PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WATER TEISTERT MIDDEN-FRANKRIJK Minister Luns: „Soekarno brengt de vrede in gevaar" Nieuwe bladzijde voor veertarievenkapittel BILT NEDERLANDSE MILITAIREN VIT LA COURTINE INGESCHAKELD BIJ DE HULPVERLENING AMERIKAANSE SATELLIET IN BAAN OM DE AARDE M 203e jaargang - no. 234 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant- Directie: F. van de Velde en P. B. tien Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 5 okt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. In;, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen tb.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Na dagenlange stortregens: Het zuiden van Midden-Frankrijk, waar het dagen achtereen gestortregend had, heeft dinsdag in de prille ochtend de ernstig ste overstromingen sinds vele tientallen jaren meegemaakt, die minstens tien doden hebben geëist en vele duizenden mensen daldoos maakten. Het Franse leger, Nederlandse militairen uit het oefenkamp van La Courtine en helikopters van vloot en luchtmacht spannen zich in bij het reddingswerk. In het depar tement Lot zijn de overstromingen erger dan die van 1921. Het golvende land aan de westelijke randen van het Massif Cen tral, dat beroemd is door zijn pate de foïe gras en zijn armagnac, werd overstroomd door het water van zes riviertje die in nor male toestand onbelangrijke stroompjes zijn. Grote schade in tapijtcentrum Aubusson De schade die de overstromin gen in Aubusson en omgeving hebben aangericht wordt ge schat op tientallen miljoenen n.f. Ook de beroemde tapijtwe verij aldaar heeft zware schade opgelopen. Verscheidene dorpen aan de rivier de Creuse moesten gisteravond ontruimd worden. Er waren scheuren geconsta teerd in de stuwdam van Chan- tegrelle, die in de Creuse ligt. In de nacht van maandag op dinsdag hebben de autoriteiten van belangrij ke gemeenten als Brive en Tulle ohi hulp verzocht. De prefecten van ver scheidene departementen, waaronder Lot, Creuse, Correze, hebben het O.R.S.E.C.-pian in werking gesteld, Spijt Nederland en dus ook Zeeland heeft eeuwenlang relaties onderhouden met het eilanden rijk, dat thans Indonesië heet. Voor Zeeland lagen die relaties hoofdza kelijk op het gebied van handel, koopvaardij en marine. Menigeen in Zeeland heeft daarom met een gevoel van weemoed de ge- standige afbraak van die relaties in de jaren na 1947 gadegeslagen en daarbij wel in het bijzonder de af braak betreurd van de Nederlandse scheepvaart. Als een van de laatste scheepvaartmaatschappijen is nu de Rotterdamse Lloyd uit Indonesië ver dwenen. Het laatste schip de Kerto- sono kwam vorige week te Rotter dam aan en daarmee werd een perio de van ruim 120 jaren Indië-vaart afgesloten. Aan boord van die boot bevonden zich een aantal repatrianten. Zij waren zo gelukkig nog naar Ne derland te kunnen terugkeren en dat vestigt weer even de aandacht op de ongeveer tienduizend Nederlandse af stammelingen, die nog in Indonesië vertoeven en die daar een droef be staan leiden. Zij worden ..spijtoptanten" genoemd, omdat zij of hun ouders een aantal jaien geleden bij de soeverei niteitsoverdracht hebben „geopteerd" voor de Indonesische nationaliteit. Die keuze werd hun destijds aange raden door de toenmalige Neder lands-Indische regering, want die re gering hoopte op redelijk-goede rela ties met de nieuwe Indonesische be windvoerders en zij voorzag, dat er voor afstammelingen van Nederlan ders nog een goed bestaan in Indo nesië was weggelegd. Deze hoop is niet in vervulling gegaan. Vrijwel alle Nederlan ders moesten Indonesië verlaten en zij konden dat doen omdat de Nederlandse regering alle gewenste hulp verschafte. De spijtoptanten echter waren geen Nederlander meer en velen van hen moesten ach terblijven temidden van een vijandig gezinde bevolking. Hier volgt wat een maatschappelijk werkster uit Indonesië vertelde over de spijtoptanten en hun kinderen: De kinderen worden geplaagd, gesard, getreiterd en afgeranseld. Er is geen normaal leven meer mogelijk, er is geen toekomst. Onder de spijtoptan ten zijn velen, die volkomen Neder lands praten, denken en doen Reeds geruime tijd is er thans in Nederland een actie gaande om deze spijtoptanten naar Neder land te laten terugkeren, maar die actie gaat veel te traag, omdat er blijkbaai' te weinig' belangstelling in Nederland bestaat voor die „verre" Nederlanders. De voorzitter van het actiecomité prof. Lemaire weigerde spijt of medelijden te aanvaarden voor deze groep Nederlanders, want het gaat hier om een morele plicht tot liulp- bieden. Wellicht had hij hoop, dat de Neder landse regering een breed standpunt zou innemen en dat ze op korte ter mijn ook deze min of meer verdwaal de Nederlanders zou repatriëren. Het ziet er echter niet haar uit, dat de Nederlandse regering thans haastig en afdoende de helpende hand zal (Zie slot pag. 3 kol. 1) waarbij alle burgerlijke eu militaire diensten in hun ressort onder hun be vel geplaatst zijn. Van de Nederlandse legervoorlich- tingsdienst vernemen wij, dat in ver band met het overstromingsgevaar de sous-prefect van Aubusson maan dagavond laat bijstand van de Ne derlandse militairen in La Courtine heeft gevraagd. Er is toen onmid dellijk 40 man verbindingspersoneel ingezet en later in de nacht nog een compagnie infanterie, die over 5000 De 20-jarige prinses Maragei-ete van Denemarken is in het Engelse Cam bridge aangekomen, waar zij archo- logie en internationaal recht zal stu déren. Om gemakkelijk van haar kamers naar de collegezaal te komen, heeft de prinses sicli een fiets aangeschaft met een mandje voorop voor boeken. zandzakken beschikt. Daarnaast is nog een compagnie genie met bull dozers ter beschikking van de Fran se autoriteiten gesteld. De overige Nederlandse troepen in La Courtine zijn geconsigneerd, zodat zij eventu eel direct ter beschikking zijn om hulp te verlenen. De telefonische verbindingen met La Courtine zijn verbroken, maar via de radio heeft de staf in Den Haag contact met de troep in La Courtine. De mannen verke ren in beste welstand en er zijn geen zieken, zo deelt de leger- voorlichtingsdienst nog mee. Slachtoffers Te Saint Denis Catus werden twee vrouwen gedood toen haar woningen instortten. Even buiten het dorp zag een chauffeur in een vrachtwagen hoe een personen auto van een kleine brug af de gezwollen stroom in schoot. Nabij Cahors, de hoofdplaats van het departement Lot, vond een ande re vrachtwagenchauffeur een personenauto met drie doden erin onder anderhalve meter water. Te Point de Rhodes werd een auto van de weg af de rivier in ge sleurd en kwam een vrouw om niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|i Kanarie ging van zijn stokje: echtpaar gered Een kanarie heeft een bejaard M Arnhems echtpaar van de dood M gered. Doordat het vogeltje op s een gegeven moment van zijn stokje ging bemerkte het echt- §g e= paar, dat er kolendamp in de kamer hing. Even daarna werd zowel de man als de vrouw on- wel. Beicjen werden naar het St.-Elisabethgasthui» vervoerd. s De man kon na onderzoek naar de woning terugkeren. De g§ wouw is ter verpleging opge- M nomen. Hot te vroeg sluiten §f van een brandende haard is g Vermoedelijk de oorzaak ge- §g weest. n IliumimmuuniiiiiïiiiiiiiiiijiiiiiiiiiBiiiiillifiif Vliegtuigramp te Boston: zestig doden Een Lockheed Electra Turbineschroef passagiersvliegtuig van de Ameri kaanse maatschappij Eastern Airli nes is dinsdag met 67 passagiers en een bemanning van vijf kort na de start in de haven van Boston gestort. Het toestel was op weg naar Phila delphia. Er zijn, naar bekend is geworden 12 overlevenden en wel acht passagiers en vier leden van de bemanning. j het leven. De kleine brug nabij Villary stortte in toen een auto er overheen reed. I Te Montlucon ir. het departement Al- lier werden 200 gezinnen uit laag- liggende huizen gered en onderge bracht in openbare gebouwen, scho len en ziekenhuizen. De .spoorlijn van Montlucon naar Parijs is onbruik baar geworden. Onder water Brive en Tulle, twee stadjes aan de Correze, staan voor het grootste ge deelte onder water. De elektriciteit viel daar uit zodra het water begon te wassen en de enige mogelijkheid om de inwoners voor- het water te waarschuwen waren de claxons van de auto's die dan ook door vele autobezitters gebruikt werden om alarm te maken. Laguenne, nabij Tulle aan de La Ga- nette gelegen, werd het eerst door het water overvallen. Een spring vloed uit de bergen verzwolg de brug om zeven uur maandagavond en zette de huizen tot 1.25 m. van de grond in het water. Om negen uur sloeg het water toe in Forges, tus sen Tulle en Argentat. In Catus zijn verscheidene huizen ingestort en is de brug over de Vert weggeslagen.' Twee grote spoorlijnen, die van- Pa rijs naar Toulouse en die van Bor deaux naar Lyon, zijn afgesneden. Te Aubusson staat het water in som mige straten twee meter lioog. .Het aantal geëvacueerde gezinnen in de ze streek alleen reeds loopt in de dui zenden- Het water is nu begonnen te dalen en de regen is opgehouden zodat men hoopt dat het ergste voorbij is. Twee jongens in Rotterdam verongelukt Twee 14-jarige jongens zijn dinsdag bij een verkeersongeluk in Rotter dam om het leven gekomen. Het zijn Joh. Oostendorp en J. J. Reichè. Zij reden 's middags samen op een fiets aan de Nieuwe Binnenweg. De jongen Reiche zat achterop met de benen links. Waarschijnlijk heeft hij toen een vrachtwagen passeerde de aanhangwagen ervan geraakt. Beide jongens kwamen te vallen en waren op slag dood. In Twello is dinsdagmiddag het 3- jarig dochtertje van de fam. W. J. Ganzevlees door een auto aangere den en vrijwel op slag gedood. Na een demonstratie van enige dui zenden Franse oud-strijders hebben zich in Parijs ongeregeldheden voor gedaan. Verscheidene mensen werden gewond. Tientallen personen werden gearresteerd. Fotopolitieagenten roepen met. de de wapenstok enige demonstranten tot de orde. Arbeidstijdverkorting in de houthandel Zeer binnenkort zullen de partijen betrokken bij de totstandkoming van de C.A.O. voor het houtbedrijf de mogelijkheden bespreken van de invoering ener arbeidstijdverkorting binnen de looptijd van de huidige C.A.O., dus voor 31 december 1961, Toespraak voor Verenigde Naties Nederland stelt zich achter voorstellen van 'Macmillan „Het enige middel dat ons ter beschikking staat tér verminde ring van het gevaar voor het uitbreken van een oorlog is na tuurlijk internationale samen werking op mondiale schaal. Dat betekent dat versterking van de Verenigde Naties een essentiële voorwaarde js voor Voorloper van militair verbindingsstelsel over de gehele wereld Van Cape Canaveral is dinsdag een satelliet gelanceerd, „Courier 1 B" genaamd. Het is de voorloper van een militair verbindingsstelsel over gehele wereld. De satelliet kan. liij in een baan om de aarde komt, radio-telexboodschappen en ook gesprekken opvangen en die naar verkiezing naar stations op de aarde teruggeven. De satelliet is uitgerust met vijf mag netische bandopnemers en kan 68.000 woorden per minuut ontvan gen en uitzenden. Het is een bol met een middellijn van anderhalve me ter en een gewicht van 230 kilo. Het is de bedoeling dat de baan 1100 tot 1200 km van de aarde verwijderd zal zijn. Door middel van 19.200 zonne cellen wordt zonné-energie in elek triciteit omgezet. De „Courier 1 B" is in een baan om de aarde gekomen. het succes van dergelijke pogin gen. Ieder die tracht de Vere nigde Naties te verzwakken, werkt tegen de vrede. Ieder die handelt of dreigt te handelen op een wijze die in strijd is met de beginselen van de Verenigde Naties ondermijnt hun gezag en brengt de vrede in gevaar, zei minister Luns gisteravond in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties. Minister Luns vervolgde: „Een dergelijk dreigement is vrijdag jongstleden geuit in de toe spraak van de president van In donesië." „Indonesië maakt aanspraak op een deel van heteiland Niemv-Guinea in de Grote Oceaan. Het wenst een deel van dat eiland bij zijn eigen ge bied in te lijven zonder de bevolking toe te staan liaar recht op zelfbe schikking uit te oefenen. Aanvaar ding van deze aanspraak zou bete kenen dat het Papoea-volk dat het eiland bewoont, in het oostelijke deel dat onder Australische leiding staat, in staat wordt gesteld zijn eigen toe komst te bepalen en in de westelijke helft voor altijd dat recht onthouden zou worden", aldus de minister. O pnieuw is deze week een bladzij toegevoegd aan de langzamer hand nogal wijdlopig geworden geschiedenis van de Westerschelde- verén: de minister gaat nu akkoord met een geringe verlaging van som mige tarieven, terwijl voor de Zeeuws-Vlamingen 'n regeling wordt getroffen, die héél in de verte doet [enken aan vrije veren. Is daarmee het tarievenhoofdstuk in 1958 be gonnen definitief afgesloten Het ziet er niet naar uit er zullen heus nog wel een paar pagina's bij komen Het is overigens tot nu toe een be wogen hoofdstuk geweest. Een kapittel over betogingen in Den Haag, een kamerinterpellatie, felle debatten in de Staten, moties, invoering van tarieven, maar ook over een verbetering van de outilla ge. Een uitgebreid geval, weliswaar, maar de kern is vrij kort samen te vatten de verenoutillage was in het jongste verleden onvoldoende (lan ge wachttijden), terwijl verbetering alléén dan'was te verwachten wan neer er tarieven kwamen; uitsluitend daarom werd in Zeeland tenslotte noodgedwongen in veergelden be- j bromfietsers, evenals de motie-Van rust. Maar toen die tarieven op 1 augustus 1958 weiden ingevoerd, is zowel aan de zijde van 'het provin ciaal bestuur als aan de kant van de minister nadrukkelijk het recht voorbehouden om op deze kwestie terug te komen. Het „treugkomen" nu is de recente bladzijde van het verenhoofdstuk, die deze week maandag in de Sta ten is behaifdcld. Men kan thans dit jongste voor stel van de minister op aller lei manieren toetsen, maar het ligt in de rede om dat in de eerste plaats te doen aan een drietal nog van kracht zijnde moties in zake de veertarieven. In de eerste plaats die van de heren Van den Heuvel en Westerhout in de Tweede Kamer, aanvaard op woensdag 9 juli 1958, en voorts een motie, in Zeelands Staten, ingediend namens alle fractievoorzitters door de heer A. H. S. Stemerding en aanvaard in de statenvergadering van woensdag 30 juli 1958. De motie-Westerhout verlangde vrij vervoer voor voetgangers, fietsers en den Heuvel, maar in deze laatste werd bovendien nog gesteld, dat de overige verhogingen van de veerta rieven slechts tijdelijk mochten zijn in verband met de toenmalige pre caire toestand van 's lands finan ciën. De statenmotie tenslotte be helsde een zo spoedig mogelijk on gedaan maken van alle per 1 augus tus 1958 ingevoerde verhogingen. Wat is nu van dat alles terechtge komen In feite heel weinig. Het meeste is nog terechtgekomen van de verlangens uit de motie-Wester hout er komt nu immers bijna vrij vervoer voor voetgangers, fietsers en bromfietsers, althans voor bewo ners van Zeeuwsch-VIaanderen. De strekking van een deel der motie- Van den Heuvel werd daarentegen helemaal niet gevolgdhoewel geen sprake meer is van een precaire po sitie van 's rijks financiën er is zelfs belastingverlaging voorge steld worden de meeste verhogin gen van augustus 1958 onverkort gehandhaafd. De formeel nog steeds niet ingetrokken statenmotie ten slotte komt helemaal niet aan haar trekken: voor haar geldt immers hetzelfde als voor de motie-Van den Heuvel Reden om nu de vlaggen uit te ste ken is dus bepaald niet aanwezig. En het is te begrijpen, dat er bij de Staten weinig geestdrift was over het nieuwe voorstel, begrijpe lijk ook dat bij voortduring het woord „compromis" werd gebruikt, ja móest worden gebruikt. Vooral gezien in het licht der parlementaire en staten-„verengeschiedenis" is er geen reden tot juichen aar als we nu de parlementair- historische kant van de zaak laten rusten, dan is toch wel een enigszins ander oordeel moge lijk. De primaire maatstaf bij de be oordeling van deze zaak behoort de eis tot integratie te zijn, de eenwor ding van Zeeuwsch-VIaanderen met overig Nederland. De verbindingen met Zeeuwsch-VIaanderen zijn te recht steeds ddérom een landsbe lang geacht, omdat dit gebiedsdeel tengevolge van zijn geografische ligging zich te sterk op België wil oriënteren. Vanaf het begin der ne- (Zie slot pag. 2 kol. 5 De minister merkte op dat Indone sië in het tijdvak van 1953 tot 1957 viermaal vergeefs heeft getracht er kenning van zijn aanspraak van de V.N. te verkrijgen. Dreigement Nu spreekt de president van Indone sië tot deze Algemene Vergadering en kondigt aan dat Indonesië, dat vergeefs heeft getracht het apparaat van de V.N. te gebruiken, thans be sloten heeft „tot oplossing te komen op eigen methoden" én als hij over deze methoden spreekt, noemt hij ze „een vastberaden chirurgische po ging", aldus mr. Luns. De minister zei het zijn plicht te ach ten de Algemene Vergadering daar op te wijzen omdat het naar zijn oordeel „niet dikwijls is gebeurd dat plannen die zozeer in strijd zijn met de plichten die het Handvest oplegt, zo openlijk van dit spreekgestoelte zijn aangekondigd". „Dat het maar mogelijk is dat mijn land zou denken over agres sieve plannen jegens Indonesië is zo'n fantastisch denkbeeld dat ik niet kan geloven dat een verstan- dig mens er geloof aan kan hech ten. Voordat ik van dit onder werp afstap, zou ik nog graag willen zeggen dat ik oprecht hoop dat het dreigement van gewapen de agressie dat in de Indonesische verklaring besloten ligt, niet wer kelijk zo is bedoeld. Als dat het geval is, kan de Indonesische af vaardiging ons gerust stellen door dat van dit spreekgestoelte af te zeggen. Ontwapening De Nederlandse minister sloot zich aan bij de toespraak van de Britse premier Macmillan over de ontwape ning. Hij stemde ook in met de argumen ten die de Britse premier beeft aan gevoerd „om de arglistige verdraaiin gen in het liclit te stellen die enkele sprekers hier de wereld willen doen geloven over Duitsland en de poli tiek van de westelijke landen jegens dat land". Minister Luns zei dat hij zich als vertegenwoordiger van een land dat rijf jaar lang heeft gezucht onder de bezetting van de nazi's bevoegd acht te verklaren „dat mijn regering de Duitse bondsrepubliek beschouwt als een waardevolle deelgenoot in ons gemeenschappelijk streven naar vreedzame samenwerking van de landen. VERWACHT. TOENEMEDE WIND. Aanvankelijk enkele opklaringen maar later weer meer bewolking met tijdelijk enige regen. Wind geleide lijk toenemend van matig tot krach tig uit zuidelijke richtingen. Over dag iets minder zacht dan dinsdag. ZON EN MAAN l-oktober Zon op Maanop 06.48 19.09 onder 18.07 onder 08.19 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1