PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower verbindt voorwaarde aan verblijf van Amerikaanse leger in Europa Werkschema Grevelingendam is nu gereed Peking geen zetel in Veiligheidsraad BONDSKANSELIER ADEN AVER LAS PREMIER DEBRÉ BRIEF UIT WASHINGTON VOOR VIJFTIENDE HERDENKING VAN GEVALLENEN UIT DE OORLOG 203e jaargang - no. 238 Dagblad, uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 10 okt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.ra. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359/100 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr 58-60. tel. i 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg. G. P. de Pauwstr. 9 tel. 20; Terneuzen, B rouwerijstraat 2; Zienkzee. red i i 2425. adrn tel. 2094. Verdere integratie van N.A.V.O. geëist Van welingelichte zijde wordt in Bonn vernomen, dat president Eisenhower de Westduitse bondskanselier onlangs geschreven heeft, dat een voorwaarde voor de aanwezigheid van Ameri kaanse troepen in Europa een verdere integratie van de NAVO is. Dr. Adenauer heeft bij zijn bespreking met premier Debré van Frankrijk zaterdag stukken uit die brief voorgelezen. Debré was het, naar vernomen wordt, wel eens met de huidige graad van integratie, maar van verdere integratie wilde hij niet weten. Na afloop van het overleg tussen bondskanselier Adenauer en premier Debré is zaterdag in Bonn een communiqué uitgegeven. Hierin wordt gezegd dat het overleg tussen beide staatslieden opnieuw heeft aangetoond, dat de NAVO de basis vormt van de veiligheid in Europa. De nauwste samenwerking tussen de Eu ropese en Noordamerïkaanse leden van het Atlantische bond genootschap is een noodzakelijke voorwaarde voor een doel treffende verdediging van de vrije wereld, aldus het communi qué. Overleg in Bonn niet geheel bevredigend Over de Europese zaken wordt opgemerkt, dat de eenheid van Europa het doel is van de Fran se en Westduitse regering. Bei de regeringen zijn bereid met hun bondgenoten maatregelen te bestuderen, die geëigend zijn om de eenwording van Europa te bevorderen. De reeds verkre gen resultaten mogen niet meer in twijfel worden getrokken en er moet een nieuwe stimulans gegeven worden aan het werk, dat op Europees niveau wordt gedaan, aldus het communiqué. Naar van Westduitse zijde is verno men, is bij het overleg tussen Aden auer en Debré geen overeenstemming bereikt over de belangrijke kwestie van de voortzetting van de integratie van de NAVO-strijdkrachten. Wat de NAVO betreft heeft de bondskan selier Debré duidelijk gemaakt, dat een ingrijpende hervorming of een structuurverandering voor hem niet aanvaardbaar is, wanneer dit zou neerkomen op een verzwakking van de organisatie. Voor de veiligheid van Europa acht hij handhaving van de Amerikaanse troepen daar onont- Eerste-Kamerlid Louwes overleden De heer H. D. Louwes, oud-voorzït- ler van het landbouwschap, is zater dagmorgen vroeg in zijn woning te Zuidhorn overleden. Hij was 67 jaar. De begrafenis is dinsdagmiddag in Ulrum. heerlijk. Om dit te onderstrepen las hij passages voor uit een brief die president Eisenhower hem enkele dagen geleden had gezonden. Hierin noemde het Amerikaanse staatshoofd de voorwaarden voor een verder ver blijf van de Amerikaanse strijd krachten in Europa. Openhartig ging de hondskanse lier in op de rede van president De Gaulle vrijdag in Grenoble, waarin deze medezeggenschap voor Frankrijk opeiste voor elk gebruik van kernwapens, niet al leen op Franse bodem maar ook op het gebied van de gehele wes telijke politiek. Voor de Westduit se deelnemers aan het overleg was het duidelijk, dat Debré op dit punt zonder ruggespraak met De Gaulle geen toezeggingen kon doen. Zoals Debré- tegenover de pers ver klaarde, is over „vele vraagstukken" overeenstemming bereikt, terwijl men over andere kwesties elkaar na der zal kunnen komen bij volgende besprekingen. Een van de punten waarover men het eens is, betreft de bestaande Euro pese gemeenschappen, waarvan in het communiqué wordt gezegd, dat zij hun werk moeten voortzetten. Van Franse zijde verluidt, dat Debré heeft duidelijk gemaakt, dat De Gaulles opvattingen over integratie en nationale soevereiniteit niet bete kenen, dat hij de grondvesten van de NAVO wil aantasten, of een verwij dering tussen Europa en de Verenig de Staten wenst. Men zal liet nog moeten eens worden over de wijze waarop de aangesloten landen de NAVO kunnen versterken. REÜNIE IN ORANJEHOTEL Plechtigheden in Den Haag, Venlo en Beneden-Leeuwen Voor de vijftiende maal werden zon dag in het Maas- en Waalse dorpje Beneden-Leeuwen de ruim 400 van het regiment Stoottroepen gesneuvel de militairen op nobele wijze her dacht. Uit noord, zuid, oost en west waren de familieleden van de gesneu velden, maar ook de makkers waar mee zij hebben gestreden, naar het rivierengebied gekomen om hen ge zamenlijk te herdenken. Namens prinses Wilhelmina was bij deze in drukwekkende plechtigheid aanwezig mej. G. Geldens, die ook een krans legde op het graf der gesneuvelden. De minister van defensie liet zich ver tegenwoordigen door luitenant-kolo nel J. Valk. Luitenant T. Deckers vertegenwoor digde de Belgische regering. De her denkingsrede werd uitgesproken dooi de voorzitter van de Stichting Her denking Gesneuvelde Stootroepers, de heer Sjef de Groot. Het dodenappel werd gehouden door generaal-majoor J. A. A. Sitsen b.d., die zijn mannen op bezielende wijze in de oorlogsjaren had aangevoerd. Zaterdagmiddag hebben de nabe staanden van gevangenen en de oud-gevangenen, die 's ochtends hadden deelgenomen aan een plechtigheid in het „Oranjehotel", zich in de grote zaal van het Kur- liaus verenigd. Met de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, en de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, waren aanwezig vertegenwoordigers van enige organisaties, zomede van het stichtingsbestuur van het Natio naal Oorlogsmuseum Overloon. Onder de gasten waren ook verscheidene jongelui, scholieren uit Den Haag en andere gemeenten. De minister-president, prof. De Quay, sprak de reünisten toe. Ongeveer tweehonderd leden van het voormalige 425ste bataljon infanterie gevormd uit het tweede regiment in fanterie, dat destijds aan de politio nele actie in Indonesië heeft deelge nomen, hielden een reünie ïn Venlo. Nadat de voormalige bataljonscom mandant, luitenant b.d. K. Helmer, op Brand op .Diamant' zondag geblust Zondagmiddag tegen 12 uur was de brand op de „Diamant" het schip dat een botsing op de Rijn bij Lobith vrij dag in vlammen opging, definitief ge blust. De scheepvaart op de Rijn is door de ter plaatse aanwezige wrak ken nog steeds slechts in één rich»- ting mogelijk. Ook in Elten is één richtingsverkeer ingesteld wegens de grote toeloop van mensen, die de plaats van de ramp in ogenschouw willen nemen. De verkeersgroep van j de rijkspolitie te Doetinchem en de j rijkspolitie te Elten hadden de handen vol om de grote verkeersstroom te re gelen. Nu de situatie na de catastrofe wat duidelijker is, blijkt, dat het ongeluk waarschijnlijk aan twee mensen het leven heeft gekost, namelijk aan de schippersvrouw Van der Vlag van de „Fortuna" die is verdronken, en aan schipper Cornelissen uit Maastricht van de „Vaarwel 2". Het stoffelijk overschot van schipper Cornelissen is r.og niet gevonden. Er zijn negen zwaar gewonden, die worden verpleegd in het ziekenhuis te Emmerich. Daarvan zijn drie Neder landers namelijk Hermanus Koopmans uit Maasbracht, Stoffer van der Vlag van de „Fortuna") en Frederik Lo- eken uit Rotterdam. Foto: De situatie op de Rijn bij Lobith, zaterdagochtend uit de lucht gezien. Nog steeds is de tanker ..Diamant" een prooi van de vlammen A.N .P.-luchtopname.) '•'•fc terrein van de Frederik Hendrik kazerne een dodenappel had gehou den, onthulde sergeant De Vrien uit Rotterdam een plaquette met de na men van de veertien gesneuvelden van het bataljon. Deze sergeant had het initiatief tot deze plechtigheid geno men. Ds. T. Schachten, die destijds majoor- legerpredibant was bij de troepen in Indonesië, hield een toespraak, waar in hij de zin van het offer behandel de en de nagedachtenis van de man nen eerde. OVERWINNING VOOR AMERIKA Kroesjtsjew donderdag naar huis De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft za terdagavond met 42 stemmen voor en 34 tegen, bij 22 onthou dingen, besloten om voorlopig de toelating van communistisch China tot de V.N. niet in behan deling te nemen. Reeds tien jaar lang ageert de Amerikaanse de legatie tegen de toelating van communistisch China en ook ditmaal kon de uitslag be schouwd worden als een over winning voor de Verenigde Sta ten. Maar de meerderheidvan tegen stemmers was in de voorgaande ja ren nimmer zo klein als zaterdag, toe Russische delegatie was hierover verheugd, de Amerikaanse ging zwij- gend de zaal uit. e Russische eerste minister Kroesj tsjew had het debat en de stemming niet bijgewoond. Hij was reeds naar Glen Cove vertrokken om, met toe stemming van het Amerikaans mi nisterie van buitenlandse zaken, voor de derde keer tijdens de zitting van de algemene vergadering daar een weekeinde door te brengen. Maar zijn i';ol werd in de assemblee overgeno men door Andrei Gromyko, tot dus ver bekendstaand als een ervaren di plomaat. Zaterdag hield Gromyko een filippica die Kroesjtsjew had kunnen afsteken. En hij onderstreep te zijn woorden met v'ele handgèba- ren, met vuist- en vïngergezwaai Ook de gedelegeerde van India. Krisjna Menon, toonde enig tem perament. Nadat hij vele malen op het spreekgestoelte had ge staan en daar enkele keren voor de toelating van communistisch China had gepleit, verliet hij bij het bekendmaken van de uitslag- tier gehouden stemming woedend de zaal. Hij sprong van zijn stoel op, greep zijn wandelstok en beende driftig weg. Zaterdagavond hield Kroesjtsjew slaand achter het hek rond het Rus sische buiten te Glen Cove een korte persbijeenkomst. Hij zei onder an dere dat de stemming in de algemene vergadering een duidelijke nederlaag voor de Verenigde Staten was. Hij zei niet naar het T.V.-debat van senator Kennedy en vice-president Nixon te hebben gekeken. „Als ik een komedie wil zien, ga ik er een van Gogol zien. De Newyorkse havendienst, de in stantie welke verantwoordelijkheid draagt voor de Newyorkse vliegvel den, heeft bekendgemaakt dat de Russische premier donderdag per vliegtuig uit New York zal vertrek ken. Even voor zijn vertrek naar Nieuw- Guinea kreeg minister Beerman za terdagochtend uit handen van een charmante agente van politie na mens alle Amsterdamse collega's een kaasje aangeboden, waarop op niet mis te verstane wijze de aan duiding „JfO aangebracht te as. De minister aanvaardde het ge schenk op sportieve wijze. START IN VOORJAAR 1961 Herman Derk Louwes werd 15 augus tus 1893 tc Ulrum geboren. Hij be zocht de T.h.b.s. cn de landbouwwin- terschool te Groningen en was daar na werkzaam op het bedrijf van zijn vader, dat hij later zelf exploiteerde. Toen in 1945 de Stichting voor de Landbouw werd opgericht, werd de heer Louwes daarvan voorzitter. Hij bleef dat tot in 1954 het Landbouw schap werd opgericht. Toen werd hij Voorzitter van dit bedrijfschap. In tnei van dit jaar trad hij als zodanig af. In 1933 werd hij gekozen tot lid van de Tweede Kamer, waar hij tot 1937 deel uitmaakte van de fractie van de Vrijheidsbond. In 1950 werd hij ge kozen tot lid van de Eerste Kamer voor de V.V.D. Dc lieer Louwes was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. Dit jaar onderscheidde de Nederlandse Vereniging van Meel fabrikanten hem met de „zilveren broodmand". De heer Louwes was lid van het da gelijks bestuur van de Vereniging- van Vrijzinnig Hervormden in Ne derland. Hij was voorts bestuurslid van de Nederlandse Heidemaatschappij. Gecomprimeerd programmadam in 1964 klaar NOG STEEDS is de Grevelin gendam niet aanbesteed! Rijks waterstaat zon aanvankelijk dit jaar met de verbinding tussen Duiveland en Overflaltkee een begin laten maken! De dam, met de weg erover, zal niette min gereed zijn als in 1964 de brug over het Haringvliet wordt geopend. Rijkswaterstaat heeft de gecompliceerde stromingen op de „tweesprong" van Greve- lingen, Zijpe en Krammer ter dege willen bestuderen, alvo rens met de aanleg te beginnen. Thans ligt echter het „plan de campagne'-' gereed: komend voor jaar start do afsluiting, (lie in drie fasen zal worden uitgevoerd. Het-merkwaardige althans oj> liet eerste gezicht merkwaardige is wel, dat men met de aanleg van de zes-en-een-halve kilome ter lange dam ergens middenin de Grevelingen begint Eerst zal namelijk het drie-en-een- halve kilometer lange deel van de dam worden aangelegd over de „Plaat van Oude Tonge", die tussen de beide eilanden ligt. Zo zal in het najaar van 1961 het grootste deel van de dam voltooid zijn, zonder dat men het dijklichaam vanuit Flalc- kee of Duiveland zal kunnen betre den. Hetgeen nog niet wil zeggen, dat men op dat tijdstip ook meer dan de helft van het werk achter de rug heeft. Dan moeten uiteraard nog de beide geulen onder de kusten van Duiveland en Flakkee worden afgesloten. Voor elke afsluiting is één seizoen uitgetrokken, zodat het werkschema er als volgt uitziet: 1961 aanleg- 3'. Ion dam over de Plaat van Oude Tonge en voorberei dingen voor de afslui ting van de zuidelijke genl bij Bruinlsse. 1962 afsluiting van de zuide lijke geul tussen Brui- nïsse en de Plaat van Oude Tonge. 1963 afsluiting van de noor delijke geul - de „Bocht van St. Jacob" - waar mee de Grevelingendam zal zijn voltooid. De „verlate start" van het werk in de Grevelingen betekent dus niet, dat de dam ook later gereed zal zijn. Het werkprogramma "is zodanig ge comprimeerd, dat men zelfs na de laatste afsluiting ïn 1963 nog een deel van een seizoen in 1964 over heeft voor het voltooien van de wegaanleg over de dam, die met een flauwe S-bocht van Bruinisse naar Iloek van St. Jacob op Over- flakkee zal lopen. Stroom in Zijpe De verlate start was voor vele ..stuurlieden aan de wal" aan leiding voor het lanceren van de wildste veronderstellingen rond sterke stromingen, die na de Grevelingen-afsluiting in het Zij pe zouden ontstaan. Geruchten, die nog meer voedsel kregen door het werk van duikers, die en dat gebeurt momenteel nog de oevers van het Zijpe onder zoeken. En dat, terwijl juist de GreveHn- i gendam wordt aangelegd, om de stromingen in het Zijpe „normaal" te houden! Zou men namelijk zon der Grevelingendam onmiddellijk de afsluiting van het Brouwershaven- segat ter hand nemen, dan zouden er inderdaad geweldige stromingen in het smalle Zijpe ontstaan, omdat het dan behalve Krammer en Vol kerak het gehele Grevelingenbassin zou moeten „bedienen". Het Zijpe moet na de afsluiting wel alleen de vloed van Krammer en Volkerak verwerken, maar dat is ook thans reeds nagenoeg het geval. Wat met de vloedstroom door de Grevelingen Krammer en Volkerak bereikt, is hieraan ondergeschikt. De Grevelin gen krijgt het vloedwater vanzelf sprekend door het Brouwershavense Gat. Op de plaats, waar de dam wordt aangelegd, ontmoeten de vloedstromen door Grevelingen en Zijpe elkaar en ontstaat rond de Plaat van Oude Tonge die gecompli ceerde situatie, welke Rijkswater staat thans terdege heeft bestudeerd. Van groter invloed op de stroom- snelhedcn in het Zijpe zal de aan leg van de Volkerakdam zijn, die ïn 1968 wordt voltooid. (Zie tlot pag. 2 kol. 3) Produktschap verhoogt boterprijs met vier cent Het produktschap voor zuivel heeft zaterdagmorgen in Utrecht besloten de binnenlandse toeslag op verse bo ter te verlagen van 80 tot 64 cent met ingang van 11 oktober. De prijs per pakje verse boter gaat daardoor vier cent omhoog en wordt dan ongeveer 84 a S6 cent. De prijs voor koelliuisboter wordt 30 cent per kilo of ruim zeven cent per pakje lager, dan die van verse boter. De minister van landbouw zal dit be sluit nog moeten goedkeuren. Acht Europeanen zouden door Baloeba's zijn gedood Zondagavond laat is te Elizabethstad bericht ontvangen dat in de omgeving van Kabalo. ïn noordelijk Katanga, acht Europeanen door opstandige Ba- loeba-krijgers gedood zijn. Enkelen van hen zouden voor hun dood ge marteld zijn. Het was nog niet mogelijk een offi ciële bevestiging van dit bericht te verkrijgen. VERWACHT... NOORDELIJKE WIND Veel bewolking met af en toe regen. Matige tot krachtige wind uit noor delijke richtingen. Dezelfde middag- temperaturen als gisteren of iets la gere. ZON EN MAAN 11 oktober Zon op 06.57 onder 17.56 Maan op 22.19 onder 13.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1