PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Macmillan: „Kroesjtsjew heeft zich te veel laten gaan" Groep van 27 doet invasie op Cuba Goese burgemeester moet functie neerleggen THAILANDS VORSTENPAAR OP BEZOEK IN BRUGGE 203e jaargang - no. 236 Dagblad, uitgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW, Leertouwer. Adjunot-hoofdred.! G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 7 oktober 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per tn.ro. Mlnim. p. advertentie 4.—, lng, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsi 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzcn, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Commentaar bij terugkeer te Londen „Russen overschatten zichzelf en onderschatten neutrale regeringen" De Britse premier Harold Macmillan is donderdag uit New York waar liij besprekingen heeft gevoerd met de Russische premier Kroesjtsjew en deelgenomen heeft aan het debat in de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties in Londen terugge keerd. Macmillan zei dat het afgelopen deel van de bijeenkomst van de Verenigde Naties „de meest dramatische en bijzondere zitting sinds de oprichting" is geweest. „Ik geloof niet dat alles is gegaan zoals Kroesjtsjew het wilde. Hij dacht dat hij de zaak zou kunnen overdonderen en alle touwtjes in handen zou heb ben, maar hij heeft zich te veel laten gaan". Gevraagd of Iiij zich na zijn bespre kingen met de Sowjctpremier hoop voller voelde na de mislukking van de Parijse topconferentie antwoord de Macmillan „Ja". Hij wilde zich echter niet uitlaten over de moge lijkheid dat in het komende voorjaar een nieuwe topconferentie wordt ge houden. Wel zei hij dat zal moeten wor den onderhandeld over enkele be langrijke kwesties die in Parijs niet aan de orde kwamen. „11c hoop dat wij in staat zullen zijn hiervoor een bijeenkomst te be leggen. Ik ben bijzonder hoopvol gestemd. Ik geloof dat de Russen er mee zullen instemmen". V.N. niet vernield Ten aanzien van Kroesjtsjews be leid inzake Kongo merkte Macmil lan op: „In elk.geval heeft hij niet de Ver. Naties vernield, de secreta ris-generaal heeft een bijzonder zwa re aanval doorstaan, maar het pro bleem Kongo is nog steeds in handen van de V.N. en de secretaris-gene raal. en ik hoop dat wij na al deze inleidende donder-toespraken weer tot onderhandelingen kunnen komen". Zuid-Afrika wordt een republiek ]>e meerderheid der blanke Zuid- afrikaneu beeft gestemd voor een republiek. Gisteravond omstreeks 8 uur kwam dat vast te staan toen tie voorstanders van de republiek een voorsprong van 57.744 stemmen op de tegenstanders hadden. Deze voor sprong was op dat tijdstip groot ge noeg om te kunnen aannemen dat de voorstanders hebben gewonnen. Er waren toen 810.430 stemmen voor en 753.686 tegen de republiek uitge bracht. Verwacht wordt dat de grondwets wijziging waarbij koningin Elizabeth als staatshoofd wordt vervangen rloor een president, in het begin van het volgende jaar als het parlement weer bijeen komt, liaar beslag- zal krijgen. Ruim 1,8 miljoen blanken konden „ja" of „neen" antwoorden op de vraag of het land een republiek moest worden. De 14 miljoen negers, Aziaten en kleurlingen hadden niet het recht, aan. het referendum deel te nemen. De minister-president, Verwoerd van de Nationale Partij had de republiek aangeprezen. Hij had gezegd dat dit de enige grote verandering in de grondwet zal zijn cn dat de Zuid- afrikaansa Unie een democratisch land zal blijven. De Nationale Partij heeft gezegd dat indien Zuid-Afrika een republiek wordt, een einde zal komen aan de diep© kloof tussen de Engelse- en dè Afrikaanstalige Zuidafrikanen. De oppositie, waarvan de Verenigde Partij her sterkst is. noemde Ver- woerds verzekering een lege belof te. Zij is van oordeel dat indien Zuid-Afrika een republiek wordt, het land alleen maar sneller naar het „fascisme" kan afdrijven. Het En gels zal in. een paar jaar tot een taal van de tweede rang worden. Schadevergoedingen „Planta-ziekte" Het ïinilever-concern is deze week, begonnen mof: bet uitkeren van de schadevergoedingen, die betrekking hebben op ziektegevallen in Neder land. welke worden toegeschreven aan het gebruik van „PJaiita" of een der andere margarinenierken, waar in de Planta-eniulgator was ver werkt. Tot dusverre werden ongeveer SOOO verzoeken om toezending van een schade-formulier ingediend; daarvan zijn er nu ruim 7300 be antwoord. De schade-claims zijn over het alge meen niet hoog, zij variëren van 50 tot 100 gulden en betreffen veelal medische onkosten of extra uitgaven voor hulp in de huishouding, zaken De Britse premier zei dat een - de belangrijkste kwesties tussen Oost en West wellicht de strijd' om de steun van de tot nu toe neutrale landen is. De Russen hebben onge twijfeld krachtige pogingen aange wend om deze landen aan hun zijde te krijgen," maar zij hebben zich zelf overschat én de intelligentie van de regeringen van deze landen on derschat". Niet onder pressie Macmillan zei dat ontwapening niet kan worden bereikt door het aan vaarden van een aantal principes. Veranderingen in de structuur van de V.N. zijn zeker wenselijk. „Natuur lijk kan alles worden verbeterd, maar het zou een verschrikkelijke misvatting zijn thans aan pressie toe te geven". Kroesjtsjews aanval op Hammarskjöld is naar Macmillan opmerkte een mislukking geworden, en de secretaris-generaal neemt dooi de eerbied die hij de meerderheid van de leden inboezemt een sterke positie in. e.cl. Over de tot nu toe weinige ver zoeken om sniartegeld slechts een zeer gering percentage zal in principe worden beslist door de commissie schadevergoedingen aan particulieren (de zogenaam de „commissie-Van Vollenhoven") een onafhankelijk college van drie vooraanstaande juristen, waarvan de uitspraak voor beide partijen bindend' is. Deze proce dure zal nog enige tijd vergen. Een recente foto van Z. M. koning Bhoemiboï en II. M. 'koningin Sirikit van Thailand, die 81/ oktober 'a.s. in Nederland zullen aankomen voor een stuatsiebezoek. Vijftien Neptunes voor Nw.-Guinea Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de begroting van defensie voor dit jaar. Het wetsontwerp betreft in hoofdzaak de aankoop van J5 Nep tune (P3V7)-vliegtuigen. Deze zijn bestemd voor de dienst in Neder lands Nieuw-Guinea en dienen ter vervanging van de Martin Mariner- vliegtuigen. De Neptune-P2V7 is een middelbare- afstandverkennïngsvliegtuig, tevens geschikt voor onderzeebootbestrij- ding en voor het aanvallen van grond- en luchtdoelen. De marine luchtvaartdienst heeft reeds enkele jaren gevlogen met Neptune-vliegtui gen, zij het van een oudere versie (P2V5), zodat de introductie van het nieuwe vliegtuig geen probleem zal geven, aldus minister Visser in de toelichting. Met de voorgestelde aankoop is, met inbegrip van een hoeveelheid reser- vedelen en van apparatuur voor de gronddienst, een bedrag van naar schatting 88 miljoen gemoeid. Bij het ondertekenen van de overeen komst is een betaling van 17 mil joen nodig, de aflevering van de vliegtuigen zal plaatsvinden in de loop van 1961 en 1962, in welke ja ren het restant van de contractsom moet worden voldaan. De financiële consequenties der voor stellen vallen alle binnen het defen sieplafond, zodat het totaal bedrag der begroting geen wijziging onder gaat. Bij aankomst in Madrid werd Bona Fabiolade toekomstige koningin der Belgendoor een i grote menigte toegejuicht. vwvvwwwwwwwww Classificeerders in Amsterdam staken Ongeveer 80 klassificeerders werk zaam bij een bedrijf aan de Javafea- dc te Amsterdam hebben gisteroch tend. ca. te 11 uur het werk neerge legd omdat niet onmiddellijk werd voldaan aan de hunnerzijds verlangde verhoging van het uurloon tot 2.00. Voorts bedoelden zij hun misnoegen te doen blijken voor het weder in i ■dienstnemen van enkele vier maanden Een COntra-reVOlutlonaire groep Leider zou reeds gedood zijn geleden ontslagen arbeiders. EENENVIJFTIG KANONSCHOTEN Toejuichingen golden ook koning Boudewijns verloving... vaiYDamme hulde bfaclitt aan het (Van onze^correspondentm Brugge)' Thajlandse vorstenhuis en aan ko- 8 nii plein voor het stadhuis liet eredeta- eliement van de Belgische zeemacht. In de prachtige gotische zaal van het stadhuis was vervolgens een ont- Vaugst, tijdens welke burgemeester Koningin Sildrit en koning Bhoemi boï van Thailand en koning- Boude- wïjn werden donderdagmiddag door een juichende en jubelende menigte geestdriftig begroet in het feestelijk bevlagde Brugge. Bij hun aankomst aan de grens van de stad weerklon ken 51 daverende kanonschoten, waarna alle kerkklokken begonnen te beieren. De koning- en de koningin van Thailand brengen thans een drie daags bezoek aan België. Eerder werden zij reeds begroet in Brussel, Charleroi en Namen. Donderdag- was het de beurt aan Vlaanderen. En in de morgen konden de Gentenaren de hoge bezoekers be groeten. De warme sympathie en hulde, dia overaldoor de bevolking betoond werd was ook voor een groot deel bestemd voor koning Boude- wijn, wiens verloving met de Spaan se Dona Fabiola een golf van vreug de heeft verwekt. Aan de Kruispoort werden de bezoeker-s verwelkomd door de gouverneur van West-Vlaan- deren en de burgemeester van Brug ge. Tussen een dicht wuivende me nigte reed de koninklijke stoet naar het stadhuis. Op talrijke plaatsen moest de open koninklijke wagen stoppen om de bevolking toe te laten bloemen te overhandigen aan de lief tallige oosterse koningin. Koning Boudewijn inspecteerde op het Burg- ning Boudewijn voor zijn verloving met Dona Fabiola. Het gulden boek van de stad werd door de bezoekers getekend en zij ontvingen mooie ge schenken van het stadsbestuur. De koningin ontving een prachtige kan ten tafelloper en koning- Bhoemiboï een luxe album over de Vlaamse pri- i mitieven. De oosterse vorsten gaven aan het Brugse stadsbestuur een sier- lijk kunstvoorwerp. Witte Olifant Onder luide toejuichingen ging het toen naar het schilderïjenmuseum en naar het romantische Begijnhof naar koningin Sildrit dolgraag lan ger had vertoefd. Het tijdschema was echter onverbiddelijk en er stond nog- een laatste bezoek aan een grote katoenfabriek een van de modernste van Europa op het pro gramma. Ook daar werd het oosterse vorstenpaar nog met geschenken overladen, terwijl honing Boudewijn naar gewoonte heel wat belangstel ling aan de dag legde voor enkele technische bijzonderheden. In volle vaart reed liet gezelschap toen naar het station, waar de koninklijke trein wachtte. Verscheidene persona liteiten uit Brugge werden ter gele genheid van dit bezoek onderscheiden met het ereteken van officier of rid der in de orde van de Witte Olifant. van 27 man is woensdag, op j de noordoostkust van de Cu baanse provincie Oriënte ge- ;land, aldus is officieel in Ha- j vana meegedeeld. Eenheden van het leger en de militie hebben de leider van de groep, Armen- tino Feria, gedood, een man ge wond en drie gevangen geno men. De rest van de groep, die ook drie Amerikanen omvat, wordt achtervolgd. Voorts wer den een Amerikaanse vlag, drie muilezels met munitie, zeven geweren en een handboek van het Amerikaanse leger buitge maakt, aldus de mededeling. De opstandelingen hadden volgens de I bekendmaking ongeveer vijftig boe ren gevangen genomen en begaven zich naar het berggebied van Nuevo Mundo toen zij op eenheden van het leger en de militie stuitten. De boe ren wisten toen te ontsnappen. De ontsnapte boeren hebben gezegd dat de opstandelingen afkomstig zijn uit de Ver. Staten, aldus het rege ringscommuniqué. De Cubaanse re gering beschuldigt de V.S. van „het openlijk, en tot elke prijs, aanmoedi gen van contra-revolutionaire op standen, daden van terrorisme en al lerlei andere activiteiten met het doel de Cubaanse revolutie ongedaan te maken". Deze activiteiten verdubbel - den nadat premier Castro zijn rede in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties had gehouden. De opstandelingen worden thans door militie en leger achtervolgd „en kun nen niet ontsnappen." Vergunning voor toto is er De sporttolo „model Beerman" zal met ingang van 16 oktober kunnen draaien. De minister van justitie heeft de Nederlandse Sportfederatie, en het comité sportprijsvragen hiertoe de no dige vergunningen verleend. De uitvoering van de toto wordt ver zorgd door de stichting Nederlandse Sporfctotalisator, die van het K.N.V.B.- •apparaat gebruik maakt. Zoals be kend zal de Beerman->toifco drie weken ten behoeve van de N.S.F. (sport) te gen een 'week ten behoeve van de Stichting Sportprijsvragen (charitatie ve instellingen) draaien. De verdeling 3:1 is in de zestien weken, waarvoor de vergunningen gelden, als volgt on dergebracht Voor de N.S.F: 16 okt., 30 okt., 6 nov,, 13 nov., 27 nov., 4 dec., 18 dec., 25 dec., 1 jan., 8 jan., 22-jan. en 29 jan. Voor het comité sportprijsvragen: 23 okt., 20 nov., 11 dec. en 15 januari. Dr. Noteboom belast met de waarneming De minister van binnenlandse zaken heeft gistermorgen aan de burgemeester van Goes, de heer IT. K. Michaëlis, opgedra gen zijn functie niet langer meer uit te oefenen. De oud-burge meester van Voorburg, dr. J. W. Noteboom, is met de waar neming van het burgemeesters ambt van Goes belast. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft gisteravond de raad van Goes van het ministeriële besluit op de hoogte gebracht. Tevens was dr. Noleboom met zijn echtgenote aanwezig om met de raadsleden kennis te maken. Na liet onderhoud met de raad heeft de commissaris de Zeeuwse persver tegenwoordigers ingelicht over deze nieuwe ontwikkeling in de Goese kwestie De commissaris deelde mede, dat noch hij, noch de minis ter zal bevorderen, dat de heer Michaëlis in Goes als burgemeester terugkeert. Weliswaar is aan hem geen onmiddellijk ontslag ver leend, maar dat hangt onder meer samen met het adminis tratieve en justitionele on derzoek, dat thans nog in de Goese kwestie lopende is. Het besluit om de heer Michaëlis niet langer te handhaven heeft de minister genomen in volledige overeenstemming met de commissaris der ko ningin. Wat de waarneming van dr. Note boom betreft sprak de commissaris als zijn verwachting uit, dat het hier om een periode van Circa zes maan den zal gaan. Daarna zal een nieuwe burgemeester worden benoemd. Waarnemer Dr. Noteboom is op 4 oktober 1893 in Utrecht geboren. Hij studeerde rech ten aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. In 1920 promoveerde hij tot doctor in de rechtsweten schappen. De waarnemend burge meester van Goes is gedurende vele jaren directeur geweest van de Abra ham Kuyp er Stichting. Zijn politieke richting is Anti-Revolutionair. Tij dens de oorlog werd dr. Noteboom door de Duitsers in een concentratie kamp opgesloten. Na de oorlog was hij korte tijd militair commissaris in Oss, waarna in 1946 zijn benoe ming volgde tot burgemeester van Voorburg. In 1958 bereikte dr. No teboom de pensioengerechtigde leef tijd. 1-Iij bleef zich echter bijzonder interesseren voor gemeentezaken. Kortelings heeft hij het burgemees tersambt in Culemburg waargeno men tijdens een langdurige ziekte van de burgemeester van deze ge meente. De voorgeschiedenis De Goese crisis dateert van novem ber van het vorige jaar, toen er moei lijkheden ontstonden rond de verbou wing van de ambtswoning voor de burgemeester. De werkelijke kosten van deze verbouwing zouden de daar voor uitgetrokken Kredieten ver te boven gaan, zo bleek toen. Daarna ontstonden er moeilijkheden, omdat de financiële commissie uit de raad constateerde, dat er een ambtenaar was benoemd zonder dat voor diens salaris gelden op de begroting ston den, terwijl ook een auto was aan geschaft zonder formeel begrotings krediet. D!t alles leidde er toe dat op voorstel van B. en W. een raads commissie werd ingesteld om het beleid van B. en W. te onderzoe ken. welke commissie na enige strubbelingen rond de benoeming van leden, begin dit jaar aan het werk toog. Zij bracht een tien punten tellend rapport uit, waar bij werd geconcludeerd dat de burgemeester op diverse punten met zijn beleid in gebreke was ge bleven. Dit gold ook voor een der wethouders. 1-Iet rapport kwam tegen de wal van de x-aad in de openbaarheid met als gevolg dat er contra-rappor ten, zowel van de burgemeester als van een dei- wethouders, werden ge publiceerd. De gezagscrisis was daar door zo acuut geworden, dat Ged. Staten Ingrepen nog vóórdat de raad het rapport officieel kon behandelen. Bij het hierna door do commissaris der koningin en Ged. Staten inge steld onderzoek stuitte men op bet euvel van verschrijvingen (het boe ken van uitgaven op andere posten clan waarvoor zij waren uitgetrok ken), dat in Goes schrikbarende vormen bad aangenomen. Iïun voor lopige bevindingen legden Ged. Sta ten voor aan de raad in een memo randum, terwijl de commissaris der koningin inzake do burgemeester rapport uitbracht aan de minister. In de laatste raadsvergadering nam de raad van Goes een motie aan, waar bij bij de hoge autoriteiten op een spoedige beslissing inzake de crisis werd aangedrongen. De jongste ont wikkeling is dus nu het beengaan van de hoer Michaëlis. Nederlandse pokkenpatiënt in Brits vliegtuig Gevangenis te Londen thans geïsoleerd Het Britse ministerie van volksge zondheid heeft donderdag de passa giers die maandag jongstleden met een vliegtuig van de B.O.A.C. in Lon den zijn aangekomen, verzocht zich voor inenting te melden omdat bij één van hun mede-passagiers, een Nederlandse zakenman uit Singa pore, pokken is geconstateerd. De passagier wiens naam niet is meegedeeld, is aangekomen met vlucht nr. 791 van de B.O.A.C. Men heeft hem woensdagavond in een Londens ziekenhuis opgenomen en zijn contacten sedert maandag nage gaan. Degenen met wie de pokken- patiënt in contact is geweest wordt inenting aangeboden. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld dat de zakenman dinsdag iemand in een gevangenis in het westen van Londen bezocht. De autori teiten hebben bezoeken aan en overbrengen van gevangenen van en naar die gevangenis opge schort. Eén van de inzittenden van het B.OA.C.-vliegtuig is naar Oslo doorgereisd. De Gaulle: V.N. een permanent schandaal President Dc Gaulle van Frankrijk heeft te La Tour du Pin een lof spraak gehouden, waarin hij met be trekking tot Algerije zei dat Frank rijk zich noch door de Ver. Naties, noch door de opstandelingen de wet zal laten voorschrijven. De organi satie van de VN. vindt hij „gedege nereerd tot een soort permanent schandaal". Wij willen Europa één maken, aldus de Franse president, maar wij wil len daarbij onszelf blijven onze ziel en onze vrijheid van handelen behouden. VERWACHT. RUSTIG WEER. Veranderlijke bewolking mot hier en daar een bui. Aanvankelijk nog en kele mistbanken, zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Tempera turen dezelfde als gisteren of iets lager. ZON EN MAAN 8 oktober Zon op 0( Maan op 2C onder 28.02 onder 10.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1