BRUID PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer DE „WONDERMAN" VAN MADRAS PRIJST ZIJN GAVEN AAN Uit de wondere wereld van de techniek „ONZE TAAL" BESPREEKT TAALGEBRUIK EN -MISBRUIK A'cv, 20 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 TEGEN GEPEPERDE PRIJZEN Op pagina 38 van het telefoonboek Bij wijze van grap prijst men hier ten lande de telefoongids wel eens als boeiende lectuur aan." In India is dat ernst. De telefoongids van Madras bijvoorbeeld onthuld ware verrassingen. Men hoeft slechts pagina 38 op te slaan om het be wijs te vinden. Taya Zinkin deed dat onlangs en vertelt in de Guar dian wat op deze pagina te zien was: een zekere meneer Jyotish Samrat Pandit Sri Ramesh Chan dra Bhattacharya Joytish Shar- nab Samudrikratna Joytisli Shrï- romani Raj Joytish zijn naam nam meer dan twee hele regels in beslag stelde zichzelf voor als „de wonderman met ongeëvenaar de macht, beroemd niet alleen in India, maar in de gehele wereld, met name in Engeland, Amerika, Afrika, China, Japan, Malakka enz.". Deze meneer, wiens naam we ge makshalve zullen afkorten tot Jyotish, hoewel we hem daar on getwijfeld mee tekort doen. heeft verder bijna de gehele pagina no dig om mede te delen, waaraan hij die beroemdheid te danken heeft. Meneer Jyotish dan verklaart in een moment het verleden te kun nen doorzien, het heden in de kleinste details te kunnen ontle den, terwijl ook de toekomst hem geen enkele onzekerheid biedt. Jyotish doorziet alles, het waas, dat de toekomst voor de gewone mens verbergt is voor hem geen beletsel om de waarheid te zien. Jyotish voorspelde onder meer, zo deelt de telefoongids mee, een overwinning van liét Engelse leger tot op de dag af, de oorlogsverkla ring (tweede wereldoorlog) en de onafhankelijkheid van India. Ko ning George de zesde was een van de velen, die zijn gaven erkenden en hem voor zijn voorspellingen dankten. Dit alles staat te lezen op pagina 38 van de telefoongids van Madras, een vreemd boek voor de argeloze Europeaan, maar niets bijzonders voor Indiërs, die aan astrologie en magie gewoon zijn en de buitengewone gaven van hun wondermannen waarde ren en er ook onvoorwaardelijk in geloven. Vandaar dat meneer Jyotish niet de enige adverteerder in de telefoon gids van Madras is. Jyotish is geenszins een idealist. Dat er een commercieel kantje aan zijn voor- DE AFBUIGENDE TRAM Rechtdoor guat voor is zo'n stelre gel die heel verstandig aandoet in 'het verkeer, maar die toch oorzaak is van vele misverstanden en de on gevallen die daaruit weer voortvloei- Een van die misstanden is te den ken, dat 'n tram die links- of rechts af gaat-, géén voorrang heeft op het doorgaande verkeer. Rijdt de tram op dezelfde teeg als U en buigt hij af, rem dan tijdig en belemmer hem niet in zijn loop-, adviseert de A.N. W.B. Er is maar één situatie waarin de tram géén voorrang heeft op het normale rijverkeer. Dat is wanneer de tram vanuit de remise de openba re straat op rijdt. spellerij zit verbergt hij niet on der stoelen of banken. Hij is gaar ne bereid de leidende mensheid te helpen, maar tegen een zekere vergoeding. Zijn zogenaamde Dha- nada zegen, die de klant „enorme rijkdom zonder moeite" brengt kost minder dan zes gulden. Een „speciale zegen met snelle uitwer king" krijgt men voor de prijs van circa drieëntwintig gulden. Dan is er ook nog de „bijzonder krachtige zegen met zeer speciale effecten", waarvoor men niet min der dan zevenennegen tie- gulden neertelt. De Bagalamukhi-zege iets heel bijzonders, waarmee men zijn vij anden kan overwinnen, promotie kan bewerkstelligen en men de ge negenheid van zijn chefs kan win nen wordt aangeboden voor zeseneenhalve gulden en ook hier heeft Jyotish een snelwerkend middel en een superkrachtig mid del, respectievelijk tegen vijfen vijftig en honderdvijftig gulden. zo zijn er meer van die zakenlie den. Een paar bladzijden verder wordt het oog getrokken door een fraaie foto van Raj-Jyotish Pandit Harish Ch. Shastri, lid van de examencommissie voor astrologi sche studies en deze integere fi guur „doet" in „machtige yogi van internationale faam, die prachtige successen kan bewerkstelligen". Hij heeft ook al iets dat snel werkt, maar een superkrachtig middel heeft hij volgens het telefoonboek niet, zodat we gerust kunnen aan nemen, dat deze astrologische exa minator minder machtig is dan „de wonderman". Of.... hij is eer lijker. [Deze motor, ontworpen door Wankel, is een 4-tact verbran dingsmotor met roterende zuiger. lager voor excentriekos I OPENGELEGDE WANKELMOTOR In een bijzonder gevormde verbrandingskamer(trochoïde) rolt een lichaam (rotor) met inwendige vertanding overeen stil staand rondsel aan de zijwand \an het huis. Het middelpunt van de rotor beschrijft een cirkel om het vaste rondsel en beweegt daardoor het excentrisch gedeelte van de as. De excentriekos maakt drie omwentelingen gedurende één omwenteling van de rotor. De trochoïde ruimte wordt door de rotor verdeeld in drie verbrandingsruimten (A,B en C). In elk daarvan speelt zich een normaal 4-tact proces af. telkens 1/3 rotorwenteling later. Men zegt dan-.Het'faseverschil is 120*." De bijschriften geven aan wat in A gebeurt. middelpunt kamer middelpunt excentriek ijjjk jSÈP expansie, aandrijven van de zuiger. uitdrijven van de gassen. De motor is klein in ver gelijking met een normale motor van gelijke kracht en heeft maar weinig on derdelen [tech-v.dijk De „British Motor Corporation heeft een nieuwe stationcar gelanceerd, de Morris 850 Traveller. Het is een wagen, klein van afmetingen, de hoogte en breedte bedragen respec tievelijk 81 en 102 cm, maar toch kan men baby met kinderwagen en al ermee vervoeren. De motorinlioud van de Traveller bedraagt Si/8 cc. Het reservewiel neemt geen laad ruimte in beslag, maar xcordt ge borgen in een ruimte onder de vloer achter de achterbank. De draaicirkel van de wagen is 9,00 meter, de spoorbreedte voor is 1,20 nieter, achter 1,16 meter. De Morris 850 Traveller is verkrijgbaar in de kleuren rood, ivoor en blauw. Amerikaans Toledo wordt vrijhaven-zone De Amerikaanse minister van han del heeft de instelling van oen vrij haven-zone in Toledo, in de staat Ohio, bekendgemaakt. Deze zone zal onder beheer staan van de havenau toriteiten van Toledo. Voortaan zullen buitenlandse han delsgoederen in deze zone kunnen worden ingevoerd zonder betaling van Amerikaanse invoerrechten. Zij kunnen daar worden verwerkt en er zullen geen invoerrechten worden ge heven totdat zij in de V.S. in de bin nenlandse handel worden gebracht. Massaprocessen op gaan voort Te Santa Clara op Cuba, waar 150 .tegen -revolutions! ren" terecht staan is dinsdag tegen vier hunner de doodstraf geëist, tegen 84 een ge vangenisstraf van 30 jaar en tegen 56 een gevangenisstraf van 20 jaar. Vier beklaagden zijn onschuldig be vonden. Bij dit proces zijn, afgezien van vier Russische fotografen, alleen Cu baanse persvertegenwoordigers toe gelaten. In Santiago de Cuba begint woens- Cuba i DE NEDERLANDSE TAAL IN HET OPENBARE LEVEN Fouten door ambtenaren en bedrijfsmensen (Van onze Haagse redacteur) Het genootschap „Onze Taal", dat al langer dan een kwart eeuw ijvert voor een juist en verantwoord gebruik van de Nederlandse taal in woord en ge schrift, houdt op zaterdag 22 oktober in het Kurhaus in Scheveningen zijn derde grote congres. In 1955 besloot het bestuur om wat meer in de openbaarheid te treden en een grotere kring dan tot dusver het geval geweest was voor het streven van het genootschap te interesseren. In het begin van zijn bestaan leek ...Onze Taal" een beetje op een lief hebberij van een beperkt gezelschap heren. De arbeid van het genoot schap bleef niet zonder invloed op het zuiver houden van de Nederlandse taal door een groep van geregelde taalgebruikers, maar meer succes zou men hebben, zo drong langzamerhand door, als men kans zag veel meer Cuba begint woens- belangstellenden in de doelstellingen dag een proces tegen 21 „tegenrevo- i van het genootschap bij de activitei- lutionairen". ten van onze taal te betrekken. 1607. Buck had juist zijn truck weer in beweging ge zet, toen piloot Storms stem over de radio kwam „Hallo Buck! Ik denk dat we hier een uitstekende plek gevon den hebben. Zoek maar niet verder en kom hierheen, dan kunnen jullie de zaak ook eens bekijken!" De anderen vonden het best, want dat rondtrekken over het kale maanoppervlak begon hen reeds lang te vervelen. Het was niet moeilijk de weg te rug te vinden, want al wat zij hadden te doen, was hun eigen rupsbandenspoor te volgen en daarna dat van Arends truck. Het duurde dan ook niet lang, of piloot Storm en Charley zagen hen met een flink gangetje op zich toe hobbelen. Iedereen stapte uit en ook Sandra kwam naar buiten, om ditmaal gezamenlijk 4e grote klim te onaerne- men. Arend had inmiddels een eenvoudiger route ontdekt en dus duurde het niet lang of allen stonden op de kam van 't ringgebergte. vanwaar zij 'n prachtig panorama van de mid delgrote krater hadden. Met een gebaar alsof hijzelf do boel zo neergezet had, vroeg Arend trots: „En wat zeggen jullie ervan, mannen?" Het in 1955 in Amsterdam gehouden congres, waar op geen speciaal onder werp werd behandeld, trok direct 450 toehoorders, onder wie een groot aan tal niet-leden. Het tweede congres, gehouden op 4 oktober 1958 in Sche veningen, had nog meer succes. Het was gewijd aan het taalgebruik in de radio, de reclame en de pers. Sprekers Op 22 oktober zal het onderwerp zijn: de taal in het openbare leven. Er zal voornamelijk van gedachten gewis seld worden over de taal van de over heid, de ambtelijke taal dus, en de taal van het bedrijfsleven. Als sprekers treden op prof. dr. C. F. P. Stutterheim uit Leiden met een algemene inleiding, getiteld: „De taal als communicatiemiddel", mr. A. F. Kamp, dijkgraaf van het hoog heemraadschap Noord-Holland Noor derkwartier, die spreekt over de amb telijke taal. dr. Joh. Scheurer, perso neelschef van Van der Heem N.V. in Den Haag, die refereert over de taal in het bedrijfsleven en prof. dr. G. Stuiveling, die een slotbeschouwing zal houden over de taak van de over heid in zake de Nederlandse taal. Er zijn veel uitnodigingen verzonden, vooral aan personen uit de ambtelijke wereld en uit 't bedijrfsleven. In een week hadden zich al 300 niet-leden gemeld. Vernacht mag worden dat evenals op de vorige congressen ook nu het aantal belangstellenden weer bijzonder groot zal'zijn. Bij het kiezen van het onderwerp voor het congres is ook gedacht aan het Nederlands bij liet onder wijs, aan het Nederlands in de re clame, aan de taalpolitiek en aan de taaleenheid in Nederland en Vlaanderen. Dit laatste onderwerp leek bijzonder aanlokkelijk, mede omdat het aantal deelnemers aan het eongres, door de komst van gasten uit België, waarschijnlijk extra groot geweest zou zijn. Mis schien komt het op een van de vol gende congressen aan de orde. Op de Moskouse Boulevard Prospekt Mira zal een 86 meter nogc obelisk, in de vorm van een pijl, worden opgericht, ter herinnering aan de lancering van de eerste Spoetnik, die op vier oktober 1937 in een baan om de aarde werd gebracht. In het monument zal een museum wor den ondergebracht, gewijd aan de Rus sische prestaties op het gebied van de ruimtevaart. FEUILLETON DOOR: BARBARA STANTON „Juffrouw Sally" was steeds Mary's speciale favoriete geweest. Tijdens de luchtaanvallen in dc oorlog hadden ze samen een matras onder de stevige keukentafel gedeeld en zich aan elk aar vastgeklampt als het huis schud de van naburige bominslagen en stuk ken kalk en steen rondom hen neer vielen. Hoe trots was Mary geweest toen Sal ly. op haar achttiende jaar, haar eer ste baan had aanvaard, hoe verheugd wanneer ze „opslag" kreeg! En dan die blijdschap op de verlovingsdag! Nu was de lang verbeide dag van Sally's huwelijk aangebroken en Ma- j v had zich vast voorgenonjen de eer ste te zullen zijn, die de stralende jonge bruid kwam gelukwensen. !,Ik dacht al. dat U wakker zou zijn", sprak ze vrolijk, „en wel zin zou heb ben in een lekker kopje thee". „Je bent een schat, Mary. Ga op het bed zitten en blijf wat praten, terwijl ik de thee opdrink". „Nu, ik kan niet langer dan een paar minuten blijven, maar ik wilde de eerste zijn, om U alles toe te wensen wat wenselijk is. U kon geen betere dag hebben uitgezocht. Denk om het oude spreekwoord: „Gelukkig de bruid..." „Ik zou nog gelukkiger zijn als het stormde en onweerde', lachte Sally. „Daar is geen kans op! Het weerglas staat goed en als U 't mij vraagt wordt het smoorheet. Wilt U soms eerst een bad nemen voor ik de jon gens roep?" „Neen, dank je. Moeder heeft gezegd, dat ik maar eerst in mijn ochtend japon moest komen ontbijten, dan kan ik. al? de jongens naar school zijn. rustig van de badkamer gebruik ma ken". „Gelukkig maar, dat uw vader ze I vanmorgen naar school laat gaan", vond Mary. „We hebben genoeg te doen en kunnen hen met Hun grap jasserij gerust missen. Natuurlijk be hoeven ze zich nu niet te verkleden, maar jongeheer Frank is boos. omdat zijn vader geen wandelkostuum voor hem wilde huren. Ik denk, dat hij op een gegeven ogenblik ons nog niet 'n meisje komt verrassen liever niet die vervelende Jennifer Craystoke en dan krijgen we opnieuw een brui loft.". „Maar nu moet ik heus weg, juffrouw Sally", ging ze voort en liet er toen, na enig stilzwijgen, zichtbaar verle gen op volgen: zult mijn huwe lijkscadeautje bij de andere in de zit kamer vinden, 't Is niet veel bijzon ders vrees ik, maar..." „Mary, ie bent een bovenste beste", riep Sally, terwijl ze uit bed sprong en de oude getrouwe omhelsde. „Je hebt me altijd verwend en ik weet bij na niet, hoe ik het zonder jou zal moeten stellen". „Alsol U zich daar zorgen over maakt!" grinnikte Mary, die blijk baar toch wel ontroerd was door de haar gebrachte hulde. „Van nu af aan wordt het meneer Worbels taak om U te verwennen en wanneer U 't mij vraagt zal hij dat even prettig vinden als Uzelf. U behoeft maar te zien hoe hij U aankijkt! Maar nu ga ik heus. want anders komt het ont bijt nooit klaar". Nadat Mary vetrokken was, hulde Sally zich in haar ochtendjapon en liep naar haar schrijftafel. Bovenop stond, in een zilveren lijst, haar lie velingsportret van Peter. Teder staar de ze naar de haar zo bekende ge laatstrekken zijn welbesneden pro fiel, gevoelige mond, donkere haar dos drukte met een „morgen, lief ste" even haar lippen op het glas en lachte toen vrolijk, onidat ze zich als een verliefde bakvis gedroeg. Na het portret weer op zijn plaats te hebben gezet, haalde ze uit een van de laden een bundeltje brieven, door een elastiekje bij elkaar gehouden. wendend om tenslotte Sally de vraag te stellen: „Hoeveel keer „liefste" op één velletje. Sal?" „Ha, ha, hoe grappig" was alles, wat Sally op dat ogenblik kon bedenken. „In elk geval", ging Frank voort, „zijn we even gekomen om je nog heel veel jaren en veel geluk te wen- ,En ook hebben we je dit kleine Peter Worbel had met de meeste cadeautje meegebracht", grinnikte mannen zijn afkeer van brieven-'Jack, terwijl hij haar een pakje voor- hield, dat bij opening een boekje „Keukengids voor jonge huisvrou wen" bleek te bevatten, wat de jon- mannen zijn afkeer van schrijven gemeen en zelfs Sally had niet durven beweren, dat zijn schuch tere pogingen een plaats verdienden in een verzameling van „Beroemde Liefdesbrieven in de Geschiedenis der Mensheid!" Desondanks was elk woord kostbaar in haar ogen en te vreden liet ze zich in een stoel vallen om ze nog eens op haar gemak door te lezen. Ze was geheel In deze haar toch zo bekende lectuur verdiept, toen de deur werd opengestoten en haar broe ders Frank en Jack binnenstapten. „Jullie had wel eerst kunnen aan kloppen", protesteerde Sally, die ver geefs trachtte de brieven te verstop pen. „Mary zei, dat je nog in bed lag", grinnikte de veertienjarige Jack. „Intussen duizendmaal excuus voor ons ontijdig: binnendringen", veront schuldigde Frank zich met een spot tende buiging, ,,'t Schijnt, dat we lady Worbel hebben gestoord bij het herlezen van haar liefdesbrieven" ging hij voort, zich tot zijn broeder gens in lachen deed uitbarsten. „Zou die arme Peter wel weten, waarmee hij begint?" schaterde Frank. „Ik zal nooit die havermout vergeten, waarmee je ons een keer tijdens de oorlog hebt opgescheept, toen moeder on Mary allebei griep hadden. Lees ook eens wat we in het boek hebben geschreven!" Sally gaf aan die wens gehoor en las: „Aan Peter-Weetie's Sally-Wal- ly van Frankie-Pankie en Jackie- Wacky. ter herinnering aan de af schuwelijkste havermout". „Leg neer, kwajongen!" riep ze meteen, want Jack had snel een brief van Peter van haar schoot gepakt. Misschien was het wel goed, dat op dit ogenblik mevrouw Frayne verscheen en aldus erger voorkwam. Ze joeg de jongens weg en gaf zo doende Sally gelegenheid de brieven op te hergen. "Toon ze goed en wel met het ondeugend tweetal had afge rekend, gaf Julia Frayne haar doch ter een kus. „Goed geslapen, schat?" vroeg ze. „Je wilt toch zeker niet, dat Mary je het ontbijt boven brengt?" „Neen, dank U wel, moeder. Ik kom liever beneden. Is er nog geen post?" „Nog niet". Dc familie zat juist aan 't ontbijt toen er getelefoneerd werd. „Ik ga wel even zei Frank en een ogen blik later hoorden ze zijn stem in de hall: „U spreekt met het huis van me vrouw en meneer FrayneMet wie heb ik het genoegenO, goedenmorgen, meneer Worbel Ja, meneer Worbelneen, meneer Worbelnatuurlijk, meneer Wor belhelemaal niet, meneer Wor belblijft U aan 't toestel, ter wijl ik haar roep, meneer Wor bel Waarna hij plechtig naar de eetka mer terugkeerde en zijn zuster min der plechtig vroeg: „Zeg. ken jij een vent, die Peter Worbel Keet? 't Lijkt me niet veel zaaks, hoor!" „Een ogenblik, mammie", mompelde de hevig blozende Sally, van tafel opstaande. Binnen een minuut was ze echter terug, schudde de vuist te gen haar broer en deelde haar ouders mede, dat Peter helemaal niet had op gebeld. 't Was alleen maar tante Car rie geweest, die beloofd had tijdig aan de wat vroege lunch te zullen verschijnen (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 22