Confrontatie aan grens in zaak hulp aan Algerijnse opstandelingen GROENE KRUIS-F0NDS VOOR RIJKSDELEN OVERZEE WEGENS DOODSLAG ACHT JAAR GEËIST IN UTRECHT COMMANDO'S „VEROVERDEN" HET OUDE FORT RAMMEKENS WOENSDAG 5 OKTOBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 IN STRENG BEWAAKTE DOUANEKEET Afsluiting van gerechtelijk vooronderzoek In een streng; bewaakte douanekeet bij de Nederlands-Duitse grens in Vaals zijn gisteren vijf arrestanten, die verdacht worden van hulpverle ning aan de Algerijnse opstandelin- genorganisatie I'.L.N. in aanwezig heid van Nederlandse en Duitse jus- titie-autoriteiten niet elkaar gecon fronteerd. Het betrof de Arasterdam- se redacliestenograaf Sal. S., die zich noemende Griekse ingenieur M. R., de Amstelveense drukker-publicist Joop Z., de Haarlemse chemigraaf A. O. en de Duitse monteur S. M. De beide laatsten zijn in Duitsland gedeti neerd, de drie anderen verblijven in het Amsterdamse Huis van Bewa ring. De confrontatie geschiedde op verzoek van de Nederlandse justi tie en kan volgens mr. W. P. Bakhoven, hoofd van het Amster damse arrondissementsparket, be schouwd worden als een afslui ting van het gerechtelijk vooron derzoek in deze zaak. Zij zal min stens twee dagen duren. Enkele van de in Nederland gedetineerde verdachten hebben hun medewer king aan deze confrontatie ge weigerd, omdat zij geen verkla ringen tegenover de Duitse justi tie wensen af te leggen. Boven dien wensen zij niets te maken te hebben met Joop Z. omdat die, zoals Sal. S. gisteren zei, voor de B.V.D. zou werken. De bedoeling van de confrontatie was volgens mr. Bakhoven tie ver klaringen van de verdachten in deze internationale zaak uit te wisselen, waardoor zowel de Nederlandse als de Duitse justitie een duidelijker beeld krijgt van de achtergronden van deze affaire. Eerst horen de Nederlandse justitie- autoriteiten de in Duitsland gedeti neerde verdachten, waarna de Duit se rechter-commissarissen hetzelfde zullen doen met de Nederlandse ar restanten, die bijgestaan worden door hun advocaten. Zoals bekend, werden op 10 juni j.I. in Nederland en' Osnabrück vijf Ne derlanders, een Griek, een Duitser en een Algerijn gearresteerd. Zij fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Zeeland was de natste provincie s (Van onze weerkundige M tee medewerker) Na de eerste week, die bijzon- M der onbestendig en regenach- tig bleef, herstelde september II zich en ging de temperatuur stijgen zodat er nog een perio- s= de met redelijk nazomerweer H aanbrak, die op 12 september =r zijn hoogtepunt bereikte toen in een groot deel van ons land §g nog een officiële zomerse dag tv- (warmer dan 25 gr. C.) werd waargenomen. De laatste dagen van de maand v waren als gevolg van oostelijke winden belangrijk kouder dan normaal. De gemiddelde dag- ff temperatuur kwam in septem- ber te De Bilt op 14 gr. C. te ff liggen tegen normaal 15,4 gr. C. Er werd in De Bilt geen te- §1 gen normaal twee zomerse da- i§ gen waargenomen en van de §f 30 dagen bleven er 17 kouder ff dan normaal. ff In de laatste weck van de maand werden in het binnen- •f= land de eerste nachtvorsten p waargenomen hetgeen al bij- vr zonder vroeg was. ff Het zonnetje scheen te De Bilt ff op 132 uren, normaal op 149 uren, verleden jaar. toen sep- ff tem ber droog en zonnig was. werden er 240 uren zon gere- ff gistreerd. vf De regenval gaf vrij grote ver- f| schillen te zien. Belangrijk te H nat werden de zuidelijke pro- |f vincies en het oosten van het ff land. Op de hoofdstations werden de volgende hoeveelheden geme- ete ten: Den Helder 71, De Bilt 42, ff Groningen 54, Maastricht 136 ff mm. Normaal geeft september ff in or^ze omgeving 75 mm. Van tv ff onze regenwaarnemers ontvin- s Ren wij de volgende opgaven: ff Sas van Gent (ook het natst ff over het hele land) kreeg 168, tv Aardenburg 117. Borsscle 142, Aagtekerkc 119, Serooskerke (W.) 120, Biezelinge 115, Goes 113, Vlissingen 1.10, Sint-Maar- tensdijk 104, Renesse 104, Rit- them 122, Kats 122, Axel 106, 1 Cadzand 120, Middelburg 112 mm. H ii.iiiiiiiiiiiiiiiiiitt Vergiftigde tarwe in beslag genomen Door «Ie keuringsdienst van waren te Alkmaar is bij een graanmaatde- rij in De Rijp een partij voor con sumptie bestemde tarwe van naar schatting vierhonderd mud tarwe in beslag genomen. Bij het vermalen van deze tarwe bleek namelijk, dat er zich een hoe veelheid zaaitarwe onder bevond. Zaaitanve wordt gewoonlijk gedena tureerd, dat wil zeggen met vergif bewerkt. De partij tarwe was af komstig van een landbouwer in de Beemster. werden ervan verdacht betrokken te zijn bij een poging tot het drukken van valse Franse franken in een drukkerij te Osnabrück en andere illegale praktijken (o.m. wapenleve ranties) ter ondersteuning van de strijd van de Algerijnse opstande lingen in Frankrijk. Joop Z. Op 16 juli werd de drukker publicist Joop Z. aangehouden, nadat hij eni ge tijd door de justitie was gezocht. Hij wordt verdacht van medeplich tigheid bij de .vervaardiging van val se identiteitskaarten voor de Alge rijnse opstandelingen in Frankrijk. Z. zou daartoe zijn drukkerij ter be schikking hebben gesteld. Mr. W. P. Bakhoven heeft destijds verklaard de indruk te hebben dat de zaak tegen Joop Z. niets te ma ken heeft met die tegen do overige arrestanten, die beschouwd worden als leidende figuren van de trotskis tische georiënteerde vierde interna tionale, een organisatie die op groot scheepse wijze steun zou hebben ver leend aan de Algerijnse verzetsbe weging. Ook de aanhangers van deze hoofdfiguren hebben zich nadrukke lijk gedistancieerd van de beweerde activiteten van de Amstelveense drukker-publicist. Mr. Bakhoven deelde ons mede dat het feit dat Joop Z. wel betrokken is bij de confron tatie aan de Nederlands-Duitse grens, niet betekent dat hij ook veraacht wordt van medeplichtigheid aan an dere illegale activiteiten. Hij ver klaarde voorts dat het onderzoek in Vaals minstens twee dagen in beslag zal nemen, doch zeker deze week kan worden beëindigd. Van Nederlandse zijde nemen aan de confrontatie in Vaals deel de Am sterdamse officier van justitie mr. H. E. van Renesse, de Amsterdamse rechter-commissaris mevrouw mr. C. J. G. H. van Lom-van Marle, de Maastrichtse rechter-commissaiis, 'n griffier van de Amsterdamse recht bank, commissaris Y. Taconis van de rijksrecherche, te Amsterdam en een vijftiental rijksrechercheurs en per soneel van de rijkspolitie. Vandaag wordt nog een zesde arres tant verwacht, een Algerijn, die ook op 10 juni j.I. in Osnabrück werd' ge arresteerd. Omtrent zijn identiteit be waart de Duitse justitie het stilzwij gen omdat men in verband met een mogelijke vergeldingsactie zijn vei ligheid in gevaar acht. Het onderzoek geschiedt op Nederlands grondgebied. BIJ ZESTIGJARIG BESTAAN Prof. Kleijn: werk vraagt om vernieuwing Het 60-jarig bestaan van het Groene- Kruïswerk in Nederland is gisteren in Arnhem gevierd. De voorzitter prof. mr. A. Kleijn, zei in zijn jubi leumtoespraak, dat ook buiten de landsgrenzen het Groene Kruis een taak heeft. Het bestuur van de alge mene vereniging Het Groene Kruis zal ter gelegenheid van het 60-jarïg bestaan een fonds in het leven roe pen, waaruit bijdragen kunnen wor den verleend a3ii het Groene-Kruis- werk dat wordt verricht in de rijks delen overzee, met name in Suriname en Niemv-Guïnea. Het algemeen be stuur zal het bijzonder op prijs stel len, aldus prof. Kleijn, wanneer dit fonds zal kunnen worden gevormd en in stand gehouden in de eerste plaats uit gezamenlijke bijzondere bijdragen van de leden. Het Groene Kruis telt momenteel 1.300.000 le den. Dit komt neer op rond vijf mil joen mensen, dus bijna de helft van het Nederlandso volk. Wat de toekomst betreft zei prof. Kleijn, dat Het Groene-Kruiswerk op allerlei punten om vernieuwing vraagt. Van groot belang noemde hij een ef ficiënte en doelmatige uitvoering van het werk, een grondige organisatie, een strikt wetenschappelijke benade ring en uitwerking van de problemen en een duidelijk kostenbesef. Veel aandacht zal ook moeten wor den besteed aan de gezondheidsvoor lichting in de breedst mogelijke zin. Ook hier is vernieuwing nodig van aanpak, van methode, van toon. Dit is overigens een onderwerp met veel voetangels en klemmen waar over zich een speciale commissie uit de centrale raad voor de Volksge zondheid aan het beraden is. Afbakening Prof. Kleijn sprak voorts over de belangrijke rol die de overheid in het maatschappelijke en eco nomische leven is gaan vervul len, ook in het werk van de volks gezondheidszorg. Dit maakt een ■zorgvuldige taalc-afbakeihng no dig tussen overheid en particu lier initiatief en nauwkeurige regeling van de bevoegdheden van elk van beide, zei hij. Ook is een passende regeling van de financiële verhouding tussen over heid cn particulier initiatief no dig. Tijdens de jubileumsamenkomst wer den gelukwensen uitgesproken door de plaatsvervangend directeur-gene raal van volksgezondheid, de heer P. L. Stal, die de minister van sociale zaken en volksgezondheid vertegen woordigde, de commissaris der ko ningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers, die ook sprak namens zijn ambtgenoten en de pro vinciale besturen in Nederland. Burgemeester C. G. Matser, die mede de Vereniging van Nederlandse Ge meenten vertegenwoordigde en door de heer Dijkhuis, hoofdinspecteur van de volksgezondheid. Na het op voeren van een spel over het Groe ne-Kruiswerk door een groep Groe- ne-Kruiswcrkers uit Amersfoort werd de jubileumsamenkomst be sloten met een receptie in het Huis der Provincie. Zes jaar gevangenisstraf wegens doodslag De rechtbank in Utrecht heeft g1«- termorgen de 26-jarige Utrechts*» chauffeur J. C. van I). veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De officier van justitie eiste veertien dagen geleden tien jaar tegen hem wegens doodslag op de 40-jarigi- vromv Alida Meyer, een vrouw van lichte zeden, die ook wel „Blonde Jopie" of „Dikke Alie" werd ge noemd. De chauffeur had de vrouw op de md van 30 januari jongstleden m een Utrechtse bar ontmoet en de af spraak gemaakt, haar te komen be zoeken. Hij arriveerde omstreeks vier uur 's'nachts in haar woon schuit. Daar kregen de man en de vrouw ruzie over een bankbiljet van 25. Blonde Jopie sloeg de chauf feur met een kolenschop op het hoofd. Van D. greep haar toen bij de keel. naar zijn zeggen zonder zich te rea liseren dat hij haar doodde. Van D. werd in het psychiatrisch rapport verminderd toerekeningsvat baar genoemd. Korte zit-downstaking bij Amsterdamse scheepswerf Het grootste deel van de circa 700 arbeiders van de N.V. Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek in Amsterdam Noord heeft gister middag (na de lunchpauze) van half een tot half twee een rustig verlo pen sit-downstaking gehouden. Deze was bedoeld als protestactie tegen de regering in- verband met de kwestie van de loonsverhoging in de metaal industrie. zo werd van de zijde der arbeiders medegedeeld. .Bij opgravingen in het gebied van een prehistorisch dorp nabij Gela, aan de zuidkust van Sicilië, is de vloer van een hut ontdekt, daterend uit het eerste bronzen tijdperk. Ook werden talrijke vazen, vuurstenen messen en verschillen de andere voorwerpen gevonden. Na de confrontatie aan de grens bij f Vaals verlaat Joop Z. de wagon, waai de confrontatie plaats vond. K.A.B. ontkent verdeeldheid „Onze opvatting is in geen e-kel op zicht veranderd". Dit butoogdpu vooraanstaande K.A.B.-kringen, naar aanleiding van hetgeen de voorzitter en de secretaris van de r.-k. me- taalbewerkersbond St.-Eloy", res pectievelijk de heren P. Scheffers en J. Grasso, blijkens een verslag in De Volkskrant zouden hebben gezegd, tijdens de zaterdag gehouden verga dering van hun bond, die zijn goed keuring hechtte aan het in de me taal bereikte loonakkoord. Volgens de heer Scheffers zou de K.A.B. volledig begrip hebben voor de looneisen van de metaalbewer kers, terwijl de heer Grasso betoog de dat het K.A.B. bestuur zij het uitsluitend op praktische gronden verdeeld zou staan tegenover oen tussentijdse loonsverhoging. In vooraanstaande K.A.B.-kringen onderstreepte men nog eens dat het geen de KA..B.-voorzitter, de heer J. A. Middelhuis over de bezwaren te gen het tussentijds openbreken van lopende C.A.O.'s had gezegd, nog steeds van kracht blijft. Wat de he- rene Scheffers en Grasso o.a. over verdeeldheid hadden betoogd, liet men voor hun rekening. 6 In een bioscoop te Bogota zijn zes mensen om het leven gekomen en 23 ge wond. toen de bezoekers in paniek naar de uitgang vluchtten na een vals brand alarm. BARGEVECHT VOOR RECHTBANK Vrouw aanleiding van fatale ruzie De officier van justitie bij de recht bank te Utrecht, mr. J. C. van den Berg, heeft gistermorgen acht jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 28-jarige koopman B. K. die in de nacht van 2 op 3 april in de Carlton bar te Utrecht de 20-jarige ongehuwde C. J. Lammerts met een dolkmes doodde. Bij deze eis werd dóór de officier rekening gehouden met de spannin gen, waaronder de verdachte de laat ste jaren leefde, zijn moeilijke jeugd en diens „blinde aanbidding" voor zijn vrouw, die in „het leven" was. Deze vrouw was de aanleiding tot een ruzie die op de bewuste avond in de drukke Carltonbar aan de Utrechtse Oudegracht ontstond. Verdachte zei snikkend, dat het niet zijn bedoeling was geweest te steken, waarop de president hem duidelijk maakte, dat hij de jonge timmerman op een verschrikkelijke wijze had af geslacht. Op een vraag van de presi dent, waarom hij het mes bij zich droeg, zei K. dat hij al lange tijd in onmin leefde met de familie L., waar door hij zich bedreigd voelde. Deze TIJDENS HERHALINGSOEFENINGEN Onder goedkeurend oog van commissaris der koningin ER ZULLEN vroeger maar bitter weinig gouverneurs van Zeeland geweest zijn, die boven op de dik ke muren staand belangstellend getuige wilden zijn van de hefti ge gevechten om Walcherens oude fort Rammekens. De scheepska- nonnen en andere soorten wapens van Oranje's vijanden eeuwen ge leden noopten hen wel een veilig onderkomen te zoeken. Gisteren daverden na vele jaren weer scho ten rond en tegen de muren van het oude fort. Maar thans kon jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de commissaris der koningin in Zeeland, boveu op de muren rustig en zonder vrees voor verwondin gen toezien hoe de „vijand" het fort kwam veroveren. Want zowel „vijand" als „verdediging" scho ten met „losse flodders" en om dat liet een militaire oefening be trof was het bekijken van de tac tische bewegingen een gevaarloze operatie... De „vijand" was in dit geval een pe loton van de 411e compagnie comma ndotroepen-op-herhaling. Hoewel voor de meeste oudge dienden de werkelijke dienst al weer i of 6 jaar achter de rug was. lieten dë „groene baretten" zien, dat zij nog niet terugschrik ken voor een beklimming van fort Rammekens. Overigens hoefde de verdediging van het fort, jongens van de 433e compagnie Van Heutz uit Keizersveer, helemaal niet bang te zijn door de commando's aan bomen te worden vastgebon den of in de fortgrachten te wor den gesmeten... Onder het goedkeurend oog van jhr. De Casembroot en de territoriaal commandant Zeeland, overste Y. Meeter, beklommen dus de com mando's fort Rammekens. Deze aanval vormde een onderdeel van de oefeningen, die deze „herha- Van twee kanten rukte een peloton van de 411e compagnie commando- iroepen-op-herhaling dinsdag op het fort Rammekens aan. Na een „felle strijd" slaagden de groene baretten erin de mannen van Van Heutz de verdedigers bij de oefening te rug te dringen. fFoto P.Z.C.). van Hilten echter op de wallen van Rammekens verschenen, stel den ze het geduld van de mannen van Van Heutz geducht op de proef. Het werd bijna een comple te „zenuwoorlog". Want hoewel de verdedigers wisten, dat de commando's vlak achter de dijk aan de Vlissingse kant van het fort zaten, zagen ze er geen en kele. Bovendien was men in het ling" gedurende deze weck op verschillende plaatsen in Zeeland houden. Behalve de aanval op het fort, doken de commando's giste ren ook nog op in de omgéving van Kruiningen, waarna ze in de volgende dagen op Schouwen-Dui- veland zullen opereren. Vóór de ..groene baretten" onder commaitdo van kapitein C. A. D. de „groenen de telefoonleidingen hadden doorgeknipt. Misschien daarom kwam de lang verwachte aanval nog vrij onver wachts. Van twee kanten rukten de commando's op het fort aan. Voordat de verdedigers er erg iii hadden, joeg bet grootste deel van liet commando-peloton de Schel- dedijk over naar do bescberming van de dijk rond het fort. Van daar hielden ze de verdedigers met een „spervuur" uit geweren en lichte mitrailleurs bezig, ter wijl via de hoofdweg de rest. van liet peloton een aanval op het fort inzette. Na „felle strijd" slaagden de com mando's er in.de mannen van Van Heutz terug te dringen. De aan vallers lieten vervolgens sterke „tokkels" langs de muren zakken, waarlangs hun wapenbroeders aan de buitenkant van het fort behendig naar boven klauterden. De „groene baretten" bleken dat na dis paar jaar nog helemaal niet verleerd te zijn, want de dok ter, die commandant Van Hilten had meegenomen voor eventuele ongevallen, hoefde niet in actie te komen. Heelhuids kwam het peloton commando's boven, waar na Vau' Heutz met ;en - -_de aftocht kon blazen! familie had een zwarte bouvier, waarvoor hij bang was en daarom had hij een mes aangeschaft om in geval van een aanval toe te slaan. Het is tijdens de rechtszitting niet duidelijk geworden, op wie K. het gemnnt had. Het slachtoffer Lam merts «as niet bij de ruzie he- trokken, maar stond op, toen ver dachte met het mes aanstormde. Uit enkele getuigenverklaringen bleek, dat Lammerls geprobeerd heeft, zijn vriend Bonman, die wel in de ruzie was gewikkeld, voor :het Htés weg tè trekken en daar door zelf gedood werd. De ver dachte zelf weet het niet. Hij had gedronken en zei, dat de alcohol hem naar het hoofd was gestegen. De officier van justitie constateerde, in zijn requisitoir, dat het K. op dal moment niet interesseerde, wie hij dood zou steken, als het maar ie mand van de tegenpartij van zijn vrouw was. Een psychiater verklaar de in zijn rapport, dat verdachte fi guurlijk gesproken zijn vijand L. doodde. Door het domweg in het wil de weg steken, wilde hij al zijn span ningen ontladen, die in deze driftbui tot uiting kwamen. Van noodweer, zo zei de officier van justitie, was geen sprake. De vrouw viel aan en Bouman nam slechts een verdedigende houding aan. Uit het getuigenverhoor bleek ook, dat de vrouw van K. niet, zoals zij zelf be weerd heeft, bij de keel was gegre pen. De officier van justitie hield tenslot te rekening met het oprechte berouw, dat K. toonde en een verminderde toerekeningsvatbaarheid op het mo ment van de daad, doch achtte dood slag bewezen. De verdediger mr. J. Boor, achtte het primair ten laste gelegde, namelijk doodslag, niet bewezen en meende dat hier alleen sprake kon zijn van het meer subsidiair ten laste geleg de: mishandeling, de dood tot gevolg hebbende. Hij zei, dat verdachte geen agressieve doch een defensieve instelling had. Uitspraak over 14 da gen. Arbeidstijdverkorting in textielindustrie De werkgevers- en werknemersorga nisaties in de textielindustrie zijn in een gisteren in Arnhem gehouden vergadering tot overeenstemming gekomen over de regeling van de ar beidstijdverkorting zowel voor de dagdienst als voor de ploegendien sten. Aldus wordt meegedeeld door de vakraad voor de textielindustrie. Onder voorbehoud van goedkeuring door het College van Rijksbeniiddp- laars zijn de volgende besluiten ge nomen. De invoering van arbeidstijdverkor ting in de textielfabrieken zal ge schieden tussen 1 januari en 1 april 1961. Voor de dagdienst zal de we kelijkse arbeidsduur worden terugge bracht tot 45 uur. Voor de twee ploe gendiensten en ook voor de ochtend en middagploeg van het drie ploe- genstelsel za! in de C.A.O. het prin cipe worden vastgelegd van een ge middelde wekelijkse arbeidsduur van 425 i uur. Voorlopig zal voor de be trokken werknemers echter nog de verplichting gelden om zonodig 88 uur per twee weken te blijven wer ken. Voor de nachtploeg blijft de ar beidsduur gehandhaafd op 40 uur. De basisionen zullen worden verhoogd in de verhouding van de verminde ring van de arbeidsduur voor de dagdienst dus met 6 2/3 procem. Voor de ploegwerkers is een nieuwe beloningsregeling ontworpen, die een zekere inkomstenvermeerdering voor hun zal meebrengen, zulks in ver band met de geringere verkorting respectievelijk het achterwege blij den van verkorting van. hun ar-held*- l'duur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5