Kotms MAGGI soepen In november rond Oostburg ook volautomatisch telefoonverkeer Meteen 20 ct. voordeel op Maggi-soepen, die U vaak eet BETER DAN OOIT SCHOOLMUSEUM MIDDELBURG HIELD ZIJN JAARVERGADERING TEAM VAN DE ZEEUWEN 3E IN LANDELIJKE COMPETITIERIT! 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN'i DONDERDAG 6 OKTOBER 1960 GEDIENSTIGE TELEFONISTES VERDWIJNEN Laatste sector in Zeeland OP VRAGEN ALS „geef me de burgemeester even" of ..kunt U mij verbinden met de dokter", hoe vriendelijk Oostburgse telefoonabonnees deze ook mogen stellen, zal in de tweede helft van novem ber geen gedienstige telefo niste meer reageren. In plaats daarvan krijgen de bewoners een hoge, lage, langgerekte of onderbroken toon te ho ren, die hun beduidt dat zij zelf in „kies-actie" moeten komen. De automatische schijf, die al meer dan een jaar aan de moderne toestel len in de op het telefoonnet aangesloten huizen hangt, zal dan voor zijn uiteindelijke bestemming kunnen worden benut In de sector Oostburg- van het te lefoondistrict Breda behoren hand- oentrales volgende maand tot het verleden en hebben nijvere telefo nistes hun taak voorgoed vol bracht. De keet achter het splin ternieuwe telefoongebouw aan de Noordwal in deze West-Zeeuws- Vlaamse gemeente wordt afgebro ken en de al een jaar gebruikte centrale treedt dan officieel in functie. Bij die gelegenheid zal tevens het moment zijn aangebroken, dat al le telefoonverkeer in Zeeland automatisch wordt afgewerkt. In een van de kantoorruimten van het nieuwe centrale-gebouw hangt een kaart, waarop alle telefoon knooppunten in het hele land zijn aangegeven. De plaatsen van de automatische centrales met een zwarte stip en die van de hand- centrales met een lichtblauw mar- keerpunt. "Wie op deze cartogra fische voorstelling zoekt naar de nog niet automatisch werkende telefooncentrales moet lang turen eer hij deze gevonden heeft. De telefoon-automatisering in ons land is op een oor na ge vild! Behalve Oostburg wach ten alleen nog in het uiterste noorden van het land Terschel ling en Warffum op de laatste activiteiten van het technisch personeel. In de loop van het volgende jaar zullen de ouder wetse toestellen met zwengel voorgoed hebben afgedaan. Omdat het laatste moment van de telefoonautomatisering in West- Zeeuwsch-Vlaanderen nogal lang op zich heeft laten wachten is het telefoneren Sn deze sector een vrij ingewikkelde geschiedenis gewor den. Het lokale verkeer in alle West- Zeeuws-Vlaamse plaatsen behalve Oostburg speelt zich al af zonder de medewerking van de telefonis te. Hetzelfde is het geval met het inkomende telefoonverkeer in de ze plaatsen. Oostburg zelf in P.T.T.-geografie vallen ook Zuid- zande en Waterlandkerkje hieron der was zover nog niet. Twintig man personeel van de bui tendienst en 10 man van de bin nendienst hebben een klein jaar terug „bezit genomen" van hun nieuwe centrum in Oostburg. Op het ogenblik zijn de technici druk bezig met het afwerken en het testen van de apparatuur. Zijn de mannen daarmee gereed dan is voor Zeeland een ongeveer tien jaren lange periode van krachtda dige omwenteling op telefoonge- bied afgesloten. Wegwijs In 1950 Middelburg, Goes en Terneuzen kenden de ge neugten van automatisch tele foneren al startte de techni sche dienst van de P.T.T. in het district Breda met haar revolutionaire vernieuwingen in deze provincie. Na de waters nood in 1953 kreeg Schouwen- Duiveland een streepje voor, omdat een groot deel van de apparatuur op dat eiland was vernield. Geleidelijk aan namen de technici daarna de verschillende andere sectoren onder handen. En nu is het zover, dat in Oostburg de za len zijn besproken voor het hou den van de traditionele voorlich tingsbijeenkomsten voor de abon nees. Daar worden de betrokke nen wegwijs gemaakt in het nieu we systeem en leren zij letten op de kneepjes van het automatische bellen. Op 3 en 4 november zal de technische dienst haar gasten in „Du Commerce" ontvangen. Alléén een tandarts reinigt Uw tanden beter dan SUPERWHITE-TANDPASTA Een lijnenspel In hout, waaruit aan de nieuwe haven van St.-Annaland een gebouwencomplex groeit van de Coöperatieve Aan- en Verlcoopver- eniging JEïland Tholen". Het com plex zal een graaiisïlo, een opslag plaats voor kunstmeststoffen en kan toorruimten omvatten. Met de bouw worden goede vorderingen gemaakt. (Foto P.Z.C.). OPTREDEN VAN ZEEUWS KAMERORKEST Karei Jonckheere sprak over culturele toenadering liet Schoolmuseum Middelburg hield woensdag in de grote zaal van het Schuttershof zijn jaarlijkse algeme ne vergadering. Traditiegetrouw werd de behandeling van het huishoudelijk deel van de honderden leden bijge woond, maar dat het beleid van het bestuur toch de goedkeuring van het Zeeuwse onderwijzerskorps weg draagt bleek toch wel duidelijk uit 't grote aantal leden, dat 't recratief- cultuxele deel van deze schooldag bij woonde. Want na de behandeling van de noodzakelijke bestuursagenda- punten konden de onderwijsmensen luisteren naar de Belgische letter kundige Karei Jonckheere en ver volgens naar een optreden van het Zeeuws Kamerorkest onder leiding van Franyois Olivier. De huishoudelijke vergadering om vatte de behandeling van de jaar verslagen van secretaris en penning meester, die de goedkeuring van de leden kregen, alsmede de bestuurs verkiezing. Bij dit laatste punt dank te de voorzitter, de heer A. A. Leen- houts het aftredende bestuurslid J. C. Cornelis, die dank werd gebracht voor al hetgeen hij in het belang van het Schoolmuseum verricht heeft. Karei Jonckheere sprak vervolgens over het onderwerp „Ernst en luim bij de culturele toenadering tussen Noord en Zuid". De Belgische letter kundige brak in zijn toespraak een lans voor het behoud en de verdere ontwikkeling van de gemeenschappe lijke taal van Nederland en België. Hij betoogde, dat 5 miljoen Belgen daartoe bondgenoten zoeken. Zij vin den die behalve in Nederland ook in vele andere delen van de wereld. Ho© noodzakelijk een verdere ont wikkeling van de Nederlandse taal volgens Karei Jonckheere is, trachtte hij t© onderstrepen met het voorbeeld, waarbij de Konink lijke Vlaamse Academie een prijs vraag uitschreef voor een nieuw Nederlands woord voor palet. Al leen Stijn Streuvels bezat de moed om het woord smeer bord" als nieuw woord voor te stellen Dat er mogelijkheden zijn om de Nederandse taal te vervolmaken bewees de heer Jonckheere door te verklaren, dat in België zowel in hoge als lage kringen dit doel wordt nagestreefd. In zijn toesprak, waarin ernst en luim elkaar afwisselden, wees de Bel gische letterkundige voorts op de vooraanstaande plaats, die vele zui derlingen op cultureel gebied in het noorden gespeeld hebben. Talrijke grote Nederlandse letterkundigen zijn in het zuiden geboren. In een historische schets betoogde de heer Jonckheere, dat de Belgen bij de vrede van Munster in 1648 aan hun lot zijn overgelaten. Eerst koning Willem I betrok hen in 1815 weer in het culturele leven door het stichten van universiteiten en de eerste twee kweekscholen. Hoewel deze opleving van korte duur was zijn er in de laatste decennia vele tekenen, die er op wijzen, dat de culturele toenadering tussen de een zelfde taal sprekende volken steeds groter wordt, aldus besloot Karei Jonckheere. Concert Tijdens de middagbijeenkomst kweet het Zeeuws Kamerorkest zich Op uit stekende wijze van zijn taak om de minder bekende muziek van de klas sieke meesters aan het onderwijzers korps bekendheid te geven. Het orkest speelde onder leiding van Franyois Olivier een suite uit „AI- cina" van Handel, de symfonie num mer 1 in G dur van Vivaldi, het ho boconcert in F groot van Corelli in een bewerking van sir John Barbi- rolli met solistische medewerking van Ph. Fey, waarna besloten werd met het divertimento in F (KV 138) van Mozart. De directeur van de Zeeuw se Muziekschool, de heer H. G. Stam, gaf voorafgaande aan deze uitvoe ring een duidelijke uiteenzetting van de te spelen werken. Zoals gewoonlijk was aan de verga dering een uitgebreide tentoonstelling van leermiddelen verbonden, waar aan verschillende uitgevers hun me dewerking toegezegd hadden. Tijdens de morgenvergadering gaf de heer F. L. Maandag, tekenleraar aan de rijkskweekschool, een korte uiteen zetting over een aantal tekeningen, die de afdeling Zeeland van de Ne derlandse vereniging voor tekenon derwijs in één der Schuttershofzalen had ingericht. Deze tentoonstelling gaf een uitstekend beeld van wat men op de Zeeuwse scholen onder verant woorde expressie in het onderwijs verstaat. Advertentie Maggi geeft U tijdelijk* 20 cent reductie bij aankoop van elk tweede Zilverzakje Groentesoep, Kippensoep of Tomatensoep. Echte Nederlandse soepen. Soepen, die U vaak eet. Deze tijdelijke aanbieding betekent dus een échte en directe besparing van 20 cent. MAGGI KIPPENSOEP MAGGI GROENTESOEP MAGGI TOMATENSOEP Zolang dc voorraad van deze speciale aanbieding slrckt Hoopgevend herstel van Middelburgse hockeyers Na 20 zege op H.O.C.O. Na het wel zeer teleurstellende begin van vorige «-eek tegen Liberty beeft het eerste Middelburgse herenhockey elftal tegen Hoco laten zien tocli wel tot betere prestaties in staat te zijn. Weliswaar wat het elftal thans ver sterkt met twee oud-spelers van het vorig seizoen, J. J. Sandberg en L. Kakebeeke, maar ook de rest van het team speelde een fris enhousiast spel letje hockey dat tenslotte resulteerde in een zéér verdiende 20 overwin ning op de gasten. Met een goede achterhoede als basis en spil W. Sandberg als beste speler van het veld werd het elftal in dc aanval gestuwd en reeds na een kwar tier leverde dit agressieve spel Mid delburg een strafbully op, toen de keeper een moeilijke situatie slechts wist op te lossen, door zich op de bal te werpen. Uit de toegestane strafbully wist W. Sandberg op fraaie wijze de Zeeuwen aan een 1—0 voor sprong te helpen. Het spel bleef hierna snel op en neer golven totdat er 10 minuten later een scrimmage voor 't doel van Hoco ont stond, waaruit tenslotte H. Bogaert Middelburg een 20 voorsprong be zorgde. De rest van de eerste helft en een groot deel van de tweede helft lever de nog vele gevaarlijke momenten op voor beide doelen, maar de stand on derging geen wijziging meer. Tien minuten voor tijd zakte het tempo iets, hoewel de wedstrijd het aanzien ten volle waard bleef. Al met al, een forse en vooral van Middelburg-zijde enthousiast gespeelde wedstrijd, die alle hoop geeft voor de toekomst. BESTE PRESTATIE TOT NU TOE Middagrit beëindigden de Zeeuwen als eersten Volgens de officieuze nitslag van de door de K.N.M.V. te Vaas sen in Gel derland georganiseerde landelijke clnbcompetitierit de finale van de provinciale clubrittencompetltle heeft de Zeeuwse vertegenwoordiger gevormd door de M.A.C. „De Zeeu wen, een voortreffelijke prestatie ge leverd. In het eindklassement bezette dit team tenvijl de uitslag nog ge controleerd moet worden de der de plaats. Het team van De Zeeuwen bestond uit de equipes S. JongepierA. J. v. d. Vliet, C. Sinke—P. Sinke, J. de Visser—C. Meijers, J. P. Meijers H. Kommers -en P. BaanL. A. Muilwijk. In de middagrit er was een morgen- en een middagrit le verde hét Zeeuwse team de beste Srestatie van alle clubs. In het eind- lassement kwamen de Zeeuwen daardoor op de derde plaats, de bes te prestatie, ooit door een Zeeuwen team bereikt. De winnende club had een totaal van 206 rijderspunten. dat was slechts 6 meer dan het totaal van de rijders van De Zeeuwen. De punten werden als volgt behaald: J. P. Meijers, 10 strafpunten en 38 rijderspunten. S. Jongepier, 17 en 22, P. Baan 28 en 11, gedurende de morgenrit, alsmede S. Jongepier 5 strafpunten en 45 rijderspunten, C. Sinke 7 en 42 en J. dc Visser 7 en 42 gedurende de middagrit. De ritten waren oriëntatieritten, die met een gemiddelde snelheid van 36 km per uur gereden moesten wor den. De lengten bedroegen respectie velijk 80 en 72 km. Herstel van zoutschade te Souburg aanbesteed In het gemeentehuis van Oost- West-Souburg is wrJ Herfstwandeltocbt Achilles met 586 deelnemers Zaterdag hield de Middelburgse gym nastiekvereniging „Achilles" voor de negende maal de jaarlijkse herfst- wandeltochl, waarvoor zich een re cordaantal van 586 deelnemers had ingeschreven. Jammer was het, dat de regen enige afbreuk deed aan dit jaarlijkse wandelfestijn, waar door de 15 en 25 kilometer-lopers drijfnat weer in Middelburg arri veerden. Ter gelegenheid van deze wandelmars maakten de signaalafde ling van „Achilles" en de muziek vereniging „Excelsior" 's avonds nog een muzikale rondwandeling. De route voor de wandelmars ging van Middelburg naar Veere en Vrou wenpolder en weer terug naar de Zeeuwse hoofdstad. Voor de 10-kilo- metertocht hadden zich 293 deelne mers opgegeven. Op deze afstand lie pen groepen mee van de gymnastiek verenigingen Achilles, Wilhelmina, Veldo, Medioburgum, allen uit Mid delburg en Astrow uit Souburg, de Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen, een groep van een school uit Drie wegen en Oudelande, van de wandel sportvereniging Kruiningen en de drumband van de muziekvereniging Hosanna uit Goes. Voor de 15 kilo meter 218 deelnemers waren de mastiekverenigingen Achilles en helmina uit Middelburg, S.V.D. uit Driewegen, een groep van de Vro lijke Tippelaars uit Vlissingen. van de Vlissingse padvinders, het Leger des Heils uit Goes en de wandelsport vereniging Kruiningen met groepen vertegenwoordigd. Verder liepen er nog 75 tippelaars uit geheel Zeeland en zelfs uit Brabant in de 25 kilo meter-tocht. Alle deelnemers er waren geen uitvallers ontvingen voor hun wandelprcstaties een me daille. Examens Dezer dagen slaagden voor het diplo ma ziekenverpleging A de volgende nes aan het St.-Joanna ziekenhuis te Goes: mejuffrouw N. van de Ak ker, T. ten Hakken, M. Palmen en A. Sluis. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeu- tisch examen scheikundig ingenieur de heer J. F. Bun tc Hontenisse. Aan dezelfde t.h. slaagde de heer P. den Hamer uit Schoondijke voor het pro- paedeutisch examen werktuigkundig ingenieur. Collecte De collecte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds heeft in Vlissingen ƒ1939,62 opgebracht. Daarnaast le verde een actie van de filmclub van de buurtvereniging „De Posthoorn" voor hetzelfde doel een netto bedrag van 500,op. opdracht van de chr. woningstichting Walcheren te Souburg aanbesteed het herstel van de zoutschade ten gevolge van de inundatie van Walcheren in de oorlogstijd, en het maken van ver- betermgswerken aan de 52 woning wetwoningen met bijbehorende schuurtjes, staande aan de Vlissing se-, Van Turnhout- en de De Deckere- straat te Oost- en West-Souburg. Ei werd in vier percelen alsmede in mas sa ingeschreven. De inschrijvingen waren als volgt: voor perceel I: J. E van Baaien, Lewedorp 146.380, In massa- J. M. Goedemont, Vlissin gen ƒ383.800; A. C. Haak, Souburg 447.856; L. de Jong, Vlissingen 884.125; Fa. J. de Kroo Zn., Kou- dekerke r' 485,000; W. v. Maldegem S<)Uburg 495.000; A. Poelman, Rit- them 447.856; P. de Wolf, O.- en W.- Souburg 416.231; Fa. Wed. Post Vlissingen 453.500. De gunning is nog niet verleend. Collecte De collecte voor de reclassering heeft in de gemeente Nisse f 43,65 opge bracht. De collecte voor de reclassering heeft te Oosterland f 86,67 opgele verd. Nagekomen advertenties. Heden nam de Heere tot zich, mijn lieve man en onze lieve va der ADKIAAN JACOBUS KOEYERS op de leeftijd van ruim 50 jaar. Hij is verlost, God heeft hem welgedaan. E. A. C. Koeijers- Bustraan Ank en Cees Aaf eu Sjaak Bep Kees St.-Laurens, 5 okt. '60. Noord weg 242. Dc begrafenis zal plaatshebben op aan staande zaterdag 8 okt. Vertrek van huis om 12.30 uur. Verzoeke geen bloemen. Na een langdurig lijden ging heden van ons heen onze geachte pa troon de heer A. J. KOEIJERS Het personeel: A. Vlieger F. de Visser C. Geijs Middelburg. 5 okt. '60. Kinderdijk 34—36. Heden is van ons heen gegaan onze lieve en zorgzame broer, schoonzoon, oom en zwager WILLEM TOUW op de leeftijd van 65 jaar. Namens de familie; A. Touw J. Roelse Oost- en West-Souburg, 5 oktober 1960. Heden is van ons heengegaan onze lieve en zorg zame man, vader, behuwd- en grootvader WILLEM TOUW, op de leeftijd van 65 jaar. Koudekerke W. TouwRoelse. Middelburg C. C. E. Touw—Polderman. Helma. Koudekerke, 5 oktober 1960. Vebenabos 43. De teraardebestelling zal plaatsvinden zaterdag 8 oktober 11.30 uur. Geen toespraken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 12