d@ï tosca Landbouwwegen niet ombouwen voor de recreatie mm Zeeuwse Almanak j Commando's verlegden „front" naar Schouwen ZUIDBEVELANDSE RIJKSWEG VERRADERLIJKE IJSBAAN ENGELS JACHT ONTTAKELD IN VUSSINGEN BINNENGEBRACHT Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 ONJUIST UITGANGSPUNT In antwoord op bezwaren van de gemeenteraad van Meliskerke op de begroting 1961 van het Wegschap Walcheren bericht het dagelijks bestuur van het wegschap aan het college van beheer, dat het wegschap niet bezig is „zich de luxe tc permitteren landbouwwegen om te bouwen tot recreatie- wegen". De Meliskerkse raad maakte namelijk tijdens een vrij uitvoerige gedachtenwisseliug bezwaar tegen de ramingen in do begroting, die be trekking hebben op de voorgenomen uitvoering van verbreding van een aantal wegen, die in recreatief opzicht een belangrijke functie vervullen. I tigd door de gemeenten, die daarmee I gebaat zijn. De raad wenst niet, dat de gemeente Meliskerke het slacht offer wordt van de algemene tendens overdreven waarde toe te kennen aan bevordering van recreatie en toerisme, waadoor de hiervoor te treffen voorzieningen praktisch over al voorang verkrijgen op minstens even, zo niet veel noodzakelijker en belangrijker andere gemeentelijke taken De raad van Meliskerke vreesde dan ook, dat de uitvoering van do voornemens van het weg schap de zorg voor andere gemeen telijke taken in het gedrang brengt. Wegschap Walcheren antwoordt op bezwaren van raad Meliskerke De raad was van mening, dat de oprichting van het wegschap voor namelijk tot doel had het beheer en onderhoud ter hand te nemen van de in herverkavelingsverband aan gelegde wegen. De aanleg van deze wegen had tot doel de onderlinge verbinding tussen de plaatsen op Walcheren te verbeteren en voor het overgrote deel de ontsluiting van landbouwgronden te bewerlcstelligen. De raad achtte het bepaald onjuist en voorbarig, nu er nog talrijke on zekerheden bestaan over de finan ciële consequenties van een te ver wachten regeling financiering we gen buiten de bebouwde kom, zich de luxe te permitteren landbouwwe gen om te bouwen tot recreatiewe gen. De raad meende, dat dit buiten de eigenlijke taakverzorging van het wegschap is gelegen. Temeer maakte de raad van Melis kerke bezwaar, nu de financiële po sitie van vele aan het wegschap deel nemende gemeenten zo deplorabel is, dat voor liet hoogst nodige onder houd, laat staan de dringend nodige verbetering van wegen en straten binnen de bebouwde kom, geen gel den beschikbaar zijn. Bovendien voorzag Meliskerke, indien er een maal een begin wordt gemaakt met de verbreding van landbouwwegen ten behoeve van recreatie en toeris me, dat in de komende jaren diverse wegen daarvoor in aanmerking zul len worden gebracht. Het gaat volgens de raad niet op; dat de randgemeenten voor een spe cifiek doel, bevordering van toeris me en recreatiebelangen, voordelen trekken uit hetgeen gezamenlijk door alle deelnemende corporaties voor het algemeen doel van het wegschap met moeite wordt opgebracht. Geert slachtoffer „Het komt ons voor", aldus de Me liskerkse raad, „dat dergelijke voor zieningen dienen te worden bekos- In zijn antwoordt aan het college van beheer merkt het dagelijks be stuur van het wegschap op, dat het uitgangspunt van Meliskerke z.i. vol komen onjuist is. Het wegschap is niet bezig „zich de luxe te permiterèn landbouwwegen om te bouwen tot recreatiewegen", aldus schrijft het dagelijks bestuur. Nog minder houdt liet wegschap zich bezig met liet toe risme en recreatiebelangen. Het Weg schap wil alleen het bestaande we gennet, waar het zich ook bevindt, in goede staat houden. Het weg schap maakt geen recreatiewegen, maar moet voorzieningen treffen, die rekening houden met de bestaan de verkeersintensiteit. Aan alle wegen Nu is de realiteit, dat bepaalde we- fen meer dan normaal worden bere- en in verband met het feit, dat Walcheren vele toeristen trekt. Deze wegen, aldus het dagelijks bestuur, moeten de nodige aandacht hebben, wanneer zij in slechte staat verke ren. Dit gaat echter zeker niet ten koste van andere wegen, die mis schien een meer uitgesproken agra risch verkeer te verwerken krijgen. De consequentie van het aan het weg schap opgedragen beheer en onder houd van wegen brengt mee, dat aan alle wegen aandacht wordt geschon ken, aldus het dagelijks bestuur in zijn schrijven. H De commando-troepen-op-her- haling, die deze week voor y oefeningen op de Zeeuwse eilanden opereren, - hebben de laatste dagen hun „front" ver- li legd. In de nacht van woens- dag op donderdag zijn de mannen van de 411e convpag- f§ nie Schouwen-Duiveland bin- y nengetrokken. Om snel en doel- treffend naar de Westhoek y van het eiland te kunnen door- y stoten werden de gelederen H gesplitst en begaven de mili- fair en zich op drie versehillen- y de manieren op weg. Een deel van hen stak van Walcheren per boot over naar y het noordelijkste eiland van y Zeeland en landde daar op het strand. Andere manschappen werden met trucks vervoerd en y weer anderen ondernamen in marscolonne van Zierikzee uit de laatste „hindernis", y Met name in het domaniale duin- en bosgebied in de Schouwse Westhoek hebben de y „groene baretten" zich donder ss dag opgehouden. Later op de avond werd nog een poging y gedaan om het vliegveld Haamstede te „veroveren". In de loop van vandaag trekken y ie herhalingsmannen zich weer cerug naar Roosendaal. y ilniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil ONBEKENDE TANKWAGEN LEKTE.. In tie naam TOSCA ligt een wereld van feestelijke gedachten besloten. Voor U die TOSCA gebruikt, voor U óók die TOSCA schenkt. De liefelijke genr, dat vleugje geheimzinnigheid en romantiek, hebben TOSCA tot een begrip gemaakt voor Vrouwelijke verfijndheid. Vrachtauto met bier sloeg over de kop Op de rijksweg bij de Smokkelheek te Biezelinge Is woensdagmiddag om streeks twee uur een vrachtwagen, geladen met kratten bier over de kop geslagen. De wagen, die werd be stuurd door J. H. F. J. L. uit Roer mond reed in de richting Goes. Bij het kruispunt moest de bestuur der afremmen voor een voor hem linksafslaande personenauto. Hij kwam hierbij te slippen en na in de berm te zijn beland sloeg de wagen over de kop. Een kraanwagen heeft de auto weer recht moeten trekken. Persoonlijke ongelukken deden er zich niet voor. Zowel de auto als de lading liep flinke materiële scliade op. De bestuurder wist echter op eigen gelegenheid te vertrekken. „Doe-het-zelf" expositie in november te Goes Van 5 tot en met 12 november a.s. zal in zaal Krijger te Goes de eerste Zeeuwse „Doe-het-Zelf" annex han del- en industrieten toonstelling wor den gehouden. De organisatoren trachten behalve de „Doe-het-zelf-mensen" met het nieuwste op dit gebied te doen ken nismaken, de tentoonstelling ook voor iedere consument aantrekkelijk te maken. Behalve de nodige lectuur zullen en kele firma's met alle nodige materia len exposeren om velerlei bezigheden „zelf-te-doen". Óok vele nieuwe artikelen voor het „huishouden" en de „tuin'* zullen worden gedemonstreerd. Een bijzondere attractie zal zijn een folkloristische inzending met Frie se poppen en klokken. VAN i~2tvin ijl tot tS.ijpe BOLLEXDRUKTE Het gaat goed met de nog jonge bloembollencultuur in de buurt van Sirjansland. In het afgelopen jaar heeft men de bollenvelden kleurig on der de Schouwse hemel kunnen zien liggen en wat belangrijker is. deze velden bieden de laatste tijd een be hoorlijke dosis nieuwe werkgelegen heid. Alleen al het rooien van de bol len en het onderhoud vergt veel man kracht. Op het ogenblik hebben de twee bloembollenbedrijven in het dorp ongeveer 50 man personeel in dienst. De telers denken er bovendien nog aan het aantal bollensoorten in de komende jaren uit te breiden. STROPEN Volgens de goeie, ouwe romanti sche overlevering is een stroper een stoere vrijbuiter, een man die de vrijheid mint en onder wiens ruwe bolster zich in negen van de tien gevallen een mooi blank pitje be- vindt. In de nachtelijke uren pleegt hij door de velden te dwalenuitge rust met lichtbak en jachtgeweer en altijd, altijd is hij de koddebeiers te slim af. Zo wil het de goeie, ouwe overleve ring. Maar er klopt niets meer van, zo leerden wij uit dit dagblad, waar in men gisteren immers kon lezen hoe de hedendaagse stropers tewerk gaan. Ze stropen per auto. Zonder lichtbak, maar in het schijnsel van de kop lampen, met liggend op de motorkap de schutter. De boordschutter, mo gen wij wel zeggen. Wég romantiek. Er is nog één overeenkomst. De ha zen zijn nog altijd het haasje en soms zijn de stropers dat JACHTMEECW Vanuit Koudekerke ontving onze medewerker Barend Zwerfmans dode vogel met het verzoek de naam van het dier op te geven. Tot zijn grote verrassing bleek het een kleine jager te zijn, een roofmeeuw die zich voedt met het voedsel dat hij achter volgde meeuwen dwingt te laten val len. De kleine jager (Stercorarius pa rasiticus) komt soms op de trek langs onze kust. Een goed kenmerk voor de jagers zijn de twee staart- Ëennen die bij de soorten zijn ver- ■ngd. Bij de kleine jager echter wei nig, bij de andere veel sterker maar soms afgebroken. HERFSTDRUKTE 's-Heerenhoek zal vanaf maandag weer enkele drukke dagen kennen. Als de plaatselijke fanfare St.-Caeci- lia op die dag een rondgang door het doxp maakt, betekent dat de opening van de winkelactie van de plaatselij ke middenstandsvereniging „De Han ze". De etalages worden rijkelijk ver sierd en het zal er gezellig winkelen zijn. De opzet van de actie is overi gens verschillend van die van voor gaande jaren. Deze keer zal er om de twee dagen een van de grote prijzen vallen, die door de middenstand be schikbaar werden gesteld. KOPEREN KLEUTERSCHOOL Verkorting van de arbeidstijd en de Vitrite De directie van de N.V. Vitrite Fa briek te Middelburg deelt ons mede, dat in het artikel over Zeeuwse be drijven en de vijfdaagse werkweek (P.Z.C. van gisteren, pagina 1) over haar bedrijf een verkeerde voorstel ling van zaken is gegeven. In dit ar tikel werd medegedeeld, dat de Vi trite zou streven naar invoering van een 45-urige werkweek op 1 januari 1961 of uiterlijk 1 april 1961. Dit nu is onjuist, aldus de directie. Reeds vele maanden is bij de N.V. Vitrite Fabriek een commissie Arbeidstijdr verkorting werkzaam, doch een con clusie ten aaznien van de maatrege len, die op grond van een rapport dezer commissie zullen volgen, is nog niet genomen. Bij een bedrijf als de Vitrite waar veelvuldig in twee en drie ploegen wordt gewerkt, is een gehele sluiting op zaterdag een on mogelijkheid. Het produktieverlies zou dan zodanig groot zijn, dat het op geen enkele wijze zou kunnen worden goedgemaakt. In de C.A.O. voor de Vitrite is Inderdaad vast gesteld zoals in het bewuste ar tikel was meegedeeld dat de ar beidstijdverkorting tot 45 uur uiter lijk op 1 juli 1961 een feit moet zijn, maar dat deze verkorting in de prak tijk eerder zal zijn en dat gedacht wordt aan 1 januari of uiterlijk 1 april is voor de Vitrite een uit de lucht gegrepen mededeling, zo deelt ons de directie mede. De invoering in het bedrijf zal geschieden over eenkomstig de toezeggingen, die reeds 2ijn gedaan of nog worden ge daan. Een beslissing is nog niet ge nomen, maar zal op korte termijn kunnen worden verwacht. Zeeuwse Plattelandsvrouwen vergaderen in Goes De afdeling Zeeland van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen houdt woensdag 26 oktober aanstaan de de provinciale najaarsvergadering in Goes. Plaats van samenkomst is dc „Prins van Oranje". In de morgenver gadering wordt het huishoudelijk ge deelte afgewerkt, 's-middags zal de voordrachtkunstenaar Otto Sterman optreden met een programma, geti teld: „Ebbenhout". Geslaagd voor diploma ziekenverpleging-A In het Gasthuis te Middelburg slaag den voor het diploma ziekenverple ging A, de zusters: W. Janse, C. L. de Kam, M. J. Kievit, J. F. Noteboom, J. G. Overbeeke en W. J. E. Quist. De aantekening kinderverpleging be haalden de zusters: C. L. Cijsouw, J. P. Flipse en H. Westhoeve. Drs. J. J. van Ysse! te Goes in Utrecht benoemd Tot directeur van de Keuringsdienst van Waren voor het gebied Utrecht is donderdag met 29 van 40 stemmen benoemd drs. J. J. van Yssel, mo menteel directeur van deze dienst in Goes. Olie deed auto's, tractor en motoren stranden... Over een afstand van vele kilo meters was de rijksweg door Zuïd-Beveland donderdag morgen vroeg gedurende meer dan een uur veranderd in 'n verraderlijke „ijsbaan' waardoor tal van kleine on gelukken ontstonden. Een tot nu toe onbekend gebleven vracht- of tankauto had na melijk tussen Kruiningen en liet lokaalspoortje te 's-Heer Arendskerlie ruim 20 km een spoor van olie achter- Argeloze automobilisten konden hun wagens op dit gedeelte van de rijksweg plotseling niet meer on der controle houden, kwamen te slippen, raakten daarbij andere auto's of knakten paaltjes en ram den bomen. Op een gegeven mo ment waren meer dan tien auto's cn motoren „buiten gevecht ge steld". De rijkspolitie van de groepen Kruiningen, Kapelle en 's-Heer-Arendskerke kreeg bin nen het half uur handenvol werk, evenals trouwens de verkeers- groep van de rijkspolitie uit Mid delburg, die voorzichtig van wege do olie op de weg naar Zuid-Bcveland kwam gesneld. Op sommige plaatsen was de weg spiegelglad geworden door de olie. De eerste slippartij deed zich voor bij do Vlakebrug, waar een trai ler het stoplicht bij de brug als een luciferhoutje knapte. Even later sloeg daar een tractor over de kop. Bij het viaduct te Kloetinge raakten de banden van een bestelauto van een revisie-be drijf lilt Krabbendijke een plas met olie. Het gevolg was, dat de auto van het viaduct ftf in een sloot terecht kwam. Er was veel materiele schade. De bestuurder liep geen verwondingen op. Talrijk waren ook do motorrijders, die onverwacht een zwenking maakten on met het harde wegdek kennis maakten. Geluk kig liep het allemaal zonder per soonlijke ongelukken af. Even eens bij het Kloetingse viaduct slipte een personenauto, die enke le paaltjes langs de weg rameide. Op het kruispunt naar Wolphaarts- dijk gebeurden twee ongelukken. Bij hét passeren botsten de per sonenauto's van L. L. A. G. uit Vlissingen en P. J. C. uit Bres- kens elkaar. De auto van G. draai de een paar maal om zijn as en kwam tegen een boom tot stil stand. G. werd licht gewond. Ook de auto van C. kwam tegen een boom tot stilstand. Terwijl zich nieuwsgierigen rond de beide auto's schaarden, kwam de Gdbse- naar De J. aangereden. Hij remde sterk af, slipte daarbij en kwam 1 De kleuterschool van St.-Laurens stond dezer dagen in het middel punt van de belangstelling der ge meente. Geen wonder, want het schooltje bestond twaalf en een half Jaar en alle kleuters waren zo gelukkig daar met een lekker nij van te kunnen meegenieten. Bovendien konden hoofdleidster mejuffrouw P. Vereist en schoon maakster mejuffrouw S. van de Bosse gehuldigd worden vanwege I hun twaalf en een halfjarige ver- bintenis mot de kleuterschool. 1 Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 10. in de naast dc weg gelegen sloot terecht. De auto's liepen flinke schade op. Alle ongevallen ge beurden tussen 6.30 en 7.30 uur. Korte tijd later had rijkswater staat het baanvak tussen Krui ningen en de Sloedam met zand bestrooid. Nasporingen van de politie ©m de oorzaak van deze moeilijkheden op te sporen hadden gisteravond nog geen succes opgeleverd. Tot nu toe staat de rijkspolitie nog voor een raadsel. De verkeers- groep heeft onmiddellijk verschil lende benzine- en oliemaatschap pijen of stations gebeld, alsmede een aantal ondernemingen, die met olie te maken hebben, maar tot nu toe kon men de zaak nog niet tot een oplossing brengen. In dit verband verzoekt de verkeevs- groep Middelburg namens de dis trictscommandant van de rijkspo litie een ieder, die een voertuig op de betreffende weg en tijdstippen lieeft gezien, dat olie verloor of morste, zich in verbinding te stel len met do verkeersgroep aan de Groenmarkt te Middelburg (tel. 01180—3488 of 2788) of met de politie iu zijn gemeente. Diploma waterbouwkunde Zeeland: 42 geslaagden In Middelburg afgenomen Voor het te Middelburg afgenomen examen voor het diploma waterbouw kunde „Zeeland" 1960 slaagden 42 kandidaten. Totaal waren er 116 voor hefc examen opgegaan, maar 74 moesten afgewezen worden. Deze examens, dio om de 2 jaar «-orden afgenomen, dnurden totaal 12 dagen, drie dagen voor het schriftelijk en negen dagen voor het mondeling ge deelte. Geslaagd zijn: J. A. Fieman, Kats, J. Germing, Goes, F. W. Germing, Goes, W. H. van Gorsel, Terneuzen, M. P. Goudzwaard, Kats, W. F. Graafmans, 's-Hertogenbosch, A. Grinwis, Harder wijk, A. N. de Hamer, Middelburg, C. J. Hubregtse, 's-Gravenpolder, G. W. Husemeier, Voorburg, A. Janse, Kloe tinge, J. J. Keur, Scherpenisse, D. J. van Kuipers, Arnhem, S. Maljaars, Borssele, P. A. Meyaard, Wemeldin- ge, J. H. Meyaard, Wemeldinge, J. .C. Meijers, Goes, P. J. Moens, Nieuw- vliet, C. J. de Mol, Kamperland, C. J. de Oude, Brouwershaven, C. J. J. W. van der Plaats, Voorburg, W. Plugge, Scheveningen, A. L. de Putter, Otnc- ne (Zaamslag), J. M. de Regt, Kort- gene, Ch. C. de Rijk, Middelburg, F. C. J. Sheilds, Den Haag. J. F. B. van Velthoven. Zierikzee. P. A. Th. M. Verlaan, Rijswijk, B. Vermij, Den Haag. H. Voogt, Spijkenisse. P.- J. van der Wel, Oegstgeest, A. W. Wit ter, Oostvoorne, P. A. Zoontjes, Gas- trlcum, Th. P. Zwetsloot. Pijnaeker, L. de Blaeij. Terneuzen, H. Boer, Le lystad, C. Boonman, Goes, H. Borsje, Lekkerkerk. J. G. Broerse. Roermond, G. Busch, Krabbendijke. D. van Dam, Memster cn V. Droogers, Oud-Vosse- meer. Levering betonnen platen en blokken aanbesteed Aan het rijkswaterstaatskantoor te Middelburg is woensdagochtend de le vering van gewapend betonnen dam planken en ankerplaten en van beton nen glooiing-blokken aanbesteed. Van de zes inschrijvers was de fa. Pit Beton n.v. te Middelburg met 307.500 de laagste. Voor de overige inschrijvers werden de volgende be dragen genoteerd: 2. J. A. Leijs, Ka- pellë 308.300; 3. n.v. handel, in dustrie- en seheepvaartmij. „De Hoop" Terneuzen 311.000; 4. Jac. Haringman Zoon, Goes 313.500; 5. n.v. beton en spanbetonfabrtek „De Liesbosch" te Jutphaas 356.786 6. n.v. Th. Smeulers' aannemersbe drijf, Utrecht 382.098. Onttakeld cn verlaten lag donderdag iu de Koopmanshaven van Vlis singen een 23 tons jacht van En gelse origine naast de loodsboten te deinen: do mast gekraakt over de stuurhut, de vlag aan een ge broken stok op het dek. Met zes gebroken ribben arriveer de diezelfde dag in het ziekenhuis „St.-Joseph" een van de opvaren den, de arts O. P. A. uit Folke stone. Zijn vrouw had een ge kneusde knie opgelopen. Aan dit alles was een wat ongeluk kig verlopen zeereis voorafge gaan. Met zijn „Magyar" ging het echtpaar A. woensddag uit Calais op weg naar Engeland. Al gauw bleek de olievoorraad van het jacht niet voldoende voor de tocht. Dc motor hield het nog enige tijd uit, maar op een gege ven moment gaf hij de strijd op, waardoor: bet Jacht stuurloos werd. Rond acht uur 's avonds kreeg het echtpaar contact met een Spaans vrachtschip „Nano", dat het jacht op enige afstand pas seerde. De neer A. seinde de Spanjaarden, dat zijn olievoor raad was uitgeput, maar de vrachtboot kon hem niet aan brandstof helpen. Wat de „Nano" wel kon was de on fortuinlijke echtelieden op sleep touw nemen. Maar een poging daartoe kwam nogal hard aan: het jacht liep flinke averij op en Engelsen weiden daarbij gewond Zij werden beide door de bemanning van het schip overgenomen, waar na een van de Spanjaarden zo lang do „Magyar" onder zijn hoe de nam. De „Nano", die op weg was naar Antwerepen, heeft het jacht In Vlissingen aan het loods wezen toevertrouwd. De vakbeurs voor het gezin de beurs met vele attracties MODESHOW Elke avond 22.30 uur cadeau uitreiking door TV-omroepster I Karin Kraaykamp of Ans Yan Brandenberg Geopend van 10-17 en 19-23 u J Zondags gesloten AHOY' GEBOUW ROTTERDAM t/m 12 OCT. VANDAAG. Middelburg City: Zij waren nog geen twintig, 20 uur. 18 jaar; Electro: Af scheid van de wolken, 19 en 21.15 uur, 14 Jaar. Zuidsingelschool: film ver. voor Slechthorenden, 20 uur Vlissingen Luxor: Eiland der ver schrikking, 20 uur, 14 jaar. Alham- bra: De hel van Birma, 20 uur, 14 Jaar; Toonzaal Frans Maas; expositie tekeningen van mevrouw Van Driel. Goes Grand: De slag in de koraatzee, 20 uur. 14 Jaar: Kunsthandel Sturm: expositie HeijmanH, 10—12 en 14—18 uun Prins van Oranje: lezing over Japan voor Ver. Alg. Wetenach. Bo- Ungov SC nu»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2