PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Maar liefde won A.V.R.O.-ACTIECOMITÉ HEEFT ZIJN KLACHTENKRANT KLAAR Rook die lekkere shag in de handige doos I PLEEGZUSTER ARKS beschuit z O 14 P R O VI C 1 ALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 6 OKTOBER 1960 UITSLUITEND verkrijgbaar.bi] apotheker en .drogist IN OPLAAG VAN 100.000 Positieve suggesties en nieuwe beschuldigingen Als de A.V.R.O. niet heel vlug met de namen voor de commissie yoor de dag Komt die de bezwaren van hét actie comité moet onderzoeken, zal dit ac tiecomité zijn krant met nieuwe fei ten en beschuldigingen tegen de A.V.R.O. publiceren. En dan heeft het instellen van die commissie geen zin meer. Aldus is samengevat de me ning van de heer B. Groen, een der voormannen van het actiecomité. Men zal zieb herinneren dat dit actiecomi té op de jaarlijkse A.V.R.O.-vergade- ring te Assen zijn hezwaren op nogal spectaculaire wijze naar voren heeft gébracht. Op een enkele weken daar na gehouden gewestelijke besturen* vergadering van de A.V.R.O. is toen besloten „de aantijgingen van het ac tiecomité te onderzoeken" zoals de formulering luidde. Dit onderzoek zou worden geleid door drie vooraanstaande Nederlanders, te vens A.V.R.O.-leden. Maar men kan blijkbaar nog steeds niet de geschik te personen vinden. Een paar weken geleden deelde een woordvoerder van de A.V.R.O. ons mee, dat de commis sie „zeer binnenkort" zou worden be noemd. maar er hebben zich sindsdien kennelijk weer moeilijkheden voorge daan, waardoor dat „binnenkort" een zeer rekbaar begrip is geworden. Ge ruime tijd geleden kondigde het actie* comité aan ook al „binnenkort" een krant uit te geven met nieuwe feiten, die wanbeheer bij de' A.V.R.O. zou aantonen. Ook dit „binnenkort" duurt nu al enkele weken. Op een vraag on zerzijds heeft de heer Groen nu meer gedeeld, dat de krant helemaal klaar is. „We hebben de publikatie willen ophouden, totdat die commissie gou worden benoemd. Eerst werd gezegd dat het half september zou worden, maar thans heb ik gehoord dat de juiste men sen niet te krijgen zijn. Ze weige ren steeds. Bovendien wordt de in stelling van de commissie door voorzitter Röell tegengehouden", aldus de heer Groen. Volgen? hem heeft die instelling geen zin méér als die krant is verschenen. „We: hadden het dössier gaarne over gegeven aan de commissie en die had dan maar één. ad vies kunnen geven; laat de heer Röell verdwijnen. We vinden het jammer, maar we zullen nu tot publikatie moeten overgaan. Ze zal de A.VJt.O'. geen dienst bewijzen, maar zo is het beter dan wanneer de zaak maai- doorziekt", verklaarde de heer Groen. Deze zei ook, dat een lid van het dagelijks bestuur van de A.V.R.O. hem had meegedeeld, dat de heer Röell. zoii.af treden. Maar dit is nog steeds niet' gebeurd, een reden te meer voor het actiecomité dan toch maar met zijn krant voor de dag te komen. „We hebben adressenmate- riaal van 70.000 tot 80.000 A.V.R.O.- leden en die krijgen allemaal zo'n krant thuisgestuurd. De totale op laag zal ongeveer 100.000 bedragen", aldus de heer Groen. Beslissing Het bestuur van het actiecomité zal zaterdag 10 oktober bij elkaar komen om te besluiten of men tot publikatie zal overgaan, De krant zal dan maan dag 17 oktober of dinsdag 38 oktojber verspreid worden. Het zal een krant van groot formaat zijn met een zeer uitgebreide inhoud en er zullen, vol gens de heer Groen, geen advertenties in worden opgenomen. De inhoud is, aldus de heer Groen, eensdeels posi tief, anderdeels negatief. Er staan bij voorbeeld constructieve plannen en voorstellen tot verbetering van de A.V.R.O. in, waarvoor men, nog steeds volgens de heer Groen, de me dewerking van prominente figuren heeft verkregen. Het negatievè ge deelte bestaat uit een aantal nieuwe feiten over bet personeelsbeleid bij de A.V.R.O. en over „onplezierige dingen die Röell heeft gedaan", zoals de heer Groen het formuleerde. Ook zal men het .werkelijke" aantal leden van de A.V.R.O. bekendmaken, dat, zo zegt de heer Groen, aanzienlijk lager is dan in de jaarverslagen wordt mee gedeeld. (Advertentie) Eisenhower oudste president van V.S, H President Eisenhower is van |e H gisteren af de oudste presi dent der Verenigde Staten. ee Andrew Jackson was bij zijn H aftreden op waart 1833 op M elf dagen na 70 jaar. Eisen- hower wordt op Ik oktober ge- H yentig. Toen men hem vorige maand op een persconferentie M 52 vroeg wctt. hij van zijn aan- ee staande record dachtzei de president dat hij dat geen speciale verdienste vond. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllf Met reumatiek kan niemand werken De zorg voor Uw gezjn vereist de inzet van al Uw kfach't 'en energie. Alleen soepele spieren'en lenige gewrichten zijn geschikt voor grote lichamelijke prestaties. Wrijf ze weg. Uw reumatiek. Uw spit. Uw lendenpijn; wrijf'ze weg met Kloosterbalsem (Akker-Balsem), die diep in de weefsels doordringt en door de warmte die ze daar opwekt; Uw pijn verdrijft. Ook U zult zeggen: „Kloos- lerbalsém. - geen goud zö goed." tegen huWirriqatis anti-septisch yr verlengt de levensduur Wereldtentoonstelling in Flashing Meadow Park Nederland is uitgenodigd deel te ne men aan de wereldtentoonstelling, die jn 1964 en 1965 in New York zal worden gehouden. De secretaris-gene raal van het ministerie van buiten landse zaken, mr, S. J. baron Van Tuyll van Serooskerken, liceft de door Robert Moses (president van de we reldtentoonstelling) en Robert Wag ner (burgemeester van New York) ondertekende uitnodiging namens mi nister Euns in ontvangst genomen van Samuel Clark Waugli, president directeur van de exporf-importbank. Hij is voorzitter van een commissie van zes mensen, die voor een verblijf van vier dagen in ons land arriveer* 0 Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de kopermijnen in Noord-Rhodesië zijn het eens geworden over afschaffing van de ongelijkheid in promotiekansen voor blanken en negers. Advertentie AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Handel van weinig betekenis 4-10 5-10 101?i 101ft ?7!/#b 97%b Nederland 1959 (4%) Nederland 1951 (3?, Nederland 1948 (3%j Nederland 1955 (3'/< Nederland 1947 (3%) Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 Investeringscert. 3 Nederland 1962-64 3 Ned. Indië 1937 3 6 Woningbouwleping 1957 109% lio Nat. Handelsbank 194 193 Ned. Handelmij. Alg. Kunstzijde Unie Berghs' en jurgens Calvê-Delft Hoogovens n.r. Ned. Kabelfabriek Philips Unilever WiltonrFeijenoord Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Ljjn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland K.N.SM. Ver. H.V.A. Mij N.V. Deli Mij. Bank van Ned. Gem. Bank van Ned. Gem. 5-1953 103% 104 87% 89(3 89 Vt 94% 94,1, 70V.b 70>,èb 89 8874 93,'igb 98i!;gb 99% 99% - 293 293V? 494%gb 492 126.10 125.60 109 109 144% 142% 139Y» i39 154% 154 153'Agb 151 150gb 147% Van Berkels Patent Albert Heijn Centrale Suiker Kon. Mij. De Schelde N.B. Intern. Nickel American Motors Anaconda Bethlehem Steel 355gb 353gb 20% 45% 39% HOOG EN LAAG WATER 7 oktobgr. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge hap nap uur meter 3.14 2;?4 3.41 4-25 4.56 2.48 2.58 l.« -I- nap H- mo uur meter 15.29 2.29 16.00 16.44 17.02 17 .c 2.43 2.49 1.57 1.86 nap nap mr metèr 9.30 10.01 10.40 10.18 10.34 2.OS 2.23 1.42 -- nap nap uur meter 22.01 2.18 22.32 23.08 22.-11 22.56 2.33 2.48 1.74 General Motors 41% 41 Kennecott 71? 75% New York Gentral 17'/t Pennsylvania 10% Republic Steel 54% 54% Shell Oil Comp. 74% 74% Tide Water 18 18 U.S. Steel 72% 71% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 86 85% Breda 1954 791 73% Eindhoven 1954 80 80 Enschede 1954 78% 78% Den Haag 1952 I 86% 87% Den Haag 1952 II 87% Rotterdam 1952 I 88% Rotterdam 1952 H 89%-' Rotterdam 1957 iooy. lOOrt Amsterdam 19?6 I so 80% Amsterdam 1956 II 88% 89 Arasterdam 1956 III S3 89 Dordrecht 1956 79% Alkmaar 1956 81% 821 Zuid-Holland 1957 95 96% ANP-CBS BEURSINDICES.' 3*10 4-10 5-10 579.96 574.45 570.41 329.50 328.88 327.35 169.85 170.29 169.85 223.24 222.10 222.J0 150.62 150.62 150.63 402.69 399.89 397.59 Intern Concerns Industrie Scheepvaart Banken Cultures enz. Algemeen De stemming viel woensdagmiddag op het Damrak bij de opening heel erg mee. De internationale waarden vertoonden merendeels slechts geringe koersverlie zen, vergeleken bij het vorige slot niveau. De handel was wederom van weinig be* tekenis. In de Philipslioek echter ging nog wel het een en ander om. De ten dentie viel juist daarom zo mee, omdat Wallstreet dinsdag met lagere slotkoer- sen. was afgekomen, en de Nederlandse hoofdfondsen er aangeboden iit dé' markt lagen. Amsterdam werd gestimuleerd door de vaste stemming van woensdag in Londen en op de Westdultsé beur- Daarnaast werden de Philipsaande- len voor Zwitserse rekening uit de markt genomen, terwijl New Vork de elektro- aandelen in geringe mate afgaf. De ver zoenende houding van de Russische pre- /VVVWWVWVWVWW\WV\* Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRJJZEN. Londen 10.59 10.60%; New York 3.77A—3.77%; Montreal 3.84% —3.84%: Parijs 76.92%—76.97%; Brussel 7.56%7.56%; Frankfort 90.36—90.41; Stockholm 73.00»/j— 73.05%; Zilriph 87.48%—87.53%; Mi laan 60.76%—60.81Vc; Kopenhagen 54:70—54.84; Oslo 52.91-r-52.96; We nen 14.57'A—14.58%; Lissabon 13.20%13.2)%. mier Kroesjtsjew tegenover secretaris generaal Hammarskjöld, bracht de beurs in een wet optimistischer stemming. W. Duitsland was vast op de mededeling van dé heer Kroesjtsjew, dat West-Berlijn niet geblokkeerd zal worden. Verder vopd Amstefdam een lichtpunt voor de min i of moer gunstige niarktsteminlng, in de geslaagde lancering door de Amerika nen van de satelliet de Courier lb. Deze satelliet kan 68,000 woorden per minuut ontvangen en uitzenden. Hoe het ook zij, de Philipspapieren waren op 1229 prijs houdend evenals AKU op 495. Unilevers een fractie lager op 776 en Hoogovens min drie punten op 800. Kon. Olies bleven op f 124, na een opening op f 123.60 slechts twintjg cent onder het vorige slot. Gedurende de verdere beursduur kreeg het aanbod liclvt de overhand waardoor de Philipsaandelen daalden tot f 1226, Unilevers tot 770 en AKU's tot 492. Dat de handel de laatste dagen van geringe omvang was blijkt onder meer uit de aan- delenomzet van dinsdag. Deze bedroeg slechts nominaal f 2,6 jn'n. In de scheepvaarthoek gaven de meeste aandelen fractionele koersverliezen te zien. Evenals de vorige dagen, viel er ook woensdag in deze afdeling weinig te beleven. Hetzelfde kan gezegd worden voor de leidende cultures, waar certifi caten Deli de dinsdag behaalde, winst moesten afstaan. Ook UVA lag een puntje lager. In de staatsfondsen ging 'woensdagmiddag meer om dan de laatste dagen het geval is geweest. De koersen ondergingen weinig veranderingen. De staffellening was aan de vaste kant. Op de beleggingsmarkt werd de eerste koers yan de 4V« pet 30-jarige obligaties 1960 gemeente Bréda vastgesteld op" circa 63% -*98% pet. Deze prijs komt overeen met de introductieprijs van soortgelijke lenin gen met dezelfde voorwaarden. In de lokale afdelingen was de handel zeer atil met geringe koersverschuivingen naar beide richtingen. Nieuwe aandelen Indola en converteerbare obligaties Indola wer den geadviseerd op resp. 548 (546) eri 153 (157). De oude aandelen werden twee punten hoger op 562 geadviseerd. Parti- cipatiebewijzen Holland-Fund kregen een onveranderde adviesprijs op f 446. Prolongatie 3% pet. (Advertentie) j PLEEGZUSTER garanderen U de ECHTE, geneeskrachtige I BLOED WIJN Speciale bloedvornende en 0 zenuwsterkende bestanddelen, If die aan deze heerlijke wijn' zijn Hp toegevoegd, herstellen Uw ener- |p gie, verhogen Uw weerstond. WIJ ZEEUWEN ETEN ALLEN 1Q01 Als met een enorme, hongerige muil had de berg het ruimteschip opgeslokt en het lag nu veilig be schermd tegen de gevaren van vallende meteorieten. Vervolgens werden de ge* prefabriceerde delen van liet manschappenverblijf uitgeladen en in elkaar ge* zet. De onhandige ruimte- pakken ten spijt, vorderde het werk met verrassende snelheid en thans bleek ook het nut van de talrijke trainingen en repetities die a|len tevoren op aarde hier voor hadden moeten onder* gaan. Kowalslq ontpopte zich zowaar als een volleerd lasser bij het luchtdicht maken van de „igloo", zoals het koepelvormige onderko men weldra gedoopt werd. Na het aanbren gen van de luchtsluis en de oxydon-cijinders brak het plechtige moment aan dat de zuur stof in do voltooide iglqo toegelaten werd. Het kwik in de manometer zakte langzaam naar mate het vacuünj in' de koepel werd opgehe ven. Toen gingen zij een voor een naar bin nenKovvalskj had zoveel vertrouwen in eigen kunpen, dat hij als eerste zijn helm los schroefde en het bekende „snuif-die-hoerlijke- frisse-lucht-eens"'-gebaar maakte. Alles was geheel volgens plan verlopen en toen Sandra enkele minuten later als eep echte huismoe der met zes bekers geurig dampende koffie kwam aandragen, waanden de mannen zich bijna weer thuis! tf Ui „Hoe onvergeeflijk!" zei hij ironisch zorgvuldig een sigaret opstekend, ^iT vprens verder te gaan. „Ik moet dus mijn leven verbeteren en me duidelij ker uitdrukken. Toen ji.j eerst hier kwam was je voor mij belangrijker clan Fréd.'Later was hij het, dié ik wilde straffen, maar ten slotte be greep ik, dat hij hoe ongelofelijk het ook klonk niets van mijn on geluk had afgeweten, 't Ellendige was echter dat desondanks hij degene werd. die gestraft zou worden, of schoon niet dopr mij." Ze begreep wat hij nu ging zeggen en hij zag, dat ze zich als 't ware wapende tegen een hevige schok. „Arme drommel! Hij was mét jou ge- troqwd en geen straf van mijn kant kon daartegen opwegen. Och", ging hij peinzend voort, „als men iémand heeft liefgehad zoals ik jou en die liefde dan gedood is, wordt liet mo gelijk. het voorwerp daarvan voor het eerst goed te beoordeiep. Nu, dat was wat mij betreft met jou het geval. Toen begreep ik, alles in het werk té Margaret Malcolm ipoeten stellen opdat hij nooit zou vermoeden, welk soort vrouw'hij ei genlijk getrouwd had." Stella staarde hem angstig zwijgend aan, de vingers tegep haar vurrode mond gedrukt, terwijl hij langzaam élk woord 'wikkend én wegend, voort* ging: „Ik daarentegen, had een vrouw ge trouwd, die niet wist wat bedriegen was. Van 't begin af aan heeft ze eerlijk spel gespeeld. O, als je wilt, kun je zeggen, dat het voor haar dé moeite waard was; dat maakt geen verschil. Ik was het immers, die de voorwaarden van ons huwelijk dic teerde en zij heeft er zich loyaal aan gehouden. Ze gaf me zóveel, dat ik meer begon te verlangen en omdat ik wist, dat ik er absoïuuf geen recht op had, werd ik boos en die boosheid op mijzelf richtte zich tegen haar. Tegen het einde, juist voor ik weg* ging, dacht ik dat ze het had begre pen en cjat ze beloqfde..." Hij zweeg eensklaps en fionste somber hét voorhoofd. „En al die tijd", zei Stella giftig, met I een zenuwachtig lachje, „wachtte ze slechts tot jij zou verdwijnen en ze jou in de stéék kon laten. O, Kit, jij gek, je bent hagr kwijt, dat geef ik je op een briefje! Om welke reden dan ook, ze zak nooit tot je terug keren!" „Misschien niet", gaf hij toe, elk woord snijdend als met een mes. „Maar zelfs in dat geval is er in mijn leven geen plaats meer voor jou, Stella." Nu eerst scheen ze definitief te be grijpen, dat ze het spél had verloren. De kleur week uit haap wangen en ze leek ineen te krimpen, alsof ze voor het eerst zichzelf door zijn ogen zag. „Je zult haar pooit krijgen", brieste ze woest. „Daarvoor heb ik gezorgd. Ze zal je nooit geloven!" Ken ogenblik aarzelde hij, alsof hij zich afvroeg, of het de moeite zou lonen, haar bedoeling na te gaan. Toen echter werd zijn afkeer zo sterk, dat hij 't gevoel kreeg, geen mipuut langer bij haar te kunnen blijven. „Ik geloof", zei hij zacht, „dat je be ter kunt hopen van wèl!M Hij liet haar alleen en SteJJa zonk op de grond pis eep schreiend, vernederd wrak; een vrouw, die iéder behalve zichzelf de schuld gaf van hét ge beurde en die wanhopig naar midde len zocht om zelfs nu pog het laatste woord te hebben. Christopher stuurde paar de kant van de weg en raadpleegde bij hot zwakke licht de kaart. Ongeduldig kwam hij tot de slotsom, dat hij ver dwaald was en ongeveer vijf mijl te rug moest rijden om de kruising die hij had gemist te vinden. Dit bete kende, dat hij eerst na 't invallen van de duisternis in Nettlewick zou aankomen, zodat het hem nog moei lijker zou vallen, 't huis waar Karen werkte te ontdekken. Ondanks de hem gegeven raad reed hij zelf en als hij er over had nagedacht, zou hij hebben besteft, dat hij moe was. An dere overwegingen waren echter voor hem van meer belang, Bij de Pilbrights had hij veel tijd verknoeid. In de eerste plaats had hij zich naav het kantoor van meneer Bilbright begeven, zonder eraan to denken, dat het die zaterdagmiddag gesloten was. Toen hij de gezochte eindelijk had gevonden, had deze ronduit geweigerd, hem Karens adres te noemen en alle argumenten had* den niets uitgewerkt. „Ik heb haar beloofd, dat ik het ~U niet zou vertellen en daarbij blijft het", had hij vastberaden verklaard en van dit standpunt haddén noch vleierijen noch bedreigingen hem kunnen afbrengen. Eerst toen Christopher op het punt had gestaan, te vertrekken, nadat Pilhright, alvorens hij de kamer ver liet, hem had verteld, dat hij desver- langd gerust een andere zaakwaar nemer mocht kiezen, was juffrouw Pilbright komen opdagen. Christopher had zich in zijn wanhoop als een bedelaar tot haar gewend. „Juffrouw Pilbright, zou U me niet willen helpen?" had Christopher ge smeekt. „Ziet U niet in, dat c}it onze enige kans is? De hemel mag weten tot welke gemene streek Stella haar toevlucht heeft genomen en als Ka ren weet dat ik kom, zoals uw broer heeft geopperd, zal ze tijd hebben haar maatregelen te nemen." „En U meent, dat uw enige kans is, haar te verrassen?" Juffrouw Pil bright had het op grimmige toon ge zegd, maar Christopher had in haar blik, hoe waakzaam ook, tóch iets aanmoedigends menen te ontdekken. „Ja", had hij kortaf geantwoord, „Dat is ih elk ge.va! eerlijk! Vertelt U me nu eeps waarom Karen wilt vinden." „Waarom?" was hij uitgebarsten. „Is dat dan njet'duidelijk? Omdat ik haar liefheb. Omdat ik de rest van mijn leven met haar wil delen en... omdat ik durf geloven, dat zij ook van mij houdt!" „Ja", had ze teen gezegd, „het zal niet zo gemakkelijk zijn, maar ziehier de enige redenen, die me kun nen rechtvaardigen. „Mijn broer heeft de indruk, dat ook ik Karen heb beloofd, U niet te zeggen waar ze is. Inderdaad heb ik er niet alleen voor gezorgd, die indruk te vestigen, maar ook om mezelf niet met zoveel woorden te binden! Mijn geweten is dus volkomen gerust als ik U vertel, dat Karen op 'fc ogenblik gouvernan te-gezelschapsdame is bij een zekere mevrouw Avernden en haar kinde ren, Beechgrove, Nettlewick. En Nettlewick ligt aan de weg naar Rea ding, vrij dicht bij Thurley. Wel, heb ik van mijn leven!" Die uitroep had plotseling haar relaas beëindigd, toen ze had bemerkt, nog slechts in het le dig te' spreken. Christopher naziende, die juist in zijn grote auto klom, had ze bij zichzelf gedacht; „Ik hoop, dat ik goed heb gehandeld, want anders zal ik het mezelf nooit vergeven! Maar wat had ik anders kunnen doen?" En terwijl Christopher zijn auto om wendde en terugreed naar de gemiste kruisipg, bestormden hem soortge lijke twijfelingen. Handelde hij wel juist? Of had hij haar moeten schrij ven, geduldig zijn, tevreden met lang zame, gestadige vorderingen? Toen echter schudde hij ongeduldig het hoofd. „Neen, driemaal neen!" zwoer hij, onbewust hardop pratend. „Zij is van mij en hoe eer ze weet, dat ik nie mand zal toestaan, tussenbeide te ko men, des te beter!" Beechgrove was een grauw, oudei-- wets huis, een eind van de weg af en dringend aan herstel toe. Geen huis, zoals Christopher grimmig consta teerde, welks bewoners een gouver nante-gezelschapsdame meer dan éeu minimum-salaris zouden betalen. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 14