PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Minister De Quay gaf opening van zaken over cocktailparty Dambreuken dreigen in Frans rampgebied Vele Zeeuwse bedrijven stellen vijfdaagse werkweek reeds volgend jaar in GEEN WIJZIGING IN NIEUW-GUINEABELEID 203e jaargan g -no. 235 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 55 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers IS cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 okt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. 'Bureaus: Vllsslngcn Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of S346); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 tb.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9 tel. 20; Terneuzeu, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adro. te'.. Amsterdams jongetje al een week spoorloos L)e twaalfjarige Martin Seur uit Am- sterdam is al een week zoek. Op woensdag 28 september j.l. ging bij om ongeveer kwart voor negen 's och tends naar school, waar hij evenwel niet is aangekomen. De hoofdinspec teur chef van de kinderpolitic te Am sterdam heeft thans om de opspo- ring en terugbrenging van Martin Seur verzocht. i De jongen verbleef wegens opvoe- j dingsmoeilijkheden in een Am6ler- dams observatiehuis. Hij is al en- 1 kele malen weggelopen, doch kwam na drie a vier dagen weer boven wa ter. De kinderpolitie heeft het ver- moeden dat Martin Seur in Amster- I dam of in de omgeving rondzwerft en aan de kost tracht te komen door I iemand te helpen met bijvoorbeeld pakjes dragen. Ook is het mogelijk 1 dat hij met een schillenophaler is j meegegaan of helpt bij een expeditie- I onderneming. Kabinet vaster in zadel dan ooit (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet-De Quay heeft de algemene politieke beschouwin gen over de rijksbegroting voor 1961 en de kritiek die op liet beleid vau het kabinet is geoefend glansrijk overleefd. Het zit zelfs vaster in het zadel dan ooit, dank zij de steun die het van de regeringspartijen heeft ontvangen en van de verzekering van de woordvoerders van deze partijen dat men de regering graag in haar verdere arbeid zal volgen. Deze loyale en milde houding was de minister-president prof. De Quay, die woensdag in de Tweede Kamer de sprekers die de dag daarvoor het woord hadden gevoerd antwoordde, een bedankje waard. De minister toonde zich erkentelijk voor de constructie ve wijze waarop kritiek geleverd was. De belangstelling van de Kamer ging uiteraard vooral uit naar wat de bewindsman zeggen zou over de onderwerpen, die de laatste weken zozeer in het middelpunt van de belangstelling hebben gestaan. Dat was in de eerste plaats de kwestie Nieuw-Guinea. Prof. De Quay deelde mee dat hij tijdens de ontmoeting met de buiten landse pers (op de beruchte cocktailparty) heeft gezegd, dat het beleid van de Nederlandse regering onveranderd gericht blijft op het doel dit gebiedsdeel uiteindelijk over zijn eigen status te laten beslissen. Zijn woorden hadden aanleiding gege ven tot misverstanden. „Iedereen heeft gezegd, dat ik on juist en onvoorzichtig heb gehan deld aldus de bewindsman. Ik wil dat, mij aansluitend bij de mildste kwalificaties, niet weer spreken". Hij voegde eraan toe, dat Neder land steeds bezig is op construc tieve wijze af te tasten in hoever re andere landen eventueel hun bijdrage tot de ontwikkeling van Nieuw-Guinea kunnen leveren. De verantwoordelijkheid blijft echter geheel bij Nederland. Het doel van de Nederlandse icge- j-iug blijft er onveranderd op gericht, zo herhaalde de minister-president enkele keren, Nieuw-Guinea zo spoe- ■dig mogelijk tot zelfbeschikking te brengen. Iedere internationale steun die deze zelfbeschikking garandeert zal worden bestudeert. Het enige nieuwe in het onveranderde beleid zou men kunnen noemen dat de regering ernaar streeft in een ver- nseld tempo tot de zelfbeschikking van dit gebiedsdeel te komen. De doelstellingen blijven dezelfde. Minister Luns in de V.N 3n zijn repliek vestigde de heer Bur ger (P.v.d.A.) er de aandacht op. dat minister Luns in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties heeft verklaard, dat Nederland be reid is zijn politiek en zijn optreden die gericht zijn op een zo spoedig mogelijk bereiken van zelfbeschik king van het Papoeavolk te onder werpen aan het aanhoudend kritisch onderzoek en de beoordeling van de Verenigde Naties. De heer Burger had de letterlijke tekst van de redevoering van minis ter Luns van het ministerie van bui tenlandse zaken gekregen, zodat over de juiste bewoordingen geen misver stand kon bestaan. Hij concludeerde uit die tekst dat de Verenigde Naties ten aanzien van Niguw-Guiena mede mogen beslissen. Hij conformeerde zich aan de uitleg die de leden van de Nederlandse delegatie aan de woorden van mr. Luns hadden gege ven, namelijk dat Nederland, indien de V.N. op een gegeven ogenblik van oordeel zouden zijn dat Nederland de bevolking van Nièuw-Guinea niet tij dig genoeg gelegenheid geeft zich over zijn eigen lotsbestemming' uit te spreken, het recht van de V.N. op bemoeienis niet zou kunnen of willen betwisten. Dit wil zeggen, dat als de V.N. voor schrijven dat de zelfbeschikking bin nen tien jaar moet worden toegekend, zo commentariseerde mr. Burger, Ne derland zich daaraan niet kan ont trekken. Hij achtte dit in optima-for ma een internationalisatie van het probleem Nieuw-Guinea. Mr. Burger was van oordeel, dat de i regering om politieke redenen om de j zaak had heengedraaid. Zowel de heren Bruins Slot (a.r.) en j Tilanus (cji.) als prof. Oud (v.v.d.) noemden het volkomen onhoudbaar j aan te nemen dat het beleid van de I regering zou zijn gewijzigd. Kom maar kijken Prof. Romme van de K.V.P. herin nerde eraan dat minister Luns reeds bij de behandeling van de vorige be groting in alle duidelijkheid heeft ge zegd dat van deze regering geen ver andering van het beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea is te verwachten. Hij heeft dat in de. vergaderjng van de V.N. herhaald. Het enige nieuwe (Zie slot pag. 3 kol. 3) Quadros wordt president van Brazilië Volgens gedeeltelijke onofficiële uit slagen heeft de kandidaat van de op positie bij de presidentsverkiezingen in Brazilië een ruime voorsprong op de kandidaat van de regeringscoali tie. Gisteravond had Janio Quadros 2.265.744 stemmen tegen maarschalk Lott 1.758.776 stemmen. De partijlo ze kandidaat Ademar de Barros had toen 982.142 stemmen. Wat het vice-presidentschap betreft had Joao Goullart. de kandidaat van de regeringscoalitie, met 1.710.959 stemmen de leiding. De oppositiekan didaat Milton Campos had toen 1.479.946 stemmen en de partijloze Fernando Ferrari 1.159.301 stemmen. Minister-president prctf. De Quay, tij- dens de zitting van de Tweede Ka- j nier van woensdag. Hoofdbrandwacht uit Blerick vermist (Van onze correspondent) Honderden opvarenden van de Ame- rikaame kruiser ,JSoston", die eeu j„ 53.jarige ongehuwde A. Engels uil 1?TJ, p'erlcU, die. als hooldbraiidwacht va,, f/Sitr,.' de vrijwillige brandweer zaterdag met ml hiï j&J2S££c*ë de IClte" va" vrljWiniKo jusieaienst van net a caei amascne brnntjweer een e\ Roocle Kruis. Foto: de commandant van de ,jBos- ton". Glover T. Fergusongaf het voorbeeld aan de bemanning. Film in Amsterdam afspeelt is enige deining ontstaan over een Franse inzending. De Franse heer Guy Chalon, die een felle antimilita rist is. wilde in Amsterdam een film vertoond zien, die bedoeld was als een aanklacht tegen elke vorm van oorlog, maar die toch meer in het bijzonder „schokkende gebeurtenis sen" uit Algerije behandelde. In Frankrijk zou de heer Chalon zeker in aanraking met de justitie zijn ge komen als daar zijn film was ver toond. Voor de Nederlandse filmkeuring heeft de film het in zoverre niet ge haald, dat ze verboden werd voor openbare vertoning en daartegen is de heer Chalon met een aantal medestanders In verzet gekomen. Dat 1s dan de deining, die wel aanleiding geeft tot het maken van enkele opmerkingen. De eerste is deze, dat de filmkeu ring in Nederland bepaald niet streng is. Er glippen heel wat films door. die alleen maar een „negatieve" uitwer king op de toeschouwers en luiste raars kunnen hebben. Blijkbaar stelt men zich bij de keuring graag op het standpunt, dat een film eerst voor openbare vertoning verboden wordt, wanneer de vrees kan be slaan voor verstoring van de open bare orde. Nu zijn de Nederlanders bepaald niet vlot met het verstoren van de openbare orde en dal vergroot aan merkelijk dc toelaatbaarheid van slechte films, afbrekende of onder mijnende films. Het is daarom toe te juichen, dat de filmkeuringscommissie ein delijk eens heeft ingegrepen tegen eeii film van anti-militaristi sche strekking. Zo'n film behoeft wel niet de openbare orde le versto len. maar zij ondermijnt wel dege lijk die orde. Bij de huidige politieke en econo- jiiïseh-soeiale wereldconstellatie is het onmogelijk, dal volkeren hun vrijheid handhaven zonder bewape ning en zonder de beschikking te hebben over 'een militair apparaat- Zolang de heer Kroesjtsjew naar New York kan reizen om daar te dreigen met wapengeweld, is bet; voor leder weldenkend mens hoe fel gekant. (Zie slot pag. 3 kol. 1) brandweer een excursie maakte naar "V'hipbol. is zaterdagavond in de hoofdstad van zijn kameraden afge dwaald en tot dusverre nog niet te ruggekeerd. Toen hij zondag nog niet was komen opdagen, zijn de vrïjwilligé brand weermannen zonder de vermiste hoofdbrandwacht naar huis terugge keerd. Tot dusverre heeft men nog geen teken van leven van hem vernomen. Water te Tulle in kathedraal lil de tientallen steden en dor pen in Midden- en Zuidoost- Frankrijk die door watersnood worden geteisterd doordat de rivieren de Correze, de Creuse AVVVVVV\^A/^/^A^^/VV^A*\\^)\VV^l\^^^lVyvVVWVWVVV\\\^ Monnikendam zag óók een gat.. Wormer was ééu, Heelsuni twee. En Monnikendam heeft ge dacht het scheepsrecht vvoI te kunnen maken door óók een gat te zien. Vlak bij de Grote Kerk, die op het ogenblik wordt gerestau reerd. zag een arbeider twee dagen geleden een geheimzinnig gat in de grond, vijf meter diep en met een middellijn van dertig centimeter. Gisteren is de bommenmontagespecialist Drenth met zijn mannen bij het gat gekomen. Een enkele blik was voldoende om een schone droom te verstoren: de experts zagen direct dat het een gewoon boorgat was. En toen dat woord eenmaal wak gevallen herinnerden de Monnikendam mers zich opeens, dat de dienst van gemeentewerken vier jaar geleden op deze plaats een proefboring had verricht..Het gat is thans evenals destijds volgestort met los zand VVV\*<VVWVVVWV\VVVWV\*A'WvAA'VWV\WVVVVvVVVVVV „Schelde" en „Vitrite" streven naar invoering met ingang van 1 jan ACHTER DE SCHERMEN van verschillende Zeeuwse bedrijven wordt de laatste maanden bijna koortsachtig „gedokterd" aan de invoering van een 45-urige werkweekDat is inderdaad wel nodig, want ook op 't gebied van de arbeidstijdverkorting beeft Zeeland een achterstand. Ter wijl in alle tien overige provin cies reeds talrijke grotere en kleinere bedrijven van een 48- urige op een 47-urige werkweek zijn overgestapt, is er in Zee land bijvoorbeeld in de metaal industrie nog niet één bedrijf, dat begonnen is met dit uurtje van de arbeidstijd af te halen.... En ook de andere industrieën komen achteraan. a.s. Overigens betekent dit niet, dat deze zaak in Zeeland minder ernstig aan gevat wordt dan elders. Juist voor bedrijven, die met een stelsel van twee, drie of vier ploegen werken, is de invoering van een voorlopige 47-urige werkweek bijna ondoenlijk. De directies van die bedrijven zeg gen: „Daar passen we voor; dan lie ver. als compensatie, een zo spoedig mogelijke invoering van de 45-urige werkweek". Ia Zeeland is bet vanzelfspre kend met name de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" in Viissingeu, die met deze moeilijkheid te kam pen heelt. Naar wij verne men streelt „De Schelde" er echter naar de 45-urige werk week reeds op I januari 1961 in te voeren. Slaagt men daar niet in dan zal het Iioogst- waarscliijnlijk zeker met in gang van 1 april 1961 bereikt zijn. Dit geldt ook voor de Middelburgse fittingfabriek N.V. Vitrite, die ook streeft naar invoering van een 45- urige werkweek op 1 januari 1961 of uiterlijk 1 april 1961. Zoals bekend is het doel van deze arbeidstijdverkorting met drie uur om te komen tot een vijfdaagse werkweek. Vanzelfsprekend zal dit in incidentele gevallen grote moei lijkheden opleveren. Zo ligt het voor de hand, dat de reperatieafdeling van ..De Schelde" onmogelijk op vrijdag avond een streep onder het werk kan zetten: er kunnen opdrachten zijn, die werken op zaterdag vereisen. Vitrite zaterdag dicht Glnhual over alle bedrijven gezien, mag men echter stellen, dat een 45- urige werkweek in 95 procent van de gevallen ook een vijfdaagse werk week betekent. Zo zal het grootste gedeelte van „De Schelde" op za terdag stil komen te liggen, terwijl de Vitrite bijvoorbeeld op zaterdag I geheel zal stoppen. j In het streven naar arbeidsttjdver- I korting tot 45 uur per week, gaat de metaalindustrie „wel aan de kop van de stoet", zoals een vakbond bestuurder het uitdrukte. De rem mende moeilijkheid is natuurlijk, dat de bedrijven moeten kunnen aanto nen met dezelfde mankracht tot een produktiviteitsverhoging van 6,7 pro cent te komen. Pas wanneer dat het geval is, kan men immers in een week van 45 uren hetzelfde presteren als vroeger in een week met 48 uren... In de metaalindustrie wordt dan ook pas toestemming gegeven voor deze arbeidstijdverkorting als in een soort „eficiency-rapport" -- aange toond kan worden, dat produktiever- hoging mogelijk is. Het is een Vak- raad-metaalindustrie, die deze toe stemming verleent. Een vakbondbestuurder vertelde ons in dit verband: „Wat betreft het probleem van de produktie- verhoging bij „De Schelde", dit wordt zeer goed aangepakt en we hebben dan ook de indruk dat na aanvraag een spoedige toestem ming verleend kan worden". Met de N.V. Vitrite Works in Mid delburg is een aparte c.a.o. af gesloten. waarin onder meer is op genomen, dat rle arbeidstijdverkor ting tot 45 uur in ieder geval be reikt moei zijn vóór 1 juli 1961. Zo als gezegd: in de praktijk zal dit ruimschoots eerder zijn en gedacht wordt aan de data 1 januari 1961 of (Zie slot pag. 2 kol. 5) e» de Lot tengevolge vau zware regenval buiten him oevers tra- den, zijn volgens de laatste se- niï-officiële cijfers negen doden te betreuren. Zes mensen wor den vermist. De schade zou ruim 24 miljoen gulden bedra gen. Dambreuk vormt nu het grootste gevaar. Ia de getrof fen acht departementen zijn 29 dammen. De politie en de burgerlijke autori teiten meenden woensdagmorgen vroeg dat het ergste voorbij, was. Maar in de loop van de dag is het w-eer gaan regenen. Het dal van de Creuse, dat onder de dam van Chan- tegrelle ligt, is gedeeltelijk geëvacu eerd. Een deel van de schoor van de dam is bezweken en in de dam zelf is een scheur gekomen. Ook de dam van Rochebut wordt bedreigd door het water van de sterk gezwollen Cher. Hulpploegen staan klaar om te helpen bij de evacuatie zo die nodig mocht zijn. Het water van de Correze is in tussen de kathedraal van Tulle binnengestroomd. In dit stadje zijn 5000 mensen dakloos. In Bri- ve wordt het aantal daklozen op 7000 geschat. In sommige geteis terde streken is al een tekort aan brood en melk. De burgemeester van Brive heeft de bevolking van deze stad verzocht de komende 48 uur geen rauwe groenten te eten of ongekookt water te drinken. Hij is bang voor een epidemie. Het Franse Rode Kruis heeft ruim 38.000 gulden bijeengebracht voor de slachtoffers. Zoals bekend verlenen Nederlandse militairen gelegerd in La Courtiue. hulp in het overstroomde gebied door het vrijmaken van de wegen. Zij ruimden puin en stenen op en plaats ten zandzakken langs de wegen om het water tegen te houden. In La Courntine zelf, dat 40 km ten zuiden van het getroffen gebied ligt, is al les normaal. In het gebied van Verona zijn rie afge lopen anderhalve maand acht kinderen van onder de drie ten gevolge van her senvliesontsteking overleden. De ziekte, tiio zich eerst manifesteerde als een ver koudheid, wordt veroorzaakt door een onbekend virus. Tot op heden zijn twin tig kinderen aangetast. VERWACHT. PLAATSELIJK ENIGE REGEN. Bewolkt met plaatselijk enige regen. Overwegend matige wiud tussen zuidoost en zuidwest. Middagtempe- raturen iets lager dan op woensdag. ZON EN MAAN 7 oktober Zon op 06.50 onder 18.05 Maan op 19.39 onder 09.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1