Kroesjtsjew trok zijn schoen uit en sloeg er mee op tafel „Goedkoop" uranium in West-Duitsland KLANKBORD OP MULOSCHOLEN MEER DAN KWART MILJOEN LEERLINGEN ROERDEFECT KAN OORZAAK ZIJN VAN RAMP OP RIJN" DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 HAMER VAN VOORZITTER BOLAND BRAK Rumoerige zitting van Assemblee Aan de vooravond van zijn vertrek naar Moskou heeft de Sowjetrussi- sche premier nog eens van zich doen spreken tijdens de algemene verga dering van de V.N. Toen de Phillipijnse afgevaardigde Kroesjtsjews opmerkingen over de onmiddellijke onafhankelijkheidsver lening aan alle volkeren onder kolo niale overheersing wilde uitgebreid zien tot de Oost-Europese landen die onder Russische druk zuchten, inter rumpeerde de Roemeense gedelegeer de Mezïucescu, door te zeggen, dat de opmerkingen van Lorenzo Soe- moelong niet ter zake waren. De voorzitter van de assemblee, be sliste echter, dat Soemoelong mocht doorgaan met zijn betoog. Hierop volgde een vuistroffel van Ivroesjtsjew, die vervolgens vuist- zwaaiend opsprong en naar liet spreekgestoelte rende. Hij diende bij voorzitter Boland officieel zijn be klag in over de „onrechtvaardige be handeling" tegenover verschillende afgevaardigden. Hij zei dat Boland een vertegenwoor diger van de voormalige Franse Kon go het zwijgen had opgelegd toen deze een telegram had willen voorle zen van „zijn broeders die lijden on der het imperialistisch kolonialisme". „Waarom mag deze pummel, deze stroman van het Amerikaanse impe rialisme, die hier spreekt, wel kwes ties aanhalen, die niet ter zake doen de zijn?" zo brieste de premier. „Is dat rechtvaardig?" donderde hij voort.-„Wij leven hier op aarde niet bij de gratie van God of bij uw gra tie, maar bij de gratie van de kracht van de grote Sowjetbevolking." „Jullie zult niet in staat blijken om de stem van het recht te onderdruk ken. aldus Kroesjtsjew. Na zijn vuistroffel op tafel had hij zich naar de afgevaardigde van de V.A.R. ge wend. deze, Omar Loefti zit in zijn nabijheid. Enige minuten eerder toen hij zich ook bijzonder had opgewonden, had hij zelfs een van zijn schoenen uit getrokken en er mee op tafel gesla gen en zelfs het gebaar gemaakt of hij hem naar voorzitter Boland wilde gooien. Tenslotte deed hij zijn schoen weer aan. De Phillipijnse gedelegeerde Soemoe long mocht na alle onderbrekingen zijn rede voortzetten, doch hij werd kort na de hervatting door voorzitter Boland gewaarschuwd dat hij zich tot zijn onderwerp moest bepalen. De bijeenkomst van de Algemene Vergadering is woensdagavond on der groot tumult verdaagd, nadat de Roemeense vertegenwoordiger Mazincescu geweigerd had zijn in terrupties te staken. De Ierse voorzitter Boland sloeg met kracht met zijn voorzittershamer op zijn tafel. De Roemeen bleef echter doorspreken en sloeg daarbij op zijn lessenaar. Boland liet zijn hamer opnieuw dalen en deze maal met zo'n kracht, dat de houten steel brak. Hij bleef daarop met de steel op zijn tafel slaan. De Roemeen ï'iep: „U kunt voor de kolonialisten opkomen, doch hoe is het eigenlijk met de vrijheid van het Ierse volk gesteld? Ik hoop, dat het even vrij is als de Roemenen". Hierop verdaagde Boland de verga dering. Daarop verliet de voorzitter, die duidelijk verontwaardigd was, dc vergaderzaal. Hij werd vergezeld door secretaris-generaal Hammars- kjöld. Kroesjtsjew verliet de vergader zaal goed gemutst. Toen hem werd gevraagd, waarom er niet over zijn voorstel was gestemd, antwoordde, hij glimlachend: „Het voornaamste instrument van de voorzitter, de ha mer, brak. En hoe kon de vergade ring zonder een voorzittershamer op regelmatige wijze worden voortge zet'? Daarom werd zij verdaagd". Hij voegde hieraan toe: „Het breken van de voorzittershamer is symbo lisch voor de Verenigde Naties". V.S. vragen geheimhouding Z.K.H. prins Bernhard is dinsdag, na een verblijf van enige dagen in Madridop hei vliegveld van Londen aangekomen. Hij heeft de Fokker Friendship zélf bestuurd. De prins zal in Engeland een pnvébezoek af leggen. Ook in Nederland proeven met gascentrifuge Volgens een mededeling van de Amerikaanse senator Albert Gore zouden twintig of meer landen binnen de komende vier jaar in slaat zijn kernwapens te vervaardigen als gevolg van „een uiterst belangrijke stap voorwaarts" in de produktie van explosieven en brandstof fen, die op het gebruik van kernstoffen berusten. De nieuwe methode, waarnaar Gore verwijst, berust op de 9 Nabij Serajcwo, de hoofdstad van de Zuidslavische republiek Bosnië, is maan dag een autobus met arbeiders in een ravijn gereden. Acht inzittenden kwamen om het leven en tenminste 2S mensen lie pen verwondingen op. „WONDERLIJKE BLOEI" In de Verenigde Staten en Engeland j zou grote ongerustheid zijn ontslaan naar aanleiding van een nieuw en goedkoop Westduils procédé om j materiaal voor kernwapens te pro- duceren. Het Duitse procédé staat I bekend als de centrifuge-methode I waarvan prof. Grofh de geestelijke vader is. Door grote belangstelling tekort aan leerkrachten De voorzitter van de Bond van Be sturen van Christelijke Muloscholen, dr. H. J. Langman, heeft gistermor gen op de algemene vergadering van de bond in Utrecht getuigd van zijn voldoening over de „wonderlijke bloei" van het mulo in Nederland, dat meer leerlingen telt dan welke andere tak van onderwijs ook. Het aantal jongens en meisjes dat mulo- scholen bezoekt heeft het kwart mil joen met enkele duizenden overschre den. Een derde hiervan volgt pro testant christelijk onderwijs. De scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs hebben in totaal ongeveer 170.000 leerlingen. Dr. Langman constateerde ook een enorme groei van de mulo-examens. Het aantal kandidaten is gestegen van 27 in 1907 tot 36.000 in 1960. Een van de problemen die de op bloei van het mulo met zich mee brengt, is, volgens dr. Langman, liet personeelstekort. Ook het ak- tenbezit noemde hij verre van normaal voor een goede functio nering van het onderwijs. Als een van de oorzaken hiervan ziet hij het ontbreken van de nodige, ani mo voor de aktenstodie, onder meer doordat de salarissen tot een COMFORT. Een Britse binnenhuis architect Reg Clayton, heeft op een tentoonstelling in Manchester zijn laatste uitvinding onthuld. Hij zegt er van, dat het ons comfort „op een toppunt van beschaving brengt". Het is een elektrisch verwarmde, van een thermostaat voorziene toiletbril. LEUS. Verbaasde Londenaren zagen dinsdag op de schutting rondom een bouwwerk in Fleetstreet met grote letters de leuze „Betaal geen inkom stenbelasting" prijken. behoorlijk peil zijn opgetrokken. Ten aanzien van de onderwijzersop leiding zei dr. Langman dat het hem het beste lijkt dat er reeds na de eerste leerkring van de kweekschool een schifting wordt gehouden. Daar op zou, naar zijn mening, een cursus van vier of van twee maal twee jaar moeten volgen voor de opleiding van de mulo-leraren. Tot deze cursus zouden, volgens hem, de bezitters van h.b.s.- en gymnasiumdiploma's zon der meer moeten worden toegelaten benevens een geselecteerd aantal kweekschoolleerlingen uit de tweede leerkring. Dr. Langman verwacht dat de mam moetwet in geamendeerde vorm goedgekeurd zal worden. Hij ver klaarde, «lat men ervoor op moet pas sen, dat door de kritiek op het geheel «ie amendering van de onderdelen uit het oog wordt verloren. Wij mogen geen degradatie aanvaarden, zo zei hij, en we moeten eisen dat het M.A.V.O. de positie behoudt «lie het mulo nu liceft. Soestenaar probeerde vrouw te wurgen werking van de in West-Duits land ontwikkelde zogenaamde gascentrifuge, die het ontplof- bare uranium 235 afscheidt van f0'" Proï. Grolk b„ liet inerte uranium 238. Urani- um 238 komt in de natuur in veel grotere hoeveelheden voor, maar is met uranium 235 ver mengd. De twee vormen van deze stof zijn scheikundig aan elkaar indentiek en kunnen dus niet met de gewone scheikundi ge hulpmiddelen gescheiden worden. Senator Gore, die de .eerste mededisf' lingen over de nieuwe ontwikkeling deed, is Kennedy's adviseur in diens vevkiezings-campagne. Hij Verklaar de, dat „het mogelijk, zo niet waar schijnlijk is. dat tijdens de ambtspe riode van de nieuwe president twin tig of meer landen in staat zullen zijn kernwapens te vervaardigen." Hij wees er bovendien op, dat alle produktiemetboden voor uranium officieel als geheim te boek staan. Er is echter niets geheims aan de gascentrifuges zoals die thans in West-Duitsland zijn geconstru eerd. Amerika beeft dan ook aan West-Duitsland gevraagd zekere toeziehtsmaatregelen te nemen, maar blijkbaar is dat niet ge schied. Naar het A.N.P. in welingelichte kringen in Den Haag verneemt heb ben de Amerikaanse autoriteiten zich ook tot Nederland gewend terzake van de geheimhouding van het ultra- centrifugeproces Zoals bekend is wordt in ons land aan de ontwikkeling van dit procédé gewerkt door prof. dr. J. Kistema- ker van de Amsterdamse universiteit. Het werk verkeert nog in het onder- zoekstadium, en de industriële toe passing zal nog wel geruime tijd op zich laten wachten. Pr«)f. Kistemaker noemde het schan delijk, dat buitenlandse persorganen de stap van de Amerikaanse autori teiten hebben aangegrepen om met onverantwoorde berichten hot pu bliek, dat van deze zaken niets af weet, nog schichtiger te maken dan liet al is jegens alles wat met kern energie van doen heeft. Over de Amerikaanse stap zelf wens te prof. iKstemaker zich niet uit te laten. „Men kan van mij niet ver wachten, dat ilc mij op politiek ter rein ga begeven", aldus de hoogle raar. volu- De Utrechtse recherche heeft na drie dagen dag en nacht speuren in de provincies Utrecht, Gelderland. N.- ün Z.-HoUaiid. gearresteerd wegens .poging tot doodslag de 23-jarige op perman G. I-U C. van W. te Soest. Deze' arrestatie is het resultaat van hot intensief speuren van twee re chercheurs van de Utrechtse politie, die zondagavond geconfronteerd werd met de 22-jarige Utrechtse C. T. H. S., een vrouw van lichte zeden, uit de Kwartelstraat in Utrecht. Van W-, die in Soest in het bouwbe drijf werkte, had de gewoonte om 's avonds in een boerderij te Soestdui- nen te knutselen. Zondagavond was hij ook weer weggegaan, maar in plaats van naar de boerderij had lrij Utrecht voor zijn ontspanning geko zen. Daar bezocht hij in wijk C enke le cafés, dronk totaal 30 glazen biei\ waarna hij kennis maakte met een zekere Frits, aan wie hij „wat ver maak" vroeg. Deze verwees hem naar een aantal etablissementen en hij belandde uiteindelijk in een bar. waar hij de vrouw S. ontmoette. Hij ging met haar mee naar haar woning Toen de wouw zijn verzoek om bij hem te blijven niet inwilligde, greep hij haar bij de keel, waarna zij haar bewustzijn verloor. De man trachtte het huis te verlaten maar kon de sleu tels niet vinden van de deur, die in middels door de vrouw was afgeslo ten. Toen de vrouw bijkwam, greep hij haar weer bij de hals en kneep haar keel dicht. Hij sloeg haar tot bloedens toe in het gezicht, waarop de vrouw wederom het bewustzijn verloor. Uit haar tas stal hij vervol gens twintig gulden en maakte een raam open. Nadat hij met een sjaal de keel van de vrouw had dichtge- snoerd. Hij zag kans zich van de eer ste verdieping van het huis te laten vallen en te ontvluchten. De vrouw, die voor de tweede maal bijkwam, strompelde naai- een politie post en vertelde haar verhaal. Bij de arrestatie had de dader het bloed nog aan zijn jas. Hij legde een volledige bekentenis af. Tijdens betogingen in Patiala. in de Indische staat Pendsjaab, voor de stich ting van een autonome Sikh-staat, wer den een betoger gedood en drie gewond. Aan de zijde van de politie vielen vijftien gewonden. Norstad: N.A.V.O. vierde kemwapenmacht De opperbevelhebber der NAVO- strijdkrachten in Europa, de Ameri kaanse generaal Lauris Norstad, heeft woensdag In een toespraak t«: Coventry, in midden-Engeland, die hij hield voor een bijeenkomst van zakenlieden, verklaard, dat het goed zou zijn, indien de NAVO de „vierde kern wapenmacht" zou worden. „De NAVO heeft meer gezag nodig, indien men haar betekenis wil ver groten. Indien het politiek uitvoer baar zou zijn de NAVO tot een vier de kernwapenmacht te maken, zou dit een grote stap vooruit beteke nen". aldus generaal Norstad. RIJNSCHEEPV AARTGERECHT Loongrens wordt 8000 gulden (Van onze Haagse redactiei Binnenkort zal een koninklijke besluit verschijnen, waarbij de loongrens voor «1e sociale verzekering (ziekte wet. invaliditeitswet en werkloos heidswet) met ingang van 1 januari 1961 wordt verhoogd van f 7450. tot l 8000.—. Deze verhoging van de loongrens vloeit voort uit de in dit jaar tot stand gekomen wettelijke regeling, waarbij de hoogte van de loongrens is gekoppeld aan de ontwikkeling van de lonen en de prijzen. Krach tens deze nieuwe regeling wordt de loongrens telkens per 1 januari her zien. wanneer de loonindex en/of de prijsindex per 31 juli respectievelijk 15 augustus van het voorafgaande j jaar een afwijking vertoont van ten minste drie procent met de indexcij fers van het voorafgaande jaar. Het indexcijfer van de lonen is van 31 juli 1959 tot 31 juli 1960 gestegen met 9.8 proeent, terwijl de prijsindex van 15 augustus 1959 tot 15 augus tus 3960 met 3.7 procent is opgelo pen. De loongrens moet nu per l ja nuari 1961 met het gemiddelde van deze verhogingen, dat is ruim 6.7 worden verhoogd. Deze verhoging komt neer op een bedrag van ruim 500 gulden. De loon grens zou aus_ moeten worden f 7450 plus ruim f oOO waar de loongrens echter naar boven moet worden af gerond met een veelvoud van f 50 komt de verhoging neer op f 550 en wordt de loongrens dus f 8000. Socialistische leider in Japan vermoord Inejiro Asanoema, leider van de so cialistische oppositiepartij die dc campagne tegen het bezoek van pre sident Eisenhower aan Japan leidde, is gistermorgen om half zeven (onze tijd) doodgestoken terwijl hij een toe spraak hield op een politieke bijeen komst te Tokio. De politie arresteerde de dader, de 17-jarige Fupaya Jamagutsji, een eerstejaars student aan de Daito- Boenda academie in Tokio. Asanoema woonde een politieke bij eenkomst bij samen met premier Hayato Ikeda en de leider van de so ciaal-democratische partij, Suehiro Nishio. Nishio was de eerste spreker, hij werd gevolgd door Asanoema. Ter wijl hij op het podium stond rende dc student op hem toe. omarmde hem en stootte een dertig centimeter lan ge dolk links in de borstkas van Asa noema. j Het Wereldgebeuren Dolkstoot Aan de bewijzen, dat Japan nog niet aan de democratie toe is. werd gisteren een nieuw toege- voogd door dc- moord op de socialistis- eiie leider lnajno Asanoema. De zeventienjarige ijveraar, die de fa tale dolkstoot op zijn geweten heeft. 1 behoort tot een ultra-rechtse partij, i Hij heeft verklaard, de aanslag te j hebben beraamd, omdat de socialist i- sche partij zich naar zijn mening aan I verraad schuldig maakt. Zelfs als Asanoema van „verraad" kon worden beschuldigd, zou het middel van dc politieke moord, dat hier word tocge- past. niet goed te praten zijn. Japan j beschikt immers over zijn volledige soevereiniteit, het justitiële apparaat fungeert normaal en is in staat om j een eventuele aanklacht wegens hoog- I verraad te behandelen. Ook de nu overleden Asanoema zelf heeft zich overigens in de afgelopen zomer ondemocratisch i gedragen. Hij behoorde tot de organi- sa toren van de grootscheepse demon- I straties. waarmee socialisten en ul- tra-linkse studenten in de afgelopen zomer toonden dat zij bezwaar maak ten tegen dc verlenging (na wijzi ging) van het Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag. Zeker speelden zij daarmee de communisten in de kaart. Aansluiting vindend bij het in .Japan dat immers het enige door atoom - I bommen getroffen land is - uitge- breider dan in de meeste andere met het Westen verbonden landen voorko- I mende neutralisme en bovendien bij het weer gegroeide nationalisme, wis- i ten Asanoema en zijn bondgenoten I door fanatieke betogingen zelfs pre- sident Eisenhower „zijn gezicht te doen verliezen" door te bereiken dat diens bezoek aan de Japanse premier I Kisji werd afgelast. Kisji is na de ratificatie van het v«i- ligheidsverdrag afgetreden, ook a! omdat hij aan' prestige had ingeboei - j Ook hem trof het verwijt van onde mocratische handelwijze: hij bad im- mers het veiligheidspact ..door het {parlement gejaagd" toen de afgevaar- I digden meenden, slechts een voorstel tot verlenging van de zittingstermijn te zullen behandelen. Zelfs verschei dene vooraanstaande medeleden van 1 zijnliberaal-democratische, partij ga ven toen door weg te gaan blijk van hun verontwaardiging. Overigens bleven de libeiaal-dcmocrs- ten in de meerderheid en scdeitdien heeft niets erop gewezen, dat inmid dels een nieuwe meerderheid legen het veiligheidsverdrug zou zijn ont staan. De meerderheid bleef in over eenstemming met de mening in de westelijke landen, van mening dat het bondgenootschap juist kon dienen om agressie van communistische zij de - en dus een oorlog - te voorko men. Asanoema heeft een bewogen leven gehad. Zijn vader verkocht een deel van zijn vee om hem econo mie te laten studeren in Tokio: maar werd bij de ontdekking dat hij cr so cialistische ideeën op na hield zo kwaad, dat er verder geen vaderlijke steun af kon. lnajiro Asanoema aan vaardde een baantje in een fabriek om zijn studie verder te kunnen bekosti gen. Vakbeweging?- en partijbeslom- meringen hebben zijn hele verdere le ven gevuld en daartoe behoorde onder meer (in 1924) vier maanden kerker straf na een staking in een koper mijn. het behalen van de hoogste pos ten in de partij, splitsing van de par tij in 1951 (waarna hij de rechter vleugel aanvoerde j. herstel van de eenheid in 1955 (waarna hij secreta ris-generaal werd) en de uitoefening van het voorzitterschap, sedert maart 1960. Asanoema werd door zijn vol gelingen op handen gedragen. Zijn te genstanders verweten hem niet alleen, 'dat hij spaken wilde steken in de ra deren van de Amerikaanse buiten landse politiek, maar ook dat hij zich een vriend toonde van communistisch China- en zich niet ontzag om bij Mao's mannen op bezoek te gaan. Deze politieke moord zal naar alle waarschijnlijkheid slechts wei nig invloed hebben op de verdere gang van zaken, want Asanoema's op volgers zullen volgens hetzelfde, pro gram verder werken. En zo blijft al leen de conclusie over. dat deze mis daad een nieuw veeg teken is voor de ontwikkeling van Japan in democra tische richting. Gelukkig dat een gun stiger- teken daartegenover staat: de bijeenkomst waar de moord werd ge pleegd. was georganiseerd door de drie politieke partijen die telkens zo fel tegenover elkaar hebben gestaan: de liberaal-democratische, de demo cratische en Asanoema's socialisti sche. Foto: de moordenaar zojuist met een doll Het slachtoffer ftweei grijpt naar zijn borst. links, heeft toegestoken. Opnieuw brand aan boord van „Diamant" Het Rijnscheepvaartgerecht in Duis burg heeft woensdag als zijn mening te kennen gegeven dat de aanvaring van de Deense veerboot „Tina Scar lett", die van Keulen naar Rotterdam werd gesleept, met de Belgische tankboot „Diamant", vrijdag j.I. op do Rijn bij Emmerik, mogelijk ver oorzaakt is door het niet goed func tioneren of het niet goed bedienen van dc roerinstallatie van dc veer boot. Het gerecht sluit zijn eerste onderzoek waarschijnlijk in de ko mende dagen af. Een uiteindelijk oor deel is echter nu nog niet mogelijk. Van welingelichte zijde werd er op gewezen dat de „Tina Scarlett" waarschijnlijk met zekere nieuwig- heidsgebrelten behept is geweest, zo als die bij nieuwe schepen kunnen voorkomen. Voor de veronderstelling dat het bre ken van een sleeptros de veerboot uit haar koers heeft doen slaan heeft het gerecht geen aanknopingspunt ge vonden. De voorbereidende werkzaamheden voor de berging van de „Tina Scar lett" op de Rijn zijn hervat, nadat de gerechtelijke instanties in Duisburg het beslag hebben opgeheven. Gistermiddag is er enige activiteit van scheepjes bij de „Tina Scarlett" geweest, maar de vaartuigen moes ten zich ijlings verwijderen, toen het wrak van de tanker „Diamant" op nieuw begon te branden. Er ontwik kelden zich vlammen van enkele me ters hoog. Bovendien was er een ster ke rookontwikkeling. Vermoedelijk had een nog onaangetast gedeelte van de brandbare lading in het wrak vlam gevat. Nadat de brand geblust, was, konden de werkzaamheden op de veerboot worden, hervat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3