Zeeuwse bakkers bakten „lieve" broodjes voor expositie in Goes Recreatief karakter is anders dan bij partners Zeeuwse Almanak koopt.. eist dan een rocrl.y bovendien voorzien var» ABDIJSIROOP DS. M. VAN EMPEL TE MIDDELBURG OVERLEDEN ARKS beschuit Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 13 OKTOBER 190\> FEESTELIJKE VAKWEDSTRIJD Keurende tocht langs rijen brood, cake, taart, koekjes en stukwerk „Bij de bakker om een broodje, de bakker was niet thuisDeze begin regel van een oud tafelversje is op het ogenblik een beetje van toepas sing op de Zeeywse bakkers, die met het puikje van hun techniek en enkele sterke staaltjes van hun kunnen twee dagen lang in Goes present zijn. De afdeling Zuid-Beveland van de Nederlandse Bakkersbond viert daar haar gouden jubileum en heeft deze gelegenheid te baat genomen om met een feestelijke vakwedstrijd en tentoonstelling van alle Zeenwse collega's en een groot aantal leveranciers deze bedrijfstak duidelijk in de belangstelling te zetten. Bakkers uit de gehele provincie heb ben hun krachten beproefd op niet minder dan 450 werkstukken, waar mee zij trots alle scherpe kriti sche blikken van juryleden en orga nisatoren voor de dag durfden ko men. Tot in de kleine uurtjes hebben deze juryleden dinsdagavond dan ook keu rend en proevend een tocht onderno men langs rijen brood, beschuit, cake, taart, koekjes, banketletters, eier koeken en stukwerk. Hun bevindin gen hebben deze heren neergelegd in een vijf pagina's tellende uitslagen lijst. Woensdagmiddag om één uur was het zover, dat de waarnemend-bur gemeester van Goes, dr. J. W. Note- boom met een grote schaar een met bakkerijprodukten behangen lint, dat de toegang naar het „lekkerland" van de Zeeuwse bakkerijwereld ver sperde, kon doorknippen. Een officiële daad, die hij even tevoren van een hartelijke geluk wens vergezeld deed gaan. Dr. Noteboom vond de kwalificatie „zeer belangrijk werk" voor de Jubilerende afdeling van de Ne derlandse Bakkersbond en daarmee voor alle Zeeuwse bak kers in de afgelopen vijftig Jaar zeer reëel. Essentieel Aan zijn felicitatie knoopte de bur gemeester een historische beschou wing vast over de plaats van bak ker, en zijn produkten in het gehele menselijke leven. Dr. Noteboom ging daarbij terug tot de bij bel volken en de Egyptenaren, in wier bestaan het brood reeds een essentieel onderdeel uitmaakte. Hij plaatste dit „belang rijkste voedingsmiddel van allemaal" in het licht van drie aspecten, het economische, het hygiënische en het culturele. Een daarbij borduurde hij voort op wat de voorzitter van de regelingscommissie, de heer J. de Jonge uit Ellewoutsdijk al in zijn welkomstwoord had aangehaald. Deze achtte namelijk de medewer king aan de tentoonstelling en ook de aanwezigheid in de provincie van technische scholen met een bakkers opleiding van het grootste belang. (Advertentie) mm*-* W Als U schoenen tégen transplratle-geur tegen huldlrrltstla inü-septtsch verlengt Je levensduur Met gepaste trots kon de heer De Jonge verklaren, dat de Zuidbeveland- se afdeling In 1921 de eerste was. die om vakonderwijs heeft verzocht eu dat ook heeft gekregen. En daarom waardeerde hij de plaats van de L.T. S.-en op deze jubileumtentoonstel ling dubbel. Dank bracht de heer De Jonge verder aan liet gemeentebe stuur van Goes, dat een gulle gast vrijheid had betoond en kordaat me dewerking aan de organisatie had toegezegd en gegeven. Namens de Christelijke Bakkerspa troonsbond in Nederland betrad de heer A. van den Broeke uit St.-Lau- rens nog de katheder om een geluk wens uit te spreken. Met eigen ogen Toen was liet moment aangebroken, dat de aanwezigen, onder wie verte genwoordigers van het Goese ge meentebestuur, de Kamer van Koop handel, afgevaardigden van andere bonden en leveranciers met eigen ogen konden zien, waarover de jury reeds haar oordeel had geveld. Want juist met Jiet oog hierop het pu bliek laten zien, wat de baltkerij pres teert hadden de organisatoren de vakwedstrijd en de tentoonstelling ingericht. Ook vandaag (donderdag) zal het publiek tot tien uur in de avond nog getuige kunnen zijn van de demonstraties, die L.T.S.-leerlingen met lioge witte mutsen op geven, van een show met alle mogelijke moder ne bakkerijmachines en -grondstof fen en van de bekroonde en de ande re werkstukken, die er met de beoor delingen van de jury liggen te pron ken in zaal Krijger. Uitslagen De uitslag zag er als volgt uit: Wissel beker van de Provinciale Zeeuwsclie Bakkersbond voor dc klassen Waterbus- brood, kleinbrood, mclkbusbrood en cake gewonnen door W. M. van Wijngen te Ellewoutsdijk. Kampioensprijs voor de bakkerspatroons in Zeeland voor Fier- loos en Zoon, Goes; kampioensprijs voor bakkerszonen en bakkersbedienden voot C. Hoek, Middelburg en wisselprijs voor de groep bakkerszonen en bakkersbe dienden ln de klasse gevulde luxe brood jes voor J. A. Meulblok, Kwadendamme. Verder was de vakwedstrijd in drie groe pen en verschilende klassen verdeeld. In groep A, bakkerspatroons ging een twee de prijs voor waterpanbrood naar de he ren P. C. de Koeijer te Yerseke en J. Bliek te Veere. Kleinbrood eerste prijs P. H. Westveer, Axel, tweede prijs W. M. van Wijngen, Ellewoutsdijk. Melkbus brood le prijs: W. M. van Wrjngen vnd., 2e prijs: F. P, Dominicus, Westkn- pelle. Tarwebusbrood le prijs: I. A. Melsc en 2e prijs: G. Melse, beiden te Middelburg. Rozijnenbrood le prijs: M. Bouwman, Kruiningen, 2e pr.: G. Eek- hardt, Nisse en Fierloos en Zn.. Goea. Cake le pr.: I. Leenhouts, Sluis en J. Corbijn, Vrouwenpolder, 2e pr.: J. Rijk, Heinkenszand. Taarten: le pr.: Fierloos en Zn., vnd. en J. A. van Hoeve, Sluis kil, 2e pr.: M. Bouwman, Kruiningen. Koekjes: 2e pr. P. J. Roelse, Vlissingen. Banketletter, e.v. Fierloos en Zn., Goes. Ontbijtkoek: le pr. A. J. Kopmels, Hoe- dekenskerke, 2e pr.: C. Zwartepoorte, 's-Gravenpolder. Bitterkoekjes: 2e pr. Fierloos en Zn., Goes. Banket: ale prij zen voor Fierloosyün Zn., Goes. In groep B. were) een aantal diploma's voor consumptiebraocl toegekend. .Ia i£ioep C, -.voor bakkerszonen en bak- ^ersbedienden gingen de prijzen naar: VAN eifvin TOT Olijfje „UNIFORMSEIZOEX" DE GEDACHTE aan een eigen uni form leeft in de Zeeuwse harmonie '•n fanfarewereld bijzonder sterk. Dat kan men vrijwel dagelijks in deze rubriek constateren. Ditmaal is het de muziekvereniging „Concordia", PEDAGOOG Het is onlangs in Sluiskil gebeurd. Een nog jeugdige agent van het ge meentelijke politiekorps betrapte op heterdaad enige knapen, die zich on ledig hielden met het laten leeglopen van fietsbanden. Een naar spelletje maar onze politieman wist het de boosdoenertjes afdoende af te leren. Eerst gaf hij ze een duchtige verma ning en vervolgens kregen ze op dracht om de fietsen met lege ban den voorzichtig te vervoeren. Naar de fietsenmaker. Het werd een zivure gang. Sluiskil, gebouwd langs het kanaal Terneu- 'zen-Gent, is een langgerekt dorp en de afstand van het begin van de ge meente naar de fietsenmaker was niet gering. Maar goed, ze kwamen er. Banden oppompen", gelastte de agent. Ook dat gebeurde. „En nou terugbren gen", luidde de volgende opdracht en daar gingen ze weer, de lange, lange weg terugmet dc fietsen dan de nand. Dat doen ze nooit die ook op dit gebied haar par tijtje wil meeblazen. In het dorp is een uniformencomité opgericht om deze wens van het korps zo veel mogelijk te stimuleren. De voorzittershamer is in handen van mevrouw L. van Hoeve-Noordermeer, de heer H. Timmers is secretaris en de uniformfinanciën worden beheerd door de heer W. Beurkens. Het comité zal zo spoedig mogelijk een lijstcollectie op touw zetten. Daarnaast ligt het in de bedoeling om ook een grootscheepse vei'loting te organiseren. UXIFORMKN-IN-ZICHT Dat het muziekgezelschap „Ons Genoegen" in Nisse belangstelling voor nieuwe uniformen had, was al enige tijd bekend. Daar begin nen de resultaten van de acties, die het plaatselijke uniformenco mité heeft ondernomen, reeds zichtbaar te worden. Deze week staken de leden van het comité de hoofden eens bij elkaar en toen bleek, dat er al meer dan f 3000 in de uniformenkas zit. De ba zaar bracht 2222.68 op en het overige bedrag kwam van de pa pier- en oliebollenactic. Drieduizend gulden. Hot zal Nisse als ntuzick in de oren klinken T.B.C.-ONDERZOEK. Een heel ander geluid komt uit Krabbendijke. In deze gemeente is onlangs een bevolkingsonderzoek op t.b.c, gehouden voor inwoners boven de vijftien jaar. Niet minder dan 1225 personen hebben aan deze in spectie-oproep gehoor gegeven. Waterpanbrood le pr. C. Iloek, Mid delburg, 2e pr. J. Zager*. Middelburg. Gevulde luxe broodjes: 2c pr. J. A. Meul blok, Kwadendamme,,, die eveneens een tweede prijs behaalde b(j brood ter op luistering van etalagestukken. Gebakjes: le pr. J. de Bruijn, Middelburg en 2e pr. A. J. Fierloos en A. Eokhardt, Goes. Eierkoeken: le pr. L. J .M. Spelier, 's-Heerenhoek, 2e pr. C. Hoek. Middelburg en J. J. Fraanje, Lewedorp. Banket: A. de Visser. Middelburg en J. C. G. Zwartepoorte, 's-Gravenpolder. De afdeling bakkerij van de Goese Am bachtsschool kreeg een erediploma voor de inzendingen van de leerlingen en die van de Technishce School te Zierikzee een diploma voor het goede begin. De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Si roop) verjagen dc gevaarlijke ziektekiemen, zuiveren de luchtwegen en lossen slijm op. Woensdagmiddag om één uur kon de waarnemend burgemeester van Goes, dr. J. W. Noleboom, met een grote schaar een met bakkerijpro dukten behangen lint, de toegang naar liet lekkerlandvan de Zeeuwse bakkers, doorknippen. En daarmee was de feestelijke vakwed strijd en tentoonstelling van de af deling Zuid-Bevéland van de Neder landse Bakkersbondgeorganiseerd ter gelegenheid van haar gouden ju bileumgeopend. (Foto P.Z.C.) Op 79-jarige leeftijd is dinsdag te Middelburg overleden ds. M. van Empel, emeritus-predikant van dc Ned. Herv. Kerk in de Zeeuwse hoofdstad. Ook nadat ds. Van Empel in januari 1946 met emeritaat was gegaan, heèft hij zich tot zelfs voor kort intensief bezig gehouden met verenigingswerk op verschillend ter rein, o.a. op het gebied van het bi bliotheekwezen. Ds. Van Empel werd 30 januari 1881 te Dordrecht geboren. In zijn ge boortestad bezocht hij het gymna sium, waarna hij zijri studie vol tooide in Utrecht. Zijn eerste ge meente was Biggekerke, waar hij op 14 januari 1906 bevestigd werd, waarna hij in januari 1910 naar Mid delburg beroepen werd. Daar was hij onder meer ook leraar gods dienstonderwijs aan de rijkskweek school. Ds. Van Empel is voorzitter geweest van de Nederlandse Bond van pre dikanten, alsmede oprichter en voor zitter van het genootschap voor re classering, terwijl hij tevens de stoot gaf tot de oprichting van de Middel burgse christelijke besturenbond. Van deze afdeling was hij ere-voor- zitter. Ook was hij reserve-legerpre- dikant. Hij was één der grondleggers van de centrale vereniging van openbare bibliotheken en leeszalen. Dertig jaar ruim heeft hij deel uitgemaakt van het hoofdbestuur van deze cen trale vereniging. Tevens was liij één van de oprichters van de Mid delburgse leeszaal, waarvan hij eerst vorige week als bestuursvoor zitter aftrad. Ministerieel overleg over oestercultuur Veerse Gat De minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening, mr. V. Gi M. Marijnen zal op maan dag 24 oktober op het departe ment een bespreking voeren om zich met de inzichten van liet bedrijfsleven op de hoogte te stellen wat betreft de oester- en mosselcultuur in het algemeen en in het bijzonder over de mo gelijke perspectieven van liet nemen van proeven met kunst matige oestercultnur achter de dam in liet Veerse Gat. Voor de bespreking zijn naast ver schillende visserij-instanties en offi ciële instellingen ook de Zeeuwse verenigingen Zevlbel, vissersvereni gingen. Mosselbelangen, Vervoex, Vebo, Zeeuwse Oester en Oesterbc- langen uitgenodigd. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 7. S VV\\*V*VW\*V\\'V*WVVVW Nederlandse uienexport liep wat terug De bijzonder slechte weersomstan digheden van de laatste tijd zijn er de oorzaak van dat het aanbod op de Nederlandse uienmarkt wat is te ruggelopen. Er zijn dagen dat men niet op het land kan komen vanwege de vele regen en het export klaar maken van de uien vraagt veel moei te. Ook het percentage exemplaren met schimmel neemt toe als gevolg van het aanhoudende natte weer. Als gevolg van het teruglopen van het aanbod is ook de uitvoer iets af genomen. Verscheidene weken ach tereen ging er een kwantum van 5 5Vz miljoen kg Nederlandse uien de grens over maar in de laatste week van september bedroeg het totale kwantum dat werd uitgevoerd 4481 ton. Dat is weliswaar nog een flinkei hoeveelheid maar toch een miljoen kg minder dan enkele weken gele den. De uitvoer naar Engeland liep het meest terug en kwam op 1252 ton in die week, terwijl West-Duits- land toen 2263 ton afnam. Vele we ken achtereen lag het kwantum van deze twee landen vrijwel gelijk. De prijs heeft zich in de afgelopen week iets kunnen herstellen. Export geschikte middelkwaliteit wordt op het ogenblik verkocht voor een prijs van rond 7}/> cent per kg. Dat is ongeveer 1 cent per kg meer dan een tot twee weken geleden werd be taald. Het is een prijs welke nog te laag is om de kwekers een lonende teelt te geven maar in elk geval is er toch sprake van een verbetering en dat geeft de telers wcor wat moed na de slechte prijs welke er tot op heden gemaakt is. Thoolse buschauffeur had aanrijding in Rotterdam Dinsdagavond is te Rotterdam een bus uit Benschop, bestuurd door de 33-jarige J. M. uit Stavenisse op.de Wolphaertsbocht bij dc Boergoense- straat tegen een tram-treintje van de R.T.M., bestaande uit een motorwa gen, twee rijtuigen en een postwagen gebotst. Daarbij boorde de bumper van de motorwagen 2ich links in de zijkant van de. bus, juist achter de zitplaats van J. M. De zijde van de bus werd vrijwel geheel openge scheurd. M. kwam met de schrik vrij. Het ongeval ontstond doordat de buschauffeur het treintje te laat opmerkte. Door vol gas te geven, probeerde hij nog langs het treintje to komen, Zoutelandes zwanezang over herindeling „Andere gemeenten kunnen problemen niet begrijpen" IN ZIJN ZWANENZANG over de gemeentelijke herindeling heeft de raad van Zoutelande woensdagmiddag het aceent ge legd op de recreatieve moeilijk heden, die in de toekomst kun nen ontstaan. In een schrijven aan Gedeputeerde Staten stelt de raad namelijk, dat de geaard heid van het badleven in Koude- kerke en Biggekerke anders is dan te Zoutelande. Omdat Zou telande zo dicht aan zee ligt, is het voor de beide andere ge meenten niet eenvoudig om de speciale problemen, die dit met zich meebrengt te overzien. Koudekerke en Biggekerke heb ben vooral recreatie buiten de kom van de kemeente, zo wordt dit standpunt verduidelijkt. De raad verklaart in het schrijven, hoe er voor wordt gewaakt, dat stranden en kampeerterreinen niet overbezet zijn. Het kamperen wordt niet toegelaten buiten de ingerichte terreinen. Rumoer, aldus de brief aan G.S., kan ontstaan als het kam peren gebeurt door jongelui zonder voldoende toezicht van de kampbe- heerder. Zo mogelijk dienen deze kampeerders ook 's avonds te wor den beziggehouden. Gezien de uitbreiding van het aantal terreinen, waarop het afgelopen sei zoen in Biggekerke en Koudekerke is gekampeerd, ligt hier een duidelijk afwijkend standpunt tussen de bestu ren van deze gemeenten en het be stuur van Zoutelande. liet raadscollegc is van mening, dat bij het vormen van do nieuwe gemeente Valkenisse het cachet van de familiebadplaats Zoutelan de na korte tijd verloren zal gaan. Het Is namelijk te verwachten, aldus het schrijven, dat Biggeker ke en Koudekerke samen het grootste aantal raadsleden zullen hebben. Wat betreft de bezuiniging wordt op- femerkt, dat op de salaris-uitgaven ezuinigd kan worden als er voor meer gemeenten één burgemeester en één ontvanger is. Maar dan moet er in iedere gemeente zelfstandig een secretaris en een raad zijn. G rertsv er houding De heer K. Wouters (a.r.) bracht de grensverhouding met Westkapelle te berde. Hij voelde er veel voor om G. S. voor te stellen het Buckswegje tot grens te maken, zodat Zoutelande er nog een stuk strand hij zou krijgen. Burgemeester J. de Pree en ook de overige raadsleden waren echter de mening toegedaan, dat men een open oog moet houden voor de toe stand in Westkapelle. Besloten werd G. S. te berichten, dat men met dc voorgestelde grens akkoord gaat, hoewol men liever hot Buckswegje als scheiding had gezien. Parkeerterrein In verband met de grote behoefte aan parkeergelegenheid in het sei zoen besloot men zonder veel op merkingen om een parkeerterrein aan tc leggen. Dit Is gepland tus sen de nog to maken verbindin- scji dc nog te maken verbindings straatjes van Duinweg naar Bos weg. -• Er is rekening mee gehouden, dat het terrein in voor- en najaar dienst kan doen als rolschaatsbaan en 's win ters kan fungeren als ijsbaan. De to tale aanlegkosten belopen f 45.200. Hiervan moet de gemeente 22.250 botalen. De heer Th. J. Andricssen te Ovezan- de werd gekozen tot lid van de com missie van beheer in de schoolartsen- dienst. Ds. Van Empel is voorts vele jaren bibliothecaris van de provinciale bi bliotheek geweest. Tezamen met de huidige bibliothecaris, de heer H. Pieters, schreef hij het standaard werk „Zeeland door de eeuwen heen". Tevens had hij. zitting in de staatscommissie van advies inzake het bibliotheekwezen. Gedurende de Tweede Wereldoorlog werd ds. Van Empel door de bezet ter enkele jaren als gijzelaar in St.- Michielsgestel opgesloten. De begrafenis zal in alle stilte ge schieden. Prof. J. Kok sprak in Goes voor Zeeuwse leraren Tijdens de woensdag in het christe lijk lyceum to Goes gehouden jaar lijkse contactdag van het voorberei dend hoger eu middelbaar onder wijs in Zeeland, die door ruim 150 leraren en leraressen werd bijge woond, sprak de rector-magnificus van de Vrije universiteit te Amster dam, prof. J. Kok, over het onder werp: „AVat verwacht de universi teit van de aankomende student". Spreker behandelde zijn onderwerp op boeiende en vaak humoristische wijze. Hij verklaarde, dat er ergens iets schort, wanneer men ziet, dat do gemiddelde studietijd langer duurt dan is vastgesteld. Nader ging hij in op de houding van de jonge studenten, waarvan hij diverse as- gecten belichtte. >e bijeenkomst was 's morgens ge opend door dr.. Ch. J. Philips van het Goese lyceum. In secties spraken de leraren vervolgens over htm eigen vak, de nieuwe examenregeling énz. Des middags werd een gezamenlijke koffietafel gebruikt. De vergadering werd later voortgezet met de rede van prof. Kok. Daders van roofoverval op journaliste in hechtenis De 3 jeugdige daders van de roofover val en de poging tot aanranding van de Belgische journaliste op het strand tussen Knokke en Cadzand, waarvan wij gisteren gewag maakten, zijn door de gendarmerie van Bergeyk in het Belgische Noord-Brabant in hechtenis genomen. Bij de arrestatie bleek dat ae drie jongemannen ontvlucht waren uit een inrichting te Brugge, en nog een gedeelte van het gerooide geld bij zich hadden. Wij Zeeuwen eten ellen VANDAAG Middelburg Electro: My gun is quick. 20,20 uur. 18 jaar; City Dc zwarte or chidee: 20 uur. 14 Jaar; Kunsthandel Van Benthem en Jutting: tentoonstel ling schilderijen Z.B.K.; 9—J8 uur; Wöhlcr: Zlekenhulsverpleging „Wal cheren": 16 uur. Vlissingen Luxor: De ondergang van Billy the Kid: 20 uur, 18 Jaar; Alham- bra: Het monster uil de riolen; 29 uur, 18 jaar; Toonzaal Frans Maas: te keningen van Peter Gabriëlse. Goes Grand: Therese Etienne: 20 uur 18 jaar; Zalen Krijger bakkersvakten toonstelling; 9—12. 14—17 en 19—22 u.. Prins van Oranje: Arbeiderskunstkring Speelkamer met ..Adéle", 20 uur; Prins van Oranje: lezing dr. Jef Last, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2