WÊÊh T* DE T.V.-JOURNAALDIENST EEN DAG OP DE VOET GEVOLGD Een man. Een pijp! Pijp met Voortrekkers.. 1Niemeijer Voortrekkers! De zachtste! De geurigste DUITSE VERSIE VAN EEN OUD VERHAAL OVER LIEFDE ut de ETHER WOENSDAG 5 OKTOBER I960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een scène uit het V.P.R.O.- programma Zij Drieën"; een cabaret-programmasamenge steld door Rarnses Shaffy, dat maandag werd uitgezonden. O'p de foto: Ramses Shaffy met Shireen Strooker Kwestie vaak van minuten Met een daverende gongslag be gint elke door weekse televisie- uitzending de gongslag die het journaal van de N.T.S. inluidt. Twintig minuten lang kan de kij ker actuele gebeurtenissen in binnen- en buitenland aanschou wen. Hij was er even zelf bij en langzamerhand begint de Neder landse televisiekijker er aan ge woon te raken dat hij er bij hoort bij de enorme brand, het V.N.-de- bat, het uitvaren van een troe penschip naar de tropen. Hoeve- len echter realiseren zich wat er nodig is om die twintig minuten journaaldienst voor de camera te brengen? Om daar wat licht op te doen schijnen hebben we de T.V. journaalmannen een hele dag jongste donderdag op de voet gevolgd. Vanaf het ogen blik, waarop het avond T.V.-jour- naal zijn eerste vorm gaat krij gen: Donderdag 10 uur in de traditio neel geworden redactievergade ring: De nieuwsredacteur leest in een aandachtig luisterende kring het rapport van het nieuws van de dag. De telexberichten van de Sote persbureaus melden: „Bij eelsum is een onbekend gat aangetroffen, net als het gat van Wormer. Vandaag gaan ze er on derzoekingen doen", zegt nieuws redacteur De Ruyter. Hij is deze dag gauw uitgelezen. Hoofdredacteur Enkelaar beduidt verslaggever Van Zijl; dat het gat in Heelsum zijn bijdrage voor die avond zal zijn. „Neem de ge luidscamera mee", zegt hij net voor Van Zijl door de zijdeur verdwijnt. Enkelaar somt op wat er van het buitenland te verwachten valt aan films: „Kroesjtsjew en Go- moelka in de Verenigde Naties zijn al onderweg met „sound" op de achtergrond. Dat is wel leuk", „moeten we dat intitelen", vraagt iemand. „Dat lijkt me wel", ant woordt de hoofdredacteur. En dan schiet hem een idee te binnen. „Als we nou eens zo maar aan voorbijgangers in Amster dam vragen wat ze van de ver gadering van de Verenigde Naties vinden", zegt hij: De redactie is goed en verslaggever nummer twee verlaat de kamer op weg naar Amsterdam. Zo rijgen zich ondanks de slapte in het nieuws de programmapunten aaneen voor elk „item" (onderwerp) wordt de tijdsduur geschat tot in seconden. Men komt voorlopig op een totaal van 1203 seconden. Ook wordt vastgesteld wat een „sof" wordt en wat niet, waarbij U dan moet weten dat „sof" de vakafkorting is voor „sound en film". Half elf spat de redactie vergadering uiteen. Kwart voor elf: het voorlopig draaiboek op een geel papiertje wordt aan alle medewerkers uit gereikt. Omstreeks diezelfde tijd wordt overal in het gebouw te Bussura een kritisch rapportje opgehangen over het journaal van de vorige dag: „Helikopter had geluidsstoring", „commenta tor zei dat er applaus was voor de piloot, maar daar was niets van te zien". In totaal zijn er dag in dag uit twintig mensen bezig om het journaal des avonds in de huiska mer te bezorgen. Nieuwsredacteu- ren, redacteuren, commentators, een filmploeg van „Cinecentrum" een paar verslaggevers die met een filmploeg in het land opere ren, filmredacteuren, plak- en knipmeisjes en administratief personeel. Twee uur: de tweede zending films komt binnen, voornamelijk uit de Verenigde Naties. Ook die gaat in première op het tafel- bioscoopje. Om tijd te sparen in versneld tempo. Voor de buiten staanders een komische klucht, maar de journaalmannen zijn er op uitgelachen. Zelfs als de film even moet worden terugge draaid en Tito met een vaart ach teruit zijn auto inschiet, kan er geen glimlach meer af. De ver antwoordelijke redacteur gaat in tussen aan de hand van wat hij heeft gezien het commentaar bij de film schrijven. De spanning stijgt, want de klok van acht uur is niet zo heel ver meer. Vier uur: de derde zending film plakken. half vijf: tweede redactievergade ring. Het draaiboek wordt nu de finitief vastgesteld. Er wordt pre cies uitgerekend hoe lang elk on derwerp mag duren. Kwart voor vijf: alle medewer kers krijgen op een rose papier tje definitief het draaiboek. Vijf uur: een blok van ruim der tien minuten journaal is wat de beelden betreft gemonteerd en klaar. Filmredacteur Poelgeest gaat naar de synchronisatiestu dio elders in Bussum om de gelui den op de geperforeerde magne- tofoon vast te leggen. In de syn chronisatiestudio zitten een ge luidstechnicus en een man die „met de platen stoeit" zoals Bob Spaak placht te zeggen. Half zes: licht uit in de studio. De film wordt op een groot doek geprojecteerd terwijl een gesyn chroniseerd apparaat de secon den aangeeft. De eerste 317 se conden zijn „sof", waaraan men dus niets meer behoeft te doen. De volgende vijf gaan over Bor- mann. Als de secondenteller 322 aanwijst zegt Poelgeest: „eerste plaat". Geluidstechnicus en pla- tenman schrijven achter plaat nummer 1:322. Zo neemt men alle ruim 800 seconden „droog" door. Intussen is er nog drie maal op gebeld en Poelgeest moest al kij kende praten en al pratende kij ken. Tien voor zes: Het geluid wordt nu definitief bij de film ge voegd. Na 322 seconden rust valt precies op tijd de eerste plaat in Als de zaak erop zit zijn filmre dacteuren en geluidstechnicus niet helemaal tevreden. „We heb ben nog wat tijd we kunnen nog wel wat correcties aanbren gen", zegt Poelgeest. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Jongstleden zaterdag 1 okto ber was het vijf jaar geleden dat het N.T.S. journaal offi cieel werd opgericht. Carel Enkelaar. toen redacteur bij De Volkskrant, werd op die dag tot hoofdredacteur be noemd. Het zou tot januari duren voor het eerste journaal de lucht inging. Maar dat neemt niet weg dat de jour naaldienst zaterdag zijn eerste lustrum vierde. We zijn daar om eens een kijkje gaan ne men in de keuken waar het hors d'oeuvre van ons dage lijks televisiemenu wordt -be- Tien over half zeven: de „fout" gelopen platen worde nstartklaar gehouden. Het wordt weer don ker in de studio. Intussen zijn de verslaggevers uit Hilversum en Amsterdam binnen gekomen met hun materiaal dat door Cinecentrum werd opgeno men en al is ontwikkeld. De commentaren van de inlas op wat Kroesjtsjew in de V.N. doet, wer den omgezet in negentig seconden journaal. De uren die het gat te Heelsum hebben gekost, werden in 120 seconden weerspiegeld. Half acht: De hele film is gemon teerd met geluid en al. Er moe ten nog twee dingen gebeuren. In de eerste plaats moet nog worden „ingetiteld", zoals de vakterm heet. Dat betekent dat als men vreemde talen over de geluids band laat gaan er een vertaling moet worden geprojecteerd. Maar ook de praatjes van de commentatoren zitten er nog niet bij. Zij zeggen hun tekst recht streeks tijdens de uitzending, het geen ook weer een generale repe titie vereist. Die generale is pre cies om 19.30 uur geplanned. Acht uur: En dan precies om acht uur: een enorme gongslag, het begin van het donderdagse jour naal. Precies tien uur na de eer ste redactievergadering. Alles loopt, de commentatoren spreken zonder haperen hun tekst alsof er uren op gerepeteerd is. En in de huiskamer zijn we er naar beho ren weer allemaal bij. Bij Ham- marskjold in de V.N., bij Heel sum aan de rand van het gat. oren, -^iew en ScAfljveh VANDAAG T elevisie Na „Achter het nieuws" houdt, dr. L. van Egeraat zijn eerste voordracht in de serie „Kent hij het landwaarin toeristi sche tips over het eigen land «'or den gegeven. De VARA heeft indertijd een aantal fotografen opdracht gegeven over elkè pro vincie een serie foto's te maken, die bij deze uitzendingen konden worden gebruikt. Vanavond om vijf over half negen opent Zee land de rij. Om negen uur begeven Mieke Verstraete en Kees Brusse zich op kronkelwegen. Daarna het fo rum „Welbeschouwd". Om vijf voor tien een Eurovisieuitzending van de „Horse of the year-show" met hippisch commentaar van Aad van Leeuwen. De Vlaamse televisie brengt om half negen de avonturen van kapitein Mathïas in „Schipper naast Mathilde" op liet scherm en om tien over negen kan men naar de wild westfilm „Bonaza" kijken, waarin Hoss en zijn familie regelmatig schurken uit die contreien achter slot en gren del brengen. Gelnkkig voor de liijker -blijven er telkens ge- Radio Via Hilversum I wordt kwart voor elf het hoorspel „Exodus" herhaald een kans voor de te levisiekijker om dit stuk, dat maandagavond werd uitgezonden, alsnog te beluisteren. Öm kwart voor zeven is er een kwartiertje Schotse volksmuziek uit te voe ren dobr „The Scots Quards". Cor de Groot speelt om kwart over zeven enkele werken van Grieg, die de pianist zelf voor de linkerhand heeft bewerkt. Om kwart over acht ten slotte heeft het Berlijns filharmonisch orkest o.l.v. Joseph Keilberth een concert in het kader van de Salzburger Festspiele. Uitgevoerd wordt o.a. het concert voor violen en orkest van Alban Berg met Christian Ferras als solist. Over de andere zender kan men om half acht naar een hoorspel van de V.P.R.O. luisteren in do jeugduitzending „Rijp en groen". Om vijf over acht zendt de VARA de opera „Carmen" van Bi zet uit. Onze ex-minister-presi- dent dr. W. Drees vertelt om tien voor half elf uit .Zestig jaar le venservaring^. Het is het eerste van een serie praatjes, die dr. Drees dit- seizoen voor de VARA zal houden. (Advertentie) %--<» i FILMS IN ZEELAND „Das Madchen Rosemarie" in donderdagcyclus Deze week is er een van reprises in de Zeeuwse bioscopen. Uitgezonderd „Het leven begint bij zestien", Al- ham bra (Vlissingen) werden allé rol prenten, die deze week op het pro gramma staan, de laatste tijd in deze rubriek belicht. „Het leven begint bij zestien", in weerwil van de titel geen film over „het jeugdprobleem", heeft overigens ook zijn voorgangers in de filmwereld. Eenzelfde Soort probleem als in dit Duitse produkt wordt aan- DONDERDAG 6 OKTOBER. HILVERSUM I 402 m 746 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7,45 Morgéngebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9,35 Waterst. 9,40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00. Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Zang m. gitaar- begeleiding. 12.25 Wij van het land. praatje. 12.35 Land- en luinbouwmeded. 12.38 Chansons. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 City.Theater-ork. en sol. 14.30 Gram. 15.30 Kerkmuz. 16.00 Verken ningen in de bïjbeL 16.20 Kamermuz. 16.50 Gram. 17.09 Voor de jeugd. 17.25 Gram. voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade-ork. 18.15 Sportrubr. 18.30 Gr. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.30 Polit. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Orgel- conc. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Vo- caal-ens. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Gram. 23.50 Gesproken por tret. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.13 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram 11.55 Lezing over Canada. 12.00 Orgel en plano. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. ol' gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14,30 Voor de vrouw. 15.10 Gram. 15.30 Voordr. 15.45 Promena de-ork. 16.15 Pianospel. 16.30 Metropole- ork. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Lich te muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gespro ken brief. 19.00 Voor de kinderen, lu.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Radiophil- hann.ork. 21.15 Het gesticht, of: Het eindstation van de verantwoordelijkheid, hoorsp. 22.30 Nws.- en beursber. van New York. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Dis- cotaria. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Documentaire over het kerk gebouw. 20.30 Rep. v. d. uitreiking v. d. Televisieprijs „Prins Bernhard Fonds". 21.00 De brug der zuchten. T.V.-spel. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 Voor de jeugd. 19.30 Sportkron. 19.55 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.30 Filmrep. 20.45 Balletfilm. 21.00 T.V.-spel. (overge nomen van de NTS). 22 20 Kunstprogr. 22.50 Nieuws. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 De soc. gedachte. 19.30 Tekenfilm. I 19.45 Engelse les. 30.00 Journaal. 20.35 Quiz. 21.15 Filra. 22.10 Journaal. geroerd was hot onderwerp van de Amerikaanse film „Tea and sympa thy". De rolprent handelt namelijk over de genegenheid, die een leerling koes tert voor zijn onderwijzeres, een aan gelegenheid, die door de makers van genoemde Amerikaanse film aan vaardbaar en met oog voor de reali- tiet werd gebracht. Zo overtuigend is „Het leven begint bij zestien" niet, ondanks het goede spel van Ruth Leuwerik. In Luxor (Vlissingen) kan men plezier beleven aan „Tot de laat ste vuurstoot", althans wanneer men kan genieten van filmgeweld, verzacht niet enkele romantische intermezzo's. „Eiland der ver schrikking", waarin Alan Ladd zich meet met boosdoeners van zwaar kaliber, zich nog verder in de nesten steekt door de liefde in zijn toch al zo zware bestaan toe te laten, is te zien in Grand (Goes). City-theater (Middelburg) prolon geert „En eeuwig zingen de bossen". Gulbranssens trilogie, die in de Noorse wouden speelt, kreeg als film enorme aandacht, ongetwijfeld door de aard van het onderwerp, typerend voor de Scandinavische trilogie, die zelden een vrolijk onderwerp heeft en vaak zelfs zeer melodramatisch van inhoud is. „Met de bajonet in de rug", Electro (Middelburg) is een van de vele op wekkende films over het krijgsbe drijf, die na de oorlog in een onaf gebroken stroom de filmfabrieken verlieten. Scott Brady speelt in dit produkt de hoofdrol. Donderdagcyclus. „Das Madchen Rosemarie", Alliam- bra (Vlissingen) is tegen do achter grond van het onlangs gevoerde pro ces tegen Pohlmann weer interessant geworden als onderwerp. Als film blijft de geschiedenis van Rosemarie Nitribïtt belangwekkend. Nadja Til ler vervult de titelrol uitstekend, ter wijl ook de verdere rollen een goede vertolking krijgen. Grand (Goes) vertoont donderdag „The old man and the sea" naar het boek van Ernest Hemingway, het verhaal van de oude visser en* diens strijd op leven en dood tegen een haai in de tropische wateren rond Cuba. Spencer Tracy speelt de rol van de oude man, «iens monologen de film niet alleen tot een cinemato grafisch, maar tevens literair evene ment maken. Europa's modernste viskwekerij in aanbouw In de polder Oostelijk Flevoland, on geveer tien km ten noordoosten' van Lelystad, is de N.V. Grontmïj begon nen met het aanleggen van een reus achtige viskwekerij, die de grootste van Nederland en de modernste van West-Europa zal worden. Het werk wordt uitgevoerd in opdracht van de in 1952 ingestelde organisatie ter verbetering van de visstand in de rivieren en de binnenwate ren door het kweken, aankopen en uitzetten van jonge vis. het bestrij den van waterverontreiniging en het treffen van verdere maatregelen waardoor de visstand in ons land op peil kan worden gehouden of ver beterd. Voor de aanleg van de viskwekerij bij Lelystad heeft de organisatie bij de staat een lening van een miljoen gulden gesloten. De rest van de aan- legkosten, een bedrag van tenminste twee miljoen, wordt bestreden uit de in 1959 ingevoerde verhoging van de kosten van de visakten. In de vijvers in Oostelijk Flevoland zal uitsluitend pootvis worden ge kweekt, dit in tegenstelling tot de kwekerijen in Valkenswaard en Vaassen, die ook vis rechtstreeks aan de consument leveren. Men zal zich in Flevoland hoofdzakelijk toe leggen op het kweken van karpers en snoeken. De vijvers, die langs de polderdijk komen te liggen, worden niet gegraven maar gebouwd. Op de polderbodem komen 57 vijvers, die omgeven zullen zijn door kaden met een gezamenlijke lengte van 20 km. De grootste vijvers worden elf ha, de kleinste 30 are. Nog dit jaar hoopt men althans in een vijver met het kweken te kunnen beginnen. De Grontmij verwacht het hele werk in 1962 te kunnen opleveren. Het com plex zal, als het straks klaar is, 240 ha groot zijn. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiifiiiiM H Door hun vele verplichtingen M hebben Ninaen Freüerik geen tijd kunnen vinden om een hu- M welijksreis te maken. Beicon- deraars hadden het paar M graag een romantische reis M M gegund Foto: de heer Eric Maschivitz presenteert het po- H pulaire Deens-Nederlandse v paar een contract voor de E. H B.C.-T.V. Nina en Frederik H zullen in november vier grote shows voor de B.B.C. i èrzor- gen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7