President Soekarno wil niet met premier De Quay spreken Little Sark, vergeten eiland zonder auto's, radio en t.v. op ieders lip! 20 stuks f. 1.. ZUID-FRANKRIJK GETROFFEN DOOR STORMEN EN REGEN VRIJDAG 7 OKTOBER I960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 UITERLIJK BRETONS, IN WEZEN ENGELS „The Dame" heeft alle motorlawaai verboden (Van een onzer redacteuren)' George, vlieger in de Tweede Wereldoorlog, thans eigenaar van het landelijkste hotel ter wereld, vertrok zijn gezicht toen hij mij een slokje zag nemen van „dat bocht uit hét Neder landse Schiedam", waarvan een fles achter zijn tapkast stond. Maar hij had het toch maar en schonk het me belastingvrij in mijn glaasje. „La Sablonnerie" heet zijn comfortabele hotel en het ligt op Little Sark, een kind van het grote Eenzaam plekje Na een naclit te hebben doorge bracht in St. Peter Port, naar het uiterlijk een Bretons stadje, in werkelijkheid Engelser dan het veel grotere St. Heiier van Jersey, stapten mijn vrouw en ik op de kleine boot van de „Commodore"-lijn, die de dienst tussen Guernsey en Sark onder houdt. Het is deze lijn die Sark voorziet van alle levensmidde len, machines, wïnkelartikelen en olie, zonder welke de paar honderd eilandbewoners niet kunnen leven. Do ene slager van liefc eiland krijgt bijna al zijn vlees per schip, de enige grote vinkei tegelijk postkantoor al zijn potten en pannen, droog doeken en kostuums, zaden en flit spuiten per Commodorelijn. En al die artikelen moeten eerst weer van En geland per schip naar Guernsey wor den vervoerd, factoren die niet na laten het leven op Sark wel wat duurder te maken. Niets Sark zelf heeft helemaal... niets. Een beetje landbouw en voor de rest: toe risme, hoofdzakelijk dagjesmensen, die met de boot van 's ochtends 11 uur aankomen en 's middags om een uur of vier weer vertrekken, moe Sark, dat met zijn moeder door een smalle dam, net breed genoeg voor één karrespoor, verbon den is. Geen auto's, motoren of bromfietsen zijn er op heel Sark te vinden, want dat heeft „The Dame", de oude vrouw die alle grond bezit, ver boden. Evenals het werpen van stenen, heel ver leidelijk wanneer men op die dam staat, aan twee zijden wel 30 meter naar beneden kijkt en aan beide kanten de eeuwige golven ziet aan rollen. Advertentie Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: e.b. gaaft Onmerkbare Bescherming o.b, tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet,ziet men niet "Qêmakkelijko toepassing: Rij o.b. tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Vólkernen bewegingsvrijheid; Niet faitge? gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onepvallend: e.b.tamponskunnen zich niet aftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord; Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alle tisen van de moderne hygiëne voldoet. I ShöSS'. i I a"ïS ertpüèn Viaaqt u dus liever de blanco envelop. rtw» tampons de moderne hygiëne Per pakj# van 10 tampon# voldesnd* voor maandelijks gebruik, 3 Normaal f 1.-, Speciaal f 1.25 I n k m Hierlangs uitknippen Aere Bregerfjtm Mij', Mijdrecht jj 1 Gelieve mij te zenden, gratie en francs I uw brochure niet proefpakjso.b.tampons g I Naam (Bloklettero e.v.p.) van het wandelen, want l ijden kan men niet op dit eiland, teiizij men een fiets meeneemt of er 20,- voor over heeft om een rondrit per rijtuig- te maken. Rijtuigen Toen ons bootje, hevig schomme lend, cloor de branding en vlak langs de levensgevaarlijke, scher pe rotsen de aanlegsteiger had be reikt, stonden die rijtuigen met hun sterke paardjes aï gereed. Al leen voor hotelgasten overigens, want veel rijtuigen bezit men op Sark niet. Het zijn er hoogstens tien, die aan het vreemdelingen verkeer hun dure diensten be wijzen. De eilandbewoners, ondanks de an tieke rust ook niet van gisteren, heb ben overigens heel handig bedacht, dat zij ook zonder auto's nog wel wat aan het transportprobleem kun nen doen. Het was een lumineus idee toen op zekere dag een boer zijn tractor voor een platte wagen spande en ermee naar de steiger reed t>m er de zware bagage van de reizigers op te laden; Tractors heeft „The Dame" van Sark namelijk niet verboden, om dat zij de vooruitgang in de land bouw niet wilde tegenhouden. Zij zijn de enige ronkende monsters langs de stoffige weggetjes, waar men anders alleen maar het rollen der golven en het gekrijs van de heb zuchtige zeemeeuwen hoort. Binnenland Het paard voor ous rijtuig trok ons moeizaam van de steiger naar bo ven, „het binnenland" in langs een weg die ons en onze twee mede passagiers, ook een pasgetrouwd paar. verscheidene uitroepen van verrukking ontlokte om de prachtige, wilde bloemen, die aan beide zijden de hoog rijzende rotswand bedekten. Wij sjokten langs het elektriciteits- station van Groot Sark, langs het moderne gebouw van de Engelse j bank, langs enkele vriendelijke tui-1 nen„ waarïp het Engelse' deel van de wereld zoveel genoegen schept, langs de gevangenis, waarin sinds mensen--j heugenis niemand meer is opgeslo ten en die achter op het speelterrein van het eilandelijke schooltje staat, en langs een eeuwenoude toren. „Wilt U uitstappen", was een kwar tier gaans verder het vriendelijke verzoek van de koetsier, toen wij de smalle dam bereikten, waar Groot Sark eindigt en Klein Sark begint. De dam Met een ware stuurmanskunst, niet van de man alleen, maar vooral van het zwetende paard, werd de Victoria langzaam over het smalle karrespoor van de dam geleid, eerst een eind naar om laag, dan weer vrij steil naar bo ven. Langs de railing diep in de afgrond kijkend zagen we een vaardige klimmer, die liet had gepresteerd tot aan de zee af te dalen, een moeite die hij zich had kunnen besparen, want voor de bezoekers is er een smalle, boch tige ijzeren trap, die aan één zijde tot liet schitterende strand toe gang geeft. Bij een langwerpige boerderij, laa§ aan de weg gebouwd, hield dê koet sier stil, pakte onze lichte bagage en beduidde ons dat wij er waren. Het was ons hotel, samengevoegd uit drie eeuwenoude landhuisjes, door George en zijn vrouw Pat met een zeldzaam goede smaak ingericht, voorzien van een bar die ik in ge zelligheid nog overtroffen moet zien, wat het eten betreft toevertrouwd aan een Oostenrijkse meesterkok en twee Oostenrijkse bedienden die de verwende wintersportgasten van hun land gewoon zijn te voeden en te be dienen en dat beter doen dan het per soneel van menig eerste klas Lon- dens hotel. Klein Sark heeft niets te bieden, géén film, géén radio en televisie („die stoppén we 's zomers zorgvuldig weg", vertelde George), elektriciteit op slechts enkele uren van de dag en mondjesmaat water. En prompt valt door het ontbreken van al deze geneugten die wij in overvloed gewend zijn een zware last van ons af. Een mens heeft opeens weer een heleboel tijd. Een grammo foonplaat alleen te draaien tussen een en twee uur 's middags en 's avonds tussen acht en twaalf krijgt opeens een bijzondere beko ring, een heet bad is opeens iets bij zonders geworden, want het kan, en dan nog bij uitzonderlög, slechts één keer, een radio is opeens weer het wonder van een ander werelddeel, dat aandacht inplaats van sleur vraagt. een stamboekkoe, ln oorlogstijd •en met een Britse duikboot, liet plaatsvinden, een „Operatie Ve nus" die overigens nooit is ge beurd, maar wel ter plaatse werd verfilmd. Luisteren kun je, uren lang, naar de verhalen van een autochtone Sark- hewoner, die van zijn akker komt om aan de bar even een verfrissing te halen en ondertussen zijn hart te luchten over die beroerde leveran ciers van Guernsey, die je altijd de verkeerde onderdelen voor je tractor sturen, zodat je weer twee of drie dagen moet wachten totdat de boot het goede artikel brengt. Want dat is het nadeel van kleine eilanden zoals dit, dat, ietwat ver geten en slechts om zijn curiositeit bezocht, altijd afhankelijk Is van dié twee boten'per dag (maar niet op zondag, want dat. is verboden), af hankelijk van de weersomstandighe den met storm valt er eigenlijk niet aan te leggen, het gevaar is te groot afhankelijk van „The Dame"1 die bij elke grondtransactie een flink percentage opstrijkt, afhankelijk van de toeristen die voor de welvaart verantwoordelijk zijn. Toch was deze kleine wereld, midden in de zee, slechts bij helder weer zichtbaar van het zoveel grotere Guernsey, voor ons het hoogtepunt van onze eilandenreis. Wat een ver rukking, dat ontbreken van elk on natuurlijk geluid, van elke onnatuur lijke motorstank. Alleen maar meeu wen, bloemen, zou en zilte wind. Op een boerderij in- Tiet Engelse Winscome heeft een Tcoe het leven geschonken aan een kalveren-drie ling. De heer L. E. Smith, de boer, noemt zijn jonge dieren Jean, Josie George. (Advertentie) Drie jaar voor notaris wegens verduistering De notaris C. van M. uit Bladel, die op 22 september voor de rechtbank te 's Hertogenbosch terechtstond we- i gens verduistering ten nadele van zijn cliënten, is door deze rechtbank veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had tegen hem twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist en daarna zeven jaar ontzetting uit het recht tot het be kleden van het notarisambt. RHONE DRIE METER HOGER In het zuidoostelijk deel van Frankrijk, met name bij de Cöte d'Aznr, hebben stormen en regenval zware schade aan gericht. De telefoonverbindin- Zal de staat New York de nieuwe president kiezen? Een paar honderd stemmen in de staat New York zullen misschien beslissen, wie de nieuwe president van de Verenigde Staten zal zijn: vice president Nixon of senator Kennedy. Deze mogelijkheid bestaat vanwege het Amerikaanse verkiezings systeem en de grote rol, welke daarin aan de grote staten ïs toe bedeeld. De staat New York, de dichstbevolkte staat, heeft 45 stemmen in het kiescollege, dat met d'e eigenlijke verkiezing van een president be last is. Als zodanig zijn die 45 stemmen een begeerlijke buit voor beide kandidaten in de huidige verkiezingscampagne. Immers, wie de meerderheid van de zeven miljoen stemgerechtigden in de staat New York achter zich krijgt (zij het slechts een meerderheid van een paar honderd stemmen) krijgt automatisch alle 45 stemmen, die de staat in het kiescollege mag uitbrengen. Die 45 stemmen zou den heel gemakkelijk het pleit kunnen beslechten, vooral in deze verkiezingscampagne, waarin de kansen van Nixon en Kennedy vrijwel gelijk tegen elkaar opwegen. De bevolking van de staat New York herbergt een ingewikkelder combinatie van „minderheden" dan enig ,andere staat in Amerika. De kiezers vertegenwoordigen er vrijwel alle rassen, godsdiensten, nationaliteiten en beroepen. Wandelen Wandelen kan ;|a, uren en uren: naar de kleine stranden langs een oude eïderpers waar de gras sprietjes uitgroeien, naar de „Baai van Venus", waar een fantasie rijk schrijver de ontvoering van Bakkers vroegen audiëntie bij staatssecretaris Op een woensdagmiddag ïn het ge bouw van de Sociaal-Economische Raad in Den Haag gehouden spoed vergadering heeft het bestuur van het bedrijfschap voor het banketbakkers bedrijf besloten met het bestuur van de Nederlandse Bakkerij Stichting een audiëntie bij de staatssecretaris van economische zaken aan te vragen ten einde te trachten verandering te krijgen in het klaarblijkelijke stand punt van de staatssecretaris ten aan zien van een eigen vestigingsregeling voor brood- en banketverkoop. Het bestuur van de Nederlandse Eak- kerij Stichting heeft in zijn dinsdag gehouden vergadering een besluit van gelijke strekking genomen. In de bespreking ten departemente vorige week "is van die zijde ook ge steld, dat gebak en brood dienen te blijven behoren tot wat 't S.E-R.-ad- vies noemt de „aan levensmiddelen- bedrijven gemeenschappelijke waren" welke zonder vergunning verkocht mogen worden door slagers, poeliers, melk- en zuivelhandelaren, kruide niers, de groentehandel enz. Hij weigert ook een „topgesprek" gen tussen Nice en de rest van Frankrijk zijn verbroken, en de atoomfabriek van Marcoule, in het departement Gard, wordt door het water van de sterk ge stegen Ceze bedreigd. De Rhone is sinds woensdag bijna 3 me ter gestegen en men vreest dat het water nog verder zal stij gen. In Saint Etienne de Tinee en in be paalde wijken van Nice is meer dan 66 mm regen gevallen. Een gedeel te van Castellane staat onder water, en in het departement Basses Alpes zijn verscheidene wegen onbruikbaar. Overigens beginnen de Dordogne en de Garonne, en de wateren in de om geving van Haute Vienne, weer lang zaam te zakken. In Midden-Frankrijk blijft de Loire echter stijgen, en men vreest dat' eerst iia zaterdag het water zal gaan zakken. In het gebied van Anjou is het over stromingsgevaar groot. Het hoge waterpeil van de Loire is voorna melijk een gevolg van de enorme hoeveelheden water die de Creuse aanvoert. De overstromingen van de Creuse hebben reeds voor tien tallen miljoenen guldens schade aangericht, met name in de om geving van Argenton. Een groot deel van de 12.000 perso nen die tengevolge van overstromin gen enkele dagen geleden uit Tulle en Brive werden geëvacueerd, kon den gisteren naar hun nog ten dele onder water staande woningen terug keren. Tenminste zeven mensen zijn om het leven gekomen, twee worden vermist. OVERSTBOMIH6 IS FRAWCRUI Neutrale resolutie voor contact Eisenhower-Kroesjtsjew ingetrokken President Soekarno van Indo nesië wenst geen besprekingen te voeren met de Nederlandse premier, prof. J. E. de Quay. Op een desbetreffende vraag die hem door journalisten werd gesteld na een onderhoud met president Eisenhower, ant woordde Soekarno gisteren met een nadrukkelijk „neen, neen". Het Indonesische staatshoofd was donderdagmorgen in het Witte Huis door zijn Ameri kaanse ambtgenoot ontvangen. Het onderhoud tussen beide staatshoofden duurde 35 minu ten. Na afloop zei Soekarno (lat Eisen hower hem had verteld waarom hij nu nog1 geen ontmoeting met premier Kroesjtsjew wil hebben. „Hij heeft zijn antwoord aan mij uit eengezet en ik heb thans een duide lijker beeld van de situatie", zei Soe- 4 In september zijn 20.699 Oostduitsers naar het westen gevlucht, dat is bijna 000 meer dan in september 1959; maar I karno. 7fi6 minder dan in augustus van het vo- ,,'lk blijf er echter, bij dat. Eiseilho- rig» jaar. 1 wer en, Kroesjtsjew elkaar dienen 'te ontmoeten", voegde hij eraan toé. Men stelde hem de vraag of hij een topbijeenkomst met premier De Quay zou willen hebben om de kwestie Nieuw-Guinea te bespreken. „Neen, neen," antwoordde Soekarno nadruk kelijk, zonder tc verklaren waarom hij een dergelijke topbijeenkomst verwierp, maar wel geporteerd was voor een ontmoeting Eisenhower- Kroesjtsjew. Hij zei wel dat het geschil met Ne derland niet ter sprake was geko men tijdens zijn onderhoud met de Amerikaanse president. Soekarno vertrok onmiddellijk naar het vlieg veld om naar New York terug te keren. Eisenhower had een vliegtuig van de luchtmacht'.naar New York gezonden om .Soekarnó op te kalen. Militaire uitrusting Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft donderdag- be- kendgemaakt dat de Verenigde Sta ten Indonesië hebben verzekerd van het voortdurende Amerikaanse be lang bij de levering van militaire uitrusting op grond van het program van 1958 voor de verkoop van wa pens aan Indonesië. Verder blijven, volgens de bekend making-, d.e Verenigde Staten belang hebben bij hulpverlening bij de hand- having van de Indonesische onafhan kelijkheid en de ontwikkeling van de economie. Belachelijk Premier Nehroe van India had gisteren eerder op de dag de re solutie van vijf neutrale landen, waarin hervatting van het over leg tussen Kroesjtsjew en Eisen hower werd gevraagd, ingetrok ken. De resolutie was ingediend door India, Indonesië, Ghana, de V.A.R. en Joego-Slavië. 1-Iet besluit tot intrekking- werd na beraad tussen de vijf indie ners genomen, nadat de assem blee na een lang debat besloten had de verwijzing naar personen uit de resolutie te schrappen, zo dat alleen de hoop werd uitge sproken, dat Amerika en de Sow- jet-Unie het overleg zouden her vatten. De Indische minister van defensie, Meiion. zei dat hierdoor de zaak be lachelijk werd. Nehroe zei dat door de veranderin- i gen het voornaamste doel van de re solutie niet tot uiting komt. De re- solutie in haar gewijzigde vorm mist „passie, energie en dynamiek die toestand naar wij dachten vereist" Bovendien is de resolutie, wanneer zij zegt dat de Ver. Naties en de Sowjet-Unie hun contacten moeten vernieuwen, niet in overeenstemming mot de feiten omdat er geen verbre king- der contacten, diplomatieke, of ficiële of andere is geweest, aldus de Indische premier, Honderdduizend is niet voor huishoudster De civiele kamer van het Amster damse gerechtshof lieeft beslist dat de helft van de op lot nr. 8670 van de 538ste staatsloterij gevallen 100.000 gulden toekomt aan de erven F, I). Tïelcstra en niet aan mevrouw J. W. Keinhorst-den Engelsen. Deze werd veroordeeld tot afgifte van het lot ofwel indien de staats loterij zou weigeren de prijs aan de erven Tiekstra uit te keren tot betaling van het bedrag van de ge wonnen prijs aan deze erven. Een en ander op straffe van een dwangsom van f 100 per dag zolang zij in ge breke blijft. Bovendien werd zij ver oordeeld tot betaling van de kosten van het geding, zijnde circa f 2000. Mevrouw Kleinhorst was de huis houdster van de heer F. D. Tiekstra. Toen na diens overlijden de f 100.000 uitlootte, beweerde mevrouw K. de eigenares te zijn van het halve lot. waarop de hoofdprijs was gevallen. Zij had het briefje betaald. De erven Tiekstra hielden vol dat het lot eigendom was van hun vader, die geregeld in de staatsloterij speelde. Zij maakten een civiel geding aan hangig dat in eerste instantie voor de Utrechtse rechtbank diende. Deze stelde hen in het gelijk. In hoger be roep is hun gelijk thans bevestigd. Na val van keldertrap overleden De 58-jarige mevrouw Pol-ten Kate uit Ruinerwold is woensdag in de kel der van haar woning gevallen en aan de gevolgen hiervan overleden. Haat- echtgenoot vond haar bewusteloos onderaan de keldertrap liggen. Zij werd naar he diaconessenhuis in Mep- pel vervoerd en is daar zonder tot be wustzijn te zijn gekomen overleden*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3