In Souburg wordt gebouwd dat het een lieve lust is Zeeuwse Almanak 3 toen Agenda ONTEIGENING GRONDEN LANGS ZÜIDBEVELANDSE RIJKSWEG DE VEERHAVEN TE KATS IN MAART 1961 IN GEBRUIK HOBBYSETS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG. S. OKTOBER 1960 Centrale verwarming S AWE MA NV Nederstraai 19 - Middelburg Tel. 01180 2962 WEER INSTUIVEN DE SC-HOUWSE JEUGD kan weer instuiven. Langzamerhand komt overal het gezelligheids- en ontspan ningsleven voor de lange en koude herfst- en winteravonden weer op gang. Een belangrijk onderdeel daar van zijn de instuiven, waar de jonge lui veelal op zaterdagavond hun vrije uren kunnen doorbrengen. In Dreischor kunnen de jongens en meisjes van 13 jaar en ouder met in gang van vanavond terecht in het dorpshuis, waar de stichting met de zelfde naam de nodige attracties voor hen in petto heeft. Datzelfde is ook in Sirjansland het geval. Daar staan de deuren van het verenigingsgebouw open. Een speci aal instuifbestuur biedt de jongens en meisjes elk wat wils. Enkele echt- jaren hebben zich aangemeld om de eiding van de instuif in dit Duive- landse dorp te assisteren. fia: eii HONDJE Zeker een uur lung sat dat hondje in die autodie ergens in Middelburg geparkeerd stond. Een oud hondje nas het al, met grijze snorharen en wetende, pientere, bruine oogjes. Het zat in een mooie auto, een slee, zo gezegd, en het voelde zich in dat kostbare voertuig klaarblijkelijk uit stekend op zijn. gemak. Zijn baas was^zo uitent geweest om het schuif dak op1 een flinke kief open te zetten, zodat .de bejaarde, viervoeter van voldoende zuurstof toevoer verze kerd bleef. Soms gaapte het hondje even, met wijd geopende bek en vol overgave. Dan staarde het weer onafgebroken door de voorruit, een wijsgeer op vier poten, verzonken in zichzelf. Een toonbeeld van geduld. Toen de baas tenslotte ten tonele verscheen stiet het diertje één kort blaf je uit en kwispelde- welgeteld tweemaal met z'n staart. Daar bleef het bij. - Een héél wijs hondje. Van Grotting se komaf, vermoedelijk,.,^ START EN FINISH TEGELIJK met het begin van de winteractiviteiten komt een einde aan wat de zomeravonden in de Zeeuwse steden en dorpen hun aparte charme verleent. Dat dit startschot van het ene soms wel eens samenvalt met de finish van het andere, ligt aan het wisselval lige klimaat van ons landje, waar plannen maken nu eenmaal altijd een riskante onderneming is. Voor al als het bijvoorbeeld om een openluchtconcert gaat. Dat heeft de muziekvereniging „Ac celerando" in St.-Annaland vorige week zaterdag ondervonden. Wat daar toen op het program stond is in een grote hoeveelheid regenwater geval len. Toch waagt de St.-Annalandse muziek het er nog een keer op: maar dan onder het dak van het dorpshuis! Daar begint vanavond om zeven uur een concert. Tegelijk zal er de trek king zijn van een verloting. De uit gestelde rondgang voor het ophalen van papier om de kas van de vereni ging een beetje te spekken zal nu in de middaguren doorgaan. KENNIS ENKELE jaren geleden heeft de P.Z.EJVI. een serie cursussen over de toepassing van elektriciteit georgani seerd. Wanneer voor deze manier van r>raktisch onderwijs nog belangstel- ing bestaat zal de maatschappij on derwijzend personeel van Ugere-, ulo- en landbouwscholen de nodige kennis bijbrengen over opwekking, voortge- leiding en toepassing van elektriciteit. Dat zal dan gebeuren in Oostburg, Terneuzen en Hulst. Na beëindiging van do cursus volgt een excursie naar de Centrale Zeeland in Vlissingen. SNOEK MET STEEDS maar zeldzame vang sten bieden de sportvissers de laatste tijd in deze rubriek tegen elkaar op. Ditmaal zijn de kreken rond Aarden burg de bron van een vermelding. Daaruit diepte de heer Th. Lannoye met een werphengel een snoek van 110 centimeter lengte op. Twee uur heeft de heer Lannoye er over gedaan om het dier van formidabele afme tingen 8J/a. kilo zwaar na het zogenaamde „eerste contact" op het droge te krijgen. Aan de Van Doornlaan in Wesf- Souburg wordt op het ogenblik druk gebouwd aan de nieuwe „Marnix- school" van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs. Tegen het eind van november zullen de leerlingen, die nu nog in het bouw vallige schooltje met dezelfde naam zijn ondergebracht in het speelkwar tier vertier zoeken op het pleintje, waar het thans nog een warwinkel van planken, stenen en klei is. Foto P.Z.C.). Collecten Over het derde kwartaal van 1960 werd in Sint-Annaland ten bate van de Hemava een bedrag van 52,79 overgemaakt.' De maandelijkse bus jescollecte in september leverde ƒ19,13 op. Voor Zeeuws nieuws zie ook cte pagina's 4, 7 en 10. Overzichtsfoto van de in aanleg zijn de veerhaven in Kats. OVERAL IN HET DORP HEERST ACTIVITEIT Scholen, gymzaal en woningen UIT WELKE richting men het dorp Souburg ook binnenkomt, aan alle kanten trekken bouw- stellingen, half opgetrokken muren met daartussen naakte raamkozijnen en staketsels van toekomstige, moderne huizen of gebouwen onmiddellijk de aan dacht. Souburg, de „verbin- dingsschakel" tussen Middel burg en Vlissingen gonst links en rechts van het geluid, dat troffel op steen en hamer op spijker maken. Ten oosten en ten westen van het kanaal zijn mannen dag in dag uit in de weer om de contouren van het dorp voor een na jaren terugke rende Souburger „onherken baar" te maken. Kleuterscholen, een lagere school, een gymnastiekzaal, 'n kruisgebouw woningen, woningen en nog eens wo ningen zijn bijna afgewerkt of staan op het punt om als kool uit (le grond te „groeien". En met dat alles slaat Souburg zijn „bouwvleugels" uit, op sommige plaatsen naar punten, waar de beide naburige steden ook al con tact zoeken. Énkele maanden geleden stak burge meester A. H. S. Stemerding temid den van een opgetogen groepje jon gens en meisjes bij 't inmetselen van de eerste natuursteen met inscriptie voor de nieuwe Marnixschool aan dè Van DoorrJaan een speech af. Daar in hield hij de leerlingetjes van de in aanbouw zijnde school voor, dat het met de outillage van de onder wijsinstellingen in Souburg nu toch echt wel goed gaat. Burgemeester Stemerding plaatste toen een opmer king, die ieder van zijn burgers ze ker zal onderschrijven! De in juli nog flauwe contouren van de nieuwe Marnixschool zijn veranderd in de gelijke muren, die tezamen vier klas sen omvatten. Daarin zal het onder wijzend personeel van de „Vereni ging voor Christelijk Volksonder wijs" tegen het einde van november zijn Intrek kunnen nemen om de leerlingen in een hypermoderne en tourageeen verschil van.clag en nacht met de huidige „bouwval" de nodige wijsheid bij te brengen. Kleuter ver huizing Ook de kleuters van Souburg gaan binnen afzienbare tijd verhuizen. Op 21 maart van dit jaar ging de eerste spa voor een nieuw on derkomen van een van de beide openbare kleuterscholen aan de Braamstraat de grond in. Op het ogenblik zijn daar timmer lieden en schilders bezig om het inte rieur af te werken. Over twee maan den zal ook hier tweemaal op een dag een vrij talrijke kinderschare door de deuren van de hal stromen. De mannen, die aan de Braamstraat een nieuwe school uit de verf laten komen, timmeren overigens niet aan de weg. De ingang van liet gebouw wordt op het ogenblik nog „geblok keerd" door een huis, dat binnenkort met de grond gelijk gemaakt zal worden. Ér is al opdracht gegeven om een plan te maken voor de bouw van een tweede kleuterschool aan de Ritthemseweg. Tegenover de molen, aan de C. van Perestraat zal binnenkort het sport- minnend deel van de Souburgse be volking zijn hart kunnen ophalen. Een juweel van een gymnastiekzaal groot 11 bij 20 meter beheerst daar op het ogenblik het beeld van een straat in aanbouw. Schilders strijken de laatste kwastjes verf over de raamkozijnen, elektriciens werken een ingenieuze zaalverlich- ting weg en het zal niet lang meer duren of de verschillende gyrnnas- tiektoestellen krijgen hun plaatsje in dit fraaie gebouw toebedeeld. Dan zal het sportprobleem in Sou burg voor een groot deel zijn opge lost. En dat is nodig ook, want het werd langzamerhand onhoudbaar! Het enige sportzaaltje dat Souburg rijk is, wordt op het ogenblik ieder uur van de dag benut. Twee gymnas tiekverenigingen, een korfbalclub, 'n voetbalclub en alle scholen van het dorp moeten er gebruik van maken. Begin november zal het zover zijn, dat de eerste bal door de sportzaal vliegt en de eerste oefeningen aan de rekstok kunnen worden uitgevoerd. Men heeft dan ongeveer een jaar over de bouw gedaan. Samenbeijverd De nieuwe sportzaal staat tevens in de nieuwe buurt. Aan de overkant van de C. van Perestiaat zal vol gende maand een aannemer zijn bouwmaterialen aanvoeren om het fundament te leggen voor een nieuw kruisgebouw. Het Souburgse „Groe ne Kruis" en „Oranje Groene Kruis" hebben zich samen beijverd om een wijkgebouw te stichten. En deze po gingen zijn geslaagd. Vierhonderd vierkante meter zal het gebouw be slaan waarin de dokter, de sehool- tandarts en de wijkverpleegster hun appartementen krijgen om in Sou burg de volksgezondheid te dienen. En dan is Cr natuurlijk de wo ningbouw, die voor deze Walcher- sc gemeente toch echt wel boeien de perspectieven heeft; In de on middellijke nabijheid van de laatst genoemde gebouwen rijzen mo menteel de muren uit de grond voor 25 particuliere woningen. „Plan Nagelenburg" is een naam die voor woningzoekenden in en om Sou burg een hoopgevende klank heeft. Aan weerszijden van de Molenweg worden thans voorbereidingen getrof fen voor de bouw van 90 premiewo ningen voor personeel van „De Schel de" in Vlissingen en 55 huizen van dezelfde aard, die bestemd zijn voor Ambonezen. Het zal niet lang meer duren of heimachines zullen hier pa len in de grond drijven, straten wor den geplaveid en riolering aangelegd. Er wordt tussen Middelburg en Vlissingen gebouwd dat het een lieve lust is... Politie spoorde lekkende tankauto op rijksweg op De verkeersgroep Middelburg van de rijkspolitie heeft donderdag succes gehad bij het onderzoek naar do tankwagen, die in de vroege morgen over een afstand van 20 km op de rijksweg tussen Kruiningen en 's-Heer-Arendskerkc olie verloor. Zij is de auto namelijk op het spoor ge komen, zodat getuigen, die de lek kende tankwagen hebben gezien, zich niet meer in verbinding hoeven te stellen met de politie. Over de oorzaak van deze lekkage kon de rijkspolitie ons nog geen me dedelingen verstrekken. (Slot van pag. 1) vanging vormt van de naar moderne begrippen toch gebrekkige, aanleg steiger te Katseveer, omstreeks maart van h«t volgend jaar gereedkomen. Wegen Met de aanleg van de aansluitende wegen wordt spoed betracht, hoewel door de zware regenval van de laatste maanden stagnatie in het werk is op getreden. Op Noord-Beveland is de in totaal 3500 meter lange weg vrijwel gereed. Alleen rest hier nog een strook van 300 meter lengte, waarop zelfs de piketten nog niet zijn uitge zet. Het lijkt erop, alsof uit de nieuwe weg, die als een strak gespannen boog de afstand tussen de dam cn de veerhaven overbrugt, een stuk is weggenomen. Niets is echter minder waar. Een slepende onteigenings kwestie, die nu langzamerhand een oplossing nadert, is er de oorzaak van, dat hier nog niet aan de wegen aanleg kon worden begonnen. Wan neer de veerhaven gereed is, ver wacht men evenwel het resterende stuk al te hebben aangelegd. Voor N. Beveland rest dan nog de nieuwe weg naar Kortgene, waarvoor de plannen in voorbereiding zijn. Op Zuid-Beveland is de weg van eveneens 8500 meter voor tweederde gereed. Tot aan de dijk in do Gocse- polder ligt nu al een kaarsrechte, goed gepenetreerde weg van 6 '/2 me" ter breedte, met aan beide zijden een kantopsluiting van 50 centimeter. Er rest nog het 1200 meter lange stuk van de rijksweg bij „De Hoop" te Goes naar de dijk tussen de Goese Polder en de Wilhelminapolder. Deze weg zal naar het zich laat aanzien begin februari 1961 voor het verkeer worden opengesteld. De gehele zeven kilometer lange weg van do rijksweg naar de veerhaven in Kals is voorzien van een parallelweg van 4'/2 meter breedte. Op grote delen zijn er zelfs twee parallelwegen annex fietspaden. Na voltooiing zullen zowel aan Noord- bevclandso als aan Zuidbevelandse zijde van de nieuwe autoweg benzine pompen worden geplaatst. VANDAAG. Middelburg City: Zij waren nog geen twintig. 20 uur, 18 jaar: Electro: Ai- scheid van de wolken, 19 en 21.15 uur. 14 jaar: Wöhier: Bond van Oorlogs slachtoffers, 15 uur: Gouden Poorte: .contactavond „Volksstem", 20 uur. Vlissingen Luxor: Eiland der verschrik king, 19 en 21 uur, 14 jaar: Alhambra: De hel van Birma, 19 en 21 uur, 14 jaar; Concertgebouw: uitvoering Kla- var Muziekvereniging, 20 uur: Toon zaal Frans Maas: expositie tekeningen mevrouw Van Driel. Souburg De Zwaan: Toneeluitvoering S.T.E.C, 20 uur. Goes Grand: De slag in de Koraalzee, 20 uur, 14 jaar: Prins van Oranje: Re vue „De Zon". 19.30 uur. C.J.M.V.-ge- bouw: Opening instuif Olympische avond, 20 uur. MORGEN. Middelburg City: Zij waren nog geen twintig, 14.30 en 20 uur, 18 jaar; Elec tro: Afscheid van de wolken. 15.30. 19 en 21.15 uur, 14 Jaar Vlissingen Luxor: Eiland der ver schrikking. 19 en 21 uur, li Jaar; Al hambra: De hel van Birma. 15, 19 en 21 uur, 14 jaar. Goes Grand: De beul van Springdale, 15 uur, 14 jaar; De Blag ln de Koraal- 19 cn 31 utuv 14 Jaar, Advertentie Raad van Goes vergadert eind oktober De gemeenteraad van Goes zal op woensdag 26 oktober aanstaande voor de eerste maal bijeenkomen on der leiding van dr. J. W. Noteboont, die zoals bekend met de waarneming van het burgemeestersambt in Goes is belast. In een van de eerst vol gende raadsvergaderingen zal naar wordt aangenomen het rapport van do commissie ad hoe, dat formeel nog steeds geheim is, maar dat reeds uitvoerig is gepubliceerd, worden behandeld. Het is voorts niet uitge sloten, dat dan lu een volgende ver gadering het memorandum van Ged. Staten van Zeeland over de „ver schrijvingen" in Goes op de agenda zal worden geplaatst ter behande ling in de raad. Het probleem van de zeer beperkte sportruimte zal in Souburg binnen kort voorgoed zijn opgelost. Het hui dige gymnastiékgébouio zal dan niet langer „overbelast" zijn wanneer aan de C. van Perestraat het nieuwe ge meentelijke gymnastiékgébouio voor het sportminnend deel van bevolking open staal. (Foto P.Z.C.). Drie auto's „schoven" in Bergen op Zoom op elkaar Donderdagmorgen zijn op 't kruispunt bij café „Vier Winden" te Bergen op Zoom drie auto's tegen elkaar gere den. Een auto, bestuurd door L. O. uit Middelburg en een vrachtauto be stuurd door J. A. uit Tholen en een vrachtauto met aanhangwagen be stuurd door J. S. uit Tholen reden over de Antwerpsestraat. De aanrij ding ontstond doordat J. S., die over deze straat reed, niet voldoende af stand hield op de voor hem rijdende vrachtauto van A. Toen deze laatste de Van Dededmstraat wilde inrijden en afremde botste S. op de vrachtauto van A„ met het gevolg dat alle drie de wagens op elkaar scnoven. De ver keerspolitie maakte na onderzoek pro ces-verbaal op tegen J. S. uit Tholen. Nodig in verband met aansluiting Zandkreekdam In het gemeentehuis van 's-Heer Arendskerke is vrijdagmorgen een zitting gehouden ingevolge de ontei geningswet, waarop bezwaren kon den worden ingebracht tegen de voorgenomen onteigening van een strook grond langs de beide zijden van de rijksweg Goes-'s-Heer Hen drikskinderen. Deze grond is nodig om do aanpassingswerken uit te voeren, die in verband met de aan sluiting van de hoofdweg naar de Zandkreekdam nodig zijn. Deze weg mondt ter hoogte van het bedrijf „De Hoop" uit op do rijksweg door Zuid-Beveland. De commissie, die gepresideerd werd door Gedeputeerde C. Philipse, be stond voorts uit deskundigen van de rijkswaterstaat en de provinciale waterstaat en burgemeester D. M. Vermet van 's-Heer-Arendskerke. Het ligt in de bedoeling de bestaan de hoofdweg tussen 's-Heer-Hen- driltskinderen en Goes, die op het ogenblik twee rijbanen heeft te wij zigen in een hoofdweg met twee ge scheiden rijbanen. Elke rijbaan krijgt dan een breedte die ongeveer gelijk is aan de breedte van de be- Bij ontploffing op schip in Nieuw-Namen 2 gewonden Vrijdagmiddag is aan boord van het motorschip „Strijd", liggende in de Emmahaven te Nieuw-Namen (ge meente Clinge) een fles butaangas geëxplodeerd. Bij deze ontploffing werden de schipper van liet vaartuig P. Bouman uit Terneuzen en diens 13-jarig zooutje Hendrik zodanig ge wond, dat zij naar het ziekenhuis te Hulst moeten worden overgebracht. De ontploffing, die omstreeks drie uur in de middag plaats had is ver moedelijk ontstaan door een lek in de butaangasleiding. De explosie van de gasfles veroorzaakte een enorme knal, terwijl door de zware druk de stüurhut van het motorschip geheel werd weggeslagen Verder ontstond schade aan de machinekamer, terwijl een gedeelte van de huisraad in de roef van het schip verloren ging. Het zoontje van schipper Bouman liep ernstige brandwonden op, terwijl de gezagvoerder er zelf met lichte ver wondingen afkwam. Verder bevon den zich geen personen aan boord. staande weg. Op liet punt waar de geprojecteerde rijksweg de provin ciale weg van de Zandkreekdam ontmoet is de grootste schelding tussen de rijbanen. Omdat de weg van Noord-Beveland op het punt van aansluiting eveneens gescheiden rijbanen heeft, ontstaat op deze plaats een soort verkeersplein. Vóór het dorp 's-Heer Hendrikskinderen komen de beide rijbanen weer sa men. Het plan voor deze werken ver meldt tevens een verbetering van de toegang tot het dorp 's-Heer- Hendrikskinderen. Bovendien zullen 't weggedeelte 's-Heer-Hendriks kinderen tot de bebouwde kom van Goes onderlangs de dijk van de rijksweg aan beide zijden parallel wegen aangelegd worden, bestemd voor fietsers en wellicht langzaam verkeer. Deze parallelwegen krijgen een breedte van ongeveer 5 meter. De bestaande fietspaden aan weers kanten van de rijksweg komen dan te vervallen. Smokkelauto liet „boterspoor" achter De wagens van de botersmokke- laars in Zeeuvvsch-Vlaanderen zijn niet altijd even solide als de in zittenden misschien wel denken. De auto, die deze week 's avonds laat door het dorp Retranehement raasde heeft daar tenminste een spoor achtergelaten dat aan dui delijkheid niets te wensen over liet. Wellicht voorzien van zogenaamde terreinbanden had de auto aanvan kelijk helemaal geen moeite met een versperring, die grenskommie- zen hadden uitgelegd. Maar een •volgende Hindernis konden do smokkelaars niet zonder „straf- punten" nemen: de langzamerhand om zijn slechte wegdek berucht geworden baileybrug over het af wateringskanaal. Een portier van het vehikel sprong open en de bo ter, bestemd voor Belgische clien tèle, rolde pondje voor pondje naar buiten. Haastig verdween de auto in het nachtelijk duister, ne gentien kilo lichter... o.a. van Budges, Black en Decker, Wolf en Miller, Falls.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2