Schouwse vogelwacht trekt van leer tegen rustverstoorders WALCHEREN Chefarine,.4 MARKTBERICHTEN RAAD GRIJPSKERKE KEURDE DE BEGROTING VOOR 1961 GOED ZIERIKZEE ZOEKT NAAR OORZAAK WATEROVERLAST WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE C O ti A N 'i 7 BROEDPLAATSEN BEDREIGD Kritiek op eierzoekers, fotografen en het ringen van vogels De vogelwacht „Schouwen-Duiveland" trekt in de jongste uitgave van haar verenigingsblad „Sterna" van leer te gen lieden, die op allerlei manieren de rust in de vogelbroedplaatsen op het eiland verstoren. In een onder het hoofd „Het zoeken van eieren" ge lanceerd artikel constateert de vogel wacht, dat de rust op het eilandelijke broedterrein zeer vaak wordt ver stoord. Het felst keert het artikel zich tegen mensen die van het eieren zoe ken een sport maken, of althans zoals in het artikel wordt gesteld het „zogenaamd een sport vinden naar eieren van weidevogels te zoeken". Zodra de eerste kievitseieren gelegd kunnen zijn, staan er nog altijd per sonen te popelen om zich daarvan meester te maken", aldus „Stcrna". „Wij zouden daarvoor wel begrip heb ben, ware het niet dat de gevonden eieren ook worden meegenomen. Het beoogde doel: het halen van eieren ligt er dan ook wel dik bovenop. Tot 12 april mogen in Zeeland eieren van kieviten worden gezocht en geraapt door de grondgebruiker, dan wel met diens schriftelijke vergunning; telken- iare blijkt dat het gilde der eierzoe kers nog niet is uitgestorven". De re dactie van „Sterna" heeft zich ook geërgerd, dat men zifch nog maar al te vaak aan de nestejs van zangvogels vergrijpt. Een andere categorie rust verstoorders waar het blad weinig waardering voor heeft, vormen de vo- gelfotograïen. „Is het broedseizoen in volle gang dan komen de vogelfoto grafen in actie. Voor de wijze waar op zij met oneindig geduld een broe dende vogel op de gevoelige plaat we ten te krijgen hebben wij veel respect, al ontgaat ons de noodzaak van hét jaar op jaar fotograferen van dezelfde vogelsoorten". „Dagfotografen" Niet de "minste waardering heeft „Sterna" voor wat zij noemt „de dag- fotografen" die naar Schouwen komen om daar in alle haast broedende vo gels voor de lens te krijgen. „Wij hebben zelfs geconstateerd dat lukraak bij een klutennest een tent werd neergezet, waarna werd afge wacht of de vogel op het nest terug zou keren. Dit gebeurde natuurlijk niet, omdat de op de vlucht gejaagde vogel eerst aan net bouwsel bij zijn nest moest wennen, een kwestie van langer dan een dag... Het resultaat was dat de bebroede eieren te lang bloot lagen en het leg- sel verloren ging. „Dit voorjaar is het gebeurd, dat in een inlaag vier foto grafen een schuiltent hadden opge steld. „Andere „rustverstoorders zo vervolgt het artikel, zijn de zeekraal- snijders. die voor dag en dauw naar de inlagen trekken om daar hun be roep uit te oefenen. Zonder deze per sonen van eierroof te betichten, staat toch wel vast, dat de broedende vo gels genoodzaakt worden voor lange tijd hun nest te verlaten, waardoor de eieren gevaar lopen teveel af te koelen". Ringen De vogelwacht „Schouwen-Duiveland" heeft net ook niet hoog op met men sen, „die cr tegenwoordig een sport F. Gordijn ook in strijd om wereldtitel dammen In de lijst van deelnemers aan het toernooi om het wereldkampioenschap dammen, dat van 13 oktober12 no vember in diverse plaatsen van ons land gehouden zal worden, is nog een wijziging gekomen: R. van Ast (Australië) moet wegens een maag kwaal, waarvoor hij waarschijnlijk binnenkort geopereerd zal moeten worden, verstek laten gaan. In zijn plaats is aangewezen F. Gordijn (Ne derland). De lijst van deelnemers ziet er nu als volgt uit: Tchegolew (Rusland). Dionis (Frank rijk), Deslauriers (Canada). Saint Fort (Haiti), H. Verpoest (België), Bom (Nederland), Koeperman (Rus land). De Descallar (Marokko), Agli- ardi (Monaco), Baba Sy (Senegal), Verse (Frankrijk). Gordijn (Neder land), Dukel (Nederland, Ensem a Kaw (Suriname). Examens Bij de gehouden examens voor assis tent van 's rijks belastingen slaagden onder meer de heren: P. Arensman, Sas van Gent. velddienst en A. D. de Ruiter en C. A. de Vos, voorheen te Zuiddorpe, inmiddels overgeplaatst naar Rotterdam. Voor het examen grenscommies slaagden de heren: I. J. Har tog, Zuid dorpe, R. J. van der Hee, Aarden burg, M. H. J. Hurks, Clinge, H Klij- mij, Oostburg, G. H. Peschier, Zuid dorpe. H. Schippers. Philippine, H. M. van der Weegen, Aardenburg, A. A. van der Wouden, Aardenburg, al len bij invoerrechten en accijnzen. Been afgekneld door staaldraad Dinsdagmiddag 12.80 uur gebeurde er te Hansweert aan boord van het Belgische motortankschip „Citerna 45" een ongeluk dat de 20-jarige tweede matroos E. van der P. uit Leopoldsburg (België) een been kost te. Het vaartuig, dat in de buitenhaven voor de Oostsluis lag. werd gereed gemaakt om te worden geschut, toen bij het wegvaren het voorschip door de wind werd weggeduwd. Om dit te voorkomen zette matroos Van der P. een staaldraad vast. Door de ze handeling <wam hij ongelukkiger wijs met het been klem te zitten zodat dit door de staalkabel werd afgekneld. De arts J. C. Arends ui Hansweert verleende eerste hulp Met een ambulance werd de matroos naar het St.-Joanna ziekenhuis te Goes overgebracht. van maken zoveel mogelijk jonge vo gels te voorzien van een ring van een vogeltrekstation. Dit ringen is om la ter over trekgegevens te kunnen be schikken In het belang van de wetenschap is het nuttig werk, maar een ze kere coördinatie op dit gebied ware toch wel nodig omdat uitwassen anders niet uitblijven. Er zijn ge vallen bekend dat personen van el ders speciaal naar Schouwen-Dui veland komen om vogels te ringen. Zelfs Belgen doen dit met ringen van het Belgische vogeltrekstation en dit ondanks het feit dat zulks niet is toegestaan. Wellicht kan in deze toestand verbe tering worden gebracht door de ver gunningen die voor het ringen van de vogels nodig zijn, te vermelden voor welk gebied deze gelden. In de jongste uitgave van „Sterna" wordt ook een overzicht gegeven van het broedsei zoen 1960, dat met name in de duin streek een toename te zien gaf van het aantal kieviten, grutto's en wul pen. Van de aanwezige broedplaatsen spande het Dijkwater de kroon. Een frote verscheidenheid van vogels koos it gebied om te broeden. Het blad constateert, dat met de in poldering van het Dijkwater een vo gelreservaat van de eerste orde is ont staan. „Dit reservaat kan zijn belang rijkheid slechts behouden, zolang geen terreinveranderingen meer wor den aangebracht," zo wordt gesteld. „Beplanting met houtgewas, hoe ge ring ook, zal voor de vogelstand fu neste gevolgen kunnen hebben". De thans in het Dijkwater broedende vogels zijn alle open-terreinbroe ders. In deze aflevering van „Sterna" is voorts een bijdrage van de Zierik- zeese stadsarchivaris P. van Beveren opgenomen, die daarin op verhelderen de wijze vertelt over het ontstaan, de historische achtergronden van de in lagen en karrevelden. MIDDELBURG Pre-advies F. G. v. d. Poll in geschiedeniskwestie Op de Pietersberg in Oosterbeek heb ben vrijdag en zaterdag 130 geschie denisleraren gediscussieerd over de vraag of de modernste geschiedenis in het lesrooster van het V.HM.O. dient te worden opgenomen. De discussies werden gevoerd op grond van een pre-advies, uitgebracht door de heer F. G. van der Poll, leraar aan het ste delijk gymnasium van Middelburg, die enkelé stellingen over de onder wijsliteratuur in zijn scriptie had op genomen. Op verzoek van de organi satoren, de vereniging van geschiede nisleraren In Nederland, en de drie pedagogische centra van het V.H.- M.O., hebben dr. J. J. Boer uit Hilver sum en professor dr. E. H. P. Baudet uit Groningen tijdens deze conferen tie inleidingen over dit onderwerp ge houden. VUSSINGEN Jeugdnatuurwacht klaagt over medewerking Het comité jeugdnatuurwacht Vlis singen heeft cr ia een onlangs gehou den vergadering zijn teleurstelling over uitgesproken, dat men bij het organiseren van diverse evenementen zo weinig medewerking ondervindt van het onderwijzend personeel in Een zoektocht, die op 14 mei gehou den zou worden moest worden afge last wegens gebrek aan onderwijzers en onderwijzeressen, die waren aan gezocht om bij deze tocht als leider of controleur op te treden. Een groot aantal jeugdnatuurwachters moest hierdoor teleurgesteld worden. Door verschillende omstandigheden kon ook de tocht naar het Sloe niet doorgaan. Het plan is nu echter, dat men een dergelijke tocht zal gaan maken met de zesde klas van de Jan Ligthartschool, na een voorbereiden de les, waarop de excursie geheel zal aansluiten. Op een nog nader te bepalen datum zul een aantal leerlingen van de nieuwe vijfde klassen van de verschil lende scholen als natuurwachter worden geïnstalleerd. Voorts werd nog een voorziening ge troffen betreffende de hulp van na- tuurwachters in de plantsoenen. Men kwam tot de slotsom dat het idee van corvee vermeden moet worden en daarom is de nieuwe regeling zodanig getroffen, dat een bepaalde Idas eens in de vier weken een dergelijke plant soenendienst mag verrichten. SEROOSKERKE (W.) Orgelconcert In de Nederlands hervormde kerk te Serooskerke (W.) werd zaterdag avond een orgelconcert gegeven door de organisten Arie Joosse en Jan Helthuis Arie Joosse opende het pro gramma met twee geestelijke liede ren van Jan Zwart, waarna het Prae- ludium en Fuga van J. S. Bach volg den. Hierna speelde dc organist een tweetal composities van Max Reger en het Choral mit Variationen „Mei- nen Jesus lass ich nicht", van J. G. Walther, waarna de heer Joosse be sloot met twee gedeelten uit de Suite Gothique van Leon Boëlmann, „In troduction Choral" en het melodieuze ..Prière a Notre-Dame". Jan Hekhuis begon met „Canzonetta" van Dietrich Buxtehude en vervolgde met „Wachet auf, ruft uns die Stimme" en het be kende „Wohl mir, class ich Jesus habe", beide van J. S. Bacli, waarna hij drie canonische koraalvoorspelen van Willem Mudde speelde. Als slot van deze orgelbespeling volgde een koraalsuite over de Psalmen 90. 47, 146 en de Lofzang van Maria van Cor Kee. De belangstelling voor deze orgelbespeling, waarvoor het prach tige orgel zich uitstekend leent, was zeer bevredigend. ZOUTELANDE Raad komt bijeen Woensdagmiddag om 2 uur komt de gemeenteraad van Zoutelande in openbare vergadering bijeen in het verenigingsgebouw. Als voornaamste punt staa op de agenda de bespre king van het wetsontwerp voor de gemeentelijke herindeling op Walche ren. Officiële publikatie VLISSINGEN. Onttrekking aan het openbaar verkeer van het gedeelte van de openbare weg, gelegen ten noorden van het pand Bou levard Bankert 110,, ter oppervlakte van plm. 59 m2. ..Burgemeester en wethouders van Vlis- slngen: gelet op artikel 10 der wegen- wet: brengen ter openbare kennis: dat het ten behoeve van de verkoop van het ge deelte van de openbare weg. gelegen ten noorden van het pand Boulevard Bankert 110, ter oppervlakte van rond 59 m2, noodzakelijk is, dat dit gedeelte van de openbare weg aan het openbaar verkeer wordt onttrokken: dat het in hun voornemen ligt een daar toe strekkend voorstel bij de gemeente raad In te dienen: dat belanghebbenden gedurende het tijd vak van 13 t.m. 20 oktobc: 1960 in de ge legenheid worden gesteld ter gemeente secretarie, 2e afdeling, kamer 1, kennis te nemen van genoemd voorstel en van de tekening, waarop het aan het openbaar verkeer te onttrekken weggedeelte is aan gegeven: dat belanghebbenden eventuele bezwaren tegen bovenbedoeld voorstel gedurende het bovengenoemde tijdvak bij de raad dezer gemeente kunnen indienen. Vlissingen, 12 oktober 1960. VLISSINGEN. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Het spreekuur van de burgemeester van Vlissingen op heden, woensdag 12 oklo- ber, gaat niet door. Burgerlijke stand KOUDEKERKE. Bevallen: L. van der Heijden—Brasser, d.; A. C. DekkerPoppe z. Overleden: W. Siebols, 66 jaar, wed. van J. C. E. Poschmann. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 10-10: Pothoula 2 van Emden; Port Talbot van IJmuiden; Bernd Gunda van Capelle a. d. Bosch: Victor H van Oostende; Atlantik Lady van Rotterdam: 11-10: Jura van Huil: Burnhope van Amsterdam. Vlissingen vertrokken op 10-10: Pothoula 2 naar Napels: Victor H naar Rotterdam. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 10-10: Franka 2 van Swansea: Steenbergen van Bordeaux: Hestia van Hamburg: Ali S van*.Par; Ali Damhoff van Par-Terneu- zen; Muiderkerk van Bremen: Nike van Par; Dinteldijk van Rotterdam: 11-10: Globe van Ipswich; Repeto van Arklow: Zeevaart van Londen. Vlissingen gepasseerd van Antwerppn op 10-10: Cornells B naar Rotterdam: Mir- fak N naar Rotterdam; Labotas naar Am sterdam; Jan Brons naar Kalmar; Zaan- kerk naar Rotterdam: 11-10: Cumulus naar Londen; Delfzijl haar Goole. Advertentie beroemde genees- middelen in een tablet doen won deren! tegen pijnen en griep. Twee artsen veroordeeld wegens oplichting De rechtbank ia Den Haag heeft gisteren twee Haagse artsen veroor deeld wegens respectievelijk oplich ting en het medeplegen van oplich ting. De 27-jarige militaire arts J. L. S. werd wegens het medeplegen van oplichting veroordeeld tot een boete van f 60.De 31-jarige huis arts R. C. werd wegens oplichting veroordeeld tot een geldboete van f 150. De arts S., die werkzaam is bij de therapeutische dienst van het mili tair hospitaal, had ten behoeve van C. een vals recept opgemaakt, zodat deze in de gelegenheid was gratis enige medicijnen te betrekken uit de militaire apotheek. De militaire artsen en hun gezinsle den kunnen gratis medicijnen be trekken uit de militaire apotheek. C., die geen militair arts meer was, en die in moeilijke financiële om standigheden verkeerde, had de me dicijnen nodig voor een van zijn vele kinderen. Hij had zijn opvolger bij de militaire farmaceutische dienst opgebeld met het verzoek hem een recept te sturen met daarop de aan duiding „gezinslid". De officier van justitie had tegen S. een boete van f 250.subsidiair 50 dagen hechtenis gevorderd. Tegen C., had hij een boete van f 400 subsidiair 60 dagen geëist. Gemeenteraad van Nice dreigt met staking De gemeenteraad van Nice heeft dins dag met een staking gedreigd, als de Franse regering haar plan mocht uit voeren om raaio-actief afval in de Middellandse Ze, tussen de Rivièra en Corsica te storten. Mocht de staking doorgaan, dan zul len er in Nice geen huwelijken wor den gesloten en geen geboorten of sterfgevallen worden geregistreerd. De Franse hoge commissaris voor kernenergie, Francis Perrin, heeft dinsdag verklaard dat de uitvoering van het plan „geen enkel gevaar" op levert. VEILING KRABBENDIJKE Cos Orange Pippin I 80-85 45-51, 75-80 48- 59, 70-75 53-62, 65-70 50—56, 60-65 34—45. 55-60 2426, 11 75-80 43, 70-75 46 65-70 40 60-65 30. 55-60 22. lid 10, 3grof 29—36, 3fijn 5—19, kr. 3—15, Goudrenet 1 85-90 25, 80-85 25, 75-80 22, 70-75 18. 85-95 26. 75-85 23. 65-75 16. II 85-95 20. 75-85 18. 65-75 14, lid 8. 3grof 13-15, 3fijn 6-9. Sterappel I 75-85 29. 65-75 32. 55-65 21, 60-65 25. II 55-60 12. lid 5. 3erof 16-17. 3fijn 5, kroet 3, Laxton Superbe lid 7—8, 3grol 15, Stijn S. kroet 3—12, val 8, Crimson Cos I 75-80 46. 70-76 48. 65-70 41. 60-65 29. II 75-80 42, 70-75 43, 65-70 34, Glorie van Holland I 85-85 24. 75-85 22 65-75 17. lid 10. 3gror 13- 16. 3tijn 8—9, kroet 3, James Grieve 3grof 26. 3fijn 15. kroet 9. Golden Delicious 3grof 22—35. kroet 23. val 30. Mac Intosh I 18—24. 3grof 21 Conference I 55-65 27, Hd 12. 3fijn 18, C. de Paris I 65-75 19. 5565 9. 3grof 8. Doyenne du Cornice I 7580 69 70-75 72. lid 51, 3grot 44. 3fijn 32. Verpakt fruit: James Grieve I 90-95 37. 8590 42 806 5 41. 7580 45, 70-75 46 6570 43, Cox Orange Pippin I 80-85 52—57 7580 63 70-75 56-62 6570 56, Ster- appel I 7580 43, 70-75 44 6570 36. Golden Delicious 1 80-85 70 7580 64, Jonathan I 7560 38. VEILING ST.-ANNALAND Uien middel 7.49. bonken 7.12, drielingen 10,08, pickleis 24.49, aanvoer 40 ton. Aard appelen: Bintjes gewone 988, bonken 15.25. aanvoer 15 ton. Vrijspraak geëist in hoger beroep tegen wachtmeesters De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft dins dag in hoger beroep vrijspraak ge- eist tegen twee geschorste wacht meesters van de verkeersgroep Am sterdam der rijkspolitie, de 47-jarige W. S. en de 46-jarige J. M. de V., die in eerste instantie wegens het aannemen van giften van verkeers- overtreders door de Amsterdamse rechtbank respectievelijk tot zes en vier maanden gevangenisstraf waren veroordeeld. De procureur-generaal mr. F. C. Kist achtte de ten laste gelegde gevallen niet bewezen. Zij waren zijns inziens niet sterk genoeg om tot een ver oordeling te kunnen leiden. Dit kan alleen wanneer er duidelijk sprake is van handelen in strijd met hun plicht. De lichte overtredingen van wegge bruikers hadden volgens de procu reur-generaal de wachtmeesters geen aanleiding kunnen zijn proces verbaal op te maken. Wel is wat zij gedaan hebben, zo zeide mr. Kist, buitengewoon ernstig. Het blijkt dat zij van een mentali teit zijn, die riet thuis hoort in een politiekorps, namelijk het gebruik maken van relaties die zij in hun ambtelijke functie hadden gemaakt. Dit was naar het oordeel van de procureur-generaal op zeer geraffi neerde wijze gedaan. Mr. Kist hoopte dat beiden discipli nair gestraft of ontslagen zouden worden. De beide raadslieden sloten zich aan bij het requisitoir voor zover dit de geëiste vrijspraak betrof. Het Hof zal op 25 oktober arrest wijzen. De bevolking van West-Duitsland ls dei afgélopen veertien Jaar met ongeveer négen miljoen tot 53,372.200 zielen toege nomen. Met inbegrip vaD West-Berlijn bedraagt dit aantal 55.576.100. Het vrou wenoverschot is van 4,9 miljoen In 1946 tot 3.4 miljoen op 30 juni j.l. verminderd. 115 100 80 105 90 75 1257 1125 925 1257 1125 925 840 740 640 930 700 600 575 475 400 ZONDER ALGEMENE BESCHOUWINGEN Aanvankelijk tekort kon opgeheven worden Zonder algemene beschouwingen te houden heeft de gemeenteraad van Grijpskerke tijdens de vergadering van dinsdagmorgen onder voorzit terschap van burgemeester H. U. Bouwman, zijn goedkeuring gehecht aan de gemeentebegroting voor 1961. B. en W. konden de raadsleden een RIOLEN FAALDEN DRIEMAAL Antwoord op vraag of de gemeente aansprakelijk is In opdracht van de gemeente Zierik- zee is momenteel een onderzoek gaande naar de oorzaak van de wa teroverlast die de bewoners van een zestal huizen in de Molenstraat en een perceel in het Jannewekken hij recente hevige regenbuien ondervon den. De riolen konden toen het vele water niet tijdig verwerken met het gevolg, dat het water de beneden verdiepingen van deze huizen bin nenstroomde. Dit is in de afgelopen zomer en dit najaar reeds drie keer het geval geweest. De eerste maal op dinsdag 2 augus tus, toen zich tijdens een noodweer, dat met een windhoos en hagelbuien over een deel van Schouwen joeg, een wolkbreuk boven Zierikzee en Schud- debeurs ontlastte. De tweede keer op vrijdag 26 augustus, en de derde keer op dinsdagavond 4 oktober j.l. In alle drie gevallen viel er in korte tijd ab normaal veel regen, hetgeen echter niet wegneemt, dat de riolen eertijds dergelijke watermassa's wél konden verwerken. Bij het onderzoek wordt aan verschil lende mogelijkheden gedacht. In de eerste plaats worden thans de riool- leidingen gecontroleerd op eventuele „zakken" waardoor het water niet vlot zou kunnen doorstromen. Een tweede mogelijkheid schuilt in het feit, dat vorig jaar het laatste pers gemaal in gebruik werd genomen, waarmee de ringriolering rond de stad werd voltooid. Dc riolering kreeg op dat moment een ander be loop, eu hoewel dit onwaarschijnlijk lijkt, houdt men er rekening mee, dat bij een nieuw systeem van doorper sen stagnatie kan ontstaan. Polder peil Een derde mogelijkheid is gelegen in het niveau van het polderwater, dat door een te hoge stand een afloop uit de grachten zou kunnen belemme ren. De riolen lozen nog altijd op de grachten: wanneer nu de waterstand in de grachten te hoog is. staan de mondingen van de rioleringsbuizen onder water, hetgeen uiteraard be lemmerend werkt op een vlotte af voer. Tenslotte is ook niet uitgesloten dat de vele regens van de afgelopen zomer de indirecte oorzaak zijn van de wateroverlast in de laagste delen van Zierikzee. De ondergrond zou reeds zo zeer met water doordrenkt kunnen zijn, dat dit niets meer kon opnemen en de riolen dus vrijwel alle regenval moesten verwerken. Hoe de uitslag van dit onderzoek ook moge zijn: zeven gezinnen zagen vloerbe dekking en soms ook behang verloren gaan. Het ligt voor de hand dat deze mensen, indien een manco aan het afvoersysteem wordt ontdekt, bij de gemeente om schadevergoeding kun nen aankloppen. Met dit onderzoek is de gemeente dus hierin voorgegaan: de uitslag zal een antwoord geven op de vraag in hoe verre het gemeentebestuur aanspra kelijk is. De totale schade komt een bedrag van ƒ2000 niet te boven. Zo er voor de gemeente geen aanleiding zal bestaan de schade te vergoeden, dan is er uiteraard nog de mogelijk heid dat het gemeentebestuur de ge troffenen op morele gronden een tege moetkoming toekent. sluitende begroting aanbieden, hoe wel, zo betoogde burgemeester Bouwman, „alles even krap geraamd is". Aanvankelijk was er een tekort ge raamd van f 5659. Ged. Staten had den het gemeentebestuur evenwel meegedeeld, dat voor 1960 een sub jectieve verhoging van de algemene uitkering van f 5380 geraamd kon worden. Dit hield in, dat de dienst voor 1961 bijna sloot. Nadat hierna nog enkele posten in de' begroting gewijzigd waren, konden B. en W. uiteindelijk een sluitend geheel aan de raad overleggen, waarbij de post onvoorzien f 71.74 groot is. Ged. Staten hadden B. en W. tevens in overweging gegeven om de af schrijving voor enkele objecten over een aantal jaren te verdelen, onder andere met betrekking tot het uit breidingsplan en de schoolbanken. Volgens B. en W. kwam dè gemeente hierdoor echter -oor te grote lasten te staan, zodat aan de raad werd voorgesteld zoals voorheen af te schrijven via de saldi-reserves. De raad ging hiermee akkoord. Een van de belangrijkste uitgaven voor het nieuwe jaar vormen de ziekenverpleging en de krankzinni- genzorg, die tezamen ongeveer f 12.000 belopen. Aan inkomsten en uitgaven is voor de gewone dienst een totaal van f 235.471,60 geraamd. De batige sloten van de kapitaalsdienst zijn f 397.477,53 tegen f 440.327,05 aan nadelige sloten, zodat er een na delig saldo is overgebleven van f 42.849,53. Het ontwerp van wet voor de ge meentelijke herindeling od Walche ren. dat Ged. Staten"B. "en W. in september toezonden, leverde de raadsleden weinig gesprekstof op. Een van de opmerkingen van het college, waarmee de raad het eens was, betrof de ongunstig opgestelde wachtgeldregeling. Het bezwaar hiertegen zal de raad dan ook ter kennis van het provinciaal college brengen. Voorts werden de leden van de ad viescommissie woonruimtewet, dë he ren W. Blok, P. Dingemanse, K. Poppe, C. de Voogd en J. de Wolf Wzn. allen herkozen. De subsidie van het Groene Kruis werd verhoogd van f 3 tot f 3 50. In de vacature voor de commissie van beheer voor de schoolartsendienst Walcheren- Zuid-Beveland werd burgemeester Th. J. Andriessen van Ovezande be noemd. Tenslotte hechtte de raad ook zijn goedkeuring aan het voor stel om voor de eerste vijf jaar vrijstelling te vragen in Grijpskerke openbaar lager onderwijs te geven.' 10.08, picklers 24,49, aanvoer 15. ton. ROTTERDAMSE VEEMARKT. 11 oktober. Aanvoer in totaal 2933. Week- totaal 4890. Vette koelen en ossen 400; vet te kalveren 405: graskalveren 423: nuch tere kalveren 353; varkens 12: biggen 43: paarden 81; veulens 12; schapen of lam meren 107; bokken of gelten 26. Prijs In cents per kg. Ie kw. 2e kw 3e kw. Vette koeien 300—325 260-300 250—260 Vette kalveren 230—300 240—280 220—240 Slachtpaarden 240 210 180 Prijs in guldens per stuk le 2e 3e kwaliteit Graskalveren 440 340 240 Nuchtere kalveren 80 65 55 Exportvarkens lopers 98 82 60 Biggen Schapen Lammeren Kaifkoeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken Vette koeien aanvoer iets groter, handel stroef, prijzen vooral niet hoger dan gis teren: vette kalveren 2anvoer korter, handel goed, prijzen als vorige week. pri ma's boven notering: graskalveren aan voer even ruimen handel kalm. stabiel: nuchtere kalveren aanvoer ruimer, han del tamelijk, niet gehae'. prijshoudend: exportvarkens lopers aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijshoudend; big gen aanvoer als vorige week, handel re delijk, prijshoudend: slachtpaarden aan voer als vorige week, handel stug, niet geheel prijshoudend: schapen en lammeren aanvoer klein, handel tamelijk, prijzen onveranderd: kaifkoeien en melkkoeien aanvoer als vorige week. handel stil. goed prijshoudend: vare koeien aanvoer ge woon. handel flauw, prijzen onveranderd: vaarzen en pinken aanvoer iets kleiner, handel matig, prijzen als vorige week. EIERNOTERING GOES Bericht van handelaren: kippeëleren 12 cent, kleine eieren 8 cent, eendeëieren 7 cent. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE Glorie van Holland I 85-95 23, 756 5 25, 65-75 18. II 65-75 16. IIö 11. 3grof 14, 31IJn 11, Goudrenet I 85-95 26.30—2680, 7565 23,60- 24,10, 65-75 14,50-15,40, II 85-95 21, 75-85 21, 65-75 14,10, lid 10,10-10,95, 3grof 13,70—14,30, 3fijn 8,2010,20, Cos Or. Pippin I 8065 48— 53, 756 0 51—58, 70-75 53—59, 65-70 47—53, 6065 34-38 556 0 23-28. II 80-85 42 75-80 47 70-75 47. 65-70 41. 6065 29—30. 5560 18. Hd 9.5. 3grof 33. 3fiJn 10. Bramley Seedling II 80-90 10. 7060 11. Hd 8. 3grof 7. 3fijn 58, Ster- appel I 65-75 32, 5565 21-23. H 5565 17, Hd 8. Sgrof 17. 3fijn 8, Jonathan I 80-85 31, 7560 33-34, 70-75 33. 65-70 26, II 7560 22, 70-75 22 65-70 20 6065 12, Hd 8, 3grof 15, 3fijn 6, Laxton Superbe I 8065 23. 756 0 24, 70-75 28. 65-70 26. 60-65 17. Ild 6,5, 3grof 6,5, Doyenne du Cornice I 80-85 68, 756 0 74, 70-75 75. 65-70 71. II 85-90 57, 8065 64, 7560 68, 70-75 71. 65-70 68. Ild 52, Sfijn 11. Conference II 65-75 33. 5565 27. Ild 12, 3grof 20. 3fijn 98, C. de Pans I 7565 16, 65-75 20. 55-65 9—11. II 6575 16. 5565 7. 3grof 7. 3fijn en Hd doordr., St -Reroy I 85-95 10. 75-85 13. 65-75 13. II 85-95 9.5. 7565 10, 65-75 10, Ild 8, 3grof 8-9,5, IHfijn 6, Br. A. Lucas 1 8595 37, 75-85 45, 6575 45, II 8595 33. 7585 41, 65-75 42, Ild 12. 3grof 12, 3fijn d., Zw. Wijn peer I 65-70 22. 60-65 25 5560 18, 50-55 10, II 60-70 18. 55-60 10, 50-55 7 3grof 8, Ild en 3fljn doordraai, Nouv. Polteau 3grof 6, kroetappelen gepl. 6, val kroet wit 5, idem rood 3. Goudrenet val 7—6. bramen II 57, noten p. stuk I 1.5—2 5, bramen o. doos H 18-21. VEILING GOES Export- en industrieveiling: Cos Orange Pippin I 80-85 49. 7580 51. 70-75 53, 6570 48—49, 6065 36—37, 5560 26, Ild 10, Sterap pel 1 6575 315565 24, Goudrenet I 8595 26, 75-85 24-25 6575 14-15, lid 10. n 75-85 21, 6575 13—14, Ild 9. Glorie v. Holland I 8595 24 75-85 23—24,10. 6575 17.10—18,10, Ild 10. Alllngton Pippin I 70-80 19. 60-70 16. Br. A. Lucas I 8595 50, 7565 59. 6575 53. nd 14. St.- Remy I 8595 11. 7565 13. 6575 14. Ild 10. Goudrenet val 760—10.85. kroet 760. div\ appels val S60. Jonathan en Sterappel va! 5. div. appels geplukte kroet 6,50. Cox O. Pippin kroet 6,50^-8, C. de Paris val 7,50, Gieser Wildeman val 15. Gewone veiling: Cox Orange Pippin grof 31 —38, fijn 8—21, Glorie van Holland gTof 14— 16, fijn 10—11. Sterappel grof 20. fijn 8—9, Goudrenet grol 11—15. fijn 6—10. Laxton Superbe I 80-85 21—25. 756 0 23—27, 70-75 28—29, 6570 1126. Ild 8. grof 12, Jonathan 1 756 0 23—31, 70-75 24—33. 6570 18—25 6065 11-14. Hd 8. grof 13—16, fijn 9. Alllngton Pippin grof 13—17, fijn 8. James Grieve I 80-85 26 7580 33. 70-75 37. grof 25, Confe rence II 5565 25—28, Ild 11—13, grof 14—15, fijn 8—14. Doyenne du Cornice I 80-85 59— 73. 7560 69—80 70-75 62—76. 6570 63—72. nd 52-55. grof 36-50. fijn 15-31. Br. Alex Lu cas grof 17—20. fijn 8» St.-Remy grof 9—10, fijn 6. Zw. Wijnpeer I 6570 18. 6065 21. 5560 16, 5065 9-13. grof 10. fijn 7. Em dHeyst I 7565 20, 6575 23. Black Alicante I 140— 147, II 123-129. Frankenthaler I 134-137, II 120. noten 140—320. BEURSBERICHT MARKT GOES Granen, zaden en peulvruchten. Tarwe, ba sis 17 procent vocht, boerenschoon af boer derij per 100 kg 20—29,90. Gerst, boeren schoon al ooerderij per 100 kg 23—28. Haver, boeren schoon af boerderij per 100 kg 18— 23.50. Kleine groene erwten, boerenschoon af boerderij per 100 kg 20—40. Schokkers, boerenschoon af boerderij per 100 kg 30— 40. Blauwmaanzaad, boerenschoon af boer derij per 100 kg 80—100. Capucijners, boe renschoon af boerderij per 100 kg 50—60. Bruine bonen boerenschoon af boerderij per 100 kg 50-70. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw., binnen landse sortering 8—8.50. Bintje. 35 mm opw., exportsortering 8,50. Alpha 35 mm opw., 660. Prijzen per 100 kg. geleverd aan de sorteerinrichting. sorteerkosten voor reke ning van koper. Voederaardapelen noteer den 1.50—2 per 100 kg. Uien. De prijs van uien bedroeg 34 per 100 kg. onafgestaart en geleverd aan de sorteerinrichting. Hooi. Lucernehooi 90—97,50 per ton, geperst af bedrijf Weidehooi 90—97.50 per ton, idem. Graszaadhooi: Veldbeemd 45 per ton, geperst af bedrijf. Roodzwenk 3760 per ton, geperst af bedrijf. Stro. Gerstestro 4052,50 per ton, geperst af bedrijf. Tarwestro 45—52.50 per ton. id. Erwtenstro 45—50 per ton, Idem. Schokker- stro 42.50S5 per ton. idem. Haverstro 40— 45 per con. idem. Br. bonenstro 35 per ton, idem. Vlas. Voor goede kwaliteit ongerepeld vlas werd 20—24 cent per kg, af boerderij be taald. terwijl voor afwijkende kwaliteit 10— 20 cent per kg kon worden genoteerd. Goe de kwaliteit gerepeld vlas deed 20—27 cent per kg. afwijkende kwaliteit 15—20 ct. p. kg. Eieren Voor de eieren kan een prijs wor den gemaakt van 1.97—2.14 per kg. GROEP SCHERPENISSE Uien middel 7,59, bonken 7,12, drielingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3