Afwikkelingsstelsel van S.E.R. bij vervanging invaliditeitswet KLANKBORD DUIMEN AFGEHAKT VOOR VERZEKERINGSGELDEN WOEiNöiJAG Iz uK'l'UBER 1.900 PROVINCIALE - ZEEUWSE COURANT In beginsel aanspraken gehandhaafd (Van onze Haagse redactie). De Sociaal-Economische Raad heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid een advies uitgebracht over te treffen overgangs maatregelen, wanneer als gevolg Aan de invoering van de in\-aliditeits- verzekcring, de invaliditeitswet wordt ingetrokken. Het advies houdt een afwikkelingsstelsel in van de aanspraken, die de A'erzekerden naar schatting thans meer dan vijf miljoenkrachtens de invaliditeitswet hebben Aerkregen. Verder is onmiddellijk verbon den met dit afwikkelingsstelsel in het advies een voorstel opgenomen tot geleidelijke Verhoging van de uitkeringen ingeA-olge de algemene ouderdomswet tot een maximum Aran 300 gulden per jaar, teneinde zo wel een verlaging A'an het wettelijk te verkrijgen ouderdomspensioen te voorkomen als ter aanpassing aan de gewijzigde opbouw van de sociale verzekering. Uitgangspunten j De uitgangspunten van het advies j zijn, dat de aanspraken van de ver zekerden krachtens de invaliditeits wet in -beginsel worden gehandhaafd, dat de aanspraken op bevredigende wijze worden afgewikkeld, waarvoor een afzonderlijke afwikkelingsrege ling is vereist, dat de afwikkeling in het bijzonder gericht zal dienen te zijn op handhaving van de ouder- domsaanspraken krachtens de inva liditeitswet en dat daarnaast aanvul lende voorzieningen zullen moeten worden getroffen, zowel om een ver laging van het peil van het krach tens wettelijke verzekeringen te ver krijgen ouderdomspensioen te voor komen als ter aanpassing van ver schillende uitkeringen aan de gewij zigde opbouw van de sociale verze kering. Afwikkeling Op grond van deze untgangspunten adyiseert de S.E.R. ten aanzien van de afwikkeling van de aanspraken uit de invaliditeitswet 1. Op het tijdstip van inwerkingtre ding van de nieuwe invaliditeits verzekering wordt de verplichting resp. de mogelijkheid tot premie betaling beëindigd. 2. Behalve voor de onder 4 bedoelde verzekerden duurt de a'erzekering krachtens de invaliditeitswet voort, met dien verstande dat de verzekerden resp. hun weduwen slechts van het 65ste jaar af aan spraken kunnen doen gelden. Dit betekent dat geen nieuwe invali- diteits- en wezenrenten meer zul len worden toegekend en het recht op weduwenrente eerst op 65-jarige leeftijd ingaat. 3. De hoogte A'an de nog toe te ken nen aanspraken op ouderdoms renten en weduwenrenten wordt bepaald overeenkomstig de uit- keringsnormen van de invalidi teitswet. 4. De verzekering krachtens de in validiteit wordt in elk geval be ëindigd voor a. de jongste leeftijdsklassen, en wel met dien verstande, dat deze beëindiging in ieder ge val plaatsvindt voor degenen, die op het tijdstip van aan vang van de liquidatie van de i.w. 35 jaar of jonger zijn. Ter compensatie van het vervallen van de verzekering dient aan deze verzekerden een afkoop som te worden toegekend, ge lijk aan het bedrag van de be taalde premies; b. eveneens worden afgekocht de aanspraken van de verzeker den uit hogere leeftijdsklas sen, maar slechts voorzover zij bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd aanspraak kun nen maken op een ouderdoms rente van minder dan 60 gul den per jaar. De normen voor de bepaling van de afkoop som zijn dezelfde als die, welke gelden voor de groep, bedoeld onder a, niet dien ver stande, dat het bedrag van de betaalde premies vermeerderd wordt met een rentefactor. 5. Indien economische en administra tieve overwegingen zich niet daartegen verzetten, worden me de afgekocht dc aanspraken van verzekerden, die op het tijdstip ENGELANDVAARDERS. De politie van Huizen heeft twee knaapjes, de dertien- en veertienjarige broertjes B. aangehouden. Ze waren zaterdag middag van huis weggelopen en had den hun bivak opgeslagen in een om gekeerde laadbak van een auto wel ke was neergezet op een afgelegen fabrieksterrein. Het bleek dat de knaapjes, die zeer avontuurlijke plannen hadden, op verscheidene plaatsen in de gemeente diefstallen hadden gepleegd, onder andere in een rokerij, een groentehal, een matras- senfabriek. een kinderwagenfabriek. Zij hadden met deze diefstallen een halve vrachtauto vol artikelen ver zameld. Hieronder bevonden zich een petroleumtoestel met petroleum, si garetten, coca cola, ball points, aard appelen enz. Tussen de buit vond men ook een tekening van een boot welke de twee knaapjes zelf wilden bouwen omdat zij plannen hadden hiermede naar Engeland te varen. DANK VAN EEN ZAKKENROL LER. Een Beierse advocaat nam een dezer dagen een lifter met zich mee in zijn auto. Ondanks deze goede daad kreeg hij even later echter pech. Hij werd door een agent aan gehouden voor een verkeersovertre ding. Zijn naam en adres werden ge noteerd. De advocaat reed in geprik kelde stemming door. Na enkele kilo meters werd hem door zijn metgezel iets in zijn handen gestópt. Het bleek het zakboekje van de agent te zijn. „Uit dank voor het meenemen", zei de man, die een zakkenroller bleek te zijn en pas uit de gevangenis ont- slag'en was. van aanvang a-an de liquidatie 36 tot en met 45 jaar oud zijn. Aanvullingen Ten aanzien van de aanvullende voorzieningen adviseert de S.E.R. tot 1. Een geleidelijke verhoging van de A.O.W.-uitkeringen in \'ier etap pes n.l. driemaal een A'erhoging van 60 gulden per jaar, te weten bij de aanvang van de liquidatie en resp. na 10 en 20 jaar. gevolgd door een slotverhoging van 120 gulden per jaar na 30 jaar. In dien de afkoopsom wordt uitge strekt tot de verzekerden van 45 jaar of jonger, dient de verhoging van ]iet jaarbedrag van het A.O.W.-pensioen met 300 gulden in 20 jaar tot stand te worden gebracht. 2. Een a'erhoging van het peil A'an de uitkeringen aan beneden 65- jarige invaliditeïtsrentetrekkers tot de uitkering, waarop krach tens de nieuwe invaliditeitsverze kering een ongeschoolde- arbeider met gelijke graad van invaliditeit recht verkrijgt,gepaard gaande met intrekking van de thans ten laste van hét rijk uitgekeerde toe- en bijslagen. Invaliditeïts rentetrekkers. die tevens in het genot zijn A'an een ongevallenrente of een uitkering krachtens de al gemene weduwen- en wezenwet worden slechts in het genot ge steld van de verhoging, voorzover deze de ongevallenrente, resp. de A.W.W.-uitkering overtreft. Voor gehuwde vrouwen, niet-kostwin- ster. die in het genot zijn van een invalïditeitsrente. wordt de huidi ge situatie gehandhaafd (rente plus toe- en bijslagen). 3. Wijziging van de ongevallenwet ten in dier voege, dat de hoogte van de rente gebonden wordt aan wijzigingen in de loonindex, dat de rente bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd een eind neemt en dat de uitkeringen aan nage laten betrekkingen ver\allen, een en ander sleehts voor de ongeval len welke zich na het tijdstip van inwerkingtreding van deze wijzi gingen voordoen. Voor deze ge vallen worden op d<- uitkeringen geen toeslagen ten laste van het rijk verleend. V oorkeur Uit het advies blijkt, dat de S.E.R. voorkeur heeft voor een kortere af- wikkelingsperiode dan 30 jaar. Zij zou tot 20 jaar kunnen worden terug gebracht. indien in de afkoop zouden worden betrokken alle verzekerden, die bij de aanvang van dc liquidatie 45 jaar of jonger zijn. De beperkingen van de andere aan spraken heeft tot gevolg, dat geen recht op uitkering ontstaat bij het intreden van invaliditeit vóór het 65- ste jaar, dat het recht op wezenrente vervalt en dat het recht pp wedu wenrente eerst op het 65-ste jaar in gaat. Financiering De S.E.R. adviseert de financie ring Aan de afwikkeling en Aan de aanvullende A'oorzicningen als A'olgt te doen geschieden a. de financiering van de lopen de renten en de nieuw toe te kennen i.w. en van de liquida- tïeaanspraken. door liquidatie Aan het in\aliditeits- en ouder- donisfonds en voor het meer dere door het rijk; b. de A-erhoging van de uitkerin gen voor de invaliditeïtsrente trekkers ten laste, van de nieu we invaliditeïtsA'erzekering: c. dc verhoging van de A.O-W.- uitkeringen ten laste van deze A'erzekering. Zowel ten aanzien van de totale om vang van de lasten als ten aanzien van de lastenverdeling lonen de me ningen overigens uiteen. In het voor stel van de raad worden de lasten gedragen door dc bedrijven de gezin nen en het rijk. In een voorstel van de minderheid Van dc Raad worden de lasten uit sluitend gedragen door de bedrijven en de gezinnen. In een variant-voor- stel van de andere minderheid daar entegen wordt een relatief groot deel van de lasten door het rijk gedragen. In de Franse haA-enstad Brest ver schenen gisteren vijf mannen voor de rechter op beschuldiging duimen te hebben afgehakt om daarA'oor A'crze- keringsgelden te kunnen incasseren. Drie Aan de vijf verdachten hebben geen linkerduim meer en de anderen worden erA'an beschuldigd mede plichtig te zijn geweest aan hun zelf verminking. Onder de verzekerings maatschappijen, die zouden zijn be nadeeld, beAindt zich Lloyds. De „samenzwering" begon volgens de politie in 194S toen Henri Leblanc, een handelsreiziger, zich bij zijn ver zekeraar vervoegde en een duimloze linkerhand liet zien. Hij zei, dat hij de vinger verloren had door een on geluk bij het repareren van zijn au to. Hij kreeg een miljoen frank uit betaald. Een paar maanden daarna incasseerde een loodgieter twee mil joen frank en een pensioentje voor eenzelfde verminking. Zijn naam was André Hever. Een paar dagen na hem kwam 'n man Robert Schickele genaamd, en kreeg 2,7 miljoen frank Tienjarige jongen vermoord in Stockholm In het sportpark Hammarby Idrotts- plats in Stockholm is het lijk gevon den A'an een tienjarige jongen. Hot slachtoffer, Benny Blomgren. bleek te zijn vermoord. De jongen werd sinds maandagavond vermist. Hij maakte om half acht na het avondeten nog een wandeling. Het lichaam van de jongen werd dinsdag door zijn vader, een timmerman en door de directeur van het stadion, L. Joliannesson. omstreeks negen uur gevonden. Het lijk lag achter dc muur A'an het sportpark dichtbij een loods. In deze loods A'ond de politie de portefeuille van de knaap. Twaalf doden door water in India In dc Indiase staat Oettar Pradesj zijn tenminste 12 personen omge komen en 40.000 dakloos gewordeu door o\-erstromingen die daar zelden zo groot zijn geweest. Meer dan 20.000 hectare akkerland werd ge ïnundeerd en honderden huizen Aver- den A'ernield. De overstromingen zijn het gevolg van bijzonder zware regenval. Loecknow, de hoofdstad van Oettar Pradasj, is er slecht aan toe. De stad staat voor de helft blank. Ruim 20.000 mensen zijn er geëvacueerd. De hulp van het leger is ingeroepen voor de reddingsactie. Momenteel zijn er geen spoor- en telefoonverbin dingen met dc stad. uitbetaald, omdat ook hij zonder linkerduim door het leven moest. Schickele had nog een polis bij een andere maatschappij lopen, maar die had argwaan gekregen en weigerde uit te betalen. Tenslotte meende de politie te hebben ontdekt, dat twee verzekeringsagenten in Brest de ge hele affaire hadden opgezet. Een a'an die agenten, Regis Porcel, zou Leblancs duim hebben afgehakt en daarvoor een deel van het a'erzelce- ringsgeld hebben gekregen. De ande re agent. Georges Tillet, zou iets met cle andere afgehakte duimen hebben te maken. Nog geen bekentenis in moordzaak Hansje Hermans (Van onze correspondent) Ofschoon het bewijsmateriaal zich steeds meer opstapelt tegen de aan gehouden 54-jarige metaalarbeider Th. A an B. die maandagmorgen als A'erdaclit van de moord op de II- jarige Hansje Hermans in de Peel onder Sevcnum te Belfeld waar hij werkt werd gearresteerd, heeft de aangehoudene dinsdag nog geen be kentenis afgelegd. Dinsdagmorgen hebben de officier van justitie mr. W. Uiterwaal en de districtscommandant van de rijkspo litie majoor P. J. van Boon en de ad judant van de districtsrecherche van de rijkspolitie L. Verhagen, die een belangrijk aandeel heeft in het on derzoek naar deze moord, met de verdachte een bezoek gebracht aan de plaats A'an het misdrijf. De verdachte, die nog pas enkele maanden in Belfeld Avoonde had daar de bijnamen „Amerikaan" en „Kin dervriend". Deze laatste naam ont leende hij aan het feit, dat hij vaak in de nabijheid van een ijskraam in het dorp vertoefde en de kinderen dan royaal op ijs trakteerde. =g Dit is het affiche, uitgegeven H door het Verbond van Veilig M Verkeer te Utrecht, ter gele- p| genheid van de nationale be- zinningsdag. De tekst in liet H midden is een deel van een te- legram, in 1959 door Ii.M. Ico- s ningin Juliana aan de algen ie- H ne vergadering van 'iel; Ver- ff bond voor Veilig Verkeer ge- H zonden. s iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï De Duitse advocaat Robert. Servatins, die de verdediging op zich heeft genomen van Adolf Eichmann, ge fotografeerd tijdens de persconferen tie na zijn aankomst in Israël. Ontwapeningsvraagstuk Kroesjtsjews voorstel werd verworpen De algenu-ne \erga<lering der Ver enigde Naties heeft dinsdag het voorstel van de Sowjet-Russische premier Kroesjtsjew om het ontwa peningsvraagstuk direct in een vol tallige Assembleezitting te doen be spreken, in plaats A-an, als gebruike lijk, het eerst door de (voornaamste) politieke, commissie te laten behan delen, vérworpen. Tevoren bad Kroesjtsjew- een rede gehouden, waarin hij o.m. zei: „Vertegenwoordigers van de Sowjet- Unie hebben jaren lang. tezamen met afgeA'aardigden van de V.S., Enge land, Frankrijk en Canada, zitting gehad in de V.N.-ondercommissie voor ontwapening en zij hebben er mede ingestemd het besprokene niet aan de openbaarheid prijs te geven. Het enige, dat in deze commissie werd gedaan, was thee drinken. En zij. die geen thee dronken, laafden zich aan koffie." „Ik weet niet hoeveel jaren wij niet aan het overleg van deze commissie hebben deelgenomen. Doch op het laatst zei men in de Sow jet-Unie: „Wij kokhalzen ervan, laat ons er- gaan." Hij vervolgde: „Het geduld en de hoop der Sowjet-Unie hebben thans hun laatste fase bereikt. Wij dach ten: „Misschien zal de algemene ver gadering uiteindelijk het besluit ne men. dat het' mensdom van de oorlog zal verlossen". „Een ding is zeker: wanneer er oor log komt, zal deze over de ganse aar de gaan. En wij zullen vechten orn de overwinning te behalen, ongeacht de gevolgen. Kroesjtsjew zeide: „Ik ben bereid om hier te blijven, totdat er overeen stemming over het ontwapenings- Araagstuk is bereikt". Het Wereldgebeuren T.V.-duel Politici zullen, indien zij dc hoog ste carrière-toppen willen be- i klimmen, in de toekomst ook 1 moeten voldoen au:» speciale T.V.- J voorwaarden. En de rol die de vrouw bij hun succes of hun. val speelt, zal door dc bemoeienis van dc .V. steeds groter worden. Dat is dui- délijk geworden bij de twee televi siedebatten, waarin vice-president Richard Nixon en senator John Ken nedy elkaar dc laatste weken hebben belaagd en die een onderdeel vorm- i den van iiun gevecht om hot Ame rikaanse presidentschap. Mocht men in het verleden nog wel eens aan nemen. dat dc meerderheid van de vrouwen op grond van de conclusies I die haar mannen op inannenvergade- ringen over de te kiezen mannen 1 hadclen getrokken, voetstoots wilde I volgen, van nu af zal daarvan steeds minder sprake zijn. I De kandidaten zullen zich ervan be wust zijn. dat lot dc argusogen van de televisie- ontelbare vrouwelijke be- horen. En dat ,het vrouwenkiesrecht nu een nog belangrijker factor in het zorglijke politicushestaan zal worden dan in het verleden bet geval was. j Men mocht dc invloed daarvan toch al niet uitvlakken. Nixon en Kennedy hebben zich wel gerealiseerd, dat de T.V.-wegen I evenveel gevaarlijke bochten als I schone perspectieven bieden. En al I bij de eerste keer, op 26 september jongstleden, dat zij samen op één scherm verschenen, waren zij zich klaarblijkelijk bewust van het be lang van hun „voorkomen". Minder dan op hun campagnel eizen door het wisselende Amerikaanse landschap, waar zij toch altijd nog op een vrij grote afstand van de toehoorders staan te oreren, kunnen zij voor de T.V'.drijven op hun politieke argu menten alléén Allerlei gewoon maar „menselijke" factoren spelen immers een rol bij de „ontvangst" die een president- schaps-kandïdaat in een kritisch gestemde familiekring ten deel valt. Vandaar, dat aan zulke voor een manspersoon onalledaagse aangele genheden als de make-up veel aan dacht werd besteed. De eerste keer bijvoorbeeld had menigten de verzuchting ge slaakt dat Nixon er vermoeid had uitgezien. Vandaar, dat de tweede keer, vrijdagavond j.l.. dc Re publikeinse grimeur (het moest be slist een partijgenoot zijn, want wie- wist zou een Democraat de kandi daat een slechte beurt laten ma ken!) haast niet uitgeschilderd kwam op Nixons gelaat. Om te voor komen dat het zweet weer, zoals de eerste keer, in straaltjes van zijn hoofd zou stromen, kreeg Nixon wat minder schijnwc-rperlicht toegedeeld, j Kennedy-Lechnici stelden zich hij de vóohei-eidingen op Nixons plaats op qn kwamen tot de conclusie, dat hun favoriet nu in het nadeel zou zijn: terwijl op Nixon slechts één schijn werper zou worden gericht, zou Ken nedy door vier lichtbronnen in het zonnetje worden gezet. Op het laat ste nippertje wist men de beliehtings- kwestie tot ieders tevredenheid "te regelen. Belgische treiler zinkt na aanvaring bij IJsland Een Belgische treiler, de Rubens, is dinsdag nabij de IJslandse kust ge zonken, na in aaiu'arïng te zijn ge komen met de Britse treiler „St. Apollo". Er zijn geen mensenleA-ens te betreuren. De Rubens zonk ongeveer dertig mijl van Hval'oak in Zuidoost IJsland. Alle negentien opvarenden werden aan boord van de St. Apollo geno men. De Brit had cle Belg midscheeps aangevaren. De Rubens komt uit Oostende. De graaf van Barcelona richt een vorstelijk festijn aan Spaause monarchisten hebben zich in de Portugese badplaats Estoril verzameld, waar vandaag het zilveren huwelijksfeest wordt gevierd A-an Don Juan. de graaf Aan Barcelona. De feestelijkheden beginnen om tien uur in de morgen met een „Te Denm" in de kerk Aan het nabijgelegen Caseais. Daarna volgt er een feest in de tuinen Aan Don Jnans Ailla „La Giralda". Men verwacht algemeen, dat men van de gelegenheid zal gebruik maken om de verloving aan te kondigen van Don Juans zoon, Don Juan Carlos, met prinses Maria Gabriella a'an Savoje. De twee jongelui zijn reeds jaren bevriend. Leden van de hofhouding, van Don Juan, de Spaanse troonpretendent, hebben deze geruchten echter ontkend. Gabriella's vader, ex-koning Umberto van Italië, zal de feestelijk heden bijwonen maar de prinses zelf is op het moment niet in Por tugal. Don Carlos keert op 14 oktober naar Madrid terug om zijn studies te hervatten. Een lid van de hofhouding die gepolst aa'erd over de verlovingsgeruchten, zei: „De prins is nog jong en hij heeft zijn stuc.es nog niet voltooid". Maandagavond, toen het debat door de Nederlandse televisie heruitgezonden werd, heeft men zich ervan kunnen vergewissen, dat de kandidaten elkaar te lijf gin gen met de strijdmiddelen, die zij ook in hun respectieve verkiezings- treinen te berde hebben gebracht en in de komende weken te berde zul len brengen. Men kwam tot de con clusie. dat zij elkaar forser aan vielen dan bij hun beleefde eerste ont moeting. En A'erwacht wordt, dat in hun volgende T.V.-krachtmelingen (donderdag aanstaande en 21 okto ber) steeds feller ge„schermd" zal worden. In het programma dal cle Nederlandse kijkers maandag zagen, stelde Kennedy, niet zo mals, dat de macht c-n het prestige van de Verenigde Staten in de laatste acht jaar zijn afgenomen. Zelfs de anders bedaarde president Eisenhower heeft zich kwaad gemaakt. Hij verklaarde maandagavond (in een televisie-uit zending: „Toen ik hoorde zeggen, dat de Verenigde Staten een twee- derangs-mogendheid zijn geworden, had ik moeite mijn 'woede te be dwingen." In het T.V.-duel met Ken nedy pareerde Nixon de Democrati sche aanval niet de opmerking, dat „het communistische prestige "in de wereld steeds .laag en het Ameri kaanse prestige steeds hoog is." Van de verslaggevers in de studio waren er elf van mening dat de einduitslag van deze krachtme ting een gelijk spel was. elf zeiden dat Nixon een kleine vooi-sprong had behaald en vijf vonden dat Kennedy de beste beurt had gemaakt. Maar dit waren mannen, ondanks allés pratend over de respectieve mannen- argumenten. Wat in de buiskamers aan commentaar weerklonk, is nietx geregistreerdMaar daarbij over heersten waarschijnlijk zulke con clusies als „Die Nixon heeft weer iets van zijn oude sex-appeal terug-, gekregen" of „Die Kennedy met zijn' open, ongeschminkte, jongensgezicht, vind ik toch de leukste van de twee." JOHN KENNEDY ook T.V.-sier

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5