PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT L0EM0EMBA NOG VRIJ MAN Verzwaring zeedijk en aanleg van afwateringskanaal in Terneuzen Politie waakzaam in Zuid-Rhodesië Schepen door storm in moeilijkheden VERENIGDE NATIES LEVERDEN DE EX-PREMIER NIET UIT Vand aag... 203e jaargang - no. 240 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent pet- week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 12 okt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no, 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Beleg van Moboetoe zonder resultaat De Verenigde Naties hebben in Kongo de eis van Justin Bom- boko, oud-minister van buitenlandse zaken onder Loemoemba en thans voorzitter van de door kolonel Moboetoe ingestelde „raad van commissarissen", dat een tegen Loemoemba uitgevaardigd en door president Kasavoeboe getekend arrestatiebevel moet worden uitgevoerd, afgewezen. Loemoemba bevindt zich, als bekend, in zijn „ambtswoning", die door Glianese V.N.-troepen wordt bewaakt, waardoor liij niet door de militairen van Moboetoe kan worden gearresteerd. De kolonel had, als gemeld, een ultimatum gesteld, waarin hij dreigde met geweld tegen de Ghanese V.N.-troepen te zullen la ten optreden, wanneer deze een arrestatie van Loemoemba zou den willen verhinderen. Dit ultimatum verliep dinsdag echter, zopder dat een schot werd gevuurd. Een vijftigtal Kongolese militairen had zich tegenover de Glianezen opgesteld, doch er gebeurde niets. Verscheidene Kongolezen knapten, steunend op hun geweren, in de liete Afrikaanse middagzon een uiltje. Men meent te Leopoldstad dat het besluit der V.N. om niet toe te laten, dat het tegen Loemoemba uitgevaar digde arrestatiebevel ten uitvoer wordt gelegd, is genomen door de In dische diplomaat Dajal, die in Kongo als vertegenwoordiger van Hammar- skjöld optreedt. Men meent ook dat Dajal hierin ruggespraak heeft ge houden met de secretaris-generaal. Bekendmaking Het V.N.-hoofdkwartier te Leo- Politieke spanning snel gestegen Terwijl Bomboko en kolonel Moboe toe in het V.N.-boofdkwartier met autoriteiten aldaar beraadslaagden, verklaarde een V.N.-woordvoerder dat de orders van de Ghanese V.N.- wacht vo.or Loemoemba's woning niet konden worden veranderd, om arrestatie van de ex-premier te ver gemakkelijken. De politieke spanning in Leopold stad is door deze ontwikkeling hoog geworden. Groepen Kongole zen, die de V.N. er In de afgelopen maand van beschuldigden dat zij een „werktuig van het westerse imperialisme" waren, omdat de volkerenorganisatie Loemoemba zou verhinderen zijn troepen in Katanga te zenden, riepen thans luidkeels leuzen, waarin de V.N. ervan worden beticht: op te treden als „werktuig van het Afrikaanse nieuwe kolonialisme". Aangenomen wordt dat deze leuze slaat op het optreden der Ghanese V.N.-troepen en de bescherming, die zij Loemoemba bieden. De Ghanese Eresident beschouwt, als bekend, oemoemba nog steeds als de wetti ge Kongolese premier. Straatmeubilair In het maandbericht van het insti tuut voor industriële vormgeving is onlangs iets geschreven over de kleurgeving van straatmeubilair. Dat gebeurde door een kleurenadvi- seur, die het vraagstuk van de kleur geving en de kleurenpsychologie grondig had bestudeerd. Hij gaf geen pasklare recepten voor ieder geval, omdat elk geval afzon derlijke bestudering vereist, maar hij kwam tot enige aanwijzingen voor wat betreft bepaalde voorwerpen, die op en langs de straat goed zichtbaar moeten zijn. Het zou ons te ver voe ren daarop nader in te gaan. Als een voorbeeld echter van psy chologisch onjuiste vormgeving noemde hij de vaderlandse brie venbus, die uit traditionele overwe gingen rood is geschilderd. Men noemt die kleur „postrood". Rood echter is de kleur van de brand weer, Die kleur wordt op grotere vlakken vrijwel algemeen verbonden met begrippen als vuur, brand, ge vaar. Het is geen wonder dat buitenlan ders onze brievenbussen dikwijls aanzien voor brandmelders. Tot zover de schrijver in het maand blad, die een advies over een nieuwe kleur achterwege laat. hoewel dat advies wel gemakkelijk te geven zou zijn. In verscheidene landen zijn de brie? vënhussen namelijk levendig geel ge schilderd. Dat is een aangename kleur, die enerzijds sterk opvalt en anderzijds volkomen past bij het be trouwbare en contact-opnemende ka rakter van het postbedrijf. Hier kan Nederland iets van het bui tenland leren en waar we toch al zo veel overnemen, waarom zouden we dan ook niet een enkele keer iets goeds overnemen Er zou uiteraard nog veel meer over do kleur van ander straat meubilair te zeggen zijn. zoals over lantarenpalen, brugleuningen enz., maar dat is inderdaad een zaak. die zorgvuldige bestudering vereist en waarover men het niet zo gemak kelijk eens wordt. Voor één straat-voorwerp echter zou den we een uitzondering willen ma ken. Regelmatig worden de trottoirs in de steden (en vele dorpen) voorzien van vuilnisemmers Die emmers hebben een grauwe zink- kleiir, Des winters zijn ze in neveli ge ochtenduren nauwelijks zichtbaar.. Waarom geeft men aan die vuilnis emmers niet een frisse in het oog vallende kleur. Op de produktiekoslen van de em mers kan dat nauwelijks iets uitma ken en het resultaat zal zijn, dat het straatbeeld minder ontsierd wordt, dat de veiligheid er mee wordt ge diend en dat de gebruikers van de fleurige" vuilnisemmers er allicht nog wat zorgvuldiger mee zullen omspringen dan ze nu al doen poldstad heeft dinsdag terzake een bekendmaking uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de V.N. haar bescherming van Loemoein- ba, die zijn arrestatie verhindert, niet kan opheffen, omdat het door een Kongolese gerechtelijke ver volgingsautoriteit en door presi dent Kasavoeboe ondertekende arrestatiebevel niet door het par- lenient is goedgekeurd. En in de Kongolese grondwet is bepaald j dat afgevaardigden en ministers slechts kunnen worden gearres- teerd, wanneer het parlement j hieraan zijn goedkeuring heeft gehecht. Men verwacht te Leopoldstad dat het j V.N.-besluit ook buiten Kongo een j politieke weerslag zal hebben. Het vraagstuk van het niet ingrijpen door de V.N. in Kongolese binnen- Iandse aangelegenheden is thans op- j nieuw aan de orde gesteld, daar de j V-N.-vertegenwoordiging in Kongo j positieve maatregelen moest nemen, om het neutraliteitsbeginsel te hand haven. Omsingeling Uit het noorden van Katanga is in tussen gemeld dat er nog steeds he rig werd gevochten. Volgens onoffi ciële mededelingen zijn in de afge lopen vier dagen 380 Baloeba gedood, maar dit cijfer is niet bevestigd. Een vliegtuig met Europese vluchte lingen werd in Kabalo omringd door krijgers die met machetes en kettin gen zwaaiden, maar het toestel lton opstijgen zonder dat het aangevallen werd. Onbevestigde berichten meld den voorts dat de rebellen praktisch meester zijn in het noorden van Ka- tanga. H Op deze foto is nog eens dut- - delijlc te zien wat er van de M trotse Deense veerboot ..Tina i H Scarlett" na de ramp op de s Rijn is overgebleven. j Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllilf Situatie gespannen In de Zuidrhodesisehe hoofdstad Salisbury en in Bulawajo staan blanke politiereserristen gereed om het hoofd te bieden aan nieuwe on lusten onder de negerbevolking, die elk ogenblik weer kunnen opvlam men. De busdienst van Bulawajo Is dins dag lam gelegd door een staking van alle 800 zwarte buschauffeurs en acht fabrieken liggen eveneens stil. De stakingen zijn begonnen om loonsverhoging. Intussen zitten er In Zuid-Rhodesië meer dan honderd Afrikanen in de gevangenis na de bloedige onlusten van het weekeinde, waarbij zeven mensen werden gedood en bijna tachting anderen verwondingen op liepen. Ook zijn er verscheidene ge bouwen in brand gestoken. In een rapport van de „Monckton- commissie" een door de Britse re gering ingestelde commissie - - wordt gezegd dat de Centraal Afri kaanse Federatie van Rhodesië en Njassaland „naar de mening van de commissieleden niet gehandhaafd kan blijven in haar huidige vorm". De Britse regering, aldus de com missie, moet zich bereid verkla ren de drie leden van de fede ratie het recht te verlenen om zich af te scheiden ouder bepaal de voorwaarden. Sir Roy Welensky, de premier van de federatie van Rhodesië en Nyassa- land. heeft dinsdagavond te Salisbury verklaard, dat de federale regering de aanbeveling van de commissie Monckton, dat elk onderdeel het recht moet hebben zich onder be paalde omstandigheden uit de federa tie terug te trekken, „zonder meer van de hand wijst". In Londen verklaarde hel bureau voor de betrekkingen met Gemene- bestlanden, dat de commissie geen ontbinding van de federatie heeft aanbevolen en zich ook niet' heeft uitgesproken voor afscheiding van gebieden. De commissie had slechts de aanbeveling gedaan, dat de gebie den een optie moeten krijgen om on der bepaalde omstandigheden na verloop van een zekere tijd uit de federatie te treden. Begonnen met lichten van de „Tina Scarlett" Gisteren is men begonnen met het lichten van de „Tina Scarlett", de Deense veerboot die vrijdag op de Rijn in aanvaring kwam met de Belgische tanker „Diamant". De Deense roerganger van de „Tina Scarlett", die bij de ramp ernstig werd gewond, kan omtrent de oor zaak van de ramp nog niet worden gehoord. Oude vrouw overleden na gasvergiftiging In het academisch ziekenhuis in Groningen is overleden de 91-jarige mevrouw T. de HaanMartini uit de Tuinbouwstraat in Groningen. Zij was maandagavond in liet. zieken huis opgenomen, omdat zij buiten bewustzijn was geraakt tengevolge van gasvergiftiging. Noordwest, windkracht 9 Onbekend schip was niet te praaien Door de zware storm, die langs de Nederlandse kust woedde zijn verscheidene schepen giste- reu in moeilijkheden geraakt. De kustwacht van Eierland op Texel werd omstreeks half zes gisteravond gerapporteerd, dat een ongeveer 3000 ton metend schip op de kust bij Texel dreig de te stranden. Het schip had twee rode lichten in de mast gehesen ten teken, dat het onmanoeuvreerbaar was. De redding boot „Prins Hendrik" voer ter as sistentie uit. De naam van het schip was niet te ontcijferen. Het maakte de indruk leeg te zijn. Er was een man aan boord gezien, maar het bleek onmogelijk een verstaanbaar gesprek met hem te voeren. Het loodswezen te Den Helder seinde de „Prins Hendrik" later weer naar de thuishaven terug te keien. Het onbekende schip, dat uit Cardiff af komstig was, leek gezien de „brok- Op verschillende plaatsen is het in Zuid-Rhodesia tot onlusten gekomen. Bij ongeregeldheden in Harare, een Afrikaanse wijk van de hoofdstad Salisbury, kwamen verscheidene per sonen om het leven. Foto: Van een gebouw, dat dooi de oproerkraaiers werd geplunderd, bleef niet meer over dan een puin hoop. stukken" van de radiosignalen van het schip, die te IJmuiden weiden ontvangen, had twee ankers uitge* gooid. Het leek geen hulp nodig te hebben. Een landingsvaartuig van de ma rine, dat gistermorgen voor Hoek van Holland in moeilijkheden raakte werd om kwart voor twaalf door de sleepboot „Tyne" binnen de pieren gebracht. Door de zware zee werd het vastmaken bemoeilijkt. De toclit naar rusti ger water binnen de pieren ver liep echter vlot. Omstreeks twaalf uur gistermorgen bereikte de IJmuidense zeesleepboot „Simson" het met ernstige .machine averij ronarijvende Noorse tankschip „Polartank" op. ongeveer 180 mijl ten noorden van IJmuiden. Op een hoge en moeilijke zee bij windkracht zes tot zeven met noordwestelijke rich ting, slaagde de „Simson" er in een sleepverbinding tot stand te brengen en de tanker op sleeptouw te nemen. Omstreeks één uur was ook de zee sleepboot „Stentor" bij de „Polar tank". De „Polartank" zal voor repa ratie naar Amsterdam worden ge bracht. De wind nam gisteravond nog in kracht toe. Met ingang van acht uur werden alle loodsdiensten gestaakt. Radio-Scheveningen deed een waar schuwing uitgaan aan alle schepen voor een sterke noord-wester storm (windkracht; 9) waarbij windsnelhe den voorkwamen van 54 mijl per uur. UITERLIJK JUNI 1961 GEREED.. Extra kruinbreedte biedt mogelijkheden voor boulevard Het Hollandse Aannemingsbedrijf „Zuncn en Verstoep NA is kortgele den met groot materieel begonnen aan de verhoging en verzwaring van de zeedijk ten oosten van Terneuzen. O\or een lengte van ongeveer 3j2 kilo meter, vanaf de oostelijk rijkswaterleiding nabij het „Java" tot aan het zogenaamde „Schelpenliockje" onder de gemeente Zaamslag, krijgt deze dijk een kruinhoogte van 8.25 meter plus N.A.P., tenvijl de teen van de dijk met enkele tientallen meters zal worden verbreed. Het werk is een onderdeel van het Kijkswaterstaat-bestek voor de aanleg van het nieuwe afwateringskanaal voor de „Notense Kreek" en als zodanig onderhands aanbesteed en gegund aan „Zanen Verstoep". Daardoor is de aannemings- som voor liet gehele werk verhoogd van anderhalf tot ruim drie-en-een- half miljoen gulden. De aannemer moet het werk, inclusief afwaterings kanaal en bijbehorende sluizen uiterlijk 1 juni 1961 hebben opgeleverd. De 25-jarige prins Frangois Bourbon- Orleans (foto), tweede zoon van de graaf van Parijs, de pretendent naar de Franse troon, is dinsdag bij een zuiveringsactie tegen Algerijnse op standelingen in het gebied van Tizi O li zou gesneuveld. „Zanen Verstoep" begon ruim een jaar geleden met de aanleg van het nieuwe uitwateringskanaal, dat moet dienen om het afvalwater der „No tense Kreek" naar de Westerschelde te lozen. Dit kanaal was nodig omdat de oostelijke rijkswaterleiding in verband met de versterking der zee dijk nabij de Terneuzenso-watertoren én het gemeentelijk uitbreidingsplan in de Serlippenspolder, moet worden gedempt. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om met de vrijkomende grond uit het nieuwe kanaal de Wes- terschelde-zeedijk over een lengte van 800 meter te verhogen en te ver breden. Tijdens de uitvoering van het werk- bleek, dat deze kleigrond voor dat doel niet helemaal geschikt was. Wél voor bekleding van een zanddijk, waarna de goedkeuring werd verkre gen voor het op delta-hoogte brengen van de 2\km. lange zeedijk met een kern van plaatzand. Zandzuiger Bij één der Westèrschelde-zandplaten recht tegenover Terneuzen, werd een enorme zandzuiger neergelegd, die als het ware aan de lopende band bakken mee een inhoud van 300 ku bieke meter volpompt met plaatzand. De bakken worden de oosthaven van Terneuzen binnen gesleept, waar de lading door een tweede zuiger uit de bakken wordt gezogen. Van daar wordt hec zand doorgetransporteerd via een vele honderden meters lange pijpleiding met een diameter van 60 cm. Aan het eind van deze leiding worden de zanómassa's tussen de be staande zeedijk en een speciaal aan gebrachte perskade van klei gespo ten. Op deze eerste laag zorgt een drag line voor een tweede perskade van zand, waarna het volspuiten opnieuw begint. De capaciteit van deze zand- aanvoer bedraagt circa 25 a 30.000 kubieke meter per werkweek, zodat (Zie slot pag. 2 kol. 3) Twee kinderen in Woerden overleden De vijfjarige J. W. van Oosten uit Woerden, naar wie sinds maandag middag half twaalf op grootscheepse wijze door politie, gemeentewerklie den, brandweer en vrijwilligers werd gezocht, is dinsdagavond om half ne gen levenloos opgehaald uit de ha ven, waar hij vermoedelijk in de vrij steile berm heeft gespeeld en onge merkt in het water is geraakt. Dit betekent, dat er op maandag in Woerden twee kinderen zijn overle den tengevolge van te water raken. De driejarige Teunis Benschop, die maandagmiddag op het nippertje uit de modder van de half gedempte Oude Rijn in Woerden kon worden gered, is namelijk gisteren ook over leden. De kleine had door dit mod derbad zoveel giftige stoffen binnen gekregen, dat ook een algehele ver wisseling van bloed het leven van het kind niet meer heeft kunnen redden. herdenken de Verenigde f§ Staten de ontdekking van Amerika door Columbus in 1492. ■iiiiii(ii»!iiiii|i|||iiiiminimum VERWACHT. NU EN DAN BUIEN. Wisselende bewolking niet nu en dan buien. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige noord westelijke wind. Iets kouder dan gis teren. ZON EN MAAN 13 oktober Zon op 07.01 onder 17.51 Maan op onder 14.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1