven aan minister-president (Van onze Haagse redactie) De Stichting van den Arbeid heeft in een brief aan de minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay, aangedrongen op spoed bij het wijzigen van de loonspel- regels. De stichting zegt van oordeel te zijn, dat de bestaan de regels voor de vrijere loon politiek zo kort mogelijk, uiter lijk tot het einde van dit jaar of tot het begin van 1961, ongewij zigd dienen te worden toege past. In de brief, die handelt over het toe passen van de spelregels bij vernie- wing van de C.A.O.'s in de tweede fase van de vrijere loonpolitiek, zegt de stichting van mening te verschil len met de staatssecretaris van soci ale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink. Deze had zich na- namelijk, tijdens een der jongste be sprekingen tussen regering en stich ting, latèn ontvallen, dat in de twee de fase van de vrijere loonpolitiek, de produktiviteitsontwikkeling berekend dient te worden aan de hand van een tien-jarige periode. De stichting schrijft nu in zijn brief de berekening, zoals tot nu toe gebruikelijk, te willen beper- Aisn tot een periode van vijf jaar, omdat praktisch slechts in enkele gevallen produktiviteitsgegevens over tien jaar beschikbaar zijn. Wel is de stichting het eens met het standpunt van de staatssecre taris, dat op de afloopdatum van een oude C.A.O. het loonniveau zich op de juiste hoogte bevindt, hetgeen betekent, dat dit niveau in evenwicht is met het produkti- viteitsniveau. In bijzondere gevallen kan het echter redelijk zijn van het bovenstaande af te wijken, maar dit mag niet bete kenen, aldus de stichting, dat aan spraak zou kunnen worden gemaakt op een verrekening wegens een ver schil tussen de aangenomen en de ge realiseerde produktiviteitsstijging. Ook is de Stichting van den Arbeid van oordeel, dat het bij langlopende contracten de voorkeur verdient de loonsverhogingen niet in haar geheel te geven bij de aanvang van het nieuwe contract, maar in etappes. Hierbij denkt de stichting aan jaar lijkse verhogingen. Sij een openbare-meningonderzoek door een instituut in Bielefeld, heeft 70 procent van de ondervraagde Westduit sers zich uitgesproken tegen herstel van de monarchie'. Twintig procent pleitte voor herstel van de monarchie. In 1954 had zich hier 28 procent voor uitgespro ken. Tijdens de woensdag in de Algeme- wond Kroestsjew zich kennelijk zo ne Vergadering van de V.N. gehou- op, dat hij er een schoen bij uittrok den rede van de Philippijnse af ge- om des te harder op zijn lessenaar vaardigde bij de V.N., Soemoelong, te kunnen trommelen. Ouden van dagen en kleuters Donderdagavond omstreeks acht uur is de 78-jarige J. Hel- lemons uit Bergen op Zoom bij een verkeersongeluk op de Wouwseweg om het leven geko men. De heer Hellemons wilde per fiets de verkeersweg over steken. Daarbij lette hij echter niet op het naderende verkeer. De autobestuurder J. W. uit St. Willibrord, die uit de richting Bergen op Zoom naderde, kon hem niet meer ontwijken. De fietser werd gegrepen en enkele meters meegesleurd. De man overleed ter plaatse. Gistermorgen is tussen Peize en Eelde de 24-jarige betonwerker B. OM LEK VAN PERSONEELS-VERLOOP TE STOPPEN Nieuwe cursus in huishoudscholen TWEE DAGEN in de week zul len in het komende wintersei zoen twee huishoudscholen van de Z.L.M. in Oostka- pelle en Schoondijke be zoek krijgen van vrouwen en meisjes, die daar komen zoe ken naar de sleutel van het horeca-geheim. Het geheim van charme, beleefdheid en accurate bediening, waarmee serveersters in een hotel, res taurant of pension haar gas ten ontvangen en volkomen op hun gemak stellen. In een periode van achttien weken bouwen theorie- en vaktechnische leerkrachten nu in de lokaleu van deze scholen voor en met de deel neemsters aan de nieuwe cursus een voorbeeld-bedrijf op, dat toon aangevend zal worden voor het personeel in de Zeeuwse toeristen industrie. Hoe breng ik zonder ongelukken een bescheiden hoeveelheid borden binnen Hoe stel ik een eenvoudig menu samen? Welke wijnen kan ik het beste bij dit of dat gerecht aanbevelen? Hoe raak ik een beetje thuis In gidsen en folders om onze gasten wegwijs te maken in de omgeving? Het zijn alle maal vragen, waarop de aspirant serveersters en de cursisten, die al geruime tijd deel uitmaken van het horeca-personeel, antwoord krijgen. Het lesrooster van de cursus verwijst de deelneemsters de ene keer naar de schoolbanken, waarin zij door personeel van de huishoudscholen met de eerste beginselen van het serveerstersvak in aanraking worden gebracht. Een andere keer zullen zij, misschien na herhaalde oefening, met schalen en servies goed door het gebouw balanceren onder het kritisch oog van de rondreizende leraar van de Stich ting Vakopleiding Horeca-bedrijf. Tenminsteals er voor deze nieu we tak van opleiding voldoende belangstelling bestaat. De eis om toegelaten te worden is namelijk. dat men twee jaar in het horeca bedrijf werkzaam moet zijn. Nu komt het nogal eens voor, dat mét de toeristen tegen de herfst ook het bedienend personeel van hotels en pensions uit de Zeeuwse bad plaatsen vertrekt. Niet op vooruit... Dat de personeelssterkte en het 8oor- snee-nivean van de werkneemsters in deze bedrijfstak er op deze ma nier niet erg op vooruitgaan is 7.0 helder als glas. „En de mensen, die bijvoorbeeld in Holland een goede baan bezitten, zijn ook niet gek om naar Zeeland te komen". Hotelhouder J. F. Seydel uit Dom burg typeerde ons met deze ka rakteristiek de hele personeelssi- tuatie in de Zeeuwse horeca-be- drijven, Op zoek naar betere kan sen in andere provincies verdwij nen vele serveersters uit Zeeland. En om dit lek een beetje te stop pen heeft de heer Seydel enkele jaren geleden een doeltreffende kurk gevonden. „We gaan zelf Eersoneel opleiden", besloot de eer Seydel in 1954 kordaat. Samen met de heer F. H. L. van 't Westende uit Zoutelande heeft de ze Domburgse hotelhouder het toen niet bij „A" gelaten maar ook „B" gezegd. In de huishoud scholen te Middelburg en IJzen- dijke werden "hen toen lokaliteiten beschikbaar gesteld. Tweemaal in de week laadden beide heren hun auto vol met serviesgoed en drie seizoenen lang brachten zij een fiks aantal leerlingen de eerste beginselen van de serveerkunde en alle mogelijke andere werkzaam heden in een horeca-bedrijf bij. Met een officieel examen en een „luisterrijk" slotdiner werden de ze avondcursussen afgesloten. De beide organisatoren kregen van de Z.L.M. een erkenning als vakle raar. De vakorganisatie appreci eerde de initiatieven van de beide hotelhouders evenwel minder. In kringen van de horeca was men van oordeel dat het officiële vak onderwijs in Zeeland nog niet actief op deze manier danig werd doorkruist. Omdat verdere medewerking dus uitbleef hebben beide heren na verloop van enkele seizoenen het bijltje bij het cur suswerk neergelegd. Een vergadering van directrices van de Zeeuwse landbonwhuishoud- (Zie slot pag2 kol3) Hagenauw uit Peize, die op een bromfiets reed, door een bus gegre pen. Hij was op slag dood. De heer Hagenauw was gehuwd en had twee kinderen. Gistermiddag om kwart over een is in de Stationsstraat te Deurne het zevenjarig zoontje van de familie F. Dekker-Fransen door eeD vrachtwa gen gegrepen en op slag gedood. Door onvoorzichtig oversteken is gistermorgen omstreeks half- twaalf in Noord-Bergum de 68- jarige, ongehuwde M. Elzinga uit Jacobiparochie gedood. In de St. Laurentiuslaan in Arn hem is gistermorgen omstreeks twaalf uur het vierjarig meisje H. Meyrink uit de Boterbloemstraat bij het oversteken van de weg door een trolleybus overreden. Het kind over leed ter plaatse. Eergisteravond omstreeks zes uur is de 70-jar. voetganger P. A. Laffra uit Glimmen, die de Rijksstraatweg te Glimmen wilde oversteken door een auto aangereden en tegen de straat gesmakt. Hij was op slag dood. In het St. Canisiusziekenbuis te Nijmegen is eergisteravond overleden de 71-jarige heer J. A. Claessen uit Arnhem. Hij werd vorige week vrij dag op de Utrechtseweg in Arnhem aangereden door een personenauto, tengevolge waarvan hij hersenletsel opliep. Soldaat verongelukt in La Courtine Gistermorgen tegen halfticn is om gekomen de 20-jarige dienstplichtige soldaat W. van Lent uit Opheusden. die deel uitmaakte van de Nederland se gevechtseenheid die oefent bij La Courtine. Het ongeluk gebeurde bij Beiccat, waar soldaat Van Lent met de an tenne van zijn draagbare radio een hoogspanningsleiding raakte. VERWACHT. WISSELVALLIG WEER Verspreide opklaringen, maar ook- plaatselijk buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Maximum temperaturen van 12 tot 14 graden. ZON EN MAAN 15 oktober Zon op 07.04 onder 17.47 Maan op 01.09 onder 15.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1