BOB SPAAK - 4 PROGRAMMA'S PER WEEK, MAAR HIJ BLIJFT ER KALM ONDER <P"foren, 31011 en.... schrijven Klankbeeld over stad Sluis MONSTER UIT DE RIOLEN", JAPANS EN GRIEZELIG liiiiiiiiiiiiiin JHR. ROELL WEER VOORZITTER VERBOND „VEILIG VERKEER" 30 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 (Van een onzer redacteuren) Vara-producer Bob Spaak houdt er niet van zich op te winden, hij doet wat er ge daan moet worden zo effi ciënt mogelijk en hij heeft beslist een uitgesproken he kel aan haast. Daarom stap te hij dan ook de schrijvende journalistiek uit, al bleef hij door zijn radiowerk wel in 't journalistieke randgebied hangen. Helemaal hield hij echter toch niet met de schrijverij op, maar nu doet hij het nog slechts als een soort van tijdverdrijf. Strijk en zet Vorig jaar startte Bob Spaak met het zondagochtendprogram- ma „Strijk en zet" en het viel blijkbaar zo in de smaak dat het dit jaar werd voortgezet. Het is een programma van anderhalf uur goede muzikale ontspanning. De hoofdschotel is muziek en de ze wordt gelardeerd met allerlei puzzeltjes en probleempjes op dam- en bridgegebied. De attractie van het programma dat we thans draaien is een schaakmatch tussen wereldkam pioen Mikhaël Tal en oud-wereld- kampioen dr. Max Euwe. Zondag zijn we ermee gestart, beiden hebben vier zetten gedaan en zij hebben er een korte uiteenzetting bij gegeven (Tal in het Duits), zondag a.s. komen de volgende vier zetten. En nu wil iedereen natuurlijk weten hoe vlot dat „Gelukkig geen gejakker meer, maar af en toe een „stukkïe" of een verhaaltje voor een jaarboek of zo", vertelt hij. Maar... zo bleek even later in ons gesprek en het werd het bewijs dat de haastige dagbladjournalis tiek je nooit meer loslaat, als je er eens mee bent „geïn fecteerd", Bob Spaak schrijft „rustig" zijn stukkïe op de allerlaatste dag die de druk ker hem toestaat.... Als men Bob Spaak over de radio beluistert, dan zou men direct ge loven dat hij de gejachtheid zo verafschuwt. Immers, wie herin nert zich niet de „ontbijtclub", het disc-jockey-achtige ochtend programma. waarin de grammo foonplaatjes met losse, gemoede lijke en rustige babbeltjes door Bob Spaak aan elkaar werden geplakt. Het was iedere keer weer een programma, waarin Spaak en technicus „Arie" zo duidelijk lieten merken: „Jon gens, we beginnen nou wel weer een nieuwe dag en zo meteen gaan jullie weer sprinten om je trammetje of je busje te halen, maar eet nou eerst eens kalmpjes dat eitje op en hou het vandaag nou verder es zo: Maak je niet druk". Geen gejakker En als men Bob zondags in zijn sportjournaal de stapel uitslagen en verslagen aan elkaar hoort praten, dan kan men tot twee conclusies komen. namelijk: Spaak haast zich wel om alles in het halve uurtje de lucht in te krijgen, maar gillend enthousiast voor dit gejakker is ie niet. Hij is blij als hij na dat halve uur weer gewoon kalm kan praten. Zo is het. Bob Spaak houdt niet van haasten, maar af en ttffe doet hij het toch en niet omdat hij er toe genoodzaakt wordt, zoals in zijn sportjournaal, maarom dat hij het niet kan laten! Overigens krijgt men ook de in druk van een kalm en op zijn ge mak gesteld mens, als men te genover Bob Spaak zit. Ontspan nen zit hij helemaal in het grijs gestoken (pak, trui, das) als om de indruk van rust nog te versterken te vertellen, af en toe verduidelijkt een handbe weging zijn betoog. Alleen als hij iets wil benadrukken, als hij praat over zijn grote hobby: de sport, of over zijn onderwerp van haast kinderlijk chauvinis me: zijn Amsterdam, dan is hij geen toonbeeld van rust meer. Dan knijpt hij vaak zijn handen tot vuisten, dan leunt hij verder over het tafeltje en zijn woorden vloed wordt snellergehaast bijna. Vier programma's produceert Bob Spaak wekelijks voor de Va- ra. Twee sport- en twee amuse- mentspogTamma's eisen de mees te tijd. Ze duren elk dan ook een paar uur. Een ervan is splinter nieuw, het andere is al een jaar oud, maar beslist nog niet ver sleten. contact tussen Euwe en Tal tot stand komt, iedere week weer; als ik dat vertel is de attract)', weg. Het muzikale deel wordt ver zorgd door het Promenade Or kest, door koor en orkest onder Jan Corduwener en door pianist Dick Schallies. Deze laatste speelt Iedere week een melodie waarbij de luisteraars een tekst kunnen maken. Het ideetje blijkt aan te slaan: Er is al 'n pak brie ven binnen met de vruchten van nieuwe tekstschrijvers. Estafette S Het nieuwe en grootste program ma heet „Estafette", een titel die niet alleen de aard van het pro gramma aangeeft, maar die te vens weer even onthult waar Spaak's grote liefde schuilt: In de sport. In de VARA-gids hadden we net iets over dit nieuwe programma dat afgelopen maandagavond voor het eerst de ether inging, eJczen en ook in dit stulrie had- cu-n we een opmerking over „haast" aangetroffen. Het was ecu stukje van Bob Spaak zelf. P;j schrijft over Estafette: Zo op het oog een voo*ul haastig prog.amma. maat dat is ge- -•< -tsbedrog, want in het snelle zit het hem niet. Wel in de talrij ke wisselpunten die U confron teren met Jean Dulieu (Paulus voor boven de 18), Paul Chr. van Westering, die de historie aan het notenbeeld koppelt, Otto Ster man met klanken uit de West, Ary van Nierop en zijn 20 bij 20- tcams ('t Hangt, zeiden we vroe ger en daar zal 't ook nu wel weer op uitdraaien), J. A. Meijers, die U het geheim achter de woor den zal ontsluieren, Ernst van Al- tena met een collectie Nederland se „chansons" om van te water tanden, Ger van Leeuwen en zijn Victorians enz., enz., enz., enz. Dit allemaal tussen half 8 en half 10 in een estafette van woord en muziek. Gemoedelijk opgezet In 't voorjaar kreeg hij opdracht voor het sameustellen van een programma, dat een groot deel van de maandagavond zou moeten gaan vullen. Stukje bij beetje rijpte het idee voor dit program ma, tal van mede-radiolieden lie ten hun gedachten over Spaaks opdracht gaan en tenslotte kwam Estafette uit de bus. „Het is in zijn opzet vrij conservatief, in ie der geval niet modern door een aaneenschakeling van flitsende invallen. Het is een gemoedelijk luisterprogramma geworden, waarin een vrij grote variatie is te vinden en waarmee een aanne melijk niveau is bereikt. Ik zeg er geen woord in. Aad Bos brengt het. Hij verzorgt de „presen tatie", zoals dat heet", aldus Bob Spaak. Het komt nogal eens voor dat er 's avonds in de studio gewerkt moet worden, maar ik wil beslist niet de indruk wekken dat ik het zo ontstellend druk heb. Gelukkig niet, ik houd er niet van. Ik vind het prettig 's avonds thuis te zijn in het flatje in Amsterdam-Oost bij moeder de vrouw en m'n zoon van dertien. Ik lees veel en.... de radio staat zelden aan; hoogstens voor een goed concert. Dat is een van de volledige vormen van ont spanning, het luisteren naar een goed stuk, zegt Bob Spaak. Nog steeds sport Een andere ontspanning, maar ac tiever, is het bijwonen van sport wedstrijden en vooral van zijn fa voriete sporten atletiek en honk bal. En dan schrijft hij nog wel over die wedstrijden ook. Maar niet meer zoals van 1945 tot. 1955 bij de krant in Amsterdam. Altijd haasten, soms twee verhalen over een biljartwedstrijd vooruit ma ken, zodat je wanneer de beslis sing gevallen was direct het goe de verhaal van de overwinning van Jansen kon doorbellen, terwijl het verhaal waarin de grandioze van de verslagen Pietersen stond opgetekend in de prullebak verdween. Spaak vertelt: „In 1950 ben ik als sportverslaggever bij de radio ge komen en vijf jaar lang heb ik krant en radio gecombineerd, de krant heb ik laten vallen, de ra dio trok me meer. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK VANDAAG T elevisie Vanavond om acht uur is het een historisch moment voor de Neder landse telcvsie. Dan zal koningin Juliana zich voor het eerst via dit medium rechtstreeks tot de Ne derlandse kijker richten. Zij doet dat in het leader van de bezin ningsdag voor een veilig verkeer. In het daarop volgende K.R.O.- programma kan men 'o.a. kijken naar een vrij uitgebreide bespre king van de Nederlandse speelfilm ..Makkers staakt uw wild geraas" die binnenkort in première gaat. maar al enige tijd kant en klaar in de trommels ligt. A. van Domburg en Fred Bredschneyder zullen dit programma presenteren. Verder ken men om 21.45 uur naar de eerste uit een serie van zes één- akters kijken, die men onder de titel „Poging tot gesprek" op het scherm zal brengen. Auteur is Jef Heydendael. De Vlaamse televisie brengt om half negen het indertijd door de N.C.R.V. uitgezonden spel „John Brown" op het scherm. Radio Ook via de geluidsradio richt ko ningin Juliana zich vandaag ver schillende keren tot het Neder landse volk. Haar woord van be zinning zal over beide zenders om zeven uur 's morgens klinken en deze uitzending zal. eveneens over beide zenders, om acht uur en om één uur '3 middags worden her haald. Om kwart voor elf 's mor gens wordt het maandagavond uit gezonden derde deel van „Exodus" herhaald (N.C.R.V., Hilversum I). 's Avonds om tien over acht zendt de N.CJt.V. „Het sluwe vosje" uit, een opera in 3 akten van Leosj Jan&tsjek naar een novelle van Tesnohlidek. Het is de eerste uit voering van dit werk in Nederland en wordt door Nederlandse solis ten in een Nederlandse vertaling van Ab van Eylc (die tevens voor de verbindende tekst zorgt) ge zongen. Het geheel staat o.l.v. Ma- rinus Voorberg. Over de andere zender komt dc VAKA om kwart over negen met „De wilde vaart" op tekst en mu ziek van Jaap Molenaar en Jelle de Vries, Daarna kan men naar op namen luisteren van de beroemde Portugese zangeres Amalia Rodri guez met begeleiding van Domin go Camarinha (Portugees gitaar- gitana) en José Sabtos Moreira, gitaal-viola. Het concert is in de Hiiversumse studio's opgenomen. hi het Zeeuwse str eekpro gram- ma, van de K.R.O. van vrijdag (18.20 uur) sal een klankbeeld worden uitgezonden dat een der oudste steden van Zeeland, Sluis, tot onderwerp heeft. Jan Naaykens en Frans Evers stel den dit klankbeeld samen, waarin men o.a. de stemmen hoort van Sims' burgemeester, de heer P. F. van Hootegem, van de archivaris van de pro vinciale bibliotheek van Zee land, de heer H. Pieters, de architect E. A. Canneman van het rijksbureau voor Monu mentenzorg, Jacques R. W. Sinnighe e.a. FILMS IN ZEELAND „De zwarte orchidee" in donderdagcyclus De Japanse filmprodnktie doet voor de Amerikaanse niet onder. Toch krijgen we slechts zelden rolprenten uit dit land te zien. Vanzelfsprekend bestaat het grootste deel van de pro- duktie uit maakwerk en vormen de artistiek verantwoorde rolprenten slechts een klein gedeelte van de overvloed. In Alhambra (Vlissingen) is thans een Japanse film te zien, die zijdelings betrekking heeft op de atoomboni. Tengevolge van atoom- proeven op de Atlantische Oceaan is een zekere amfibiesoort veranderd in een monsterachtig wezen, dat het loven in Tokio bedreigt. Het onderwerp is zo fantastisch, dat we onmogelijk kunnen aannemen hier te doen te hebben met een seri euze waarschuwing tegen het atoom gevaar. Men heeft slechts een dank baar gebruik gemaakt van de deï- ia Loren een enthousiaste amateur-fotografe, zoals uit deze foto blijkt speelt de zeer mense lijke rol van een Italiaanse weduwe in ,J)e zwarte orchidee", een van de successen, die zij in de loop der jaren op het doek behaalde. ning rondom de kernproeven en met een behoorlijke dosis fantasie een film gemaakt, die zich in weinig on derscheidt van de doorsnee griezel film, die Hollywood op gezette tijden lanceert. Het bijzondere van „Het monster uit de riolen" is de Japanse rolbezetting, voor ons nog iets aparts. De Japanse acteurs en actri ces spelen hun rollen zeer vaardig en vlot. Hun namen zullen wellicht wei nig zeggen: Yumi 'Shirakawa, Kenji Sahara, Akihito Hirata en Eitaro Ozawa. Grand (Goes) vertoont de vorige week besproken western „De beul van Springdale" met Fred Mac- Betaal terwijl kijkt In Engeland is een Jietaal terwijl U ziet" televisiemaat- §i schappij opgericht. President is maarschalk Slim, het bestuur omvat o.m. sir Lawrence OU- m vier, dame Margot Fonteyn en Lord Harewood, een neef van koningin Elizabeth. Men heeft H nog niet besloten op welke H wijze men de „kijkgelden" wil =j innen, maar men overxoeegt een automaat met een gleuf voor het inwerpen van geld aan het H toestel te bevestigen. De onder- M neming kan niet eerder dan in i96j haar iverkzaamhedei be- ginnen. Murray, Maggie Hayes en Robert Vaughn. „De ondergang van Billy the Kid", Luxor (Vlissingen) is even eens een western, waarin Paul Newman de rol van de befaamde Billy speelt, de jongeman, die, voor geen kleintje vervaard, het recht in eigen hand neemt, wan neer de vertegenwoordigers van de wet hem in de steek laten bij zijn strijd tegen het boevendom. Een vee-oorlog is daartoe aanlei ding en hard als het leven in het wilde westen is ook het slot van de film, waaraan geen „happy ending" te pas komt. In het City-theater (Middelburg) verschijnt een van Sophia Lorens beste films, te weten „De zwarte or chidee". Sophia heeft in deze drama tische rolprent Anthony Quinn als tegenspeler, terwijl verder onder an deren Ina Éalin en Jimmy Baird aan „De zwarte orchidee" meewerkten. De film speelt in het Italiaanse stadsdeel van New York, waar tus sen de weduwe Rose Bianco en de timmerman Frank Valente een ro mance opbloeit, die evenwel dreigt te worden verstoord door Ralphie, het zoontje van de jonge vrouw, een jon gen, zoals er in de emigrantenwijken van de grote Amerikaanse steden honderden lopen, een beetje verwaar loosd en met alle ellendige gevolgen daarvan. Een oud onderwerp dus, dat in deze omgeving .en door deze ster ren gespeeld echter meer is dan een goedkoop drama. „My gun is quick" is een verfilmd verhaal van Miekey Spillane met overname van de mooie vrouwen, ge spierde helden en ruwe gevechten. Te zien in Electro (Middelburg). Dónderdagcyelns. „De sadist" Alhambra" (Vlissingen) verplaatst ons naar een der vele kostscholen in de Verenigde Staten, waar jonge Amerikaanse burgers in een militaire sfeer, die gevangenis achtig: aandoet, een algemene oplei ding krijgen. In de kleine gemeen schap Van de school terroriseert één jongeman zijn gehele omgeving, tot de andere jongens tenslotte tegen hem optreden. Ben Gazzara speelt de titelrol. In Grand (Goes) wordt het be roemde liefdesdrama „Therese Etieuue" naar de roman van John Knittei vertoond. Fraiigoise Ar- noul vertolkt de titelrol, terwijl verder James Robertson Justice de rol van de oude Zwitserse boer speelt en Pierre Vaneck als de zoon en rivaal in do liefde op treedt. UT DE ETHER DONDERDAG 13 OKTOBER. HILVER8UM I 402 m 746 fee/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed overweging. 8.00 Nws. 3.15 Gram 9. tVaterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 Vier eeuwen Schotse refor matie, rep. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koor zang. KRO: 11.00 Voor de zieleen. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok nood klok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuïnbuiwmeded. 12.38 Gr. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Amuamuz. NCRV: 14.00 Gevar. progr. 14.30 Gram. 14.35 Radiophilh. ork. en solist, 15.30 Kerk- muz. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Ka- mermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Gram 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. i9.50 PoL lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Orgelconc. 22.00 Pe riodieken parade. 22.10 Vier eeu Schotse reformatie, rep. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Gram 23.15 Reisverhaal en muz. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.0O—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 0,00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.13 Kamermuz. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookkunst, praatje voor de vrouw. 11.15 Kamerork. en solist. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouw- nieded. 12.33 Zang en piano. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nws. 13.15 Me eled. en gram. 13.23 Lichte muz. 13.95 Beursber. 14.00 Piano quatre mains. 14.30 Voor de vrouw. 1505 Licht progr. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Voordr. 18.30 Orgel en piano. 13.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Gevar. progr 20.00 Nws. 20.05 Gram. (Om 20.5521.20 Panorama der prehistorie, gesprek). 22 00 Documen taire. 22.20 Gram. 22.30 Nws., beursber. van New York en meded 22.45 Act. en 23.10 Gevar. progr. 23.5524.00 Nieuws, wereldkamp. dammen. 23.00 Sportact. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Act. progr. 20.30 Film. 21.00 Nina, blijspel. 22.20 Einde. FRANS-BELG. T.V.-PKOGRAMMA. 19.00 Protestantse uitz. 19.30 Tekenfilm. 19.45 Engelse les. 20.00 Nws. 20.30 Docu mentair progr. 20.50 Feuilt. 21.50 Opera- muz. 22.30 Nieuws. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 Voor de jeugd. 19.30 Van uitvinders en patenten. 20.00 Nws. 20.30 Speelfilm. 31.50 Rep. 32.25 Nieuw». OPPOSITIE AAN HET WOORD Rumoerige jaarvergadering in Groningen De voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, jhr. Th. Roel!, is aan he't slot van de eerste congresdag van dit verbond gisteren te Groningen bij acclamatie herkozen. Dit geschiedde in een wat rumoerige vergadering, waar zowel van de zijde van het hoofdbestuur van het verbond, als van de zijde van de oppositiegroep de persoon en functie van de heer Roel] werd toegelicht. De vice-voorzltter van het verbond, de heer J. Pols, legde namens het be stuur een verklaring af, waarin hij betoogde, dat tegen het beleid van de heer Roell oppositie is gerezen. Hij noemde dit in een democratische samenleving een goed recht. Tegen over de aanmerkingen, die op het be leid van de heer Roell gemaakt zijn. stelde de heer Pols, dat de heer Roell gedurende vele jaren geheel belange loos zijn tijd en persoon aan het ver bond heeft gegeven. Mede dank zij do heer Roell, aldus dc heer Pols, heeft het verbond een niveau bereikt, waarop men trots kan zijn Nadat de heer Roell gebleken was, dat door een vijftal districtsvoorzitters een zodanige oppositionele kritiek werd uitgeoefend, die zelfs gepaard ging met het uitzien naar een andere voorzitter, heeft hij het hoofdbestuur te kennen gegeven, zich om persoon lijke overwegingen niet meer her kiesbaar te stellen, Alleen Indien het hoofdbestuur terwille van het ver- bondsbelang een ernstig beroep op hem zou doen, was hij bereid een eventuele kandidaatstelling in over weging te nemen. Het hoofdbestuur van het Ver- boud voor Veilig Verkeer heeft dit beroep op de heer Roell gedaan. Tevoren waren namelijk bespre kingen gevoerd met de heer Roell en de oppositiegroep door een commissie van goede diensten. Zowel de heer Roell als de oppo sitiegroep kwamen tot de conclu sie, dat de belangen van het ver bond niet gediend zouden zijn, in dien de heer Roell thans gevolg zou geven aan zijn wens de voor zittershamer neer te leggen. Namens de oppositiegroep werd het woord gevoerd door de heer Ooms van de afdeling „De Zaanstreek". Hij legde er de nadruk op, dat de oppo sitie niet ging tegen de persoon Roell, maar tegen hem als voorzit ter van het verbond. De heer Ooms zei voorts, dat het Verbond voor Vei lig Verkeer kerngezond is, ondanks de deining, die rond de herverkiezing van de voorzitter is ontstaan. Hij deelde tenslotte mede, dat de heer Roell als mens en integere figuur het slachtoffer is geworden van perspu- blikaties, waarvan de oppositiegroep zich wenst te distanciëren. De heer Roell werd tenslotte bij acclamatie herkozen. VERKIEZING Tot penningmeester van het verbond werd met meerderheid van stemmen gekozen de heer N M. A. ter Wol beek uit Amsterdam, als opvolger van de onlangs overledeD verbonds- penningmeester, de heer J. van dei- Steen. Rumoer ontstond er tijdens deze algemene vergadering ook rond een voorstel van het hoofdbestuur om de afdelingen Den Haag, Am sterdam en Rotterdam tot distric ten te verheffen. Op initiatief van het district Gro ningen werd stemming over dit voorstel geëist. Met een stemmen verhouding 64-47 werd dit voor stel van het hoofdbestuur verwor pen. NOODKLOK Jhr. Th. Roell, wees er 's avonds aan een diner, dat ter gelegenheid van de algemene vergadering van dit ver hond in Groningen werd gegeven, op, dat met de toename van het verkeer in het afgelopen jaar de toename van de onveiligheid op do weg gelijke, of nagenoeg gelijke tred heeft gehou den. Het aantal ongevallen over het eerste ha ll jaar van 1960 was 15,3 procent, liet aantal doden 19,9 pro cent hoger dan in de overeenkomsti ge periode van 1959. Hij acht mo menteel meer dan ooit hel tijdstip aangebroken om de noodklok te lui den. Britse regering steunt bouw Cunard-schip Het Engelse ministerie van vervoer heeft bekendgemaakt, dat de regering steun zal verlenen voor «Ie bouw van een nieuw lijnschip van 75.000 ton van de Cunard-stoomvaart-maatschappij, dat de „Queen Mary" zal moeten ver vangen. Aan het parlement zullen, wanneer dit weer bijeenkomt, bijzonderheden worden meegedeeld. Op het ogenblik werkt de maatschappij aan de opstel ling van een uitnodiging tot inschrij ving. die naar alle in aanmerking ko mende scheepswerven gezonden zal worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 10