Natte tocht vol natuurgenot in herfstig duinbos Oud-loods werd 100 in Driebergen J „OPHIR": CENTRUM VLISSINGSE VRIJZINNIG PROTESTANTEN VLISSINGSE SPORTMENSEN TREKKEN NAAR NEUNKIRCHEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 8 OKTOBER 1960 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Prijzen voor Zeeuwse postzegelverzamelaars In de Hollandse Tuin te Bergen op Zoom wordt van 6 tot 9 oktober ter gelegenheid van het eerste lustram van de postzegelvereniging „Onder ling Contact" een tentoonstelling ge houden. In de groepering landen verzamelin gen wist de heer F. de Muink uit Vlissingen met zijn inzending Israël de eerste prijs een gouden medaille te behalen. De heer K. Otten uit St.- Laurens ontving in de groepering verzamelingen van een bepaald post- zegelgebied met zijn inzending K.L. M.-stukken de eerste prijs beschik baar gesteld door de gemeente Ber gen op Zoom. De heer H. Mennes uit Middelburg behaalde een bronzen medaille met inzending muziek. Twee zilveren jubilea bij Middelburgse politie Binnen het tijdsbestek van een week heeft de Middelburgse gemeentepoli tie twee jubilea gevierd. Afgelopen week was het brigadier J. Meijers, die 25 jaar in politiedienst was en vrij dagochtend werd zijn collega briga dier P. Koekoek in de bloemetjes ge zet, omdat deze er eveneens 25 dienst jaren op heeft zitten. De heer Meijers begon zijn politionele loopbaan bij de gemeentepolitie van Rotterdam, maar al spoedig werd hij in Middelburg geplaatst. Brigadier Koekoek begon bij de mi litaire politie, maar stapte in 1940 over naar de gemeentepolitie. Beide zilveren politiemannen werden ter ge legenheid van dit jubileum toegespro ken en liregen cadeaus aangeboden. Verrassende vondsten in het rijk der zwammen Een nacht zonder vorst, een zachte morgen, alles leek gun stig voor de middagtocht naar het duinbos. Bij het instappen vielen de eerste fijne druppels, tijdens de overgang van trein in bus zette de regen door en toen we langs de singels van Middel burg rolden rikketikte het zwaar boven onze hoofden en stond het wateroppervlak vol dansende droppels; Maar de bus ...„hij rolde voort".. Als in het, befaamde schuitje moesten we meevaren en zo werden we naar het duingebied gebracht dat ons vriendelijk en zowaar zonder regen opwachtte. Door Barend Zwerfmans 'X I Bij onze eerste stappen stuitten we; reeds op enkele geschubde inkt- zwammen, diep in 't gras verscholen en nieuwsgierig proberend uit te vis sen of we ze voorbij zouden lopen of niet. Ze konden gerust zijn. Niet ver er vandaan, reageert mijn blik op een liggend stuk ontveld liout. Ik moet me diep bukken en uitrekken om het te pakken te krijgen en dan blijkt m'n intuïtie juist: het is een oude. omvergestoten sfuifzwain van geweldige afmetingen met dikke zui ver cilindrische steel en een gedrukt kogelvormige bol daarop. Vergeleken met een smalle enveloppe van 20,5 cm moet deze reus in frisse staat 23-25 cm hébben gemeten, dat is op z'n minst 3 cm langer clan de grootste afmeting van stuifzwammen genoemd in mijn Franse boekjes en minstens 8 cm langer dan de Hol landse opgaven. De Hollandse werk jes spreken van een enigszins afge platte steel met lengteplooien, die deze paddestoel beslist niet heeft en geven voor, dat de Franse naam en de door hen bedoelde synoniemen zijn. Ik waag het er op dit nu te be twijfelen, daar de afbeelding bij.de Fransen volkomen in overeenstem ming is met de vorm van inijn reuzer stuifzwam, die'ik dps als Lycoperdon excipiiliforme beschouw: naast de Hollandse, dio ook zo heet, .maar. te vens de'naam zakvormige stuifzwam draagt, Lycoperdon saccatum. Daar mee is de vondst van de dag er reeds vóór we nog het hos hebben bereikt! Nauwelijks daar binnengetreden be merken we al, dat we on rijker vond sten mogen hopen dan de vorige maal. Al direct vinden we een exem plaar van het aincthystzwammetje, dat in een bruine vorm voorkomt naast de diep-vio!ettc. En weer en kele stappen verder staren we Ver- nikt naar een groot aantal groepjes van deze edel-lcleurige en sierlijk ge vormde paddestoeltjes, de eerste die pe tint op het voorname palet van de herfstbos-bodem. Ook de Russulo's zijn er nu met hun zuiver was-blanke vlees en de oker gele. karmijn-rose, paarse en vermil joen-rode hoeden. Mén zou enkele dugen nodig hebben om ze te keuren op hun intieme kenmerken en er zo misschien minder algemene soorten van kunnen schelden. Verrassing We missen verschillende beleende vormen, de krulzomen zijn alie ter ziele evenals de vliegênzwammen en de bosparasolletjes. Maarwe kunnen onmogelijk overal tegelijk zijn en wie weet zijn elders tóch nog weer-enkele jon ge exemplaren verschenen. Heel ver rassend voor ons stootten we plotse ling op een prachtexemplaar van de grote parasolzwam en als-we daar al vermonderd over staan, zien. we er achter een piepjong individu, dat z'n A.R. van Sirjansland en Oosterland werken samen De A.R.-Partij van Sirjansland zal met het oog op de gemeenteraads verkiezingen bij de herindeling van Schouwen-Duiveland samenwerken met de A. R.-groep. te Oosterland. Op deze wijze wil men trachten een zetel in de raad van de toekomstige gemeente Duiveland te verkrijgen. Deze beslissing werd genomen tij dens een bijeenkomst van de stem gerechtigden in het verenigingsge bouw te Sirjansland, onder voorzit terschap van de heer A. Heule. Het kleine aantal aanwezigen was het er over eens, dat men geen kans op een zetel heeft als de A. R. te Sirjansland alleen met een lijst uit-» komt. De heer Heule las vervolgens een verzoek van de Anti-Revolutionnirè Partij te Oosterland voor, die voor stelt 'om samen te werken, In ee.nstemming werden vierkandi- daten gekozen, namelijk de heron P. v. d. Maas, IL K. de Ronde. Pi de Graaf en Th. C. Fluijt. Nadat de A. R. van Oosterland zijn kandida ten heeft gekozen, zal een gecombi neerde commissie de definitieve lijst vaststellen. Collecte X» in de gemeente Baarland gehou den nationale reclasserings collecte heeft ópgebracht' 37,-f-, AAN BADHUISSTRAAT GEOPEND Vijf roudscherende vogels, gevat in e en kunstzinnig niozaïekraam, straal den vrijdagavond in de zijmuur van „Ophir" aan de Badhuisstraat in Vlissingen mét een helder licht hun strakke schaduwen naar buiten. Mevrouw Van Beek, de echtgenote van de plaatselijk vrijzinnig hervorm de predikant draaide in de nieuwe kerkzaal van het centrum de knop om, die dit licht ontstak. En met dit simpele gebaar zette zij definitief een streep onder het lange en soms moeizame werk, dat de stichting „vrijzin nig protestants centrum te Vlissingen" zich voor het verkrijgen van een eigen huisvesting heeft getroost. nerde daarbij aan 'de verschillende bouwplannen, die het vrijzinnig pro testantse deel van Vlissingen in de loop der jaren heeft geopperd. Het. openingswoord en de meditatie wer den onderbroken door het optreden van een stemvormingsklas en een blokfluitgroen, die een preludium en fuga van Bach en een koraal van Cruger uitvoerden. „Geen garage, maar een tankstation" „In zijn eenvoud en echtheid roept de dierlijke concentratie, in dit ontwerp uitgedrukt, op tot een volkomen overgave",, zo verduide lijkte ds. J. van Beek in een kor te meditatie, over het onderwerp „Zie de vogelen des hemels de bedoeling var. de kunstenares. „Leef argelozer in de wetenschap, dat God weet wat U nodig hebt", zo ging de predikant verder, terwijl hij naar aanleiding van Mattheus 6 .vers 26 op de splinternieuwe kansel een gehoor van vele genodigden bij de hele opzet van hel nieuwe centrum bepaalde. Al deze afgevaardigden-had de voor zitter van de restaurerende en ex ploiterende stichting, de heer J. L. verhagen, aan het begin van de avond hartelijk begroet. Hij herin- lnwoning Overigens was deze muziek niet vreemd aan het gebouw „Ophir", want tegelijk met deze opening ver schafte de stichting inwoning aan do afdeling lissingen van de Zeeuw se Muziekschool, die reeds geruime tijd van het pand gebruik maakte. Talrijk en hartelijk waren de fe licitaties van verschillende zij den, die een groot deel van het avondprogramma vulden. Geluk wensen, die vaak vergezeld gin gen van geschenken en daarmee een grote bijdrage aan de verdere vormgeving van het interieur le verden. „Een interieur, dat geen garage moet zijn, waarin de geestelijke activitei ten worden opgeborgen, maar een tankstation, dat de leden van onze gemeenschappen nieuwe kracht geeft". In deze kernachtige uitspraak vatte ds. K. A. Beversluis, sprekend namens de propagandacommissie van de Vrijzinnig Hervormden het doel van „Ophir" samen. Geschenken Aan zijn felicitatie waren al ver scheidene andere sprekers voorafge gaan en voegden nog enkele anderen de hunne toe. Burgemeester mr. B. Kolff deed dit namens het gemeen tebestuur. Mevrouw Poerstamper sprak namens de Vlissingse Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden en bood stoelen voor de consistorie aan. Een deel van het meubilair, dat werd gecompleteerd met een tafel van de Remonstranten Kring Midden-Zee land, die bij monde van de heer H. van de Briel uil Middelburg werd aangeboden. Mevrouw De Lange ver- tegenwoordige de dameskring en bood de preekstoel aan. Wethouder W. Poppe sprak namens de Zeeuwse Muziekschool; ds. A. Th. Rothfusz deed dit namens de centrale her vormde kerkeraad en ds. I. J. van Houte uit Middelburg namens het hoofdbestuur van de Vereniging van Vrijzinnig hervormden in Nederland. Tenslotte kwamen de geestverwante afdelingen van Goes en Middelburg' nog aan het woord bij monde van de heer J. de .Jong en mr. Moolen- burgh, die de verlichting van kerk zaal en consistorie aanboden. hoed nog niet eens heeft gespreid, in „trommelstokvorm" zou Thijsse zeg gen. Nu we daar eens rondkijken ontdek ken we hele veldjes van paarlstuif- zwammen, wonderen van teerheid, schoonheid en elegance. Tussen de oude berkezwammen vinden we nu ook fraaie, frisse exemplaren, van boven mat-bruin en zacht-crème ge kleurd aan de onderzijde. Nu geen onooglijke verfomfaaide taailingen meer op de stronken maar frisse grijze klokjes, meer of minder ge spreid. Er is een keur van verse aardappcl- bovisten, beide soorten mèt en zonder (verborgen) steel, maar de parasiet- boleet treffen we niet moer aan. Een rose, gladde bovist-achtige padde stoel ontpopt zich bij voorzichtig wegwerken van het mos er omheen als een jonge paarl-amaniet. Ook weer verrassend daar we de vorige maal enkel oude half-ver- teerde en stinkende gevallen kon den vinden. Dit exemplaar was nauwelijks boven het eerste jeugdstadium uit, de hoed juist los van de voor amanïeten zo ken merkende beurs (om de knolvoet). Herfstsfeer Ongemerkt is het weer begonnen te miezeren. De mistige herfstsfeer in het bos maakt je stil en dromerig, het staren op de kleurigheid van het bladertapijt, vooral ónder de kastan jes en beuken wekt vaak de indruk, dat de bodem gloeit, zodat alle vor men schijnen te vervagen, evenals de stammen en de takken der bomen zich oplossen in het grijs van verre nevels. Dan schrikt het plotseling ruisen van vele druppels en het kille contact er van met je huid je opeens op. Het wordt tijd die huid in veiligheid te brengen. Toch komt het nog telkens weer opnieuw tot stilstaan. De na tuur blijft boeien ook in de regen. Prachtige groepen van zwavelkopjes van piepjong en zwavelgeel, tot afge leefd en volgezogen met water en dan glanzend bruin; een stronk met goudvliesbundelzwammen, die hun naam alle eer aandoen; bijna licht loze laantjes, waarin de witte vlek ken van jonge gevallen kastanjes en kel oplichten met de binnenkanten van de uiteengevallen bolsters; ge vallen eikels glanzend van vocht en de stekelige vruchten van de tamme kastanje op het zachte bed van bleekgeel blad. telkens is er iets dat het noodzakelijk geworden afscheid van het bos vertraagt. Van deze lange terugtocht vermelden we onze tweede belangrijke vondst. Dicht bij een beuk vinden we oen af geslagen sterk vertakte boomzwam. Een Polyporus, die we menen als Eikhaas "te herkennen en die inder daad deze naam blijkt te dragen. Deze Polyporus frondosus, die als niet algemeen te boek staat, vonden we het vorige jaar op ongeveer de zelfde plaats, maar in volkomen ver gane toestand. Nu is er niets te zien, dan dit ene vernielde exemplaar. Maar het is fris en vertoont de ken merkende kleuren, waarin bruingrijs een hoofdrol speelt en we zijn er nu dus zeker van dat de (of het?) eik haas in onze duinbossen voorkomt. Als we tenslotte beschermd zitten ónder het dak van het wachthuisje, hebben we de tijd over de tocht na te denken. We komen tot de conclu sie, dat ze zeer geslaagd mag heten, al is ze letterlijk in het water geval len. De natte jassen zullen te hunner tijd we! weer droog worden. MET 240 DEELNEMERS... Tegenbezoek na het treffen in Scheldestad EEN VLISSINGS sportlegioen van naar schatting 240 man sterk zal van 16 tot 20 ju ni 1961 een „revanohebezoek" brengen aan Neunkirchen. Deze beslissing namen vrijdagavond in zaal Kiviet dè afgevaardig den van de sportverenigingen in de Scheldestad tijdens een be spreking over deze uitwisseling. Zestien sporten zullen dit treffen „rond" maken. Naast de takken, die vorig jaar in Vlissingen van de partij waren, slaan voor deze tweede ont moeting ook handbal dames, korfbal, volleybal, zwemmen en schaken en dammen op het programma al thans zo stellen de Vlisingse sportaf- gevaafdigden hun Saarlandse tegen- tanders voor. Zoals bekend traden Neunkirchen en Vlissingen in 1959 voor het eerst tegen elkaar in het strijd perk. De thuisclub legde toen op vele fronten het loodje. De voor zitter van de coördinatiecommis- j sie Sportuitwisseling, de heer Cli. J. Gilissen Verschage, benadrukte I vooral te zorgen voor een gedegen j technische voorbereiding, zodat men dez.o keer met een eervol re- I sultaat naar huis terug kan ke- ren. Hij deelde mee, dat do heer Naere- bout met betrekking tot deze uitwis seling do voorzittershamer van de commissie zal hanteren. Moeilijk achtte de heer Gillissen Verschage het om in het kader van deze ont moeting de wandelsport in te schake len. Hij drong er op aan om er zorg voor te dragen, dat de ploegen een maand van te voren zullen zijn sa mengesteld. Deze samenstelling is weer in handen van de diverse ste delijke sub-commissies. Punt erachter De voorzitter verklaarde dat het principieel in de bedoeling ligt om na dit tegenbezoek van Vlissingen aan Neunkirchen een punt achter deze uitwisseling tè zetten. Daarna wil men wel weer contacten zoeken in een andere richting. De volgen 'e sporten komen voor de- ontmoeting n aanmerking: Gymnas tiek (20 deelnen' ts). handbal (32), voetbal (17), baciminton (10), atle tiek (32), juldo (7). tafeltennis (8), biljarten (8), kegelen (8), Iawnten- nis (17), dammen (10). schaken (10), zwemmen (10), boksen (aantal deelnemers nog niet bekend), korfbal (15), volleybal (22). Met gemengde gevoelens" trok de heer J. W. Roskam uit Noordgouwe vrijdag in de Manhuisstraat te Zie rikzee een uniform en een paar kistjesaan. Het was de kledij voor een noodwachtplichtige bij de B. B. op Schouwen-Duiveland en deze han delingen betekenden, dat de heer Roskam met 10 andere mannen als eerste groep op het eiland, bij deze instelling was ingelijfd. De leerlingen van onderwijzer Roskam hadden waarschijnlijk minder bezwaar tegen het middagje vrijaf, dat de „meester" hen had moeten geven om zijn eerste activiteiten voor de A.B.C.-diepst van de Bescherming Bevolking tegen de gebruikelijke beloning van een gul den te volbrengen Drie Duitse matrozen bestalen Middelburger Verdacht van diefstal van ruim hon derd gulden zijn vrijdagochtend vroeg drie Duitse matrozen van hun coaster in Vlissingen gehaald en naar het politiebureau Middelburg overge bracht. Na bekend te hebben is het drietal later op de dag weer op vrije voeten gesteld. Donderdagavond hadden de matro zen, respectievelijk 16, 19 en 20 jaar oud, in Vlissingen de Middelburger K. ontmoet, waarmee zij uitgingen. Later op de avond had de Middelbur ger hen uitgenodigd in zijn woning nog wat na te praten, waarvoor de Duitsers eerst nog een fles rum aan boord van hun schip haalden. Nadat zijn gasten echter vertrokken waren vermiste K. een bedrag van ruim honderd gulden en enkele arti kelen uit zijn winkel, zodat hij aan gifte deed bij de politie. Raad Arnemuiden maakt kennis met nieuwbenoemde burgemeester A. Hack In de voor maandagavond 10 oktober a.s. vastgestelde raadsvergadering zal de rand van Arnemuiden kennis maken met de nieuwbenoemde bur gemeester, de heer A. Hack uit Ril- land-Batli. De agenda voor deze vergadering vermeldt een voorstel op do stem- mlngsveigadering over de ruilverka veling Kleverskerke op 19 okto ber a.s. In het verenigingsgebouw-te Arnemuiden vóór deze ruilverka veling te stemmen. Verder is er een i-aadsvoorstel een minnelijke schikking aan te gaan met de wed. J. Vader-Scheeio en J. Mal- jers te Arnemuiden nu de gemeente is veroordeeld tot het betalen van de geleden schade. Deze was ontstaan doordat de gemeente nog in pacht zijnd land in gebruik had genomen voordat.de pachtovereenkomst op re gelmatige wijze was beëindigd. Van de Centrale dienst voor bouw en woningtoezicht is voorts een plan 'oritvangen met het oog op de bouw van een nieuwe kleuterschool een deel van een straat ten zuiden van de Schoolstraat aan te leggen. De Céntralë dienst adviseert dit werk ondershands aan te besteden. Hier mee stemmen B. en W. in. Ook stelt hét college de raad voor met het ont werp van wet tot de gemeentelijke herindeling .van Walcheren akkoord te gaan. Hierbij.wórdt aangetekend, "dat dit ontwerp van wet voor Arne muiden geen nieuwe veranderingen ^inhoudt. Geboren en getogen in Zierikzee Lambrecht Jacob do Waard, geboren en getogen in Zierikzee en oud- zeeloods in Vlissingen, is gisteren in liet gereformeerd rusthuis „Rc- hoboth" honderd jaar geworden.... AI 45 jaar trekt deze oud-loods pensioen. Hoewel hij nog van een uitstekende gezondheid geniet, vierde hij zijn honderdste verjaardag toch in bed. „Anders wordt het wat te druk voor hem', zei zuster A. van Dijk, directrice van het rusthuis. En druk werd het! Zo kreeg de 100- jarige bezoek van de burgemees ter van Driebergen, mr. R. W. ba ron van Boetzelaar en diens echt genote. Lambrecht Jacob de Waard vertelde hen wat van zijn Zeeuwse tijd: „Toen ik als zee- loods begon, waren er alleen nog maar zeilschepen". In de loop van liet gesprek „onthul de" de oud-loods, dat iiij van de burgemeester van Zierikzee een prachtig geschenk had gekregen: een fotoboek van Zierkizee. Het boek werd tevoorschijn gehaaid en de jarige gaf zijn bezoekers tekst en uitleg bij de foto's (zie boven). Mevrouw Van Boetzelaar toonde zich voolal verrast over de schoonheid van het oude Zierikzee en zij stel de haar man voor spoedig eens naar deze Schouwse plaats te gaan. Lambrecht Jacob de Waard wist zich nog enkele dingen -heel goed te herinneren. ,Toen prinses Wilhel- mina geboren werdi diende ik bij de marine. Ik weet nog dat we allemaal een borrel kregen. Veel gedronken heb ik overigens nooit. Wel veel gerookt". De 100-jarige voerde aan, dat hij voor het „verrookte geld" heel wat had kunnen kopen. Daarop interrumpeerde de heer T. Blok huis, voorzitter van het rusthuis- bestuur: „In geldzaken is hij nog best thuis. De zaken op de beurs weet hij precies en hij houdt da gelijks de koersen bij". ,Ja, speculeren vond ik altijd leuk", zei de jarige, die op zijn verjaar dag alle personeelsleden van het rusthuis een enveloppe met in houd gaf. „Ik word per slot van rekening maar één keer honderd". Examens In het Gasthuis te Goes slaagden voor het examen ziekenverpleging A, J. P. Adriaanse, C. L. Bleiswijk, A. v. Droffelaar, A. W. Huygens, M. J. Kallewaard, J. de Loof, J. M. Mafcha en C. G. Siabbekoórn. Aan de eisen voor hot H.L.O.-diplo- ma werd voor de tiende maal vol daan door de heer P. Minderhoud te Renesse. Het diploma derde graad werd behaald door mejuffrouw M. F. Kosten en de heer J. Bruin, beiden te Schuddebeurs. Het diploma vierde graad werd behaald door de heren W. A. D. Keuning te Zierikzee en N- A. van Wijk te Noordgouwe. Voor het te Middelburg afgenomen examen Waterbouwkunde Diploma Zeeland slaagde de heer V. Droogers te Oud-Vossemeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6