PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Tien schepen botsten en brandden bij Lobith: 2 doden, 14 gewonden, vermisten „Er heerst onrust en ontstemming onder het politiepersoneel" Veerhaven te Kats in maart 1961 gereed L m Hl lp! 'Jj$$ 203e jaargang - no. 237 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. AdjuncWioofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 oktober '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9 tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Gevecht met vuurzee op de Rijn Veerboot sloeg los van sleepboot en kreeg aanvaring met tankschip Twee doden, veertien gewonden en een onbekend aantal vermis ten: dat is de voorlopige balans van een viervoudige scheepsbot- sing op de Rijn nabij Lobitli, waar gisteren temidden van een grote verwarring brandweren uit Duitsland en Nederland in ge vecht zijn geweest met een vuurzee op de Rijn. Een van de twee doden is de Nederlandse schippersvrouw Maria van de Vlag uit Dordrecht. Vijf Nederlandse vaartuigen en vijf anderen zijn betrokken geweest bij deze ramp, die volgens bet Duitse persbureau D.P.A. de ernstigste is sedert de laatste we reldoorlog en die viel op de dag waarop Emmerik, half stok vlaggend, de Engelse luchtbombardementen herdacht. De Nederlandse sleepboot „Martin" van de firma Schless in Dordrecht verloor omstreeks half twee gistermiddag: ter hoogte van Emmerik waar schijnlijk door het breken van de sleepkabel zijn sleep: de nieuwe 200 ton zware veerboot „Tina Scarlett" die via Rotterdam naar Denemarken zou worden gesleept. Het stuurloze vaartuig, waaraan ongeveer 80 personen de laatste hand legden gedurende do vaart, dreef naar de Belgische tank boot „Diamant" van de firma Plouvïer te Antwerpen toe, waarmee schip per J. Dung uit Terneuzen 800 ton vliegtuïgbenzine en dieselolie vervoerde. De „Diamant" lag voor anker omdat de schipper aan wal was om douane formaliteiten te vervullen. en 700 passagiers tegelijk kon ver voeren, liep brandend als een fakkel aan de grond op Nederlands gebied. De tanker „Diamant" wist zich van het wrak los te maken en wierp op veilige afstand het anker uit, waar na de brand aan bpord kon worden geblust. Een nog niét geïdentificeerd' slachtoffer zou een opvarende van dit schip zijn geweest. Ook aan boord van de „Fortuna" verdween het vuur in de loop van de avond. De schippersvrouw van de „Fortuna", mevrouw Maria van de Vlag, was inmiddels overboord geval len door, naar men aanneemt, een dodelijke hartaanval. Haar stoffelijk overschot is geborgen. V ermisten Van het lot van de opvarenden van de „Vaarwel 2" is niets be kend. Zij vormen waarschijnlijk een gezin en zijn de waarschijnlijk de enige vermisten van deze ramp. Alle andere schepen hebben gemeld niemand van hun equipa ge te missen. De tanker „Brigitte" is brandend gezonken. De bemanning lieeft zich in veiligheid leunnen stellen. In het St. Willibordusziekenhuis ;iii Emmerik werden veertien ge wonden opgenomen, wier toestand zich ernstig liet aanzien. Twee van hen verkeren in levensgevaar. Van'de anderen zijn zes inmiddels weer ontslagen. Tanks opengedraaid ter voorkoming van explosie Men meende dat alleen de stuurman zich aan boord van de tanker be vond toen de botsing ontstond. Hij draaide, met het dreigende gevaar Aan een ontploffing A'oor ogen, de la dingtanks open, en binnen korte tijd dreef de brandende brandstof over de Rijn. Het vuur sloeg over op de heide schepen en op de Nederlandse motor schepen „Fortuna" en „Vaarwel 2" die inmiddels tegen de twee schepen waren opgevaren. De vaartuigen dreven de Rijn af in de richting van de Nederlandse grens, terwijl de sleepboot „Mar tin" een goed heenkomen zocht in Emmerik en de brandende olie op de rivier de Duitse tanker „Bri gitte" in vlam zette. Daarop vat ten ook de Duitse sleepboot „Nie- derrhein" het Nederlandse „Liber ie" en de twee Zwitserse vaartui gen „Bellinzona" en' „Cabotal" vlam. Inde zwemvesten Terwijl brandweren, politie en grens wachten uitrukten om te blussen en het scheepvaartverkeer verder stil te zetten, sprongen de opvarenden van de veerboot met zwemvesten aan in het water en zwommen naar de wal. Het nieuwe vaartuig, dat 60 auto's P.Z.C.-zaterdagnummer „ZIJN WIJ ZO 1 NEGATIEF?";, vraagt „Tussen dertien en twin tig" deze week, naar aanleiding van liet in Goes opgevoerde jeugdspèl „Kruis of Munt". Het antwoord wordt (min of meer) gegeven in het verslag van één; boeiende discussie met vertolk Iters van het spel. Op pagina nc- Verder in dit 22 pagina's tellende P.Z.C.-zaterdagnummer: Stem men uit de kerken (pag. 3); Tus sen dertien en twintig (pag. 9); Een gids en zijn reizend volkje- (III) pag. II; Radio en T.V. plus Films in Zeeland (pag.. 13); sport en. de rubriek „Zeelandica" (pag. 15); letterkundige kroniek en kunst (pag. 17); feuilleton plus Kerken en Maatschappij (pag. 18); „Uw pagina mevrouw" (pag. 19) en Kinderkrant met puzzelrubriek en klanken uit de ether op pagina 21. Donderdag werd deze foto gemaakt tijdens een proef vaart van de veerboot Tina Scarlett", die vrijdag op de Rijn bij Lobith in moeilijkhe den geraakte en in aanvaring kwam ■met een tankboot. Men neemt aan, dal tie sleeptros lus sen de „Martin" en de „Tina Scar lett" tijdens een vaarmanoeuvre is gebroken. Dit zou, volgens de politie autoriteiten ter plaatse, de meest waarschijnlijke verklaring zijn voor het plotselinge afdrijven \;an de veer boot. Het onderzoek naar de toedracht kon pas laat gisteravond beginnen, aldus werd A'ia oA'erbezette telefoonlijnen meegedeeld. In de eerste uren brach ten nood en strijd slechts verwarring op beide oevers \ran de Rijn. Classificeerders weer aan het werk in Amsterdam De ougCA-eer 80 classificeerders die eergistermorgen het werk bij een fir ma in Amsterdam hadden neergelegd hebben gisterochtend het werk her vat, hoeAvel de directie niet heeft kunnen voldoen aan hun looneisen. |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW Weekeinde nog zacht (Van onze weerkundige medewerker) H Deze eerste week van oktober M is bijzonderzacht gebleven, n met overdag temperaturen die 4 a 5 graden boven normaal H lagen. Een kleine depressie boven België veroorzaakt op enkele plaatsen nog een bui, s maar van veel betekenis is dit j§ niet meer. In de afgelopen da- gen is er koude lucht Scan- M dinavië binnengedrongen met tot in Midden-Zweden slechts lichte tot matige vorst. Deze' kou Ivan echter niet verder H naar het zuiden komen en de toestand in onze omgeving blijft vrij rustig. Door afkoe- ling in de nacht ontstaat er op tal van plaatsen mist maar M overdag komen er ook weer f§ zonnige perioden voor. Een z H kleine depressie, die via de Golf van Biskaje nadert, zal sj '„egen zondagavond de regen- .cans wel weer iets doen toe- H nemen, maai' het algemene H weerbeeld blijft voor oktober n gunstig en al zal de middag- temperatuur iets lager komen H te liggen, toch blijft liet kwik gemiddeld nog iets boven nor- .naai. m f£m f:'-. 'V m !k y- Rusland waarschuwt tegen kernbewapening Duitsland De Sowjet-IJnie heelt, de Verenigde Staten in een nota die donderdag is overhandigd gewaarschuwd tegen „het gcA'aar van de politiek die de Amerikaanse regering thans A-olgt". De Sowjet-Unie is genoodzaakt maatregelen te nemen in antwoord op de bewapening Aan Wesfc-Duits- land met atoom- en raketwapens. De nota, die door de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson, in ontvangst werd geno men, is een antwoord op de Ameri kaanse nota over de Duitse herbe wapening van 8 augustus. Er wordt onder meer in gezegd dat de Sowjetregering „zich verplicht voelt de Amerikaanse regering nog maals te waarschuwen voor het ge vaar van haar huidige politiek, en genoodzaakt is te verklaren dat de Sowjetregering niet onverschillig kan blijven voor de atoom- en raket- bewapening van West-Duitsland. VOORZITTER VAN NEDERLANDSE POLITIEBOND: Toeslag van ƒ40 gehandhaafd De centrale A'au polïtie-organïsaties heeft besloten vrijdagmiddag 21 ok tober a.s. in de Haagse Dierentuin een massale openbare voorlichtings avond te houden, waarop enkele le den van de hoofdbesturen een uiteen zetting zullen geven over de gang van zaken met betrekking tot de on derhandelingen tussen de regering en de bonden inzake de herziening van de salarissen van het politieper soneel. BoA'endien zullen de hoofdbe stuurders zich wenden tot de Kamer leden teneinde te trachten verande ring te brengen in het standpunt van de regering. Ook zal een witboek worden uitgegeven OA'er het jaren lange verloop der besprekingen, die zoals gemeld deze week zonder re sultaat zijn beëindigd. De bonden eisten een reële herzie ning van de salarissen op basis van het dit jaar uitgebracht werkclassi- ficatierapport. De minister was be reid een z.g. inconvenïëntentoeslag te geven van 40 gulden per maand als voorlopige maatregel in afwach ting- A'an een herziening op 1 januari 1963 indien er dan „ruimte" aanwe zig zou zijn. Op een persconferentie in Amster dam zeklen de hoofdbestuurders dei- drie politiebonden desgevraagd te verwachten, dat de minister zijn aan vankelijk voorstel thans zal opleggen aan het politiepersoneel. „Het is een kwestie van récht en bil lijkheid dat de ovei'heid thans de plicht heeft het zo lang verbeide en voor het politiepersoneel gunstig uit gevallen werkclassificatierapport van de politiefuncties te realiseren. Op basis van dit rapport is een mini mum verhoging van 80 per maand voor alle politierangen gerechtvaar digd. „Maar er zou voor het politie personeel zeker meer uitkomen, in dien de zaak in verder overleg zou worden uitgediept", zo zei de voorzit ter van de Nederlandse Politiebond (N.V.V.), de heer A. K. Mud tegen de in groten getale opgekomen ver tegenwoordigers van de persorganen. „Wij heben als ambtenaren geen machtsmiddelen. Maar we zullen alles in het werk stellen het rege ringsstandpunt te doen verande- ren. Er heerst een grote mate A'an onrust en ontstemming onder het politiepersoneel. We hopen de mensen in de hand te kunnen houden, maar Ave staan er niet voor in", aldus de heer Mud. Hij deelde tenslotte mee, dat deze gang A*an zaken de werving van nieuw personeel zeker niet ten goede zal komen. Hij had reeds berichten ontvangen OA'er politie mensen die bezig- Waren te solli citeren naar qen functie in mili taire beroepsdienst, omdat deze salarissen van deze functies zon der Averkclassificatie drastisch zijn verhoogd. „Het woord is nu aan de minister. We achten het niet onmogelijk dat de minister alsnog zal overgaan zijn voorstel aan het pei'soneel op te leg gen". Desgevraagd deelde de minister \7an binnenlandse zaken, mr. E. IL 'Toxo- peus, gisteravond laat mede, dat hij heeft besloten zijn aanvankelijke voorstel tot het toekennen van 40 inconA'eniëntentoeslag voor ambtena ren in de rang van agent tot en met hoofdinspecteur bij de gemeentepo litie en de overeenkomstige rangen bij de rijkspolitie door te voeren met ingang van 1 oktober j.l. Zoals be kend, was dit voorstel door de geza menlijke politiebonden verworpen. Uitgezonderd van deze toeslag zijn de politie-ambtenaren die niet gere geld typische politiefuncties vervul len en de dag op een bureau door brengen. De kosten van deze z.g. on- gemakkentoeslag zijn door de rege ring geraamd op drie miljoen gulden. SCHOUWEN 20 MINUTEN DICHTER BIJ REST VAN ZEELAND Ook wegen zijn dan klaar NOG enkele maanden en Schou- wen-Duiveland ligt twintig mi miten dichter bij „de -rest van Zeeland...." Aan de provinciale waterstaat zal het niet liggen, als dat niet zo mocht zijn, want in ijltempo wordt thans ge werkt aan het gereedkomen van dé nieuwe veerhaven te Kats en aan de aansluitende weg naar Goes. l)e verwachting is, dat de veerhaven te Kats omstreeks maart 1961 in gebruik zal wor den genomen. Op dat tijdstip zal men tevens over een prach tige autobaan van de rijksweg bij Goes naar de veerhaven kunnen rijden. Deze week hebben wij met de hoofdingenieur-directeur van. de provinciale waterstaat in Zeeland, ir. H. D. J. Swaters, de werken bij Kats bezocht. Deze veerhaven is het grootste project, dat de pro vinciale waterstaat momenteel on der handen heeft in Zeeland. De haven ligt even ten noorden van het vroeger zo rustieke dorpje Kats, dat thans door de ingebruik neming van de weg over de dam door de Zandkreelc en de aanleg van de veerhaven plotseling uit zijn isolement is gehaald. In het werk aan de haven, waarmee bijna een jaar geleden een begin werd gemaakt, komt al aardig tekening. Volgens liet zorgvuldig bijgehouden werkschema is ruim 70 procent van het „karwei" opgeknapt. Het wil niet zeggen, dat men nu al aan de afwer king toe is, maar wel is de vorm en de grootte van de haven en het ha venplateau duidelijk waarneembaar. De betonglooiing van de haven is na genoeg gereed, terwijl de beide in de Oosterschelde priemende havenhoof den al de allure van een stevige zee wering begijnen aan te nemen. Kop- en zijlading De nieuwe veerhaven van Kats is niet minder dan 420 meter lang er .185 meter breed. Deze cijfers gel den AO or een waterstand bij N.A.P De haveningang is 120 meter breed en wordt op de bodem be schermd door drie zware zinkstok ken, elk van 100 bij 20 meter. De haveningang wordt uitgebaggerd tot een diepte van 8 meter min N.A.P., de haven zelf krijgt een diepte A'au 7 meter min N.A.P. Aan de noordkant van de haven is de opstelruimte voor auto's en andere voertuigen geprojecteerd. Hier wordt ook de aanlegplaats voor de zijladiug gemaakt. Portaal en brug van de aanlegsteiger te Wolphaartsdijk zul len te zijner tijd naai- Kats worden overgebracht. In de as van de veerhaven, aanslui tend op het havenplateau, waarop de autoweg naar Goes uitmondt, is ruim te voor twee aanlegplaatsen A'oor koplading. Voorlopig echter worden die nog niet gemaakt, omdat de eer ste tijd alken veerboten bestemd voor zijlading tussen Kats en Zier ik- zee zullen varen. Wat de verlichting betreft wordt het havenplein een copïe van de veerha ven in Zierikzee. Naast de opstelruimte voor de auto's bij de „koplading" zullen tijdelijke dienstgebouwen verrijzen. Deze ge bouwen zijn afkomstig uit Zierikzee, Katseveer en Kortgene. De aanleg van de veerhaven, die wordt uitgevoerd door de West- Nederland N.V., biedt momenteel een honderdtal arbeiders werk. Men is druk doende met het af werken van de beide havenhoof den, terwijl een zandzuiger, een drijvende kraan en een baggermo len zijn ingeschakeld bij het uit diepen van de haven. Tot het ma terieel, dat bij de havenaanleg be hoort, zijn voorts een paar sleep boten, zolderbakken en vier drag lines. Wanneer het huidige werktempo kan worden A'olgehouden en wanneer het weer de komende winter wil meewer ken, zal de nieuwe veerhaven van Kats, die bepaald een waardige ver- Zie slot pag. 2 kol. 4i Óp Schiphol vond vrijdag de jaarlijk se uitreiking van vliegpenningen van de K.L.M. plaats. Onder degenen van het korps stewardessen, die het kleine gouden vliegurenpenninkje voor 10.000 vlieguren ontvingenwas Aviola Viruly, die hier met president- directeur I. A. Aler en haar vader, commodore A. Viruly gefotografeerd KORTE PREDIKATIE Dwaalt, niet. God laat niet met zich spotten. Want wat een mens zaait, zal hij ook oog sten. Want wie op de akker van zijn vlees zaait, zal uit zijn vlees verderf oogsten, maar tuie op de aleker van de Geest zaait, zal uit de Geest eeuwig 'leven oogsten. Galaten 6:7 en S. De wet, die de Apostel Paulus in de natuur heeft opgemerkt, geldt, zo zegt hij, ook in Gods Koninkrijk. Men krijgt loon naar werken. De vraag is: wat bedoelt Paulus met die voor ons zo vreemde beeldspraak: saaien in zijn vlees en zaaien in de Geest De Apostel spreekt vaal: over „vlees" en „Geest"; „vleeselijk" en „geestelijk". Met „vlees" bedoelt hij niet alleen de zwakke mens, maar vooral ook de van God afkerige mens. In Romeinen 8 staat: „De ge zindheid van het vlees is vijandschap tegen God. Want het onderwerpt zich niet aan de Wet Gods, trouwens het kan dat ook niet". Maar dam moeten wij, als we ongehoorzaam zijn en blijven, ook de bittere gevolgen daar van dragen. Want wat een mens zaait, zal hij ook oogsten. Noodza kelijk! Dat is hard om te horen, maar wie dat oordeel durft te aan vaarden,zal mogen ervaren tot zijn. blijdschap, dat de Geest van God in ieder die zich aan Jezus Christus toe vertrouwt, het echte leven werkt dat meer en beter is dan dit aardse bestaan. Tweeërlei levensrichting met tweeërlei levenslot! We zullen goed doen daarop goed acht te slaan, want God' laat niet- met zich spotten. Hij is geen ouwe, goeie opa, die zal zeggen: je hebt wel niet veel van me willen weten maat nou ja, 't is zo erg niet. Zo kunnen mensen wel spreken, maar God nooit! Met zijn beloften, maar ook met zijn bedreigingen leun je geen loopje nemen. Wat zwart is. kan Hij niet wit noemen. Als v;e Hem ongehoorzaam zijn en blijven, moeten we wel de bittere gevolgen daarvan dragen, want God is liefdegeen slappe, aardse liefde maar echte liefde, die toornt, als ze afgewezen wordt. Jezus heeft ons geleerd te bidden: Onze Vader, die in de hemelen zijl. Vader, vol van liefde en erbarming voor een verloren mensheid, zo innig en vertrouwelijk mogelijk, maar die- in de hemelen zijt". Het wordt er bij gevoegd, zoals een oud leerboek zegt: „opdat we van de hemelse majesteit Gods niet aards zouden denken. Ons past heilig ontzag, want God- laat niet met zich spotten. Wie naar die waarschuwing goed luistert, mag ook de troost er van ervaren. Im mers als wij begeren gehoorzaam te zijn, zal God zijn beloften houden en ons het echte leven schenken, dat een krachtig tegemoicht mag zijn tegen de moeiten van dit ons be staan. En dat leven is eeuwig. Goes c. v. d. Waa VERWACHT. WEINIG WIND Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien. Aanvankelijk op enkele plaatsen mist. Iets lagere mid- dagtemperaturen dan gisteren. Zwak ke tot matige veranderlijke wind, ZON EN MAAN 9 oktober Zon op Maan op 10-oktober Zon op Maan op onder 18.00 onder 11.35 06.55 21.31 onder 17.58 onder 12.S1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1