Inwoners van dorp Westerhaar terroriseren nieuwkomers Eis in Goes van eerste orde: terugkeer tot normen van behoorlijk bestuur KLANKBORD GEEN OVEREENSTEMMING OVER POLITIESALARISSEN OKTOBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VREEMDELING IS INDRINGER Schoolhoofd met gummistok en machteloze politie (Van onze correspondent) Voor de Almelose politierechter mr. Van Rhede van der Kloot stond don derdagmorgen de 36-jarige ldppen- fokker W. J. M. J. uit Westerhaar terecht, die tenlaste werd gelegd, dat hij oj» 36 april I960 opzettelijk de 16-jarige Harm Bos had geslagen, gestompt en getrapt, waardoor deze jongen onder meer een hersenschud ding opliep. De officier van justitie, mr. W. L. de Walle eiste tegen de verdachte, die de feiten volmondig toegaf een gevangenisstraf van 1 week voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De politierechter rei geen voorwaardelijke straf te willen opleggen, doch hij bepaalde uitspraak op een boete van tien gul den of twee dagen gevangenisstraf. Deze zaak wierp wel een uitermate schril licht op de mentaliteit van een bepaald deel van de bevolking van Westerhaar, behorende tot de ge meente' Vriezenveeri. „Het zonder meer in bezit nemen van andermans eigendommen, is een der uitingen van wat men in Vrie- zenveensewijk-Westerhaar gemoede lijkheid noemt", zo merkte de poli tierechter op. „Bordjes met verboden toegang of „eigen weg" worden ver- K.A.B. verspreidt loonpamflet De Katholieke Arbeidersbeweging zal de komende dagen ïn een oplage van een miljoen exemplaren een pamflet over Nederland verspreiden, dat tot motto heeft „waarheen met de loon politiek?". Daarin wordt gewaar schuwd tegen een tussentijds open breken van bestaande collectieve ar beidsovereenkomsten. De K.A.B. meent, dat open'breking feitelijk een uitholling betekent van de C.A.O., die beoogt de werknemers gedurende een bepaalde tijd een vast loon te garanderen. Daarom wijst zij op andere mogelijkheden voor de arbeiders om te delen in gunstige de mem in gsres uit aten Nu is het de tijd voor bezit v-onmende maatregelen, aldus de KAB. als de werkgevers daartoe nu niet op grote schaal en op korte termijn bereid zijn. d.wdmgen zij, volgens de r ooms-katho lieke vakcentrale, de bonafide vakbe weging tot andere maatregelen. „Gronlmij" wacht op order - 250 miljoen - van Castro De directie van de grondverbetering en ontginningsmaatschappij „Gront- mij" te De Bilt wacht in spanning op de beslissing van Fidel Castro van Cuba over een cultuur-technisch plan, dat deze Nederlandse maat schappij voor de Cubaanse regering heeft gemankt en waarvan de reali sering een bedrag van rond 250 mil joen gulden vergt. Overigens heeft de president-direc teur van „Grontmij", Ir. J. M. J. Hanraets, het volste vertrouwen in Fidel Castro, waarmee hij een per soonlijke ontmoeting heeft gehad en die zich zeer enthousiast over de plannen heeft uitgelaten. De kosten verbonden aan de voorstudies van de plannen zijn inmiddels door de Cu baanse regering correct betaald. Het lijvige definitieve plan van „Grontmij* werd in januari per luchtpost naar Cuba gezonden. Het enige wat men thans weet, door tus senkomst van de Nederlandse am bassadeur in Cuba, de heer Boise- vain is, dat de plannen enthousiast zijn ontvangen. Uitgaven E.E.G. in 1961 op 53 miljoen meer begroot Volgens de ontwerp-begroting van de Europese Economische Gemeenschap, die deze maand aan de raad van mi nisters zal worden voorgelegd, znllen de uitgaven In 1961 mét "bijna 53 mil joen stijgen en een cijfer bereiken van ruin» 167,5 miljoen gulden. De Neder landse bijdrage is in het ontwerp be groot op iets meer dan 12,5 miljoen gulden. VOL. Toen de 19-jarige Gerhard Glanznig uit Karinthië, Oostenrijk, zich verleden week voor de militaire dienst kwam melden, lcreeg-hij te ho ren dat men „vol" was. „Maar U hebt me een oproep gestuurd", pro testeerde Gerhard, „en ik moest daardoor uit mijn baan te Düssel- dorf ontslag nemen". „Ik weet het van die oproep", ant woordde de officier, „maar we had den niet verwacht dat U Duitsland zou verlaten. Kom maar in februari terug, dan is er bij ons meer plaats". Recruut Glanznig wenste met deze oplossing geen genoegen te nemen en toen vond het leger een betere en misschien wel unieke. Glanznig zal de plaats .innemen van een zieke sol daat, tot diens herstel, en daarna de volgende op de ziekenlijst vervangen (als die er is), tot zijn negen maan den er op zitten. HET BESTE. In Engeland is een lichtgewicht, wasbaar smokingjasje in de handel, dat op warme dagen met de binnenzijde naar buiten, als witte smoking kan worden gedragen. De nationale vereniging van kleer makers heeft dit jasje tot „het beste kledingstuk van het jaar" gekozen. wljderd. Een zakenman die zijn au to een ogenblik bij de (christelijke) schoool parkeert, 'vindt zijn wagen terug, bekrast met stenen en spij kers". Het antwoord van het hoofd der school aan het adres van de dupeerde zakenman: Wat hebt U filer te zoeken". Zo luidden enige der citaten. En er gebeuren nog ergere, griezeliger din gen, zo merkte de politieréchter op. Indringers De officier van justitie mr. De Walle wees er in zijn requisitoir op, dat hier in de eerste plaats dat deel van de bevolking van Westerhaar terecht diende te staan, dat de vreemdeling als een indringer beschouwt. Behalve de reeds genoemde feiten citeerde hij nog als uitingen van deze mentaliteit, de poging tot brand stichting ln de pastorie van de Ned. Hervormde predikant en het stulttrappen van bebroede eieren. Genoemde predikant heeft trouwens tegenover een der rapporteurs ver klaard, dat zijn ervaringen zo ver schrikkelijk zijn dat hij niet zou schromen zijn eventuele opvolger uitvoerig in tè lichten alvorens een beroep aan te nemen. Hij kon zich best voorstellen, dat J. zich vergre pen had aan een der kinderen, die hem hadden getreiterd. Mijn handen jeuken soms ook, zo verklaarde hij in het rapport. „Zelfs de predikant wordt als een indringer beschouwd". De huidige predikant is zelfs een maal bij een brand door enkele Wes- terhaarders in een beerput geduwd en niemand wilde hulp bieden. De verdachte verklaarde hoe de kinde ren van de christelijke school over een eigen weg van hem liepen en vernielingen aanrichten op zijn pluim veebedrijf. Hij had de jeugd herhaaldelijk gewaarschuwd maar tenslotte was hij tot razernij ge bracht. Het gevolg was dat hij het jongetje Bos had mishandeld. Hij was met de jongen naar het hoofd der school gegaan. Deze had echter j gezegd, dat de kwestie hem niet in- J teresseerde. Uit een der uitgebrachte rapporten bleek, dat dit schoolhoofd had verklaard, dat hij in 1928 de gummistok had meegenomen, toen hij naar Westerhaar kwam. Er werd toen nog veel met het mes gewerkt en er zijn moorden gepleegd. De on derwijzer was van mening dat hij geen politieagent was en dat zijn taak ophield, als de school uit was. De politierechter schetste de ver- I (lachte als een zeer verdienstelijk en achtenswaardig mens. Ook gezien zijn houding ïn de bezettingstijd. De ze houding bracht hem namelijk in het concentratiekamp Bergen-Belsen en zijn moedige verzetsdaden werden beloond met acht onderscheidingen. De politie schijnt machteloos te zijn tegen het optreden van de bevolking in Westerhaar, merkte de politie rechter nog op. „Meermalen is er geklaagd bij de politie. Het is fraai". OVERLEG IN DEN HAAG Ministerieel voorstel niet aanvaardbaar geacht Gistermiddag heeft de minister van binnenlandse zaken het ge organiseerd overleg met de po litievakorganisaties inzake de voorgestelde inconveniëntentoe- lage voortgezet. Hierbij is ge bleken, dat overeenstemming niet was te bereiken. Nader vernemen wij inzake het overlég tussen de indepartementa- le commissie ad hoe en de politie bonden betreffende herziening der Waarnemend burgemeester van Goes Dr. J. W. Noteboom, oud-burgeniees- Goes. Deze foto werd aisteravond rr-■ ---• T- -mi" het Goese (Foto P.Z.C. ter van Voorburgis thans benoemd j genomen in de hall van"het Goese tot waarnemend burgemeester van I stadhuis. salarissen van het politieperso neel, dat de minister wel bereid was zijn aanvankelijk voorstel tot het toekennen van een zogenaam de inconveniëntentoeslag ad 4.0 gulden per maand een voorlopig karakter te geven, in afwachting van een eventuele reële salaris verhoging, die evenwel niet vóór 1 januari 1962 kan worden geëffec tueerd. Per die datum zou dan be keken moeten worden of er inder daad ruimte zal zijn tot een her ziening der honoraria van het po litiepersoneel op basis van het uit gebrachte wèrkclassisficati erap- port. Dit was voor de bonden evenwel niet aanvaardbaar. Men achtte de tijdsduur veel te lang en het ri sico van een mogelijke ruimte eerst op 1 januari 1962 te groot. Vanmiddag komt de centrale van politieorganisaties (C.P.O.), waarin de drie vakbonden samenwerken, in vergadering bijeen ter bespreking van de vraag of en welke maatre gelen er thans moeten worden ge nomen. De bondsleden zouden nog gisteravond per circulaire op de hoogte worden gebracht. Ontslagen „Astrid Naess" financieel afgewikkeld De na de ontploffing aan hoord vai de Nederl. tanker „Astrid Naess' van de Nederlandse Norness Scheep vaart Maatschappij verleende ontsla gen aan acht bemanningsleden, zijn „financieel afgewikkeld". Zulks sehiedde naar genoegen van de bij het N.V.V. aangesloten Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij, die de belangen van de opvarenden van de „Astrid Naess" heeft behartigd. Een en ander is medegedeeld ifi een artikeltje in „Ons bestek", het orgaan van de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij. Toen de „Astrid Naess" op 13 april j.l. op ongeveer 200 mijl van New York met een lading ruwe olie voer, deed zich in de machinekamer een he vige ontploffing voor. Zeven van de 46 bemanningsleden liepen min of meer ernstige verwondingen op. Een aantal opvarenden voelde zich niet meer veilig op het vrijwel nieuwe schip, waarop zich reeds eerder bran den en ontploffingen zouden hebben voorgedaan. Acht bemanningsleden weigerden werk te doen zolang zij niét over tuigd waren dat de nódige veilig heidsmaatregelen waren getroffen. De gezagvoerder verleende dit achttal deswege ontslag wegens dringende reden. H. M. de Koningin heeft, donderdag ochtend op paleis Soestdijk de minis ters van verkeer ontvangen, die de twaalfde zitting van de Europese conferentie van ministers van ver keer in Den Haag bijwonen. Mr. Van Riel trekt interpellatie in Mr. H. van Kiel, de fractievoorzitter van de V.VJO. in de Eerste Kamer, heeft in een brief aan de voorzitter van deze Kamer medegedeeld, dat hij zijn verzoek om de minister van de fensie te mogen interpelleren over de inhoud van de laatste defensienota, intrekt. Op medisch advies kan de heer Van Riel pas na 16 oktober weer aan de beraadslagingen van de Eerste Kamer deelnemen. De lieer Van Riel heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat het zoeken naar een nieuwe ge schikte datum dan weinig zin meer ■heeft, aangezien hij enige punten toch bij de algemene politieke beschouwin gen ter sprake wil brengen en vervol gens de behandeling van "de begroting zelf dan spoedig in een zo nabij ver schiet komt te liggen, dat een afzon derlijke bespreking van de door hem beoogde overblijvende vragen niet meer is te rechtvaardigen. Huzaar omgekomen bij inhaalmanoeuvre Gistermorgen omstreeks kwart over negen is op de Garderenseweg nabij" Garderen een ongeluk gebeurd, waar bij de 19-jarige dienstplichtig huzaar J. Tulthof uit Leiden om het leven is gekomen. Bij een inhaalmanoeuvre tijdens een kaartleesoefening van het 41ste tankbatalj'on uit Amersfoort is hu zaar Tuithof met zijn jeep. waarin zich nog twee huzaren bevonden, over de kop geslagen. Het slachtof fer. dat ongehuwd was, was op slag dood. De beide andere inzittenden, de dienstplichtig huzaar P. H, J. van R. uit Amsterdam en de dienstplich tig huzaar W. van A. uit Lisse, beidén ongehuwd, werden licht ge wond. Zij zijn ter verpleging in een ziekeninrichting opgenomen. Verlaging van disconto in Frankrijk tot 3,5 procent De bank van Frankrijk heeft gisteren het disconto verlaagd van 4 tot 314 procent. Het tarief van 4 procent gold sedert april j.l.; daarvoor was het 4V4 pro cent. De nieuwe discontoverlaging wordt beschouwd als een anti-recessiemaat regel, die beoogt het krediet goedko per te maken en de economische ex pansie te bevorderen. De recente gestadige daling van de koersen van Franse aandelen op de effectenbeurs te Parijs had grote on gerustheid teweeggebracht. Men vrees de, dat deze ontwikkeling zou leiden tot een daling van de investeringen. Het ministeriële besluit om de burgemeester van Goes niet langer meer te handhaven is een belangrijke fase in de ontwik keling van wat sinds bijna een jaar „de Goese kwestie" heet. Een fase die voor velen een grote op luchting zal betekenen. Immers, er was in Goes sincls maanden een gespannen sfeer, er was een grote verdeeldheid, er was bovendien een grote mate van „onbestuurbaar heid'". Aan dit alles kan nu een einde komen, waarbij vooral be langrijk is, dat door de benoeming van een waarnemend burgemees ter de terugkeer tot de normale gang van zaken in het Goese ge meentebestuur is verzekerd. Dr. Noteboom staat bekend als een be kwaam bestuurder met grote erva ring, een man met wijsheid en er varing, die uitermate geschikt is om de terugkeer tot normale ver houdingen te bewerkstelligen. In dit opzicht mag men in Goes met vertrouwen de toekomst tegemoet- zien. Men moet overigens niet me nen, dat dit jongste besluit een directe oplossing van alle moeilijkheden in Goes met zich brengt. Daarvoor is ei" te véél gebeurd; er ligt bovendien nog al tijd op de Goese raadstafel het memorandum van Ged. Staten over de „verschrijvingspolitiek". In dit memorandum wordt met name de raad op zijn verantwoordelijkheid in deze kwestie gewezen. De raad zal derhalve niet met de handen in de schoot kunnen afwachten, maar zal ernstig dienen te onderzoeken welke maatregelen thans nodig zijn. Er zijn hier zaken aan de or de, die bepaald niet alleen en Uit sluitend burgemeester Miohaëlis ten laste kunnen worden gelegd. Bovendien kan niet worden verge ten, dat deze zaak ook strafrech telijke aspecten heeft. In dit op zicht is het laatste-woord evenmin gesproken. EX' is bij deze jongste gang van zaken sprake van een staal-- rechtelijk wat vreemde fi guur: er is namelijk niet besloten tot ziekteverlof, er is geen sprake van schorsing, 'doch er is aan be trokkene opgedragen zijn functie niet langer meer uit te oefenen. Vermoedelijk vindt dit zijn oor zaak in de overweging aan mini steriële zijde, dat de belangen van betrokkene en van zijn gezin van een zo hoge orde zijn, dat een on middellijk ontslag een té definitie- re maatregel op dit moment zou betekenen. Het zou dan wel heel moeilijk worden de heer Michael is een andere functie te geven. Aan de andere kant is het een vreemde hoewel niet ongewone figuur iemand met ziekteverlof te zenden, die niets mankeert. Deze overwegingen, hébben kenne lijk tot deze tussenoplossing ge leid: opdracht aan de burgemees ter zijn ambt niet langer meer uit te oefenen. En als alle gegevens ïn deze kwestie zóver rond zijn, dat men óók kan beslissen over de vraag welke ambtelijke mogelijk heden voor betrokkene overblijven, dan zal vermoedelijk het definitie ve ontslag volgen. Het is in geen geval de bedoeling, dat de burge meester in Goes terugkeert, zo gaf de commissaris der koningin gis teren te verstaan. Zover is het on derzoek dus wèl afgesloten, dat hierover geen twijfel meer bestaat. In een geheel ander verband is onlangs door Ged. Staten gewe zen op de noodzakelijkheid ..rust" te scheppen in verband met onderhandelingspositie jegens de minister. Mutatis mutandis is rust óók nodig rond het beleid Goes: laat men thans toch begrijpen, dat het belang van deze stad - de meest dynamische van Zeeland vergt, neen eist dat in allé rust wordt teruggekeerd tot een situa tie. waarin de normen van behoor lijk bestuur weer worden toege past. Hun, die geroepen zijn daar aan mee te werken in raad en college, mag men wijsheid en zelf beheersing toewensen I Het Wereldgebeuren I In Scarborough Come to sunny Eestbourne". Op ■een aanplakbiljet met-dit op schrift prijkt een vrolijk lachend dametje dat klaarblijke lijk van het zonnige Eustbournse strand geniet. Een man in een trein- coupé zit verdrietig naar dit opge wekte beeld, dat een stationsmuur siert, te kijken. Zijn gezicht staat zorgelijk. Op zijn koffer staat zijn reisdoel vermeld: Scarborough. Ie der herkent de reiziger meteen: het is de Britse Labourleider Hugh Gaitskell. Deze voorstelling stond op een spot prent, die deze dagen in de Britse „Spectator" verscheen. Daarmee werd duidelijk gemaakt, dat het congres van de Britse liberale partij in Eastbourne dc Labourleider meer moest toelachen dan het congres dat zijn eigen partij in Scarborough had belegd. Er wachtten Gaitskell In Scar borough moeilijke uren, dat wist hij van te voren. Frank Cousins. leider van de bond van vervoerspersoneel, heel't hem al maanden dwars gezc- ten, vooral door aanvallen te doen op het door de Labour-oppositie in het I Lagerhuis gevoerde defensiebeleid, dat in het algemeen de Navo-politiek steunt. Cousins propageerde een een zijdige atoomontwapening dooi' Groot-Brittannië. De kwestie van de kern-ontwapening werd zo dc ker n van het congres. Cousins had zoveel leiders van vakorganisaties voor zijn standpunt kunnen „mobiliseren", dat al voor het begin van het congres Gaitskells stemmingsnederlaag vast stond. Toch is Gaitskell naar Scarbo rough en niet naar het verlei delijke Eastbourne gereden. En al wist hij dat hij tegen de bier kaai vocht, hij heeft er een magistra le rede genouden, die hartelijk werd toegejuicht door een zeer groot aan tal afgevaardigden. De congreszaal was daarna vervuld van de traditionele ode „For he's a jolly good fellow". Deze „beste ke rel", die uit solidariteit met de vak beweging tijdens een algemene staking in 1926* socialist werd verweet Cousins en diens collega's- vakbondsbestuurders, dat zij ten on rechte menen „dat wij eenvoudig een dergelijk besluit kunnen accep teren en plotseling pacifisten, neu tralisten en meelopers kunnen wor den". Als praktisch staatsman, zoon van een Bi-its bestuursambtenaar ïn India, legde hij er de nadruk op dat wanneer öf de Sowjet-Unie öf de westelijke landen eenzijdig afstand zouden doen van atoomwapens, „zij zich aan eikaars genade zouden over leveren". Zou Labour ooit een Blit se verkiezingsstrijd winnen, dan zou dc regering bij voorbaat in een lastig parket verkeren wanneer zij aan een beslissing tot eenzijdige afschaffing van atoomwapens gebonden was. Maar het is waarschijnlijk, dat een zeer groot aantal kiezers die voor heen op Labour stemden, dat in de toekomst niet zouden doen als Cou sins' wil parfeijwet zou worden en dat dc partij zich dus als ernstige wer kelijke toekomstige medegegadigde voor het regeren zou uitschakelen. Men mag aannemen, dat dit het tweede praktische uitgangspunt van Gaitskell was. Terwijl algemeen - ook in de Ver enigde Naties terecht de nood zakelijkheid naar voren komt van een internationaal ontwapenings akkoord. dat het risico van de atoom oorlog zou moeten uitsluiten, verto nen in Groot-Brittannië verscheidene politici de neiging, te bezwijken voor de verleiding om dan maar eenzijdig met kernontwapening te beginnen, zonder te rekenen met het risico dat daardoor de eventuele tegenpartij juist zou worden verleid, toe te ge ven aan a,gressieve opwellingen. Maar in de meeste gevallen vormen nuchterlingen de meerderheid. Zo ook in de Labour-parlementsfractie. die de Labourpolitiek in de praktijk be paalt en die ook op het congres ach ter Gaitskell is blijven staan. Zo ook op het liberale congres in Eastbour ne, waar een resolutie van eenzijdige ontwapenaars met een meerderheid van 8 staat tot 1 werd verworpen. De Britse liberale partij heeft op haar Eastbournse congres, onder de stuwende activiteit van haar leider Jo Grïmond. allerlei mulo stokpaard jes afgeschaft en een vooruitstre vend program opgesteld, met doel stellingen als een' meer gelijk ver deelde welvaart voor alle burgers, een groter aandeel van de ar beiders ïn het produktieproces, meer sociale zorg voor achtergestelden binnens- en buitenlands enzovoori. Grimond heeft op die manier de deur open gezet voor teleurgestel de Labourleden. Vandaar dat spot prentje in The Spectator, dat sloeg op Gaitskells eventuele neiging om tot de liberale partij toe te treden Maar Gaitskell weerstaat deze ver leiding terwijl hij tegelijk ook aan Cousins en diens metgezellen weer stand biedt. Reeds is vastgesteld, dat het congresbesluit niet met de voor programmawijziging nodige twee derde meerderheid genomen is, zodat het in de praktijk niet veel anders is dan een teken aan de wand. En Gaitskell heeft duidelijk gemaakt, dat hij niet aftreden zat," maar „vech ten tot de partij haar verstand heeft teruggekregen". HI GH GAITSKELL not tó Eastbourne

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13