PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bomhoko eist de uitlevering van Loemoemba voor vanmiddag drie uur Mr. Van Rooy opende officieel nieuwbouw Der Boede-Ter Poorte Communistisch blok bezorgd over Bonn BIJ GEVECHTEN MET BALOEBA IN KATANGA WEER EUROPEANEN EN GENDARMES GEDOOD NOODWEER IN VERSCHEIDENE DELEN VAN DE WERELD Vand aag... 203e jaargang - no. 239 Dagblad, uitgave van de flrraa Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer.. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 11 okt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie f 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. .".Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg- Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2054 „Ons leger staat klaar om te strijden" Justin Bomboko, voorzitter van de raad van studenten, die door kolonel Moboetoe is benoemd om Kongo te regeren, heeft maan dag de Verenigde Naties tot dinsdag de tijd gegeven om Loe moemba, de afgezette premier, aan de strijdkrachten van Mo boetoe over te leveren. Bomboko deelde op een persconferentie mee, dat het Kongolese leger klaar staat om tegen de Verenigde Naties te vechten ten einde Loemoemba te arresteren. Als de V.N. Loemoemba niet tegen 3 uur dinsdagmiddag zouden uitleveren, zou het Kongo lese leger zijn verantwoordelijkheid aanvaarden. Bomboko zei, dat een bevel tot arrestatie van Loemoemba was uitgevaardigd, maar dat de Verenigde Naties de uitvoering van het bevel hadden verhinderd. „Als de Verenigde Naties het Kon golese leger bestrijden zullen wij hen bestrijden". De houding v an de V.N. in deze aangelegenheid was door „zekere Afrikaan se landen" gedicteerd. Bomboko verwachtte verbreking van de betrekkingen met Ghana. „Er is geen sprake van V.N.-voogdij hier. Wij hebben de Belgen eruit gejaagd en wij zullen desnoods de V.N. verdrijven". Loemoemba wiens gelaat de spo ren van vermoeidheid toonde en die niet de moeite had genomen zijn overhemd achter in zijn pantalon te Loemoemba wilde met Moboetoe duelleren Bomboko deelde nog mee, dat een groep „Loemoemba-terro- risten" maandag zijn gearres teerd. Volgens Bomboko zijn er alleen al in Leopoldstad 100.000 werk lozen en het land werd met on dergang bedreigd als er niet spoedig drastische maatregelen genomen werden. Bij de ambtswoning van ..premier" Loemoemba, stonden gisteren troe pen van „sterke man" kol. Moboetoe en van het bij het V.N.-leger inge deelde Ghanese contingent vijandig tegenover elkaar, doch het is bij een woordenstrijd gebleven. Nadat Loemoemba zich zondag tij dens een aantal cafébezoeken beledi gend over Moboetoe had uitgelaten, stelde de kolonel gisteren 100 mili tairen, twee pantserwagens en drie jeeps met machinegeweren op in het park nabij het huis van Loemoemba, waar zich ook een honderdtal Gha nese militairen bevonden. Moboetoe riep de Ghanese kolo nel Arthur Ankra bij zich en ver-, telde aan deze: „Ik wens geen bloedvergieten. Trek uw troepen terug, anders komen er moeilijk heden." Via een tolk, antwoordde Ankra: „Trek uw mensen terug en dan doe ik hetzelfde met de mijne". De onderhandelingen werden voort gezet tot de duisternis'inviel. Beide groepen militairen werden toen te ruggetrokken, doch er bleef een ster ke Ghanese wacht in- de tuin van Loemoemba. Daar stonden ook Ma- lokkaanse en Tunesische militairen onder Ghanees bevel. Duel Premier Patrice Loemoemba vertelde dat hij sterke man Joseph Moboetoe tot een duel had uitgedaagd. ..Maat- hij weigerde", schreeuwde stoppen „Hij zette troepen rond om mijn residentie, omdat hij bang was dat ik naar buiten zou komen en hem omver zou werpen". Moboetoe reageerde hierop met een lach en de woorden: „Loemoemba daagde me uit door zijn liuïs te ver laten gisteren. Wie denkt U dat nu de sterkste is?" Doden De gevechten in het binnenland du ren nog steeds voort. Naar schatting 30 Baloeba-krijgers zijn gedood dooi de politie, toen de rebellerende Ba- loeba een aanval deden op de stad Nitwaba, 3S0 km ten noorden van Elizabethstad in Katanga. Een vlieg tuig der V.N. heeft 23 personen ge- evacueerd uit Kabalo, 700 km ten noorden van Elizabethstad, waar de Baloeba eveneens een inval hadden gedaan. De vluchtelingen vertelden dat de Afrikaanse administrateur van Kabalo buiten de stad in een hin derlaag was gelokt en gruwelijk was verminkt. Vier Katangese politie mannen wei-den aan het mes geregen en hun lijken werden in de rivier de Loealaba geworpen. De groep vluch- 5 Lelingen bestond uit 16 Europeanen 1 en 7 Afrikanen. Vijf uit de groep i waren licht gewond geraakt -bij de I overval op Kabalo. V er sterkingen j Voorts is gemeld dat vier Europe- i anen, een Kongolese politieofficier en een politieman gedood zijn door een groep rebellen, te Zofoe, nabij Kaba lo. Op een andere plek in de buurt van Kabalo werden twee beanmbten van een katoenfabriek en een aantal Katangese politiemannen door de re bellen gedood. De V.N. heeft Ethiopische militairen per vliegtuig naar Kabalo gestuurd. OVERSTROMINGEN IN INDIA Bretagne door orkaan geteisterd Verschillende delen vau dc wereld worden door noodweer geteisterd. In Noord-India hebben overstromin gen na een week van zware regen val een veertigtal doden geëist. De stad Lucknow wordt bedreigd door het sterk gestegen water van de Gomtï. Ruim 100 huizen zouden in gestort zijn. In verscheidene gebie den worden de mensen geëvacueerd. In de afgelopen vier dagen zijn in het district Kanpoer 28 mensen om het leven gekomen. Cambodja Ook Cambodja en Vietnam hebben van zware regenval en overstromin gen te lijden gehad. De westkust van Vietnam is het zwaarst geteis terd. Volgens de plaatselijke pers staat het stadje Kieng Giang onder water. In Cambodja is vooral het noordoostelijke gebied getroffen. De verbindingen met Battambang zijn verbroken. Nadat het 6-jarig dochtertje Annette van de heer Almekinders de direc teur van de stichting Verpleeg- en rusthuizen Midden-Zeeland" hem een sleutel had aangeboden, opende de minister van sociale zaken, mr. dr. C. J. M. A. van Rooi/, met het ont sluiten van de hoofddeur van „Der Boede", de nieuw- en de verbouw van het complex „Der Boede"-Ter Poorle" (Foto P.Z.C.) China De wervelstorm „Kit", uie het afge lopen weekeinde in de Filippijnen 106 doden heeft geëist, beweegt zich in westelijke richting naar het vas teland van China. De wervelstorm „Kit" heeft wind snelheden tot 130 km per uur. Circa 350 mijl ten zuiden Aan Okinawa is inmiddels een nieu we storm ontstaan, die de code naam „Lola" heeft gekregen. Engeland Zuid-Engeland wordt nog steeds door overstromingen geteisterd. Meer dan 29 hoofdwegen staan nog onder water, dat op sommige plaat sen meer dan een meter diep is. Frankrijk De Bretonse kust in Frankrijk is door een orkaan geteisterd. De scha de is groot, maar er zijn geen slacht offers te betreuren. De daken van een honderdtal huizen „W.-DUITSLAND BEDREIGT VREDE" De regeringen van de Sowjet- Unie, Oost-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije hebben maandag via het Russische persbureau „Tass" een verkla ring uitgegeven, waarin zij zeg gen dat de „Westduitse oorlogs voorbereidingen een nieuwe, ge vaarlijke fase hebben bereikt, daar West-Duitsland thans vastbesloten is tot elke prijs wapens voor massale vernieti ging te verkrijgen". De regeringen spfeken hun be zorgdheid uit over de „toene mende bedreiging van de vrede, welke voortvloeit uit bet drij ven van de Westduitse milita risten en vergeldingszoekers". In deze communistische verklaring \v*fi-dt verder beweerd dat de West duitse regering om een herziening van de overeenkomsten van Parijs heeft verzocht, die voorzien in beper kingen van de Westduitse herbewa pening. In de verklaring wordt verder ge zegd dat „voormalige Nazi-gene- op het eilandje Ouessant zijn door de orkaan afgerukt. In het gebied van Brest zijn vele scheepjes gezonken of beschadigd. De scheepvaart en de kustvisserij liggen stil. Finland Inmiddels heeft de winter in Noord- Finland zijn intrede gedaan. In Fins Lapland is een sneeuwlaag Wan 18 centimeter dikte gevallen en de me ren in het noorden zijn bevroren. raals, mei de volledige steun van de Westduitse regering en bondskanse lier Adenauer, in een memorandum de volgende eisen hebben gesteld: verplichte militaire dienst voor alle lichamelijk hiervoor geschikte West duitsers, onbeperkte uitrusting van het Westduitse leger met kernwa pens en bommenwerpers, stichting van een machtige vloot zonder enige beperking wat betreft tonnage en be wapening der oorlogsbodems en het legeren van Westduitse eenheden ver buiten het gebied der bondsrepubliek binnen de grenzen van andere NAVO-landen, hetgeen gepaard moet gaan met de inrichting van opslag plaatsen van wapens", aldus de ver klaring der vier communistische re geringen. De regeringen van de Sowjet- TJnie, Oost-Duitsland. Polen en Tsjecho-Slowakije verklaren ver der dat zij dit vraagstuk niet aan do orde stellen omdat zij bevreesd zijn voor de Westduitse plannen „Want wij zijn in staat elke aanvaller een verpletterende ne derlaag te bezorgen". „Het is echter noodzakelijk dat er een vredesverdrag niet Oost en West-Duitsland wordt gesloten en hoe eerder dit geschiedt, des te beter zal dit voor de vrede in Eu ropa zijn", aldus de verklaring. Er wordt voorts in gezegd dat West-Duitsland „zich openlijk heeft uitgesproken voor een her eniging met geweld met Oost- Duitsland" en dat het „bepaalde gebieden opeist, die binnen de grenzen van Polen, Tsjecho-Slo wakije en de Sowjet-Unie liggen". De vier communistische regerin gen besluiten: „Wij zijn er vast van overtuigd dat het vraagstuk van een vreedzame regeling met Duitsland, met inbegrip van het Westberlijnse probleem, op posi tieve wijze zal worden geregeld". MINISTER VERHEUGD OVER INITIATIEF Stichting rusthuizen bouwt nieuw tehuis voor jongere zwakzinnigen De minister van sociale zaken, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, lieeft maandagmiddag de nieuwbouw en de verbouw van de verpleeginrichting „Der Boede"„Ter Poorte" van de stichting „Verpleeg- en rusthuizen Midden-Zeeland" officieel geopend. Het nieuwgebouwde betrof „Ter Poorte", het verbouwde tot reactiveringscentrum omgebouwde deel van „Der Boede", teza men vormend de eerste nieuwgebouwde geriatrische inrichting, die op het gebied van de gezondheidszorg in ons land geopend is. Tussen twee forse regenbuien door begaf de minister zich na de ontvangstplechtigheden tezamen met het stichtingsbestuur en de andere gasten naar het hoofdgebouw „Der Boede", onder tussen vriendelijk met zijn paraplu wuivend naar de patiënten, die achter de ramen der paviljoens toekijkend, niets van deze belangrijke dag wilden missen. Op liet bordes voor het hoofdge- bouw overhandigde de 6-jarige Annette E. P. Almekinders, het dochtertje van de directeur der stichting, aan minister Van Rooy de sleutel van.het gebouw, waarop de minister er snel voor zorgde, dat het gezelschap vóór de opnieuw aanstormende regen sluiers nn officieel „Der Boede"„Ter Poorte" kon betre den! Alvorens de ingebruikstelling een feit werd. heette de voorzitter van liet stichtingsbestuur, burgemeester A. H. S. Stemerding, in de grote zaal van het Wilhelmina-paviljoen Nadat gebleken was, dat een s doorreizend Nederlands zaken- man op London Airport pok- M leen bleek te hebben, zijn op de §f luchthaven direct alle muatre- jl gelen getroffen om verdere verbreiding van deze ziekte H tegen te gaan. Een van de ff maatregelen was de vaccinatie ff van een grote groep luchtha- venpersoneel zoals bijvoor- =s H beeld de grondstewardessen H die hier gefotografeerd zijn, ff terwijl zij van de luchthaven- H dokter hun krasje krijgen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimiyilllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHID Proces-Eichmann begint niet vóór maart 1961 Het onderzoek in de zaak-Eicluuauu zal tegen midden december worden afgesloten. Het proces zal echter niet vóór maart 1961 beginnen, zo heeft Abraham Selinger, een hoge functionaris van de Israëlische poli tie, maandag op een persconferentie in Tel Aviv meegedeeld. Hij heeft een rondreis door Europa en de Ver enigde Staten gemaakt om materiaal tegen Eichmann te verzamelen. Eichmann gaat er mee akkoord dat de Duitse advocaat dr." Robei-t Ser- vatius zich met zijn verdediging zal belasten. Mendel Sharf. een advocaat in Tel Aviv, heeft ach bereid verklaard dr. Servfttius te helpen in zaken van de juridische procedure. Hammarskjöld kandidaat voor Nobelprijs Dag Hammarskjöld. de secretaris-ge neraal Van de Verenigde Naties, zal door het presidium van de Duitse „Europa-Üpïon" worden voorgedra gen voor de Nobelprijs 1961 vóór de vrede. Dr. H. C. Friedrich Carl Freiherr von Oppenheim, president van de „Euro- pa-Union" heeft maandag verklaard dat zijn organisatie de kandidatuur van Hammerskjöld zal toezenden aan de commissie van liet Noorse parle ment die elk jaar de winnaar moet aanwijzen. Von Oppenheim meende dat erkenning van Hammarskjölds grote verdiensten voor de vrede meer dan ooit nodig is, aangezien de secre taris-generaal de laatste tijd aan be schimping van communistische zijde heeft blootgestaan. Kleuter in Woerden wordt vermist Sinds gistermorgen half twaalf wordt in Woerden vermist de vijf jarige Johannes Willibrordüs van Oosten. Het knaapje was uit de kleuterschool thuisgekomen en was daarna nog even naar buiten gegaan om te spelen. Sindsdien is het kind niet meer gezien. De politie, die in de eerste plaats aan de mogelijkheid van verdrinking denkt, is de gehele middag en avond met behulp van brandweer en een motorboot van de genie in de grach ten rondom het waterrijke Woerden bezig geweest met dreggen. Tot' nu toe echter zonder resultaat. zijn gasten van deze dag welkom. In liet bijzonder richtte de heer Stemerding zich tot minister Van Rooy. de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembrqqt, en mevrouw De Ca- sembroot. In een korte inleiding be toogde de voorzitter, dat nog slechts enkele jaren geleden de langdurig zieken als de vergeten groep in de sector gezondheidszorg moesten wor den gesignaleerd. De heer Stemer ding haalde evenwel enkele treffen de voorbeelden aan waaruit eeu ver- (Zie slot pag. 2 kol. 5) ..viert prinses Josephine Char- lotte van Luxemburg haar 33e y verjaardag. N VV>A/VVVVVVVWVVVVVVVVVVV VERWACHT... NOORDW ESTELIJKE WIN l> Half tot zwaar bewolkt eu op de meeste plaatsen enkele buien. Matige en langs de kust krachtige noord westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 12 oktober Zon op 06.59 onder 37.53 Maan .op 23.11 onder 11.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1