„FEMINA": beurs met indrukwekkende keukenexpositie Voorlichtingsbureau voor de voeding over moderne „Keukenmachines" KALFSLAPJES KATERDAG 8 OKTOBER 1960 PK OV1NOIALB ZEEUWSE OO UB AN 2 19 (Advertentie) I Te riskant om j II zelf te doen IN ROTTERDAMSE „AHOY-GEBOUWEN" I Wie een ouderwetse keuken wil rno I demiserenvindt mogelijkheden te J over in de keuken- afdeling van de j Femina. Deze fotomontage laat dui delijk zienhoe een oude keuken ge metamorfoseerd kan ivorden met be hulp van het vele moderne keuken materiaal dat tegenwoordig te koop Diverse huishoudelijke nieuwtjes (Van onze redactrice) De dertiende Rotterdamse beurs voor mode en huishou ding „Femina", die vorige week in de „Ahoy"-gebouwen is ge opend, is ditmaal bijzonder aan trekkelijk voor jonge mensen met trouwplannen en voor (misschien niet zo jonge) men sen die rondlopen met plannen om een eigen huis te laten bou wen. Die bijzondere aantrek kingskracht ontleent de beurs aan de speciale afdeling „In ie der huis een moderne keuken", die een flink gedeelte van de tentoonstellingsruimte beslaat en waar een indrukwekkende verzameling moderne keukenin terieurs te zien valt. Bijna veer tig keukentypen, afkomstig uit Nederland, Zweden, België, Duitsland en Italië zijn er ver tegenwoordigd, en ze vormen met hun moderne materialen en kleuren een opvallend contrast met de „historische keuken'" die midden in deze hypermoder ne omgeving is neergezet. Men mag: deze keuken-af deling Re- rust de meest attractieve van de Fe mina noemen, al wil dat niet zeggen dat de rest van de beurs minder de moeite waard is! Do Femina is ook dit jaar uitgegroeid tot een levendige expositie, waar diverse huishoudelij ke nieuwtjes geëtaleerd worden, maar waar daarnaast een zeer ruime plaats is ingeruimd aan allerlei voor de vrouw interessante activiteiten, die niet „huishoudelijk" in de directe zin des woords ziju. Tot die activiteiten behoren hij voorbeeld diverse zaken, die te zien zijn in het „paviljoen der vrouw". De organisatoren noemen het (met recht) een „centrum van educatieve voorlichting voor jong en oud", en men vindt er onder meer een fraaie poppencollectie als resultaat van vrijetijdsbeste- ding-in-het-gezin. In d!t paviljoen wordt voorts gedaan aan „finger- painting" (het schilderen met de vingers), een demonstratie geor ganiseerd door het „Vormings werk vrouwelijke bedrijfsjeugd" er zijn weef-demonstraties, „Goed Handwerk" exposeert er en ook de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen geeft acte de presence met als hoofdmotief eveneens de vrijetijdsbesteding. Evenmin uitgesproken „huishoude lijk" is dat hoekje van de beurs, dat men het „artistieke hoekje" van de Femina zou kunnen noemen. Het is te vinden in de Energie-hal en men ziet er kunstenaars tijdens de uitvoe ring van hun ambacht: mevrouw Ce cile Dreesmann, de bekende naald werkster van wie hier prachtige handwerken te zien zijn, de Lim burgse edelsmid Nico Huisman en de pottenbakker Henk Potters uit Goir- le. Drie kunstenaars, die hier op aan schouwelijke wijze hun aandeel le veren in de strijd tegen de sleur en het machinale, waaraan met name de huisvrouw zo snel ten prooi valt! Woninginrichting is ook op de Femina een belangrijk onder werp, ondergebracht in de afde ling „Promenade van het interi eur". Men ziet er bijvoorbeeld een modern-ingerichte zolderkamer, er zijn diverse suggesties te vin den voor de toepassing van mo derne binnenhuisarchitectuur in de hedendaagse flatwoning, er is een „kokos-huis" waarin kokos vloerbedekkingen in verscheidene verrassend-moderne tinten wor den geëtaleerd. Niet geheel nieuw, maar toch nog wel even de moeite van het vermel den waard is de ook in deze afdeling gedemonstreerde anti-hernia-matras, terwijl kleinbehuisden wellicht mo gelijkheden zien in het opvouwbare bed van Belgisch fabrikaat, dat in opgevouwen toestand nu eens niet in een bank of stoel, maar in een wand- meubel verdwijnt. Vatenwasmachine In diverse stands van de Femina kan men een „kleine" vatenwasmachine aantreffen, bestemd voor een 5 tot 6 persoons afwas. „Klein" in vergelij king althans met de vele fraaie, min of meer luxueuze vatenwassers, die ook allerwegen op de beurs gedemon streerd worden. Dit kleine apparaat (van Engels fabrikaat, en sinds en kele jaren in Nederland verkrijg baar) is nog altijd zo groot als een flink televisie-toestel, maar de prijs (nog geen negenhonderd gulden) ligt wel aanmerkelijk lager dan die van de grotere apparaten, welke door gaans alleen hun geld opbrengen voor heel grote gezinnen, voor pen sions of voor diegenen die veel gas ten ontvangen. Deze kleine machine is ook volautomatisch ên als bijzon derheid wordt erbij vermeld, dat door toevoeging van een „glansmiddel" strepen op de vaat vermeden worden. De beurs brengt diverse kleine snufjes: de „bliktuit". een appa raatje van plastic en metaal dat in hetdeksel van een conserven- blikje kan worden geprikt en ver volgens als schenktuit dienst doet; een koffie-builtje, waarmee men op weer-eens-een-andere manier- kan koffiezetten; plastic-figuur tjes, waarmee de wanden van een kinderkamer gedecoreerd kunnen worden; tapijtverf waarmee vloerkleden en kleedjes kunnen worden onderhouden, en een verf soort die géén onaangename geur heeft. De keukens Kn dan tenslotte het belangrijkste: de keukens van binnen- en buiten lands fabrikaat. Mogelijkheden te over bieden zij bijvoorbeeld voor wie in een oud huis woont en de keuken wil moderniseren, want verscheidene geprefabriceerde keukenonderdelen kan men zelf uitzoeken en combine ren. Een kostenberekening van zo'n modernisatie is in deze afdeling ook te vinden. Kleinbehuisden zullen in de kenken- afdeling ontdekken, hoe een ruimte van twee bij driekwart meter groot genoeg kau zijn voor het plaatsen van een moderne keukenuitrusting. Een Duitse firma bracht uamelijk I Bij een onderzoek over ehe- miscb reinigen werd de vraag M gesteld „Waarom liet U iets chemisch I s reinigen" Een groot aantal m dames antwoordden „Het is li te riskant om het zelf te doen. H Ik verknoei niet graag dure stukken als een kostuum, demi s of wintermantel. En zelf g krijg je het toch nooit zo rnooi geperst". Andere dames zeiden: li „Ik heb er echt geen tijd voor. M Eerst proberen die vlekken er M uit te halen. (W'at bijna nooit ff goed lukt, het worden lelijke M H kringen). En dat persen Voor |i M enkele guldens komt je kleding weer als nienw thuis". H 't Is waar, wanneer „DE ZON" M i kleding chemisch reinigt wordt het weer als nieuw. De prak- |f ee tijk bewijst het. Bel „DE ZON" M f| en ontdek het ook. Winkels en M depots in praktisch alle Zeeuw- j s se plaatsen. j lllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'lllllllllllllllllllll Zó kan de Nederlandse man komen de winter gekleed gaan, wanneer hij op mode-gebied met zijn tijd mee gaat: in een jas van Harris tweed, met ruime overslag en grote kraag (links), of in een kostuum van geel bruin kaïngaren (rechts). Van het laatste model vermeldt de ontwerper nog als bijzonderheid, dat het hier om „cavalerie keper" gaal Engelse gravin als uitvindster Keukenapparaten en straalvliegtuigen binnen deze beperkte afmetingen een complete uitrusting bijeen, bestaan de uit aanrecht met ingebouwde koelkast, elektrisch fornuisje en han gende wandkasten. Een stalen keuken van Italiaanse bodem heeft dubbelwandige deuren, gevuld met geluiddempende glaswol en voorzien van „telescoop-scharnie ren" die sloten overbodig maken. Van Nederlands fabrikaat is er een keu ken met veel variatiemogelijkheden, zoals de mogelijkheid om deze keu ken in „open verbinding" met de eet kamer te plaatsen. Er is een (dure) bungalowkeuken, voorts een Duitse keukeninrichting die geheel bekleed is met kunststof. De keukenontwer pers blijken vindingrijk te zijn: ze benutten „dode hoeken", bijvoor beeld door een kastje met planken in halve cirkelvorm, ze voorzien laden (die op nylon lopen) van een ver grendeling tegen uitvallen, en ont werpen onderdelen, die op elke ge wenste wijze kunnen worden gecom bineerd. De „Zweöen-keuken" is ui teraard weer bijzonder plezierig om naar te kijken met de vele fraaïge- voi'mde, eenvoudig-gelijnde huishou delijke produkten. In de keukenafdeling vindt men ten slotte nog een primeur voor Europa, namelijk een pannen-set, vervaar digd door een Nederlandse industrie en bestaande uit aluminïumpannen, die uit een stuk zijn gemaakt en alu- minium-geëraailleerde deksels in vro lijke kleuren hebben. De deksels zijn, volgens do fabrikant, vrijwel stoot- vrij. En de Femina-beurs zou géén beurs- voor-de-vrouw zijn, wanneer er geen modeshows werden gegeven en geen huisvrouw-1960 werd gekozen. Tot en met 12 oktober blijft de beurs elke dag (behalve zondags) geopend van tien tot vijf en van zeven tot elf uur. „In een overal voel ik me plezieriger dan in 'n hermelijnen mantel!" I Deze uitspraak is ka rakteristiek voor de 61- jarige Engelse aristo crate Elfrïda Gravin van Wharncliffe die on vermoeibaar werkt aan uitvindingen. Aan deze voor 'n vrouw wel zeer bijzondere hobby wijdt zij zich niet als èen vol komen leek: Lady Wharncliffe heeft na melijk 'n volledige inge nieursstudie achter de rug en in haar „werk plaats", een vroegere paardestal, die op haar grafelijke bezittingen staat, reeds 24 gepaten teerde uitvindingen ge daan. Onder andere vond deze resolute dame een elek- irische pannenreiniger uit. die als een minia tuur scheepsschroef ro- :eert en de huisvrouwen veel werk bij het schu in van kook- en oraad- oannen bespaart. Ver der is van haar een .combinatie voor alle doeleinden" afkomstig, bestemd voor het be reiden van maaltijden in de open lucht, die men niet alleen voor koken kan gebruiken maai ook als melkeen- trifuge. Over deze uit vinding vertelt ze open hartig: „Toen ik het eerste model beproefde, laaide het niet alleen volledig, maar het vloog zelfs uit elkaar. Maar ik liet me niet kennen en kreeg de zaak ten slotte toch in orde. Een model voor 'n andere uitvinding was op een dag spoorloos verdwe nen. Ik ben bang, dat ie mand het per ongeluk in de vuilnisemmer heeft gegooid. Maar met zulke tegen slagen moet je reke ning houden eii niette min dapper doorwer ken." Dat doet Lady Wharn cliffe ook inderdaad. De grijze gravin, dochter van een bekende inge nieur, die vele patenten voor de kolenlndustrie ontwikkelde, heeft vooral belangstelling voor huishoudelijke en keukenapparaten. Maar behalve met dit werk en de zorg voor haar gezin vier dochters en een zoon heeft zij zich reeds jarenlang be zig gehouden met ko- lenhydreiing. Zij werkt aan een klein draagbaar apparaat, dat kolen door de onttrekking van bepaalde gassen in ru we olie moet veran deren. De schaarste aan brandstoffen in de laat ste oorlogsjaren bracht haar op deze gedachte. Het repertoire van de gravin is echter nog groter. Van een speci aal hulpapparaat voor braadpannen verwacht zij op een goede dag n miljoenen-succes. Zij beweert verder, reeds plannen voor de con structie van een straal- vliegtnig te hebben uit gewerkt. nog voor de deskundigen op dit ge bied zo ver waren. (Advertentie) vsn pijn Niét voor vrouwen, die „eenvoudig" koken! Moderne keukeninrichtingen vormen een afdelingdie een groot gedeelte beslaat van de expositieruimte op de Rotter damse Femina-beursOp de foto: een draaikastjewaar mee het probleem van de „dode hoek" in de keuken wordt op gelost. De huisvrouw plaatst er een pan In, die deel uitmaakt van een nieuwe kleurige pannenset van Nederlands fabrikaat. Omdat steeds meer fabrikanten van elektrische apparaten zich toeleggen op het vervaardigen van de „elektrische keukenmachine" een apparaat dat men op elke huisvrouwenbeurs gedemonstreerd ziet heeft het voor lichtingsbureau voor de voeding een vouwblad gewijd aan deze wonder- apparaten, waarmee men, volgens de fabrikanten, kan toveren en de ge zondheid van het. gezin tot ongekende hoogten kan opvoeren. Het klaar maken van de warnxe maaltijd bijvoorbeeld wordt tot het plezierigste halfuurtje van de dag, wanneer men de reclamefolders mag geloven! Het voorlichtingsbureau voor de vooeding meent, dat de vrouw die veel profijt wil hebben van een elektrische mengbeker, sapcentrifuge of een meer uitgebreide keukenmachine, in ieder geval over experimenteerlust en kookfantasie moet beschikken. Wie zich uitsliutend houdt aan de „een voudige keuken", niet zelf bakt en misschien diep in haar hart wel tegen de dagelijkse bezigheid van het koken opziet, zal van een keukenmachine waarschijnlijk niet zoveel plezier hebben. Voor de vrouw daarentegen, die graag veel tijd in de keuken doorbrengt, graag „extraatjes" maakt en de kokerij algemeen een prettige bezigheid vindt, brengt zo'n elektrisch appa raat het geld wel op. op ^[ow^a^rse j Er zijn no£ paprika's: de slager heeft ongetwijfeld kalfslapjes in voorraad. 1 en er is dus niets tegen om in het menu voor komend weekeinde eens een schotel op te nemen, die een bui tenlands, in dit geval Hongaars tin tje heeft. Hongaarse kalfslapjes: het is een gerecht dat pittig en tegelij kertijd verfijnd is en op het zondags menu bepaald wel een succes zal zijn. Voor vier personen zijn vier kalfs lapjes nodig, die door bloem worden, gehaald en in zestig gram boter ge bakken. Daarbij gaan wat zïlvei- ervalt dit winstpunt uitjes, een ons gesneden champïg- 1 nons, twee in reepjes gesneden pa prika's en een scheutje wijn. Al deze ingrediënten worden tezamen gaar- gesmoord, waarna de saus met wat room kan worden afgemaakt. Keukenmachines kunnen krachtsbc- sparing en soms ook tijdsbesparing betekenen: dat hangt af van de ge woonten van de huisvrouw. Is zij ge wend, zelf mayonaise te maken,' dan kan dat met een mengbeker snel en met weinig inspaning gebeuren. Vindt zij „winkel-mayonaise" even lekker (en bovendien gemakkelijk) dan bete kent het zelfmaken met een keuken apparaat alleen maar extra tijd en arbeid. Hetzelfde geldt trouwens voor gebak. De huisvrouw, zo meent het voor lichtingsbureau, die het aanschaf fen van een keukenmachine over weegt, dient wel voldoende fanta sie te hebben om eens iets nieuws te proberen en moet daarbij boven dien op de medewerking van haar gezin kunnen rekenen. Zij moet niet op een paar minuten kijken wat het koken oetreft. en doét er bovendien verstandig aan, zich af te vragen of zij dikwijls gerechten maakt, die gesneden, of lang ge roerd en geklopt moeten worden, en of zij bijvoorbeeld erg veel ge bruik maakt van vruchte- én groentesappen. Of de voedingswaarde van de maal tijden verhoogd wordt door het ge bruik van elektrische keukenappara- tuur? Wanneer men vroeger nooit (of niet voldoende) rauwe groente at en dit sedert het ingebruiknemen van 'n keukenmachine wel doet, kan het be zit van het apparaat inderdaad een groot winstpunt betekenen. Voor wie wel geregeld rauwkost eet en daar bij fruit „van het stuk" (dus niet fijngemaakt) natuurlijk. Volgens onderzoekingen is het vita mine-verlies van groente en fruit bij snijden met de hand on gee ver gelijk aan dat bij machinaal snijden; snijdt men groente en fruit echter zeer fijn ïn een mengbeker (zo fijn als met de hand niet mogelijk is), dan is het vitamine-C verhes wat groter. Het gehalte daalt ook sterk wanneer fijn- verdeeld voedsel lange tijd blijft staan vla. groente en fruit dienen daarom kort voor het gebruik te worden gesneden. Wat de vruehtesappen betreft: zowel kinderen als volwassenen doen er zeer zeker beter aan do vruchten rauw te eten en dus niet uitsluitend het sap te consumeren. Het is beter j voor het gebit en spijsvertering. Daarnaast kan men, behalve de dage lijkse portie fruit, ook nog vruchte- of gToentesap gebruiken. Het gebruik van die sappen is echter wel vrij duur, voor een klein glas sap is vooral van liarde vrachten en gToenten veel rauwe „grondstof" nodig! Advertentie) Geef de Hongaarse kalfslapjes bij voorbeeld met doperwten eii aard appelen. Als voorgerecht ditmaal eens geen soep. maar een grape fruit; als nagerecht een hazelnoten- „Kampeerbuis-op-wielen": concurrent hotelbedrijf? Het kampeerhuls-op-\vielen, de „ca ravan". is vooral tijdens liet afgelo pen seizoen een vertrouwde verschij ning geworden langs Nederlandse en buitenlandse wegen. Meer en meer vakantiegangers schijnen deze ma nier van vakantie-houden te gaan waardereu; in Wcst-Duitslaud bij voorbeeld bedraagt het aantal vakan tiegangers met tent of kampeerwa gen al meer dan een miljoen, en Groot-Brittannië ligt zelfs jaren voor op deze ontwikkeling, aldus het weekblad Hotel Revue. Ook in Frankrijk wint de caravan meer en meer terrein. Men ziet zelfs al kampeerwagens met een schoor steentje op het dak, en de nieuwste caravans zijn voorzien van douche, televisie en radio Of deze kampeerwagens en de mo derne kampeertenten een concurren tie vormen voor het hotelbedrijf Volgens Hotel Revue staan ze zowel in aantal als in comfort nog aan het begin van hun ontwikkeling, maar in Amerika tracht men reeds deze nieu we vorm van vakantielogies in der gelijke banen te leiden, dat ook het hotelwezen en vooral het restaurant bedrijf er nog van kunnen profiteren. Het zijn namelijk niet de financieel- zwakken, die hun vakantie in een kampeerwagen doorbrengen, maar juist de beter gesitueerden die ei genlijk voor de goede hotels in aan merking zouden komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 21