„Watersnood" op Noord-Beveland Zeeuwse Almanak IN SAS VAN GENT TOCH EEN NEUTRAAL BEJAARDENTEHUIS DIJKVERZWARING EN AANLEG VAN AFWATERINGSKANAAL HOBBYSETS Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE C O U RAN '1 WOENSDAG -Lü OivroJSER 1960 Noord-Beveland maakt momen teel een tweede „watersnood" door! De hevige regenval van de laatste weken en met name van maandag j.L heeft tal van landerijen blank ge zet. Het hemelwater staat tot de randen van de sloten; in sommige gevallen zelfs stroomt het over aangren zende percelen en over wegen en tengevolge van de harde, stormachtige noordwesten wind kan het overtollige wa ter niet geloosd worden. Met name het oostelijk deel van Noord-Beveland heeft zwaar te lijden van wateroverlast. Op vele plaatsen staat het water centime ters hoog. Honderden ha aardap pelen. die nog niet zijn gerooid, verrotten op het land. Nog nooit heeft men op Noord-Beveland in deze tijd van het jaar zoveel wa teroverlast gehad. „Er staat in sommige polders meer Centrale verwarming S AWE MA NV Hederslraal 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 water dan tijdens de rampnacht van 1953, toen veel water over de dijken sloeg", zei ons de dijkgraaf van het waterschap Nóord-Beve- land, de heer M. W. van Arent- hals, die ook op zijn bedrijf te Kats met grote wateroverlast heeft te kampen. Er is de laatste 36 uur in het oostelijk deel van het eiland niet minder dan 75 mm regen gevallen, legen 122% mm in september en 158 mm in augus tus. Het water in de Oosterschel- de en in de Zandkreek was giste ren door de tot stormkracht aan gegroeide noordwesten wind zo hoog opgestuwd, dat geen natuur lijke lozing kon plaatsvinden. Het eiland bleef zodoende „oververza digd" aan water. De dijkgraaf van liet waterschap heeft gisteren laten nagaan of de afsluiting van de Zandkreek een ongunstige invloed heeft op de lo zing van polderwater. „Dat wordt algemeen beweerd op het eiland, maar de cijfers spreken het te gen", aldus do heer Van Arent- hals. Bij hoog water komt het water in de Zandkreek 20 tot 30 centimeter boven het peil van de Oosterschelde, maar bij laag wa ter is er vrijwel geen verschil. Men heeft namelijk aan belde zij den van de brug in de dam door de Zandkreek metingen verricht. Ook op vele andere plaatsen In Zee land heeft men met wateroverlast te kampen. Ook daar staan vele landerijen gedeeltelijk onder wa ter. VERZAMELAARS WAT valt er zoal niet te verzame len Lucifermerken, sigarettenmer ken, mooie plaatjes, Horeca-attribu- ten en ga zo maar door. Een bonte collectie van wat men op dit gebied ai niet bijeen kan brengen en kan ruilen is op dinsdag 25 oktober 's avonds in de achterzaal van de melksalon „De Landbouw" te Goes te bezichtigen. Het initiatief voor deze tentoon stelling komt van twee Goese le den van het verenigingsbestuur te Middelburg, en de bedoeling is te komen tot een maandelijks terug kerende ruilavond. Bijzondere col lecties op de expositie zullen bij voorbeeld de sigarettenmerken van VACATURE De boerenjeugd op Tholen worstelt ■met een niet gering probleem, zo blijkt uit „De Boerenjeugd" in het Zeeuws Landbouwblad. Het. L.J.G.-orkest Tholen zit met een vacature voor een accordeonist. Er ■moet er één in militaire dienst. En nu staat er dan een oproep in „De Boerenjeugd" en daar blijkt zonne klaar uit, dal er voor het vervullen van die vacature geen geringe eisen gesteld worden aan eventuele kandi daten, Want de gegadigden moeten niet alleen „vlot van muziek kunnen spelen", neeer komt nog heel vjat anders kijken. Zij moeten bovendien bereid zijn „eventueel storm en re gen Ie trotseren om wekelijks de,re petities in het Holland Huis te Scherpenisse bij te wonen". Asjeblieft. Het is duidelijk, dat het hier bepaald niet om een huis-, tuin- of keuken accordeonist gaat. Verre van dat. Het L.J.G.-orkest moet het hebben van een accordeonist accordeoniste mag ook), met karakter, gezond van lijf en leden en beschikkend over een flinke dosis doorzettingsvermogen. Kortom een accordeonist-uit-dui- zend. Wij zijn benieuwd of ze er een vin den de heer Braan uit Middelburg zijn, en de Horeca-artikelen zoals bier glazen, flesjes, bierviltjes en ser vetten van zijn echtgenote. De heer Spruit uit 's-Heer-Arendsker- ke zal een gedeelte van zijn 13.000 stuks tellende prentbriefkaarten verzameling laten zien. De heer Bazen uit Kloetinge zal vele luci fermerken meebrengen. Ook wil proberen de heer De Beste uit Mid delburg in te schakelen met zijn lucifermerken, want hij bezit er 40.000 van WATER NIET alleen in Goes en in Zierikzee ontstaan geregeld moeilijkheden ten gevolge van de zware regenval. In Hansweert konden de rioolbuizen het vele hemelwater van de laatste dagen niet meer verwerken. De Veerweg, de Korte Geer en een gedeelte van de Hoofdstraat. De brandweer van Krui- ningen en Hansweert heeft uitkomst gebracht. Maandagavond omstreeks half elf is men begonnen met het weg pompen van het water en omstreeks één uur 's nachts waren de straten weer droog. SUCCES. DE ZEEUWSE geitenfokkers spreken tegenwoordig ook een woordje mee Dat is op de natio nale fokdag te 's-Hertogenbosch gebleken toen de heren D. Sandee en J. van Oosten uit Nieuwdorp er met hun geiten verschenen. De heer Sandee behaalde met „Elly" een eerste prijs en daarmee werd deze geit reserve-landskampioen. 'Met ..Doortje" behaalde hij een tweede prijs. De heer Van Oosten kon dank zij zijn „Jannie" een derde prijs mee naar huis nemen. LAATSTE KEER. IN St.-Annaland is het voorlopig met de openluchtmuziek weer ge daan. „Accelerando" heeft er za terdagavond in het Dorpshuis een vrolijk concert verzorgd dat ove rigens diende tot afsluiting van het zomermuziekseizoen. De be langstelling was groot en de lote rij ter bestrijding van de onkos ten bracht dan ook f 184.20 op. Voordat het concert begon maak te het korps een muzikale wande- 1 ling door het dorp. Noord-Beveland beleeft opnieuw een „watersnood". Een ongekend grote hoeveelheid regen heeft tal van lan derijen blank gezet; op het land rotten honderden hectaren aardap pelen. Deze foto geeft een beeld van de situatie op een perceel aard appelen nabij de dam door de Zand kreek. (Foto P.Z.C.) Aardappelsituatie wordt vandaag besproken Landbouwschap: „Noodsituatie" Gisteren meldden wij reeds dat de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap een beroep op de minister van defensie heeft ge daan om militaire hulp bij het rooien van een deel van de aardappeloogst. Vanwege de zware regenval van de laatste dagen dreigen vele hectaren aardappelen op het land weg te rot ten. Daar andere provincies geen arbei ders kunnen afstaan en het aantrek ken van Belgische arbeiders geen oplossing biedt, moest men zich wel tot de minister van defensie wenden, waarvoor thans de medewerking van het Landelijk Contactorgaan voor de Arbeidsvoorziening is verzocht. Dit oi'gaan komt hedenmiddag bij een om de situatie in het hele land te bespreken, zodat op korte termijn een bespreking kan worden ver wacht. Het Landbouwschap dat van een noodtoestand spreekt noemt over de nog te rooien oppervlakten in Zee land de volgende getallen: 300 hec tare op Schouwen-Duiveland, 350 op Tholen, 200 op Noord-Beveland, 500 op Zuid-Beveland, 200 op Walcheren, 450 in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en 250 in West Zeeuwsch-Vlaanderen, 2250 hectare in totaal. Advertentie) Is een goede toekomst u één avond luisteren waard? Czie advertentie elders in dit blad) NA JARENLANGE STRIJD Ged. Staten machtigden B, en W. voor voorbereidingen Tijdens een dinsdagmiddag gehouden bespreking te Middelburg, hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland het college van B. en W. van Sas van Gent machtiging verleend de voor bereidingen ter hand te nemen om te komen tot de stichting van een neu traal tehuis voor bejaarden te Sas De oplaag van de Provinciale Zeeuwse Courant stijgt nog steeds. Het bij controle door de Nederlandse Accountants Maatschap te Middelburg vastgestelde aantal beta lende abonnees bedroeg op 30 september 1958 27.979 op 30 september 1959 28.702 op 30 september 1960 29.366 Een gestadige en gezonde groeidie er op wijstdat de gedegen inhoud van de P.Z.C. door de Zeeuwse bevolking in al haar geledingen wordt gewaardeerd. (Slot van pag. 1) de verwachting bestaat dat de zui gers tot januari 1961 bezig zijn met dit gigantisch karwei. Daarna gaan bulldozers en drag lines vorm geven aan de nieuwe dijk, worden de kleilagen aange bracht aan de binnenzijde 60 cm en aan de zeezijde 1 meter dik terwijl de glooiingen worden aangepast aan de sterk verzwaar de zeedijk. Op de kruin der nieu we dijk wordt een asfaltpad aan gelegd met een breedte van 2% meter vanaf de sluis van het af wateringskanaal tot aan de wa tertoren. Het overige dijkgedeelte vanaf de Es- senbrug tot- aan de oude rijkswater- leiding nabij de watertoren, krijgt zelfs een kruinbreedte van 22% me ter. Met deze extra verzwaring wordt een unieke gelegenheid geschat pen tot de aanleg van een Schelde- boulevard, aansluitend op de Invals weg uit het zuiden en de Scheldeka- de in het westen. Als het werk zover is gevorderd, blijft alleen nog het dempen van de oostelijke rijkswaterleiding en dan in het bijzonder het gedeelte vlak bij de ..Stenen Beer". Dit stukje is al vele jaren een doorn-in-het-oog van de Rijkswaterstaatsmensen, hetgeen te begrijpen is als men weet dat de wa terleiding daar vlak achter de zeedijk stroomt op een hoogte of beter gezegd laagte van 6 meter min N. A.P. Zo gauw het water van de „Nötense Kreek", in het begin van de zomer van 1961, zijn weg naar de Westersehelde zal winden via het nieuwe afwateringskanaal, zal Rijks waterstaat geen moment aarzelen om ook dat stuk leiding bij de stenen brug vol te spuiten op delta-hoogte. Hier komt ook de nieuwe Invalsweg uit, die bij het „Zwaantje" Terneuzen binnenkomt en die via de Willem do Zwijgerlaan, het huidige kerkhof cn de gedempte waterleiding, bij de „Stenen Beer" uitkomt. Na het dem pen van de Oostkolk, geeft deze In valsweg aansluiting op de Schelde- lcade. Tussen al die nieuwe dijken, we gen en Scheldeboulevard ligt een flink perceel grond, dat maar steeds braak blijft, liggen. Het is de plaats waarvan iedere Terneu- zenaar al heel veel jaren hoopt, dat er ooit nog eens een zwembad met bijbehorende recreatiegele- geiiheden zal worden aangelegd. Boze tongen beweren echter dat het al geruime tijd geleden inge diende plan zo zwaar weegt, dat het op de tafel van de betref fende bewindsman steeds verder wegzakt in de stapel „nog-af-te- handelen-zaken Ook Terneuzen kan een „strand" hebben ff TERNEUZEN bezit nauwelijks een vierkante meter strand. Voor de schamele zandkorrels ff die er in de omtrek te vinden H zijn, moet men west van Ter- neuzen naar de „Koepel" en M oost naar het „Schelpenhoek- je". Wat men daar aan zand m aantreft, is niet om enthousiast H over te worden en bovendien M te ver van de woonwijken ver- wijderd. De bewoners van het nieuwe Terneuzen hebben de laatste jaren een aardig plaats- je ontdekt aan het stuk dijk nabij de Essenbrug. Maar bij hoog water is het daar voor M kinderen niet zonder gevaar, H terwijl er bij laag water niets H te bekennen valt dan slik. Pre- cies in de flauwe bocht van de ff dijk heeft men over een lengte H van een meter of vijftien de losse stenen onder aan de dijk weggehaald en op dat stukje verdringen zich 's zomers hon- H derden kinderen om te spelen, Nu de dijk daar toch verhoogd en verzwaard wordt, is het wel- H licht mogelijk om over een af- H stand van 2 d 300 meter alle li losse stenen weg te halen en H die oppervlakte vol te spuiten s met heerlijk plaatzand, Er doet M zich een goede gelegenheid voor, nu men daar in de buurt H toch aan het zandspuiten is. Het, zand zal over een paar jaar wel weggespoeld zijn maar dan is het zwembad wel f| klaarI-Jeel Terneuzen zou erg dankbaar zijn met deze tij- I delijke oplossing 1 JHR. SCHORER OPENDE EXPOSITIE Z.B.K.-LEDEN Jhr. mr, T. A. J. W. Scliorer heeft dinsdagmiddag als hoofdbestuurslid van het Prins Bernhardfonds in de kunstzaal van Van Benthem en Jut ting te Middelburg een tentoonstel ling van leden van de stichting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars ge opend. Aan deze expositie werken mee Ad Braat, mevrouw T. M. A. Braat-Voorhuis, Piet Bulthuis, Alice Hamerlinck, Jan Jongschaap, Henk Rooger, Antoinc Mes, Andries Min derhout cn Rinus y. d. Neut. In zijn openingswoord wees jhr. Scho- rer erop, dat deze expositie de stich ting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars een verheugende Zeeuwse primeur heeft gebracht. Ter stimulering van de verkoop heeft het ministerie van onderwijs namelijk een nieuwe sub sidieregeling samengesteld, waaron der de Middelburgse expositie ook valt. Bij aankoop van een werk be taalt het rijk ongeveer eerf-derde deel van de aankoopprijs. In totaal heeft het ministerie voor de tijd van 1 jaar vanaf 1 oktober j.l. een bedrag van 60.000 op de begroting voor dit doel uitgetrokken. Nadat in Alkmaar ook in dit geval de victorie be gonnen is, volgde de Middelburgse ex positie als derde in ons land, die van deze regeling profiteert. Voorts wees jhr. Schorer erop, dat het isolement van de kunstenaars ver dwijnt. Zij willen thans een levend deel van de samenleving zijn. Dat op deze expositie het Zeeuws eigene naar voren gebracht wordt, kan vol gens de heer Schorer betekenen, dat de groep kunstenaars een levend deel van de provincie uitmaakt. De heer Schorer werd ingeleid door <V\*AiVWVVVVVVVVWVVVWwA t Gent. Aan deze fase in de rust huiskwestie is een jarenlange strijd voorafgegaan, die vooral in de Sas van Gentse raad de gemoederen bij tijd en wijle hevig in beweging heeft gebracht. Het is al weer enkele, jaren geleden, dat het plan om in Sas van Gent te komen tot een rusthuis, in de ge meenteraad werd gelanceerd door de fractie van de katholieke partij. De overige fracties (gemeente belan gen), (partij van de arbeid en prot. christelijk) konden dit voorstel wel onderschrijven op voorwaarde, dat de in het leven te roepen stichting een neutraal karakter zou krijgen. Men kwam er toen niet helemaal uit, zo dat de raad volstond met het prin cipe-besluit om te komen tot de stichting van een bejaardentehuis zonder meer. Een socioloog stelde met behulp van een aantal Sassenaren een enquête in onder de bejaarden van Sas van Gent. Het gevolg was een rapport aan de gemeente, waarin duidelijk werd gesteld, dat een bejaardente huis alleen voor Sassenaren, exploi- taticmoeilijkheden zou opleveren. Enige tijd later werd een r.-k. stich ting in het leven geroepen, die voor de bouw van een r.-k. tehuis garan ties vroeg aan de buurgemeenten Westdoipc en Philippine. In beide ge meenteraden werd een garantie goed gekeurd. Niet in die van Sas van Gent, waar het voorstel werd verworpen met de vijf stemmen van de ka tholieke partij voor en de zes overigen tegen. Het raadslid L. do Meijer (g.b.) diende toen namens de tegenstemmers het voorstel in om te komen tot de stichting van een gemeentelijk bejaardentehuis. Voordat dit voorstel in stemming kwam, verlieten de leden van de katholieke partij de raadzaal. Het voorstel werd met algemene (zes) stemmen aangenomen. B. en W. van Sas van Gent vroegen advies aan een instantie, die soortge lijke tehuizen exploiteert en diende daarna een voorstel in tot wijziging' van de begroting om de stichtings voorbereidingen te kunnen beginnen. Alleen de katholieke partij stemde toen tegen dit voorstel. Gedeputeerde Staten van Zeeland, die inmiddels van de moeilijkheden op de hoogte waren gesteld, onthiel den hun goedkeuring aan dit laatste raadsbesluit. Dit leidde tot de be spreking, die' dinsdagmiddag werd gehouden te Middelburg. ir. J. Ph. L. Petri e, de voorzitter van het stichtingsbestuur. Deze wees erop, dat deze expositie een keuze van kleinere werken van de deelnemende kunstenaars bevat. Voorts betoogde de heer Petrie, dat de tentoonstelling van de Z.B.K. vorig jaar in de Vleeshal van het stadhuis begonnen dit jaar niet op dezelfde plaats ge houden kan worden. De exposanten moeten thans hun tenten opslaan in het voormalig militair hospitaal. De tentoonstelling is geopend tot dinsdag 25 oktober a.s. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 9. VWWVWWWWWVWIW Oostelijk van Terneuzen is men mo menteel bezig de 2% km lange zee dijk op deltahoogte te brengen. Tus sen de bestaande dijk en een spe ciaal aangelegde perskade van zwa re klei, wordt dagelijks circa 6000 ton plaatzand gespoten. Zoals de foto duidelijk aangeeft, komt met dit zand een enorme hoeveelheid water mee, dat inmiddels een flink kanaal gevormd heeft tussen de twee dam men. Bij laag water wordt deze plas nabij de watertoren weer overge pompt naar de Westersehelde. De dragline legt op de zandvlakte een tweede perskade aan, waarna het volspuiten opnieuw begint. (Foto P.Z.C.) o.a. van Bridges, Black en Decker, Wolf en „Miller Falls". VANDAAG. Middelburg City: De zwarte orchidee, 20 uur. 14 jaar: Electro: My gun is quick, 20.30 uur. 18 jaar: Concert- én Gehoorzaal: „Korea en Japan", lezing doort dr. Jef Last voor Z.V.U., 20 uur. Vllssingcn t- Alhambra: I-Jet monster uit de riolen, 20 uur. 18 jaar; Luxor: De ondergang van Billy the Kid, 20 uur, 18 jaar. Toonzaal Frans Maas: tekeningen van Peter Gabriëlse. Goes Grand: De beul van Springdale, 20 uur. 18 jaar. Prins van Oranje: verg. afd. Zuid- Beveland West, Nod. Bond vai Plat telandsvrouwen, 14 uur; Zale: Krij ger; opening bakkersvaktentconstel- ling. 13 uur, geopend voor publiek van 1417 en van 19—22 uur: Land bouw: verg. afd. N - en Z.-Bevelaud Bond van Gepensioneerden, li uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2