Nederlandse schakers graag naar Vlissing en OPENING NIEUWE GEREF. KERK IN ANNA-JACOBAPOLDER VAN ALLE ZEEUWSE WOL GAAT 96% NAAR WOLFEDERATIE ONTWIKKELING ZUID-SL0E BIJ HERINDELING BETREKKEN EEN GROTE BUS Sm-PHIL1PSLAW WEER EERSTE IN LANDELIJKE ACTIE 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 JAN HEIN DONNER KOMT OP TIJD.... f Advertentie) OPKLAPBAAR... gemakkelijk schoon te houden! Interland in Zeeland dus: de heer G. N. van Ginkel erevoorzitter schaakclub JAN HEIN DONNER, de zwaar-ge- lokte Amsterdammer, is behalve door zijn .schaakkunst bekend door zijn professorale vergeetach tigheid en verstrooidheid In Vlissingen kan men daarvan mee praten. want toen twee jaar ge leden in die plaats de schaakin terland Nederland-Engeland werd gehouden kwam Jan Hein maar niet opdagen. Bijkans twee uur later, op het moment dat een re serve zijn plaats al lang ingeno men had, kwam Donner binnen: lilj meende, dat de interland twee uur later zou beginnen. Het ge beurde ook in Vlissingen, dat Don ner een eenzame figuur was in een grote zaal, waar een schaak- simultaanwedstrijd gehouden zou worden. Ditmaal was de ver strooide schaker ruim een uur te vroeg Nu wordt zaterdag en zondag in het Scheldekwartier te Vlissingen wéér de interland Nederland-En geland gespeeld en wéér is Don ner van de partij. Gerijpt door de ervaringen is het bestuur van de schaakclub Vlissingen tot een tac tische openingszet overgegaan vriendelijk heeft men de hulp in geroepen' van een zeer begrijpende van Bavendrcgt, een Amsterdam se schaker, die ook naar Vlissin gen komt om met zijn stukken te gen de Engelsen ten strijde te trekken. En deze stipte-man-van- het-woord heeft het beloofd: „Ik neem Donner mee in m'n wagen naar Vlissingen". Zeeland kan dus gerust zijn. Jan Hein komt De Utrechtse advocaat mr. Eduard Spanjaard komt ook. Dat is ze ker. Als deze jurist namelijk op een Scheldekwartier-stoel plaats neemt, zit hij min of meer op „eigen" grondgebied, Mr. Span jaard is namelijk aandeelhouder van de N.V. Koninklijke Maat schappij „Dc Schelde". „Ja. ja", grapte hij twee jaar gele den, toen „De Schelde" ook bij sprong in de organisatie van deze interland. ,.tol uit je winst" En nu „De Schelde" opnieuw „bij springt" wil aandeelhouder Span jaard waar voor zijn geld, met andere woorden: ccn overwinning °P „eigen" grondgebied Waar is Germaine....? In dit selecte Nederlandse schaak gezelschap is nog een man, die op vallend graag naar Vlissingen komt: wedstrijdleider H. de Graaf. Hij is namelijk oud-Vlis- singer. ..Als zes-jarige woonde ik bijna een jaar in Vlissingen", ver telde hij, „veel weet ik me er niet meer van te herinneren. Alleen Geen paard verkeerdgeen pion te dit: op het Eiland, waar we woon den, had ik een bijzonder aardig buurmeisje: een zekere Germaine, dochter van een loods en toen ook zes jaar". Nog altijd kijkt oud- Vlissinger De Graaf uit naar Ger maine als hij in Vlissingen komt. Tot nog- toe tevergeefs. „Ik geef de moed niet op", zei hij Trouwens dr. Max Euvve bewaart eveneens goede herinneringen aan Vlissingen. Al voor de oorlog was hij in die stad: in Britannia speelde hij tegen Aljechin in één van dc partijen om de wereldtitel. In 1958 was Euwe opnieuw aanwe zig en zaterdag komt hij weer. Ook dit weekeinde zal Euwe wel licht weer de indruk wekken voor de vierdaagse in training te zijn Meer dan wie ook pleegt hij namelijk langs de borden van de overige schakers te flaneren. In bruikleen Het bestuur van de organiserende Vlissingse schaakclub zal een an dere schaker, te weten Van Schel- tinga, met erkentelijke blikken tegemoet treden. Deze Van Schel- tinga, vroeger Werkzaam bij de Amsterdamse Effectenbeurs, maar thans employé van de Hoogovens in IJmuïden, zorgde er namelijk voor, dat er zaterdag en zondag tien grote demonstratie borden in Vlissingen komen. Die borden, waarop het ongetwijfeld talrijke publiek de strijd gemak kelijk kan volgen, zijn namelijk door do schaakclub van de Am sterdamse Effectenbeurs in bruik leen afgestaan. Al die demonstratieborden zullen be diend worden door deskundige schakers van de clubs „Vlissin gen" en „Middelburg". Dat is een belangrijk werkje, want de in terlandspelers zijn er bijzonder op gebrand, dat de juiste stand van zaken inderdaad op het de monstratiebord wordt weergege ven. Als de „secondant" een paard op het verkeerde veld plaatst of ccn pionnctje juist een Wedstrijdleider H. de Graaf: is Germaine „vakje" te ver opschuift, kan de grootmeester of meester minder goed geluimd raken Erevoorzitter! Inmiddels heeft de Vlissingse Schaak club met een sympathieke geste do dank tegenover „De Schelde", die deze interland in Vlissingen mogelijk maakt, duidelijk ge maakt: de heer G. N. van Ginkel, lid van de Schelde-directe is tot erevoorzitter van de Schaakclub Vlissingen benoemd. De juiste man op de juiste plaats I Waarmee we maar zeggen willen: de heer Van Ginkel kan inderdaad scha ken Volledigheidshalve vermelden we nog dit: deze schaakinterland begint zaterdagmiddag kwart over drie in het Scheldekwartier te Vlissin gen. Alleen ITHÜ-RAAMVENTILATOREN hebben een.opklapbaar motorge deelte. Zij zorgen voor frisse, "natuur zuivere luchc in Uw woning én... zïjzijngemakkelijkschoontemakcn. Vraagt dahmdige roer- licking lij Uw tlthtro- imtalLiUur. Pubiik.iïe •ITHO-SCinrOAM' Zeeuwse dambeker voor Vlissinger Joh. Lere Tijdens de clubavond van de Vlis singse Damvereniging D.I.D. werd onder auspiciën van de Zeeuwse Dambond de Zilveren Dambeker uit gereikt De heer D. Goedbloed, voor zitter van de Vlissingse vereniging sprak cr zijn vreugde over uit dat de beker wordt overhandigd in het clubgebouw van de bekerwinnaar. De heer De Jonge, voorzitter van de Z.D.B., memoreerde de wijze waarop deze beker na een fel gevecht ten slotte is terecht gekomen bij de sterkste. Aan de bekerwinnaar de heer Joh. Lere werd de cup overhan digd. Tentoonstelling van stichting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer opent dinsdag a.s. in de kunstzaal xan Van Benthem en utting te Middelburg Benthem en Jutting te Middelburg een tentoonstelling van werken van leden van de stïehting Zeeuwse Beel dende Kunstenaars. Aan deze ex positie van kleinere werken werken mee Ad Braat, Piet Bulthuis, A. Duvekot. Alice Hamerlinck, Hans Heeren, Peter de Jong, Jan Jong- schaap, Henk Kooger, Antoine Mes, Andries Minderhout, Rinus v. d. Neut, Piet Rijken en Thea Spieren burg. OFFICIËLE OVERDRACHT Ds. Haverkamp: „Veel dank verschuldigd" Anna Jacobapolder heeft sinds don derdagavond een nieuwe gerefor meerde kerk. In een speciale dienst, waarvoor vele gemeenteleden naar het nieuwe, moderne gebouw waren gekomen, heeft de adviseur van het Nationaal Kampenfonds, de heer W. J. A. H. van Berkel het bedehuis aan de rand van het dorp overgedragen. ..Hiermee is een eind gekomen aan een samenwerking van vijf jaren", aldus de adviseur, die de plaatselijke predikant, ds. Haver kamp, bij deze gelegenheid een avondmaalstel overhandigde. Voor het zover was had de voorzit- sinaasappel citroen vruchtenlimonade VERGADERING IN GOES Afdeling Zeeland telt 1400 leden Do levering van wol aan de Neder landse Wolfederatic was in het jaar 1959 groter dan in het voorafgaande jaar 1958. Deze toename was mede het gevolg van 'n groter aantal scha pen in de provincie Zeeland, zo ver meldt liet jaarverslag van de afde ling Zeeland van deze federatie over het boekjaar van 1 mei 1959 tot 30 juni 3 9G0, en van de periode I mei 1960 tot 1 oktober I960. Deze ge gevens werden verstrekt tijdens de donderdagTniddag in „De Landbouw" te Goes gehouden vergadering van dc afdeling Zeeland der Nederlandse Wolfederatie. De voorzitter van de afdeling, dc heer J. A. Bourgraaf, kon in" zijn welkomstwoord slechts een klein aantal belangstellenden welkom heten. De wetenschappelijk hoofdambtenaar van het Centraal Diergeneeskundig Instituut te Rot terdam, do heer W. A, Eisma, hield per hele liter De geheide Wynand Fockink ZEEROUDE tijdens deze bijeenkomst een lezing over schapenziekten en de mogelijk heden tot de bestrijding hiervan. Ruim 96 van alle in Zeeland ge produceerde wol wordt aan dc fede ratie geleverd, terwijl ongeveer 35 van de hoeveelheid wol uit België -afkomstig is; het totaal aantal kilo grammen bedroeg in 1959 het getal van 55.139. Hiervoor werd direct bij levering een bedrag van 178.754,72 uitbetaald, en later nog een bedrag van 35.600 nabetaald. Dc in juli 1960 afgeleverde hoeveel heid wol. zo gaat het verslag verder, was door een niet onaanzienlijke te ruggang in de schapenstapel kleiner dan in 1959, en bedroeg 28.957 kilo's, terwijl ook het aantal leveranciers daalde tot 741. In 1959 bedroeg het ■aantal leveranciers nog een aantal van 881. De voorlopige opbrengst van de geschoren wol in 1960 was ongeveer 94.000. De afzet van de wolproduklen even wel vertoonde in de afgelopen jaren oen regelmatige stijging, hetgeen ook een gevolg was van het permanent openstellen van het depot te Goes. Het verslag' vervolgt met het opsom men van de consumentenartikelen, bestaande uit 16.000 knotten brei garen, 800 dekens en 300 stuks brei werk. die aan de leden werden afge leverd tot een gezamenlijke waar de van 76.000. Constant aantal Opmerkelijk in het verslag van de periode over 1960 is dat van het aan tal leden der federatie in Zeeland, te weten 1400, nog 60 in het be zit is van schapen. Daarbij kan de afdeling opmerken dat het aantal schapenhouders in Zeeland, afgezien van de laatste daling in 1960, vrij constant blijft. Wel bestaat er een teruggang In bet aantal kuddeliou- ders, een teruggang die zich de vol gende jaren nog wel zal voortzetten. De heren Jst. Deïst uit Zonnemaire en J. C. Kooyman uit Sint-Annaland werden bij acclamatie herkozen als lid van dé ledenraad. Tijdens de. bijeenkomst hield de heer W. A. Eisma, wetenschappelijk hoofdambtenaar van het Centraal Diergeneeskundig Instituut te Rot terdam een inleiding over schapen- ziekten en de bestrijding hiervan. De heer Eisma schetste de meest voorkomende ziekten bij de schapen, vanaf hun geboorte tot de volwassen heid. Tevens gaf hij enkele globale richtlijnen tot de bestrijding van de ze ziekten. Met klem wees hij er op dat een goede samenwerking tussen de praktiserend dierenarts en d© ge zondheidsdienst een eerste vereiste is, en dat deze samenwerking d© laatste jaren ook steeds nauwer is. Vooropstelde de lieer Eisma dat een grote hygiëne een der beste bestrij dingsmiddelen van schapenziekten is. Aan bet slot van de causerie was er nog een gedachtenwisseling. ter van de commissie van beheer, dc heer C. van Sti'ïen, bij de aanvang van de bijeenkomst een begroetings woord gesproken. Hij nam zijn ge hoor daarin mee terug naar het jaar 1848, toon de polder droog kwam. In het kort behandelde de heer Van Strien vervolgens de historie van de gereformeerde kerk in Anna Jacoba polder. „In ons leeft het besef, dat wij velen dank verschuldigd zijn", zo zei ds. Haverkamp in zijn dankwoord. Hierna werd gezongen psalm 84, vers 2 en 5 en plaatste het oudste lid van de kerkeraad, de heer P. Boude- ling, de bijbel op de kansel. Toespraken De kerkdienst, die daarna volgde werd geleid door ds. Haverkamp. Het onderwerp van dé preek was J'esaja 40, vers 6 tot 8. Na de dienst werden er nog toe spraken gehouden door burgemeester L. J. de Jonge van St.-Philipsland, ds. Van der Klauw namens de clas sis, ds. F. van Dieren, namens de plaatselijke hervormde kerk, de heer G. Tulnhóf namens de aannemers en architecten en ds. K. Smit namens de oud-predikanten. Tenslotte sprak ds. Haverkamp nog een kort dankwoord, waarna het avondlied werd gezongen en de ge nodigden zich naar het dorpshuis be gaven. B. EN W. MIDDELBURG IN ONTWERP-BRIEF Ook ontevredenheid over grens met Sint-Laurens B. en W. van Middelburg hebben de Jgemeenteraad een voorstel doen toe- comen met betrekking tot het ont werp van wet tot de gemeentelijke herindeling van Walcheren, zoals Ged. Staten van Zeeland dat enkele weken geleden aan do Walcherse raden toe zonden. Het Middelburgs college spreekt er zijn voldoening over uit, dat bet voorstel voor deze zeer ge wenste herindeling thans spoedig aan de Staten-Generaal ter behandeling zal worden aangeboden. De voldoe ning van B. en W., zo schrijven zij, impliceert echter niet, dat het college zich in alle onderdelen met het ont werp lean verenigen. In een korte formulering van de voornaamste Middelburgse bezwaren wijzen B. en W. er ten eerste op het onjuist 'te vinden wanneer niet ten volle rekening wordt gehouden met de te verwachten ontwikkeling in het Zuld-Sloe, nu de regering in de rijksbegroting voor 1961 gelden heeft uitgetrokken om een begin te maken met de uitvoering van het Sloeplan. Naar het oordeel van B. en W. houdt het ontwerp in onvoldoende mate re- Marktkooplieden huldigden marktmeester N. C. van Oost Nadat de heer N. C. van Oost le Mid delburg afgelopen week was gehul digd in verband met zijn 40-jarig jubileum in gemeentedienst, waar voor hem de zilveren medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau was toegekend, is dit jubileum donderdagmiddag nog eens dunne tjes overgevïerd. Ditmaal gebeurde het in oen boven zaaltje van café Gillissen, waar Mid delburgs zilveren marktmeester ge huldigd werd door afgevaardigden uit dé kiing van marktkooplieden. In de verschillende toespraken werd de loftrompet over de heer Van Oost gestoken en dit gebeurde volgens sprekers geheel verdiend. Want met de heer Van Oost is het altijd pret- tig samenwerken "geweest, zo bleek uit woorden, die tot de marktmees ter gericht werden. Namens het be stuur van de afdeling Zeeland van de Centrale verenigig van markt-, strao,t- en rivierhandel bood de heer A. M. van Sommeren de marktmees ter sigaren aan. Voor zijn echtgeno te overhandigde de lieer Van Som meren de marktmeester een prach tig boeket bloemen. Het hoofdbe stuurslid M. A. Donker van de Cen trale vereniging van markt- straat- en rivierhandel liet zijn woorden ver gezeld gaan van een boekenbom Ver der sprak de heer Donker nog als vertegenwoordiger van de Stichting reclarhefonds Zeeuwse markten, van welke organisatie de heer Van Oost een volbcladen mand met fruit ont ving en namens alle marktkooplie den van de Middelburgse Markt, die hun waardering voor hun markt meester uitdrukten in een volauto matisch horloge. Zeeuwse verkeerszondaars in Bergen op Zoom berecht Op de rijksweg lussen Bergen op Zoom en Breda „sneed" op 28 mei van dit jaar een vrachtauto, bestuurd door J. M. do B. uit Borssele een nadere vrachtwagen, waarin J. van G. uit Heinkenszand aan het stuur zat. Voor deze laatste auto liep de manoeuvre nogal onfortuinlijk af. Met een flinke vaart kwam deze tegen een boom terecht. Donderdag stonden beide chauffeurs in Bergen op Zoom voor de kan tonrechter. Verdachte vertelde dat hij op de drie-baansweg reed en de vrachtauto van Van G. was gepasseerd. Hij liad helemaal niet gezien dat hij deze liad gesneden en evenmin dat Van G. daarna tegen een boom was gereden. „Dat zien de meeste bestuurders nooit, als ze een ongeluk hebben veroorzaakt" zei do officier van jus titie. Van G. die daarna als getuige werd gehooi d, vertelde dat het mistig was geweest, het zicht slecht en regen- achtie, maar toen De B. hem voorbij reed, had deze rustig op de drie- baans weg nog ccn grote afstand kunnen rijden in plaats van plotse ling terug op de rechter helft te gaan rijden. De officier van justitie vond de overtreding ernstig. Hij eiste een geldboete van 50 subs. 10 dagen. Conform werd De B. veroordeeld. N, P. du P. uit Middelburg was op 26 juni onder Roosendaal tegen een bestelauto gereden. „Ik kon niet dui delijk zien wat er voor me reed", verontschuldigde Du P. zich. De of ficier eiste tegen hem een geldboete van 25 subs. 5 dagen, waarop een gelijkluidend vonnis volgde. S. H. uit Oud-Vossemeer had op 6 september j.l. met zijn auto gereden zonder dat hij in het bezit was van een kentekenbewijs. „Eigenlijk is dit niet waar", zei verdachte, „want ik heb het bewijs wel". En prompt over legde hij dit document. Verdachte beaamde toen hem het verzuim was uitgelegd zijn fout en werd conform de eis tot 10 boet© subs. 2 dagen veroordeeld. kening met deze ontwikkeling. Het lijkt B. en W. dan ook bepaald nood zakelijk, dat het territoir aan de westzijde van het toekomstige In dustriegebied in het belang van een. harmonische ontwikkeling in handen is van de beide gemeenten, die de in dustriële ontwikkeling zullen moeten steunen en stimuleren, namelijk Vlis singen en Middelburg. B. en \V. constateren verder met te leurstelling, dat de nieuwe noordelijke grens van Middelburg niet zodanig is ontworpen, dat de gehelo gebouwde kom van Sint-Laurens bij de Zeeuwse hoofdstad wordt gevoegd. Het college kan niet inzien, dat voor de ontwor pen grens een goede motivering te vinden is nu deze opnieuw op een wil lekeurig gekozen plaats de lintbe bouwing doorsnijdt. Excentrisch Het niet bij Middelburg l, deel van St.-Laurens komt volgens B. en W. zeer excentrisch te liggen in de nieuw te vormen agrarische gemeen te, terwijl het thans reeds een geheel vormt met de bebouwing van Middel burg. Met nadruk stellen B. en W-, dat men niet een groot stuk agrarisch gebied bij Middelburg wil voegen, maar uitsluitend het geheel en niet de helft van de kleine bebouwde kom van St.-Laurens, waarvan alle bewo ners voor hetgeen uitgaat boven de dagelijkse behoeften volledig op Mid delburg aangewezen zijn. Voor wie als de opheffing van hun eigen ge meente vaststaat een aanhechting aan Middelburg stellig geprefereerd zal worden boven een gedwongen her oriëntering op een nieuw, nogal veraf gelegen centrum van veel geringer formaat, aldus betogen B. en W. Nu op grond van juridisch© be zwaren in het ontwerp niet meer is opgenomen, dat de genieenten van de kring Oostkapeïlc van de vleeskeuringsdienst zullen gaan behoren tot de kring Middelburg', maar dat daarover nader door de betrokken nieuwe gemeenten moet worden besloten, hopen B. en W., dat Ged. Staten hun invloed zullen aanwenden om te komen tot gro tere vol-ambtelijke diensten, con form do wens van de minister van sociale zaken en volksgezondheid. B. en W. stellen de raad voor om con form hun ontwerp-brief aan Geel. Sta ten te antwoorden. Dit voorstel zal op vrijdag 14 oktober a.s. tijdens een vergadering van de raad in behande ling komen. Nagekomen advertenties. De lieer en mevrouw SCHENK-DREGMANS geven met grote dankbaar heid kennis van de geboorte van hun dochter MIRJAM. Boskoop, 5 okt. I960. VOOR DE 7e MAAL „Jezus Uw verzoenend sterven, blijft hot rust punt van mijn hart". Op :1 oktober 1960 nam de Heere, na een lang durig, geduldig gedra gen lijden tot Zich, on ze innig geliefde man, vader, broeder, behuwd- broeder en oom CORNELLS MARIN US HOFFIÜS op de leeftijd van 54 jaren. J. C. Hoffius- Michielson. Nick. Familie Hoffius. Familie Michlclsen. 's-Gravenhage, De Genestetlaan 143. De begrafenis zal plaatsvinden D.V. op zaterdag 8 oktober 1960 te 1 uur op de Algeme ne Begraafplaats te Goes. Het bestuur en de Co lonne van de Rode Kruisdf deling Koude kerk© geven met groot leedwezen kennis van het overlijden van hun medebestuurslid en co- lonneconimandant, dc heer W. TOUW op de leeftijd van 65 jaar. Dankbaar zullen ze blijven gedenken wat de lieer Touw voor liet Rode Kruis heeft betekend. Hem was nooit iets to veel, Koudekerke, 6 okt. 1960. ZEEUWSE RODE KRUIS REKENT OP f 60.000 Voor do zevende achtereenvolgende maal staat; de afdeling St.-Philips- land van het Nederlandsche Roodc Kruis hij de jaarlijkse inzameling provinciaal en landelijk weer num mer 1. In deze afdeling werd name lijk een bedrag van 2743 bijeenge bracht, wat 508 procent van het streefbedrag is, aldus deelt kringse- eretarls A. D. Constandso in zijn verslag over liet derde kwartaal van de kring Zeeland van het Rode Kruis mee. Totaal werd door de Zeeuwse: afde lingen reeds een bedrag van 52.844 bijeengebracht, liet wachten is ecli- ter nog op de resultaten van de af delingen Middelburg en Zaamslag. Dit bedrag met wat er nog komt rechtvaardigen dc hoop, aldus de kringsecretaris, dat dit jaar min stens 60.000 wordt bereikt, hetgeen 1500 hoger is dan het afgelopen jaar. Verder deelt de kringsecretaiis mee, dat de halfjaarlijkse bloedafname in de afdeling Sint-Philipsland op 1 juli 228 flessen bloed opbracht. Verder brengt de heer Constandse in zijn kwartaaloverzicht hulde aan alle Zeeuwse afdelingen, die de patiënten aan boord van het hospitaalschip „J. Henry Dunant" in dc meringsplaat- sen met muziek, fruit, versnaperin gen en cadeaus bedacht, hebben. Algemene kennisgeving. Heden overleed geheel onverwachts onze lieve zuster, behuwdzuster en tante C ATH VIIINA 1)10 l'AGTER weduwe van Murinus Jacobus Strijd op de leeftijd van 70 jaar. Uit aller naam, S. de Pagter. Souburg, 6 okt. 1960. Burchtstraat 26. Liever geen bezoek. De teraardebestelling zal plaatshebben op za terdag 8 okt. a.s.. Ver trek Burchtstraat 26 te 1*2.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 16