De het on Quay tgelden en Beerman moeten in P.v.d.A.-kritiek Gemengde gevoelens over nieuwe tarieven op Westerscheldeveren KLAmORV BOERENKNECHT BEKENT MOORD OP WERKGEEFSTER BIJ BRUGGE WOENSDAG 5 OKTOBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAST 3 Algemene beschouwingen Tweede Kamer ^^^V'^^^^VVVVNA^VVVVVVvVVv/V'VVS/VVVVVVVVVVVVVVVVvNA Brigitte Bardot uit ziekenhuis i zelf»i rdpoging her)l Prof. Oud: Eerste Kamer gaat zijn boekje te buiten (Van onze parlementaire redacteur) Wie dinsdag naar de Tweede Kamer, die begonnen is met de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting voor 1961, gekomen is in de verwachting dat hij sensatie zou bele ven, heeft een teleurstelling moeten verwerken. Er was na de verwerping van het totowetje door de Eerste Kamer, na de ver warring door uitlatingen van de minister-president prof. De Quay op een cocktailparty met de buitenlandse journalisten over de internationalisatie van Nieuw-Guinea, na de bittere ervaringen die met Hr. Ms. „Karei Doorman" en de weigering van Japan om het schip te ontvangen zijn opgedaan en na de moeilijkheden- die gerezen zijn doordat sommige werknemers- groepen hebben aangedrongen op een tussentijdse loonsverho ging veel gerucht ontstaan over het aftreden van een of meer ministers of zelfs van het gehele kabinet, en over eeneventuele reformatie van het zittende kabinet, waarbij enkele bewindslie den door andere vervangen zouden moeten worden. Maar in dit debat waren van zoiets opzienbarends geen voorteken te zien. De soep wordt niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Ook in de politiek niet. Het gehele gezelschap van ministers op mr. Luns na die voor Nederland de algemene verga dering van de Verenigde Naties in New York bijwoont en verscheidene staatssecretarissen die allen om de regeringstafel geschaard zaten heb ben in volkomen gemoedsrust de re devoeringen aangehoord, zich mis schien een enkele keer geërgerd over een wat felle tegen hen gerichte uitval, zich verheugd over de bemoe digende woorden die tot hen gespro ken zijn, zich gekoesterd in de betui gingen van trouw en van vertrouwen en de zekerheid gekregen, dat hun politieke leven stellig niet bedreigd wordt. Er bestaat aan de zijde van de par tijen, die geestverwanten in het ka binet hebben zitten, geen enkele nei ging om het de heren. De Quay c.s. moeilijker te maken dan zij het al hebben. Integendeel, van hen is geen initiatief te verwachten om zelfs maar één minister te vervangen. De andere partijen zijn wat hun aantal betreft te zwak om een crisis te ver oorzaken, zodat vooralsnog rustig door het kabinet-De Quay zal wor den doorgeregeerd. Drie sommaties Van de kant van de P.v.d.A., de grote oppositiepartij, zijn bij monde van de fractievoorzitter mr. Burger de zwak heden van het kabinet breed uitge meten. Mr. Burger kwam als eerste aan het noord. Zijn betoog culmi neerde in enkele concrete sommaties tot het kabinet. Hij noemde het een eerste plicht van prof. De Quay om aan alle onzekerheden die de rege ring geschapen heeft een einde te maken. „We berinden ons namelijk in een toestand van ontoelaatbare on duidelijkheid", zo zei hij. In de tweede plaats verwachtte hij een precieze uiteenzetting van wat met de sporttoto gaat gebeuren. In de derde plaats verlangde hij inge licht te worden over het nettobedrag daarvan. Spijt Slot van pag. 1 bieden. Er is althans over de spijt optanten met geen woord gerept in de Troonrede en uit andere mededelin gen Iaat zich afleiden, dat de „zaak van de sptijoptanten" slechts be perkte aandacht heeft. Daarnaast komt het „particulier initiatief" voor hulpverlening aan de spijtoptanten maar moei zaam op gang. Het is alsof deze Ne derlandse slachtoffers van het hui dige Indonesische bewind tot een ver geten groep behoren waarover men liever niet praat. En intussen houdt men in Nederland grootscheepse in zamelingen voor allerlei andere doel einden, bijvoorbeeld voor de kinder tjes van-Algerijnse opstandelingen en voor slachtoffers van rampen in verafgelegen landen. Bij de vloedgolven van weldadigheid die regelmatig over Nederland gaan wordt voor welhaast iedere vorm .van „nood" geofferd. Er komen .miljoe nen guldens binnen en dat is goed, want in een welvarend land behoort geofferd te worden. Maar dat men de eigen noodlijdende verwanten ver geet is onbegrijpelijk en spijtig. Zou de verklaring kunnen zijn dat hier een morele plicht bestaat en plichten soms te vlot vergeten worden? HET HAASJE. Een Zuidfranse boer, die maandagnacht met zijn twee honden op konijnenjacht ging, kwam tegen zijn verwachting in met een gorilla thuis. Terwijl hij door het be boste jachtterrein dwaalde, werden zijn honden onrustig toen zich plot seling onder het geboomte een grote zwarte massa begon te bewegen. De jager schoot en trof een ruim een meter grote en zestig kilo wegende gorilla, die naar later bleek uit een rondtrekkend circus was ontsnapt. GEWETEN. Een belastingkantoor te Londen heeft dinsdag bericht, dat het van een onbekende inwoner van 'de stad achterstallige belasting had ont vangen. In een begeleidend schrijven verklaarde de man, dat zijn geweten hem uit zijn slaap hield en „als ik vanavond weer niet kan slapen, 2al ik U nog wat sturen". Hij oefende kritiek op de verminde ring van de subsidies voor de wo ningbouw en op de vergroting van het contingent te bouwen particuliere woningen en verlangde dat voor de minder draagkrachtigen voldoende betaalbare huizen gebouwd zullen worden. Hij vestigde er de aandacht op dat de kabinetten-Drees uiterst zorgvuldig hun loonpolitiek gevoerd hebben; het uitgangspunt daarbij was het vertrouwen van. de bevol king te wekken en te behouden. Het kabinet-De Quay gooit echter dit vertrouwen te grabbel, aldus mr. Burger. Scherp Bijzonder scherp was de socialisti sche fractieleider in zijn kritiek op de filosofie van de minister-presi dent over de internationale positie van Nieuw-Guinea en op wat hij noemde de „Doorman"-blamage. In de „Doorman-blamage" heeft het kabinet een beslissing genomen die ervan getuigt aldus mr. Burger dat Nederland geregeerd wordt zonder politiek inzicht. In de toelichting op zijn kritiek vroeg hij welke betekenis gehecht moet worden aan de woorden van minister Beerman, dat bij de ver werping van de totowet een ge spannen politieke situatie zal ont staan. Mr. Burger nam minister Beerman helemaal in de 'clinch, toen hij diens optreden in de schrootaffaire en bij de Plantage- schiedenis in herinnering bracht. Straks zal het geanimeerde aftre- Briyïtte Bardot, die vorige v:i gepleegd, ie uit het ziekenhuis gekomen. Mét haar beide polsen nog in het verband verlaat zij hier de kliniek van St.-Frangoisin Niet ze wordt begeleid door productieleider Francis Cosnes. den van minister Beerman alleen afstuiten op de bezwaren van de politieke delinquenten, zo riep hij onder een wat zure hilariteit van de Kamer uit. Later meende dr. Tilanüs van de C.H.U., dat mr. Burger het tegenover minister Beerman wat al te bont gemaakt had en hij keurde dat dan ook af. Mr. Burger wees de gedachte af, dat belastingverlaging de beste vorm van loonsverhoging zou zijn. De minst draagkrachtigen, die helemaal geen belasting betalen, komen dan namelijk aan deze „loonsverhoging" niet te pas. De vrijere loonpolitiek noemde de socialistische spreker dirigistiseher dan welke geleide loonpolitiek ook. In de oppositie waren behalve mr. Berger ook de heren De Groot van de C.P.N, en ds. Van Veen van de P.S.P. V er sterkte positie Van de heren Oud (v.v.d.), Romme (k.v.p.). Bruins Slot (a.r.) en Tila- nus (c.h.) heeft de regering zoveel steun ontvangen, dat men gerust kan zeggen, dat zij versterkt uit deze algemene beschouwingen te voor schijn is getreden. Prof. Oud had tegen de grote lijnen van het regelingsbeleid geen be zwaar, zo zei hij. De gedifferentieer- Zie slot pag5 kol. 4) IN OOSTENDE GEARRESTEERD Na de misdaad een bromfiets gekocht (Van onze correspondent te Brugge) Een patrouille vaji de Oostendse poli tie heeft ïn de nacht van maandag op dinsdag een jongeman opgebracht, die een uiterst verdachte indruk maakte. Hij reed steeds iu de stnd rond op zijn bromfiets en trachtte zich te verschuilen, toen hij de poli tieagenten zag. Het bleek dat bij geen identiteitspapieren in zijn hez.it had. De agenten besloten dus hem voor een verhoor naar het pulitïebu- reau te brengen. Men kan zich de verbazing van de commissaris voor stellen, toen deze 39-jarige jongeman V. H. bekende de C5-jarige Irma van Bellevem, eigenares van een klein landbouwliedrijf te St. Jorisgestel 'n dorpje, ongeveer 30 kilometer van Brugge, 0111 het leven te hebben ge bracht. H. was werkzaam als knecht op haar boerderij. Hij beweerde zijn werk geefster met een knuppel de schedel ingeslagen te hebben. Hij weigerde echter de drijfveer van zijn misdaad te onthullen. De politie meent, dat men hier te doen heeft met een roof moord. Onmiddellijk na het begaan van de misdaad heeft H. een brom fiets gekocht voor 8000 frank. Het parket van Brugge werd dade lijk op de hoogte gebracht van de bekentenis en in de keurig onderhou den hoeve, gelegen aan de Zuiver- straat 2, vlak bij de onbewaakte overweg, waar om het half uur de sneltrein Bvugge-Oostende voorbij- raast vond men inderdaad het stof felijk overschot van Irma van Belle vem in de keuken. Het lijk vertoon de zeer zware verwondingen aan liet hoofd. H. moet verschillende malen met grote kracht geslagen hebben. Men heeft ook kunnen vaststellen dat de boerin zich danig heeft ge weerd. De hoeveknecht, die afkomstig is uit Zeebrugge, heeft jarenlang in het rijksopvoedingsgesticht geze ten. Hij werd er op 13-jarige leef tijd daartoe veroordeeld door een kinderrechter wegens verschillen de diefstallen. Ongeveer twee jaar geleden werd hij als knecht ge plaatst bij.de weduwe Irma van Bellevem, die tien jaar geleden haar echtgenoot verloor door een ongeval. Sindsdien heeft ze de hoeve verder geleid met hulp van jongens uit het rijksopvoedings gesticht dat .slechts op een kilo meter afstand van de plaats van de misdaad gelegen is. Gewoonlijk blijven een of twee knechten in de hoeve overnachten en de laat ste twee jaar was dat het geval met H., die door de inwoners van Sintt Jorisgestel beschreven wordt als een zeer eenvoudige en zelfs enigszins achterlijke jongen, wiens houding opvallend kinder lijk aandeed voor zijn leeftijd. Op zijn gedrag was de laatste jaren niets aan te merken. Kolendamp eist dode in Meppel Dinsdagmorgen heeft zich in Meppel een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan,dat aan een persoon het leven heeft gekost. Omwonenden troffen omstreeks half elf de heer en mevrouw Van Es uit de Cornelis Houtmanstraat in bewus teloze toestand in de woonkamer aan. Mevrouw Van Es bleek reeds overleden te zijn. De heer Van Es die naar het Diaconessenhuis te Meppel is overgebracht, bevindt zich thans buiten levensgevaar. „Deze week beslissing over politiesalarissen" Deze week zal de beslissing moeten vallen over de herziening van de po litiesalarissen. Dit, is de mening van het hoofdbestuur van de Nederlandse Politiebond (N.V.V.), die dit ter ken nis van de bondsafdclingen heeft ge bracht. Voordat de minister, mr. E. II. Toxopeus zaterdag 8 oktober a.s. voor enige tijd naar Nieuw-Guinea vertrekt, zal iu deze „onverkwikke lijke affaire" een beslissing moeten zijn genomen, goed of slecht, zo zegt het hoofdbestuur. Het zal dan de tot nu toe opgelegde geheimhouding moeten beëindigen en de leden opening van zaken geven. Óf er naar aanleiding van deze be slissing nadere maatregelen nodig zijn, zal van het antwoord der rege ring afhangen. Het bondsbestuur zegt niét te zullen schromen deze maatregelen zo nodig te nemen. Ook de Bond van Christelijke Poli tie Ambtenaren in Nederland (aan gesloten bij het C.N.V.) heeft zich tot de afdelingen gewend met een circulaire, waarin wordt opgemerkt dat het overleg van maandag j.l. nog niet tot een eindconclusie heeft ge leid. „De minister is het met de organisatie eens. dat de onderhavige zaak thans zo spoedig mogelijk tot een beslissing moet worden gebracht. Het is de bedoeling dat donderdag a.s. in ieder geval een eindbeslis sing zal vallen", zo zegt het hoofd bestuur. Protesten tegen Japanse film Het hoofdbestuur van de N.I.B.E.G. (Nedcrlands-Iudischë bond van krijgsgevangenen en geïnterneerden) beeft geprotesteerd tegen de Japan se film „Blanke liuid en gele com mandant". Deze speelt zich af in een vrowuenkamp op Celebes. Een der actrices speelt een rol, waarin zij de Japanse kampcommandant verleidt. Men acht dit in strijd met de „moe dige houding en het vaderlandslie vend gedrag van de Nederlandse vrouw in de Japanse internerings kampen. De N.I.B.E.G. heeft een te legram aan de minister-president gezonden, waarin gevraagd wordt waarom de regering naar aanleiding van deze film geen stappen onder neemt. Tegenover het A.N.P. ver klaarde de secretaris van de bond. dat vertoning in Nederland van de ze film zeker de woede zou wekken en demonstraties zou uitlokken van de 164.000 oud-krijgsgevangenen. Van de zijde van de Nederlandse Bioscoopbond vernemen wij. dat het niet waarschijnlijk is. dat de film in Nederland zal worden geïm porteerd. Het Wereldgebeuren Handelsvragen A' eliter het besluit van de West- duitse regering, om het handels- j akkooid met Oost-Duitsland op i te zeggen, worden vrijwel overal in de westelijke wereld vraagtekens 'gezet. Het besluit werd overigens met een in Bonn nog nimmer ver- 1 toonde eenstemmigheid genomen: het federale, kabinet van bondskan selier dr. Konrad Adenauer (chris ten democratische unie) vergaderde hierover met de sociaal-democrati sche burgemeester van West-Ber- lijn, Willy Brandt (Adenauers tegen stander bij de eerstvolgende verkie zingsstrijd om het Westduils kanse lierschap) en diens plaatsvervan ger Amrehn, en met de leiders van alle partijen of zij nu in de regel de regering steunen, dan wel zoals de socialistische partij in de opposi tie zijn. De opzegging van het verdrag was een reactie op de Oostduitsc plage rijen van de laatste tijd, waarbij de positie van West-Berlijn in het ge ding was. De Oostduitse regering eist speciale passen van Westduitsê burgers als die van W'est-Berlijn naar Oost-Berlijn wilden gaan en er kent Westduitsc paspoorten niet in handen van Westberlijnse burgers. De Oostduitsers baseren hun actie op het (door hen onderschreven) Russische betoog dat het viermo- gendhedenstatuut over Berlijn niet meer geldt. In westelijke kranten-vraagt men zich nu'vrij algemeen af, of de Westduitsc regering bij haar besluit het handelsakkoord op te zeggen wel aan alle mogelijke con sequenties heeft gedacht. Zo zei de Londense Times gisteren dat Bonns waarschuwingsnota in het algemeen wordt gerechtvaardigd als een geï soleerde handeling, waarvan het tijdstip geheel werd bepaald door de opzeg-bepalingen van de handels overeenkomst tussen de beide delen van Duitsland. „Dat gespeculeerd kon worden over andere mogelijke uitleggingen bewijst, hoe belangrijk het is voor elk initiatief in de kwes tie-Eerlijn, dat het zorgvuldig geza menlijk wordt voorbereid en uitvoe rig toegelicht". En Le Monde schreef, dat noch Parijs noch Lon den, waar men .niet gelooft dat de P.ussen van plan zijn om een grote crisis over Berlijn te veroorzaken voordat de nieuwe president van de Verenigde Staten in functie treedt, dit tegenoffensief heeft aangemoe digd. Het Franse blad merkt op dat het allerlafst zou zijn, indien men toeliet dat. een situatie ontstond waarbij Oost-Duitsland, zonder zijn bedreiging van West-Berlijn te ver minderen, de gelegenheid zou krijgen om Bonn op smadelijke manier te tarten. De dood op de weg Op liet kruispunt Hoofdweg-Broeks- The Times wijst erop. dat Bonn waarschijnlijk ervan uitgaat dat de Navo-bondgenoten zou den meedoen aan een blokkade van Oost-Duitsland. Maar. een land als Zweden, dat. juist een hanctelsover- komst heeft gesloten, met het land waar Ulbricht de lakens uitdeelt zou zeker niet meedoen met zo'n blok kade. En het blad betoogt dat het commu nistische blok dat economisch nauw laan in Klare'nbeek is gisteravond de ocp.,'Saniseerd is. spoedig een hulp- 49-jarige caféhouder G. Pohlmann i actic voor Oost-Duitsland op touw uit deze plaats aangereden door een economisch motorfiets en verongelukt. De motor werd bereden door twee brandweerlieden, die op weg waren naar cle brandkazerne om materiaal te halen voor het blussen van een brandende hooimijt. Het slachtoffer van het ongeluk heeft onverwachts de oversteek op het kruispunt ge daan. De brandkweerman G. K. liep een hersenschudding en schaafwonden op. Zijn meerijder werd licht gewond. De heer Pohlmann laat een vrouw en drie kinderen na, Bij een verkeersongeluk is maan dagmiddag om het leven gekomen de 45-jarige mevrouw M. E. van Ooyen- Breemer uit Rotterdam. Mevrouw Van Öoyen-Breemér ge raakte op het kruispunt Gordelweg- Abraham Kuyperlaan met haar bromfiets onder een tramstel van lijn 5. Zij overleed ter plaatse. DE VLAG NOG NIET UIT IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN.... noodzakelijk zou zijn. Het Westduitse initiatief is in elk geval in tegenspraak met een rede die de Westduitse minister van eco nomische zaken. prof. Ludwig Er- hard. twee dagen eerder in New York hield. Erhard betoogde dat West-Duitsland de handel met Oost- Duitsland, hoewel hij voor West- Duitsland van geen belang is, alleen in stand hield om de bevolking van West-Berlijn een leven te waarbor gen dat ook een innerlijke verster king oplevert bij het afweren van het communistische gevaar. Een sta king van de Westduitse leveranties aan Oost-Duitsland zou naar hij vreesde gevolgd kunnen worden door Oostduitse maatregelen ter ver storing van het verkeer tussen West- Duitsland en West-Berlijn. oe dit alles zij: het is voor de genen die al deze vraagtekens zetten een troost, dat het hui- lige handelsverdrag pas op 1 janu- ari 1961 afloopt en dat Bonn zich j heeft gehaast, bekend te maken dat het bereid is tot onderhandelingen j over een nieuwe handelsovereen- j komst, met garanties voor het vrije verkeer met Berlijn en tussen de beide stadsdelen van Berlijn. Het is dus een herroepelijke maatie- I gel op de lange baan, waaivan men j mag hopen dat zij als waarschuwing overtuigingskracht heeft. H' Vrachtvervoer nog steeds te zwaar belast Als minister Korthals verwacht heeft, dat de Zeeuws-Vlamin gen de nationale driekleur zou den uitsteken bij het vernemen van het voorstel om de veerta- rieven over de Westerschelde te verlichten, dan heeft de be windsman zich toch vergist! Dit is ons wel gebleken uit ge sprekken met 'n aantal Zeeuws- Vlamingen die hun mening ga ven over de taricfwijzigïngen. Wel waren in bepaalde opzich ten de meningen verdeeld. Zo bijvoorbeeld over de voorgeno men instelling van een jaar abonnement-identiteitsbewijs, waarmee de Zeeuws-Vlaamse voetgangers voor de prijs van 2,50 gratis met de veerboten mogen reizen. „Een hijzonder aardig gebaar van de minister tegenover de Zeeuws-Vla mingen", was de mening van ir. R. van Krevelen, directeur van de eerste coöperatieve beetwortel en suikerfa briek te Sas van Gent, „maar apartje is toch eigenlijk wel een beetje merkwaardig, om niet te zeg gen komiek". Hef feit, dat een be paalde bevolkingsgroep zich van een speciaal identiteitsbewijs moet voor zien om goedkoper met de veerboten te reizen, maakte op Temeuzens bur gemeester mr. H. Rijpstra komend uit een heel ander deel van Neder land ook een vreemde indruk. „Bovendien onrechtvaardig tegen over de overige Zeeuwen, die re gelmatig naar Zeeuwseli-Vlaande- fen reizen", zo meende waarne mend burgemeester A. P. Modde van Oostburg, die bovendien van oordeel is, dat bewoners van bij voorbeeld Schouwen-Duiveland er de Waddeneilanden dezelfde rech ten zouden moeten hebben. Waar nemend burgemeester A. J. M. Kcsbeke, uit Axel vroeg zich dan ook af, hoe de bewoners van Wal cheren en Zuid-Beveland hierop zullen reageren. Ook de heer H. A. A. baron Collot d'Escury, oud-rentmeester van het kroondomein en eerste plaatsvervan gend voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken in Zeeuwsch- Vlaanderen, vond het identiteitsbewijs jeert eigenaardige instelling. „Mis schien kunnen we er straks nog wel j mee naar België en Luxemburg rei- zen", gekscheerde hij. Geen verlaging j Burgemeester J. A. Eekhout. van Breskens noemde de instelling der identiteitsbewijzen helemaal geen ver laging, omdat niet alleen het bewijs door de houder betaald moet worden, maar omdat ook de ambtenaar, die- ze straks moet gaan uitschrijven, ar- beidsloon moet ontvangen. Het lijkt overigens vreemd, dat het initiatief voor de instelling van deze identiteitsbewijzen gekomen is van de vereniging van burgemeesters, secre tarissen en ontvangers in West- en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen". Daarover staken wij ons licht op bij de heer J. M. Paridaen, secretaris van i de gemeente Aardenburg en van de, West-Zeeuws-Vlaamse vereniging j van burgemeester, secretarissen en ontvangers. „Destijds gingen de verenigingen iu i oost en west volledig met dit voorstel akkoord", zo zei de heer Paridaen. i „We hebben deze faciliteiten voorge-j steld voor alle Zeeuwen, maar als dat niet zou gaan, dan alleen voor de Zeeuws-Vlamingen". De heer Pari daen was van mening dat een groot aantal Zeeuws-Vlamingen verheugd zal zijn over deze voorgestelde rege ling. Overigens zal men niet eerder tevre- CZie slot pag. 5 kol. 5 LUDWIG ERHARD ander geluid in New York In de heuvels van Judea. ten zuiden van Jeruzalem, heeft men de resten ont dekt van een koninklijk paleis uit de da- gen van de koningen van Jud».

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3