TëlFor Roekeloze Belg kreeg boete van f 300 Moderne handtassen, 3,95. 10 FIBBE WILLY'S MEVR. A. C. HARINGMAN MANTEL 149,50 SPORT EN WEDSTRIJDEN STEMMEN UIT DE KERKEN Waar zijn onze schepen? 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 8 OKTOBER 1960 Heden overleed zacht en kalm onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader KRIJN DE WITTE, weduwnaar van J. Schreijenberg, op de leeftijd van ruim 75 jaar. Uit aller naam: W. de Witte. Biggekerke, 7 okt. 1960 Duinweg 11 Voor de vele blijken van be langstelling tijdens haar ziekte en de bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze lieve dochter IXA, zeggen wij allen hartelijk dank. In het bijzonder aan dr. G. de Meyer te Sluis en de dok toren A. J. D. Boom en A. A. Nieuwveld voor de me dische behandeling en aan de eerwaarde zusters en ver plegend personeel van het Sint Joseph ziekenhuis te Vlissingen voor de liefdevol le verpleging. s F. Coppens-Lere Sluis, oktober 1960 Nieuwstraat 21 Jongeman (2S jaar), woon achtig in Zeeland, zoekt se rieuze kennismaking met een eenvoudig, huiselijk aangelegd meisje. Leeftijd tussen 25 en 30 jaar. Brie ven worden gaarne inge wacht onder no. 1-Z, Ad vertentie Bureau Littooij Olthoff te Middelburg. Voor de vele blijken van medeleven, betoond voor en na het overlijden van onze zeer geliefde en zorgzame vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder, MAATJE VAN MAARELEN, echtgenote van P. TANGE, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, P. Tange. Ritthem, S oktober 1960. in de nieuwste modetinten, reeds vanaf Ook in leder brengen wij het nieuwste van het nieuwste. En U weet het. nergens zo'n keus Licht en zicht bij bakken en braden televisie fornuis Vraatfddjrbï A. van IJztrn.y. Dr. B. J. ter Bals is verhinderd a.s. maandag spreekuur in Goes te houden. Een wonder van gratie en charme vindt U in de nieuwste modeschoentjes bij Bellamypark 12 VLISSINGEN Werkelijk iets aparts. GEVESTIGD TE GOES mensendieck-lerares. HUIS EN PRAKTIJK LELIESTRAAT 113 - TEL. 5951 (01100). HET DELTAGEBIED VAN RIJN, MAAS EN SCHELDE had lang ge leden een geheel ander aanzicht. Gaan wij, om ergens te beginnen, 26.000 jaar in de historie terug, dan blijkt in die tijd de toestand te wor den beheerst door twee factoren, n.l. de ongeveer 60 meter lagere zeestand en het zeer koude klimaat. Over dit verre verleden, maar ook over het meer nabije verleden, het heden en de toekomst van het deltagebied ver telt drs. M. C. Verburg U in zijn boekjes „Het Deltaplan" I en II op bevattelijke wijze wetenswaardige dingen, verduidelijkt door Interessant kaartenmr teriaal. Boekjes, die U als deltabewoner toch eigenlijk moet be zitten en lezen. Het Deltagebied I, verleden, heden en toekomst van het Deltagebied, 52 pagina's en 7 kaarten, kost 1,90. Het Deltaplan H, nieuwe perspectie ven, 61 pagina's met 2 foto's en 6 kaarten, waarvan 2 in kleuren, kost 2,60. Ze zijn verkrijgbaar alom bij de boekhandel en bij de uitgevers FIRMA G. W. DEN BOER, Middelburg. PARIJS ZEGT LANGHARIGE STOFFEN VOOR MANTELS Deze prachtige van heerlijk warme, vederlichte Moarella, met aparte, grote afstaande, kraag Wij brengen een zéér uitgebreide collectie mantels in langharige Italiaanse Moarella, in modellen en kleuren zo goed gekozen, dat het een lust is om uit zo'n col lectie uw mantel te kunnen kiezen. Voor ulo betere damesconfectie eerst kijken bij UW modehuis in Vlissingen POLITIERECHTER MIDDELBURG Volkomen fout was de Antwerpenaar I. F., die op 18 juli na een bezoek aan de oestergemeente Yerselte bij Kruiningen de rijksweg opreed en geen voorrang verleende wat een botsing tot gevolg liad. De Belg daclit, dat hij op een voorrangsweg reed, maar hoe fout Iiij wel geweest was kreeg hij donderdagmiddag uit de mond van de officier van justitie, mr. T. Le- bret, en de Middelburgse politierechter, mr. B. S. Sieperda, te horen, waar verdachte zich had te verantwoorden. Hoogst roekeloos noemde de officier hier het rijden van de Antwerpenaar en eiste een boete van f 300 of 60 dagen. De politierechter verzachtte dit wel enigszins door hoogst roe keloos in hoogst ondoordacht en onvoorzichtig te wijzigen, maar het von nis bleef desondanks conform de eis: f 300 of 60 dagen. De gevolgen van dit ondoordacht op treden waren dan ook niet mis ge weest. De Belg reed zonder verder uit te kijken de rijksweg op in de ver wachting dat hij voorrang had. Hier door botste hij tegen de wagen van de loondorser W. J. R. (52) uit Hans- weert, die dwars kwam te liggen. La ter was hier nog een motor tegen op gereden. Nu, ruim twee en een halve maand na het ongeval, liep de loon dorser nog steeds met zijn arm in het gips, die door deze aanrijding op twee taatsen gebroken was. Zijn vrouw, ie ook in de auto zat, was er nog vrij goed afgekomen, maar een van zijn dochters en zijn schoonzuster ondervonden nog steeds last van het ongeval. De officier concludeerde in zijn requisitor, dat verdachte op zeer slordige wijze gereden had. Want het verkeersbord en de schrikborden, die aangeven, dat men een voorrangsweg nadert had de Belg volgens zijn ver klaring zelfs niet gezien. „Het is al tijd na een bezoek aan Yerseke, dat buitenlanders deze kruising verkeerd begrijpen", zei mr. Lebret. „Dit is al meerdere malen gebeurd". De advo caat toonde zich minder gelukkig met deze opmerking, omdat de verdedig ster deze in verband bracht met ster ke drank „Hiervan was bij verdachte geen sprake geweest". Het vonnis bleef echter conform de eis: f 300 of 60 dagen. Hamer Zelden gebruikt mr. Sieperda de voor zittershamer, waarmee de politierech ter te welbespraakte verdachten tot de orde kan roepen. Maar donderdag middag moest mr. Sieperda echter een paar maal venijnig tikken om de woordenstroom van mevr. H. T. uit Hansweert te stoppen. Deze stond we gens beledigende uitlatingen, een buurtbewoonster aangedaan, terecht. Uitvoerig deed verdachte deze buren ruzie uit de doeken, maar toen ze aan het woord bleef greep mr. Sieperda de hamer om de officier gelegenheid te geven z'n requisitor te houden. Deze toonde begrip voor de moeilijkheden van mevr. T. en kon zich goed inden ken, dat ook de andere partij zich niet helemaal aan de omgangsregels had gehouden. Maar de beledigingen van verdachte moesten gestraft worden, hetgeen mr. Lebret met f 10 genoeg vond. De politierechter verminderde de eis zelfs tot f 5 in zijn vonnis, maar nog vond mevr. T. dit teveel. „De an dere partij was toch begonnen". Bravoure ..Ilravrvur rijden" was de mening van de officier van justitie over het optre den van J. A. T. uit Heinkenszand, die op een geleende motor in Goes een aanrijding had veroorzaakt. En na de aanrijding was T. doorgereden. Het slachtoffer van het bravour rijden was een zuster, die bij de botsing een gebroken been' opliep. Eén week voorwaardelijk met een proeftijd van 2 laar, een boete van i 100 subsidiair. 20 dagen en ontzet ting uit de rijbevoegdheid voor 1 jaar luidde de eis tegen T., die wel voor zijn rijexamen bezig is, maar dit nog niet behaald had. Dat moet dan maar even uitgesteld worden, vond de po litierechter, die T. de boete conform oplegde en de ontzetting tot 6 maan den verlaagde. Ook de loodgieter G. J. de P. uit Schore was na een aanrijding doorgereden. En ook de loodgieter had geen rijbewijs. Brokken had deze gemaakt toen hij in een ge leende auto bij het achteruit rij den tegen een Belgische wagen botste. De schade bedroeg f 156. Conform de eis werd de loodgieter veroordeeld tot f 75 of 15 dagen. Bij verstek werd de Belg P.M.A.F. de W. uit Heusden bij Gent veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en ontzetting uit de rijbevoegdheid voor 8 maanden, omdat hij niet geheel vrij van drank met een snelheid van rond 80 kilometer slingerend door Klooster- zande had gereden. Het vonnis was, conform de eis. Besloten werd een burenruzie, waarin de vrachtrijder J. C. B. uit Krabbendijke verdachte was, aan te houden, omdat deze ten stellig ste ontkende geslagen te hebben. We gens beledigingen en slaan stond de veehandelaar S. V. uit Oosterland ten slotte terecht, waarvoor de eis f 125 of 25 dagen luidde. Het vonnis was f 50 of 10 dagen. Vrijdagmoordenaar in Limoges Ecu dubbele moord in het centrum van Limoges heeft de bevolking, die sinds enkele maanden in angst voor de „vrijdagmoordenaar" leeft, nieu we schrik aangejaagd. Sinds 20 mei zijn in de omgeving van deze stad van ongeveer 100.000 inwoners zeven bijzonder wrede en woeste moorden gepleegd, meest op betrekkelijk een zaam wonende mensen die over een spaarcentje beschikten. De jongste slachtoffers van „l'As- sassin du vendredi" zijn een oude. man en een vrouw die tegenover het station van Limoges een cafétje dreven. De moordenaar moet donder dagavond laat, mogelijk vrijdagoch tend vroeg, als klant zijn binnenge komen. Na een worsteling heeft hij beide mensen de keel afgesneden, het huis overhoop gehaald en de spaargelden meegenomen. Het eerste slachtoffer, een bejaarde boer uit Saint-Laurent-les-Églises, moet de moordenaar hebben gekend. Op de ochtend van de 21ste mei vond men althans twee gebruikte glazen in de kamer waar de boer zijn ge heimzinnige bezoeker heeft ontvan gen. Het gehele huis was overhoop Dode bij instorting te Tilburg Naar aangenomen wordt door het be zwijken van de verbindingen in de stalen en houten stutelementen heeft zich bij het storten van beton voor de nieuwe weverij van de N.V. Wollen stoffenfabriek André van Spaendonck te Tilburg op het industrieterrein noord aldaar een instorting voorge daan, die aan de 48-jarige A. de Wit uit Tilburg het leven heeft gekost. gehaald en een bedrag van f 1500 leek te zijn verdwenen. Een maand later werd in een dorpje in de omgeving van Limoges een alleenwonende man op leeftijd met bijlslagen vermoord. Midden juli werden een tachtigjarige vrouw en haar zwakzinnige dochter op dezelf de wijze van het leven beroofd. Ten slotte werd op 9 september in St. Barbant het stoffelijk overschot van 'n 87-jarige doodgeknuppelde vrouw gevonden. Het weinige geld dat zij bezat had de moordenaar meegeno men. Jongen vermoord in Brusselse voorstad In Kraainem, een van de voorstadjes van Brussel, is vrijdagmiddag een weerzinwekkende misdaad ontdekt, waarvan een 11-jarige jongen het slachtoffer is geworden. Het kind was sinds donderdagmiddag spoor loos, nadat het de ouderlijke woning op weg naar school had verlaten. De Belgische rijkswacht zette onmid dellijk de bosrijke omgeving af en begon een intensieve speurtocht, die vrijdag tot de ontdekking van het stoffelijk overschot van de jongen leidde. Hij bleek met een revolver schot in de nek om het leven te zijn gebracht. De stoffelijke resten werden aange troffen in een put van een riool. Een medische onderzoek heeft uitgewe zen, dat de knaap. Roland de Cos- ter, is mishandeld na waarschijnlijk te zijn meegelokt. Aan de hand van sporen van autobanden bij de plek van de misdaad heeft de politie een aanhouding in de plaats verricht. De moeder van de jongen was don derdagmiddag opgebeld door een on bekende, die blijkbaar onder in vloed van sterke drank verkeerde en haar meedeelde dat haar zoontje was geschaakt. De 24-jarige boter- en eierhandelaar L. v. D. heeft vrijdagavond bekend de U-jarig© Roland de Coster te hebben vermoord. EUWE EN PRINS NIET NAAR VLISSINGEN Orbaan en Langeweg vallen in Het Nederlandse schaaktïental, dat vanmiddag (zaterdag) in het Schel- dekwartier le Vlissingen aan een tweedaagse interland met Engeland begint, zal moeten uitkomen met twee reserves. Dr. Max Euwe en Lodewijk Prins zijn door drukke werkzaamhe den namelijk verhinderd. In het Nederlandse team zijn nu op genomen de geroutineerde C. Orbaan en de jeugdige, veel belovende K. Langeweg. Zoals reeds bekend komt het Engelse tiental ook met twee in vallers uit. De befaamde wedstrijd leider en schaker H. Golombek, als mede Lod. Haygard zijn bij de Brit ten niet van de partij. Biljarttitelkamp 5e klas met perspectieven Voor het biljartkampioenschap 5e klas vanhet district Walcheren— Zuid-Beveland van de K.N.B.B., dat op 9, 15 en 16 oktober a.s. ver speeld zal worden in „De Koophan del" te Middelburg, waar A.L.M. de organisatie heeft, hebben zich de volgende deelnemers geplaatst: W. Jansen van A.B.C. uit Vlissin gen, J. Jacobsen en G. Palmkoek van V.E.G. uit Souburg, H. van Ha len van A.L.M. uit Middelburg, F. van 't Westende, J. Schuurman, B. Vermeule en C. Romijn, allen van D.O.S. uit Ovezande. Als reserve is aangewezen G. Pluimers van V.E.G. uit Souburg. Kampioen Jansen zal het in dit ge zelschap heel moeilijk krijgen bij de verdediging van zijn titel. Voor al nu er voor de nieuwe titelhouder interessante perspectieven worden geopend: hij komt direct in de fina le van het grote jubileumtoernooi van de K.N.B.B. te Amsterdam in verband met het 50-jarig bestaan van deze bond in 1961, bovendien krijgt de titelhouder nog de kans in zijn klas het nationaal kampioen schap te veroveren. Er staat dus dit iaar heel wat op het spel. In totaal zal het district Walcheren- Zuid-Beveland in het aanstaande seizoen 18 kampioenschappen moe ten afwerken. Zondag nationale cross te Halsteren Voor de 10e maal wordt zondagmid dag door de atletiekvereniging Olympia '47 een nationale cross ge organiseerd voor de A-, B-, C- en D- klassers en voor A- en B-junioren. De A- en B-klassers lopen 4 x 1400 meter: de C- en D-klassers 3 x 1400 meter. Bij de A-klasse neemt onder andere de kampioen van Nederland F. Veldhuijzen uit Oirschot deel en H. Bostelaar van Dynamo uit Mid delburg. Bij de C en D-klassers J. Lamain At-56 Goes en F. Brouwer van Dy namo Middelburg. Bij de B-junioren P. v. Loo uit Goes. Tour de France 1961 start in Rouaan De organisatoren van de Tour de France, de Parijse dagbladen „L'équipe" en „Le Parisien Libère", hebben vrijdag bekendgemaakt, dat de Tour de France 1961 in Rouaan van start zal gaan. (Slot van pag. 3) omdat men daardoor in staat bleek te zijn iets te zeggen over geloof, wat men misschien anders niet had kunnen uitdrukken. De tijden zijn wel veranderd en het is zo geworden dat het kerkelijk on derricht volkomen in het gedrang is geraakt. Er is menige kerkeraad die zich het hoofd breekt over de vraag hoe het moet, welke uren geschikt zijn, op welke wijze de catechisatie moet worden aangepast welke stof er moet worden behandeld, welke methode moet worden gebruikt, hoe op de verantwoordelijkheid die de ouders in dezen hebben, de nadruk moet worden gelegd en ga zo maar voort. De catechese, die vroeger min of meer vanzelfsprekend was, is een groot probleem geworden. De leerplichtige leeftijd is vefrhoogd. Beneden 15 jaar gaan praktisch alle kinderen naar een school en nadien blijven velen nog daarmee voortgaan. Ook wanneer zij een werkkring heb ben gevonden, zijn er nog allerlei cursussen, overdag en veelal 's avonds, die weer huiswerk opleveren, dat op andere avonden moet worden gemaakt. Zo komen er steeds grotere gapingen in het kerkelijk onderricht. Doorbroken Het gaat zo door tot dat de jongens worden opgeroepen in militaire dienst. Wanneer prof. De Klerk vast- Oproep tot Indonesiërs: verlaat Nederlandse schepen De mdonesische Islamietische vak vereniging heeft tot haar leden voor zover zij dienst doen op Nederlandse schepen een aansporing gericht om hun scliip te verlaten. In een ver klaring van de vakvereniging wordt gezegd, dat sommige harer leden werkzaam zijn op de „Zuiderkruis" en de „Waterman" en andere Neder landse schepen van diensten tussen Nederland en Amerika en Nederland en Australië. Tenminste tien personen zijn verdron ken toen in een zeestraat in het centrale deel van de Phiüppijnen een motorboot omsloeg. Een onbekend aantal personen wordt nog vermist. AMERSKERK 6 "V LOPPERSUM i AMSTEROAM I ORANJEFONTEIN 6 HEEMSKERK TJIKAMPEK 5 SCHERPCNORECHT r WONOSORO 7 KHASIELLA V n ij KERK 7 t* Hongkong ORANJE «ydnoy vitw. •TANVAtt TALANSAKAR 7 V stelt: „De toenemende drang 'naar voortgezet onderwijs heeft vroeger bestaande mogelijkheden voor het kerkelijk onderricht geabsorbeerd", zegt hij iets wat praktisch iedereen kan weten. Natuurlijk spelen ook nog andere factoren mee. Vroeger vorm den de dorpen en ook de steden, als ze niet te groot waren, een gesloten samenleving. Alles was daar op elkaar ingesteld. Die geslotenheid is nu doorbroken, doordat de mogelijk heden er te over zijn om ergens an ders te gaan werken. Dit is zelfs voor zeer veel dorpen een noodzake lijkheid geworden. Vroeger, bij het ontbreken van com municatiemiddelen, was men meer gebonden aan eigen omgeving. Vroe ger ook oordeelde men het meer noodzakelijk, om verschillende rede nen dikwijls, om bij een kerk te be horen dan dat 'nu het geval is. De re denen waarom men vroeger de cate chisatie volgde tot de belijdenis toe, waren ook niet allemaal heilig en zuiver. Het verleden willen we waar lijk niet gaan idealiseren. Doch, hoe het ook zij, iedere predikant en ieder kerkeraadslid staat nu voor vragen waarop hij zo maar geen antwoord kan geven wanneer hij denkt aan de catechisatie, die nu zo langzamer hand overal weer begint. Toch zal er naar oen oplossing moeten worden gezocht, want zo als het nu gaat dreigt onze jeugd of althans het grootste gedeelte daarvan, het contact met de kerk en met het Evangelie te verliezen en zij dreigt terecht te komen in niemandsland, om de uitdrukking van prof. De Klerk te gebruiken. We herinneren ons een lagere school, aan het begin van deze eeuw, waar tussen de beide schoolborden bij ae oudsten geschilderd stond: „Kennis is macht.". En in het andere lokaal: „Wij leren voor het leven". Ik ver moed dat men het tegenwoordig pe dagogisch niet meer juist zal vinden om op deze wijze de betekenis van het onderwijs tot uitdrukking te brengen. Kennis is inderdaad een macht. Maar welk een vreselijke macht soms! We huiveren er tegen woordig vcor. En dat leren voor het leven nodig is, wie zal het ontken nen? Andere wijsheid Maar in het leven dat ons gegeven is. is toch nog meer nodig dan dat wij zoveel mogelijk kennis verzamelen en wetenschap die voor ons werk en be roep nodig is. Wij mensen zullen moeten leven in menselijke verhou dingen en daarvoor is nu juist een andere wijsheid nodig, n.l. die, welke bijv. bezongen wordt in het prachtige 28ste hoofdstuk van het boel< Job en waarover Jacobus het een en ander wil inprenten. Trouwens door heel de Schrift heen vinden we deze. Er zijn tegenwoordig steeds meer scholen voor voortgezet onderwijs waar men gevoelt dat meer gegeven moet worden dan technische kennis. Daarom heeft men een vak inge voegd dat kennis van de Bijbel wordt genoemd, of cultuurgeschiedenis van het christendom of nog met een an dere naam wordt aangeduid. We ver heugen ons over deze ontwikkeling. Maar toch kunnen deze lessen, ook al waren ze overal even bevredigend, het onderricht van dc kerk niet ver vangen. Hel is hier een vak naast andere leervakken en dat kan ook moeilijk anders. Vanuit de kerk wordt altijd weer ccn beroep gedaan op de ouders Zij zijn allereerst ver antwoordelijk voor de opvoeding van hun kinderen en zeker daarvoor dat zij meer leren dan op enige school te leren valt, opdat zij geen ego-centri sche wezens worden, maar mogen staan in een verantwoordelijkheid die in het Evangelie wordt gevraagd. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 4