Oplossing voor het Zijpe-veer opheffing dienst op Numansdorp Zeeuwse Almanak IfVlfl BUISMAN IN VLISSINGEN WERD EEN HOUTEN VISKOTTER VERKOCHT GREVEUNGENDAM IN 3 FASEN: F l a: -• Agenda 2 PROVINCIALE Z E E W SE COU RANT MAANDAG 10 OKTOBER 1960 ÉÉN BOOT OOK BUITEN SEIZOEN ONVOLDOENDE Het vrijkomend personeel als bemanning voor de tweede boot Indien de N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij toestem ming zou krijgen voor de opheffing van de veerdienst Zijpe- Numansdorp-Rotterdam v.v. zou dit een oplossing kunnen be tekenen voor de moeilijkheden rond het veer Zijpe-Anna-Jaco- bapolder. Uit het vrijgekomen personeel zou een bemanning kunnen worden gerekruteerd voor de reserveboot op het veer Zijpe-Anna-Jacoba, die door personeelsschaarste als regel nut teloos in de tramhaven van Zijpe ligt, terwijl aan beide zijden van het veer de file wachtende auto's groeit. Stagnatie Zoals bekend heeft de R.T.M. in au gustus j.l. onder de druk van een viertal aan het college van Ged. Sta ten van Zeeland door het statenlid L. P. van Oorschot voorgelegde vra gen de reserveboot gedurende twaalf uur per etmaal onder stoom gehou den' Dit betekende uiteraard een enorme verbetering. De- R.T.M. nam deze maatregel toen ten koste van het personeel, van wie men vakan ties en aangevraagde verlofdagen moest intrekken. Het positieve resultaat was een vrij goed functionerend veer. ZoaJs aangekondigd werden de activitei ten met de reservehoot onmiddel lijk gestaakt, toen het toeristen seizoen voorbij was en thans ligt zelfs één van de beide boten voor onderhoud op een werf in Rotter dam. Met het ophouden van de toeristen- stroom waren echter de moeilijkhe den bij het veer niet opgelost. Uit de praktijk blijkt, dat het inleggen van een tweede boot ook buiten het toe ristenseizoen zeer wenselijk is. Thans is het weer het grote vervoersaanbod van met suikerbieten geladen vracht wagens, dat de beperkingen van één boot in een schril licht stelt. f BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING I D* vakbeurs voor het gezin Bijzondere manifestaties o.a. kunst in sieraad en Interieur I tn leder huis een moderne keuken wie wordt FeminaJuiiivrouw 1960 MODESHOW o.l.v. Mies Bouwman i Geopend van 10-17 en 19-23 ui AHOY* GEBOUW ROTTERDAM t/m 12 oer. Het is uiteraard niet alleen door de afvoer van bieten, dat zich weer wachttijden van één en anderhalf uur bij. liet veer voordoen, 's Maan- dagsnlorgens en dinsdagsmorgens is het. vervoer van vee haar dé vee markt in Rotterdam de oorzaak van stagnatie, donderdags is het de week markt in Zierlkzee en vrijdagsavonds moeten de wachtende auto's aan de zijde ran Anna-Jaco ba polder op een oponthoud rekenen, dat' van één tot twee uur varieert. Zo kan eigenlijk nimmer een vlotte overtocht worden gegarandeerd. De geregelde verbruikers van het veer zeggen: ,,'t Is hier altijd wat ge weest en aat zal het wel blijven ook. Dc reserveboot zou permanent in de vaart moeten zijn" en het bootperso- neel klaagt: „We hebben nog geen dag verlof gehad"... Tndien 'dus de reserveboot niet wordt „gepromo veerd" tot „tweede boot" blijft men deze situatie houden, nog vier jaar lang, tot in 1964 de weg over Gre- velingendam en Haringvlietbrug naar de Randstad Holland voor het ver keer wordt geopend. M ogelijkheid Nu is echter de mogelijkheid geop perd de reserveboot te bemannen met de mensen, die door opheffing van de dienst Zijpe-Numansdorp-Rotterdam zouden vrijkomen. Hoewel men van de zijde van de R.T.M. niet kon be vestigen, dat een verzoek om ophef fing van deze dienst is gedaan, lijkt dit een zeer reëele oplossing. Zo ver klaarde althans de hoofdinspecteur van de R.T.M., de heer Deïst: „Dit zou een oplossing kunnen zijn. Voor de dienst via Numansdorp is vooral 's winters heel weinig belangstelling. Hij voegde er echter aan toe, dat het uitgaan van een opheffingsverzoek officieel nog niet aan de orde is ge weest. Toen destijds aan do R.T.M. de con cessie voor Zijpe-Anna-Jacoba werd verleend werd daarbij bepaald, dat de maatschappij ook de dienst Zijpe- Numansdorp-Rotterdam zou moeten onderhouden. Waar er echter zeer weinig belang stelling voor dit veer bestaat, zou een opheffing aangenomen, dat de R.T.M. zich niet een dergelijk ver zoek tot het rijk zal richten de wél zeer belangrijke verbinding over het Zijpe zeer ten goede komen. Fed. Harmonie- en Fanfare gezelschappen vergaderde „Muzikantenopleiding Zeeuwse Muziekschool te omvangrijk" Tijdens de zaterdagmiddag in „Flora" te Goes gehouden vergadering der af deling Zeeland van de Kon. Ned. Fed. van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen is uitvoerig van gedachten gewis seld over de opleiding van muzikan ten aan de Zeeuwse Muziekschool. Al gemeen was men van oordeel, dat een goede, maar te omvangrijke opleiding wordt gegeven. Hierdoor wordt geen uitvoering gegeven aan het doel der korpsen om binnen niet al te lange tijd van leerlingen volleerde „blazers" te maken, zo werd gesteld. De vergadering werd geleid door de vice-voorzitter, de heer A. J. Wij- nands. In de vacature P. J. Kerkhove werd tot voorzitter benoemd de heer A. J. Wijnands. De heren J. Ie Clercq en W. van den Bos werden bij accla matie herkozen als bestuurslid. De heer P. A. Oeké te Hoek werd be noemd tot hoofdbestuurslid en tot vi ce-voorzitter. VAN TOT KLEl'R-FLEUR Het is nog een beetje vroeg om al over Kerstmis te praten, maar de „Zecuws-Vlaamse vogelvrienden" zijn met hun plannen ver vooruit. Om de ze dagen ook van hun kant wat op te fleuren organiseren de leden i langzamerhand traditiegel rouw j een kleurkanarieshow. De belangstel- ling voor deze. evenementen in Axel gaat ieder jaar omhoog hetzelfde is van toepassing op de prestaties. Vorig jaar bijvoorbeeld wist de heer M. Borghstijn met zijn „eigen kweek- Icanaries" in Lissabon 't wereldkam pioenschap te behalen.... Een speciale commissie uit de „Vogelvrienden" zal de expositie voorbereiden. MINDER LEVEN'. Gaat het met de activiteiten van de „Vogelvrienden" in Axel steeds vooruit in de beide spaarfond sen „O. en O." en „Cultureel Ar beiders Spaarfonds" zit heel wat minder leven. Gebrek aan belang stelling is er zelfs de oorzaak van geweest, dat de organisaties hun werk hebben moeten staken. Door het steeds verder teruglopen van de financiën konden zelfs geen op redelijk cultureel peil staande avonden meer worden ge organiseerd. Toneelliefhebbers zijn voortaan geheel aangewezen op de soizoenvoorstelHngen van de Z-V. GERRITJAN „We gaan vanmiddag fijn naar de kapper", meldde de vijfjarige Ger ritjan aan de buurvrouw in een Vlis tings flatgebouw. „Zo, wie allemaal Aan welf" informeerde buurvrouw. ..Nou, ik en m'n zusje", verklaarde Gerritjan die in het bezit is van een driejarig zusje en sinds enkele we ken bovendien van een broertje. :tEn gaat je nieuwe broertje ook mee?" ging de buurvrouw voort, op de welwillende toon waarmee vol wassenen kinderen plegen toe te spreken. Ook al stellen ze nog zulke onzinnige vragen de volwassenen dan. Zoals in dit geval, want ivie veronderstelt er nu, dat een baby van drie, vier toeken naar de kap per gaat. Geen zinnig mens. Maar toch had ze de goede toon getroffen. Gerritjan zag namelijk opeens mogelijkheden. „Natuurlijk", sprak hij gedecideerd, „broertje gaat ook mee". Waarna buurvrouw onmiddellijk het dwaze van haar vraag zelf bewees door vertaasd uit te roepen: „Maar broertje heeft toch nog geen haarf" Gerritjan keek haar een beetje me delijdend aan en onderwees gedul dig: Daarom gaat hij toch juist mee. Om haar te kópen". En, als vreesde hij niet duidelijk genoeg tc tijn geweest, voegde hij er aan toe: ..Een kapper heeft haar zat. Dozen vol lllllllll!llllllllllllllllllllllll|||||||||l|l||||||||||iilllll[||||||||||||HIIIIIIIIIII| Egels en (pech)vogels in het moderne verkeer I De laatste tijd blijkt steeds s meer. dat Zeeuwsch-Vlaande- f| ren buiten de rijke wildstand ook (nog) een grote rijkdom heeft aan egels. g Gedurende drieëndertig dagen werden in geheel Zeeuwsch- Vlaanderen totaal 22 egels f§ aangetroffen, verongelukt in het verkeer! De derde oktober was wel een zeer zwarte dag voor deze dieren. Alleen op de- ze dag werden 10 egels dood op de weg aangetroffen. Over dezelfde periode werden in totaal ook nog zeventig dode vogels langs de wegen gevon- den. waaronder rietgors, gele §j kwikstaart, witte kwikstaart en steenuil. s ill![I!lllllllll!lllllll!!l!ll!lllll!l[||l!!HIIII!ll!ll!<lllllllltl!!llllllll!tl1IIIIIIIP p voor koffie op z'n best A. W. J. Stofkoper te .Hilversum overleden Te Hilversum is na een noodlottig on geval overleden de heer A. W. J. Stof koper, oud-directeur van het postkan toor te Amsterdam. De heer Stofko per was Zeeuw van geboorte. Hij be zocht in Vlissingen, waar hij geboren werd, de h.b.s. De heer Stofkoper was onder meer adjunct-directeur van het postkan toor te Utrecht, vervolgens directeur van het postkantoor te Hilversum en daarna directeur van het postkantoor te Amsterdam. Hij was vice-voorzitter en later ere lid van de centrale van hogere rijks ambtenaren. Hij werd benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De problemen van de vreemdelingenwetgeving Lezing voor autoriteiten in „City" te Middelburg Voor een aantal burgemeesters van Walcherse gemeenten, functionarissen van rijks- en gemeentepolitie uit Mid delburg en Vlissingen en voor leden van de Koninklijke Marechaussee vertelde mr. J. H. Ulijn, referendaris bij het ministerie van justitie, tijdens een bijeenkomst in het City-theater te Middelburg over de problemen van de vreemdelingenwetgeving. In zijn welkomstwoord wees de voor zitter van deze vergadering, de heer M. A .Reneman, commissaris van po litie to Middelburg, erop, dat na de afgelopen jaren een goede voorlich ting over de vreemdelingenwetgeving noodzakelijk is geworden. In zijn be toog ging mr. Ulijn in het bijzonder in op het probleem van de ongewens te vreemdtlingen. In het tractaat, dat de Benelux-regeringen met be trekking tot het verblijf van vreem delingen in de drie landen gesloten hebben, wordt er naar gestreefd om ongewenste buitenlanders gelijk te behandelen. Mr. Ulijn was van oordeel, dat het hoofd van de plaatselijke politie het recht heeft een vreemdeling onge wenst te verklaren, wanneer deze 18.)ej j laatste zich niet houdt aan de regels. Vr Zoals bekend werd nog onlangs in Zeeland het probleem van de vreem delingenwetgeving actueel, toen twee Duitse gezinnen zich ongewenst maakten, nadat zij moeilijkheden had den veroorzaakt met een boswachter. Ondanks een bezoek van de Duitse consul uit Rotterdam bleef zowel de burgemeester van Domburg als die van Oostkapelle op het standpunt staan, dat de Duitsers zich ..onge wenst" hebben voorgedaan. Ook de Duitse ambassadeur is het met de standpunten van de burgemeesters eens. - Mr. Ulijn belichtte voorts de grens controle. Hij wees er hierbij op, dat men in de Benelux-landen toch een paspoort nodig heeft, ook al is het controleren daarvan afgeschaft. „MET ALLE LUSTEN EN LASTEN Uit grote pijpen en omvangrijke sigaren kringelden dichte, blau we wolken omhoog. Langzaam maar zeker vloeiden deze wolken ineen tot een rookgor dijn, waarin een driftig draaiende ventilator met moeite een enge koker van frisse lucht kon trekken. Onder dit rookgenot zaten vis sers en schippers bij een, de pet diep over de ogen gedrukt en ge kleed in donkere truien en winddïchte jekkers. Kritisch richtten zij hun blikken in de dam pige koffiekamer van het Vlissingse Concert gebouw op de notaris achter de voorzitters- tafel: er stond een hou ten viskotter op het Cornelia" (Vli 28) heette het vaartuigje. Ter bezich tiging lag het in de Vissershaven aan de Nieuwendijk. Bijna al lemaal wisten de vis sers en schippers hoe de kotter er uitzag en nu hij zou worden ver kocht wilden zij toch wel als eersten weten, wie de nieuwe eigenaar werd. Toonloos las no taris H. Beyer de voor waarden van de open bare verkoop voor. „Metende 96.41 m3, hebbende 1 dek, 2 mas ten, schoorsteen, netten en verdere scheepstoe- behoren, gebouwd in de jaren 1940-'41, voortbe wogen door een 115 p.k. motor..." De belang stellende vissers en schippers wisten het allemaal wel. Het „voetstoots te aanvaar den met alle lusten en lasten" klonk hen ook niet als Frans in- de oren. Waar zij naar in formeerden, dat waren de voetangels en klem men, die er aan 'n der gelijke koop kunnen vastzitten. „Wordt er nog mee gevaren? Is het schip dan verze kerd?" wilden ze we ten. „Ja, er wordt nog gevaren. Maar als U onmiddellijk betaalt gaat er nog maar één het zeegat mee uit en dat bent U dan zelf". Het was een antwoord, dat alle verdere „onge ruste" vragenoverbo dig maakte. Begonnen werd bij In schrijving. Twee gega digden vulden 'n briefje in en de hoogste van hen had daarop 17.000 (zeventienduizend gul den) genoteerd. Nie mand ging hogerop. Be halve de notaris. Maar dat was dan voor de laatste aflevering van deze korte ceremonie het afmijnen. Dertienduizend gulden legde hij erop en van dit maximum ging het in sneltreinvaart naar beneden. Met duizend gulden tegelijk. Al thans tot de periferio van het bedrag, dat de hoogste inschrijver voor zicli had laten noteren. Bij ƒ17.300 was het plotseling gebeurd. Schipper L. Marijs riep „ja". De verkoping was afgelopen en de collega's wisten wie de nieuwe eigenaar was geworden. Stoffelijk overschot in haven van Terneuzen gevonden Zaterdagmorgen werd in de haven van Terneuzen het stoffelijk over schot van de 71-jarige H. R. A. de M. drijvend aangetroffen! Het slachtoffer moet door nog onbekende oorzaak te water zijn geraakt en verdronken. CONFERENTIE Leidsters en leiders van de Neder- landsche Zondagsschoolvereniging zullen zaterdag 22 oktober weer hun traditionele najaarsconferentie hou den. Dat zal dan gebeuren in de Mid delburgse Concert- en Gehoorzaal, waar naast een afwisselend program ma voor het onderwijzend personeel ruime gelegenheid tot discussie zal zijn. Mevrouw Eberlé-Gotlicb zal een in leiding houden over het onderwerp „Is het joodse volk nu nog Gods uit verkoren volk?" Verder zal de film „Dusly en het blinde meisje" wor den gedraaid. In een van de conferen tiezalen wordt een tentoonstelling in gericht van hulpmiddelen en studie werken. EINDE VACATURE „Weer een politie", schrijft onze correspondent uit Rcherpenisse op- gelogen boven één van zijn berich ten. Na een 15 maanden lange va cature heeft zich thans de heer XV. Cal jouw uit Sassenheim als amb tenaar ran de rijkspolitie in het dorp gevestigd. TIJGEBHAAI De vis. die de Middelburgse sport visser P. Goedhart zaterdag uit het water van de Vlissingse buitenhaven ophaalde, was bepaald geen alledaags exemplaar. Aanvankelijk wist de heer Goedhart er dan ook niet goed raad mee, evenmin als de onmiddellijke 40 a 50 toegestroomde collega-vissers dat wiBten. Een telefoontje met Barend Zwerfmans bracht echter de oplos sing. Aan de hand van de beschrij ving. die hem gegeven werd. kwali ficeerde Barend Zwerfmans de vis als een wolfs- of tijgerhaai. die normaal Sn Zuid-Europa huist. De haai, die de heer Goedhart ving, was 62 centi meter lang. Slot van pag. 1 De ebsnclheden in het Zijpe zullen hierdoor globaal met vijftien pro cent toenemen en worden dan van „gelijke sterkte" als de vloedsnelhe den, die overigens met ongeveer vijf procent zullen afnemen. Tenslotte dient dan nog de activi teit van de duikers verklaard. Aller eerst- het Zijpe is waterloopkundig voortdurend een punt van zorg: als de stroom het sterkst is, één uur voor hoog water, jaagt er per se conde 13.240 kubieke meter water door. Bij de vorderingen en de vol tooiing van de Grevelingendam kan deze stroom zich anders gaan ver delen over het Zijpe. Daarom wor den de oevers onderzocht en is het Zijpe studie-object geworden om aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. Afgraven schorren Zo is zelfs de mogelijkheid on derzocht oin aan de zijde van Anna-Jacoba de schorren af te graven en de tramhaven „naar achteren" te verplaatsen, een verbreding van het Zijpe dus. Waarschijnlijk zal dit geen zin hebben. In principe is hierover echter nog geen besluit genomen. Wordt de Grevelingendam dus om waterloopkundige redenen aange legd, het verkeer over de dam is een belangrijk nevenaspect, een „heel prettige bijkomstigheid", die mét dc Haringvüetbvug Schouwcn- Duiveland zijn vaste oeverbinding met de Randstad Holland zal geven. De eerste fase van de aanleg, hoe wel het gemakkelijkste deel, noopt de aannemer(s) toch een bijzonder „krijgsplan" op tc stellen: bij eb valt de Plaat van Oude Tonge na melijk droog. Hier zal een drie-en- een-halve kilometer lang zandli- chaam worden opgespoten, dat met asfalt of beton zal worden bekleed. De droogvallende plaat stelt uiter aard bijzondere eisen aan het transport: voorjaar 1961 zal men dus vanaf de wal in Bruinisse kun nen zien, hoe men aan deze eisen zal voldoen. Op het ogenblik heerst er in en rond de werkhaven en de bouwput voor de sluis te Brui nisse nog een beperkte activiteit. Langzamerhand komt de aanvoer van mijnsteen op ga.ng en op de Grevelingen is men intussen doen de met net beproeven van nieuwe materialen. Sluis Momenteel wordt ook de bouwput voor de sluis drooggemalen. De sluis moet klaar zijn op het moment, dat de dam wordt afgesloten. Duizend betonpalen krijgt de sluis als fun dering; te Bruinisse komen deze De dam in de Grevelingen, zoals die in de komende drie jaar met een flauwe S-bocht zal worden aangelegd tussen Bruinisse (B) op Schouwen- Duiveland en I-loek van St. Jacob (H) op Goeree-Overflaklcee over een afstand van G'/> km. De schets spreekt verder voor zichzelf: de dikke zwarte lijn toont het J)/2 km lange dljklichaum, dat in 1961 over de Plaat van Oude Tonge wordt aangelegd en de stippellijnen bren gen de afsluitingen in beeld van de geul tussen de kust hij Bruinisse en de Plaat van Oude Tonge fin. 1968) en van de geul tussen (leze plaat en de kust van FlakJcee, de Bocht van St. Jacob", die in 1963 wordt ge sloten. palen binnenkort „ln produktie". Be gin volgend jaar zullen de betonmo lens draaien voor het eigenlijke, grote werk aan de sluis. Reeds om streeks december van het volgend jaar monteert men de sluisdeuren. De afmetingen van de sluis 125 nieter lang, 16 meter breed zijn groter, dan voor de normale scheep vaart en de visserij van Bruinisse nodig zijn. De afmetingen zijn ech ter gebaseerd op dc aanvoer van aaonemersmateriaal en -materieel, dat bij do afsluiting van het Brou- wershavense Gat nodig zal zijn. Oude veiling te Goes verkocht Naar wij vernemen is in principe overeenstemming bereikt tussen de besturen van de veilingvereniging te Goes en van do Coöperatieve Zeeuw se Aan- en Verkoopvereniging G.A. te Wemeldinge, over de verkoop van de oude veiling aan de Terwelstraat lo Goes. De koop betreft de neerzet- hallen I, n en III, de kantoren en de afmijnzaal. Nog deze week zal de koop definitief worden gesloten. De coöperatie te Wenieldinge is voor nemens de afdelingen zaaigranen en pootaardappelen naar Goes over te brengen. Zoals bekend wordt momen teel ten zuiden vant de spoorlijn te Goes een nieuwe veiling gebouwd, die begin 1961 in gebruik zal worden ge nomen. C.B.T.B. stelde programma vast voor komend seizoen Het hoofdbestuur van de Zeeuwse C. B.T.B. heeft in zijn jongste vergade ring o.m. gesproken over het winter werk 1960-'61. Besloten werd in no vember een besturendag te houden, in december de gebruikelijke winterle- denvergadering en in februari een eendaagse conferentie. Voorts zullen de afdelingen hun mening kunnen zeggen over twee vraagpunten n.l. zondagsarbeid in de landbouw en het al dan niet wenselijk zijn van een ver lenging van de wet vervreemding landbouwgronden. Verschillende onderwijsaangelegenhe- den passeerden de revue, waarbij ken nis genomen kon worden van de stand van zaken met betrekking tot de plannen tot nieuwbouw in Oostka pelle (chr. lagere landbouwschool) en Middelburg (chr. landbouwhuishoud- school). In de middagvergadering bracht de heer Lorier uit Souburg verslag uit van de werkzaamheden van de Land- bouwvoorlichtingsraad en stelde de heer Breure uit Geersdijk verschillen de sociale aangelegenheden aan de or de. Naar aanleiding van een verslag van de voorzitter van de laatste be stuursvergadering van de Nederland se C.B.T.B., ontspon zich een discus sie over de wenselijkheid van een be perking van suikerbietenareaal. Het bestuur was van mening, dat deze vrijwillig dient te geschieden met het oog op de moeilijkheden, die een ge dwongen beperking met zich mee zou brengen. Naar aanleiding van een desbetreffen de vraag, deelde de hoofdingenieur- directeur van de Cultuurtechnische Dienst, ir. D. v. d. Zaken, mede, dat de administratieve ruilverkaveling voor Noord-Beveland is opgenomen in het 5-jarenplan voor Zeeland cn hier op de goedkeuring van de Centrale Cultuurtechnische Commissie is ver kregen. Deze ruilverkaveling is in middels door de standsorganisaties aangevraagd. Middelburg Electro: Afscheid van de wolken, 19 en 21.15 uur, 14 jaar; City: Höhnershow, 19.30 uur. Vlissingen Alhambra: De hel van Bir- ipa, 20 uur, 14 jaar, Luxor: Eiland der verschrikking, 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: De slag In de Koraalzee, 20 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2