„Hordenloop", zwaarste oefening in ons land, is begonnen TELEVISIEFILM VOOR DUITSE JEUGD OVER HITLERPERIODE ONDERZOEK INGESTELD NAAR BEHOEFTE AAN H.T.S.-ERS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 VIERDE DIVISIE TWAALF DAGEN IN TOUW Na tanktraining in Frankrijk nu werk met „dummies" in oost-Nederland (Van een onzer verslaggevers). Ruim 9000 infanteristen met 1300 voertuigen van de vierde divisie zijn maandag de. kazernes uitgetrokken en zijn in het doornatte donkere Brabantse land in bivak gegaan. Zij houden zich gereed voor een groot scheepse aanval mot hun pantsermnterieel, die ze ieder ogenblik kunnen gaan uitvoeren. Deze aanval zal de eerste zijn in de oefeningen „Hor denloop", een oefening die de vierde divisie na de zomerse training met tanks in het Franse La Courtine, thans met „dummies" in Nederland houdt. Donderdagmiddag zal dat weet Jan Soldaat nog niet het eerste grote treffen van de 4e Pantser Infanterie Brigade (behorende tot de vierde divisie) op de militaire hei bij Oorschot plaatsvinden met de uit het oosten komende vijand op de militaire hei bij Oorschot. In het brigade hoofdkwartier te velde ergens tussen Gilze Rijen en Breda lichtte divisie-commandant generaal- majoor F. J. van der Veen ons in over deze oefening, die in haar soort de grootste is die tot nu toe in Neder land werd gehouden. Diepte en afstand De taak van de vierde divisie in zijn nieuwe hoedanigheid komt neer op het uitvoeren van aanvallen met gro te diepte, gepaard gaande met ver plaatsingen van troepen en materieel over grote afstanden. De andere Ne derlandse divisie, de eerste divise, heeft een meer defensieve taak. Zo als bekend is de organisatie van de divisies onlangs beter aan de moder ne oorlogvoering aangepast. Dit houdt in dat de vierde divisie is uitgerust met veel gepantserd mate rieel, waarmee de infanteristen (het voetvolk) gelijk met de tanks voor uit naar de frontlinies worden ge bracht. De benodigde pantservoertui gen zijn er nog niet. Zij zullen pas volgend jaar ter beschikking komen. Tot zolang oefent men met normale militaire vrachtwagens. Dat gebeurt ook bij deze oefening ..Hordenloop". Het tankmaterieel bijvoorbeeld wordt voorgesteld door houten dummies op vrachtwagens, daar anders wegen en oefenterrein te veel zouden lijden. Wat men bij de oefenende vierde di visie te zien krijgt is dus geen pant serdivisie, maar een in feite van dum mies voorziene gemotoriseerde infan- terie-divisïe, zo vertelde generaal van der Veen. Veel particulier terrein Aan deze oefening „Hordenloop'' heeft enorm veel voorbereiding vast gezeten. Niet alleen op militair, maar ook op burgerlijk gebied. Meer dan 8000 brieven met het verzoek om be paalde terreinen voor de oefening be schikbaar te stellen zijn gestuurd aan particulieren en gemeentebestu ren. Het resultaat is geweest, dat hei- beschikbare terrein voor „Horden- loop" in Brabant alleen voor 5/6 deel «>p particulier terrein wordt uitge vochten. In de oefening „Hordenloop" neemt men aan dat de eerste divisie zich heeft opgesteld achter de Zuid-Wil lemsvaart. als reserve staat de ge mechaniseerde vierde divisie klaar achter de Mark in de omgeving van Breda. De uit het oosten komende vijand slaat een bres .in de verdedi gingslinie van de eerste divisie en de legerkorpscommandant geeft in de nacht van woensdag op donderdag het bevel aan de commandant van de vierde divisie: tegenaanval in de rich ting Oorschot. De 41ste pantser bri gade van de vierde divisie maakt een bocht door België vlak langs Turn hout en bij Oorschot (na ongeveer 60 km optrekken) komt het tot een treffen. Tevens neemt men aan dat de 13e brigade, die een noordelijke route neemt, de vijand de 42ste brigade gelijktijdig aanvalt. De twee pantserbrigades van de vierde divisie, waarvan dus slechts de 41ste aan de oefening deelneemt en de 13e pro-memorie meerijdt, hebben de vijand dus in de tang. Oprukken De vijand wordt teruggedreven, maar is niet verslagen. De 41ste brigade rukt op, de pionier compagnie ruimt hindernissen op, de genie-compagnie slaat bij Meerveldboven een brug over de Dommel, er worden atoom- en gasaanvallen uitgevoerd, al niet al het gaat er hard toe. Bij Budel komt het vrijdag tot een tweede treffen. De commandant van de 41ste brigade, kolonel J. Rothui zen verzamelt zijn troepen en nadat de laatste vijandelijke weerstand is opgeruimd gaat de 41ste brigade tus sen Horst en Venlo aan de Maas voor het weekeinde in bivak. Naar het oosten Maandag begint in het oosten deel twee van oefening „Hordenloop". Na het vervoeren van de 41ste brigade onder yredesomstandigheden naar de omgeving van Loclteni en Borculo wordt een opmars van ongeveer 160 km naar de omgeving van Assen gemaakt, waar als vijand thans de 43ste infanterie brigade optreedt, die vooral vertragend zal werken. Bruggen en wegen worden bijvoor beeld vernield. De genie en de pionier compagnie krijgen het bijzonder zwaar. Bij Havelte komt het nog maals tot een grote slag, de 41ste brigade stoot door en bevindt zich volgende week woensdagavond ten noorden van Assen. Dan trekt men zich terug op de Hoogenveense vaart, waar een verdedigingslinie wordt in- fericht. Van donderdag op vrijdag rekken dc 41ste en de 43ste brigade naar de kazernes terug, ongetwijfeld doodvermoeid want in de twaalf da gen dat dc oefening duurt zal er van slapen bijzonder weinig komen. We weten nu hoe er met de tanks gewerkt wordt, die ervaring deden we op in La Courtine. Nu zullen we merken hoe de commandanten erin slagen snel elk een brigade van 4000 man met ruim 6000 voertuigen over flinke afstanden te verplaatsen, al dus divisie commandant generaal Van der Veen. 'Eén brigade, de 41ste zal dus twaalf dagen in touw zijn, de 42ste en de 43ste respectievelijk in het zuiden en in het oosten elk 6 da gen. In totaal zullen dus ongeveer 13.000 militairen aan de oefening deelnemen, echter slechts 9000 ge lijktijdig. Het wordt de hardste op gave in vredestijd die de brigadecom mandanten. de kolonels Rothuizen, Coors en Holl tot nu toe uit te voe ren kregen. WAAR SCHOOL IN GEBREKE BLIJFT De oefening „Hordcnloop" wordt geleid door de commandant vierde divisie, generaal-majoor F. van der Veen. Foto: generaal'majoor F. van der Veen met zijn officieren in de staf- wagen te velde. Scholieren leren verleden kennen Een verschrikkelijke geschiedenis van liet Hïtlertijdperk zal gedu rende. de komende zeven maanden aan miljoenen Duitse televisiekij kers ontvouwd worden in de vorm van een uit veertien episoden be staand documentair programma. Op 21 oktober zal het eerste deel worden uitgezonden en men ver wacht, dat acht a negen miljoen Duitsers het programma zullen zien. Het is getiteld „Het Derde Rijk". De serie is vervaardigd door Hans Hartmann en Hans Bausch en men heeft aangekon digd, dat zij bestemd is voor de „jonge generatie". In een toe lichting op het programma wordt gezegd, dat het de jeugd ,.zal helpen begrijpen wat het vader land naar de catastrofe heeft ge voerd". „Veronica" niet onder vlag van Guatemala Het voor de kust van Schcveningen liggende radioschip „Veronica", dat volgens de leiding van deze com merciële zender sedert juni j.l. de vlag van Guatemala voort, slaat ech ter niet in dit land geregistreerd. Dit laatste heeft de regering van Guate mala aan het Nederlandse ministerie Aan buitenlandse zaken medegedeeld. Een woordvoerder van dc .A'eroni- ca" zeide gisteravond in zijn com mentaar op deze mededeling o.m. „ieder daartoe bevoegd consulaat kan ter plaatse vlagpapieren uitschrijven. Het consulaat van Guatemala te Ant werpen heeft dit voor de „Veronica" gedaan. De gezegelde en gestempekle papieren zijn aan boord van het schip en wij hebben daar fotocopieën van. Het schip is bepaald niet statenloos. Een van de bepalingen kan zijn. dat een schip dat van dergelijke papieren voorzien is binnen een jaar de haven van het betreffende land moet heb ben aangedaan en dan pas geschiedt de definitieve registratie". Deze be paling is volgens de woordvoerder van ae Veronica in principe ook in Guatemala van kracht. „Dit is ech ter niet zo'n ramp en daar is gemak kelijk een mouw aan te passen. Mochten wij de vlag van Guatemala, verliezen, dan hebben wij binnen drie a vier dagen weer een andere vlag. Dat is geen probleem", aldus de woordvoerder van de „Veronica". Men heeft er reeds dikAAijls over geklaagd, dat de Duitse scholen nauwelijks aandacht besteden aan de Duitse geschiedenis van na 1933, het jaar dat Hitier aan do macht kwam. Deze televisiedocu mentaire zal er toe bijdragen, zo hoopt men, om dat hiaat aan te vullen. Bovendien zal een brochu re, waarin het programma is sa mengevat, naar alle scholen Avor- den gezonden. Dit zal dit jaar de tweede maal zijn, dat de Duitsers gelegenheid hebben de ware geschiedenis van i het nationaal-socialisme in beeld t te zien. Aan het begin van dit I jaar werd de Zweedse film „Mein I Kampf" voor het eerst in dc Westduitse theaters vertoond en de film bleek zulk een succes, dat zij thans nog te zien is. De Duitse telcAisieserïe is samenge- j steld uit meer dan drieduizend I meter film en tAveeduizend foto's. Elk deel zal A'ijftig minuten du- j ren. De delen zullen om de an dere ATijdag Avorden A'ertoond om kAvarfc over acht 's aA'onds. Het eerste deel is getiteld „De greep naar de macht". Volgens de in- i leiding zal het tonen, hoe Hitler zijn macht bevestigde en hoe hij, van liet begin af deze macht mis- bruikte en geweld boven recht stelde. ANTWOORD STAATSSECRETARIS U.t.s.-abiturïënten zullen lager kader bezetten Als laatste punt van de agenda der Tweede Kamer, welke volgende Aveek behandeld zal Avorden komt AToor de nota betreffende de spreiding van hogere technische scholen (h.t.s.- plan). De vaste commissie voor on derwijs, kunsten en wetenschappen hcel't een aantal vragen, welke hij enkelen Aan haar leden waren gere zen, aan de staatssecretaris schrifte lijk A-oorgelegd. De bewindsman heeft deze A-ragen in een brief van 5 juli heantAvoord. Dc commissie heeft thans A-erslag van dit schriftelijk 0A-erleg uitgebracht. In antwoord op de vraag of hij be schikt over gegevens uit Bet bedrijfs leven ten aanzien van de behoefte aan h.t.s.-ers in de komende jaren, zegt de staatssecretaris, dat hij niet over deze gegevens be-schikt. Ter departeniente van economische zaken doet men een poging tot de opstelling van een prognose ter zake te geraken. Daar ook bij het bedrijfs leven zelf veelal onvoldoende inzicht omtrent deze behoefte op langere ter mijn bestaat, moet echter worden af gewacht of de bedoelde poging zal slagen. Onder meer Averd nog gevraagd hoe de staatssecretaris de verhou ding ziet, tussen de afgestudeer den van h.t.s. en u.t.s. voor de praktijk en welke behoeften het bedrijfsleven heeft afin elk van deze soort afgestudeerden. 1 De staatssecretaris meent, dat het ontstaan en dc groei van dit: school- type met zich mede brengt, dat. in de toekomst het lager kader in het be drijfsleven steeas meer door u.t.e.- abiturlënten zal kunnen worden be zet. De ontwikkeling zal zich waar schijnlijk op ongeveer dezelfde wijze i voltrekken als die bij het middenka der. dat thans reeds grotendeels door h.t.s.-abituriöntc» Avordt bezet. De staatssecretaris zegt tc moeten ontkennen, dat aan de behoefte aan confessionele h.t.s.-en praktisch geen aandacht zou zijn besteed. In de slot- beschouAA-ing Aan het h.t.s.-plan is uitA'oerig op deze materie ingegaan. Concrete gegevens, Avaaruit de be hoefte aan dergelijke h.t.s.-en zou kunnen worden afgeleid, zijn niet be kend. Hetzelfde geldt, met betrekking tot de percentages van dc (verwach te) aantallen leerlingen, die afkom stig zijn (en zullen zijn) van de rooins-katholickc, resp. protestants- christelijke u.l.o.- en v.h.m.o.-scholen. Protest tegen verlaging subsidie studentenmaaltijden Naar aanleiding van het door de mi nister Aan O. K. en W. aangekondig de A-oornemen de subsidie op de stu- dentenmaaltijden te A-erlagen heb ben Aertegenwoordigers van studen ten-eettafels in den lande in een brief aan de voorzitters dor Tweede- Kamerfracties en aan de leden van de vaste commissie voor onderwijs, kunsten en Avetenschappen hun be denkingen tegen deze subsidievcrla- ging geuit. Deze brief ging vergezeld van een memorandum, dat door do besturen cler gesubsidieerde studenteneettafels tijdens een op 6 okt. in Utrecht ge houden vergadering avqs opgesteld. Zoals bekend wil de minister de sub sidies op studentenmaaltijden per 1 september 1961 verlagen van 40 op 30 cent en deze in de daarop volgen de jaren tot nul reduceren: het stre ven Aran de regering is er- op gericht de overheidssubsidies in de consump tieve sector te beëindigen. Sinds 1 oktober bedraagt de toegestane ver koopprijs per maaltijd f 1,20. De eventuele subsidieverlaging per 1 september 1961 mag worden doorbe rekend, waardoor de- prijs op f 3,30 komt. Na volledige afschaffing van het subsidie wordt de prijs f 1,60. Tarweverbouwers lijden door schot grote schade Volgens een Aoorlopige, voorzichtige schatting van het produktschap A'oor granen, zaden en peulvruchten heeft ten minste een zesde deel A'an de 600.000 ton grote tarwe-oogst 1960 meer dan vijftien procent schot, zo dat het niet geschikt geacht Avordt voor consumptie en dus de garantie prijs niet kan opbrengen. Als veevoeder brengt deze tarwe on geveer acht gulden per honderd kg minder op dan de garantieprijs, zo dat de schade voor de tarweverbou wers op ten minste acht miljoen gulden in'totaal kan worden ge raamd. De verbouwers zijn verder dit jaar genoodzaakt bun tarwe tc laten drogen. Het gemiddelde vocht- percentage bedraagt, volgens de in druk van het produktschap, zeker 19 a 20 procent, terwijl de prijs op 17 procent vocht is gebaseerd. Dat dro gen kost dc boeren naar schatting ten minste vijf miljoen gulden. Borculo beraamt betoging tegen bioscoopslaiting In Borculo Avordt een demonstratie van jeugdige bioscoopgnngers A-er- wacht, omdat de enige bioscoop die deze plaats heeft reeds vier maanden gesloten is, als gevolg van een Acr- hoging A'an do A'ermalcclijkhejdsbe-" lasting. Datum, tijdstip en plaats zijn nog niet vastgesteld. De exploitant van het bedrijf vernam enkele maanden geleden uit kranten berichten, dat de gemeenteraad plan nen had de belasting op het bioscoop bezoek met vijf procent te verbogen. Hij liet toen weten, zijn bedrijf te sluiten. De raad stelde evenwel de belastingverhoging toch in en de bioscoop sloot zijn deuren. Sindsdien zijn besprekingen aan de gang tussen de Nederlandse Bios coopbond en de gemeenteraad. De Borculose .icügd echter schijnt Aveinig- fidutie te hebben in het effect daarvan. Informele groepen hebben de hoofden bijeen gestoken en het Clan gemaakt een demonstratie te ouden. De jeugd ln Borculo meent, dat aangezien nergens in het land de belasting verhoogt wordt en in sommige gemeenten zelfs gedacht wordt aan verlaging - het in Bor culo ook niet nodig- is. Studentenprotest tegen hoger- onderwijswet (Van onze speciale verslaggever.) Meer op principiële gronden dan uit praktische overwegingen is dc Ne derlandse Studentenraad een actie he.gonncn om artikel 60 van het herzieningsontAverp van de nieuAve hoger onderwijSAvet voorlopig ge schrapt te krijgen. Dat artikel 60 opent de mogelijkheid studenten het recht tot het A'olgen van liet onderwijs te ontzeggen. Minder dit feit zelve, gehanteerd door de mi nister om het studierendement te verbeteren, dan AA'el de negatieve Avijze waarop de minister van O., K. en W. hot beoogde doe! tracht te bereiken, heeft do Nederlandse Studentenraad in hoge mate ver ontrust. In een uitvoerige motie heeft de raad dit de leden van de Staten- Generaal laten weten. Dat dit probleem de studentenwereld terdege beroerd, wordt middels pamfletten en aanplakbiljetten tot uiting gebracht. Luchtig, maar navrant suggereren deze biljetten dat artikel 60 de studie vrijheid beperkt. Meegedeeld werd tijdens een te Am sterdam gehouden persconferen tie, dat ook het huis van minister Cals ermee behangen werd. De actie van de Studentenraad blijft echter niet beperkt tot deze pam fletten en de tot de Kamerleden en ministers gerichte motie. Drieëndertigduizend briefkaarten met de tekening van een dooi' het getal zestig gebonden academicus en dc tekst, dat „in de wet slechts hoort wat nodig Is en niet wat ovei'hodig is", zijn op alle hoge scholen en universiteiten in Ne derland verspreid. Voorzien van handtekeningen zullen deze kaar ten do Kamerleden op een geijkt moment in de Kamer worden aan geboden. Voorts wil de Studentenraad d Tweede Kamerleden op 19 okto ber de dag van de behandeling van het wetsontwerp in de Twee de Kamer een lunch aanbieden in dc Rolzaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8