PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Geen V.N.-muziek via radio Leopoldstad Zware regenval catastrofaal voor Zeeuwse aardappeloogst Botsingen in Brussel tegen het beleid in Kongo KOLONIALE AMBTENAREN NA PROTESTMARS OP DE VUIST TUINDORP-OOSTZAAN WEER GEDEELTELIJK BLANK 203e jaargang - no. 241 Dagblad,, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 13 okt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. tcL 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel 2425. edm. tel. 2094. Lichtgewonden onder politie Met karabijnen en sabels gewapende politiemannen hebben woensdagavond in het centrum van Brussel enige duizenden be togers uiteengedreven, die op weg waren naar de regeringsge bouwen om uiting te geven aan hun ontevredenheid over het Belgische beleid in Kongo. Volgens officiële mededelingen wer den negen agenten licht gewond. Het ïs niet bekend of er onder de betogers gekwetsten zijn. De botsingen ontstonden, toen de betogers voor het grootste deel ambtenaren uit het voormalige Belgische Kongo na een protestvergaderïng in een lange stoet op straat verschenen met spandoeken en vlaggen. Een grote politiemacht te paard, in jeeps en in overvalwagens was echter inmiddels op de been ge bracht om hun de toegang tot de „neutrale zone" van Brussel, waar alle regeringsgebouwen zijn gelegen, te versperren. Prikkeldraad in spitsuur De politie voerde enkele charges uit om tie stoet te beletten door de met prikkeldraad versterkte barrière heen te breken. De betogers bekogel den het kordon vau de met rijks wacht versterkte politie met stenen en kluiten aarde. Het verkeer in de Brusselse binnen stad werd als gevolg van de betoging geheel verlamd. De stoet bereikte het centrum juist op het spitsuur en tien tallen trams en honderden auto's moesten in een stromende regen wachten totdat de politie de weg nad vrijgemaakt. Op de vergadering, waaraan naar schatting tussen de 7000 en 5000 oud- koloniale ambtenaren werd deelgeno men, werd de Belgische regering in haar Kongo-beleid „onbevoegdheid, gemis aan inzicht, lafheid en misda digheid" verweten. De spandoeken, die later werden meegedragen, had den opschriften, die persoonlijke aan vallen inhielden op minister-presi dent Eyskens. Na de betoging bleven politie en rijkswacht op wacht bij de voornaamste regeringsgebouwen in de stad. Politie te paard stond opgesteld bij het ministerie van Afrikaanse zaken en een grote Matroos van „Baltika" vroeg politiek asiel in Amerika Het te New York verschijnende blad de „Daily News" wist dinsdag te mel den, dat één van de matrozen aan boord van de „Baltika", het schip waarmee premier Kroesjtsjew naar Amerika is gekomen, politiek asiel in Amerika lieeft gewaagd. Volgens de „Daily News" is de man een 29-jarige olieman uit Estland, Victor Jaanimets. De bemanning had de opdracht gekregen, dat zij in groe pen van vijf de wal op mocht gaan, zogenaamd om zichzelf te bescher men tegen New Yorkse bandieten, maar in werkelijkheid om een oogje op elkaar te houden. Dinsdag was Jaanimets vlug een groot warenhuis binnengelopen, on der het voorwendsel iets te willen ko pen en door een zijdeur er weer uit gerend, zijn vier kameraden alleen achterlatend. Jaanimets. die zich verborgen houdt, zou verklaard hebben, dat „er geen waardigheid bij de Russen is, je wordt als een dier behandeld. De be volking van Estland wordt slecht door de Russen behandeld. De Russen treden op als overwinnaars.... De in woners zijn tweederangs burgers." politiemacht bevond zich woens dagavond bij het koninklijk pa leis. Technische hulp aan Katanga stopgezet In Elisabethstad is woensdag be kendgemaakt, dat België zijn tech nische steun aan de Kongolese pro vincie Katanga heeft stopgezet, al dus meldt het Belgische persbureau Belga uit Elisabethstad. De Katangese leider Tsjombe en de Belgische afgezant in Elisabethstad, Robert Rothschild, hebben woensdag ochtend besloten de activiteit van de Belgische missie te beëindigen, daar zij de meeste van de daar toever trouwde zaken had vervuld. De mis sie had voornamelijk tot taak de re organisatie van de rechterlijke macht en de „Afrikanisatie" van het ambtelijke apparaat. Belga verneemt uit goede bron, dat het besluit om de activiteit van de Belgische missie in Katan ga te beëindigen niets te maken heeft met de brief, waarin Tsjom be onlangs de Belgische regering heeft gewaarschuwd, dat Katanga de diplomatieke betrekkingen met België zon kunnen verbreken om dat België weigert de onafhanke lijkheid van Katanga te erkennen. Professor Rene Clemens van de uni versiteit van Luik zal volgens Belga op verzoek van Tsjombe in Elisabeth stad blijven als hoofd van epn „bu reau voor technische samenwerking". Represaillemaatregel Loemoemba wordt weer belegerd De Kongolese hoge commissaris voor voorlichting, Albert Bole- la, heeft woensdag te Leopold stad verklaard dat het de V.N. niet langer geoorloofd zal zijn programma's via radio-Leopold- stad te doen omroepen. De V.N. lieten tot nu toe dage lijks gedurende negentig minu ten nieuwsberichten en amuse mentsprogramma's voor haar militairen in Kongo omroepen. In Leopoldstad is een impasse ont staan tussen kolonel Moboetoe en het politieleger van de Verenigde Naties. Patrice Loemoemba bevindt zich nog steeds in zijn residentie, waar om heen de troepen van de Verenigde Naties nog altijd de wacht houden. De zwaargewapende mannen van ko lonel Moboetoe blijven echter in de buurt en hebben de weg naar Loe- moemba's residentie afgesloten. Intussen bestuderen kolonel Moboe toe en Justin Bombolto, voorzitter van het college van hoge commissa rissen, de situatie en bereiden zij hun volgende stap voor. Moboetoe en Bomboko zullen waar schijnlijk hun oude tactiek weer toe passen, die zij gebruikten voor Loe- moemba's beruchte uitval op zondag- Troostéloos staan de zakken aard- oppélen op het Noordbevelandse land, temidden van grote waterplas sen. Foto P.Z.C.) avond, toen hij door dronken politie mannen werd begeleid. Zij hebben het plan Loemoemba zodanig te be waken, dat hij als het ware een ge vangene in zijn eigen huis is en hij met niemand in contact kan komen. Ondertussen trachten Moboetoe en Bomboko velt. van Loemoemba's aan hangers tot hun zienswijze te heke ren. Sleper „Nestor" brengt Liberiaan in veiligheid De zeesleepboot „Nestor" is er gister ochtend om negen uur in geslaagd in stormweer een verbinding tot stand te brengen met het onder Liberiaan se vlag varende vrachtschip „Xmas", dat op de Haaksgronden bij Den Hel der dreigde te stranden. De „Nestor" van N.V. bureau Wijs muller sleepte de „Xmas", die niet geladen is en die onder weg was van Cardiff naar Bremen, dieper in zee. De „Nestor" zal de „Xmas" voorlo pig voor reparatie naar een Neder landse haven, vermoedelijk IJmuiden brengen. Evenals de sleep van de „Polartank", met de zeeslepers „Sim- sen" en „Stentor" kan de „Xmas" gesleept door de „Nestor" in de loop van donderdag te IJmuiden worden verwacht. Planta-brief aan huisvrouwen Van den Bergli en Jurgens N.V. heb ben zich in een brief gericht tot de Nederlandse huisvrouwen. Deze brief, die in drie miljoen exemplaren huis aan huis wordt bezorgd, heeft als aanhef: Mevrouw, na alles wat U over de „Planta-ziekte" hebt gehoord, hebben «ij behoefte, U rechtstreeks een paar dingen te zeggen. Daarom schrijven «ij U deze brief In deze brief dan wordt uiteengezet, dat de fabrikant „diep geschokt" is door het feit „een hoogst ernstig feit" dat zoveel mensen door de ziekte getroffen zijn. „Hoe dit on danks de genomen voorzorgen heeft kunnen gebeuren is nog een raadsel. Aan de oplossing van dit raadsel wordt in verschillende weten schappelijke instellingen hard ge werkt1', aldus de brief. De brief wijst erop, dat alle margarine met anti- spatmiddel uit de markt is genomen en doet vervolgens een beroep op de huiswouw om weer vertrouwen te hebben in de produkten van de fa brikant. De fabrikant is dezer dagen begonnen met de verspreiding van de brief. In het westen van het land werd zij al ontvangen. Men denkt de brief om streeks 19 oktober in het gehele land bezorgd te kunnen hebben. De Ghanese Tegering heeft Norman Clark van de Londense „News Chronicle" die gemeld had dat Ghana buitenlandse ondernemingen zou nationaliseren, ver boden het land binnen te komen. Het be- r.oht werd door president Nkroetnah na zijn terugkeer van de Verenigde Staten tegengesproken. Ballet met vallen en opstaan Het balletgezelschap Scandinavië had geen geluk bij zijn voorstel lingen in het Zn-eedse plaatsje HodiksvalL Het begon al tijdens de repetitie toen de prima ballerina, Marianne von Rosen het doek op haar hoofd kreeg, dat een dronken toneelknecht uit zijn handen liet glippen. De schuldige en twee van zijn collega's, die ook te diep in het glaasje hadden gekeken, vrerden weggestuurd. Voor de voorstelling liep een van de dansers over het toneel, zakte door de planken en viel in de onderliggende kelder. Een dokter verbond zijn gekneusde knie en hij kon «'eer optreden. Ook tijdens de voorstelling liet het geluk het gezelschap in de steek. Een decorontwerper werd door een neervallend voorwerp geraakt en moest met een hersenschudding in het ziekenhuis worden opgenomen. Het publiek merkte echter niets van alle ongelukken en klapte na afloop van „Les Sylphides" enthousiast. Prima ballerina Von Rosen verklaarde nog nooit zoiets meegemaakt te hebben. Ditmaal door hemelwater Vel© inwoners van het in febru ari j.l. tengevolge van een dijk doorbraak geteisterde Tuindorp Oostzaan in Amsterdam zijn in de nacht van dinsdag op woens dag wakker geschrokken toen zij bemerkten, dat het water op nieuw hun woningen binnen drong. Het waren met name de bewoners in de lager gelegen gedeelten van het tuindorp, in de omgeving van de Kometen singel, die een herhaling van de ramp in het begin van dit jaar vreesden. Hun panische schrik maakte plaats voor een gelaten toezien, toen de ge alarmeerde politie constateerde, dat het hemelwater ditmaal de oorzaak was. De riolen konden de enorme re genval niet meer verwerken. Een uit Zeeland afkomstige midden stander, die in 1953 de Zeeuwse wa tersnood meemaakte, «'as voor de negende maal in 6 jaar bezig om met emmers en lepels zijn winkel aan de Kometensingel leeg te hozen. Ekele bewoners, die hun huizen nog nau welijks hebben hersteld van de wa tersnood in januari jl., vroegen zich MEER DAN 2000 HA ROT OP HET LAND Financiële strop voor boeren en handelaren „Zoiets heb ik nog nooit meege maakt! Uitzonderlijk slecht! Voor velen, zowel boeren als handelaren, een gevoelig finan cieel verlies!" Dergelijke op merkingen kan men beluisteren uit de mond van de Zeeuwse landbouwers, bij wie de grote moeilijkheden in de aardappel- sector bet gesprek van de dag vormen. Bijna 20 van de to tale aardappeloogst in Zeeland staat te rotten op bet land. Tal van boeren moeten hun aardap pelen nog rooien, maar de zware regenval van de laatste weken en met name van begin deze week maakt vrijwel elke arbeid op de percelen onmogelijk. Ve len hebben linn te velde staande aardappelen afgeschreven. Sleelite wanneer met ingang van vandaag een langdurige droogteperiode zou intreden, zou de schade beperkt kunnen blijven. Maar niemand, die daar aau gelooft! Het is sinds vele tientallen jaren niet voorgekomen dat zoveel aardappel percelen op deze tijd van het jaar nog niet «'aren gerooid, verzekerden ons landbouwers uit alle delen van de provincie. Het gaat in vele geval len om behoorlijke kwanta. Het is bepaald geen uitzondering als een landbouwer zes ha aardappelen niet heeft kunnen rooien. Een schadepost ook, betoogden zij. De poters moes ten dit voorjaar duur worden ge kocht, de bespuitingen vergden han denvol geld en ook de verzorging liet een flink bedrag op de creditzijde achter. Daar staat in vele gevallen weinig of niets tegenover. Want al zou men de te velde staande aardap pelen kunnen rooien, dan nog springt men cr financieel niet uit.. Tien tot negentig procent van de gerooide aardappelen is aangetast door ziekte. Op percelen waar vrijwel geen ge zonde planten meer zijn, overwegen de boeren het rooien maar geheel achterwege te laten. Niet alleen de boeren hebben „stroppen", maar ook tal van han delaren, die reeds maanden gele den de aardappelen hebben ge- I (Zie slot pag5 kol. 3) Zo zag de Kometensingel in Tuiti- dorp-Oostzaan bij Amsterdam er uit in de nacht van dinsdag op woens dag. Tengevolge van de zware slag regens stond de straat volkomen blank. klagend af waarom de gemeente geen kans ziet de riolering te verbe teren. „We doen ,W£t we kunnen maar het is een moeilijk probleem", zei hoofdingenieur Koot van de afde ling rioleringen van publieke werken, die met zijn medewerkers 's nachts nog de noodzakelijke maatregelen nam. Omstreeks 5 uur zakte het wa ter aanzienlijk toen het voor een ogenblik even droog was. OOK IN GELDERLAND De enorme regenval van de afgelo pen nacht heeft ook verschillende be ken in de laaggelegen Gelderse Val lei op vele plaatsen buiten hun oe vers doen treden De rijksweg tussen Apeldoorn en Voorthuizen stond dinsdagavond op sommige plaatsen blank. Thans staan tussen Lunteren en Barneveld nog verschillende wei landen onder water. In het laagste gedeelte van het waterschap van De Beek bij Amersfoort is de situatie het ernstigst. Veel regen door buien H (Van onze weerkundige H medewerker.) ff In het begin van de week vie- len er vooral in Zeeland zware buien met in een etmaal te Goes 47, en Zierikzee 32 milli- ff meter. In de afgelopen 36 uur vielen de zwaarste buien ech- Z p ter in Noord-Holland, Utrecht en Gelderland met in Amster- 3 dam 60, de Bilt 59 en in Eind- M H hoven in 48 uur bijna 70 mil- H limeter neerslag. Deze buien worden veroorzaakt door een Ze depressie boven Denemarken. Zij bracht ook gisteren een harde tot stormachtige wind aan de kust. De wind gaat wel ^Z langzaam afnemen, maar er blijft voorlopig nog koude f| f| lucht naar ons land stromen, s waarin verspreide buien voor- ff komen. Gisteren hadden de ff buien in onze omgeving niet Zé H veel te betekenen, maar in Brabant viel overdag nog 20 3 tot 25 millimeter neerslag. In H Schotland evenals in het berg- H gebied van Oost-Duitsland, is ff ae eerste natte sneeuw geval- Z len. Er zit een langzame ver- betering in het weer, maar de ff temperatuur blijft een groot deel van deze «-eek beneden =l normaal. Illl!!!HI!!li:ill!llllllll!llll!ll!l!|||l!llll!U!l!li!Lilj||IUll!!t!l!ll!lllUlllllllul VERWACHT. VRIJ KOUD EN BUIIG Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. I11 het binnenland overwegend matige, maar aan de kust harde tot krachtige noordwestelijke wind. Vrij kond. ZON EN MAAN 1* oktober Zon op «7.02 onder 17.49 Maan op 00.08 onder*15.1S

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1